Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul din Slobozia își caută manager

Spitalul din Slobozia își caută manager

Consiliul Județean Ialomița organizează în această lună un concurs pentru ocuparea funcției de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Potrivit calendarului, testarea se desfășoară în perioada 18-29 septembrie 2017, și are o singură probă: susținerea unui proiect de management. Mariana Iancu, managerul interimar al instituției, susține că se va înscrie la acest examen.

În sfârșit, concurs
Deși ar fi trebuit să fie organizat încă din luna aprilie a acestui an, concursul pentru ocuparea funcției de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia se va desfășura între 18-29 septembrie 2017. Anunțul a fost făcut public de reprezentanții Consiliului Județean Ialomița. Potrivit documentelor, candidații care se vor înscrie vor trebui să prezinte Comisiei de concurs «Proiectul de management». Prezentarea se va desfășura pe data de 25 septembrie. Până în prezent, singura persoană care și-a anunțat intenția de a susține testarea este Mariana Iancu, managerul interimar al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Aceasta a preluat conducerea instituției în toamna anului trecut, când medicul Violeta Șapira și-a dat demisia din funcție și a plecat la Galați. «Sigur, mă voi înscrie la acest concurs! Am foarte multe proiecte pe care le-am început și pe care trebuie să le finalizez, așa cum am promis...» ne-a declarat Mariana Iancu, managerul interimar al Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Violeta Șapira revine la Slobozia? Se pare că nu doar Mariana Iancu vrea să devină șefă cu acte în regulă a Spitalului Slobozia, ci și fosta directoare, Violeta Șapira. Surse din cadrul unității medicale susțin faptul că aceasta dorește să revină în funcția la care a renunțat anul trecut. Tocmai de aceea se pare că aceasta și-ar fi exprimat intenția de a se înscrie la concursul organizat luna aceasta de Consiliul Județean Ialomița. Mai mult, Violeta Șapira urmează să-și deschidă în oraș un cabinet privat de Neurologie și, între timp, oferă consultații la Spitalul Orășenesc din Țăndărei...

6 Septembrie 2017, 18:55 (20718 vizualizări - 25 comentarii)

Citiți și:
Spitalul Județean de Urgență Slobozia, amendat cu 10 mii de lei
Spitalul Slobozia încearcă să obțină autorizația sanitară de funcționare definitivă
Spitalul Județean de Urgență Slobozia este cel mai mare angajator din Ialomița
Juristul Vasile Zamfir cere anularea concursului de manager organizat la Spitalul Slobozia
Doi candidați pentru șefia Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Comentariile cititorilor:


