Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Prefectul Gigi Petre vrea să candideze independent oriunde!

Cu dosarul de pensionare pe masă

Prefectul Gigi Petre vrea să candideze independent oriunde!

Prefectul Gigi Petre și-a depus marți, 10 decembrie 2019, dosarul de pensionare. Decizia survine ca urmare a încetării raporturilor de muncă cu instituția pe care a condus-o. Domnia sa a declarat că intenționează să candideze ca independent la Alegerile Locale din 2020: «Voi candida peste tot unde legea îmi permite! Cel puțin așa gândesc acum!».

Cel mai inteligent cedează Prefectul Gigi Petre a decis să se pensioneze. El susține că face acest lucru ca urmare a faptului că începând cu 10 decembrie 2019 «raporturile de muncă» dintre el și Ministerul Administrației și Internelor... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2019, 17:10 (8379 vizualizări - 19 comentarii)

POLITICĂ

Prefectul Gigi Petre rămâne pe poziții

Deputatul PNL Gheorghe Tinel: «Nu poți guverna la Centru cu PNL și în Ialomița cu PSD!»

Prefectul Gigi Petre rămâne pe poziții

Schimbarea prefectului și subprefectului de Ialomița rămâne principala preocuparea a PNL Ialomița. Declarația îi aparține deputatului PNL Gheorghe Tinel. «Nu poți guverna la Centru cu PNL și în Ialomița cu PSD!» a mai declarat acesta.

Protocol cu ALDE Protocoalele încheiate de PNL cu PMP și ALDE sabotează decizia deputatului PNL Gheorghe Tinel de a schimba din funcții prefectul și subprefectul județului Ialomița. Potrivit acestor protocoale, PMP și-a adjudecat funcția de subprefect, propunându-l pe Emil Barbu, jurist în cadrul Primăriei Slobozia, iar ALDE pe cea de prefect, partidul... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2019, 13:40 (12507 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Prefectul Gigi Petre își parchează mașina în... șantier!

Prefectul Gigi Petre își parchează mașina în... șantier!

În urmă cu o săptămână, Lorenzo Radu, cetățean român și slobozean get-beget s-a făcut vinovat de... uz de simț civic. Surprins că pe esplanada «gropii lui Stoica» singura mașina parcată este SUV-ul personal al prefectului Gigi Petre, el l-a interpelat pe acesta în scris, întrebând dacă, la rându-i, are dreptul legal de a-și parca mașina alături. Prefectul Gigi Petre a replicat superior și responsabil: «Eu îmi parchez mașina în... șantier!».

Simțul civic la Slobozia Obișnuiți să înghițim orice din partea autorităților, nu ne mai miră nimic. Lorenzo Radu, cetățean român și slobozean get... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 14:40 (4905 vizualizări - 7 comentarii)

POLITICĂ

Nuți Roșu și prefectul de Ialomița vor în Parlamentul României

Pe listele ALDE?

Nuți Roșu și prefectul de Ialomița vor în Parlamentul României

Înainte ca rezultatele Alegerilor Euro­par­lamentare să devasteze scena politică românească, politrucii ialomițeni au parafat înțelegeri politice de culise pentru alegerile din 2020. Miza acestor negocieri o reprezintă cucerirea unor bazine electorale sigure, controlate de către primarii în funcție. Aceștia sunt dispuși să tranzacționeze voturile electoratului propriu, în schimbul unor candidaturi la alegerile parlamentare din 2020.

Aranjamente de culise În urmă cu o săptămână, în plină euforie de campanie, președintele ALDE Ialomița anunța public că unii dintre primarii PNL bat la... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2019, 10:55 (9999 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Prefectul Gigi Petre se implică în această răzbunare politică comandată de Marian Pavel!»

Acuzații fără precedent ale primarului Sloboziei, Adrian Mocioniu

«Prefectul Gigi Petre se implică în această răzbunare politică comandată de Marian Pavel!»

Primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, a lansat un atac fără precedent la adresa prefectului Gigi Petre. El l-a acuzat public pe acesta că gestionează din umbră activitatea ALDE Ialomița și că nu face nimic pentru respectarea legalității la nivelul județului și al municipiului Slobozia. 

