Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Retrocedarea terenurilor se amână la nesfârșit

În Ialomița

Retrocedarea terenurilor se amână la nesfârșit

Procesul de retrocedare a terenurilor preluate abuziv de regimul comunist se desfășoară cu dificultate la nivelul ju­dețului Ialomița. Instituțiile publice cu atribuții în acest sens pasează responsa­bilitatea de la una la alta, fără a oferi o imagine clară asupra acestui demers. Singurele date concrete cu privire la situația terenurilor care trebuie retrocedate datează din anul 2015, când la nivel național s-a încheiat procesul de inventariere a suprafețelor în baza Legii nr. 165/2013. La momentul respectiv, Ialomița trebuia să pună în posesie 51141 hectare de teren. În prezent, niciuna dintre instituțiile cu atribuții în acest do­meniu nu-și asumă public prezentarea unei situații reale în ceea ce privește su­prafața de teren care trebuie retrocedată. Singura certitudine că în Ialomița există preocupări în acest domeniu o reprezintă statistica Prefecturii Ialomița potrivit căreia, la data de 16 iulie 2020, au fost transmise către Agenția Națională de Restituire a Proprietăților 147 de dosare, în vederea demarării procesului de recuperare a imobilelor preluate abuziv.

Demersuri greu de realizat
Lăsând la o parte celelalte aspecte ce țin de interesul cetățenilor, Ialomița nu excelează nici în ceea ce privește retrocedarea suprafețelor de teren, preluate abuziv în perioada regimului comunist. Deși există instituții și funcționari plătiți care să deslușească ițele foarte încurcate ale acestui proces, demersul se dovedește a fi mai anevoios decât legislația care îl reglementează. La toate acestea se adaugă și slaba comunicare între instituțiile cu atribuții în domeniul stabilirii dreptului de proprietate. Comisia Județeană pentru Stabilirea Dreptului de Proprietate pasează responsabilitatea în curtea Comisiilor Locale pentru Stabilirea Dreptului de Proprietate din cadrul administrațiilor publice locale care, la rândul lor, arată cu degetul către Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița. La rândul lor, funcționarii OCPI Ialomița pasează responsabilitatea cu privire la evidența suprafețelor care trebuie retrocedate în curtea Comisiei Județene din cadrul Prefec­turii Ialomița. Niciuna din toate aceste instituții nu are o situație clară cu privire la suprafețele necesare pentru retrocedare și cele disponibile. Ultimele date oficiale datează din 2015, când, în baza celor 16193 de cereri privind stabilirea dreptului de proprietate, s-a ajuns la concluzia că în Ialomița trebuie retrocedate 51141 de hectare. Cu toate acestea, atât reprezentanții Prefecturii Ialomița, cât și cei ai OCPI Ialomița susțin faptul că «situația este în dina­mică și există preocupare în acest sens...». Pagina de internet a Prefecturii Ialomița are o secțiune dedicată acti­vității Comisiei Județene pentru Stabilirea Dreptului de Proprietate unde informațiile publicate sunt similare celor din 2015. Totuși, oficialii instituției au ținut să precizeze faptul că, la data de 16 iulie 2020, au fost transmise către Agenția Națională de Restituire a Proprietăților 147 de dosare, în vederea demarării procedurilor de retrocedare.

Situația din teren
Cele 147 de dosare provin în urma demersurilor făcute de 11 Comisii Locale pentru Stabilirea Dreptului de Proprietate, din cele 66 înființate în cadrul fiecărei primării din județ. De la caz la caz, reprezentanții administrațiilor locale au motivele lor care îi determină să bată pasul pe loc în ceea ce privește îndeplinirea procesului de retrocedare. La Căzănești, de exemplu, administrația locală trebuie să onoreze 10 solicitări de retrocedare însă nu mai are suprafețe disponibile. O situație mai clară cu privire la terenurile pe care le are va fi prezentată abia la finalizarea procesului de cadastrare sistematică. «O să fie o problemă cu aceste retrocedări, pentru că, la momentul de față, nu avem pământ disponibil! Abia după ce vom finaliza cadastrarea sistematică vom stabili dacă vom putea să le dăm oamenilor terenuri sau nu... Până atunci nu sunt șanse să facem demersuri în vederea retrocedărilor!» explică situația Alexandru Machiță, primarul orașului Căzănești. La Gârbovi, administrația locală are terenuri disponibile doar «pe hârtie», însă «fizic» suprafețele nu există. «Aș­teptăm încheierea cadastrării sistematice, abia apoi vom vedea ce mai rămâne...» ne spune sec Viorel Lupa, viceprimarul comunei Gârbovi. Iar exemplele în acest sens pot continua...

