Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Doi candidați pentru șefia Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Doi candidați pentru șefia Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Luni, 18 septembrie 2017, s-au încheiat înscrierile pentru concursul organizat de Consiliul Județean Ialomița cu privire la ocuparea funcției de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Potrivit informațiilor oficiale, doi candidați și-au depus dosarele pentru a susține testarea. Este vorba despre Mariana Iancu, managerul interimar al instituției, și Vasile Zamfir, juristul Spitalului Slobozia. Aceștia vor susține un plan de management în fața unei comisii, urmând apoi ca cel mai bun proiect să fie declarat câștigător. Rezultatele se vor face publice după data de 25 septembrie 2017.

Iancu versus Zamfir Considerat doar o simplă formalitate prin care președintele Victor Moraru încearcă să o numească pe Mariana Iancu manager definitiv al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, aceasta fiind totodată declarată drept candidat unic al acestei testări, concursul organizat de Consiliul Județean Ialomița pentru șefia celui mai mare spital din județ agită spiritele în cadrul instituției. Cu câteva ore înainte de finalizarea procedurii de înscriere, încă un candidat și-a mai depus dosarul. Este vorba despre Vasile Zamfir, controversatul jurist al Spitalului Slobozia. Nu este pentru prima dată când Zamfir dorește să devină manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Acesta și-a mai depus dosarul de înscriere pentru un concurs similar, organizat pe vremea ex-președintelui Silvian Ciupercă. Din (ne)fericire, la vremea respectivă, candidatura lui Zamfir a fost respinsă motivându-se faptul că dosarul acestuia era incomplet. Pe cale de consecință, vechea administrație a județului a decis să-i prelungească lui Adrian Berbece interimatul în fruntea Spitalului Slobozia cu încă 6 luni. De această dată, se pare că Vasile Zamfir și-a făcut temele mult mai bine și este pregătit să susțină examenul. «Aș vrea să se înțeleagă că sunt un posibil candidat... Oricum, este dreptul fiecăruia dintre noi să se înscrie la acest examen. De data aceasta mă simt mult mai bine pregătit!» a precizat juristul Vasile Zamfir. Mult mai rezervată în declarații, Mariana Iancu a precizat faptul că nu-și cunoaște contracandidații. «Să vină cine o vrea... E liber pentru toată lumea! Nu fac parte din comisie, deci nu știu cine s-a mai înscris...» a precizat Mariana Iancu.

O formalitate Dacă la concursurile anterioare candidații care doreau să devină manageri ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia au trecut prin adevărate probe de foc, de data aceasta Consiliul Județean Ialomița a decis să schimbe regulamentul de desfășurare a testării. Astfel, candidații trebuie să susțină în fața unei comisii doar un proiect de management. După susținere va fi declarat «admis» candidatul al cărui plan de management va fi agreat de reprezentații respectivei comisii. După promovarea concursului, viitorul manager va sta în fruntea Spitalului Slobozia vreme de 3 ani când, potrivit legii, va fi organizat un nou concurs.

20 Septembrie 2017, 09:55 (6460 vizualizări - 15 comentarii)

Citiți și:
Consiliul Județean Ialomița scoate la concurs postul de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia
Juristul Vasile Zamfir cere anularea concursului de manager organizat la Spitalul Slobozia
Spitalul din Slobozia își caută manager

Comentariile cititorilor:


