Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

exercițiu

Încercați să vă imaginați cele ce urmează. O firmă, cu angajați și fără perspective de investiții, majorează în neștire salarii. La capitolul «venituri», firma oscilează, cu plusuri de până la 20%. La capitolul «cheltuieli», aceeași firmă înregistrează creșteri spectaculoase, salariile majorate producând găuri în bugetul lunar al societății. Probabil, o perioadă se va rezista pe piața economică, firma beneficiind de finanțări în afara activității curente. Corect, finanțările vor spori, prin dobânzi, valoarea cheltuielilor. De remarcat că productivitatea firmei rămâne aceeași, societatea înregistrând lunar pierderi. Oricare antreprenor va încerca găsirea unor soluții, cel puțin pe termen scurt. Se va încerca reducerea de personal, dimi­nuarea «cheltuielilor» fiind importantă în funcțio­narea firmei. Mai mult, se vor încerca limitarea unor costuri suplimentare sau micșorarea unor consumuri de utilități. În continuare, în cazul în care nu se îmbunătățește activitatea societății, firma intră în incapacitate de plată, riscând închiderea, falimentul... Revenind, încercați acum să vă imaginați țara ca pe o firmă, mai mare, cu o sumedenie de angajați și o multitudine de alte «cheltuieli». Salarii majorate în neștire, statul cheltuind inutil fonduri exorbitante, împrumuturi interne sau externe cu dobânzi majorate. La toate acestea, adăugați și pensiile, normale sau speciale. Majorate, la rându-le! Din ce vor fi suportate? Câte împrumuturi să mai poată fi contractate pentru acoperirea necesităților lunare ale statului? Ce costuri imense vor fi plătite doar pentru acoperirea lunară a «cheltuielilor» prezentului? După cum menționam mai sus, în­treprinzătorul cu firma în incapacitate de plată decide închiderea acesteia. Însă Statul, cu «cheltuieli» incomensurabile și «venituri» constant similare lună de lună, se poate închide?

10 Noiembrie 2018, 16:45 (4307 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Ziua Ipocriziei Naționale
noi vrem covid!
ierarhie

Comentariile cititorilor:


