Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

500 mii de absențe au rămas nemotivate în primul semestru școlar

Elevii ialomițeni, recordmani la chiul

500 mii de absențe au rămas nemotivate în primul semestru școlar

În urmă cu o săptămână, oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au susținut o conferință de presă în cadrul căreia au făcut o scurtă prezentare a situației în care se află Învățământul ialomițean, la încheierea primului semestru școlar. Cel mai îngrijorător aspect rămâne absenteismul elevilor care, în primul semestru, s-a ridicat la cote alarmante. Datele statistice ale oficialilor din educația județeană arată faptul că 500 mii de absențe au rămas nemotivate, fiecare elev chiulangiu realizând, în medie, 19 absențe.

Elevii din Ialomița nu vor la școală
Absenteismul... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2017, 15:40 (11745 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Luminița Barcari a demisionat din Consiliul Județean Ialomița!

Luminița Barcari a demisionat din Consiliul Județean Ialomița!

Inspectorul general școlar Luminița Barcari a demisionat luni, 13 februarie 2017, din cadrul Consiliului Județean Ialomița. Potrivit declarațiilor sale, «decizia nu este una politică!». «Am luat hotărârea de a demisiona pentru a mă putea concentra exclusiv asupra activității școlare!» a declarat Luminița Barcari. În pofida acestei declarații, decizia rămâne una inexpicabilă în actualul context politic local. Reamintim că Luminița Barcari e unul dintre puținii membri PNL rămas într-o funcție de conducere la nivelul județului, iar activitatea acesteia din cadrul Consilului Județean a fost considerată drept una «pozitivă». Președintele PNL Gheorghe Tinel susține public această demisie, despre... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2017, 14:45 (6038 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Foștii directori ai școlilor din Ialomița rămân istorie

Foștii directori ai școlilor din Ialomița rămân istorie

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a încheiat procesul cu privire la numirile directorilor de școli, în unitățile unde candidații nu au promovat testarea sau nu s-au prezentat pentru a o susține. Reprezentanții instituției au declarat oficial faptul că niciunul dintre foștii șefi ai școlilor din județ nu se regăsește pe lista noilor conducători învestiți. Potrivit metodologiei, procedura s-a realizat prin «detașare în interesul Educației», cu o săptămână înainte ca Ministerul Educației să adopte scandaloasa derogare potrivit căreia foștii șefi de unități școlare pot fi reîncadrați în sistem.

Aceleași școli, alți directori... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2017, 12:20 (20448 vizualizări - 34 comentarii)

EVENIMENT

Scandal sexual la Școala Ion Roată

Scandal sexual la Școala Ion Roată

Caz șocant la Școala Gimnazială Ion Roată. Un copil de 5 ani ar fi fost bătut de un elev de clasa a IV-a, iar apoi obligat să-l masturbeze. Întreaga scenă s-a petrecut în timpul orelor de curs, fără ca dascălii celor doi copii să știe ceea ce se întîmplă. Mai grav este faptul că, acum, oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița încearcă să mușamalizeze întîmplarea. Reprezentanții instituției precizează faptul că au fost notificați în scris cu privire la faptul că povestea incredibilă nu se confirmă. Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița încearcă, împreună cu Poliția, să facă lumină în acest caz. «Avem o anchetă în curs, iar cei doi copii vor fi consiliați... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2016, 14:35 (14569 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Se întîmplă la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița

Concursuri în Educație pentru candidați unici

În perioada următoare, Ministerul Educației va organiza concursuri pentru funcțiile de inspector școlar general adjunct și director al Caselor Corpului Didactic. În Ialomița, pregătirile pentru aceste testări scot scîntei. Toate acestea după ce Comisia de evaluare a dosarelor i-a respins Steluței Mitrea, fostul director al Școlii Generale Nr. 1 Țăndărei, dosarul de înscriere la testarea pentru funcția de adjunct al Învățămîntului Ialomițean. Așa se face că Ialomița trimite la acest examen un candidat unic, pe Cătălin Grigore, cel care asigură în prezent interimatul funcției. O situație similară se petrece și la examenul pentru șefia Casei Corpului Didactic.

