Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Slobozia: Persoane cercetate pentru braconaj cinegetic

Poliția a fost sesizată joi, 8 ianuarie 2015, de către paznicul unui fond de vînătoare gestionat de AVPS Ialomița, cu privire la faptul că a depistat două persoane care aveau asupra lor mai multe lațuri... [citește toată știrea]

9 Ianuarie 2015, 15:20 (4463 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia braconaj

ULTIMA ORĂ

Slobozia: Proxeneți, trimiși în judecată de procurori

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au dispus trimiterea în judecată a 3 persoane sub acuzația de «proxenetism în formă continuată». Cei 3 inculpați, pe numele lor Gheorghe Curt, aflat... [citește toată știrea]

6 Ianuarie 2015, 17:30 (8447 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Slobozia proxenet

Click aici

EVENIMENT

Statuia lui Mihai Viteazul de la Slobozia este contestată oficial

Consilierul local Mirela Dacici ia atitudine

Statuia lui Mihai Viteazul de la Slobozia este contestată oficial

Statuia inaugurată de administrația slobozeană la 1 Decembrie este contestată oficial de către unul dintre consilierii locali ai Sloboziei. Mirela Dacici, consilier local din partea PD-L, cere autorităților «să interzică amplasarea definitivă în spațiul public slobozean a acestei statui care nu are nimic în comun cu Mihai Viteazul și să pedepsească expres astfel de ofense aduse identității naționale apărute din sfera mediocrității subculturale». Demersul Mirelei Dacici se bazează pe argumente de ordin legislativ, istoric, dar și pe reacția slobozenilor în spațiul public și pe site-urile de socializare. Interpelarea oficială, adresată primarului Alexandru Stoica, a fost făcută publică în cadrul... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2015, 11:20 (68242 vizualizări - 94 comentarii)

ULTIMA ORĂ

Slobozia: Tînăr de 15 ani, prins la furat

Un tînăr de 15 ani a fost prins de jandarmi după ce a furat mai multe bunuri. Astfel, o patrulă de jandarmi a observat joi, 1 ianuarie 2015, în jurul orei 18,00, un tînăr care avea în mînă o sacoșă voluminoasă... [citește toată știrea]

6 Ianuarie 2015, 09:25 (6442 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt

Click aici

REPORTAJ

Sărbători pe bonuri de masă

Sărbători pe bonuri de masă

Sărăcia unora salvează viața altora. Acest paradox se întîlnește de ani buni în Ialomița la Centrul de Transfuzii Sanguine. Lipsurile îi determină pe oameni să vină să doneze sînge pentru bonurile care le asigură hrana de Crăciun. Pe holurile unității, zeci de oameni spun aceeași poveste. A neajunsurilor pe care și la anul, de Sărbători, le vor depăși tot cu tichetele de masă. Angajații Centrului acceptă această realitate și văd partea bună a situației. Numărul mare de donatori care trec pragul unității în preajma Sărbătorilor asigură necesarul de sînge pentru următoarele luni...

Numărul donatorilor se dublează de Sărbători... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2015, 15:30 (13687 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Avicola Slobozia, prejudiciată cu peste 100000 de lei

Firmele mari, victime ale «țeparilor»

Avicola Slobozia, prejudiciată cu peste 100000 de lei

Într-un mediu de afaceri decimat de criză, puținele firme care mai există în Ialomița au de suferit din cauza partenerilor de afaceri neloiali. Oricît de mult s-ar proteja de acest flagel, pericolul de a cădea în plasa «țeparilor» este iminent, iar legea îi susține necontenit pe aceștia din urmă. Într-o astfel de situație a fost pusă și Avicola SA Slobozia. În urmă cu o lună, procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au trimis în judecată doi inculpați care au înșelat societatea din Slobozia cu suma de 103000 de lei. Cazul nu este singular, firma sesizînd organelor de urmărire penală mai multe situații în care a fost păcălită, cu rea credință, de partenerii cu care a avut relații... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2015, 14:20 (24543 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile locale caută soluții pentru legalizarea concesiunilor

Primăria Slobozia reacționează la «scandalul Zamfir»

