Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Prefectul Gigi Petre vrea să candideze independent oriunde!

Cu dosarul de pensionare pe masă

Prefectul Gigi Petre vrea să candideze independent oriunde!

Prefectul Gigi Petre și-a depus marți, 10 decembrie 2019, dosarul de pensionare. Decizia survine ca urmare a încetării raporturilor de muncă cu instituția pe care a condus-o. Domnia sa a declarat că intenționează să candideze ca independent la Alegerile Locale din 2020: «Voi candida peste tot unde legea îmi permite! Cel puțin așa gândesc acum!».

Cel mai inteligent cedează Prefectul Gigi Petre a decis să se pensioneze. El susține că face acest lucru ca urmare a faptului că începând cu 10 decembrie 2019 «raporturile de muncă» dintre el și Ministerul Administrației și Internelor... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2019, 17:10 (8377 vizualizări - 19 comentarii)

POLITICĂ

Prefectul Gigi Petre rămâne pe poziții

Deputatul PNL Gheorghe Tinel: «Nu poți guverna la Centru cu PNL și în Ialomița cu PSD!»

Prefectul Gigi Petre rămâne pe poziții

Schimbarea prefectului și subprefectului de Ialomița rămâne principala preocuparea a PNL Ialomița. Declarația îi aparține deputatului PNL Gheorghe Tinel. «Nu poți guverna la Centru cu PNL și în Ialomița cu PSD!» a mai declarat acesta.

Protocol cu ALDE Protocoalele încheiate de PNL cu PMP și ALDE sabotează decizia deputatului PNL Gheorghe Tinel de a schimba din funcții prefectul și subprefectul județului Ialomița. Potrivit acestor protocoale, PMP și-a adjudecat funcția de subprefect, propunându-l pe Emil Barbu, jurist în cadrul Primăriei Slobozia, iar ALDE pe cea de prefect, partidul... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2019, 13:40 (12506 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Prefectul Gigi Petre își parchează mașina în... șantier!

Prefectul Gigi Petre își parchează mașina în... șantier!

În urmă cu o săptămână, Lorenzo Radu, cetățean român și slobozean get-beget s-a făcut vinovat de... uz de simț civic. Surprins că pe esplanada «gropii lui Stoica» singura mașina parcată este SUV-ul personal al prefectului Gigi Petre, el l-a interpelat pe acesta în scris, întrebând dacă, la rându-i, are dreptul legal de a-și parca mașina alături. Prefectul Gigi Petre a replicat superior și responsabil: «Eu îmi parchez mașina în... șantier!».

Simțul civic la Slobozia Obișnuiți să înghițim orice din partea autorităților, nu ne mai miră nimic. Lorenzo Radu, cetățean român și slobozean get... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 14:40 (4905 vizualizări - 7 comentarii)

POLITICĂ

Nuți Roșu și prefectul de Ialomița vor în Parlamentul României

Pe listele ALDE?

Nuți Roșu și prefectul de Ialomița vor în Parlamentul României

Înainte ca rezultatele Alegerilor Euro­par­lamentare să devasteze scena politică românească, politrucii ialomițeni au parafat înțelegeri politice de culise pentru alegerile din 2020. Miza acestor negocieri o reprezintă cucerirea unor bazine electorale sigure, controlate de către primarii în funcție. Aceștia sunt dispuși să tranzacționeze voturile electoratului propriu, în schimbul unor candidaturi la alegerile parlamentare din 2020.

Aranjamente de culise În urmă cu o săptămână, în plină euforie de campanie, președintele ALDE Ialomița anunța public că unii dintre primarii PNL bat la... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2019, 10:55 (9997 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Prefectul Gigi Petre se implică în această răzbunare politică comandată de Marian Pavel!»

Acuzații fără precedent ale primarului Sloboziei, Adrian Mocioniu

«Prefectul Gigi Petre se implică în această răzbunare politică comandată de Marian Pavel!»

Primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, a lansat un atac fără precedent la adresa prefectului Gigi Petre. El l-a acuzat public pe acesta că gestionează din umbră activitatea ALDE Ialomița și că nu face nimic pentru respectarea legalității la nivelul județului și al municipiului Slobozia. 