Situație complicată... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2016, 14:15 (4249 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii ialomițeni au adunat 600000 de absențe

Într-un singur semestru

Elevii ialomițeni au adunat 600000 de absențe

Absenteismul școlar rămîne una dintre problemele greu de rezolvat ale Învățămîntului ialomițean. Cei aproximativ 40 mii de elevi înscriși la școală în septembrie 2015 au adunat, la finalul semestrului I, un număr de peste 600 mii de absențe. Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița precizează faptul că principalul efect al absenteismului este renunțarea definitivă la școală. Puncte vulnerabile din acest punct de vedere au fost considerate localitățile Fetești, Bărcănești, Căzănești și Bărbulești. În acest sens au fost demarate o serie de proiecte strategice prin care se încearcă reducerea numărului de absențe și, implicit, a riscului de abandon școlar.

Statistici îngrijorătoare... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2016, 12:25 (8884 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pază sporită la Balurile Bobocilor organizate în Ialomița

Distracția elevilor, atent supravegheată

Pază sporită la Balurile Bobocilor organizate în Ialomița

În urma tragediei petrecută în Clubul Colectiv din Capitală, reprezentanții Inspectoratul Școlar al Municipiului București a decis să anuleze toate Balurile Bobocilor organizate în cluburi. În Ialomița, oficialii învățămîntului județean nu au aplicat aceeași regulă. Aceștia au emis o serie de măsuri de siguranță, create special pentru a proteja elevii în timpul unor astfel de activități extrașcolare.

Distracție sub supraveghere
Potrivit tradiției, și în Ialomița cele mai multe Baluri ale Bobocilor se organizează în alte locații decît sălile de spectacole din incinta unităților... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2015, 11:20 (7379 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

EXCLUSIV: Elevii din Giurgiu s-au făcut de râs în Ialomița

EXCLUSIV: Elevii din Giurgiu s-au făcut de rîs în Ialomița

Dezastrul rezultatelor pe care le-au obținut la Bacalaureat elevii din Giurgiu a fost confirmat de profesorii din județul  Ialomița. Lucrările absolvenților de la malul Dunării au fost corectate în județul nostru. Statistica arată faptul că Giurgiu s-a clasat pe ultimul loc în ceea ce privește promovabilitatea la Bacalaureat, la nivel național, cu un procent de 36%.

Lucrări foarte slabe Aproape 2000 de lucrări provenite din județul Giurgiu au fost corectate în două centre de evaluare din județul Ialomița. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița confirmă promovabilitatea... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2015, 18:50 (12999 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița caută inspectori școlari

Funcțiile nu țin de cald

Ialomița caută inspectori școlari

Luminița Barcari a eșuat în încercarea de «politizare» a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. În lipsa banilor, inspectorii școlari nu se înghesuie să ocupe funcțiile. Șeful instituției cere public «bani pentru decontarea transportului». La acest moment sînt libere 8,5 din cele 18 norme de inspectori școlari existente la nivelul județului...

«Politizarea» Învățămîntului ialomițean a eșuat
Concursul de numire în funcție a inspectorului general Luminița Barcari (susținută de către PNL) reprezintă, pînă la acest moment, singurul succes al campaniei de «politizare» a Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 20:35 (8442 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Luminița Barcari zice că depolitizează școlile ialomițene

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Luminița Barcari zice că depolitizează școlile ialomițene

De aproximativ o lună și jumătate, profesorul Luminița Barcari este din nou șef al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. O instituție care ani de-a rîndul a făcut casă bună cu politica. Cu o altă atitudine decît în primul mandat și cu dorința de a schimba din temelii sistemul educațional la nivelul județului, șefa învățămîntului ialomițean susține că sub conducerea ei, politica va dispărea din școli!

Vremuri noi pentru școala ialomițeană
Într-o zi extrem de aglomerată, profesorul Luminița Barcari își face timp și pentru interviul rubricii Independent... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 18:15 (23614 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Învățământul ialomițean virează DREAPTA

Învățămîntul ialomițean virează DREAPTA

Recenta confirmare în fruntea învățămîntului ialomițean a Luminiței Barcari reorganizează sistemul din temelii. În perioada următoare vor fi organizate concursuri pentru ocuparea funcțiilor de inspector școlar general adjunct și director al Casei Corpului Didactic. Practica a demonstrat însă că aceste testări sînt, în realitate, doar «paravane» menite să sprijine declanșarea unui nou val de epurări politice la vîrfurile Educației județene. Și tot pe bază de examen în școli vor fi numiți și alți directori...

