Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

1 milion de euro pentru persoanele aflate «în risc de sărăcie și excluziune socială»

La Țăndărei, autoritățile locale accesează fonduri europene

1 milion de euro pentru persoanele aflate «în risc de sărăcie și excluziune socială»

Administrația din Țăndărei a semnat un contract de 1 milion de euro care oferă persoanelor aflate «în risc de sărăcie și excluziune socială» șansa de a avea o viață mai bună. Proiectul este finanțat prin Programul Operațional Capital Uman (POCU) și se adresează unui număr de 260 de persoane din Cartierul Strachina. «Este o inițiativă lău­dabilă. În felul acesta sperăm să oferim o șansă reală de integrare în societate celor care își doresc să își schimbe viața!» a declarat Cristi Roman, primarul orașului Țăndărei.

Dacă vrei, poți Administrația orașului Țăndărei oferă persoanelor aflate... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2021, 16:10 (6629 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

3 milioane de euro pentru «gestionarea situațiilor de criză»

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia

3 milioane de euro pentru «gestionarea situațiilor de criză»

La fel ca toate spitalele din România, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a învățat din mers cum să gestioneze criza sanitară provocată de noul Coronavirus. Analiza anului pandemic scoate în evidență faptul că cel mai mare spital din județul Ialomița a făcut față provocărilor pe care le-a întâmpinat. Pentru a putea fi pregătit în fața unor situații similare, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a elaborat un amplu proiect ce are ca obiectiv principal «managementul situațiilor de criză». Valoarea proiectului este de 3 milioane de euro, finanțarea urmând să fie asigurată din bugetul Uniunii Europene.

Măsuri pentru gestionarea crizelor sanitare... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2021, 10:50 (5565 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Programul «ELENA» a făcut primul pas în Ialomița

Investiții de 17 milioane de euro

Programul «ELENA» a făcut primul pas în Ialomița

Consiliul Județean Ialomița a aprobat în ședința ordinară din 28 mai 2021 asocierea cu 23 de administrații locale în vederea participării jude­țului Ialomița în cadrul Pro­gramului «South-Muntenia Energy Efficency for Public Buildings Investment Programme», finanțat în cadrul Programului «ELENA-European Local Energy Assistance». Programul «ELENA» este gestionat de Banca Europeană de Inves­tiții, fiind conceput pentru a facilita demararea inves­tițiilor în domeniul eficienței energetice și al energiilor din surse regene­rabile. În cadrul acestui Proiect urmează a fi reabilitate 45 de clădiri aparținând administrațiilor locale și unităților școlare din județul Ialomița. Valoarea estimată a acestor... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2021, 17:40 (5661 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia: Centru de Intervenție în Situații de Violență Sexuală

Spitalul Județean de Urgență Slobozia: Centru de Intervenție în Situații de Violență Sexuală

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia s-a înființat un Centru de Intervenție in Situații de Violență Sexuală. «Astfel, Consiliul Județean Ialomița, Spitalul Județean de Urgență Slobozia și Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița au semnat la sfârșitul lunii aprilie un protocol de colaborare cu Agenția Națională pentru Egalitatea de Șanse între Femei și Bărbați (ANES) pentru proiectul „Sprijin pentru implementarea Convenției de la Istanbul în România”, proiect în valoare totală de 2500000 de euro, finanțat prin Mecanismul Financiar Norvegian, în cadrul programului de Justiție, gestionat de către Ministerul Justiției din România în calitate de operator de program»... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2021, 12:50 (8341 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Simbriașii» proiectelor europene din Ialomița

Istoria se repetă pe bani publici

«Simbriașii» proiectelor europene din Ialomița

Administrația Pavel gestionează 8 proiecte finanțate din fonduri europene. Procesul de implementare al acestor investiții este asigurat de aproximativ 40 de angajați din cadrul instituției. Aceștia sunt plătiți «proporțional cu timpul lucrat lunar pentru activități în cadrul proiectului». În luna februa­rie a anului 2021 veniturile impozabile încasate de către acești angajați s-au ridicat la aproximativ 40000 de lei.