Faliment:
(14 Noiembrie 2018, 08:19)
Ialomita , cel mai sarac judet , va intra curind intr_un rasunator faliment sub conducerea Soarelui administrativ ! Fanteziilee si aberatiile lui vor crea prejudicii importante !
@@@gigel:
(12 Noiembrie 2018, 17:21)
Cred ca esti un antreprenor local care lucrezi cu statul , primesti contracte de la psd si apoi faci impartirea ! Sau esti ruda cu un mahar din psd si iei lucrari , dar dai mai putin paraindarat ! Ceva gen constructorul de partid muratura care a primit lucrari de la Betonistul director la DSP ,cind iarna bate la usa !
Gigel:
(12 Noiembrie 2018, 12:21)
Omule, nu sunt Andrei Pop (dacă la el te-ai referit cu trotineta). Nu sunt o persoană publică, nu mă cunoști (sunt un antreprenor local de care probabil nici nu ai auzit). Eu ți-am spus doar cum stă treaba. Poți crede ce vrei, poți înjura parlamentarii sau guvernanții sau pe oricine. Regulile economiei de piață sunt aceleași mereu și peste tot. Cine nu se adaptează, dispare - este prima regulă. Lumea este în continuă schimbare, și lenea se plătește scump în economia de piață.
Iar dacă tu crezi că în altă țară, ca antreprenor, îți este mai bine, nu ai decât să iei avionul și să te duci să încerci. Sunt cel puțin încă 26 de țări europene în care îți poți începe o afacere a doua zi. Este la distanță de câteva ore. Dacă chiar crezi cu tărie acest lucru, du-te. Orice încerci ți se va adăuga la experiență.
Nu am apărat pe nimeni; dacă nu condamn nu înseamnă că apăr.
Fiecare om caută vinovați pentru propria situație în cei din jur. Angajații cred că vinovați sunt patronii și angațații de la stat. Patronii și angajații de la stat cred că vinovată este clasa politică. Iar clasa politică îi vede vinovați pe oamenii de rând. Dar oare nu suntem cu toții vinovați?
Dorel:
(12 Noiembrie 2018, 11:12)
In timp ce unii saracesc din ce in ce mai mult,altii se imbogatesc din ce in ce mai mult.Munca este gratis aici!Termenul "munca"a fost furat.
garda de fier:
(11 Noiembrie 2018, 22:27)
Ialomita plina de cantareti atarnatori la banul public. Hoarda de hoti lichele facatori de nimic. Sugative incepand din prinarie pana la decupatul prefect. Toti meritati jupuiti si dati la caini sau batuti in cuie rastigniti pe garduri, mancare pentru ciori. As trage cu tunul in voi pana sar irosii teava tunului. Vas da aer cu linguruta dupa care vas turna benzina pe fat si vas da foc. Voua acelor ce mancati necuvenit bani de la buget. Nu va ganditi ca odata si odata veti vedea cum copii si nepoti vostri vor lua blestemele date de oamenii nedreptatiti de voi ucigasilor. O sa vedeti cum raul care il faceti acum va cadea in viitorul apropriat peste copii si neptii vostrii.
@gigel:
(11 Noiembrie 2018, 18:40)
Spui niște prostii de mi se întoarce stomacul pe dos si precis n-ai capul mare, esti cumva ăla cu trotineta? Bai deșteptu satului, pai in Franța si in toată lumea dezvoltată, adica peste tot in lume ca doar România a rămas cea mai proasta si asta din cauza imbecililor si hoților pe care-i aperi tu, nu te anunța statul ca se mărește salariul minim cu doua zile înainte, nu exista taxele si impozitele care sufoca economia pe care tu fiind o beizadea fara minte nu le știi, nu exista pensii speciale pentru trântori ca voi, nu stau hoardele de prin deconcentrate controlând si ce nu e de controlat, nu dau banii de autostrăzi la csm si hcm ba deșteptule , Germania are 690 de parlamentari la peste 80 de milioane de locuitori iar voi sunteți 600 de trântori la nici 20 de milioane si câte si mai câte nenorociri ne faceți voi noua! Doar la voi la stat, in parlament exista competitivitate, care fura mai mult, tu-va tarla in c.r de trântori! Si veniți voi sa ne învățați economia de piața, pe noi, talpa țării, nu v-ar fi rusine!
Gigel:
(11 Noiembrie 2018, 16:43)
Dragî Geta, ești în eroare. În primul rând, nu m-am referit nicăieri la angajarea la stat. De fapt, această măsură are un impact foarte mic asupra angajaților de la stat - marea majoritate a lor au salariul cu mult mai mare decât minimul pe economie. Impactul mare este asupra angajaților din mediul privat, care vor primi mai mulți bani. Și știi de ce? Deoarece majoritatea sunt angajați pe salariul minim pe economie. Dacă ar fi 500 de lei, fii sigură că tot 500 lei le-ar da angajatorul, nici un leu în plus! De asta Guvernul trebuie să intervină. Și creșterea economică o permite.
Modul în care privești lucrurile (cu "nenorocitul de stat") este profund subiectiv.  Dacă nu îți convine, du-te în alte țări. Vei vedea că taxele sunt la fel de mari peste tot, inclusiv în SUA. Du-te întâi și vezi ce înseamnă economie de piață adevărată.
