Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

15 funcționari sunt anchetați de procurorii anticorupție

Ancheta DNA de la Consiliul Județean Ialomița merge mai departe

15 funcționari sînt anchetați de procurorii anticorupție

Eliberarea din Arestul Poliției Capitalei a președintelui Silvian Ciupercă și a lui Cezar Vîlcan, șeful Serviciului Achiziții  și Patrimoniu din cadrul instituției, nu schimbă cu nimic datele anchetei în care aceștia sînt implicați. Dosarul penal continuă să agite și mai tare apele învolburate ale Consiliului Județean Ialomița. Potrivit unor surse judiciare din cadrul Direcției Naționale Anticorupție, unitatea de Parchet specializată în combaterea faptelor de corupție și asimilate corupției a extins cercetările în acest dosar. Ca urmare a acestui fapt, anchetatorii au trecut pe lista inculpaților alte 15 nume, toți funcționari în cadrul Consiliului Județean Ialomița.

DNA tace și face Printr-o adresă oficială adresată Direcției Naționale Anticorupție, ziarul Independent a aflat faptul că procurorii de la București nu au finalizat încă cercetările în dosarul penal deschis pe numele președintelui Silvian Ciupercă și al lui Cezar Vîlcan, șeful Serviciului Achiziții și Patrimoniu din cadrul aceleiași instituții. Ba mai mult, procurorii au decis să extindă cercetările și să treacă pe lista inculpaților nume noi. Surse judiciare au confirmat faptul că, într-adevăr, DNA «sapă» în continuare după probe în sediul Consiliului Județean Ialomița. Așa se face că din cei 5 inculpați ai cauzei (Silvian Ciupercă, Cezar Vîlcan, Liviu Mușat, Mariana Vișan și Corina Trandafir), DNA a făcut «săpături» adînci și a mai trecut pe listă încă 15 nume, toți angajați în cadrul Consiliului Județean Ialomița. S-ar părea că pe numele acestora ar exista suspiciunea rezonabilă privind comiterea mai multor infracțiuni de serviciu, aflate în competența materiei penale a Direcției Naționale Anticorupție. Printre numele vehiculate a apărut și cel la lui Adrian Ionescu, secretarul județului Ialomița, însă procurorii DNA au confirmat oficial faptul că acesta nu are nicio calitate procesuală în dosarul penal deschis pe numele președintelui Silvian Ciupercă.

Președintele Silvian Ciupercă s-a întors la muncă
După 66 de zile de arest preventiv, în care a împărțit aceeași celulă cu Marian Vanghelie, primarul Sectorului 5 al Capitalei, și Radu Mazăre, primarul Constanței, Silvian Ciupercă a fost eliberat și pus sub control judiciar de Curtea de Apel București. Aflat în libertate, el a revenit la muncă la începutul acestei săptămîni. Luni, 4 mai a.c., la primele ore ale dimineții, Ciupercă s-a prezentat corespunzător în biroul din cadrul Consiliului Județean Ialomița. Totul cu mare băgare de seamă, întrucît instanța de la București i-a trasat drept sarcină președintelui Ciupercă să nu interfereze cu mai multe persoane care au calități procesuale diferite în dosarul penal în care este inculpat. În cazul în care ar încălca dispozițiile instanței, el ar putea ajunge din nou după gratii.

8 capete de acuzare pe numele președintelui Ciupercă
Scandalul privind anchetarea lui Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița a început în toamna anului trecut, cînd DNA a descins în sediul instituției, al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, precum și cel al Agenției de Dezvoltare Regională Sud-Muntenia, din Călărași. În luna februarie a anului în curs, Direcția Națională Anticorupție i-a arestat preventiv pe Silvian Ciupercă și Cezar Vîlcan și i-a pus sub control judiciar pe Liviu Mușat și Mariana Vișan, președintele și vicepreședintele ADR Sud Muntenia, precum și pe jurnalista Corina Trandafir. Potrivit referatului de arestare emis pe numele lui Silvian Ciupercă, procurorii au reținut în sarcina sa un număr de 8 capete de acuzare care vizează infracțiuni precum «traficul de influență», «abuzul în serviciu în formă continuată» sau «luarea de mită».

