Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

CJAS Ialomița are restanțe de 8,7 milioane de lei la plata concediilor medicale

CJAS Ialomița are restanțe de 8,7 milioane de lei la plata concediilor medicale

bonus: Peste 50 mii de rețete eliberate

Pandemia de COVID-19 a făcut ca numărul solici­tărilor privind acordarea concediilor medicale să crească. Din această cauză, plata indemnizațiilor se face cu întârziere. Casa Județeană de Asigurări de Sănătate are de achitat sume restante în valoare de 8,7 mili­oane de lei, începând cu luna septembrie a anului trecut. «Se fac toate eforturile pentru ca fondurile să fie distribuite!» a dat asigurări Mihai Geantă, directorul general al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița.

Fonduri acordate cu întârziere Potrivit informațiilor oficiale, în perioada 2020-2021, la nivelul județului... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2022, 15:20 (12964 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița scoate la concurs postul de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Consiliul Județean Ialomița scoate la concurs postul de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia

bonus: Mihai Geantă, pregătit pentru a 13-a testare

Administrația județeană organizează un nou concurs pentru ocuparea funcției de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. În prezent, condu­cerea instituției este asigurată interimar de Liviu Patrichi, după ce Mariana Iancu, fostul manager al instituției, a fost înlocuită. Concursul nu implică o testare propriu-zisă, ci doar un proiect de management. Unita­tea medicală și angajații săi au nevoie de un management echilibrat care să le asi­gure dezvoltarea. Ultimii 4 manageri ai instituției au implicat Spitalul Slobozia în numeroase scandaluri publice, iscate în special din cauza cheltuirii nejustificate a banilor publici.

«Categoric mă voi înscrie la concurs!»... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2021, 10:55 (15499 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 60 mii de bolnavi cronici

Județ cu sănătate șubredă

Ialomița are 60 mii de bolnavi cronici

O  analiză a fondurilor cheltuite în anul 2020 pentru servi­ciile de sănătate scoate în evidență o realitate care ne înspăimântă. În Ialomița trăiesc 60 mii de oameni care suferă de o boală cronică. Pentru medicamentele lor, s-au cheltuit anul trecut aproxmativ 6,2 mi­lioane de lei.

Statistică îngrijorătoare
Potrivit datelor oferite de Institutul Național de Statistică, Ialomița are o populație de aproximativ 250 mii de locuitori. Cei mai mulți dintre locuitorii județului sunt persoane în vârstă, iar din această cauză și numărul celor care suferă de diverse afecțiuni este... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2021, 14:10 (4836 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Mihai Geantă, dublu campion național

Tenis de câmp

Mihai Geantă, dublu campion național

După mai bine de 10 ani petrecuți în competițiile tenismenilor vete­rani, Mihai Geantă continuă să adune trofee. Săptămâna trecută, a participat la Campionatul Național de la Galați, iar evoluția sa a fost perfectă. În probele de simplu și dublu ale categoriei de vârstă 65+, Mihai Geantă a obținut victorii pe linie. La simplu, cel mai greu a fost, firește, cel din finală, unde a trecut cu 6-2, 6-4 de tenismenul din Panciu, Vasile Pavel. Geantă s-a impus și în proba de dublu, unde l-a avut partener pe Ioan Chirvăsuță, din Bacău. De remarcat că la categoria feminină 45+, slobozeanca Elena Pavel a devenit vicecampioană națională. Revenind la Mihai Geantă, să spunem că acesta a obținut în urmă cu... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2020, 13:10 (3453 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mihai Geantă a fost reînvestit președinte al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița

Lăsat fără funcție timp de 3 zile

Mihai Geantă a fost reînvestit președinte al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița

La începutul acestei săptămâni, reprezentanții Casei Naționale de Asigurări de Sănătate l-au revocat din funcție pe Mihai Geantă, președintele al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița. După 3 zile, oficialii de la București au revenit asupra deciziei și au decis să-l reînvestească în funcția de conducere pe Geantă.