Autoritățile locale caută soluții pentru legalizarea concesiunilor

La începutul acestei luni, Independent publica în exclusivitate povestea extinderii ilegale a terenului aferent vilei ridicate de consilierul local Vasile Zamfir, juristul Spitalului Județean. Ca reacție la acest scandal, autoritățile locale recunosc că problema concesiunilor ilegale este una «veche de 10 ani» și se gîndesc la o soluție colectivă. În cazul punctual al consilierului Vasile Zamfir, viceprimarul Valentin Băcanu declară că va fi inflexibil. «Am văzut articolul, vom vedea dacă aveți dreptate. În cazul în care informațiile se confirmă, consilierul respectiv va fi obligat să dărîme gardul și să revină la perimetrul inițial!» ne-a declarat... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2015, 13:10 (16832 vizualizări - 38 comentarii)

ULTIMA ORĂ

Ialomița: 800 de cărți noi pentru Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu»

În cadrul programului de granturi de carte BOOKS 4 YOUTH 2 și a campaniei «LĂSAȚI-MĂ SĂ ÎNVĂȚ!» din luna septembrie 2014, deschis pentru biblioteci, instituții de învățămînt, ONG-uri, și alte instituții... [citește toată știrea]

19 Decembrie 2014, 18:05 (6564 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aparat de ultimă generație la Spitalul Slobozia

Investiție de 198 mii de lei în sănătate

Aparat de ultimă generație la Spitalul Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia face noi pași spre modernizare. Consiliul Județean Ialomița a achiziționat un aparat Roentgen mobil cu braț C, folosit pentru intervenții în blocul operator al celei mai mari unități medicale din județ. Dispozitivul a fost achiziționat la prețul de 198 mii de lei, fără TVA.

Radiografii în timp real
Oficialii Spitalului Județean de Urgență Slobozia și cei ai Consiliului Județean Ialomița au făcut publică achiziția aparatului Roentgen în cadrul unei conferințe de presă. «Mă bucur foarte mult că am reușit să achiziționăm acest echipament pentru... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2014, 09:55 (34563 vizualizări - 54 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polaris face legea la Slobozia

Salubritate fără autorizații

Polaris face legea la Slobozia

De mai bine de o lună de zile, noul concesionar al serviciului de salubritate al orașului oferă locuitorilor o imagine idilică. Angajații mătură regulamentar străzile din zori și pînă-n seară, autogunoierele golesc tomberoanele la ore fixe, străzile secundare sînt aspirate de utilaje moderne... În spatele acestui efort apreciabil se ascund însă probleme despre care nimeni nu vorbește niciodată. Polaris funcționează de 45 de zile fără autorizație de mediu, deșeurile nu sînt colectate selectiv, iar asociațiile de proprietari din reședința de județ continuă să refuze semnarea contractelor. Și acesta pare să fie doar începutul!

Polaris nu are autorizație de mediu... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2014, 13:40 (7476 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sărbători în întuneric

Drama familiei Terzea din Slobozia

Sărbători în întuneric

Cel mai frumos cadou de Crăciun pentru familia Terzea din Slobozia ar fi să aibă curent electric. De 3 ani, patru copii și trei adulți petrec Sărbătorile de Iarnă la lumina lumînării sau a lămpii cu gaz. Micuții au văzut bradul împodobit cu mii de luminițe doar la școală sau pe ferestrele din casele vecinilor. Ar putea avea și la ei acasă unul dacă semenii lor i-ar ajuta să se rebranșeze la rețea. Acești copii au fost recent diagnosticați cu hepatită A... Și au nevoie de sprijin, de asemenea, pentru a-și cumpăra alimentele de regim și medicamente.

Casa cufundată în întuneric
... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2014, 21:15 (5521 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clubul Rotary susține învățămîntul profesional

Materiale didactice, donate Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia

Reprezentanții Clubului Rotary Slobozia au demarat o campanie de susținere a învățămîntului profesional. Ei au oferit Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din oraș 5 aparate de sudură, pentru ca elevii claselor profesionale să-și poată desfășura orele de practică în cadrul atelierului deținut de unitatea școlară.