Alți oameni, aceeași mutare
În urmă cu o săptămînă, Luminița Barcari a... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2015, 18:50 (14407 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Dreapta revine la putere în Ialomița

Dreapta revine la putere în Ialomița

După ani buni de control instituțional al PSD, Dreapta ialomițeană, reprezentată la acest moment de PNL și PD-L, are mari șanse să revină pe scena administrativă a județului. Numirea Luminiței Barcari în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița este doar primul semn, susține Ioan Martin, președintele organizației județene. «Partidul Național Liberal are, pentru următorul an și jumătate, un calendar politic bine stabilit și obiective politice clare!» a declarat Ioan Martin pentru Independent.

Învățămîntul, prima redută
Cîștigarea concursului pentru funcția de Inspector... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2015, 19:50 (14429 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Luminița Barcari este noul inspector școlar general al județului Ialomița

Luminița Barcari este noul inspector școlar general al județului Ialomița

Miercuri, 18 martie 2015, Ministerul Educației a confirmat-o în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița pe Luminița Barcari. Aceasta a obținut nota 8,40 la proba scrisă și a trecut cu brio de proba interviului. Contracandidatul acesteia,  Ion Tilea s-a retras din concurs după ce a picat examenul scris.

Inspectoratul Școlar are un nou șef
Concursul pentru ocuparea funcției de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița a fost anunțat la începutul acestei luni. La examen au participat doi candidați. Este vorba... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2015, 19:00 (42911 vizualizări - 81 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 Ion Tilea, candidatul «surpriză» pentru șefia învățământului ialomițean

Iepurele din jobenul PSD

Ion Tilea, candidatul «surpriză» pentru șefia învățămîntului ialomițean

Inspectoratul Școlar General Ialomița a anunțat public numele candidaților înscriși la concursul pentru șefia instituției.  PSD Ialomița nu putea să rateze nici de această dată ocazia de a confirma în această funcție un om de partid. Vorbim despre profesorul Ion Tilea, actualul inspector școlar pentru disciplina Istorie, cunoscut în toată breasla dascălilor pentru simpatiile sale social-democrate. Contracandidata sa este Luminița Barcari, fost inspector școlar general în vremea guvernării PD-L.

Stînga luptă pentru Educație
A devenit deja o tradiție pentru învățămîntul ialomițean... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2015, 19:49 (17485 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Alianța Creștin-Liberală, lansată oficial în Ialomița

Alianța Creștin-Liberală, lansată oficial în Ialomița

Noua formațiune politică creată prin uniunea dintre PD-L și PNL a fost lansată oficial și în județul Ialomița. Evenimentul a fost anunțat în cadrul unei conferințe de presă, de la care a lipsit însă Cazacu Marinică, președinte al PD-L Ialomița și unul dintre președinții Alianței Creștin-Liberale Ialomița. La nivel județean, ACL numără peste 8000 de membri.

Pregătiri pentru următoarea campanie electorală După luni de absență de pe scena politicii județene, Opoziția de Dreapta a apărut din nou în spațiul public ialomițean. Totul pentru a anunța lansarea în județ a Alianței Creștin-Liberale... [citește_tot_articolul]

14 August 2014, 08:10 (16920 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Otilia Dumitru revine la conducerea Inspectoratului Școlar Ialomița

Otilia Dumitru revine la conducerea Inspectoratului Școlar Ialomița

Schimbare la vîrful Inspectoratul Școlar Ialomița. Noul inspector școlar general este Otilia Dumitru, aceasta fiind învestită în funcție printr-un ordin al Ministerului Educației, emis marți, 5 iunie 2012.
După două mandate anterioare de cîteva luni ca inspector școlar general adjunct, Otilia Dumitru a fost numită în fruntea instiuției. Ea a preluat ștafeta de la Luminița Barcari, care a deținut această funcție timp de aproximativ șapte luni. Barcari a declarat că se va întoarce la viața de catedră, în calitate de profesor al Liceului Teoretic «Carol I» din Fetești.
Noul inspector general școlar a apelat la calm, declarînd că nu va face nicio schimbare în cadrul instituției sau la... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2012, 16:19 (27522 vizualizări - 29 comentarii)

EVENIMENT

«Vreau să fac din învățământul ialomițean o emblemă a județului!»

Blitz-interviu cu Luminița Barcari, inspectorul general școlar sau întrebări comode despre subiecte incomode

«Vreau să fac din învățămîntul ialomițean o emblemă a județului!»