Pregătiri pentru concurs În perioada în care Mihai Geantă a fost lăsat fără funcție, Casa Județean de Asigurări de Sănătate Ialomița a fost condusă de Doina Stan, directorul economic al instituției. După 3 zile de la această schimbare, oficialii CNAS au emis o... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2020, 19:10 (10215 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sănătatea din Ialomița primește bani prin acte adiționale

La început de an

Sănătatea din Ialomița primește bani prin acte adiționale

În așteptarea Contrac­tului Cadru de finanțare, furnizorii de servicii medicale din Ialomița primesc fonduri pentru funcționare în baza actelor adiționale. Repre­zentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița susțin că fondurile destinate spitalelor, farma­ciilor, medicilor de familie sau laboratoarelor medicale se ridică la aproximativ 20 mi­lioane de lei. «Nu vor fi probleme în asigurarea fondurilor pentru serviciile medicale din Ialomița!» a precizat Mihai Geantă, președintele CJAS Ialomița.

Fonduri pentru Sănătatea ialomițeană
În cadrul unei conferințe de presă... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2020, 11:05 (5921 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Diabetul îmbolnăvește în fiecare an 300 de ialomițeni

Diabetul îmbolnăvește în fiecare an 300 de ialomițeni

Numărul ialomi­țenilor care se îmbolnăvesc de diabet este într-o continuă creștere. Estimările arată că anual sunt diagnosticate  300 de noi cazuri. Toate acestea în condițiile în care, la nivelul județului, există doar trei medici specialiști care să trateze această afecțiune și un singur spital în care pacienții pot fi internați. Anual, statul cheltuie din bugetul destinat Sănătății 7 milioane de lei pentru medicamentele prescrise bolnavilor.

Statistici îngrijorătoare În ultimii 3 ani, cazurile de diabet diagnosticate la nivelul județului Ialomița au cu­noscut o creștere semnificativă... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2019, 13:40 (4150 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul de Urgență Slobozia, acționat în instanță pentru recuperarea a 700 mii de lei

Spitalul de Urgență Slobozia, acționat în instanță pentru recuperarea a 700 mii de lei

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialo­mița a acționat în instanță Spitalul Județean de Urgență Slobozia pentru un debit de 700 mii de lei. Istorica datorie datează încă din 2011 și reprezintă valoarea sumelor pe care unitatea medicală a «omis» să le recupereze de la persoanele care au provocat accidente rutiere cu victime sau scandaluri pu­blice.

Proces în derulare Conform informațiilor oficiale oferite de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița, din 2011 și până în prezent Spitalul Județean de Urgență Slobozia a oferit asistență medicală unui număr de 600 de persoane... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2019, 11:05 (13914 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Grad de intervenție scăzut în spitalele din Ialomița

Grad de intervenție scăzut în spitalele din Ialomița

Lipsa medicilor din spitale își pune amprenta și asupra complexității intervențiilor și consultațiilor de care beneficiază pacienții. De cele mai multe ori, oamenii sunt nevoiți să apeleze la medicii din Capitală, pentru că în județul nostru nu are cine să le aplice un diagnostic corespunzător sau să le recomande investigații amănunțite. Gradul scăzut al intervențiilor medicale acordate pacienților afectează economic unitățile medicale.

Mai puțini bani pentru spitale
În județul Ialomița, există 4 spitale. Fiecare dintre acestea primește fonduri de la Casa Județeană de Asigurări... [citește_tot_articolul]

20 August 2019, 12:20 (7636 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sănătatea ialomițeană ar putea primi mai mulți bani

Sănătatea ialomițeană ar putea primi mai mulți bani

2019 aduce mai mulți bani pentru Sănătate în județul Ialomița. O estimare făcută de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că, de la anul, fondurile acordate pentru serviciile me­dicale se vor majora. Calculele preliminarii arată că sumele acordate farmaciilor și spitalelor vor crește cu până la 13 milioane de lei.

Mai mulți bani pentru servicii medicale
Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate au realizat o serie de calcule cu privire la modul în care vor fi repartizate sumele acordate furnizorilor de servicii medicale, începând cu 1 ia­nuarie 2... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2018, 13:55 (3618 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are mai puține persoane asigurate medical

Ialomița are mai puține persoane asigurate medical

Ialomița se confruntă cu o scădere masivă a numărului persoanelor asigurate medical. Potrivit cifrelor date publicității de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița, în intervalul 2015-2017 numărul asiguraților s-a diminuat cu câte 10 mii de persoane în fiecare an. Deși greu de explicat, cheltuielile pentru Sănătate s-au majorat, în același interval de timp, cu sume cuprinse între 10 și 20 milioane de lei!

