Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița a primit iluzii guvernamentale prin PNDL

În 2015

Ialomița a primit iluzii guvernamentale prin PNDL

Administrația locală din Ialomița a așteptat și anul trecut banii promiși de Guvernul României pentru derularea proiectelor de utilitate publică. Fondurile ar fi trebuit să vină prin intermediul Programului Național de Dezvoltare Locală, inițiat de Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice. Din cei peste 136 milioane de lei promiși primăriilor din județ, au fost distribuiți puțin peste 32 milioane de lei.

Guvernul amăgește administrația din Ialomița
Programul Național de Dezvoltare Locală a fost creat de Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice în anul 2014. Scopul a fost acela ca Guvernul să poată ajuta financiar administrațiile locale să-și finalizeze proiectele de utilitate publică pe care le-au inițiat. Raportat la nivelul județului Ialomița, fiecare dintre cele 66 de administrații locale a făcut cîte un proiect ce a vizat dezvoltarea locală. De la drumuri comunale asfaltate și pînă la rețele de apă și canalizare, primăriile au făcut tot posibilul să intre pe lista MDRAP. Deși s-au încadrat toate, MDRAP a considerat fiabile pentru finanțare 58 dintre proiectele inițiate de primăriile din județ. Pentru anul 2015, toate aceste proiecte ar fi trebuit să beneficieze de suma de 136 milioane de lei. Guvernul a distribuit însă în teritoriu doar 32 milioane de lei. Edilii care s-au bucurat de aceste fonduri susțin însă că maniera prin care se derulează Programul Național de Dezvoltare Locală este una destul de complicată. «Noi am primit bani mai puțini pentru că am avut un stadiu avansat al proiectului. Mă refer la proiectul privind asfaltarea de străzi în oraș. Am zis să ne grăbim să finalizăm lucrările, așa cum putem, fără să știm că vom beneficia de aceste fonduri. Ne-am trezit cu ele și le-am utilizat. În alte cazuri, proiectele au bătut pasul pe loc, iar banii oferiți au fost mai mulți...» explică Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei. Orașul Țăndărei a primit din partea Guvernului, prin PNDL, 1,1 milioane de lei.

22 Ianuarie 2016, 18:35 (4805 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Administrațiile locale din Ialomița au primit 15,9 milioane de lei pentru proiectele PNDL 2
În Ialomița, 40% dintre proiectele finanțate prin PNDL 1 așteaptă finalizarea
Guvernul investește în școlile-problemă din Ialomița

Comentariile cititorilor:


oarecare:
(26 Ianuarie 2016, 12:22)
  Ma intreb, oare fostii securisti actualii sereisti se inspira din postarile noastre?! Se spune ca in justitie nu sunt sub acoperire. Acest comunicat tine de "gala umorului". Pentru fiecare postac s-a intocmit o fisa ce tine de siguranta nationala. Monitorizarea se face pe fata, la orice pas. Nu este rau, tine de democratie iar noi suntem liberi sa spunem ce vrem. Asta-i deranjeaza tot timpul pana cand ies la pensie, apoi vin altii si tot asa. Ce pacat ca ei nu pot face politica. Aiurea! Sunt primii peste tot si sunt multi. Stam la coada sa-i votam apoi ne uitam la televizor si ii injuram. M-am plictisit de stiri cu ei, vreau altceva dar acel ceva nu mai vine. Toti sunt lafel, nimic nu s-a schimbat. In '89 am facut ce au facut multi altii, adica ce trebuia. Dupa ce a trecut, majoritatea s-au inghesuit sa isi ia certificatul cu pricina, eu nu m-am dus sa imi iau asa ceva crezand ca nu este normal, in schimb au altii acest certificat si se bucura de el, cu toate ca nu il merita. Totul era sa crezi ca v-a fi bine. M-am inselat. Acum privesc la ei cum se lafaie iar eu sunt un oarecare. imi place statutul meu de "oarecare" sunt mandru, nu-mi fac copii de ras.
popescu:
(25 Ianuarie 2016, 15:21)
Platim primari hoti si banditi le facem vile din fostele case din paianta si chirpici pe banii nostri le tinem copii prin scoli si plimbari in strainataturi ba le cumparam si case pentru odrasle le platim deplasari si internari prin spitale unde isi inveneaza boli ca sa scape de bratul lung al procurorilor. Totul o golanie in acest judet predominant rosu comunist pana in maduva oaselor. Vin alegerile amaratii vor primii galeti goale cate un mititel si gata prosteala pentru inca 4 ani. Se mai trage pe ici pe colo cate o conducta de apa din fonduri europene impartite jumate in buzunar. Podurile sunt lasate de isbeliste dar pentru a facilita alte interese propii si afaceri conexe.Prefectul si corpul de control al prefecturii sunt legati la ochi au orbul gainilor. Vai mama noastra de ialomiteni neam obisnuit sa ne cante greierii in calcaie.
Mary:
(25 Ianuarie 2016, 14:24)
       Fonduri prin P(N)DL, parca imi suna cunoscut!! Ochii si urechile mari! Mincinosi, impostori, hoti si nenorociti, se da drumul la conducta cu bani a Europei! Veniti cu proiecte cat mai tampite care sa va creasca conturile in banca. Sa luati in calcul si putina puscarie, bulau, mititica, paidaimos dar cu putina rabdare ramaneti cu conturi grase si apoi puteti sfida in continuare pe oricine, ca si pana acum. Suna frumos: vile, masini scumpe, pamant, excursii, parasute, toate la pachet pentru un proiect. Atentie! Nu fiti lacomi! Impartiti si cu cei care va sprijina, alfel riscati sa pierdeti tot. A!... sa nu uitati, para-ndarat functioneaza, ca si USL. Jegurilor.
obiectiv:
(24 Ianuarie 2016, 14:00)
Apoi si oircare guvern ar fi, cat sa tot pompezi bani intr-un judet aproape falit ? IALOMITA e un judet asistat social de la bugetul centarl. Ialomita singura in momentul de fata nu are resurse sa se descurce singura (aici e buba ca putea sa fie pe plus si puteau fi si bani de investitii, dar clasa politica care a condus si inca conduce e incompetenta). In concluzie cat sa tot dai bani la cersetori ??? Nu prea mai merge cu milogeala. La munca si la scimbat clasa politica care ne conduce catre faliment total !!!
automobilist:
(24 Ianuarie 2016, 13:44)
 Platim impozite si ne rupem masinile pe strazile pline de ghiata in Slobozia, din cauza unor dobitoci care se fac ca deszapezesc. Primaria, in frunte cu primarul condamnat, nu are nimic de spus. Sincer imi pare rau ca nu a fost condamnat pe viata acest impostor care isi bate joc de noi toti. Sunt niste javre toti cei care ne conduc.Sunt buni doar de aliante politice si sa le bubuie cardul de bani. Sunt niste nenorociti.