Luminița Barcari este inspector general școlar de 5 luni (după o experiență de un an ca inspector general adjunct...). Este profesor titular de Chimie la Fetești și crede că învățămîntul ialomițean are un nivel de performanță perfectibil în fiecare zi.
-Cum vedeți dumneavoastră învățămîntul ialomițean la cele cîteva luni în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița?

-Învățămîntul ialomițean... Eu cred că se poate lăuda cu destul de multe lucruri bune și, cînd spun asta, mă refer la modul în care am aplicat legile Educației și metodologiile care decurg din ele. Lucrurile decurg așa cum trebuie... Mai sînt sincope pe ici, pe colo, și cînd spun asta mă... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2012, 09:07 (20973 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Luminița Barcari, inspectorul general școlar: «Oficial, joi, 9 februarie 2012, se reiau cursurile școlare!»

Luminița Barcari, inspectorul general școlar: «Oficial, joi, 9 februarie 2012, se reiau cursurile școlare!»

După trei zile de viscol, Ialomița revine la normalitate. Potrivit informațiilor furnizate de către Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, majoritatea școlilor din județ își vor relua cursurile. Excepție fac localitățile din vestul județului unde rețeaua de curent electric nu a fost repusă în fucțiune în totalitate, iar drumurile județene de acces nu au fost deblocate.

Elevii se întorc la școală După o minivacanță de trei zile, cei peste 40 de mii de elevi din Ialomița ar trebui să revină joi, 9 februarie 2012, la cursuri. Potrivit declarației inspectorului general școlar Luminița Barcari, «directorii școlilor au obligația de a relua cursurile!». «Ordinul... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2012, 15:18 (45269 vizualizări - 31 comentarii)

EVENIMENT

Dezastru în învățământul ialomițean

Dezastru în învățămîntul ialomițean


34000 elevi înscriși la începutul anului, peste 4100 de elevi corigenți, 1100 elevi cu situația neîncheiată, 475 elevi neșcolarizați și un record de absențe de peste 526 mii! Acesta este raportul, pe scurt, al stării învățămîntului ialomițean în primul semestru al anului școlar 2011-2012.

Școlarii ialomițeni, între chiuluri și corigențe
În permanență reformat și aflat într-o continuă schimbare, sistemul de învățămînt aruncă elevii într-un haos absolut. Desigur, contribuitori de succes la acest eșec sînt cu siguranță și părinții, mult prea ocupați pentru a-și educa odraslele în «spiritul învățămîntului». Toate aceste concluzii pot fi trase de... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2012, 10:06 (21146 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Copiii de 6 ani, la clasa pregătitoare!

E oficial

Copiii de 6 ani, la clasa pregătitoare!

Începînd cu septembrie 2012, clasa pregătitoare devine obligatorie. Înscrierile vor debuta cu data de 5 martie și, potrivit autorităților, școala nu va organiza testări sau evaluări inițiale. Prezența prichindeilor în clasa pregătitoare va deveni obligatorie!

Cine intră la școală devreme, departe ajunge
Teoretic, clasa pregătitoare nu este o noutate absolută. Forma de învățămînt urmează să înlocuiască grupa pregătitoare din grădinițe. Diferența o face însă obligativitatea părinților de a-și înscrie copilul la clasa pregătitoare, formă de învățămînt ce se va organiza în cele mai multe dintre cazuri în școli. E drept, copiii urmează să dobîndească cunoștințele... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2012, 10:38 (15412 vizualizări - 3 comentarii)

28 Iun 2026
266 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Locuri de muncă prin intermediul Rețelei EURES. Selecție pentru studenții care doresc să lucreze în Germania!

Agenția Municipală pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță organizarea selecției pentru studenții și masteranzii care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada vacanței ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2014, 15:36
(8856 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Producătorii de lapte crud, aliniați la cerințele UE

DSVSA Ialomița informează toți producătorii care livrează lapte crud la centrele de colectare lapte, unități de procesare autorizate/înregistrate sanitar-veterinar, precum și pe cei care vînd direct laptele ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2014, 13:35
(7029 vizualizări - 2 comentarii)


Element de muniție, descoperit lîngă Slobozia

Duminică, 5 ianurie 2014, un proiectil exploziv de artilerie de calibru 152 mm a fost descoperit de un cetățean pe cîmp, pe raza cartierului Slobozia Nouă. Acesta este cel de-al doilea eveniment de acest ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2014, 15:22
(10687 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Adeverințe necesare acordării de credite pentru crescătorii de bovine