Cutia Pandorei la Consiliul Județean Saga finanțărilor europene în Ialomița a început prin 2017, când administrația județeană precedentă a decis să prindă ultimul tren... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2021, 11:05 (5132 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Eurogrădinița fără preșcolari de la Valea Ciorii

Bani europeni, management local

Eurogrădinița fără preșcolari de la Valea Ciorii

«Eurocomuna» este numele celui mai mare proiect de integrare socială desfășurat în județul Ialomița. Bene­ficiarii sunt peste 400 de persoane defavorizate, adulți și copii, din comuna Valea Ciorii. Între 2017 și 2020, localitatea a primit 5 milioane de euro pentru a le oferi un trai mai bun adulților și acces la educație copiilor. Pe lângă cursurile de formare profesională sau afacerile dezvoltate pe bani europeni, proiectul avea ca obiective și amenajarea unei creșe și a unei grădinițe cu program prelungit. În calitate de partener al proiectului, această obligație i-a revenit Primăriei Valea Ciorii. Administrația locală nu a reușit să îndeplinească această cerință din cauza natalității scăzute... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2021, 14:20 (7262 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Bani europeni pentru infrastructura școlară din Fetești

Bani europeni pentru infrastructura școlară din Fetești

Două unități de învățământ din Fetești, Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară și Liceul Teoretic «Carol I», sunt beneficiarele unor proiecte cu finanțare europeană ce au ca scop creșterea gradului de eficiență energetică a clădirilor. Lucrările vizează modernizarea sistemelor de încălzire și iluminat precum și izolarea termică a celor două licee. Valoarea celor două proiecte depășește 4 milioane de lei, fondurile fiind nerambursabile.

Investiții în două licee din Fetești
Cele două proiecte care vizează creșterea gradului de eficiență în cadrul Liceului Teoretic «Carol I» și... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2021, 12:05 (3045 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Himerele administrației Mocioniu depășesc termenele de execuție impuse de UE

Slobozia riscă din nou?

Himerele administrației Mocioniu depășesc termenele de execuție impuse de UE

În august 2020, deja lansat în cursa electorală, ex-primarul Adrian Mocioniu anunța 11 proiecte de investiții finanțate din fonduri europene în va­loare de 35 milioane de euro. La 6 luni distanță, primul dintre contractele semnate, cel pentru reabilitarea Orășelului Copiilor din Slobozia, se apropie de expirarea duratei de execuție. Alte 3 proiecte inițiate de către administrația Mocioniu s-au pierdut pe drum. Iar celelalte, parafrazându-l pe Mark Twain, nu se simt nici ele prea bine...

Atletul Mocioniu, îndopat cu steroizi europeni
În august 2020, Adrian Mocioniu s-a lansat în... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2021, 10:50 (9021 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Contract de 4 milioane de lei pentru piste de biciclete la Slobozia

Tichia de mărgăritar a administrației Mocioniu

Contract de 4 milioane de lei pentru piste de biciclete la Slobozia

Miercuri, 18 martie 2020, primarul Adrian Mocioniu a semnat un contract de 4 milioane de lei pentru realizarea unei rețele de piste pentru biciclete în Slobozia. Acesta este al treilea contract semnat de primarul Sloboziei de la începutul anului și până în prezent pentru proiecte care vizează modernizarea orașului. Finanțarea celor 3 proiecte se va face din fonduri europene, iar orizontul de așteptare pentru finalizarea investițiilor este anul 2023.

Încă o fantezie administrativă Primarul Adrian Mocioniu a semnat miercuri, 18 martie a.c., contractul de finanțare a proiectului «Rețea integrată de piste de biciclete pentru facilitarea mobilității alternative nepoluante»... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2020, 15:10 (4306 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Adrian Mocioniu transformă bulevardele Sloboziei în șantiere

Un proiect care paralizează orașul

Primarul Adrian Mocioniu transformă bulevardele Sloboziei în șantiere

bonus: Urban Scope SRL nu are scrupule

Marți, 18 februarie 2020, primarul Adrian Mocioniu a semnat contractul de finanțare pentru «reabilitarea căilor de rulare ale transportului public» din Slobozia. Joi, 20 februarie a.c., edilul Sloboziei a organizat o conferință de presă în care a explicat rațiunile acestei investiții care va afecta întreg orașul. Pro­iectul are o valoare de 28 milioane de lei și ar urma sa fie finalizat până în anul 2023. Acesta se va desfășura în paralel cu cel care vizează modernizarea transportului public, în valoare de 36 milioane de lei, care urmează să fie semnat în perioada următoare.