Mai puține persoane asigurate în Ialomița
Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița au făcut o analiză cu privire la numărul persoanelor asigurate... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2018, 17:05 (5657 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele din Ialomița pierd fonduri consistente

Spitalele din Ialomița pierd fonduri consistente

Spitalele din Ialomița fac față cu greu pierderilor financiare generate de faptul că nu reușesc să deconteze corespunzător serviciile medicale pacienților. Datele Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată faptul că entitățile sanitare au rămas fără 900 mii de lei, fonduri pe care s-ar putea să nu le mai recupereze vreodată...

Spitalele pierd fonduri Permanent slab finanțat, sistemul de Sănătate din Ialomița își permite luxul de a pierde și puținii bani pe care-i primește. O raportare oficială a Casei Județene de Sănătate Ialomița arată faptul că entitățile sanitare din... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2017, 14:05 (6181 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sănătatea ialomițeană are un buget de 42,7 milioane de lei

În primul trimestru al anului 2017

Sănătatea ialomițeană are un buget de 42,7 milioane de lei

Conducerea Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița a făcut publică valoarea bugetului de care vor beneficia furnizorii județeni de servicii medicale în primele 3 luni din 2017. Potrivit calculelor, spitalele, farmaciile sau laboratoarele de analize medicale din județ vor beneficia de un buget de 42,7 milioane de lei.

Sistemul actelor adiționale
Până în primăvară, când se va concepe un nou contract-cadru privitor la finanțarea sistemului de Sănătate, furnizorii de servicii medicale din Ialomița își vor desfășura activitatea în baza unor acte adiționale. Casa Județeană... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2017, 11:05 (3990 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Corpul de Control al Casei de Sănătate Ialomița se face că lucrează

Corpul de Control al Casei de Sănătate Ialomița se face că lucrează

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a fost împuternicită prin lege să facă verificări cu privire la modul în care furnizorii de servicii medicale cheltuie fondurile pe care le primesc. În ciuda bugetului imens alocat Sănătății la nivelul județului, respectiv 156 milioane de lei potrivit acordului-cadru încheiat vara trecută, deficiențele descoperite de auditorii instituției sînt insesizabile. În notele de constatare, auditorii CJAS Ialomița explică faptul că atît spitalele, cît și farmaciile, prejudiciază sistemul sanitar cu sume infime, care nu depășesc 80 mii de lei. În realitate, prejudiciile create de furnizorii de servicii medicale s-ar ridica la valori mult mai mari, însă aceste... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2016, 16:50 (5652 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sistemul informatic sanitar lasă spitalele ialomițene fără fonduri

Sistemul informatic sanitar lasă spitalele ialomițene fără fonduri

Spitalul Județean de Urgență Slobozia încearcă de 1 an să primească de la Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița suma de 327 mii de lei, reprezentînd contravaloarea serviciilor medicale prestate în septembrie 2015, dar nevalidate din cauza unor probleme apărute la softul informatic al unității medicale. Un control al Ministerului Sănătății efectuat la Spitalul Slobozia confirmă faptul că datele au fost introduse corespunzător în sistem, însă oficialii CJAS Ialomița precizează faptul că nu există un acord scris prin care să poată atribui fondurile neachitate.

Un singur soft, mai multe probleme... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2016, 13:30 (4142 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Buget de 156 milioane de lei pentru sănătatea ialomițenilor

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a făcut publică valoarea bugetului acordat de stat, în baza încheierii noului contract-cadru privind finanțarea sistemului sanitar. Datele arată faptul că în Ialomița vor ajunge 156 milioane de lei. Potrivit estimărilor, valoarea este mai mare cu 10% decît anul trecut.

