Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: 1 Decembrie în sala cu geometrie variabilă

Recepție oficială «parțială»

Slobozia: 1 Decembrie în sala cu geometrie variabilă

Oficialii județeni au serbat Ziua Națională a României în sala de spectacole cu geometrie variabilă din cadrul Consiliului Județean. Deși «parțial finalizată», sala a fost amenajată special pentru a găzdui tradiționala recepție organizată de administrația Ciupercă.

Ialomița ilustră și Ialomița anonimă
Finalizată «la comandă» pentru a găzdui cea de-a șasea recepție anuală a președintelui Consiliului Județean Ialomița, sala de spectacole cu geometrie variabilă a oferit zecilor de oficiali care au răspuns «prezent» o amintire de neuitat. Nu insinuăm, evident, că, după 20 de ani, sala e gata doar pe jumătate... De asemenea, nu facem referire nici la momentele artistice, extrem de apreciate de auditoriu. Ne referim strict la discursul președintelui Silvian Ciupercă, parcă tot mai inspirat cu fiecare an care trece. Anul acesta, din cîte am înțeles noi, umili mînuitori ai cuvîntului, tema discursului prezidențial a fost Ialomița ilustră versus Ialomița anonimă. Iată un fragment din acest discurs pe care, nu ne îndoim, istoria îl va prețui la justa sa valoare peste alți 20 de ani, cînd cealaltă jumătate a sălii va fi inaugurată în cadrul unei recepții oficiale... finale: «Ce este Unirea? O dăinuire stearpă, lipsită de fior creator? Sau este una care adaugă valori noi, una care ne face să fim mai mîndri de fiecare zi pentru că îi unim și pe marginali, și pe cei care sînt în centru, îi unim pe anonimi cu iluștri... Pentru că nimeni nu este ilustru fără ca mii de anonimi să fi zidit la picioarele lui un soclu mai important. Îi unim pe cei care sînt într-o lume prea rurală și pe cei care sînt într-o lume prea urbană, aici, trăitori în Ialomița, și pe cei care sînt dincolo de granițele țării...  Și pe cei din Moldova, și pe cei din Basarabia, și pe cei de la Madrid sau de la Paris! Și încercăm să-i unim. Să-i unim pentru că, așa cum vedem noi dăinuirea, ea nu este decît o permanentă provocare, un angajament de destin personal și destin colectiv. Dumnezeirea ne-a dat această permanentă încercare. Ca să înțelegem că ceea ce noi numim dăinuire sau transformare nu e decît datoria unei existențe mîndre și frumoase. (...) Și toți, deopotrivă, facem parte din ființa acestei extraordinare entități colective care se numește Ialomița!».

2 Decembrie 2014, 00:50 (19192 vizualizări - 17 comentarii)

Citiți și:
Moarte fulgerătoare a fostului președinte al Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă
Vasile Silvian, consilierul președintelui Pavel la Departamentul «Moaște Administrative»
Despăgubiri de 2 milioane de lei în dosarul ex-președintelui Silvian Ciupercă
Slobozia: Redeschiderea sălii «cu geometrie variabilă» costă 200 mii de lei
Slobozia: Teatru la sala de spectacole cu geometrie variabilă

Comentariile cititorilor:


