Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

500 mii de absențe au rămas nemotivate în primul semestru școlar

Elevii ialomițeni, recordmani la chiul

500 mii de absențe au rămas nemotivate în primul semestru școlar

În urmă cu o săptămână, oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au susținut o conferință de presă în cadrul căreia au făcut o scurtă prezentare a situației în care se află Învățământul ialomițean, la încheierea primului semestru școlar. Cel mai îngrijorător aspect rămâne absenteismul elevilor care, în primul semestru, s-a ridicat la cote alarmante. Datele statistice ale oficialilor din educația județeană arată faptul că 500 mii de absențe au rămas nemotivate, fiecare elev chiulangiu realizând, în medie, 19 absențe.

Elevii din Ialomița nu vor la școală
Absenteismul... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2017, 15:40 (11738 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Luminița Barcari a demisionat din Consiliul Județean Ialomița!

Luminița Barcari a demisionat din Consiliul Județean Ialomița!

Inspectorul general școlar Luminița Barcari a demisionat luni, 13 februarie 2017, din cadrul Consiliului Județean Ialomița. Potrivit declarațiilor sale, «decizia nu este una politică!». «Am luat hotărârea de a demisiona pentru a mă putea concentra exclusiv asupra activității școlare!» a declarat Luminița Barcari. În pofida acestei declarații, decizia rămâne una inexpicabilă în actualul context politic local. Reamintim că Luminița Barcari e unul dintre puținii membri PNL rămas într-o funcție de conducere la nivelul județului, iar activitatea acesteia din cadrul Consilului Județean a fost considerată drept una «pozitivă». Președintele PNL Gheorghe Tinel susține public această demisie, despre... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2017, 14:45 (6036 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Foștii directori ai școlilor din Ialomița rămân istorie

Foștii directori ai școlilor din Ialomița rămân istorie

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a încheiat procesul cu privire la numirile directorilor de școli, în unitățile unde candidații nu au promovat testarea sau nu s-au prezentat pentru a o susține. Reprezentanții instituției au declarat oficial faptul că niciunul dintre foștii șefi ai școlilor din județ nu se regăsește pe lista noilor conducători învestiți. Potrivit metodologiei, procedura s-a realizat prin «detașare în interesul Educației», cu o săptămână înainte ca Ministerul Educației să adopte scandaloasa derogare potrivit căreia foștii șefi de unități școlare pot fi reîncadrați în sistem.

Aceleași școli, alți directori... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2017, 12:20 (20437 vizualizări - 34 comentarii)

EVENIMENT

Scandal sexual la Școala Ion Roată

Scandal sexual la Școala Ion Roată

Caz șocant la Școala Gimnazială Ion Roată. Un copil de 5 ani ar fi fost bătut de un elev de clasa a IV-a, iar apoi obligat să-l masturbeze. Întreaga scenă s-a petrecut în timpul orelor de curs, fără ca dascălii celor doi copii să știe ceea ce se întîmplă. Mai grav este faptul că, acum, oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița încearcă să mușamalizeze întîmplarea. Reprezentanții instituției precizează faptul că au fost notificați în scris cu privire la faptul că povestea incredibilă nu se confirmă. Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița încearcă, împreună cu Poliția, să facă lumină în acest caz. «Avem o anchetă în curs, iar cei doi copii vor fi consiliați... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2016, 14:35 (14567 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Se întîmplă la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița

Concursuri în Educație pentru candidați unici

În perioada următoare, Ministerul Educației va organiza concursuri pentru funcțiile de inspector școlar general adjunct și director al Caselor Corpului Didactic. În Ialomița, pregătirile pentru aceste testări scot scîntei. Toate acestea după ce Comisia de evaluare a dosarelor i-a respins Steluței Mitrea, fostul director al Școlii Generale Nr. 1 Țăndărei, dosarul de înscriere la testarea pentru funcția de adjunct al Învățămîntului Ialomițean. Așa se face că Ialomița trimite la acest examen un candidat unic, pe Cătălin Grigore, cel care asigură în prezent interimatul funcției. O situație similară se petrece și la examenul pentru șefia Casei Corpului Didactic.