Trei ani pentru două contracte... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2020, 09:50 (12456 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiect de 2 milioane de euro la Spitalul Orășenesc din Țăndărei

Proiect de 2 milioane de euro la Spitalul Orășenesc din Țăndărei

Reprezentanții Spitalului Orășenesc din Țăndărei, împreună cu cei ai ad­ministrației locale, au semnat marți, 25 februarie 2020, contractul de finanțare pentru proiectul ce vizează modernizarea, ex­tinderea și dotarea cu aparatură medicală a Ambulatoriului din cadrul unității medicale. În va­loare de 2 milioane de euro, acesta este cel mai ambițios proiect demarat la Spitalul Orășenesc din Țăndărei, după ce instituția a fost redeschisă în anul 2012. «Este un proiect foarte important pentru comunitatea noastră!» a declarat Nicoleta Toma, primarul orașului.

Investiție în Sănătate Spitalul... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2020, 18:05 (8047 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița investește 2,1 milioane de lei în viitorii șomeri cu diplomă

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița investește 2,1 milioane de lei în viitorii șomeri cu diplomă

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița cheltuie 2,1 milioane de lei, din bugetul Uniunii Europene, cu scopul de a le facilita elevilor din liceele tehnologice accesul către piața muncii. În realitate, prin acest proiect sunt plătiți experți care să le asigure elevilor mai multe ore de practică, fără a fi învățați ce trebuie să facă pentru a obține un loc de muncă.

Fonduri pentru plata experților
Proiectul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița se nu­mește «TehniCOOL-Îmbunătă­țirea accesului la activități de învățare în mediul de muncă real pentru elevii învățământului profesional... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2019, 12:15 (6884 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

ULTIMA ORĂ

Proiecte europene implementate de DSVSA Ialomița

Printr-un comunicat de presă, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează asupra semnării a două Contracte de finanțare cu fonduri europene nerambursabile prin Programul... [citește toată știrea]

18 Noiembrie 2019, 13:05 (3154 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiect european blocat din cauza extinderii cimitirului

La Fetești

Proiect european blocat din cauza extinderii cimitirului

Extinderea cimitirului din Fetești pe un teren care aparține Ministerului Afacerilor Interne face imposibilă exploatarea respectivei suprafețe. Cele 5 hectare au fost incluse într-un program cu finanțare europeană realizat cu scopul de a împăduri terenurile aflate în proprietatea statului. Inițiativa a fost însă blocată din cauza administrației locale de la Fetești, care a oferit locuitorilor noi locuri de veci în respectiva zonă. Suprafața pe care Ministerul Afacerilor Interne o deține la Fetești este administrată de Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița, ai cărei reprezentanți susțin că fac demersuri pe lângă municipalitate pentru remedierea situației.

Un demers ratat... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2019, 14:15 (3095 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Bonusuri de lux» pentru implementarea proiectelor europene

Se întâmplă în Ialomița

«Bonusuri de lux» pentru implementarea proiectelor europene

bonus: Studiu de caz la Primăria Slobozia: 111 mii de lei pentru 28 de «specialiști în anticorupție»

Pe lângă fondurile alocate pentru realizarea proiectelor, Uniunea Europeană plătește oameni care să asigure succesul investițiilor. Aceștia fac parte din organisme specializate numite «echipe de implementare». Pentru mulți dintre cei intră în componența acestor echipe tot ceea ce contează sunt sporurile pe care le primesc în plus la salarii... Iar în administrația publică din Ialomița există zeci de angajați care suprave­ghează pe banii Uniunii Europene implementarea proiectelor. La Consiliul Județean Ialomița, de exemplu, președintele Victor Moraru, împreună cu vicepre­șe­dinții Ionel Gae și Cătălin Grigore, sunt manageri în 6 din cele 11 proiecte cu finanțare europeană pe care instituția le... [citește_tot_articolul]

19 August 2019, 11:40 (9981 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiecte noi și vechi la standarde europene

Se întâmplă la Bucu

Proiecte noi și vechi la standarde europene

«Ce se strică, se repară!». Acesta este sloganul pe care l-a urmat primarul comunei Bucu de-a lungul mandatului său. Deși comuna pe care o administrează atinge standardele europene, edilul vrea mai mult. Proiectul «Amenajare trotuare în comuna Bucu» este aproape finalizat, iar consătenii se pot bucura de ploaie fără grija noroiului de pe pantofi...