BOBUTZ:
(4 Decembrie 2014, 21:26)
De ce acum in sala asta si acu un an, acu doi ani, de ce nu anul viitor? Sper sa nu mai ajungi Ciupi sa vorbesti vreodata din sala asta si poate nici din alta sala. Asa sa ne ajute cel de sus. Zic io ....
Michelle:
(4 Decembrie 2014, 15:58)
Am auzit cu totii de expresia "Finis coronat opus" si asteptam cu incredere ca onor presedintia CJI sa o puna in aplicare cu tot fastul necesar. Ca invitati de onoare, mai jos decit Obama nici nu ma gindesc.
Ce m-aș rîde:
(4 Decembrie 2014, 14:18)
In calitate de absolventi ai scolii de arte si meserii, primarul, viceprimarii si tot CL-ul mamii lor, nu m-ar mira sa fi dat unde verde unui proiect care include o parcare subterana traversata de principala artera rutiera a orasului si nimeni sa nu se fi prins de chestia asta. C-o sa iasa ceva in final nu ma indoiesc, mai rau decit era inainte nu se poate. Ma-ntreb in schimb pe unde s-ar face devierea circulatiei ca sa fie toata lumea in culmea bucuriei. O sa aflam, stati fara grija.
Ipoteza shoc:
(4 Decembrie 2014, 14:07)
Are cineva idee de ce peste drum de groapa comunala din centru se excaveaza una asemanatoare? Se intentioneaza cumva contopirea celor doua gropi urmind ca circulatia sa fie deviata sine die pe la calendele grecesti? Noua de ce nu ne-a spus nimeni?
Eugen:
(4 Decembrie 2014, 14:01)
Sper ca n-or s-o bage in conservare si or s-o foloseasca din an in paste desi parca vad ca asa o sa se intimple. Cite evenimente de marca din viata judetului vor merita sa fie sarbatorite intr-o sala poleita cu aur si batuta in diamante dupa cum arata facturile decontate. Demisia de onoare a presedintelui CJI ar fi suficienta.
dan fb.:
(4 Decembrie 2014, 01:56)
20 de ani si nu e gata? Ba,te pomenesti ca astia au ciordit din afacerea asta! Nea ciupu ia scoate buzunarele pe dos!
Spok:
(3 Decembrie 2014, 15:52)
Daca se organiza o luare de ostatici, decapitam toate institutiile publice din judet. Ii faceam disparuti intr-o alta dimensiune sau in desert, unde era mai profitabil da io zic ca tot prima varianta e mai buna si puneam altii mai tineri, mai proaspeti si mai entuziasti in locul lor. Niste romulani are cineva la indemina?
Poly:
(3 Decembrie 2014, 15:42)
Cel putin un aspect pozitiv e de remarcat in aspectul noii sali de spectacole intrate in patrimoniul orasului: lipsesc turturii de pe fata spectatorilor, caracteristica obisnuita a stagiunilor de iarna slobozene, semn ca in sfirsit au aflat si ai nostri ca s-a inventat sistemul de termoficare.
Nero:
(3 Decembrie 2014, 15:29)
Atit de conventionale sarbatorile astea ca ne-am si saturat. Niste tigri, lei si gladiatori n-ar baga si ei.
Discursul regelui:
(3 Decembrie 2014, 15:27)
Cind DNA-ul iti sufla in ceafa e greu sa faci un discurs demn de ceremonia Oscarurilor. Putea sa-si sacrifice domnul presedinte banii de buzunar si sa angajeze un scriitor care sa-i furnizeze un spici ceva mai original ca de traducere nu ne putem plinge, e totusi in limba romana.
Luca:
(3 Decembrie 2014, 15:01)
Momentele oficiale au intotdeauna o doza mare de ridicol. Oficialii locali cel mai adesea reusesc sa depaseasca linia si sa cada in penibil. Domnul Ciuperca este un maestru si de aceasta data a reusit chiar sa se autodepaseasca. Cu lemnul din limba poti sa asiguri binisor incalzirea populatiei rurale iarna asta.
Mary:
(3 Decembrie 2014, 14:30)
       Acelasi joc de glezne patetic, in piesa prost regizata si interpretata, de "actori" ai scenei ialomitene, ce se joaca cu casa inchisa de 25 de ani,   "Sufita rosie".
Lionel:
(3 Decembrie 2014, 14:24)
Dintr-o piele de vaca a iesit o teaca. Mai aveau putin si toata sala era ocupata de scena regenerabila spectatorii avind locuri rezervate pe spatiile verzi din apropiere. Inauntru ar fi incaput numai artistii si ecoul.
ionel:
(3 Decembrie 2014, 12:19)
Parte buna e ca facem parte parte din "fiinta unei entitati colective extraordinare care se numește Ialomita". Partea proasta e ca o facem prin reprezentantii nostri. Ei filosofeaza si isi dau spectacole doar pentru ei, pt ca se invita doar pe ei in sala. Cat de tupeist sa fii sa vorbesti de cei multi si anonimi, cand tu te izolezi doar cu cativa in sala. Si mai vrei sa pari social-democrat.
Ana:
(3 Decembrie 2014, 12:03)
minunat...felicitari...de ce nu publicati mesajele bune...