Sănătate în valori absolute
Contractul-cadru privind finanțarea sistemului sanitar ar fi trebuit să se fi încheiat la începutul anului, mai exact în luna martie. În urma unor discuții referitoare la anumite neconcordanțe privind finanțarea medicilor de familie, Ministerul... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2016, 17:45 (4360 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Criza medicilor lasă spitalele ialomițene fără fonduri

Criza medicilor lasă spitalele ialomițene fără fonduri

Situație delicată la nivelul spitalelor din Ialomița. Din cauza lipsei de medici, unitățile sanitare se află în imposibilitatea de a accesa fondurile oferite de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița. Criza specialiștilor a făcut ca numărul serviciilor medicale oferite pacienților să scadă, principalul efect al acestui aspect fiind diminuarea fondurilor. Un raport al CJAS Ialomița arată că, în primele 5 luni ale anului în curs, spitalele din județ au raportat un minus de 1000 de servicii medicale nedecontate. Pierderile financiare în acest caz se apropie de suma de 1 milion de lei.

De ce pierd spitalele banii?... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2016, 16:40 (5214 vizualizări - 14 comentarii)

SPORT

Două medalii de aur pentru Mihai Geantă

Tenis de cîmp, Jocurile Mondiale ale Medicinei și Sănătății

Două medalii de aur pentru Mihai Geantă

La începutul lunii iunie 2016, la Maribor-Slovenia, s-au desfășurat Jocurile Mondiale ale Medicinei și Sănătății, eveniment sportiv aflat la a 37-a ediție, care se adresează celor ce activează în aceste domenii. Este abordată o paletă largă de discipline sportive, printre acestea numărîndu-se și tenisul de cîmp. Aici s-a remarcat Mihai Geantă, președintele CJAS Ialomița, acesta adăugînd în palmaresul delegației României două medalii de aur. Geantă s-a impus la simplu, unde a concurat la categoria de vîrstă 55+, unde a trecut în finală de un tenismen argentinian. De asemenea, proba de dublu a categoriei 45+ a adus aur unei echipe 100% slobozene. Mihai Geantă a evoluat alături de concitadinul său... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2016, 11:20 (8132 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Mihai Geantă a obținut nota 1,6 la examen

Povestea unui eșec previzibil la Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița

Mihai Geantă a obținut nota 1,6 la examen

În urmă cu o săptămînă, Casa Națională de Asigurări de Sănătate a organizat concursul pentru șefia structurilor din teritoriu. Rezultatele obținute de candidați au fost dezastruoase, toți cei înscriși fiind picați. De o performanță similară a avut parte și Mihai Geantă, președintele, încă în funcție, al Casei Județene de Asigurări de Sănătate. Acesta a reușit să obțină doar 16,75 puncte din cele 70 necesare promovării. Adică nota 1,6! Despre acest eșec lamentabil, Mihai Geantă ne-a declarat: «Am scris 9 pagini, însă, probabil, am fost pe lîngă subiecte. Și Simona Halep a pierdut în două turnee, dar rămîne tot o valoare în sportul românesc...».

Mihai Genată s-a învins pe sine... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2016, 17:50 (25656 vizualizări - 45 comentarii)

EVENIMENT

Anchetă internă la spitalele din Urziceni și Slobozia

CJAS Ialomița dă startul controalelor

Anchetă internă la spitalele din Urziceni și Slobozia

Sănătatea ialomițeană începe anul cu o serie de verificări. Oficialii Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița anunță demararea mai multor controale la Spitalul Municipal Urziceni și Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Toate acestea după ce aparținătorii unei bolnave, în vîrstă de 76 de ani, au reclamat comportamentul medicilor celor două spitale față de pacientă.  Concret, oamenii precizează faptul că bătrînei i-a fost refuzat transferul de la Urziceni la Slobozia.