Politica inflamează spiritele
Acuzațiile la adresa prefectului Gigi Petre au avut drept punct de plecare proiectul de hotărâre prin care consilierii PSD cer reducerea numărului de consilieri personali ai primarului de la 4 la 2 și demiterea administratorului public Gheorghe Puia. «Domnul prefect... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2019, 19:10 (8792 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Ziua Instituției Prefectului», sărbătorită la Slobozia

Reprezentanții Prefecturii Ialomița au sărbătorit marți, 2 aprilie 2019, pentru prima dată «Ziua Instituției Prefectului». Această manifestare publică a fost instituită prin Legea nr. 348/2018. La Slobozia, funcționarii Prefecturii au participat și la o acțiune de plantare de copaci, într-un canton silvic aflat la intrarea în oraș.

2 aprilie, o zi istorică Legea prin care s-a instituit celebrarea «Zilei Instituției Prefectului» a fost elaborată în urmă cu 3 ani, de șapte foști prefecți din România, în prezent parlamentari, împreună cu Asociațiile Prefecților și Subprefecților din țara... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2019, 23:05 (7394 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrație la «genunchiul broaștei» cu prefectul Gigi Petre

A tunat și i-a adunat la Prefectura Ialomița

Administrație la «genunchiul broaștei» cu prefectul Gigi Petre

În fiecare an, în luna februarie, prefectul județului Ialomița organi­zează o întâlnire publică în cadrul căreia prezintă raportul anual al institu­ției. Anul acesta, litania plicticoasă a prefectului a fost dublată de declarații de­plasate și inoportune ale oficialilor invitați. N-am stat să le numărăm, că nu suntem plătiți să facem statistici. Dar consemnăm pentru eternitate câteva dintre acestea...

Victorii multe cu prefectu-n frunte Dincolo de datele statistice obligatorii, Raportul anual al prefectului Gigi Petre s-a axat pe două evenimente administrative definitorii pentru administrația... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2019, 09:55 (5737 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Măsuri preventive în bisericile ialomițene pentru combaterea pestei porcine

Prefectul Gigi Petre a solicitat intervenția preoților

Măsuri preventive în bisericile ialomițene pentru combaterea pestei porcine

Prezent la ședința ordinară a Consiliului Județean Ialomiță organizată miercuri 25 iulie 2018, prefectul Gigi Petre a vorbit în plen despre măsurile luate de autorități pentru a stopa dezastrul produs de Pesta Porcină Africană la nivelul județului. Astfel, acesta a dezvăluit faptul că a purtat o discuție cu Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, pentru a-i convinge pe preoți ca după slujbe să le explice enoriașilor cum să se ferească de efectele nefaste ale bolii.

Măsurile de prevenție, mediatizate în biserici
În timp ce caută soluții ferme pentru a stopa... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2018, 18:50 (10784 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectul Gigi Petre caută 4500 de hectare de teren agricol

Se întâmplă în Ialomița

Prefectul Gigi Petre caută 4500 de hectare de teren agricol

În cadrul ședinței Colegiului Prefectural de la sfârșitul săptămânii precedente, prefectul Gigi Petre a anunțat public că va da publicității un raport privind situația celor 4500 de hectare de teren agricol inventariate în baza Legii nr. 165/2013, privind măsurile pentru finalizarea procesului de restituire a terenurilor agricole. Potrivit declarațiilor făcute, prefectul Gigi Petre este interesat să afle cine a exploatat aceste terenuri în decursul ultimilor ani. Conform datelor oficiale, 85% dintre petițiile adresate Instituției Prefectului Ialomița vizează restituirea unor terenuri agricole.

Declarații fără precedent... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2018, 15:55 (6428 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cristi Stan e nevinovat până la noi ordine

Răspunsuri la mișto, marca Gigi Petre

Cristi Stan e nevinovat până la noi ordine

În luna noiembrie a anului 2017, directorul Drumuri și Poduri SA, Cristi Stan, a fost implicat într-un scandal public, fiind acuzat de «fals și uz de fals». O lună mai târziu, consilierul local PNL Dragoș Soare a solicitat prefectului Gigi Petre să reacționeze public, în calitate de «garant al respectării legalității la nivelul județului». Răspunsul oficial al Instituției Prefectului Ialomița, după o lună și jumătate de așteptare, e că «organele abilitate urmează să se pronunțe asupra vinovăției acestuia».