Percepția mea este că la noi în Ialomița avem o grămadă de societăți care sunt necompetitive tocmai pentru că nu au investit în dezvoltarea lor. Văd așa de mulți patroni care aruncă banii pe mașini de lux și alte lucruri opulente, în loc să îi investească în dezvoltarea afacerii. Mă rog, banii sunt ai lor, dar de asta devin necompetitivi - nu poți amâna la nesfârșit investițiile. Economia de piață înseamnă schimbare continuă, și este neiertătoare cu firmele leneșe.
Povestea ta cu covrigii este foarte frumoasă și confirmă ce spun. Cu alte cuvinte, francezii (plătind angajații cu mult mai bine!) reușesc să producă cu mult mai ieftin. Bravo lor! Asta înseamnă că noi suntem total necompetitivi. De ce multe investiții am făcut, d-aia!
Geta:
(11 Noiembrie 2018, 12:35)
Bravo Gigele, genial! Hai sa ne angajam cu toții la stat, aici este spuma, aici sunt valorile, asta e motorul economiei, da-i dracului de privați si de economie de piața! Normal ca la stat, in administrație si instituții de control poți sa mărești cât vrei salariile atâta timp cât nu produci nimic, nu vinzi nimic, decât gogoși umplute cu rahat! Dar amărâtul ăla care si-a pus si sufletul gaj la banca si care nu doarme noaptea ca maine are salarii de plătit si taxe la nenorocitul de stat care se lăfăie si pe banii lui, nenorocitul ăla de unde sa scoată încă patru sute de lei pentru fiecare angajat cand aia tot câte trei covrigi fac pe minut iar de vândut tot cu un leu trebuie sa-i vândă ca doar n-o sa coste mai mult un covrig produs la tandarei decât un croissant adus din Franța vândut la kaufland tot cu un leu!
Roxana:
(11 Noiembrie 2018, 12:27)
E vorba despre bugetari, buget și salarii umflate nemeritat!! Trebuie dați afara că mișună fără treabă prin birouri și cancelarii. Renutați la pensiile speciale, Renunțați la materii ineficiente pentru viitor, micșorați nr de ore pe materie, ușurați Programele!
Gigel:
(11 Noiembrie 2018, 09:25)
Îmi pare rău să o spun, dar ziaristul este total habarnist în ceea ce privește modul de funcționare a economiei. Nu spun că n-ar fi sau că ar fi probleme, dar descrierea simplistă în ceea ce privește viziunea sa economică arată că nu se pricepe deloc. Orice stat de pe lumea aceasta este împrumutat, iar datornicul principal (atât ca valoare, cât și procentaj raportat la PIB) este nimeni altul decât... SUA! Când la ei crește consumul, este sărbătoare națională. La noi cică este „o creștere nesănătoasă”. Nu mai puneți botul la toate aberațiile de la TV, mulți "avizați" habar nu au despre ce vorbesc.
Acum, dacă o societate comercială nu își permite să plătească un angajat cu salariul minim (fie el și 2000 lei brut), înseamnă ori că a fost foarte neglijentă și a angajat oameni incompetenți, ori este necompetitivă și trebuie să ia măsuri. Este un cerc vicios, nu angajăm oameni buni pentru că le plătim salarii mari, angajăm oameni slabi pe care îi plătim mai puțin dar care au productivitate scăzută.
Creșterea salariului minim se datorează creșterii economice - cea mai mare din UE în 2017 și a doua în 2018. Sau nu vedeți pădurea din cauza copacilor?
DM:
(11 Noiembrie 2018, 06:35)
Luati plasa si gaura de la covrig popor de parsivi, mincinosi, invidiosi, barfitori ! Va meritati soarta, chiar mai rau va trebuie ! Am vandut tot ce aveam in cuibul de vipere spus ca tara si adio pt. todeauna cuibule de vipere. Mai bine emigrant strain apatrid deocamdata dar respectat, decat injosit de niste slugi libidinoase in tara in care m-am nascut si imi este sila sai pronunt numele. Proasta natie !
@statul nu se inchide:
(11 Noiembrie 2018, 00:03)
si daca emigram cine plateste datoria?
vorba unui batran, mai bine sa mori dator decat sa duci o viata plina de lipsuri
Statul nu se inchide:
(10 Noiembrie 2018, 22:30)
Statul va continua sa se imprumute astfel ca generatiile viitoare, in loc sa fie beneficiarele unor realizari solide in economie, cultura, sanatate, invatamant etc pe sumele imprumutate, se vor trezi cu o datorie uriasa, ca produs al  unei clase politice imbecile.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 06 Iul 2026
304 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Rechizite gratuite de la Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Copiii proveniți din familii nevoiașe vor primi rechizite cu titlu gratuit oferite de Centrul de consiliere și sprijin pentru familiile aflate în dificultate din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 09:02
(18754 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Un polițist la fiecare școală