Exemplu de spital judetean:
(12 Septembrie 2017, 17:24)
Personalul Spitalului Județean de Urgență din Alba Iulia va începe, miercuri, campania ”Noi donăm, noi salvăm”, iar timp de zece zile va dona sânge, încercând prin exemplul personal să-i mobilizeze și pe ceilalți posibili donatori.
Monica Onețiu, director de îngrijiri medicale la Spitalul Județean de Urgență din Alba Iulia, a declarat, marți, într-o conferință de presă, că personalul medical și TESA al unității va dona sânge timp de zece zile, în perioada 13-23 septembrie, pentru a-i sensibiliza pe potențialii donatori să facă același lucru:
”Am făcut apel tuturor colegilor din spital pentru că este nevoie de sânge. Sunt mulți pacienți oncologici, sunt operați pe neurochirurgie, sunt pacienți critici care au nevoie de sânge. Vom merge în halate. Între noi sunt donatori fideli, dar acum în mod special o să meargă și alții și vrem să vedem că se mai schimbă ceva, iar lumea se mobilizează”.
Managerul in oglinda:
(10 Septembrie 2017, 21:47)
Alo !! Postac prost si idiot! Nu ai inteles ca poate sa-si depună oricine dosarul pt a candida la funcția de manager la spital! Tu, rahatule  de faci comentarii si faci pe deșteptul esti liberi sa te prezinti la concurs!! (Dar de castigat va castiga cine vrea tov.Moraru-ups!)Rusine !!
Manager :
(10 Septembrie 2017, 06:32)
Alo !! Postacilor prosti si idioți! Nu ati inteles ca poate sa-si depună oricine dosarul pt a candida la funcția de manager la spital! Toti rahati ăștia de faceti comentarii si faceti pe deștepți suntei liberi sa va prezen5ati la concurs!! Rusine !!
Gigi:
(10 Septembrie 2017, 02:00)
"observator" spitalele din România sunt conduse de medici de peste 20 de ani și sunt niște ruine. Avem nevoie de oameni care știu cu ce se mănâncă administrația. Dacă nu sunteți subiectivi și chiori puteți sa vedeți când ceva se schimba în bine.
HINGHER:
(9 Septembrie 2017, 18:44)
Aveti curaj să intrati in curtea spitalului, după ce se întunecă și să pozati animalele ? ? De fapt, nici ziua nu e altfel, haita de câini te rup, aleargă dupa masini până la poartă și ăia de la poartă se uită curioși. Marș bubi că te mușcă doamna ! . Ne întrebăm de unde sunt purici pe holuri . Moraru,i-ați managera și vino să vezi haita , las-o pe ce care te apără și vino să vezi.
..a doua sursa..:
(9 Septembrie 2017, 16:34)
Daca nu a-ti publicat prima ,,sursa,,revin, cu o a doua sursa ( putin mai,, blanda,, ,poate asa e acceptata), referitor la concursul ce va sa vina , ptr. ocuparea postului de manager al SJUS....Off Doamne, ce ne mai place , sa azvarlim cu noroi in competenta si demnitatea oamenilor( si aici ma refer strict la dna DR SAPIRA). de ce s-ar mai intoarce intr-un loc sau post , pe care l-a avut deja?
( Se incearca a creea imagine ,,cuiva,, sau teoria conspiratiei??) NU a fost data afara, ci a renuntat , A RENUNTAT. Nu-i mai duceti grija, fiindca  un Om competent , cu demnitate si multe alte calitati,( ce sunt pe cale de disparitie) , isi gaseste foarte repede locul ( si ce loc!)Voi, ramaneti sub dictatura ,, hitlerista,, a managerului pe care l-ati acceptat ( si aici, ma refer la angajatii spitalului) si va doresc, sa obtineti toate drepturile salariale, sa lucrati cu demnitate, cu zambetul pe buze si profesionalism! La cat mai multe ,, succesuri,,, ca de restul ..are cine sa ocupe de ,, vegherea,,voastra !
Supravietuitorul:
(9 Septembrie 2017, 11:50)