Omul sfințește locul După aproape 3 mandate de când se află la conducerea comunei Bucu, primarul Ion Drăgușin și-a atins obiectivele propuse în vremea campaniilor sale electorale. Unul dintre primele proiecte, finalizate încă din... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2019, 11:40 (9408 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Administrația din Ialomița a realizat doar 90 de proiecte cu finanțare europeană

În 6 ani

Administrația din Ialomița a realizat doar 90 de proiecte cu finanțare europeană

bonus: Ialomița rurală este departe de Europa

Dezvoltarea administrațiilor publice din Ialomița cu ajutorul fondurilor europene este greu de realizat. Conform datelor oficiale ale Autorităților de Management, organisme cu ajutorul cărora au fost implementate proiectele cu finanțare europeană, gradul de absorbție în­registrat în județul nostru este scăzut. Statistic, în ultimii 6 ani, în Ialomița au fost concepute doar 90 de proiecte cu finanțare europeană, în valoare totală de peste 800 milioane de lei, din care s-au atras puțin peste 300 de milioane. Îngrijorător este faptul că mai bine de jumătate dintre proiecte se află într-un stadiu incipient în ceea ce privește realizarea. Singura veste bună pe care Autoritățile de Management o oferă... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2019, 10:55 (4480 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Împreună pentru bunici», un proiect de 3 milioane de lei pentru bătrânii din Traian

Consiliul Județean Ialo­mița a aprobat vineri, 30 mai a.c., asocierea Di­rec­ției Generale de Asistența și Pro­tecția Copilului Ialomița într-un proiect unic în România. Proiectul se va derula în comuna Traian din Ialomița și presupune sprijinirea pe o perioadă de 3 ani a 161 de bătrâni aflați «în situație de risc». Primarul comunei Traian, Fănel Năstase, ne-a de­clarat: «Suntem conștienți că nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită... Dar vrem să demonstrăm că accesarea fondurilor europene trebuie să fie o regulă, nu o excepție!».

Un proiect unic în regiune
Consiliul Județean ... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2019, 16:50 (7101 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Investiții de 25 milioane de lei pentru plajele publice din Amara

Contract semnat cu ADR Sud Muntenia

Investiții de 25 milioane de lei pentru plajele publice din Amara

Luni, 3 iunie a.c., în prezența președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, a fost semnat un contract de finanțare europeană în valoare de 25 milioane de lei pentru reabi­litarea Plajelor «Perla» și «Zorilor» din stațiunea Amara. Termenul de execuție al lucrărilor este de 3 ani, iar banii vor fi utilizați pentru «îmbunatățirea infrastructurii specifice activităților de agrement».

Mai e mult până departe Semnarea contractului dintre ADR Sud Muntenia și reprezentanții orașului Amara a fost prezidată de către preșe­dintele Victor Moraru, în calitate de inițiator al celor... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2019, 20:25 (7165 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Municipiul Fetești se modernizează cu bani europeni

Municipiul Fetești se modernizează cu bani europeni

bonus: Se extinde rețeaua de energie electrică

Autoritățile locale din Fetești au făcut un prim bilanț al proiectelor finanțate cu fonduri europene pe care le au în desfășurare la nivelul municipiului. Acestea vizează reabilitarea unor unități de învățământ, dar și elaborarea unui plan anticorupție în rândul funcționarilor din cadrul Primăriei Fetești. Valoarea acestor proiecte depășește 3 milioane de lei. Alte 6 proiecte europene așteaptă să fie aprobate pentru finanțare... Cel mai important dintre acestea vizează construirea unui ambulatoriu nou la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din oraș.