28 Iulie 2020, 11:10 (2653 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Împroprietărirea din Balta Ialomiței se amînă
Ialomița a încheiat procesul de inventariere a terenurilor
Inițiativă cetățenească pentru retrocedarea a 8700 de hectare de teren agricol
Retrocedarea terenurilor din Balta Ialomiței bate pasul pe loc

Comentariile cititorilor:


Nicolae :
(31 Iulie 2020, 07:10)
Domnilor nu v a mai feriți ,d ați nume ce atâta fereala PS:nu știe nimeni cine sunteți dacă nu spune ti
Maria G:
(29 Iulie 2020, 20:18)
Primarii in marea lor majoritate, ma refer la cei cu 15 ani - 20 ani de alesi locali sunt artizani ai furtului de terenuri, vanzarea lor. Fosti prefecti (...) si (...) la fel, au facut arta din furatul terenurilor de la cetateni onesti si trecerea lor in proprietatea altora, amici or cunostiinte. Artizani sunt angajati la comisia de specialitate din prefectura, corpuri de control si nu in ultimul rand ai OCPI Ialomita. Voi credeti ca actualul sef al cadastrului este vreo mare somitatate in cadastru. Spume, a fost numit pe criterii politice de pnl cu spijinul lui Georghe, Basistul. Ei sunt pusi acolo cu scopuri clare, stergerea urmelor de furt. Au putere si influenta, hoti fara scrupule. Intr-un final îi vor ajunge blestemele, blesteme cat cuprinde apa trecuta pe ialomita de 30 ani. La multi le-a luat picioarele, si chiar rude de gr.I. In imperiul ialomitean numai, cu catusele se mai poate rezolva cu cate ceva. Dal dreacu de pamant ca asta din ialomita este blestemat pana la 100 km adancime. Familia mea, rudele mele au fost furate ce cateva ha de teren, pentru care bunica in fiecare seara da urari si lumanari aprinse de jos in sus ca sai fericeasca copii si nepotii hotilor. La multi anivcu burta in sus, dragi hoti.
Blestemul pamantului:
(29 Iulie 2020, 12:29)
Ponta, a dat in 2013 o lege privind retrocedarea in natura - asa cum povestea el pe la toate posturile TV. Au facut inventarul cererilor si apoi au aminat termenul de aplicare de vreo trei ori. Eu care am de recuperat nIste terenuri stateam cu ochii pe termen sa vad cand se aplica, in sfarsit. La un sfarsit de an,  imi amintesc ca am urmarit in Monitorul Oficial pana la 30 decembrie sa vad daca amina din nou. Am vazut dupa 01 ianuarie ca au amanat-o chiar pe 31 decembrie. Intre timp au avut grija s-o modifice marlaneste dupa pofta lor. De unde in prima forma se promitea ca ne dau terenuri de la ADS in eventualitatea ca nu sunt suficiente, dupa aceste amanari legea a fost modificata in sensul ca primesc terenuri de la ADS numai aceia care au terenuri ale ADS pe raza localitatii.De asemenea au modificat cea mai importanta conditie, aceea ca unilateral ei comisiile politice de la nivelul prefecturii pot decide, fara acordul proprietarului sa trimita dosarul la Autoritatea de restituire (furare) a proprietatilor, unde stai pe niste liste pana mor vreo trei generatii sau te despagubesc cu cateva zeci de lei in bataie de joc. Eu, obosind sa tot urmaresc jocurile lor cu legea, o perioada nu am mai urmarit cererea. Cand m-am trezit deja cererea mea era trimisa de mult la Agentie la Bucuresti pe motiv ca nu au teren. Nu-mi ramane decat sa privesc in sus si sa nadejduiesc ca ii va ajunge blestemul pamantului. Pentru bucatile astea de pamant bunicul meu a luptat in primul razboi mondial iar tatal meu a stat pe front opt ani cu serviciu militar cu tot, ajungand pana la Cotul Donului  iar acum vin tot felul de Mariani sa-l fure si nimeni nu-i intreaba. Curios comisiile de fond funciar sunt platite si acum? Din 2013, sunt sapte ani. Verifica cineva sumele?
Sa vina tăvălugul. :
(29 Iulie 2020, 07:04)