Un scandal cu miză mare
La ședința Consiliului Județean din luna noiembrie... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2018, 20:15 (12613 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

ULTIMA ORĂ

Lansare de carte la Slobozia: «Prefecții județului Ialomița 1856-1949; 1992-2016»

Gigi Petre, prefectul județului Ialomița, a oferit o lecție de istorie despre evoluția administrației publică din Ialomița. Marți, 19 decembrie 2017, acesta a lansat cartea-document «Prefecții județului... [citește toată știrea]

19 Decembrie 2017, 18:40 (4941 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectul Gigi Petre a lipsit de la învestirea în funcție a primarului PNL

La Fierbinți-Târg

Prefectul Gigi Petre a lipsit de la învestirea în funcție a primarului PNL

Joi, 29 iunie 2017, primarul orașului Fierbinți-Târg a depus jurământul în fața membrilor Consiliului Local și a celor aproximativ 100 de invitați prezenți. Prefectul Gigi Petre a lipsit de la acest eveniment. Anterior, acesta a participat la învestirea în funcție a primarilor orașelor Amara și Țăndărei. «Nu există nicio reglementare legală care să mă oblige să particip la învestirea în funcție a unui primar!» a declarat acesta pentru ziarul nostru.

Boicot politic la învestire
Ultimul primar care a depus jurământul după alegerile parțiale din 11 iunie 2017 a fost primarul Dobre... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2017, 14:40 (7280 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Subprefectul Tonița Manea se întoarce la Casa de Pensii Ialomița

Gigi Petre rămâne singur?

Subprefectul Tonița Manea se întoarce la Casa de Pensii Ialomița

nota redacției: Tonița Manea a fost de acord cu prelungirea mandatului de subprefect!

Detașată începând cu data de 2 noiembrie 2016 în funcția de subprefect al județului Ialomița, Tonița Manea vrea să revină la Casa de Pensii. Perioada de detașare expiră pe 2 mai 2017, însă decizia Guvernului poate fi amânată, conform legii, cu până la 3 luni.

Discreție feminină Numită în funcție pe 2 noiembrie 2016, către finalul guvernării tehnocrate a lui Dacian Cioloș (cu aportul nemijlocit al deputatului Gheorghe Tinel), Tonița Manea a ocupat stoică funcția de subprefect al județului Ialomița fără să atragă atenția nimănui. Discretă și conștientă de conjunctură, ea a așteptat răbdătoare... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2017, 11:05 (8943 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița tergiversează procesul de retrocedare a terenurilor

Ialomița tergiversează procesul de retrocedare a terenurilor

În județul Ialomița, procesul de retrocedare a terenurilor inventariate anul trecut, prin Legea 165/2013, privind măsurile pentru finalizarea procesului de restituire, este blocat la nivelul Comisiilor Locale de Fond Funciar. Prefectura Ialomița precizează că situația a fost generată de dezinteresul manifestat de reprezentanții administrațiilor locale, acuzîndu-i de «tergiversarea procesului de retrocedare». Termenul limită pînă la care cei 10 mii de ialomițeni «deținători» de terenuri pot fi puși în posesie expiră în ianuarie 2017, iar primăriile care nu au rezolvat această problemă riscă să fie amendate cu pînă la 100 mii de lei. În urma inventarierii, în Ialomița au fost descoperite ca disponibile... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2016, 12:10 (8515 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Maratonul validării Consiliilor Locale din Ialomița

Maratonul validării Consiliilor Locale din Ialomița

Prefectura Ialomița are la dispoziție 3 zile pentru a valida cele 66 de Consilii Locale din Ialomița. Potrivit prefectului Gigi Petre, eforturile instituției se vor concentra asupra «respectării legalității». Conform Legii 215, Legea Administrației Publice Locale, în Ialomița 11 reprezentanți ai prefectului vor participa la toate cele 66 de ședințe de Consilii Locale din Ialomița.