Pacientă pasată între spitale
Incidentul care a declanșat controalele la cele două spitale din ... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2016, 16:55 (8970 vizualizări - 12 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
290 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 53000 lei, 14 șoferi au rămas fără permise

Peste 260 de amenzi au fost împărțite șoferilor de către polițiștii rutieri în perioada 13-15 ianuarie a.c. Pe lîngă amenzile primite, 4 șoferi au rămas fără certificatele de înmatriculare, iar alți 14 ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 14:38
(9231 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: A lovit mașina din fața sa

Un tînăr de 26 ani a fost rănit după ce mașina pe care o conducea a fost implicată într-un accident de circulație. Incidentul s-a produs vineri, 13 ianuarie, cînd tînărul conducea o mașină în afara localității ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:46
(14254 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Malu: Trei tineri, prinși în flagrant în timp ce furau motorină din rezervorul unui TIR

Polițiștii au surprins în flagrant vineri, 13 ianuarie a.c., în jurul orei 4.00, în parcarea Malu, trei tineri cu vîrste cuprinse între 24 și 32 ani, toți din Urziceni, în timp ce încercau să sustragă motorină ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:45
(14108 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Patron cercetat penal

În urma unei sesizări a Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, Poliția Fetești îl cercetează pe administratorul unei societăți comerciale din localitate pentru săvîrșirea infracțiunii de reținere ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:44
(13534 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A derapat, a pierdut controlul volanului și s-a izbit de un vehicul de pe contrasens

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 13 ianuarie, un tînăr de 29 ani, din Giurgiu, a provocat un accident de circulație în apropiere de Urziceni. Pe scurt, în timp ce conducea o autoutilitară pe ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:42
(17092 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Slobozia: Taximetriștii, la control

Slobozia: Taximetriștii, la control

Joi, 12 ianuarie 2012, polițiștii Serviciului Rutier au organizat și desfășurat o acțiune ce a vizat verificarea legalității desfășurării transportului rutier în regim de taxi și disciplinizarea traficului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:59
(16569 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A intrat cu TIR-ul pe cîmp

Vineri, 13 ianuarie a.c., un cetățean bulgar de 37 ani, șofer al unui TIR a produs un accident de circulație în apropierea Combinatului Chimic. De fapt, șoferul, ce conducea din direcția Drajna către Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:51
(11948 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Poliția Locală, în alertă din cauza furturilor de capace ale canalizărilor

Deoarece în ultima perioadă s-au semnalat mai multe situații de sustragere de capace de canalizare și de grătare metalice de la gurile de scurgere a apelor pluviale, Poliția Locală a adoptat o serie de ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:48
(12224 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Verificări privind subvențiile la firmele grupului InterAgro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că în urma știrilor de presă apărute, privind posibile nereguli în acordarea subvențiilor către firmele din cadrul grupului InterAgro, în baza ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:42
(15419 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Mașină fără drept de circulație în România depistată în trafic, «șofer» fără permis la volan

Un tînăr de 24 ani, din Movilița, a fost prins conducînd un autoturism deși mașina nu avea drept de circulație în România. Pentru aceasta, mașinii i-au fost luate plăcuțele de înmatriculare, iar șoferului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:41
(14025 vizualizări - 0 comentarii)


Guvernul României: 3750 milioane de lei pentru subvenția pe suprafață

Guvernul a decis, printr-o Hotărîre, alocarea temporară, sub formă de împrumut, de la Trezorerie, a sumei de 3750 milioane de lei Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Fondurile se alocă pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:40
(8911 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Impozitul pe profit, plătit trimestrial

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează plătitorii de impozit pe profit că vor putea declara și plăti impozitul pe profit trimestrial, pentru trimestrele unu-trei, iar definitivarea impozitului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 10:01
(10656 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un tînăr a reclamat dispariția din mașină a unei mari sume de bani. Polițiștii au descoperit că el o furase!

Gestionarul unei firme de pe raza municipiului Slobozia, un tînăr localnic în vîrstă de 24 ani, a sesizat Poliția cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras în ziua de 11 ianuarie a.c., din ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:49
(8830 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Au furat țevi metalice de la o fostă fabrică

O patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Țăndărei a oprit pentru control o căruță care se deplasa pe DN2A. Astfel, în căruță au fost văzute mai multe țevi metalice. Despre acestea polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:48
(12330 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furau din magazine

Trei tineri, cu vîrste cuprinse între 21 și 22 ani, toți domiciliați pe raza municipiului Fetești sînt cercetați sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. În fapt, suspecții au pătruns în seara ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:47
(11691 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Accident la Iazu: 3 mașini implicate, 2 morți și 2 răniți de la un copac căzut pe carosabil!