Structuri mafiote, de hoți, coordonate de foști, și actuali primari, cu aportul  și participarea unor angajați ai Ocpi Ialomița sau furat și se fura în continuare terenurile. Foștii prefecti și actuala doamna (...) nu au făcut altceva decât sa legalizeze furturile eliberând titluri de proprietate  ce-or neîndreptatiti. O mafie protejată, azi de procurori și judecători ialomițeni în funcție complici la furtul.de terenuri. Se induce în eroare populația îndreptățită cu o vrăjeală cum ca, ialomita nu mai are suprafețe disponibile. Pai unde sunt terenurile bai (...) director pus pe cumetrie la Ocpi Ialomița, au fugit cu valiză în afara tarii, nu sunt împărțite de subalternii tai, hoților, cu acte făcute pe codirla carutei de angajații subalterni ție, pe care azi îi protejezi. Unde sunt terenurile domnule fost prefect electrician și manglitor șef au fost furate cu punga ori au fost trecute în proprietatea anumitor persoane pe care le protejați. Au dispărut cu sacoșă de astic, bai primar martalog curvar bătrân de primar hoț și corupt?  O situație mai clară cu privire la terenurile pe care le are nu va fi prezentată nici la finalizarea procesului de cadastrare sistematică., pentru ca nu se dorește sa sa iasă adevărul și hoțiile. Totul se ascunde  cu intenție de madame (...) de actualul director Ocpi Ialomița și primari cu state de 20 ani în ale.furturilor și talhariilor cu terenuri. Ca sa poată recupera câte ceva mulora ar trebui zdrobite oasele pana spun adevărul despre cum au participat activ la scosul.terenurilor cu punga de plastic din județ.  O să fie o problemă cu aceste retrocedări, pentru că, la momentul de față, nu avem pământ disponibil! Doamna actuala prefect la tine în gradina este hotia și cheia furturilor de terenuri, subalterni tai de la comisia de retrocedări sunt complicii pe care îi cunoști dar îi aperi.  Abia după ce vom finaliza cadastrarea sistematică vom stabili dacă vom putea să le dăm oamenilor terenuri sau nu.
adevar trist:
(28 Iulie 2020, 14:05)
Primarii (majoritatea) sunt cei mai mari fermieri. Au pacalit babele si mosii din comunele lor ca sa le ia pamantul or in arenda pe bani putini, ori sa i-l vanda pe te miri ce. Apoi primarii din ce sa cotizeze bani pentru partid? numa din comisionul de la investitii? decarteaza fara numar de pe pamant, recolta, subventii grase, etc. Mai mult ca sigur ca au dosit pamanturile gasite in plus, sau pasunile din sate. In anii de dupa revolutie au dat pamanturi la cine a vrut si la cine n-a vrut, pe baza de cumetrii. Multe ilegalitati. Acum nu s-ajunge pamantul, mai trebuie sa luam si din tarile vecine.
Despre asta de la Pro care si-a insusit 300 ha de pamant, vorbesc pagubitii pe la colturi, n-are nimeni curaju sa-l reclame la autoritati. Si cine sa-l puna la punct? primari, prefecti si militieni colegi de partid? Aiurea. Or sa-l "caute" pe reclamant si o sa-i faca viata si mai grea. Halal tara furata, pradata, vanduta la baieti destepti si la straini.
trist adevar:
(28 Iulie 2020, 11:38)
1.Sunt mii de salariati la stat care au primit bani grasi pentru a rezolva treaba asta. Incompetenta, indiferenta, hotie.
2.De 25-30 ani se taie paduri in draci. Nimeni nu raspunde, nimeni nu opreste macelul. Incompetenta, indiferenta, hotie generalizata.
3.Sun primari in zona Baraganului care beneficiaza de pe mari suprafete agricole neretrocedate, nesolicitate. Sunt suprafete de pamant de care stie primarul si seful de asociatie care-l luicreaza.
4.In zona Slobozia Noua - Iazu, purtatorul de mapa a lui D r a k..ea , l-am numit pe MN, lucreaza 300 ha ...totul la negru. Nimeni nu-i cere impozit, nimeni nu-l intreaba de sanatate.