Bani europeni la Fetești Primele... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2019, 15:10 (5096 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
270 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Coșereni: Pieton acroșat pe trecere de autoturismul unui șofer de 81 de ani

Aflat la volanul unui autoturism, un bătrîn de 81 de ani, din București, a provocat un accident de circulație pe raza comunei Coșereni. Șoferul octogenar a lovit cu mașina un pieton. Respectivul pieton ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 15:25
(8078 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Șofer prins băut la volan

Un șofer de 34 de ani, din Căzănești, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost prins conducînd sub influența băuturilor alcoolice. Valoarea alcoolemiei respectivului conducător auto era destul de mare ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 12:40
(6841 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Rezultatele acțiunii «Blocada»

Acțiunea polițiștilor ialomițeni denumită «Blocada», demarată în perioada 22-24 august a.c., a avut rezultate surprinzătoare. În toată această perioadă de timp, oamenii legii au aplicat peste 400 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 11:20
(7303 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Prins la furat de cereale

În prag de recoltare, culturile sînt amenințate de hoți. Un tînăr din Bordușani a fost prins de polițiști în timp ce transporta cu o căruță peste 400 kilograme de porumb furat, firește, de pe terenurile ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 10:25
(5697 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Începe «Festivalul Clătitelor»

Stațiunea Amara este din nou în sărbătoare. Primăria orașului și Consiliul Local organizează o nouă ediție a «Festivalului Clătitelor». La ediția din acest an participanții sînt îndemnați la mișcare și ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 16:35
(9484 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: Înșelat prin metoda «Accidentul»

Escrocii care înșeală oamenii prin metoda «Accidentul» au reușit să scoată din buzunarul unui bătrîn din comuna ialomițeană Mărculești 8000 lei. Polițiștii au deschis o anchetă în acest caz. O voce necunoscută ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 14:10
(7291 vizualizări - 5 comentarii)


Fetești: Arestată după 5 ani

O femeie, de 38 de ani, din Fetești a ajuns în sfîrșit în spatele gratiilor după ce s-a sustras pedepsei cu închisoarea la care a fost condamnată de judecători. Inculpata s-a ascuns de organele judiciare ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 12:55
(7163 vizualizări - 0 comentarii)


Mesaj important de la APIA pentru rentierii ialomițeni

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița reamintește că, pentru a intra în posesia rentei viagere cuvenite pentru anul 2013, rentierii trebuie să se prezinte pînă la ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 11:45
(7812 vizualizări - 1 comentariu)


Sudiți: Agricultor pe un teren «minat»

Un localnic din comuna Sudiți a făcut o descoperire mai puțin obișnuită. În timp ce executa lucrări agricole, omul a descoperit două proiectile de artilerie, ce datează din timpul celor două mari conflagrații ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 10:20
(6666 vizualizări - 0 comentarii)


«Jandarmeria pe înțelesul tuturor», la Tabăra «Pavilioane» Amara

În această săptămînă, jandarmii ialomițeni s-au aflat în misiune în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara. Oamenii legii le-au explicat copiilor cazați aici rolul și importanța misiunilor Jandarmeriei ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 09:50
(6729 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenții ale pompierilor ialomițeni

Fumul dens ce se observa vineri, 15 august a.c., în jurul orei 20,30, din interiorul unei librării din orașul Țăndărei, i-a determinat pe cetățenii din zonă să alerteze pompierii, cu precădere că spațiul ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 16:05
(5636 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Ziua informării dedicate șomerilor cu privire la serviciile EURES»

La sfîrșitul lunii iulie 2014, AJOFM Ialomița a organizat «Ziua informării dedicate șomerilor cu privire la serviciile EURES», eveniment al cărui scop a fost acela de a informa persoanele aflate în căutarea ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 14:30
(6761 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a tamponat un alt autoturism

Poliția Fetești a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. În timp ce un bărbat, de 43 de ani, din Fetești, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 13:00
(4789 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Slobozia: Bătrînă de 74 de ani, acroșată pe trecerea de pietoni

Un accident rutier s-a petrecut duminică, 17 august a.c., în jurul orei 16,45, pe raza municipiului Slobozia. În timp ce un tînăr, în vîrstă de 23 de ani, din județul Brăila, conducea un autoturism pe strada ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 12:40
(5486 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Andrășești: Accident din cauza neatenției

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că vineri, 15 august 2014, în afara localității Andrășești, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. Astfel, în jurul orei 4,45, în timp ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 10:10
(6178 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Alege Viața!», acțiune pentru prevenirea accidentelor rutiere