Politica inflamează spiritele
Acuzațiile la adresa prefectului Gigi Petre au avut drept punct de plecare proiectul de hotărâre prin care consilierii PSD cer reducerea numărului de consilieri personali ai primarului de la 4 la 2 și demiterea administratorului public Gheorghe Puia. «Domnul prefect... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2019, 19:10 (8792 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Ziua Instituției Prefectului», sărbătorită la Slobozia

Reprezentanții Prefecturii Ialomița au sărbătorit marți, 2 aprilie 2019, pentru prima dată «Ziua Instituției Prefectului». Această manifestare publică a fost instituită prin Legea nr. 348/2018. La Slobozia, funcționarii Prefecturii au participat și la o acțiune de plantare de copaci, într-un canton silvic aflat la intrarea în oraș.

2 aprilie, o zi istorică Legea prin care s-a instituit celebrarea «Zilei Instituției Prefectului» a fost elaborată în urmă cu 3 ani, de șapte foști prefecți din România, în prezent parlamentari, împreună cu Asociațiile Prefecților și Subprefecților din țara... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2019, 23:05 (7388 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrație la «genunchiul broaștei» cu prefectul Gigi Petre

A tunat și i-a adunat la Prefectura Ialomița

Administrație la «genunchiul broaștei» cu prefectul Gigi Petre

În fiecare an, în luna februarie, prefectul județului Ialomița organi­zează o întâlnire publică în cadrul căreia prezintă raportul anual al institu­ției. Anul acesta, litania plicticoasă a prefectului a fost dublată de declarații de­plasate și inoportune ale oficialilor invitați. N-am stat să le numărăm, că nu suntem plătiți să facem statistici. Dar consemnăm pentru eternitate câteva dintre acestea...

Victorii multe cu prefectu-n frunte Dincolo de datele statistice obligatorii, Raportul anual al prefectului Gigi Petre s-a axat pe două evenimente administrative definitorii pentru administrația... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2019, 09:55 (5736 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Măsuri preventive în bisericile ialomițene pentru combaterea pestei porcine

Prefectul Gigi Petre a solicitat intervenția preoților

Măsuri preventive în bisericile ialomițene pentru combaterea pestei porcine

Prezent la ședința ordinară a Consiliului Județean Ialomiță organizată miercuri 25 iulie 2018, prefectul Gigi Petre a vorbit în plen despre măsurile luate de autorități pentru a stopa dezastrul produs de Pesta Porcină Africană la nivelul județului. Astfel, acesta a dezvăluit faptul că a purtat o discuție cu Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, pentru a-i convinge pe preoți ca după slujbe să le explice enoriașilor cum să se ferească de efectele nefaste ale bolii.

Măsurile de prevenție, mediatizate în biserici
În timp ce caută soluții ferme pentru a stopa... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2018, 18:50 (10784 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectul Gigi Petre caută 4500 de hectare de teren agricol

Se întâmplă în Ialomița

Prefectul Gigi Petre caută 4500 de hectare de teren agricol

În cadrul ședinței Colegiului Prefectural de la sfârșitul săptămânii precedente, prefectul Gigi Petre a anunțat public că va da publicității un raport privind situația celor 4500 de hectare de teren agricol inventariate în baza Legii nr. 165/2013, privind măsurile pentru finalizarea procesului de restituire a terenurilor agricole. Potrivit declarațiilor făcute, prefectul Gigi Petre este interesat să afle cine a exploatat aceste terenuri în decursul ultimilor ani. Conform datelor oficiale, 85% dintre petițiile adresate Instituției Prefectului Ialomița vizează restituirea unor terenuri agricole.

Declarații fără precedent... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2018, 15:55 (6428 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cristi Stan e nevinovat până la noi ordine

Răspunsuri la mișto, marca Gigi Petre

Cristi Stan e nevinovat până la noi ordine

În luna noiembrie a anului 2017, directorul Drumuri și Poduri SA, Cristi Stan, a fost implicat într-un scandal public, fiind acuzat de «fals și uz de fals». O lună mai târziu, consilierul local PNL Dragoș Soare a solicitat prefectului Gigi Petre să reacționeze public, în calitate de «garant al respectării legalității la nivelul județului». Răspunsul oficial al Instituției Prefectului Ialomița, după o lună și jumătate de așteptare, e că «organele abilitate urmează să se pronunțe asupra vinovăției acestuia».