gogu:
(28 Septembrie 2017, 09:10)
Daca s-ar face o evaluare corecta ,cu evaluatori din alte judete,ar ramane institutiile publice fara angajati.Pentru ca se stie ,inclusiv ,femeia de serviciu ,este politic.
Runos:
(26 Septembrie 2017, 10:23)
Vorbiti de neamurile angajate de juristul zamfir ?dar de transferulie facute de doamna iancu de pe un post pe altul mu se vad?dar de angajarile facute recent si distribuirea pe sectii nu se vad ?dar despre subiectele date inainte de examene la upu in spital nu se vad ?despre noul electrician de la vivani care a concurat cu persoane bine pregatite (maestru combinat ,fabrici mari )la fel subiecte acasa ca la bac nu se vad ?si stati putin ca dupa asa nota de 9.55 o sa vedeti angajari de rudenie si lingai pt un menegeriat performant. Si sa scrie proiectul de menegeriat nu i a 5 dar sa l o fi gandit si prezentat ...pe ce fax la ti primit doamna iancu ?si cine l a scris? Oare m ai avem dna ?politie?justitie?pana unde o merge atata prosteala pe fata?fereasca dumnezeu de desteptaciunea prostilor!!!!!
habemus managerus:
(26 Septembrie 2017, 07:32)
iata ca acest concurs a avut loc si, in sfarsit, avem un manager la SJU. Cinste conducatorilor si noului manager. Apare insa o intrebare destul de pertinenta. Privind la comisia de concurs observ cu surprindere ca nici un membru al acesteia nu avea studiile necesare sa evalueze corect prestatia candidatului la postul de manager (oricare ar fi fost el), decat maxim sa verifice daca acesta avea la examen unghiile taiate si batistuta in buzunar. Ar fi interesant de vazut cum au evaluat cei din comisie proiectul doamnei din punct de vedere al prioritatilor, al managementului institutiei sanitare in cauza si din multe alte puncte de vedere lfata de care, cu stima, nu sunt pregatiti sa se pronunte. Si atunci intrebarea: Nu credeti ca ar fi trebuit ca in aceasta comisie de concurs sa fie cooptate persoane care sa stie cu ce se mananca managementul sistemului sanitar? Ca poate atunci nu ar fi luat doamna 9,55, poate ar fi luat totusi un 7,00 (zic si eu) dar chiar si doamna ar fi stiut unde sa modifice proiectul de management ca sa fie de 9,00. Sau poate ca proiectul chiar este de 9,55. Asteptam sa vedem. Dar tot pe stresul nostru. (Pana atunci, medicii chirurgi bat la usa ATI ca sa-si vada bolnavii proaspat operati).
Spitalul slobozia:
(22 Septembrie 2017, 13:23)
Gogutaaa.,dupa nume te ai caracterizat singur..doar un prost ca tine si un lingau nu intelege ca nu vrea si care tine cu noua metoda de coruptie si furt......m ai bine uitate cum scrii tu sau ai fost coleg de studii superioare cu.......,..fraere
xyz:
(22 Septembrie 2017, 13:22)
acum ca stim ca nu exista contracandidat, poate dupa ce primeste postul de manager, doamna Iancu face public contractul de management si proiectul cu care cistiga acest post. pe scurt, ce vrea sa faca in acest post pe durata mandatului de manager. si, daca se poate, fara brizbrizuri. doar lucruri concrete. multumim anticipat.
Mary:
(21 Septembrie 2017, 11:33)
  Mai stiti cati sefi s-au perindat din ' 90 pana azi?! Cati si-au angajat pilele?! Cati au luat spaga?! Cati si-au luat simbria si nu au facut nimic?! Dece atata bataie de joc?!
Goguță:
(21 Septembrie 2017, 07:29)
@spitalul Slobozia. Cine înțelege ce scrii tu, prostule, merită un premiu! Toți analfabeții au idei, mai greu cu scrierea lor în limba română! Directoarea Iancu este în situația de a realiza câtă incompetență, rateuri, indisciplină, corupție există în spital. Ani de studii la medici, da se văd?!
Candidat:
(20 Septembrie 2017, 17:01)
@Nesimtitu.....Citeste si roade la unghii....Pe str Penes Curcanul,nr 12,Vasile Zamfir a executat imprejmuire cu incalcare a domeniului public si fara autorizatie de constructie. Fac ceva pe diplomele lui facute cu bani publici de la spital si notele de 3 si 4 luate in toata cariera. La lant, Nesimtitule!!!!!
Spitalul slobozia..:
(20 Septembrie 2017, 16:26)
Speram ca proiectul de menegiment al doamnei Iancu sa nu contina acelasi limbaj de mahala ..tipete de isterie..amenintari comuniste...cum sa prezentat in vekiul mandat de interimar..prin taierea unor bosketi ..la inceput ca acum este jale ..si pictarea unor pereti cu elevi de la liceul de arte si varuirea unor pereti cu o firma bine cunoscuta de dansa din treburile gospodaresti propri..o firma renumita cu un dreptar de scandura de 1,5m...si ciocan sudat....sa nu gestioneze in noul mandat dupa bunul plac ca spitalul are o consiliu de administrare..nu sa incarce ca hoti sambata tone de fier si duse duse ....sa nu m ai piarda lunar 1.5mil din lipsa de de servici medicale datorita vocabularului de tara care il are la adresa medicilor ....totusi sunt medici...sa ajungi medic iti trebui sa 15 ani de facultate..iar sa fi meneger um an in psd..este greu sa te adaptezi la un limbaj corespunzator nu dna Iancu ...si atunci servicii medicale doar de la vivani unde ati raso...asa il radeti si pasta kt de curand din moment ce se aduc consumabile cu sacosa si datorii cu sacul
Nesimtitu:
(20 Septembrie 2017, 16:01)
Bai ala cu gardul...e normal ca un vacar ca tine sa l faca nesimtit pt ca nu ai tu tambre la gard kt diplome si masterate are el...tu de ce nu l muti ca nu ai ...
Nesimtitu:
(20 Septembrie 2017, 15:42)
Bai ala cu gardul....macar sa ai tu diplome si masterate ca el kt tambre au tu la gard si pe urma sa te uiti in curtea lui ..dar daca esti vacar normal ca l faci nesimtit...
Zamfir&Mariana:
(20 Septembrie 2017, 14:09)
Mai bine va luati amandoi!!!!!

Pacient deștept:
(20 Septembrie 2017, 11:21)
Vasile Zamfir nu are nicio șansă! El este iepurele! Oricum, mare nesimțit!
candidat:
(20 Septembrie 2017, 11:11)
Exceptional ce tupeu are juristul de conjunctură!!!!! Implicat în tot felul de dosare penale,gardul curtii mutat ilegal pe domeniul public,rude l e angajate cu japca de 100%....măi frate!!!!!!
zamfir:
(20 Septembrie 2017, 10:16)
nu are legatura cu subiectul dar am si eu o intrebare pt. Independent : va respecta primaria Slobozia clauza din contractul cu ACM 4 Buc. de a nu se mai prelungi contractul in cazul ca nu va finaliza lucrarile pe zona de sud la proiectul piata revolutiei pina la 30 sept. 2017 ? S-au "se vor intelege ei "