Situație complicată... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2016, 14:15 (4239 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii ialomițeni au adunat 600000 de absențe

Într-un singur semestru

Elevii ialomițeni au adunat 600000 de absențe

Absenteismul școlar rămîne una dintre problemele greu de rezolvat ale Învățămîntului ialomițean. Cei aproximativ 40 mii de elevi înscriși la școală în septembrie 2015 au adunat, la finalul semestrului I, un număr de peste 600 mii de absențe. Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița precizează faptul că principalul efect al absenteismului este renunțarea definitivă la școală. Puncte vulnerabile din acest punct de vedere au fost considerate localitățile Fetești, Bărcănești, Căzănești și Bărbulești. În acest sens au fost demarate o serie de proiecte strategice prin care se încearcă reducerea numărului de absențe și, implicit, a riscului de abandon școlar.

Statistici îngrijorătoare... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2016, 12:25 (8875 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pază sporită la Balurile Bobocilor organizate în Ialomița

Distracția elevilor, atent supravegheată

Pază sporită la Balurile Bobocilor organizate în Ialomița

În urma tragediei petrecută în Clubul Colectiv din Capitală, reprezentanții Inspectoratul Școlar al Municipiului București a decis să anuleze toate Balurile Bobocilor organizate în cluburi. În Ialomița, oficialii învățămîntului județean nu au aplicat aceeași regulă. Aceștia au emis o serie de măsuri de siguranță, create special pentru a proteja elevii în timpul unor astfel de activități extrașcolare.

Distracție sub supraveghere
Potrivit tradiției, și în Ialomița cele mai multe Baluri ale Bobocilor se organizează în alte locații decît sălile de spectacole din incinta unităților... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2015, 11:20 (7377 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

EXCLUSIV: Elevii din Giurgiu s-au făcut de râs în Ialomița

EXCLUSIV: Elevii din Giurgiu s-au făcut de rîs în Ialomița

Dezastrul rezultatelor pe care le-au obținut la Bacalaureat elevii din Giurgiu a fost confirmat de profesorii din județul  Ialomița. Lucrările absolvenților de la malul Dunării au fost corectate în județul nostru. Statistica arată faptul că Giurgiu s-a clasat pe ultimul loc în ceea ce privește promovabilitatea la Bacalaureat, la nivel național, cu un procent de 36%.

Lucrări foarte slabe Aproape 2000 de lucrări provenite din județul Giurgiu au fost corectate în două centre de evaluare din județul Ialomița. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița confirmă promovabilitatea... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2015, 18:50 (12994 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița caută inspectori școlari

Funcțiile nu țin de cald

Ialomița caută inspectori școlari

Luminița Barcari a eșuat în încercarea de «politizare» a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. În lipsa banilor, inspectorii școlari nu se înghesuie să ocupe funcțiile. Șeful instituției cere public «bani pentru decontarea transportului». La acest moment sînt libere 8,5 din cele 18 norme de inspectori școlari existente la nivelul județului...

«Politizarea» Învățămîntului ialomițean a eșuat
Concursul de numire în funcție a inspectorului general Luminița Barcari (susținută de către PNL) reprezintă, pînă la acest moment, singurul succes al campaniei de «politizare» a Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 20:35 (8431 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Luminița Barcari zice că depolitizează școlile ialomițene

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Luminița Barcari zice că depolitizează școlile ialomițene

De aproximativ o lună și jumătate, profesorul Luminița Barcari este din nou șef al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. O instituție care ani de-a rîndul a făcut casă bună cu politica. Cu o altă atitudine decît în primul mandat și cu dorința de a schimba din temelii sistemul educațional la nivelul județului, șefa învățămîntului ialomițean susține că sub conducerea ei, politica va dispărea din școli!

Vremuri noi pentru școala ialomițeană
Într-o zi extrem de aglomerată, profesorul Luminița Barcari își face timp și pentru interviul rubricii Independent... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 18:15 (23585 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Învățământul ialomițean virează DREAPTA

Învățămîntul ialomițean virează DREAPTA

Recenta confirmare în fruntea învățămîntului ialomițean a Luminiței Barcari reorganizează sistemul din temelii. În perioada următoare vor fi organizate concursuri pentru ocuparea funcțiilor de inspector școlar general adjunct și director al Casei Corpului Didactic. Practica a demonstrat însă că aceste testări sînt, în realitate, doar «paravane» menite să sprijine declanșarea unui nou val de epurări politice la vîrfurile Educației județene. Și tot pe bază de examen în școli vor fi numiți și alți directori...