O inițiativă lăudabilă
În prezent, activitatea practică a elevilor de la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia se desfășoară în cadrul firmelor cu care școala a încheiat parteneriate de colaborare. Demersul reprezentanților Rotary a fost acela de a... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2014, 17:05 (11183 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

ULTIMA ORĂ

Slobozia: 3 mașini distruse de un copac rupt de vînt

3 mașini au fost distruse din cauza unui copac doborît la pămînt de vîntul puternic, la Slobozia. De asemenea, arborele căzut a rupt și mai multe cabluri de electricitate, telefonie și televiziune. La locul... [citește toată știrea]

10 Decembrie 2014, 13:20 (4595 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Juristul Vasile Zamfir «a concesionat» ilegal curtea școlii

Devenit recent și consilier local

Juristul Vasile Zamfir «a concesionat» ilegal curtea școlii

Juristul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, Vasile Zamfir este acuzat de vecinii săi din cartierul Gării Noi că «a concesionat» ilegal cîțiva metri pătrați din curtea viitoarei școli. Terenul respectiv a fost împrejmuit de un gard de beton, iar lucrările la casa proaspătului oficial local sînt în plină desfășurare. Întrebat despre această întîmplare de reporterii Independent, juristul Zamfir a declarat: «Nu știu, că n-am fost acolo... Băiatul a greșit cînd a măsurat!».

O concesiune prea mică pentru un jurist atît de mare
... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 18:50 (19737 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

ULTIMA ORĂ

Slobozia: Adolescentă de 17 ani, lovită pe trecerea de pietoni

Trecerile de pietoni sînt tratate cu indiferență de șoferi. A simțit-o pe pielea ei o adolescentă de 17 ani care a fost lovită de o mașină în timp ce traversa strada regulamentar. Cea care a produs accidentul... [citește toată știrea]

9 Decembrie 2014, 16:50 (5215 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia accident

Click aici

ULTIMA ORĂ

«Copilărie fără delincvență!» la Liceul de Arte Slobozia

Inspectoratul General al Poliției Române a demarat o campanie națională cu scopul prevenirii delincvenței juvenile. Acțiunea inițiată la București va fi implementată și în județul Ialomița. La nivelul județului... [citește toată știrea]

9 Decembrie 2014, 12:25 (5231 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Pepiniera de dansatori sportivi de la Palatul Copiilor

Pepiniera de dansatori sportivi de la Palatul Copiilor

Apreciate de părinți și cunoscute doar la concursurile de profil, zeci de fetițe din Slobozia fac performanță dansînd. Lecțiile se desfășoară la Palatul Copiilor, sub îndrumarea profesorului Mihai Timofte. Pe ritmul muzicii, totul plutește în jurul lui. Iar, la cursuri, micuțele visează cu ochii deschiși la scenă, public și aplauze. Pînă cînd vor ajunge dansatoare profesioniste, ele își împart timpul între școală, orele de Cha Cha și prietenele de la cursurile de dans sportiv...

Ora de dans
Din spatele unei uși aflată la demisolul Palatului Copiilor Slobozia, ritmurile muzicii... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 12:20 (9135 vizualizări - 7 comentarii)

ULTIMA ORĂ

Slobozia: «Invitație la vals», alături de artiștii Teatrului de Operetă «Ion Dacian»

Duminică 14 decembrie a.c., de la orele 17,00, locuitorii municipiului Slobozia sînt invitați la vals. Evenimentul se desfășoară la Casa de Cultură a Municipiului Slobozia, iar intrarea este liberă. Amfitrionii... [citește toată știrea]

9 Decembrie 2014, 11:15 (4599 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Claudiu. Epileptic. Caut un loc de muncă!»

«Claudiu. Epileptic. Caut un loc de muncă!»

Claudiu Ologu are 38 de ani și este diagnosticat cu epilepsie. În luna noiembrie a acestui an, ca urmare a reevaluării stării sale de sănătate de către Comisia de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap, a fost încadrat ca «persoană cu grad de handicap mediu». În acest mod, din cei 230 de lei de care beneficia anterior, mai are dreptul la 33 de lei. Acești bani reprezintă acum singura lui sursă de venit. «Din banii ăștia plătesc lunar consultația, 20 de lei, cumpăr medicamente de 10 lei și îmi rămîn doar trei lei. Uneori nici ăia...» explică Claudiu. Pentru că refuză să fie o povară pentru familie și societate, Claudiu caută un loc de muncă. Așa a ajuns să bată la ușa publicației Independent... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 09:15 (9958 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Percheziții DIICOT la contrabandiștii cu țigări