Peste 200 de polițiști ialomițeni vor participa în cele 120 de unități de învățămînt la deschiderea noului an școlar. «Zona unităților de învățămînt va fi supravegheată de patrulele de siguranță publică ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:48
(17732 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: S-au intoxicat în pivniță cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. O femeie a murit!

Trei persoane s-au intoxicat cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. Tragedia s-a petrecut la Fetești, în cartierul Fetești-Gară, vineri, 10 septembrie. Proprietarul, în vîrstă de 62 de ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:29
(11909 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești tragedie


13 septembrie-Ziua Pompierilor se desfășoară la liceul «Al. I. Cuza»

În fiecare an, la 13 septembrie, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița sărbătorește Ziua Pompierilor din România. Pentru că anul acesta sărbătoarea coincide cu ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:15
(10526 vizualizări - 0 comentarii)


Ciupercă reclamă evaziunea fiscală: «În Port la Constanța ajung prin Ialomița, în fiecare noapte, sute de mii de tone de cereale!»

Joi, 9 septembrie, după-amiază, autoritățile locale și județene s-au întrunit în ședința lunară de lucru a Colegiului Prefectural. De această dată lucrările Colegiului s-au axat pe infracționalitatea înregistrată ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 06:14
(19527 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Bucu, Ograda și Colelia

Trei incendii la gospodăriile populației s-au petrecut în cursul zilei de miercuri, 8 septembrie a.c., începînd cu ora 10.15, cînd la dispeceratul Inspectoratului s-a anunțat faptul că anexa unei gospodării ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:18
(19661 vizualizări - 1 comentariu)


Au furat fier de la o stație de irigații

Marți, 7 septembrie, în jurul orei 16.30, jandarmii grupei de intervenție Urziceni, aflîndu-se în patrulare pe un tronson al conductelor magistrale de transport produse petroliere din zona comunei Lilieci ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:03
(18241 vizualizări - 0 comentarii)


Instalarea noului preot la Armășești

Instalarea noului preot la Armășești

Duminică, 5 septembrie 2010, preacucernicul părinte Stancu Bogdan Ionuț, protoiereu de Urziceni, a participat în comuna Armășești la slujba de instalare a noului preot paroh, Munteanu Cristian Ionuț. La ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:55
(25149 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Bătrînă dispărută de la domiciliu, găsită în mai puțin de patru ore de la sesizare

Miercuri, 8 septembrie, la ora 16.00, agenții Postului de Poliție Maia au fost sesizați de către un localnic de 57 de ani, despre faptul că mama sa, în vîrstă de 87 de ani, diagnosticată cu amnezie temporară ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:51
(18014 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia dispărută


Furturile de pe cîmp, în atenția polițiștilor

În cursul nopții de 8/9 septembrie a.c., efectivele Biroului de Ordine Publică Fetești, în colaborare cu lucrători ai Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră Ialomița și Inspectoratului Județean ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:49
(15226 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat la Țăndărei

În cursul zilei de ieri, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Țăndărei au organizat și executat o acțiune ocazie cu care a fost prins și reținut un bărbat de 37 de ani, din localitate ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:47
(20637 vizualizări - 3 comentarii)


350 de carnete reținute ca urmare a consumului de alcool la volan

În primele opt luni ale anului 2010, în urma acțiunilor desfășurate de polițiști pentru combaterea conducerii autovehiculelor sub influența alcoolului, au fost reținute 350 de permise de conducere. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:45
(17466 vizualizări - 0 comentarii)


Atenționare a Finanțelor

Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Ialomița reamintește contribuabililor, persoane fizice organizați ca întreprinderi individuale, întreprinderi familiale, persoane fizice autorizate, care ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:44
(17625 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei șoferi beți la volan depistați doar în 24 de ore!

În numai 24 de ore, polițiștii ialomițeni au depistat trei șoferi băuți la vola. Astfel, miercuri, 8 septembrie a.c., în jurul orei 6.20, un echipaj de poliție rutieră aflat în serviciul de supraveghere ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:43
(15770 vizualizări - 0 comentarii)


1 Septembrie 2010 la Urziceni

1 Septembrie 2010 la Urziceni

1 Septembrie este începutul anului bisericesc. Dacă în anul trecut această sărbătoare a fost prăznuită la Urziceni în Catedrala orașului, anul acesta slujba s-a săvîrșit la biserica Volna- Adormirea Maicii ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:40
(19663 vizualizări - 0 comentarii)


Tenisul MAI s-a încheiat

Etapa finală a Campionatului de Tenis de Cîmp, organizat de Ministerul Administrației și Internelor, și-a deschis porțile în cursul dimineții de marți, 7 septembrie, la orele 9,00, la Baza Sportivă Tenis ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2010, 18:46
(19281 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț la 11 ani!