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 17 Aug 2026
320 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de peste 27700 de lei

Pe fondul numărului de cazuri de COVID-19 înregistrate, pentru prevenirea și combaterea infectării, sub autoritatea Instituției Prefectului, polițiștii din cadrul IPJ Ialomița, împreună cu celelalte forțe ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2020, 15:45
(3873 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 37 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 10 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 5415, cu 37 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2020, 15:35
(2451 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Ordin de protecție emis pe numele unui bărbat care și-a bătut soția

Marți, 8 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au fost sesizați de o femeie, de 35 de ani, cu privire la faptul că ar fi fost lovită și amenințată de concubinul său. În ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2020, 17:05
(11782 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Stelnica, arestat pentru «violență în familie»

Marți, 8 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2020, 16:40
(1894 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Participanți la o înmormântare, amendați de polițiști

În ultimele 24 de ore, sub autoritatea Instituției Prefectului Județului Ialomița, au fost desfășurate acțiuni de verificare a respectării măsurilor impuse în contextul stării de alertă, în zone aglomerate ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2020, 16:20
(2732 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 58 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 9 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 5378, cu 58 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2020, 15:50
(2799 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incidența cazurilor se menține ridicată

Datele Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița arată faptul că la nivelul municipiului Slobozia rata incidenței cazurilor se menține ridicată. Astfel, potrivit ultimelor raportări, rata ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2020, 17:35
(3831 vizualizări - 4 comentarii)


IPJ Ialomița: Respectarea măsurilor de protecție sanitară, verificată de polițiști

În ultimele 24 de ore, 83 de polițiști și polițiști locali au acționat pentru verificarea respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, în zonele aglomerate dar și în mijloacele de transport ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2020, 17:25
(2332 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Controale în piețe și abatoare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița va desfășura în perioada următoare mai multe controale cu scopul de a preveni răspândirea virusului Pestei Porcine Africane și apariției ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2020, 17:20
(2820 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 90 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 8 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 5320, cu 90 cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2020, 15:20
(3542 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbulești: 7 persoane au fost rănite în urma a două accidente rutiere

Bărbulești: 7 persoane au fost rănite în urma a două accidente rutiere

Traficul rutier între localitățile Jilavele și Bărbulești a fost blocat în seara zilei de luni, 7 decembrie a.c., în urma a două accidente rutiere, care s-au produs aproape simultan, informează Inspectoratul ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2020, 21:00
(2090 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul de Permise și Înmatriculări Ialomița își suspendă activitatea din cauza COVID-19

Activitatea SRPCIV Ialomița se suspendă în perioada 7-9 decembrie 2020 din cauza pandemiei de COVID-19. Potrivit informațiilor oficiale, unul dintre angajații instituției a fost depistat pozitiv la testul ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2020, 16:30
(4572 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 96 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 7 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 5230, cu 96 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2020, 15:25
(2950 vizualizări - 2 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 21 decembrie 2020, termen-limită pentru depunerea a 7 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 21 decembrie 2020, este termenul limită de depunere a următoarelor documente:
-formularul 100-Declarație ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2020, 14:25
(3520 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Pieton omorât de o mașină

Paramedicii SMURD au intervenit în seara zilei de duminică, 6 decembrie a.c., fiind solicitați să intervină la un accident rutier produs în zona localității Alexeni. În urma tragicului eveniment, un pieton ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2020, 01:30
(5749 vizualizări - 0 comentarii)


Alegeri Parlamentare 2020: Incidente electorale la Fetești și Ion Roată

La 8 ore de la deschidere urnelor, polițiștii au în lucru 2 incidente electorale. Primul dintre acestea a fost sesizat la Fetești, acolo unde polițiștii fac verificări în baza unei reclamații potrivit căreia ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2020, 17:40
(3492 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 95 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 6 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 5134, cu 95 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2020, 15:25
(3255 vizualizări - 0 comentarii)


DJ201A Moldoveni-Patru Frați: La un pas de moarte din cauza alcoolului

DJ201A Moldoveni-Patru Frați: La un pas de moarte din cauza alcoolului

În dimineața zilei de duminică, 6 decembrie a.c., un tânăr de 29 de ani și iubita lui, în vârstă de 20 de ani, au fost victimele unui accident rutier. Cei doi s-au răsturnat cu mașina într-un șanț de pe ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2020, 10:37
(3642 vizualizări - 2 comentarii)


Grecii de Jos: Trei persoane rănite într-un accident rutier

Grecii de Jos: Trei persoane rănite într-un accident rutier

Pompierii din Urziceni au intervenit sâmbătă, 5 decembrie a.c., în localitatea Grecii de Jos, în cazul unui accident rutier în care au fost implicate 3 autoturisme. În evenimentul rutier au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2020, 19:45
(2414 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia rămâne în Zona Roșie de COVID-19. Rata incidenței la 14 zile este de 6,92/1000 de locuitori!