Lasati domnilor sa isi depuna candidatura si sa candideze personal specializat adica ,, Medici '' nu politruci pupincuristi, de aceea a ajuns tarisoara noastra pe marginea prapastiei, datorita intereselor de grup asa se face si prin ministere se organizeaza de fatada examene in schimb totul este trucat iese tot cine are sustine din partea grupului de interese
. Doamna Mariana punetio la vivani daca o iubiti asa si o sustineti cu fonduri de la C. J. IL.  ca in spital nu are ochi sa vada pereti saloanelor ne zugravite de pe vremea raposatului Ceausescu, in spital nu sunt numai holurile de acces si grupurile sanitare bolnavi isi petrec timpul in saloane insalubre, iar hrana lasa de dorit folositi domnilor vesela de unica folosinta tip casoreta cu capac nu sa stea hrana descoperita pana vine pacientul de la o procedura medicala sau pana se termina perfuzia, Ce sa mai zicem ca bietele infirmiere ce sunt platite pentru sa faca curatenie cu aceiasi tinuta vestimentara distribuie hrana din vase ne acoperite din holurile pe unde se circula dea valma si pacienti, apartinatori vizitatori. Pacat de bani nostri ai tuturor ca sunt folositi cum dicteaza grupurile de interes.
APROZAR:
(8 Septembrie 2017, 21:38)
Păi să-l pună pe Olaru că se pricepe și la treburi de piață. Vineri, 8 septembrie,  la ora 8,30 , ilustrul doctor, burdușit cu niște sacose mari, distribuia la fișier, salariatelor ,lapte și calupuri de brânză. Asta în văzul paciențolr care au așteptat încă două ore să se interneze, dar nu mergea calculatorul. Chirurgul piețar a urcat apoi în policlinică , unde avea și alți clienți.  Totul făcut cu mănuși chirurgicale.
Vasile:
(8 Septembrie 2017, 20:15)
Da, ce se mai știe de pacientul/vizitatorul care a sărit pe geamul spitalului? Gunoaie băgate sub preș.
... :
(8 Septembrie 2017, 18:46)
Concursul a fost cistigat de mult de Mariana! Ce concurs? Concurs a dat cind a întrat în grațiile lui nea Moraru . Aceasta este apă de ploaie... Ați mai auzit ceva de bătaia doctoritelor, de ăla sărit pe geam, de mașina cumpărată, de plingerile doctorilor...?! Nu spitalul contează pentru ei. Ea nu avea cum să se ducă la Moraru toată ziua din angajat la firmă privată și nici din postura de ,, nimeni "... nu că ar fi cineva! Doar cine nu vrea, nu vede sau se face că nu vede... Așa că, concursul e doar de fațada, a trecut de mult testul!!!
Maria:
(8 Septembrie 2017, 13:52)
@mario. Și ce dacă!? Să-i ia Moraru, să-i ardă și să-i și opereze, fără anestezie! Da, îi prinde el pe toți care merită? Aici e problema: este cinstit și obiectiv Moraru Victor? Poate fi el VLAD ȚEPEȘ de Ialomița, că ar fi de mare folos!
Dinica:
(8 Septembrie 2017, 12:39)
Doamna Iancu nu a fost in stare sa isi gestioneze buticul din statia de autobu , a pierdut apartamentul la camatari si acum brusc a lovito competenta.
gramaticul:
(8 Septembrie 2017, 12:02)
@Mario conjuga verbul 'a lua':  eu i-au, tu i-ei, el i-a..
Mario :
(8 Septembrie 2017, 02:22)
Eu atat va spun: nu-l suparati pe d l Presedinte Moraru ca preia el si functia asta si va i-a cu SMURDUL ca pe functionarii de la consiliu judetean. Nu va jucati cu focul postacilor de la spital ca va arde taranu si va si opereaza...
Unul din Galati!:
(7 Septembrie 2017, 18:41)
    Doamna doctor Sapira nu se mai intoarce in Slobozia. Are doua zile pe saptamana consultatii la Medlive Galati, este medic neurolog la spitalul din Galati, Sef de Lucrari la Facultatea de Medicina, tot din Galati si alte solicitari ( tot la Galati). Este foarte apreciata de galateni.
    La Slobozia a lasat toata sectia de neuro renovata numai din sponsorizari.
    Ptr cei carora le este frica ca o sa mai candideze la Slobozia, le spun sa stea linistiti.
    Este o mare pierdere ptr orasul Slobozia.


Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Marți 11 Aug 2026
261 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Slobozia: Tânăr motociclist, decedat într-un accident

Slobozia: Tînăr motociclist, decedat într-un accident

Un tînăr de 28 ani și-a pierdut viața în dimineața zilei de luni, 29 august, într-un accident rutier. Tînărul se deplasa pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia, conducînd o motocicletă. La Intersecția ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 14:28
(30328 vizualizări - 24 comentarii)


Mașină furată din Franța, găsită în Ialomița

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 26 august, polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune pentru depistarea autoturismelor urmărite internațional. Așa a fost prins un bărbat de 42 ani, din Cernavodă ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 14:25
(7296 vizualizări - 0 comentarii)


Colegiul Prefectural: Începerea anului școlar, în atenția prefectului Teculescu

În cadrul ședinței Colegiului Prefectural ce se va desfășura marți, 30 august, principalul punct pe ordinea de zi va fi cel privitor la modul de pregătire al unităților de învățămînt în perspectiva începerii ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 14:16
(10061 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 19 permise reținute și amenzi de peste 70000 lei

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au acționat pe principalele artere din județ pentru asigurarea respectării normelor rutiere în trafic, pentru prevenirea și combaterea neregulilor care pot conduce ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 13:55
(10044 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Acțiuni polițienești pe timp de noapte

Duminică, 28 august, polițiștii ialomițeni au desfășurat în intervalul orar 01,00-04,00, o acțiune pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică. În cadrul activităților, polițiștii au legitimat ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 13:50
(5183 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: Soțul gelos și-a luat la bătaie consoarta

Jandarmii din cadrul Grupei de Intervenție Slobozia au fost sesizați vineri, 26 august a.c., în jurul orei 7.30, pentru a interveni în vederea aplanării unui scandal între doi soți din Slobozia Nouă. Deplasîndu ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 12:06
(10004 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: 15 plase de pescuit confiscate

Vineri, 26 august, la Andrășești, patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 21 și 35 ani, au fost prinși de polițiști cu ustensile de pescuit ilegale. Cei patru se deplasau cu un autovehicul în portbagajul ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 12:04
(8923 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 80 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 30 august 2011, sînt disponibile 80 locuri de muncă vacante. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 12:03
(7341 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Cereale fără documente, confiscate

Un bărbat de 33 ani din comuna ialomițeană Gura Ialomiței a fost prins de polițiști vineri, 26 august, pe raza comunei Făcăeni, în timp ce transporta cu o autoutilitară, peste 2,7 tone de semințe de floarea ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 12:01
(10054 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii ialomițeni, la concurs

Marți, 30 august, la Bacău, debutează faza națională a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență. La competiția desfășurată în perioada 30 august-2 septembrie este prezent și lotul ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 12:00
(10931 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: La volan, cu probleme la mașină sau fără permis

O patrulă de siguranță publică a oprit pentru control duminică, 28 august a.c., pe DC51, în apropierea Halta Fundata, un autoturism, condus de un bărbat de 59 ani, din orașul Căzănești. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 11:59
(6526 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Bătrînă tîlhărită în propria casă

O bătrînă de 77 ani din Alexeni a trecut prin clipe groaznice după ce un individ a intrat peste ea în casă pentru a fura. Hoțul a reușit cu violență să fure bătrînei mai multe bijuterii și bani.
Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

26 August 2011, 15:32
(7998 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Descinderi în cartierul Bora, amenzi la Grivița și lemne confiscate la Fetești

Polițiștii slobozeni au descins joi, 25 august, în cartierul slobozean Bora. Astfel, în cadrul acțiunii au fost legitimate 70 de persoane și controlate 57 de autovehicule. De asemenea, polițiștii au descins ...[citește_toată_știrea]

26 August 2011, 15:31
(13304 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: O șoferiță neatentă a intrat într-un scuter

Joi, 25 august, la Țăndărei s-a produs un accident de circulație. Conducătorul unui scuter, un bărbat de 53 ani, din localitate, a fost lovit de o șoferiță de 20 de ani, care nu a respectat semnificația ...[citește_toată_știrea]

26 August 2011, 15:30
(6878 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Pește confiscat

Peste 20 de persoane au fost legitimate într-o acțiune organizată joi, 25 august, de polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Stelnica pe raza localității Bordușani. De asemenea, în cadrul activităților au fost ...[citește_toată_știrea]

26 August 2011, 15:30
(9620 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Record! Evaziune fiscală de 35 milioane lei!

Inspectorii fiscali ialomițeni au verificat o societate comercială al cărui sediu se afla, potrivit documentelor, în municipiul Slobozia. Doar că verificările au demonstrat că firma nu funcționa la sediul ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 18:06
(7362 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Rentierii, la viză!