Un scandal cu miză mare
La ședința Consiliului Județean din luna noiembrie... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2018, 20:15 (12611 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

ULTIMA ORĂ

Lansare de carte la Slobozia: «Prefecții județului Ialomița 1856-1949; 1992-2016»

Gigi Petre, prefectul județului Ialomița, a oferit o lecție de istorie despre evoluția administrației publică din Ialomița. Marți, 19 decembrie 2017, acesta a lansat cartea-document «Prefecții județului... [citește toată știrea]

19 Decembrie 2017, 18:40 (4941 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectul Gigi Petre a lipsit de la învestirea în funcție a primarului PNL

La Fierbinți-Târg

Prefectul Gigi Petre a lipsit de la învestirea în funcție a primarului PNL

Joi, 29 iunie 2017, primarul orașului Fierbinți-Târg a depus jurământul în fața membrilor Consiliului Local și a celor aproximativ 100 de invitați prezenți. Prefectul Gigi Petre a lipsit de la acest eveniment. Anterior, acesta a participat la învestirea în funcție a primarilor orașelor Amara și Țăndărei. «Nu există nicio reglementare legală care să mă oblige să particip la învestirea în funcție a unui primar!» a declarat acesta pentru ziarul nostru.

Boicot politic la învestire
Ultimul primar care a depus jurământul după alegerile parțiale din 11 iunie 2017 a fost primarul Dobre... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2017, 14:40 (7278 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Subprefectul Tonița Manea se întoarce la Casa de Pensii Ialomița

Gigi Petre rămâne singur?

Subprefectul Tonița Manea se întoarce la Casa de Pensii Ialomița

nota redacției: Tonița Manea a fost de acord cu prelungirea mandatului de subprefect!

Detașată începând cu data de 2 noiembrie 2016 în funcția de subprefect al județului Ialomița, Tonița Manea vrea să revină la Casa de Pensii. Perioada de detașare expiră pe 2 mai 2017, însă decizia Guvernului poate fi amânată, conform legii, cu până la 3 luni.

Discreție feminină Numită în funcție pe 2 noiembrie 2016, către finalul guvernării tehnocrate a lui Dacian Cioloș (cu aportul nemijlocit al deputatului Gheorghe Tinel), Tonița Manea a ocupat stoică funcția de subprefect al județului Ialomița fără să atragă atenția nimănui. Discretă și conștientă de conjunctură, ea a așteptat răbdătoare... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2017, 11:05 (8941 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița tergiversează procesul de retrocedare a terenurilor

Ialomița tergiversează procesul de retrocedare a terenurilor

În județul Ialomița, procesul de retrocedare a terenurilor inventariate anul trecut, prin Legea 165/2013, privind măsurile pentru finalizarea procesului de restituire, este blocat la nivelul Comisiilor Locale de Fond Funciar. Prefectura Ialomița precizează că situația a fost generată de dezinteresul manifestat de reprezentanții administrațiilor locale, acuzîndu-i de «tergiversarea procesului de retrocedare». Termenul limită pînă la care cei 10 mii de ialomițeni «deținători» de terenuri pot fi puși în posesie expiră în ianuarie 2017, iar primăriile care nu au rezolvat această problemă riscă să fie amendate cu pînă la 100 mii de lei. În urma inventarierii, în Ialomița au fost descoperite ca disponibile... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2016, 12:10 (8515 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Maratonul validării Consiliilor Locale din Ialomița

Maratonul validării Consiliilor Locale din Ialomița

Prefectura Ialomița are la dispoziție 3 zile pentru a valida cele 66 de Consilii Locale din Ialomița. Potrivit prefectului Gigi Petre, eforturile instituției se vor concentra asupra «respectării legalității». Conform Legii 215, Legea Administrației Publice Locale, în Ialomița 11 reprezentanți ai prefectului vor participa la toate cele 66 de ședințe de Consilii Locale din Ialomița.