Chiar dacă efectele pozitive ale măsurilor de carantinare impuse la Slobozia încep să se arate, municipiul reședință de județ Slobozia rămâne în Zona Roșie de COVID-19. Potrivit unei informări a Prefecturii ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2020, 16:40
(3240 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Alegerile Parlamentare, sub supravegherea angajaților MAI

Structurile teritoriale din cadrul M.A.I. angrenate în organizarea și desfășurarea alegerilor pentru Senat și Camera Deputaților de duminică, 6 decembrie 2020, au luat toate măsurile, potrivit competenței ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2020, 15:40
(4215 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 46 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă,  decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 5039, cu 46 cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2020, 15:35
(1562 vizualizări - 0 comentarii)


Rovine: Bărbat rănit în urma unui incendiu

Rovine: Bărbat rănit în urma unui incendiu

Pompierii din Slobozia au intervenit sâmbătă, 5 decembrie a.c., pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o casă din satul Rovine, comuna Reviga. La sosirea echipajelor de intervenție, incendiul se manifesta ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2020, 15:30
(2505 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Rovine incendiu


Urziceni: 12 persoane au fost amendate pentru că au participat la o petrecere în plină pandemie

În cursul zilei de vineri, 4 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni s-au sesizat din oficiu și au întrerupt petrecere organizată în locuința unui bărbat, de 51 de ani, din localitate. La adresa respectivă ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2020, 15:00
(6220 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendiu la locuință din Glodeanu-Siliștea

Pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu ce se manifesta la o casă din comuna Glodeanu-Siliștea, județul Buzău, comună aflată în raionul de intervenție al Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2020, 10:30
(4208 vizualizări - 0 comentarii)


S-a redus perioada de așteptare la ghișeele Serviciului de Permise și Înmatriculări Ialomița

Prefectura Ialomița a transmis o informare cu privire la faptul că timpul de așteptare pentru programări la Serviciul de Permise și Înmatriculări Ialomița s-a redus. Spre exemplu, prima dată disponibilă ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2020, 20:10
(7813 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia, Fierbinți-Târg: Aproape 300 kg de pește, confiscate de polițiști

Slobozia, Fierbinți-Târg: Aproape 300 kg de pește, confiscate de polițiști

Aproape 300 de kilograme de pește din speciile crap și caras au fost confiscate de polițiștii ialomițeni în cursul zilei de joi, 3 decembrie a.c., în localitățile Slobozia și Fierbinți Târg. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2020, 16:55
(4525 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr de 16 ani din Sărățeni, surprins de polițiști la volanul unui vehicul

În noaptea de joi spre vineri, 3/4 decembrie a.c., în jurul orelor 23,30, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Nr. 6 Ion Roată, în timp ce desfășurau activități de monitorizare a traficului rutier ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2020, 16:50
(2492 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia, Fetești: Șoferi depistați beți la volan

Joi, 3 decembrie a.c., în jurul orelor 15,00, polițiștii rutieri au depistat pe raza municipiului Slobozia un bărbat, în vârstă de 51 de ani, în timp ce conducea un autoturism sub influența alcoolului. ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2020, 16:35
(2622 vizualizări - 0 comentarii)


Cosâmbești: Lemne confiscate de polițiști

Cosâmbești: Lemne confiscate de polițiști

În urma verificărilor polițiștilor la un operator economic de pe raza comunei Cosâmbești joi, 3 decembrie a.c., a rezultat faptul că societatea a comercializat în ultimele 3 luni ale anului curent peste ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2020, 16:30
(2426 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
[email protected] în Festivalul Internațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan», 15-18 august 2026: Tradițiile lumii, în inima Ialomiței, la cea de a XXVI-a ediție! @ Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Daria în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Mary în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cetatean în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița AlexDan în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Iulia în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Scolar în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Marius în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon garsonieră Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 cetatean în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon Novac Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 Antoine în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...