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează beneficiarii plăților naționale directe complementare (PNDC) în sectorul zootehnic, la specia bovine, că eliberează ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2014, 12:20
(8750 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița are o nouă structură de conducere

Slobozia: Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița are o nouă structură de conducere

Schimbări în cadrul Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița. Instituția are noi directori, executiv și medical. Numirile sînt temporare, pînă cînd posturile vor fi scoase la concurs... Schimbările de ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2013, 14:39
(22764 vizualizări - 19 comentarii)


Țăndărei: A distrus un taxi

Un tînăr de 21 de ani din Țăndărei s-a ales cu dosar penal în noaptea de Crăciun. După ce a uitat numărul paharelor de băutură pe care le-a dat pe gît, acesta a ieșit din localul unde se afla și a sărit ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2013, 10:37
(8853 vizualizări - 11 comentarii)


Slobozia: Bebeluși-gigant, aduși pe lume de Crăciun

Patru mămici din Ialomița nu vor uita niciodată ziua de Crăciun. Ele au adus pe lume 4 bebeluși la Maternitatea Spitalului din Slobozia. Doi dintre respectivii copii au cîntărit la naștere peste 4 kilograme ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2013, 07:37
(7881 vizualizări - 9 comentarii)


Incendii la Grindu și Sfîntu Gheorghe

Jocul copiilor cu focul a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la rezerva de furaje a unui cetățean din localitatea Grindu. Evenimentul a fost anunțat vineri, 20 decembrie a.c., în ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2013, 13:55
(7947 vizualizări - 0 comentarii)


Moș Crăciunul Social Democrat oferă cadouri copiilor nevoiași!

Moș Crăciunul Social Democrat oferă cadouri copiilor nevoiași!

A devenit o tradiție, în ultimii 8 ani, ca în perioada Sărbătorilor de Iarnă Organizația de Tineret a Partidului Social Democrat să organizeze «Cupa Crăciunului TSD la fotbal». În acest an, la startul competiției ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2013, 07:42
(5575 vizualizări - 3 comentarii)


Păltiniș: I-a desfigurat fața cu un par

Scandal în plină stradă la Păltiniș, în după amiaza zilei de joi, 19 decembrie 2013. Un bărbat de 43 de ani a ajuns în stare gravă la Spitalul Județean de  Urgență Slobozia, după ce un vecin l-a lovit ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2013, 15:52
(8612 vizualizări - 5 comentarii)


Urziceni: Tîlhar trimis după gratii

Polițiștii din Urziceni au reușit identificarea și arestarea preventivă a unui tînăr de 25 de ani din Urziceni. Acesta se face vinovat de faptul că a tîlhărit un bărbat de 51 de ani, din Coșereni. Din informațiile ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2013, 11:29
(6239 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 13 hoți, identificați de polițiști

13 persoane din Ialomița, minori și adulți, sînt cercetate de polițiști sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de «furt calificat». Hoților nu le-a scăpat nimic, aceștia sustrăgînd de la aparatură electronică ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2013, 07:33
(6531 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Ialomița furt


Ialomița: Beți la volan

Doi bărbați, de 37 și 43 de ani, din județele Ialomița și Ilfov, au fost identificați conducînd sub influența băuturilor alcoolice. Aceștia s-au ales cu dosare penale. Conducătorii auto au fost testați ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2013, 14:43
(6372 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Operațiunile cu produse cerealiere și de panificație, verificate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile de verificare a operațiunilor cu produse cerealiere și de panificație. Astfel, au fost efectuate 66 de controale, dintre care 18 la societăți comerciale, 16 ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2013, 09:37
(7595 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Moarte «în condiții suspecte» la locul de muncă

Caz șocant în curtea unității Biolact din Slobozia. Un bărbat de 52 de ani a murit în cursul zilei de vineri, 13 decembrie 2013. Acesta lucra ca îngrijitor la animalele din incinta societății... Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2013, 13:49
(8505 vizualizări - 5 comentarii)


Ialomița: «Țeapă» cu fier vechi de 600 mii de lei

Un bărbat de 39 de ani, din Cluj, a fost reținut pentru 29 de zile de către polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor din Ialomița. Acesta a păcălit administratorul unei firme de fier vechi din ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2013, 11:48
(7010 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dispărut de la domiciliu

Slobozia: Dispărut de la domiciliu

Marți, 10 decembrie a.c., Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că RĂDĂCINĂ DUMITRU, de 67 de ani, din municipiu, a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit. În momentul plecării de acasă, bărbatul ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2013, 15:50
(7096 vizualizări - 8 comentarii)


Sălcioara: Reținut pentru «ultraj contra bunelor moravuri»

Polițiștii ialomițeni au reținut marți, 10 decembrie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, un bărbat în vîrstă de 50 de ani, din județul Călărași. Suspectul a fost încarcerat în Centrul ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2013, 15:15
(6908 vizualizări - 0 comentarii)


Spărgătorii casei de pariuri din Urziceni au fost prinși. Cinci persoane arestate sub acuzația de «furt calificat»!