12 Mai 2015, 21:05 (33877 vizualizări - 39 comentarii)

Citiți și:
Moarte fulgerătoare a fostului președinte al Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă
Vasile Silvian, consilierul președintelui Pavel la Departamentul «Moaște Administrative»
Despăgubiri de 2 milioane de lei în dosarul ex-președintelui Silvian Ciupercă
Silvian Ciupercă, trimis în «concediu» de DNA
Silvian Ciupercă și Cezar Vîlcan rămîn în arest

Comentariile cititorilor:


invatatoare:
(21 Mai 2015, 16:33)
Face plata bine...ca are cu ce!
Eu:
(21 Mai 2015, 02:18)
Cumetrita invatatoare stai tu linistita ....nu doar o data l.am injosit de fata cu toata lumea, sa nu iti spun ca atunci cand ma vede suna la 112....un fraier. Probabil te freaca bine sau face plata ca el ca om la prima vedere si ca si caracter este un jeg, un infect. Mie mi.ar placea sa.l vad putin p la parnaie..... un jeg!
invatatoare:
(20 Mai 2015, 12:44)
Bai,mare analfabet mai esti!!! Postezi numai idiotenii.... si incorect gramatical...Ce-ai vrea, ma, sa-i tremure aluia chilotii cand te vede pe tine??? Ce e rau in asta??? Amesteci copiii, nevestele...Esti frustrat rau!!! Daca tot esti atat de pornit si vrei dreptate, de ce nu mergi in fata lor sa clarifici si preferi sa postezi aici fara sa-ti dai numele? Pt ca esti las, pe langa analfabet!!!
Eu:
(20 Mai 2015, 03:03)
Fapta adevarata ziceai? Pai S.D. este tovarasul cel mai bun al "patronului " de la nik taxi din tandarei si ala alt incult care ii tremura chilotii cand o vede pe nevastasa..... luatii prin invaluire si vedeti ce nereguli descoperiti! Statea D. la masa cu toti interlopii fratele meu, fratele meu, camete, prostitutie.....si fupa isi punea un vostum pe el si gata mare domn. I.a dat dumnezeu , o nevasta care nu mai are jaguar ca nu au bani sa o ia din service, care este sub control judiciar, si un copil cu probleme.....asta pt cat rau a facut. Se ascunde ca o cocota daia masculina....
invatatoare:
(20 Mai 2015, 03:03)
E clar, problema ta e ca mergea ala la femei...sigur si la a ta!
Fina:
(19 Mai 2015, 18:14)
Ce-o tot băgați pe nora roma lu Negoiță? E și ea o învățătoare amărâtă, cu bărbat lipsă! Curu e de ea! Restu, soacra să fie pe fază! Chestii, socoteli!
Sobaru:
(19 Mai 2015, 16:43)
Negoița a ieșit la pensie! Pe nori-sa, roma, o sprijină acum al doilea soț!
Noi:
(19 Mai 2015, 16:40)
@eu. Dacă ești analfabet, taci la dracu, in prostia ta! Poți comenta sincer, fapte adevărate, dar scrii ca un repetent, idiotule! Taci sau bagă-ți degetul cu care tastezi, in cur, prostule ialomițean!
Eu:
(19 Mai 2015, 10:24)
Cum sa ne simtit frustrati in fata unuia ca S.D. care daca stai de vb cu el este abcd-ursu! Despre ce dracu vorbim.....se ducea cu fratele lui pralea la femei si era mandru ca au minore....este de o prostie crasa.....oarba dupa el. La puscarie....te asteapta toti cei care i.ai facut praf prin ziarul tau de 2 lei....o sa te treci la protejati si o sa stai sa te rogi la dumnezeu sa scapi si tovarasul tau pralea chitaia cand l.au alergat aia pe acolo....cine se seamana se aduna!
invatatoare:
(18 Mai 2015, 21:30)
La clasa 0 copiii sunt mai destepti...tu...semianalfabet frustrat ca si-a pus ala par...sau ca are masini...ce-mi place sa-i vad pe prosti cum mor de oftica
Nina:
(18 Mai 2015, 16:28)
Ce-are sula cu prefectura, tovarășă învățătoare?? Hop! și tu! Care este legătura, cu cine, cu ce? Sigur ai clasa 0. Te-au cam deraiat...
invatatoare:
(18 Mai 2015, 01:43)
Sa inteleg ca invatatoarele de la tara sunt...cum??? Care-i diferenta ??? Niste frustrati ieftini!!!
Coleg:
(17 Mai 2015, 16:12)
@fostă colegă. Unii chiar când se simt vizați, tot continuă infracțiunile.
Fostă colegă:
(17 Mai 2015, 12:24)
Foarte rapid titlul acestui articol va fi completat cu ,, 16 funcționari vor fi anchetați.."! Este și Negoiță luată in vizor demult. Nu poate scăpa.
Eu:
(17 Mai 2015, 04:36)
C. jurnalista! Pai alooo este fosta nevasta a lu ala de se crede boxangiu, gigolo de Slobozia care mai nou si.a facut implant de par El acum e cu una de este invatatoate pe la tara. Asta este nivelul lui. Nu se mai plimba cu Jaguar....acum chitaie. S. ia sa te cerceteze si pe tine astia sa sape sa vada cum vinzi tu cereale....stii tu. Te bubui rau crede.ma. o sa fac publice acte care demonstreaza cate nereguli sunt in redactia aia a ta. Cate vieti ai distrus cu mizeria aia de.l pupi in c.r ala de se crede stapanul inelelor....C. parca ceva de genul! De abia astept sa picati pe rand cate unul.....ma rog sa va vad acolo si apoi o sa fugiti de la domiciliu ca "varu " tau.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Miercuri 08 Iul 2026
251 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
A dispărut!