Alți oameni, aceeași mutare
În urmă cu o săptămînă, Luminița Barcari a... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2015, 18:50 (14381 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Dreapta revine la putere în Ialomița

Dreapta revine la putere în Ialomița

După ani buni de control instituțional al PSD, Dreapta ialomițeană, reprezentată la acest moment de PNL și PD-L, are mari șanse să revină pe scena administrativă a județului. Numirea Luminiței Barcari în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița este doar primul semn, susține Ioan Martin, președintele organizației județene. «Partidul Național Liberal are, pentru următorul an și jumătate, un calendar politic bine stabilit și obiective politice clare!» a declarat Ioan Martin pentru Independent.

Învățămîntul, prima redută
Cîștigarea concursului pentru funcția de Inspector... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2015, 19:50 (14428 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Luminița Barcari este noul inspector școlar general al județului Ialomița

Luminița Barcari este noul inspector școlar general al județului Ialomița

Miercuri, 18 martie 2015, Ministerul Educației a confirmat-o în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița pe Luminița Barcari. Aceasta a obținut nota 8,40 la proba scrisă și a trecut cu brio de proba interviului. Contracandidatul acesteia,  Ion Tilea s-a retras din concurs după ce a picat examenul scris.

Inspectoratul Școlar are un nou șef
Concursul pentru ocuparea funcției de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița a fost anunțat la începutul acestei luni. La examen au participat doi candidați. Este vorba... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2015, 19:00 (42865 vizualizări - 81 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 Ion Tilea, candidatul «surpriză» pentru șefia învățământului ialomițean

Iepurele din jobenul PSD

Ion Tilea, candidatul «surpriză» pentru șefia învățămîntului ialomițean

Inspectoratul Școlar General Ialomița a anunțat public numele candidaților înscriși la concursul pentru șefia instituției.  PSD Ialomița nu putea să rateze nici de această dată ocazia de a confirma în această funcție un om de partid. Vorbim despre profesorul Ion Tilea, actualul inspector școlar pentru disciplina Istorie, cunoscut în toată breasla dascălilor pentru simpatiile sale social-democrate. Contracandidata sa este Luminița Barcari, fost inspector școlar general în vremea guvernării PD-L.

Stînga luptă pentru Educație
A devenit deja o tradiție pentru învățămîntul ialomițean... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2015, 19:49 (17460 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Alianța Creștin-Liberală, lansată oficial în Ialomița

Alianța Creștin-Liberală, lansată oficial în Ialomița

Noua formațiune politică creată prin uniunea dintre PD-L și PNL a fost lansată oficial și în județul Ialomița. Evenimentul a fost anunțat în cadrul unei conferințe de presă, de la care a lipsit însă Cazacu Marinică, președinte al PD-L Ialomița și unul dintre președinții Alianței Creștin-Liberale Ialomița. La nivel județean, ACL numără peste 8000 de membri.

Pregătiri pentru următoarea campanie electorală După luni de absență de pe scena politicii județene, Opoziția de Dreapta a apărut din nou în spațiul public ialomițean. Totul pentru a anunța lansarea în județ a Alianței Creștin-Liberale... [citește_tot_articolul]

14 August 2014, 08:10 (16911 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Otilia Dumitru revine la conducerea Inspectoratului Școlar Ialomița

Otilia Dumitru revine la conducerea Inspectoratului Școlar Ialomița

Schimbare la vîrful Inspectoratul Școlar Ialomița. Noul inspector școlar general este Otilia Dumitru, aceasta fiind învestită în funcție printr-un ordin al Ministerului Educației, emis marți, 5 iunie 2012.
După două mandate anterioare de cîteva luni ca inspector școlar general adjunct, Otilia Dumitru a fost numită în fruntea instiuției. Ea a preluat ștafeta de la Luminița Barcari, care a deținut această funcție timp de aproximativ șapte luni. Barcari a declarat că se va întoarce la viața de catedră, în calitate de profesor al Liceului Teoretic «Carol I» din Fetești.
Noul inspector general școlar a apelat la calm, declarînd că nu va face nicio schimbare în cadrul instituției sau la... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2012, 16:19 (27519 vizualizări - 29 comentarii)

EVENIMENT

«Vreau să fac din învățământul ialomițean o emblemă a județului!»

Blitz-interviu cu Luminița Barcari, inspectorul general școlar sau întrebări comode despre subiecte incomode

«Vreau să fac din învățămîntul ialomițean o emblemă a județului!»