Ialomița, în atenția organelor de anchetă

Percheziții DIICOT la contrabandiștii cu țigări

Luni, 8 decembrie 2014, în Ialomița, au fost efectuate percheziții domiciliare ca urmare a unei acțiuni demarată de procurorii DIICOT-Serviciul Teritorial Galați. Acțiunea oamenilor legii a vizat destructurarea unei grupări infracționale specializată în contrabandă cu țigarete. De asemenea, acțiuni similare s-au desfășurat și în județele Galați, Brăila și Constanța. Potrivit informațiilor, 25 de persoane au fost conduse la audieri. Operațiunea procurorilor DIICOT de la Galați a fost sprijinită de ofițerii Serviciului de Crimă Organizată al Județului Ialomița și a vizat un număr de 27 de percheziții.
Potrivit unui comunicat de presă al IGPR, «polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Galați, sub coordonarea procurorilor DIICOT-ST Galați au efectuat 27 de percheziții domiciliare, pe raza județelor Galați, Constanța, Ialomița și Brăila, pentru depistarea unor persoane bănuite de contrabandă cu țigarete. De asemenea, a fost percheziționată o navă (barjă cu împingător), sub pavilion ucrainean, ce a fost oprită pe Dunăre, în dreptul municipiului Brăila. La acțiune au participat și polițiști din structurile de crimă organizată de pe raza județelor Constanța, Ialomița și Brăila, precum și jandarmi. În urma perchezițiilor, polițiștii au ridicat în vederea confiscării 100.000 de țigarete, descoperite pe navă și 120.000 de țigarete de la locuințele percheziționate. Din cercetări a reieșit că mai multe persoane ar fi constituit un grup infracțional organizat, specializat în introducerea în România prin punctele de trecere ale frontierei de stat și prin alte locuri decît cele stabilite pentru controlul vamal a peste 45.000 de pachete de țigarete, care ulterior ar fi fost comercializate în mai multe județe. Țigaretele ar fi fost introduse ilegal în țară, din Ucraina, prin intermediul convoaielor de barje care tranzitau România, pe Dunăre, către Serbia. 25 de persoane au fost conduse la audieri. Patru dintre acestea (1 cetățean ucrainean și 3 cetățeni români) au fost reținute pentru 24 de ore, sub aspectul săvîrșirii infracțiunilor de constituirea unui grup infracțional organizat și contrabandă calificată cu țigarete, în formă continuată. Persoanele reținute urmează să fie prezentate magistraților, cu propunere de arestare preventivă. Documentarea activității grupării s-a realizat cu sprijinul de specialitate al Direcției Operațiuni Speciale din cadrul IGPR și al SRI».... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2014, 23:10 (14608 vizualizări - 17 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
305 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Coșereni: Și-a pierdut viața pe șosea

Un tînăr, de 22 ani, a murit în dimineața zilei de 9 octombrie a.c. după ce a fost implicat într-un accident de circulație. Pentru scoaterea cadavrului dintre fiarele contorsionate a fost nevoie de intervenția ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2012, 10:03
(7123 vizualizări - 1 comentariu)


Movila: A dat foc la casa gazdei

Neatenția a fost principala cauză a producerii unui incendiu în Movila. O persoană care locuia cu chirie într-un apartament din localitate a uitat pe foc o tigaie, iar flăcările s-au extins. Din fericire ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2012, 09:24
(7130 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila incendiu


Ialomița: Trofeul «Ion Albeșteanu» a ajuns în Timiș

Festivalul Național de Folclor «Ion Albeșteanu» și-a desemnat cîștigătorii. Trofelul ediției din acest an i-a revenit tînărului Cristian Ioan Pop, de 22 ani, din județul Timiș. Printre laureați se numără ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2012, 09:12
(8235 vizualizări - 0 comentarii)


Copii dispăruți, găsiți pe străzile din Fetești

Doi minori, de 13 și 15 ani, dați în urmărire națională după ce au dispărut, au fost găsiți de polițiștii din Fetești. Cei doi copii pribegeau pe străzile municipiului în căutare de mîncare și adăpost. ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2012, 08:58
(8805 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: În aceeași zi în care și-a luat permisul, a intrat cu mașina în stîlp

Începător într-ale șofatului, un tînăr de 19 ani a avut parte de ghinion. În aceeași zi în care și-a luat permisul de conducere, a intrat cu mașina într-un stîlp de pe marginea drumului. Fericit că este ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2012, 08:52
(9901 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești accident


Urziceni: Un elev de 13 ani a furat din curtea școlii unde învăța

La ore este elev, iar în pauze hoț. A demonstrat-o tuturor un copil de 13 ani, din Urziceni. Acesta a a furat mai multe grilaje metalice ale unei clădiri dezafectate, aflate în curtea școlii în care acesta ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2012, 08:49
(10182 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt copil


Slobozia: Înjunghiată de concubin?