În urmă cu o săptămînă, o casă de pariuri din Urziceni a fost spartă de mai mulți necunoscuți. Din incinta societății, hoții au reușit să fure o casetă de valori în care se aflau 35000 de lei... Marți, ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2013, 14:45
(5809 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Șofer băut, urmărit și prins de polițiști

Urmărire ca-n filme pe șoselele din Slobozia. Polițiștii au încercat să prindă un șofer, de 23 de ani, care conducea sub influența băuturilor alcoolice. După ce au dat cîtva ture de oraș, oamenii legii ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2013, 15:01
(6301 vizualizări - 4 comentarii)


Slobozia: Expoziție de icoane la Muzeul Județean

Pregătirile pentru Sărbătorile de Iarnă au intrat în linie dreaptă la Muzeul Județean Ialomița. Marți, 17 decembrie 2013, instituția va găzdui o expoziție de icoane, dedicată momentului venirii pe lume ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2013, 13:00
(5659 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor Serviciului Rutier

Polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Valoarea sancțiunilor aplicate a depășit suma de 75000 lei. Încălcările normelor rutiere au fost ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2013, 09:59
(5159 vizualizări - 0 comentarii)


Comerț ilegal în Bazarul Slobozia

O patrulă de jandarmi din cadrul Detașamentului Mobil de Intervenție Slobozia a identificat, în zona Bazarului din oraș, un bărbat care comercializa articole vestimentare în mod ilegal. Hainele vînzătorului ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2013, 07:58
(5902 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Autostrada Soarelui, prădată de hoți

Tronsonul Autostrăzii Soarelui care tranzitează județul Ialomița a devenit țintă pentru hoți. Recent, polițiștii din Fetești au întocmit un dosar penal pentru «furt calificat» pe numele unei femei, de ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2013, 15:10
(7820 vizualizări - 6 comentarii)


Vlădeni: Stația de apă, rămasă fără gard din cauza hoților

Doi tineri, de 17 și 22 de ani, din Vlădeni, au ajuns la Poliție după ce au fost prinși furînd gardul care împrejmuiește stația de apă a localității. Aceștia au primit dosare penale pentru furt calificat ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2013, 14:10
(7055 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni furt


Fetești: A sărit cu mașina de pe șosea și a distrus un gard pe o lungime de 8 metri!

Un tînăr, de 22 de ani, din Fetești, a provocat un accident de circulație desprins parcă din filmele de acțiune. După ce a consumat băuturi alcoolice, acesta s-a urcat la volan, a sărit de pe șosea și s ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 19:30
(9584 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Jandarm ialomițean medaliat cu argint la lupte

Jandarm ialomițean medaliat cu argint la lupte

Performanțe sportive pentru jandarmii ialomițeni. În urmă cu o săptămînă, la București, s-a desfășurat Campionatul Național de Arte Marțiale Mixte (MMA), competiție în cadrul căreia un subofițer din cadrul ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 12:05
(6673 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

În urma acțiunilor demarate de polițiștii Serviciului Rutier pe șoselele din județ, 3 conducători auto au fost prinși la volan sub influența băuturilor alcoolice. Pe numele acestora au fost întocmite dosare ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 11:35
(7468 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, în luptă cu evaziunea fiscală

Ofițerii specializați din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și-au intensificat în această perioadă acțiunile de control. Acțiunile ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 11:30
(7829 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Campanie umanitară demarată Inspectoratul General pentru Imigrări

Ialomița: Campanie umanitară demarată Inspectoratul General pentru Imigrări

Polițiștii din cadrul Inspectoratului General pentru Imigrări au demarat la începutul acestei săptămîni o campanie umanitară ce are drept scop sprijinirea tuturor persoanelor refugiate și care au cerut ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 10:25
(5443 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...