Luminița Barcari este inspector general școlar de 5 luni (după o experiență de un an ca inspector general adjunct...). Este profesor titular de Chimie la Fetești și crede că învățămîntul ialomițean are un nivel de performanță perfectibil în fiecare zi.
-Cum vedeți dumneavoastră învățămîntul ialomițean la cele cîteva luni în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița?

-Învățămîntul ialomițean... Eu cred că se poate lăuda cu destul de multe lucruri bune și, cînd spun asta, mă refer la modul în care am aplicat legile Educației și metodologiile care decurg din ele. Lucrurile decurg așa cum trebuie... Mai sînt sincope pe ici, pe colo, și cînd spun asta mă... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2012, 09:07 (20968 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Luminița Barcari, inspectorul general școlar: «Oficial, joi, 9 februarie 2012, se reiau cursurile școlare!»

Luminița Barcari, inspectorul general școlar: «Oficial, joi, 9 februarie 2012, se reiau cursurile școlare!»

După trei zile de viscol, Ialomița revine la normalitate. Potrivit informațiilor furnizate de către Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, majoritatea școlilor din județ își vor relua cursurile. Excepție fac localitățile din vestul județului unde rețeaua de curent electric nu a fost repusă în fucțiune în totalitate, iar drumurile județene de acces nu au fost deblocate.

Elevii se întorc la școală După o minivacanță de trei zile, cei peste 40 de mii de elevi din Ialomița ar trebui să revină joi, 9 februarie 2012, la cursuri. Potrivit declarației inspectorului general școlar Luminița Barcari, «directorii școlilor au obligația de a relua cursurile!». «Ordinul... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2012, 15:18 (45255 vizualizări - 31 comentarii)

EVENIMENT

Dezastru în învățământul ialomițean

Dezastru în învățămîntul ialomițean


34000 elevi înscriși la începutul anului, peste 4100 de elevi corigenți, 1100 elevi cu situația neîncheiată, 475 elevi neșcolarizați și un record de absențe de peste 526 mii! Acesta este raportul, pe scurt, al stării învățămîntului ialomițean în primul semestru al anului școlar 2011-2012.

Școlarii ialomițeni, între chiuluri și corigențe
În permanență reformat și aflat într-o continuă schimbare, sistemul de învățămînt aruncă elevii într-un haos absolut. Desigur, contribuitori de succes la acest eșec sînt cu siguranță și părinții, mult prea ocupați pentru a-și educa odraslele în «spiritul învățămîntului». Toate aceste concluzii pot fi trase de... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2012, 10:06 (21141 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Copiii de 6 ani, la clasa pregătitoare!

E oficial

Copiii de 6 ani, la clasa pregătitoare!

Începînd cu septembrie 2012, clasa pregătitoare devine obligatorie. Înscrierile vor debuta cu data de 5 martie și, potrivit autorităților, școala nu va organiza testări sau evaluări inițiale. Prezența prichindeilor în clasa pregătitoare va deveni obligatorie!

Cine intră la școală devreme, departe ajunge
Teoretic, clasa pregătitoare nu este o noutate absolută. Forma de învățămînt urmează să înlocuiască grupa pregătitoare din grădinițe. Diferența o face însă obligativitatea părinților de a-și înscrie copilul la clasa pregătitoare, formă de învățămînt ce se va organiza în cele mai multe dintre cazuri în școli. E drept, copiii urmează să dobîndească cunoștințele... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2012, 10:38 (15412 vizualizări - 3 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
269 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Amara: «Laboratorul de competențe»

Asociația Tinerilor din Ialomița organizează în perioada 23-28 august, la Amara, «Laboratorul de competențe», o sesiune de training-uri cu caracter introductiv în tematica angajabilității și antreprenoriatului ...[citește_toată_știrea]

17 August 2010, 15:13
(17765 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Salonul Auto 2010

În perioada 1-3 septembrie 2010, Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița, în colaborare cu Primăria Municipiului Slobozia, organizează ediția a VI-a a Salonului Auto Slobozia 2010, în Piața ...[citește_toată_știrea]

17 August 2010, 15:00
(12751 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Accident

Țăndărei: Accident

Două persoane au fost prinse între fiare în urma unui accident rutier petrecut în apropiere de Țăndărei. Mai exact, pe DN2A, la km 85, accidentul producîndu-se luni seara, 16 august, în jurul orei 19.0 ...[citește_toată_știrea]