3 zile de maraton
În perioada 22-26 iunie 2016, cei 788 de consilieri locali și cei 31 de consilieri județeni din Ialomița se vor întîlni pentru constituirea Consiliilor Locale, respectiv a Consiliului... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2016, 12:15 (5930 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectul Gigi Petre aduce fermierilor prejudicii de 1 milion de euro

Unde nu-i cap, vai de administrație

Prefectul Gigi Petre aduce fermierilor prejudicii de 1 milion de euro

În vara anului 2015, fermierii ialomițeni au aflat că pot accesa un «ajutor de stat pentru compensarea pagubelor cauzate de fenomenul secetă severă în perioada aprilie-septembrie 2015». Indiferența autorităților locale și incompetența Prefecturii Ialomița au tergiversat acest proces o perioadă nepermis de lungă. Mai mult decît atît, din cauza nerespectării procedurilor legale impuse de către Ordonanța 45, la acest moment 247 de fermieri autorizați inițial în luna decembrie 2015 vor fi debitori pentru sumele acordate. Scandalul a fost făcut public joi, 24 martie 2016, în cadrul ședinței Colegiului Prefectural Ialomița. Prefectul Gigi Petre a lipsit de la această întîlnire. Valoarea prejudiciului... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2016, 20:25 (9468 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Operațiunea «INVENTARIEREA» a fost finalizată

4000 de hectare își așteaptă proprietarii

Operațiunea «INVENTARIEREA» a fost finalizată

Instituția Prefectului Ialomița a reușit, după luni de eforturi administrative, să obțină un inventar al tuturor terenurilor disponibile la nivelul județului. Conform datelor oficiale, la acest moment există 4000 de hectare disponibile (pășune și teren agricol) la care Instituția Prefectului speră să mai adauge în cel mai scurt timp alte 2500 de hectare. «Nu spunem că am rezolvat situația. Dar am făcut un pas mare către lămurirea cît mai exactă a situației existente!» a declarat prefectul Gigi Petre. În ciuda declarațiilor optimiste, numărul de hectare disponibile identificate este de două ori mai mic decît necesarul solicitat de către proprietarii de teren încă nepuși în posesie...

... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2015, 18:25 (8795 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Prefectul Gigi Petre a «învins-o» pe ANI

Ialomița: Prefectul Gigi Petre a «învins-o» pe ANI

Prefectul județului Ialomița, Gigi Petre a învins definitiv în instanță Agenția Națională de Integritate. Decizia a fost luată de Curtea de Apel București, după ce, inițial, reprezentantul Guvernului în teritoriu cîștigase acțiunea intentată împotriva ANI la Tribunalul Ialomița.

Filmul unui proces
La sfîrșitul anului precedent, Agenția Națională de Integritate îl soma pe Gigi Petre, prefectul județului Ialomița, pentru plata unei amenzi de 2000 de lei, întrucît acesta nu a pus în aplicare o hotărîre a ANI privind încetarea mandatului primăriței Livia Gomes, de la Sfîntu Gheorghe... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2015, 20:10 (11029 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

În timp ce prefectul Gigi Petre se joacă de-a PLR, subprefectul Costică a devenit interfața politică a PSD

În timp ce prefectul Gigi Petre se joacă de-a PLR, subprefectul Costică a devenit interfața politică a PSD

Plictisit de-atîta administrație ISO 9001, prefectul Gigi Petre se joacă de-a politica. La începutul lunii august, excitat de valul schimbărilor politice, acesta a vrut să devină fondatorul filialei Partidului Liberal Reformator, inventat de ex-premierul Tăriceanu «Inimă zburdalnică». Rezultatul efortului său tinde, ca de obicei, către... Ce?!
Un prefect numit dorință Pentru cei care nu știu, prefectul Gigi Petre este unul dintre fondatorii Partidului Național Liberal în Ialomița și președinte al acestei filiale în vremurile imemoriale cînd politica se făcea, nu se impunea de la ... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2014, 08:20 (12647 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Codul Roșu a fost salvarea noastră!»

Prefectul Gigi Petre

«Codul Roșu a fost salvarea noastră!»

În Ialomița miroase a primăvară. Ghioceii au înflorit a doua oară, mămicile au ieșit cu cărucioarele în parcuri, fermierii vorbesc despre semănăturile de primavară... Doar peticele de zăpadă de pe străzi mai amintesc că e iarnă. În acest context, a vorbi despre cifrele viscolului de acum două săptămîni pare de prisos. Noi contrazicem însă această afirmație. Întîi de toate, pentru că nici pînă la acest moment nu există o notă de plată finală...