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară, în perioada 18-24 august a.c., o acțiune preventivă pentru reducerea numărului de accidente rutiere produse pe fondul nerespectării vitezei, circumscrisă ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 08:50
(4681 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: Tînăr de 19 ani, reținut după ce a furat un autoturism

Polițiștii au identificat și reținut un tînăr, de 19 ani, după ce a sustras un autoturism din fața unei locuințe din comuna Sfîntu Gheorghe. Poliția a fost sesizată miercuri, 13 august a.c., de către un ...[citește_toată_știrea]

14 August 2014, 16:20
(7054 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: 200 de polițiști în stradă de «Sfînta Maria»

Aproximativ 200 de polițiști vor fi la datorie, pe timpul manifestărilor prilejuite de Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului (Sfînta Maria), pentru asigurarea climatului de ordine și siguranță publică. ...[citește_toată_știrea]

14 August 2014, 15:15
(4485 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Cereri de plată privind bunăstarea porcinelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita reamintește că, pînă la data de 18 august 2014, inclusiv, se depun Cererile de plată pentru Măsura 215-pachet a)-plăți privind ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 17:40
(5687 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Biciclist băut, acroșat de un autoturism al cărui șofer a părăsit locul accidentului

Poliția a fost sesizată marți, 12 august a.c., cu privire la faptul că pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce un bărbat, de 45 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 15:35
(8787 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Bărcănești: Prins la volan cu un permis de conducere fals

Polițiștii Secției Rurale Coșereni au oprit pentru control în trafic, pe raza comunei Bărcănești, un autoturism condus de un localnic, de 25 de ani. Cu ocazia controlului documentelor, tînărul a prezentat ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 10:55
(7783 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Înșelăciune pe stradă

O femeie de 35 de ani, din comuna Ion Roată, a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de înșelăciune. Victima a fost abordată de o femeie care a spus că o poate ajuta să se însănătoșească. ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 08:50
(7773 vizualizări - 0 comentarii)


Dramă în familia polițistului care s-a împușcat în cap la Fetești. Omul legii a fost înmormîntat!

După cîteva săptămîni de luptă cu viața, agentul de la Postul de Poliție Transporturi Feroviare Fetești care a încercat să se sinucidă cu arma din dotare și-a găsit sfîrșitul pe patul de spital. El a fost ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 07:40
(8768 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Gheorghe Doja

Polițiștii Serviciului Investigarea Fraudelor și ai Secției Rurale Slobozia au acționat pe raza comunei Gheorghe Doja pe linia prevenirii și combaterii faptelor antisociale. Au fost aplicate sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

12 August 2014, 13:30
(8370 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Depunerea Raportărilor contabile

Administrația Județeana a Finantelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că data de 18 august 2014 este termenul limită pentru depunerea Raportărilor contabile la 30 iunie 2014. Obligația depunerii ...[citește_toată_știrea]

12 August 2014, 09:20
(6601 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni, premiat la Sibiu

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, copiii de la Cercul de Pictură «Sfîntul Apostol Luca» al Protopopiatului Urziceni au participat la Olimpiada «Meșteșuguri ...[citește_toată_știrea]

11 August 2014, 16:35
(6410 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfîrșitul lunii iulie 2014, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7299 de șomeri, din care 1590 șomeri indemnizați, respectiv 5709 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

11 August 2014, 15:25
(4882 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Precizări asupra sistemului TVA la încasare

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele impozabile care au aplicat sistemul TVA la încasare și al căror cod de TVA a fost anulat la cerere, au obligația sa colecteze ...[citește_toată_știrea]

11 August 2014, 13:15
(5906 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Bărbat înecat în lac

Un bărbat, în vîrstă de 44 de ani, plecat la scăldat împreună cu cîțiva prieteni, a pierit în apa lacului Perieți de pe raza localității cu același nume. Apelul la 112 cu privire la dispariția bărbatului ...[citește_toată_știrea]

11 August 2014, 10:15
(7743 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Perieți înecat


Trafic rutier RESTRICȚIONAT în Slobozia

Biroul Rutier Slobozia informează că, începînd cu data de 11 august 2014, în zona Instituției Prefectului-Județul Ialomița vor fi demarate lucrările de amenajare a unei parcări subterane, de capacitate ...[citește_toată_știrea]

10 August 2014, 15:45
(5597 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...