3 zile de maraton
În perioada 22-26 iunie 2016, cei 788 de consilieri locali și cei 31 de consilieri județeni din Ialomița se vor întîlni pentru constituirea Consiliilor Locale, respectiv a Consiliului... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2016, 12:15 (5930 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectul Gigi Petre aduce fermierilor prejudicii de 1 milion de euro

Unde nu-i cap, vai de administrație

Prefectul Gigi Petre aduce fermierilor prejudicii de 1 milion de euro

În vara anului 2015, fermierii ialomițeni au aflat că pot accesa un «ajutor de stat pentru compensarea pagubelor cauzate de fenomenul secetă severă în perioada aprilie-septembrie 2015». Indiferența autorităților locale și incompetența Prefecturii Ialomița au tergiversat acest proces o perioadă nepermis de lungă. Mai mult decît atît, din cauza nerespectării procedurilor legale impuse de către Ordonanța 45, la acest moment 247 de fermieri autorizați inițial în luna decembrie 2015 vor fi debitori pentru sumele acordate. Scandalul a fost făcut public joi, 24 martie 2016, în cadrul ședinței Colegiului Prefectural Ialomița. Prefectul Gigi Petre a lipsit de la această întîlnire. Valoarea prejudiciului... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2016, 20:25 (9468 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Operațiunea «INVENTARIEREA» a fost finalizată

4000 de hectare își așteaptă proprietarii

Operațiunea «INVENTARIEREA» a fost finalizată

Instituția Prefectului Ialomița a reușit, după luni de eforturi administrative, să obțină un inventar al tuturor terenurilor disponibile la nivelul județului. Conform datelor oficiale, la acest moment există 4000 de hectare disponibile (pășune și teren agricol) la care Instituția Prefectului speră să mai adauge în cel mai scurt timp alte 2500 de hectare. «Nu spunem că am rezolvat situația. Dar am făcut un pas mare către lămurirea cît mai exactă a situației existente!» a declarat prefectul Gigi Petre. În ciuda declarațiilor optimiste, numărul de hectare disponibile identificate este de două ori mai mic decît necesarul solicitat de către proprietarii de teren încă nepuși în posesie...

... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2015, 18:25 (8795 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Prefectul Gigi Petre a «învins-o» pe ANI

Ialomița: Prefectul Gigi Petre a «învins-o» pe ANI

Prefectul județului Ialomița, Gigi Petre a învins definitiv în instanță Agenția Națională de Integritate. Decizia a fost luată de Curtea de Apel București, după ce, inițial, reprezentantul Guvernului în teritoriu cîștigase acțiunea intentată împotriva ANI la Tribunalul Ialomița.

Filmul unui proces
La sfîrșitul anului precedent, Agenția Națională de Integritate îl soma pe Gigi Petre, prefectul județului Ialomița, pentru plata unei amenzi de 2000 de lei, întrucît acesta nu a pus în aplicare o hotărîre a ANI privind încetarea mandatului primăriței Livia Gomes, de la Sfîntu Gheorghe... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2015, 20:10 (11028 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

În timp ce prefectul Gigi Petre se joacă de-a PLR, subprefectul Costică a devenit interfața politică a PSD

În timp ce prefectul Gigi Petre se joacă de-a PLR, subprefectul Costică a devenit interfața politică a PSD

Plictisit de-atîta administrație ISO 9001, prefectul Gigi Petre se joacă de-a politica. La începutul lunii august, excitat de valul schimbărilor politice, acesta a vrut să devină fondatorul filialei Partidului Liberal Reformator, inventat de ex-premierul Tăriceanu «Inimă zburdalnică». Rezultatul efortului său tinde, ca de obicei, către... Ce?!
Un prefect numit dorință Pentru cei care nu știu, prefectul Gigi Petre este unul dintre fondatorii Partidului Național Liberal în Ialomița și președinte al acestei filiale în vremurile imemoriale cînd politica se făcea, nu se impunea de la ... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2014, 08:20 (12646 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Codul Roșu a fost salvarea noastră!»

Prefectul Gigi Petre

«Codul Roșu a fost salvarea noastră!»

În Ialomița miroase a primăvară. Ghioceii au înflorit a doua oară, mămicile au ieșit cu cărucioarele în parcuri, fermierii vorbesc despre semănăturile de primavară... Doar peticele de zăpadă de pe străzi mai amintesc că e iarnă. În acest context, a vorbi despre cifrele viscolului de acum două săptămîni pare de prisos. Noi contrazicem însă această afirmație. Întîi de toate, pentru că nici pînă la acest moment nu există o notă de plată finală...

