Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Juristul Vasile Zamfir cere anularea concursului de manager organizat la Spitalul Slobozia

Juristul Vasile Zamfir cere anularea concursului de manager organizat la Spitalul Slobozia

Proaspăt încheiat, concursul pentru ocuparea funcției de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia provoacă noi controverse. Vasile Zamfir, unul dintre candidații care și-au depus dosarele pentru a participa la testare, a contestat în instanță temeinicia și legalitatea concursului. Inițial, acesta a cerut suspendarea organizării, dar a pierdut. Acum cere anularea concursului și, implicit, a rezultatului favorabil pe care Mariana Iancu l-a obținut. «Sunt multe aspecte ce țin de modul ilegal în care a fost organizat... Toate problemele le-am depus la dosar!» a precizat Vasile Zamfir. În replică la aceste acuzații, Mariana Iancu a preferat să păstreze tăcerea.

Un concurs cu scandal Potrivit legii, concursul pentru ocuparea funcției de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia trebuia organizat în primăvara acestui an, moment în care expirau cele 6 luni de interimat ale Marianei Iancu în fruntea instituției. Din motive pe care oficialii Consiliului Județean Ialomița au omis să le clarifice, testarea nu s-a desfășurat. Vina a fost aruncată în «curtea» Consiliului de Administrație al unității medicale, ai cărui membri au pasat responsabilitatea în «ograda» Consiliului Județean Ialomița. Ceea ce se știe cu certitudine este că reprezentanții administrației județene i-au prelungit interimatul cu alte 6 luni Marianei Iancu, fără a fi îndeplinită procedura organizării unui concurs. La începutul lunii septembrie 2017, Consiliul Județean Ialomița anunța organizarea unei testări la finalul căreia se va alege noul manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Alături de Mariana Iancu și-a depus dosarul, pentru a doua oară, și juristul Vasile Zamfir. Cu câteva zile înainte de data de debut a concursului, dosarul lui Zamfir a fost respins. Astfel, Mariana Iancu a fost candidat unic al examenului, fiind totodată declarată și câștigătoare. Potrivit rezultatelor, ea va conduce Spitalul Slobozia pentru următorii 3 ani...

Litigii în instanță Toate acestea doar în teorie, pentru că practic Vasile Zamfir duce o luptă aprigă în instanță pentru a demonstra ilegalitatea organizării concursului în urma căruia Mariana Iancu a devenit manager cu drepturi depline al unității medicale. Inițial, Zamfir a întemeiat o acțiune prin care a solicitat suspendarea organizării testării. Din păcate, a pierdut acest proces... Deși a refuzat să atace sentința cu apel, Vasile Zamfir vrea acum să anuleze rezultatul concursului, demonstrând faptul că organizarea a fost făcută în mod ilegal. «Am depus la instanța de Contencios Administrativ o acțiune prin care cer anularea concursului. Sunt mai multe puncte pe care le-am atins și pe care sper ca judecătorii să le ia în seamă, pentru că trebuie demonstrată maniera ilegală în care a fost organizat acest concurs!» declară Vasile Zamfir, juristul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Până la închiderea ediției, managerul Mariana Iancu nu a oferit un punct de vedere oficial în legătură cu acest subiect.

O relație tensionată
Chiar dacă atât Vasile Zamfir, cât și Mariana Iancu se feresc să recunoască public, relația profesională dintre cei doi este foarte tensionată. Juristul Zamfir apelează în permanență la vechile sale metehne mai puțin legale de a rezolva problemele juridice ale Spitalului Slobozia, fapt pentru care atrage imediat revolta șefei sale Mariana Iancu. Mai mult, Zamfir a înregistrat un proces prin care cere executarea silită a Spitalului Județean de Urgență Slobozia, pentru un debit de 4000 de lei... Toate acestea în condițiile în care, în tandem cu doctorul Vasile Olaru, a devalizat sute de mii de lei din bugetul unității medicale, după cum au susținut auditorii Camerei de Conturi Ialomița. Iar aceste fonduri nu au fost recuperate nici până în prezent!

27 Octombrie 2017, 14:05 (6873 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Consiliul Județean Ialomița scoate la concurs postul de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia
Doi candidați pentru șefia Spitalului Județean de Urgență Slobozia
Spitalul din Slobozia își caută manager

Comentariile cititorilor:


Vali:
(28 Octombrie 2017, 18:58)
Asta are tupeu maxim. A furat spitalul ani de zile și tot ar mai fura, mizerie de om. De ce nu este la pușcărie acest personaj?
Impartial:
(27 Octombrie 2017, 18:42)
Mai fratilor nici femeia asta nu are fata de directoare ( doar sefa pe la vre-o cantina poate), dar nici maimutoiu asta care se da mare destept nici atat. Cum se poate sa nu gasesti in ditamai orasu un om echilibrat si corect sa il pui in functia asta. Ne facem dracu de ras..... atat poate PSD-ul doar tanti asta si asta care isi trage mucii sa vrea si el si se chinuie de o gramada de timp si nu ii iese..... dar nici nu merita.
Marcel:
(27 Octombrie 2017, 17:16)
PE ARICIULUI ĂSTA DE ZAMFIR NU SE GĂSEȘTE NIMENI SA-L PUNĂ LA PUNCT LA CÂTE BELELE A FĂCUT ȘI FACE. PLEACĂ MĂ ACASĂ, BELEA CARE EȘTI LA UȘA SPITALULUI.