17 August 2010, 14:51
(23999 vizualizări - 6 comentarii)


Ordin al președintelui ANAF pentru contribuabilii inactivi

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că a fost emis un Ordin al președintelui ANAF, în ceea ce privește contribuabilii inactivi. O persoană juridică sau oricare altă entitate fără ...[citește_toată_știrea]

17 August 2010, 14:48
(22679 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Fată de 14 ani, fugită de acasă

Amara: Fată de 14 ani, fugită de acasă

În dimineața zilei de duminică, 15 august a.c., în jurul orei 8,00, Poliția Amara a fost sesizată de un localnic despre faptul că minora Budu Cristina Daniela, de 14 ani, a părăsit domiciliul pe timpul ...[citește_toată_știrea]

17 August 2010, 14:44
(17699 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara dispariție


Țăndărei: La 63 de ani, prins la volan fără permis

Luni, 16 august a.c., în jurul orei 20,35, un echipaj de siguranță publică aflat într-un filtru rutier instituit pe Șoseaua București din orașul Țăndărei a oprit pentru control un autoturism înmatriculat ...[citește_toată_știrea]

17 August 2010, 14:40
(18376 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Accident cu șase victime

Giurgeni: Accident cu șase victime

În apropierea comunei Giurgeni, luni, 16 august a.c., în jurul orei 12,30, pe DN2A, s-a produs un accident rutier soldat cu șase victime. Evenimentul s-a petrecut între popasul Chirana și comuna Giurgeni ...[citește_toată_știrea]

17 August 2010, 14:32
(25377 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni accident


Hoț prins cînd dormea în mașina furată

Luni, 9 august, polițiștii au depistat un autoturism care figura în evidențele Poliției ca furat. Furtul a fost anunțat Poliției, duminică, 8 august, de proprietarul autoturismului, un bărbat de 38 de ani ...[citește_toată_știrea]

11 August 2010, 17:02
(21646 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hoț de mașini


Munteni Buzău: Scandalagii după gratii

După ce luni, 9 august au produs un scandal monstru într-un bar din localitatea Munteni Buzău, doi bărbați de 33, respectiv 34 de ani au fost arestați de polițiștii ialomițeni. Scandalul a fost reclamat ...[citește_toată_știrea]

11 August 2010, 17:01
(24708 vizualizări - 1 comentariu)


Șoferi beți la volan

Marți, 10 august, polițiștii au depistat doi conducători auto ce se aflau la volan deși consumaseră băuturi alcoolice. Unul dintre șoferi a fost prins de polițiști în localitatea Maia, testarea indicînd ...[citește_toată_știrea]

11 August 2010, 17:01
(24173 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii ialomițeni, locul trei la Concursul Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

În perioada 8-10 august 2010 s-a desfășurat la Tulcea faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență, organizată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență al județului ...[citește_toată_știrea]

11 August 2010, 17:00
(27373 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Fugar prins de polițiști

La începutul săptămînii, luni, 9 august, polițiști Serviciului de Investigații Criminale, în colaborare cu agenții Postului de Poliție Săveni, au desfășurat activități de depistare a unui bărbat de 35 de ...[citește_toată_știrea]

11 August 2010, 17:00
(22937 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Săveni arestare


Slobozia: Motociclist sancționat

În cadrul unei acțiuni desfășurate luni, 9 august a.c., în intervalul orar 7,00-10,00 de către polițiștii din Slobozia, pentru disciplinarea participanților la trafic, a fost prins un tînăr, de 21 de ani ...[citește_toată_știrea]

11 August 2010, 16:59
(23858 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

10 August 2010, 19:08
(10545 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

10 August 2010, 18:49
(9952 vizualizări - 0 comentarii)


3 accidente=4 răniți

În cursul zilei de sîmbătă, 7 august a.c., pe arterele județului s-au produs trei evenimente rutiere, în urma cărora patru persoane au fost rănite. Din fericire, în două cazuri, leziunile suferite nu au ...[citește_toată_știrea]

9 August 2010, 16:31
(20933 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive în mediul rural

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 7/8 august a.c., în intervalul orar 22.00-02.00, efective din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Urziceni, în colaborare cu agenții Posturilor de ...[citește_toată_știrea]

9 August 2010, 16:26
(16588 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: «Reabilitarea parcului balnear din stațiunea Amara»