Laudă-te, Prefectură!
Cît a ținut viscolul, prefectul Gigi Petre a fost lăudat. L-au lăudat colegii, l-au lăudat dușmanii...Pînă și Rovana Plumb a simțit nevoia să o facă. Aici, la Slobozia... Totuși, județul a fost blocat 3 zile! Pas de mai înțelege ceva...... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2014, 11:20 (6898 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
280 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni

Prevenirea delincvenței juvenile și victimizarea minorilor, prevenirea infracțiunilor contra patrimoniului și siguranța cetățeanului, sunt unele dintre prioritățile Poliției ialomițene. Astfel, marți, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 14:20
(3544 vizualizări - 0 comentarii)


Teatrul «Tony Bulandra» Târgoviște, la Slobozia

Marți, 4 decembrie 2018, cu începere de la orele 18,00, la Casa de Cultură Municipală Slobozia, Teatrul «Tony Bulandra» Târgoviște va pune în scenă piesa «O scrisoare pierdută», de I.L. Caragiale. Beneficiind ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 13:40
(2861 vizualizări - 0 comentarii)


2364 de persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița

În primele 9 luni ale anului 2018, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 2364 persoane, dintre care 873 ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 12:20
(3131 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: «Rapsozii la ei acasă»

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în colaborare cu Primăria comunei Gura Ialomiței, organizează sâmbătă, 17 noiembrie 2018, în această localitate manifestarea ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 11:25
(2909 vizualizări - 0 comentarii)


Diplomă de Bună Practică pentru Consiliul Județean Ialomița

Agenția Națională a Funcționarilor Publici a organizat ce-a de-a XI- ediție a Competiției celor mai bune practici din administrația publică din România, cu scopul de a identifica și disemina inițiative ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 11:15
(3264 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Locuri de muncă în Danemarca și Portugalia

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, prin intermediul Serviciului EURES din cadrul AJOFM Ialomița, promovează oferta unui angajator din Danemarca de 200 locuri de muncă (100 locuri pentru Danemarca și 100 locuri pentru Portugalia), pentru munca sezonieră, cules de mazăre, campania 2019. Durata contractului este pe perioada iunie-octombrie 2019, programul de lucru fiind de 30-40 ore, 6 zile/săptămână. ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 10:05
(2582 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița recrutează personal din sursă externă

Inspectoratul pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița organizează concurs de recrutare din sursă externă pentru ocuparea a 6 funcții vacante (4 ofițeri și 2 subofițeri). Înscrierile se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2018, 19:20
(5732 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea anunță consumatorii casnici cu privire la faptul că, în perioada 12-16 noiembrie 2018, din cauza lucrărilor de întreținere a rețelelor, alimentarea cu energie electrică va fi sistată ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2018, 19:10
(5523 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Rădulești, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Polițiștii ialomițeni au identificat un bărbat, de 41 de ani, din satul Rădulești, acesta figurând pe lista persoanelor care se sustrăgeau executării unor pedepse privative de libertate. El a fost condamnat ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 20:05
(3408 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Prins la volan fără permis

Un bărbat, de 42 de ani, din comuna Mihail Kogălniceanu s-a ales cu un dosar penal după ce a condus pe drumurile publice, fără a avea permis de conducere. Cercetările în această cauză continuă. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:25
(3734 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: La volan sub influența băuturilor alcoolice

Un bărbat, de 34 de ani, din localitatea Săveni s-a ales cu un dosar penal pentru că a condus sub influența băuturilor alcoolice. Acesta avea o alcoolemie de 0,44 miligrame alcool pur în aerul expirat. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:20
(3584 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni la regimul silvic, constatate de polițiști

Doi bărbați, de 38 și 47 de ani, din județele Vrancea și Ialomița, au intrat în atenția polițiștilor după ce au comis infracțiuni la regimul silvic. Primul contravenient transporta cu o mașină o cantitate ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:10
(3401 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Expoziție de artă plastică la Muzeul Național al Agriculturii

Uniunea Artiștilor Plastici Ialomița vernisează expoziția de artă plastică «Salonul de Toamnă 2018». Evenimentul se va desfășura la Muzeul Național al Agriculturii din România miercuri, 7 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:35
(3306 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 450 de amenzi, 19 de permise reținute

Polițiștii au intervenit, la finele săptămânii precedente, la aproape 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Polițiștii au aplicat peste 450 de sancțiuni contravenționale, au constatat peste ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:20
(4700 vizualizări - 0 comentarii)