Miercuri seara, 11 ianuarie a.c., în jurul orelor 21,00, un tragic accident s-a produs la ieșirea din localitatea Iazu spre Brăila. Un autoturism, cu patru pasageri, a intrat frontal într-un copac aflat ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 22:16
(17529 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Iazu accident


Dridu: Cinci tineri au furat peste 150 de metri de cablu telefonic și au fost reținuți de polițiști

Cinci tineri, cu vîrste cuprinse între 21 și 26 ani, au fost reținuți de polițiști pe bază de ordonanță de reținere pentru o perioadă de 24 ore pentru comiterea infracțiunii de furt calificat.
În fapt ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 16:09
(15393 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Modificări la procedura de scoatere din evidență a persoanelor înregistrate în scopuri de TVA

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începînd cu 1 ianuarie 2012, au fost aduse modificări la procedura de scoatere din evidență a persoanelor înregistrate în scopuri ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 12:35
(21546 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ziua Culturii Naționale-«Dor de Eminescu»

Luni, 16 ianuarie 2012, începînd cu orele 11,00, la Sala Studio a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» va organiza acțiunea «Dor de Eminescu». Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 12:13
(11925 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Salariul minim, 700 lei pe lună

«Începînd cu 1 ianuarie 2012, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată este de 700 lei lunar, reprezentînd 4,13 lei/oră pentru un program complet de lucru de 170 de ore în medie pe lună» informează ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:49
(15153 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: I-au furat țevile din curte

Polițiștii cercetează doi bărbați, de 22 și 61 ani, din comuna Ion Roată, respectiv Manasia, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. În fapt, suspecții, în perioada octombrie 2011-ianuarie ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:37
(10750 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Cu mașina prin sat fără permis

Marți, 10 ianuarie a.c., polițiștii au depistat un tînăr, de 30 ani, din comuna Gheorghe Lazăr, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, fără a poseda permis de conducere. În ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:35
(12223 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 5 intervenții SMURD în 24 de ore!

Echipajele SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au fost solicitate să intervină în ultimele 24 de ore la cinci urgențe medicale.
Primul apel telefonic ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:13
(16502 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai Elantra, declarată «Mașina Anului 2012» în America de Nord

Hyundai Elantra, declarată «Mașina Anului 2012» în America de Nord

Un juriu independent, compus din 50 de jurnaliști de specialitate, a evaluat toate mașinile lansate în cursul anului 2011 și a votat Hyundai Elantra drept cîștigătoare. Premiul a fost anunțat în cadrul ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:05
(8026 vizualizări - 1 comentariu)


Ion Roată: Suprins la volan cu dreptul de a conduce suspendat

Marți, 10 ianuarie a.c., polițiștii rutieri au oprit pentru control, în trafic, pe raza comunei Ion Roată, un autoturism condus de un localnic, de 42 ani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:03
(10834 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Cei care au înregistrat un venit brut mai mare de 100000 euro, impozitați în sistem real

Potrivit unui comunicat al Finanțelor, în conformitate cu prevederile OUG nr. 125/2011, s-a reglementat obligativitatea contribuabililor impuși la norma de venit (respectiv contribuabilii care obțin venituri ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 19:06
(17394 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 26 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 10 ianuarie 2012, sînt disponibile doar 26 locuri de muncă. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 18:55
(16241 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Taximetriștii își pot alege impozitarea

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează transportatorii independenți de persoane și de bunuri în regim de taxi că pot opta, începînd cu 2012, pentru determinarea venitului net anual ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 18:50
(11462 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Patron cercetat penal după ce a emis o filă cec fără acoperire

Un feteștean de 33 ani este cercetat penal pe polițiști pentru săvîrșirea infracțiunilor de emitere a unui cec fără a avea disponibil suficient și cu dată falsă. Potrivit polițiștilor, în cursul lunii decembrie ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 15:07
(15526 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Paznicii au furat porcii

Vineri, 6 ianuarie a.c., la Urziceni, trei tineri cu vîrste cuprinse între 29 și 35 ani, toți din Manasia, au fost prinși în timp ce transportau cu o mașină patru porci, pentru care nu au putut prezenta ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 15:04
(16577 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia furt porc


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...