Miercuri, 11 august a.c., Primăria Amara va parafa contractul de lucrări aferent proiectului «Reabilitarea parcului balnear din stațiunea Amara». Evenimentul va fi organizat la Casa de Cultură «Jan Căciulă ...[citește_toată_știrea]

9 August 2010, 15:26
(19979 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara proiect


Bucu: Pușcăriaș scandalagiu

La doar cîteva ore după ce a fost eliberat din pușcărie, un tînăr a provocat un scandal monstru în localitatea Bucu. Pe scurt, după ce a fost pus în libertate ca urmare a înlocuirii măsurii de arestare ...[citește_toată_știrea]

9 August 2010, 15:09
(21119 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Intervenții ale pompierilor

Intervenții din cele mai diverse la acest sfîrșit de săptămînă pentru profesioniștii în situații de urgență. Încă de vineri, 6 august a.c., pompierii au acționat în zona de competență la 4 misiuni de acordare ...[citește_toată_știrea]

9 August 2010, 15:04
(19257 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița pompier


Urziceni: A furat din magazin

Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată de patronul unei firme din localitate asupra faptului că o femeie i-ar fi sustras mai multe bunuri din incinta magazinului. La fața locului s-a deplasat operativ ...[citește_toată_știrea]

9 August 2010, 14:50
(16880 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


APIA: Subvenții pentru agricultura ecologică

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că termenul limită pentru depunerea cererilor pentru ajutorul specific finanțat din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA) și destinat ...[citește_toată_știrea]

9 August 2010, 14:44
(24630 vizualizări - 0 comentarii)


ITM a confirmat acuzațiile Prefecturii Ialomița: Primăriile au acordat ILEGAL ajutoare sociale

ITM a confirmat acuzațiile Prefecturii Ialomița: Primăriile au acordat ILEGAL ajutoare sociale

Cruciada prefectului Mădălin Teculescu împotriva beneficiarilor de ajutoare sociale a înregistrat prima victorie. Un control al Inspectoratului Teritorial de Muncă în 29 de unități administrative ale județului ...[citește_toată_știrea]

5 August 2010, 18:13
(18004 vizualizări - 1 comentariu)


Andrășești: A intrat cu Dacia în TIR

Andrășești: A intrat cu Dacia în TIR

În dimineața zilei de miercuri, 4 august a.c., în jurul orei 10.30, pe DN2A, pe raza localității Andrășești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Polițiștii deplasați la ...[citește_toată_știrea]

5 August 2010, 16:46
(22130 vizualizări - 0 comentarii)


Subvenții pentru motorină

Cererea de acord prealabil pentru acordarea ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură poate fi depusă în intervalul 9 august-10 septembrie 2010.
Potrivit normelor legale cererea de ...[citește_toată_știrea]

5 August 2010, 16:45
(21077 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive la Țăndărei și Urziceni

Polițiști din Țăndărei au acționat în cursul zilei de miercuri, 4 august, timp de 4 ore, pentru disciplinarea participanților la trafic, verificîndu-se în același timp proveniența autovehiculelor înmatriculate ...[citește_toată_știrea]

5 August 2010, 16:44
(22478 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan a acroșat un biciclist

Miercuri, 3 august a.c., Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că pe DJ102, în afara localității Colelia, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a unei persoane. Polițiștii deplasați ...[citește_toată_știrea]

5 August 2010, 16:42
(19053 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cheltuielile la primării, în creștere

Potrivit unei statistici realizate de Prefectura Ialomița în ceea ce privește situația comparativă a cheltuielilor cu «bunuri și servicii» la unitățile administrativ-teritoriale, s-a constatat o creștere ...[citește_toată_știrea]

4 August 2010, 16:45
(20535 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoții fură din apartamente cînd sînteți acasă!

Hoții au inventat o nouă metodă de furt din locuințe. Mai mulți slobozeni au reclamat faptul că din propriile case le-au fost furate bunuri cînd, culmea!, aceștia erau acasă. Noua metodă de tîlhărie a fost ...[citește_toată_știrea]

4 August 2010, 16:00
(17702 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia hoți


Ialomița: Rata șomajului, în ușoară scădere-10,7%

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la sfîrșitul lunii iulie 2010, în evidențele instituției se aflau nu mai puțin de 11,2 mii de șomeri, dintre aceștia ...[citește_toată_știrea]

4 August 2010, 16:00
(9552 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șomaj Ialomița


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...