Hramul Mânăstirii Slobozia

În perioada 6-12 noiembrie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Sfinților ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:05
(3846 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiune de vaccinare a galinaceelor

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță crescătorii și deținătorii de păsări domestice că, în această perioadă, desfășoară prin medicii veterinari de liberă practică ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 09:50
(4225 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Șapte persoane au fost rănite într-un accident rutier

Amara: Șapte persoane au fost rănite într-un accident rutier

Accident rutier produs în apropiere de orașul Amara în seara zilei de duminică, 4 noiembrie 2018. Șapte persoane au fost rănite, una dintre ele murind la locul incidentului, după ce o căruță a fost lovită ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2018, 21:08
(5731 vizualizări - 0 comentarii)


Nou focar de Pestă Porcină Africană în Cartierul Slobozia Nouă

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că sâmbătă, 27 octombrie 2018, într-o exploatație din Cartierul Slobozia Nouă a fost confirmat un focar de Pestă Porcină ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2018, 10:05
(4118 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Registrul electronic de evidență a contractelor de internship

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță lansarea Registrului electronic de evidență a contractelor de internship. Registrul înființat și gestionat de ANOFM ține evidența tuturor contractelor ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2018, 09:55
(5341 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Produsele contrafăcute, în atenția polițiștilor

În ultimele 48 de ore, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au efectuat controale la mai mulți agenți economici de pe raza județului Ialomița, pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 19:10
(4254 vizualizări - 1 comentariu)


Jilavele: S-a răsturnat cu mașina

În cursul zilei de joi, 25 octombrie a.c, în apropiere de localitatea Jilavele s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de către polițiști s-a stabilit faptul ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:55
(4202 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Slobozia: Arestat pentru «lipsire de libertate»

Joi, 25 octombrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:50
(4662 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Borănești, urmărit de mașina Poliției

Joi, 25 octombrie a.c., un bărbat de 46 de ani, din comuna Manasia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși avea acest drept suspendat ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:40
(4080 vizualizări - 0 comentarii)


Orboești: A căzut în WC-ul din fundul curții

Orboești: A căzut în WC-ul din fundul curții

O bărtrână de 74 de ani din satul ialomițean Orboești a fost la un pas de moarte după ce a căzut în WC-ul pe care îl avea în fundul curții. Femeia a fost descoperită după 12 ore de o rudă care voia să folosească ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 15:45
(6113 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o locuință din comuna Grivița

Incendiul a fost anunțat joi, 25 octombrie 2018, în jurul orelor 19,30, iar pentru stingerea acestuia a fost alertată subunitatea de intervenție Slobozia. Forțele deplasate la locul evenimentului au acționat ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 15:30
(4568 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița incendiu


Urziceni: Bătrână înșelată prin metoda «Accidentul»

O femeie de 68 de ani, din Urziceni, a sesizat Poliția cu privire la faptul că a fost victima infracțiunii de «înșelăciune». Persoana în cauză le-a relatat anchetatorilor că a fost contactată telefonic ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 11:20
(4511 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul copiilor»

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, Protopopiatul Slobozia a desfășurat joi, 25 octombrie 2018, acțiunea «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 11:10
(6794 vizualizări - 0 comentarii)


«Alături de Oameni... pentru Oameni», program social derulat de Protopopiatul Urziceni

Acest program social a fost inițiat în anul 2009, din dorința de a veni în întâmpinarea problemelor resimțite de persoanele din comunitate aflate în dificultate și care, din motive obiective, nu puteau ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 11:05
(6935 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Refuzul unui loc de muncă duce la pierderea venitului minim garantat

Persoanele apte de muncă beneficiare ale Legii nr. 416/2001, privind venitul minim garantat, pot pierde ajutorul social dacă refuză un loc de muncă sau participarea la serviciile pentru stimularea ocupării ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 10:50
(6105 vizualizări - 0 comentarii)


ACS Viitorul Urziceni, în Divizia A la șah

Rezultat de excepție obținut de clubul ACS Viitorul Urziceni la prima participare la Campionatul Național de Șah pe echipe-Divizia B, defașurat în perioada 5-14 octombrie 2018 în Complexul din strada Mihail ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 10:40
(4554 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...