Laudă-te, Prefectură!
Cît a ținut viscolul, prefectul Gigi Petre a fost lăudat. L-au lăudat colegii, l-au lăudat dușmanii...Pînă și Rovana Plumb a simțit nevoia să o facă. Aici, la Slobozia... Totuși, județul a fost blocat 3 zile! Pas de mai înțelege ceva...... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2014, 11:20 (6898 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
289 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Tânăr de 19 ani din Grindu, reținut pentru «furt din locuință»

Polițiștii Secției Poliție Rurală Ion Roată au reținut un tânăr, de 19 ani, bănuit că ar fi sustras 60000 de lei dintr-o locuință situată pe raza comunei Grindu. Poliția a fost sesizată de o femeie, de ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 16:25
(3743 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 40000 de lei, 5 permise reținute

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița desfășoară permanent acțiuni pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice, precum și pentru siguranța traficului ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 16:10
(5714 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Dețineau ilegal artificii

Doi bărbați din Bordușani sunt cercetați de polițiști după ce la locuințele lor au fost descoperite ilegal 20 de kilograme de artificii. Elementele pirotehnice au fost găsite în urma unor percheziții domiciliare ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2017, 15:46
(4454 vizualizări - 0 comentarii)


Competiție acerbă. 7 candidați pe loc la școlile de Poliție!

Peste 12000 de persoane care își doresc să fie polițiști s-au înscris la concursul de admitere pe care școlile de Poliție îl organizează în ianuarie 2018. Până pe 5 decembrie 2017, termenul limită, pe cele ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 20:10
(4321 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri de «Sfântul Nicolae» la Protopopiatul Urziceni

Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni desfășoară de mai mulți ani diverse proiecte în cadrul cărora sunt organizate activități instructiv-educative și recreative pentru copiii ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 19:05
(4335 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Combaterea evaziunii fiscale

Polițiștii ialomițeni au organizat și desfășurat în cursul zilei de joi, 7 decembrie 2017, o serie de acțiuni de verificare a mai multor unități economice de pe raza județului Ialomița, pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 18:25
(3386 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: 5 decembrie, «Ziua Internațională a Voluntarului»

Prin rezoluția 40/212 din 17 decembrie 1985, ziua de 5 decembrie a fost declarată de către Organizația Națiunilor Unite «Ziua Internațională a Voluntarului», pentru recunoașterea eforturilor și meritelor ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 17:40
(3735 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: A furat unelte de grădinărit

Un bărbat, de 43 de ani, din Sinești, s-a ales cu un dosar penal după ce a furat din curtea unui vecin mai multe unelte de grădinărit. Este vorba despre 2 cazmale, o lopată și o greblă. De asemenea, el ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 18:20
(4559 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești furt


Oficiul Registrului Comerțului Ialomița s-a mutat în sediu nou

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Ialomița și-a schimbat sediul din data de 27 noiembrie 2017. Astfel, instituția își desfășoară acum activitatea în Slobozia, strada Gării Noi, nr. 5, et.1 ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 18:10
(6349 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Conduceau în stare de ebrietate

Doi ialomițeni, de 20 și 38 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați la volan conducând în stare de ebrietate. În  urma testelor cu aparatul Drager, aceștia aveau un nivel al alcoolemiei ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 17:50
(3290 vizualizări - 0 comentarii)


Sancțiuni de peste 21 mii de lei aplicate de polițiștii ialomițeni

În urma unor activități de prevenire desfășurate de polițiștii ialomițeni pe liniile de Ordine Publică, Rutieră și Investigații Criminale, oamenii legii au aplicat 96 de contravenții a căror valoare a depășit ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 17:35
(3171 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive împotriva delincvenței juvenile

Acțiunile cu caracter preventiv inițiate de polițiștii ialomițeni cu scopul de a preveni faptele antisociale în rândul elevilor din județ continuă. Oamenii legii s-au aflat marți, 5 decembrie 2017, la ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 17:20
(4829 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permise și beți, la volan

Luni, 4 decembrie 2017, un bărbat de 56 de ani, din Gheorghe Doja, a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice deși a consumat anterior băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 18:25
(4609 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Incendiu la o magazie