Slobozia: Înjunghiată de concubin?

Casiera în vîrstă de 45 ani a unei benzinării din Slobozia a trecut în noaptea de luni spre marți, 8/9 octombrie a.c., prin clipe de coșmar. Femeia a fost înjunghiată în spate de două ori de către un bărbat ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2012, 10:25
(9759 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: «Asociația Internațională a Polițiștilor», pe terenul de fotbal

Amara: «Asociația Internațională a Polițiștilor», pe terenul de fotbal

Întrecere sportivă inedită sîmbătă, 6 octombrie a.c., pe terenurile sintetice de fotbal din stațiunea Amara. Polițiștii ialomițemi, membri ai «Asociației Internaționale a Polițiștilor», au renunțat la uniforme ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2012, 21:30
(9398 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tîlhar prins de polițiști

Efective de polițiști din cadrul Poliției Urziceni au deschins în locuința unui tînăr de 27 ani, din Borănești. Acesta era acuzat de comiterea a două tîlhării, victimele suspectului fiind două minore, de ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2012, 20:36
(11819 vizualizări - 7 comentarii)


Jandarm ialomițean, campion național la karate

Jandarm ialomițean, campion național la karate

În vîrstă de 31 ani, plutonierul Florin Mihalcea, din cadrul Detașamentului Mobil de Jandarmi Slobozia, a reușit să obțină titlul de campion național la Campionatul Național de Arte Marțiale, desfășurat ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2012, 19:58
(10668 vizualizări - 3 comentarii)


Protest «Cartel Alfa» și la Slobozia

Protest «Cartel Alfa» și la Slobozia

Membrii Sindicatului «Cartel Alfa», precum și ai celorlate sindicate afiliate confederației, au protestat miercuri, 3 octombrie a.c., și la Slobozia. Aproximativ 150 de oameni au pichetat sediul Prefecturii ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2012, 18:14
(8717 vizualizări - 2 comentarii)


Luciu: I-au furat 13 curcani din curte

«Captura» vieții lor, 13 curcani, furați din gospodăria unei bătrîne din Luciu, a devenit pentru 3 hoți din orașul constănțean Hîrșova o corvoadă. Au fost prinși în flagrant de polițiști în timp ce încercau ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2012, 18:11
(7061 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Luciu furt curcani


Slobozia: 75 de cartele SIM ascunse în cusătura unei pături, introduse în Penitenciar

Din vizitator al unui deținut, un tînăr de 23 de ani, din Dragalina, s-a transformat în infractor, încercînd să introducă 75 de cartele SIM Vodafone și Cosmote în Penitenciarul Slobozia. Planurile i-au ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2012, 18:10
(10788 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Au furat căruciorul de la supermarket

Și-au făcut cumpărăturile la supermarket și în loc să-și care bunurile în sacoșe s-au gîndit să fure căruciorul. S-a întîmplat vineri, 28 septembrie a.c., la Fetești, iar autorii furtului sînt doi tineri ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2012, 18:08
(10333 vizualizări - 3 comentarii)


Sărățeni: Copii-infractori, prinși de polițiști

4 copii, cu vîrste cuprinse între 7 și 10 ani, din Sărățeni, sînt cercetați de polițiști sub acuzația de «furt calificat». Aceștia au furat fier vechi și o bicicletă din locuința unei localnice. Duminică ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2012, 18:08
(10265 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

2 Octombrie 2012, 18:15


Slobozia: «Salonul Anual de Carte», la a XXI-a ediție

Slobozia: «Salonul Anual de Carte», la a XXI-a ediție

Eveniment cultural de marcă la Slobozia. Luni, 1 octombrie 2012, «Salonul Anual de Carte» și-a redeschis porțile. Scriitori, editori, dar și iubitori ai cărții au participat la deschiderea oficială...
...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2012, 23:34
(9162 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Tînăr beat și fără permis, la volanul unui autoturism furat