A dispărut!

Luni, 1 martie a.c., în jurul orei 19.00, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minorul Bucur Ștefănel, de 13 ani, a plecat de la domiciliul din orașul Fierbinți-Tîrg și nu a mai revenit. ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 07:37
(15424 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 04:31
(15832 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 03:14
(14934 vizualizări - 0 comentarii)


Evenimente culturale

Consiliul Județean Ialomița și Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» invită ialomițenii la inaugurarea Sălii STUDIO. Astfel, joi, 4 martie 2010, tinerii artiști ai Liceului de Artă din Slobozia vor susține ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 15:38
(13102 vizualizări - 0 comentarii)


Măsuri pentru stimularea creării de noi locuri de muncă

În Monitorul Oficial nr. 136, din 1 martie 2010, a fost publicată Ordonanța de Urgență nr. 13/23.02.2010, privind reglementarea unor măsuri în vederea stimulării creării de noi locuri de muncă și diminuării ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 15:29
(12437 vizualizări - 0 comentarii)


Informare APIA

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii măsurilor de reconversie/restructurare și defrișare a plantațiilor viticole că trebuie să completeze și să depună formularul de ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 15:13
(15144 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind deconturile negative de TVA

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că a fost aprobată o nouă procedură pentru soluționarea deconturilor cu sume negative de taxă pe valoarea adaugată cu opțiune de ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 10:55
(17318 vizualizări - 0 comentarii)


Deșeurile, în atenția Prefecturii Ialomița

În perioada, 3-20 februarie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor, specialiști din cadrul Gărzii de Mediu și comisari ai Gărzii Financiare au desfășurat controale la nivelul ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 10:12
(13363 vizualizări - 0 comentarii)


Capota s-a ridicat în mers, iar mașina s-a izbit de un tir

În cursul dimineții de luni, 1 martie a.c., în jurul orei 8.30, polițiștii rutieri au fost sesizați despre faptul că un tînăr de 20 de ani, din Slobozia, ce se deplasa la volanul unui autoturism din direcția ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2010, 16:16
(13445 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Efective sporite de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au participat în acest sfîrșit de săptămînă la mai multe acțiuni organizate pe raza județului, continuînd astfel acțiunile specifice pentru creșterea ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2010, 16:15
(13739 vizualizări - 0 comentarii)


Sancționat contravențional pentru ședere ilegală pe teritoriul României

Polițiștii au depistat în zona Popasului Sinești un cetățean moldovean, în vîrstă de 33 de ani, intrat în România la data de 16 august 2009, în baza unei vize de scurtă ședere în scop de vizită.
Străinul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 20:00
(13716 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

Pe Calea București din Urziceni a fost depistat un bărbat, în vîrstă de 32 de ani, din comuna Ion Roată, în timp ce conducea autoturismul proprietate aflîndu-se în stare de ebrietate. La testarea cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 19:58
(13570 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar penal pentru nerespectarea drepturilor de autor

În cadrul unui control la o discotecă din comuna Coșereni, aparținînd unei societăți comerciale cu sediul social în București, polițiștii au constatat că era difuzată muzică ambientală prin intermediul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 19:57
(11712 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA (II)

În baza planului comun de acțiune SIGURANȚA, în noaptea de 27/28 februarie a.c., la nivelul județului s-au desfășurat mai multe acțiuni în sistem integrat la care au participat efective ale Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 19:54
(13472 vizualizări - 0 comentarii)


A vrut să se spînzure

Un cetățean din comuna Perieți a sesizat vineri, 26 februarie a.c., că un bărbat de 33 de ani, din localitate, se află în podul casei sale intenționînd să se spînzure. Deplasîndu-se la fața locului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:09
(11961 vizualizări - 0 comentarii)


A intrat cu mașina în pom

În apropierea municipiului Slobozia s-a produs un accident rutier cu o victimă. Pe scurt, vineri, 26 februarie 2010, în timp ce o femeie de 43 de ani, domiciliată în București, conducea un autoturism din ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:07
(9502 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