Duminică, 3 decembrie a.c., pompierii ialomițeni au intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit la rezerva de lemne a unui cetățean din Fetești. Pompierii de la Stația Fetești au intervenit pentru ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 18:05
(3587 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Daruri de Moș Nicolae la Protopopiatul Slobozia

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița «Piticot» din municipiu, a desfășurat marți, 5 decembrie 2017, activitatea «Din inimă pentru inimă-daruri de Moș Nicolae». Micii creștini, susținuți de ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 17:30
(4404 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Bărcănești și Căzănești

Marți, 4 decembrie 2017, pe șoselele ialomițene s-au produs două evenimente rutiere soldate cu rănirea a două persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 7,30, pe raza comunei Bărcănești, și ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 17:20
(5312 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de acord pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează potențialii beneficiari că, până la data de 3 ianuarie 2018 inclusiv, se depun Cererile de acord pentru finanțare, ajutor de stat pentru reducerea ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 16:40
(5940 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: A murit strivit de autoturism

Un accident rutier produs pe raza comunei Gheorghe Doja în seara zilei de sâmbătă, 2 decembrie 2017, s-a soldat cu decesul unui bărbat de 67 ani. Garda de intervenție Slobozia a fost alertată în jurul orei ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 11:25
(6316 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: Autocar cuprins de flăcări, 41 de pasageri în pericol

Un autocar cu 41 de pasageri la bord a luat foc în timpul mersului, în seara zilei de duminică, 3 decembrie 2017. Oamenii au fost evacuați de urgență din mașina cuprinsă de flăcări. Autocarul se deplasa ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2017, 23:34
(7937 vizualizări - 0 comentarii)


Violator din Urziceni, arestat preventiv

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni au solicitat recent arestarea preventivă a unui bărbat din municipiu, acuzat de «viol». Acesta a intrat în casa unei vecine, a bătut-o cu bestialitate ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 17:25
(5657 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Atenționare de la pompieri

În perioada sezonului rece, numărul de incendii produse la locuințe și gospodării ale cetățenilor crește, iar pagubele materiale sunt de cele mai multe ori însemnate. Uneori, flăcările iau vieți omenești ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 12:40
(4315 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziție la Borănești

Percheziție la Borănești

Miercuri, 29 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au organizat și desfășurat activități în cadrul unui acțiuni pe linia verificării respectării regimului ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 11:25
(4842 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, la datorie în minivacanța de 1 Decembrie

În perioada 30 noiembrie-4 decembrie a.c., peste 150 de polițiști ialomițeni vor fi zilnic la datorie și vor asigura măsurile de ordine și siguranță publică atât în mediul urban, cât și în cel rural, în ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 11:10
(6937 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Sfântul Apostol Andrei-obiceiuri de iarnă»

Miercuri, 29 noiembrie 2017, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița «Piticot», a organizat activitatea cu tema «Sfântul Apostol Andrei-obiceiuri de iarnă». Pentru început, părintele protopop ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 10:20
(5874 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campanie națională de prevenire

Inspecția Muncii pregătește o campanie națională de conștientizare care urmărește informarea, prevenirea și nu sancționarea angajatorilor. Astfel, în perioada 4 decembrie 2017-31 ianuarie 2018, Inspecția ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 10:05
(6511 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Bătrână înșelată în curtea locuinței. I s-au «descântat» bijuteriile!

O femeie de 83 de ani, din Fetești, a fost înșelată de o persoană necunoscută, care i-a «descântat» bijuterii în valoare de 1000 de lei. Fapta a fost sesizată Poliției Fetești, luni, 27 noiembrie 2017, ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:35
(10731 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfârșitul lunii octombrie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6202 șomeri, din care 899 șomeri indemnizați, respectiv 5303 șomeri ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:25
(4272 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, în noaptea de duminică spre luni, 26/27 noiembrie 2017, polițiștii feteșteni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:10
(4986 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Pentru a veni în sprijinul semenilor noștri aflați în suferință, luni, 27 noiembrie 2017, în intervalul orar 8,00-12,00, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a continuat acest ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 17:55
(4642 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Costică Acsinte din casele noastre»

Consiliul Județean Ialomița și Asociația Culturală «Atelierele Albe», prin Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», au vernisat expoziția «Costică Acsinte din casele noastre». Expozița este un proiect al ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 10:55
(3905 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...