Joi, 27 septembrie a.c., polițiști din cadrul Poliției Amara au depistat pe raza localității un autoturism cu numere de înmatriculare străine, iar lîngă acesta se afla un tînăr de 24 ani, din comuna Cumpăna ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2012, 17:36
(9094 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Festivalul național de folclor «Ion Albeșteanu», la a IX-a ediție

În perioada 4-5 octombrie 2012, se va desfășura la Slobozia cea de-a IX-a ediție a Festivalului Național de Folclor «Ion Albeșteanu». Organizatorii acestui eveniment artistic sînt Consiliul Județean Ialomița ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2012, 17:29
(12971 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Dezvoltarea durabilă a județului Ialomița

Confederația Sindicală Națională «Meridian», împreună cu Federația Agricultorilor «Fermierul», parteneri în cadrul Proiectului «Împreună pentru dezvoltarea dialogului social în România», cofinanțat de ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2012, 16:52
(6183 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Un copil de 7 ani a murit înecat într-un bazin al unei fabrici dezafectate

Nenorocire în sînul unei familii din Fetești. În seara zilei de joi, 27 septembrie a.c., un băiețel de 7 ani a sfîrșit înecat într-un bazin adînc, plin cu apă, din curtea unei fabrici dezafectate. Copilul ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2012, 21:38
(9541 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbătoare la Catedrala Episcopală din Slobozia

Sărbătoare la Catedrala Episcopală din Slobozia

Mii de credincioși sînt așteptați luni, 1 octombrie a.c., să participe la cinstirea celui de-al doilea hram al Catedralei Episcopale din Slobozia. Evenimenul religios se va bucura de prezența celor mai ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2012, 18:32
(9442 vizualizări - 1 comentariu)


Cotorca: Groaznic accident rutier cu 4 morți și 12 răniți

Circulația rutieră pe DN2 Buzău-Urziceni este restricționată în zona localității ialomițene Cotorca, după un accident teribil. Astfel, la primele ore ale dimineții de joi, 27 septembrie a.c., un microbuz ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2012, 07:47
(15843 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

26 Septembrie 2012, 17:36


Accidente la Luciu și Lilieci

Marți, 25 septembrie, în jurul orei 10,30, Poliția a fost sesizată că pe raza localității Luciu s-a produs un accident rutier. Din cercetările efectuate de polițiști s-a stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:24
(11305 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul Neacșu sună goarna în Parlament: Mobilizare generală pentru o nouă sesiune parlamentară!

Deputatul ialomițean Marian Neacșu a declarat că «este absolut necesară o mobilizare generală pentru actuala sesiune parlamentară», care «deși este cea mai scurtă, este sesiunea pe umerii căreia fosta conducere ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:19
(8122 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Romi la expoziție

Muzeul Județean Ialomița, în parteneriat cu Asociația pentru Dezvoltare și Incluziune Socială și cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița organizează vineri, 28 septembrie a.c., începînd cu orele 11,0 ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:14
(25688 vizualizări - 43 comentarii)


Pocora nu minte, e parlamentar cuminte: «Am reparat încă o nedreptate făcută românilor în guvernarea PD-L!»

Printr-un comunicat de presă, parlamentarul ialomițean Cristina Ancuța Pocora anunță că, în sfîrșit, activitatea ei de parlamentar a dat roade. După 4 ani, deputatul de Fetești-Țăndărei anunță electoratul ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:08
(9256 vizualizări - 1 comentariu)


Săptămînă plină pentru pompierii ialomițeni

În urma ploilor căzute în data de 21 septembrie a.c, gospodăria unui cetățean din cartierul Bora al municipiului Slobozia a fost inundată. Un echipaj de pompieri s-a deplasat la fața locului cu o autospecială ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:06
(7288 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestată pentru că a furat un telefon mobil

O tînără de 27 ani, din Urziceni, a fost arestată preventiv pentru 29 de zile pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. Fapta a fost sesizată Poliției sîmbătă, 22 septembrie a.c., de către un bărbat ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:05
(8021 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...