Agenții Posturilor de Poliție Andrășești, Albești, Buești, Ciochina, Munteni Buzău, Reviga și Colelia, în colaborare cu o grupă de luptători ai Serviciului de Intervenție Rapidă au desfășurat acțiuni comune ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:07
(12689 vizualizări - 0 comentarii)


Încarcerat

Polițiști din cadrul structurilor Urziceni, Bărcănești și Axintele au acționat pe raza celor două comune, ocazie cu care, în satul Horia, au depistat un bărbat de 39 de ani, din localitate, pe numele căruia ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:05
(14829 vizualizări - 0 comentarii)


15000 de pachete de țigări, confiscate

Pe DN2, în parcarea aflată pe raza comunei Sinești, au fost depistați doi bărbați care transportau, fiecare cu cîte un autoturism, mai multe pachete de țigări fără documente legale de proveniență.
...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 14:04
(15900 vizualizări - 0 comentarii)


Pistoale deținute ilegal

În incinta unui local public situat pe DN 2 în municipiul Urziceni, punct de lucru aparținînd unei societăți comerciale din Capitală, au fost depistați trei bărbați, în vîrstă de 23, 26, respectiv 35 de ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 14:03
(14208 vizualizări - 0 comentarii)


Beți la volan

Pe strada Digului, din Țăndărei, a fost depistat un localnic, în vîrstă de 31 de ani, în timp ce conducea un autoturism înmatriculat în străinătate, aflîndu-se sub influența băuturilor alcoolice. La testarea ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:45
(13713 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt, identificați

În ultimele 24 de ore au fost identificați doi bărbați, în vîrstă de 53, respectiv 29 de ani, ambii domiciliați în Amara, suspectați că în perioada noiembrie 2009-februarie 2010 au sustras dintr-o locuință ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:37
(16623 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA

Începînd de vineri, 26 februarie a.c., la nivel național a fost declanșată acțiunea «SIGURANȚA», ce are drept scop implicarea a cît mai multe forțe de ordine în zonele cu risc criminogen, prinderea în flagrant ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:32
(16353 vizualizări - 0 comentarii)


A plecat după ce a accidentat un pieton

În cursul zilei de joi, 25 februarie, în jurul orei 15.30, pe raza localității Buești s-a produs un accident de circulație din care a rezultat vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 37 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:24
(17934 vizualizări - 0 comentarii)


Lovită de mașină pe trecerea de pietoni

Joi, 25 februarie, o femeie de 49 de ani din comuna Movila a fost victima unui accident rutier. Pe scurt, în timp ce conducea un autoturism, un bărbat, de 38 de ani, din Fetești nu a acordat prioritate ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:23
(19313 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune comună polițiști-jandarmi

În data de 25 februarie, pe raza comunelor Mihail Kogălniceanu și Gura Ialomiței, în baza unui plan comun de acțiune, efective ale Poliției Orașului Țăndărei și Inspectoratului Județean de Jandarmi au acționat ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:21
(17419 vizualizări - 0 comentarii)


Școlile din Fetești și Urziceni, în atenția polițiștilor

Joi, 25 februarie, polițiștii au desfășurat activități preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt, avînd ca obiectiv prioritar creșterea gradului de siguranță a elevilor. Acțiunile ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:20
(15162 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM organizează cursuri de formare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează în anul 2010 mai multe cursuri de formare profesională. Potrivit reprezentanților instituției, șomerii sau persoanele interesate se pot înscrie ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 08:42
(20501 vizualizări - 0 comentarii)


Fermierii pot depune cererile pentru sprijinul pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură lansează luni, 1 martie 2010, campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață. Pentru a beneficia de sprijinul ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 07:16
(15387 vizualizări - 0 comentarii)


Sînge donat de jandarmi

Miercuri, 24 februarie a.c., Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița a primit un apel umanitar din partea Poliției Slobozia, pentru ajutorarea mamei unui agent care are nevoie urgentă de o transfuzie ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 18:32
(17136 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 8 iulie 2026 garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 8 iulie 2026 apartament 2 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026 cetateanu.net în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Un avertizor în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Mari în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Toma Florentina Daniela în Judecătoria Urziceni rămâne deschisă, însă soluționarea dosarelor va fi întârziată teren intravilan Fundata în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026 #pasajladrajna în Un interviu «lămuritor» sau «Păzea, că vine Peiu!» anvelope de vară în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026 casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026 Procurorul în Inculpați trimiși în judecată pentru lucrări de împădurire fictive Odadada în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Alin în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Ciornobal în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Cătălin în Consiliul Județean Ialomița finanțează sportul local și lansează oficial traseul turistic «Via Naparis» Cătălin. în Consiliul Județean Ialomița finanțează sportul local și lansează oficial traseul turistic «Via Naparis» Ciochina în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Sătenii tăi în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Loredana în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...