O tînără de 24 ani, din Ograda, a reclamat Poliției din Țăndărei că persoane necunoscute i-au furat, în urmă cu aproximativ un sfert de oră, o bicicletă, pe care o lăsase nesupravegheată în spatele unui ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2010, 18:43
(20740 vizualizări - 0 comentarii)


Infractoare încarcerată

În cursul zilei de luni, 6 septembrie, polițiștii Biroului de Investigații Criminale Urziceni au identificat și reținut o femeie în de 36 de ani, din București, domiciliată fără forme legale în Urziceni ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2010, 18:40
(15783 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: infractor arestat


Slobozia: Hoț de găini prins în flagrant

Marți, 7 septembrie, prin 112, Poliția a fost sesizată de un cetățean despre faptul că a observat un bărbat care încearcă să fure păsări din curtea unei locuințe de pe Strada Orion, din Slobozia. Deplasîndu ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2010, 18:38
(15696 vizualizări - 0 comentarii)


Pistol cu gaze cumpărat din Bulgaria și introdus ilegal în România

Marți, 7 septembrie, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au organizat o acțiune ce a vizat identificarea persoanelor care dețin arme ilegal. Cu ocazia acțiunii, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2010, 18:37
(19239 vizualizări - 0 comentarii)


Locuri de muncă în Danemarca

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința celor interesați că la această dată, prin intermediul rețelei EURES, sînt disponibile 30 locuri de muncă în Danemarca, pentru ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2010, 13:10
(17644 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2010, 19:35
(9752 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2010, 19:18
(8088 vizualizări - 0 comentarii)


Infracționalitate, cereale și școli, teme în ședința Colegiului Prefectural

Joi, 9 septembrie, în sala de ședințe a Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița se va desfășura ședința de lucru a Colegiului Prefectural Ialomița. Lucrările vor debuta cu ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2010, 16:32
(19779 vizualizări - 0 comentarii)


Agricultorii încetează protestele

La începutul săptămînii, luni 6 septembrie, s-a desfășurat întîlnirea Comitetului de Criză, denumit strategic «Salvați Agricultura». Scopul întrunirii l-a constituit evaluarea situațiilor de protest înregistrate ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2010, 16:31
(17397 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: LAPAR protest


Pompierii ialomițeni în competiție sportivă

În perioada 8-10 septembrie, Inspectoratul pentru Situații de Urgență al județului Argeș este gazda fazei naționale a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență. La competiție va ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2010, 16:28
(16490 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița pompier


Reținut pentru 24 de ore după ce, beat la volan, a omorît o femeie și a părăsit locul accidentului

Polițiștii ialomițeni au declanșat în după amiaza zilei de duminică, 5 septembrie a.c., ample operațiuni pentru identificarea în trafic a unui autoturism al cărui șofer, implicat într-un eveniment rutier ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2010, 15:15
(20174 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permise sau conducînd mașini neînmatriculate

Sîmbătă, 4 septembrie a.c., în jurul orei 23.30, polițiști din cadrul Poliției Orașului Fierbinți-Tîrg au identificat și oprit în trafic un autoturism, la volanul căruia se afla un tînăr de 22 de ani din ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2010, 15:13
(14805 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» la Miloșești

Joi, 9 septembrie 2010, ora 11.00, la Biblioteca Comunală din Miloșești se va inaugura oficial un nou serviciu de bibliotecă, în cadrul programului «Biblionet-lumea în biblioteca mea». Să reamintim că programul ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2010, 15:07
(20659 vizualizări - 1 comentariu)


Bătrîn de 79 de ani, rănit în accident

Sîmbătă, 4 septembrie a.c., în jurul orei 20.00, Poliția a fost sesizată prin 112, de către un conducător auto, despre faptul că în timp ce se deplasa cu autoturismul pe Bulevardul Chimiei, din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2010, 15:05
(15274 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ultimele comentarii
#pasajladrajna în Un interviu «lămuritor» sau «Păzea, că vine Peiu!» anvelope de vară în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026 casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026 Procurorul în Inculpați trimiși în judecată pentru lucrări de împădurire fictive Odadada în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Alin în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Ciornobal în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Cătălin în Consiliul Județean Ialomița finanțează sportul local și lansează oficial traseul turistic «Via Naparis» Cătălin. în Consiliul Județean Ialomița finanțează sportul local și lansează oficial traseul turistic «Via Naparis» Ciochina în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Sătenii tăi în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Loredana în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Topic în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Ion în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Mari în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Rodica în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Dadi în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Bogdanel Nicolae în Inculpați trimiși în judecată pentru lucrări de împădurire fictive Un cetatean în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Niculina în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...