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură amintește persoanelor care au dobîndit calitatea de rentier că trebuie să se prezinte, pînă la data de 29 august 2011, la oricare centru județean API ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 18:05
(12835 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Copii de 11-13 ani, hoți de mașini

Marți, 23 august, un bărbat de 39 ani din Slobozia a sesizat Poliția cu privire la faptul că mașina proprietate personală i-a fost furată de pe raza localității Țăndărei. În scurt timp, polițiștii au găsit ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 18:04
(7973 vizualizări - 0 comentarii)


Gîrbovi: Șofer băut, la volan

Polițiștii Secției de Poliție Ion Roată, au oprit pentru un control de rutină, miercuri, 24 august, o mașină condusă de un tînăr de 25 ani, domiciliat în Gîrbovi. Pentru că mirosea a alcool, conducătorul ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 18:02
(7714 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Braconaj piscicol

Un bărbat de 41 ani din București a fost prins miercuri, 24 august, în timp ce intenționa să pescuiască pe rîul Prahova, în zona podului Leasa, cu o plasă monofilament. Ghinionul bucureșteanului a fost ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 18:02
(5597 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Doi minori, la furat de cereale din cîmp

Peste 70 de persoane au fost legitimate miercuri, 24 august, în cadrul unei acțiuni desfășurate pe raza orașului Țăndărei. În urma neregulilor descoperite, polițiștii au aplicat 10 sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 18:01
(7720 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Hoți prinși de polițiști

Trei tineri cu vîrste cuprinse între 17 și 18 ani sînt cercetați de polițiști pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. Pe scurt, în data de 20 august, polițiștii au fost alertați de un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 17:59
(6962 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Moldoveni furt


Bărcănești: Infractor încarcerat

Un bărbat de 33 ani din Bărcănești a fost prins miercuri, 24 august, de polițiștii din localitate. Pe numele individului Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei de 4 închisoare pentru ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 17:58
(8383 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: Arestat după ce a furat 9000 lei din casa unei bătrîne

Polițiștii au reușit să prindă autorul unui furt din locuință, petrecut în luna iulie 2011, cînd un bărbat, sub pretextul că dorește să cumpere vin, a sustras din casa unei femei, de 80 ani, din Cocora ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 10:57
(9133 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cocora furt arestare


Fetești: Accident provocat de un șofer băut

Un tînăr de 26 ani, din Fetești, a provocat în noaptea de 23/24 august un accident rutier. Șoferul a pierdut controlul mașinii pe care o conducea, a lovit un autovehicul staționat și gardul unui imobil ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 10:57
(7875 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Slobozia: Hoți slobozeni pe meleaguri brăilene

Marți, 23 august, o patrulă de siguranță publică polițist-jandarm a identificat în zona «Vămă» din Slobozia, un autoturism în care se aflau trei persoane despre care existau suspiciuni că au comis infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 10:56
(7981 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia hoț


Vlădeni: La furat de floarea-soarelui

Polițiștii Secției 3 de Poliție Rurală Stelnica au depistat pe raza comunei Vlădeni o căruță în care se aflau 3 persoane. Imediat după ce au văzut polițiștii, cei 3 au sărit din căruță și au fugit, fiind ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 10:56
(8854 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 3 tone de grîu, confiscate

Polițiștii feteșteni au organizat marți, 23 august, o acțiune pentru combaterea evaziunii fiscale în domeniul cerealelor. Astfel, în urma verificărilor efectuate la o persoană fizică autorizată din municipiul ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 10:55
(8990 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Termene pentru depunerea declarațiilor fiscale

Termenul limită pentru depunerea obligațiilor declarative la Fisc a fost stabilit la 25 august 2011. De asemenea, Formularul 112 va fi depus exclusiv online pe site-ul oficial al instituției. Potrivit unei ...[citește_toată_știrea]

23 August 2011, 19:31
(5588 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

23 August 2011, 19:19
(5997 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...