Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Chemgas Holding Corporation poluează legal

În opinia autorităților publice

Chemgas Holding Corporation poluează legal

La începutul lunii octom­brie 2020, slobozenii au fotogra­fiat (și filmat) din nou «coada de vulpe» deasupra Combinatului Chimic Slobozia. Incidentul, raportat Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, «ar fi fost cauzat de o defecțiune la nivelul instalațiilor de producere a azotului». Defecțiunea a fost remediată în decurs de o săptămână, iar activitatea firmei a fost reluată. Comisarii Gărzii de Mediu susțin că incidentele de acest gen sunt «acoperite de lege», iar poluarea este una accidentală.

Combinatul, închis o săptămână
La data de 3 octombrie 2020, rețelele de socializare au atras din nou atenția că deasupra Combi­natului Chimic a fost semnalată «coada de vulpe». Situația a fost sesizată public, dar autoritățile au dat asigurări că firma Chemgas Holding Corporation are situația sub control. În cazul poluării înre­gistrate în 3 octombrie a.c., Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița a confirmat că este vorba despre o poluare «accidentală» generată de o defecțiune «la nivelul instalațiilor de producere a azotului» și că anterior acestui incident toți parametrii de monitorizare a mediului au înregistrat valori normale. Daniel Popescu, inspector în cadrul Gărzii de Mediu Ialomița a precizat pentru ziarul nostru că, în urma verificărilor făcute, situația este sub control: «Da, a fost o defecțiune și timp de jumătate de oră s-a putut observa „coada de vulpe“... Activi­tatea a fost sistată pentru reparații și abia vineri, 9 octombrie a.c., ea a fost reluată!». Reamintim că în ultimul an nu mai puțin de 6 astfel de incidente au fost raportate de către slobozeni. De fiecare dată, autoritățile publice cu atribuții în domeniu, respectiv Garda de Mediu Ialomița și Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița au concluzionat că reglementările privind protecția mediului nu au fost încălcate și că poluarea provocată de «coada de vulpe» este una accidentală.

Incidente pe bandă rulantă
Redeschiderea Chemgas Holding Corporation în 2019 reface șirul incidentelor tehnologice care generează poluarea mediului în zona Combinatului și la nivelul Sloboziei. Celebra «coadă de vulpe» este doar partea văzută a activității firmei. În luna iulie, în zona localității Cosâmbești, rețeaua de conducte prin care Chemgas Holding Corporation deversează în râul Ialomița o parte din apele uzate și pluviale, a cedat. Martorii oculari susțin că apa scursă din conductele sparte «mirosea puternic a amoniac». Cu nici două luni înainte, la sfârșitul lunii mai, una dintre instalațiile de pe platformă a ars violent în secțiunea inferioară. Filmarea incidentului a fost postată pe internet și a devenit virală. În pofida evidenței, responsabilii Chemgas Holding Corporation nu au raportat incidentul. Surse interne au confirmat însă faptul că incendiul a izbucnit ca urmare a acumulării de gaze la una dintre vanele care eliberează în atmosferă gazele arse din procesul de producție al acidului azotic. După confirmarea neoficială a incidentului, Prefectura Ialomița a cerut conducerii ISU Ialomița o anchetă cu privire la situația existentă. Ancheta s-a soldat cu o amendă de 50000 de lei, însă Chemgas Holding Corporation continuă să funcționeze. În ultimii 9 ani, societatea a fost sancționată de 20 de ori pentru situații similare, dar sancțiunile aplicate nu au avut niciun efect. Conform informațiilor oficiale, valoarea totală a debitelor înregistrate la Adminis­trația Fondului pentru Mediu pentru noxele emanate în aer este de 127 milioane de lei.

20 Octombrie 2020, 08:05 (1501 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Chemgas Holding Corporation pune în funcțiune ilegal Combinatul Chimic din Slobozia
Statul are de recuperat 127 milioane de lei de la Chemgas Holding Corporation pentru neplata taxelor de mediu
Aerul din Slobozia, intoxicat cu oxizi de azot

Comentariile cititorilor:


Covrig 19:
(24 Octombrie 2020, 22:28)
Autoritățile nu pot închide combinatul ori din neputință ori din cauză de corupție. Ar fi existat șandramaua asta otrăvitoare într o țară civilizată din vestul Europei?? Niciodată!! Opinia publică ar fi reacționat prima...
Curiosul :
(24 Octombrie 2020, 01:40)
Băi ,lasati cic,amomil,chemgas,în pace datorita lui avem 2 ani reducere la pensie,ce are dacă nu-i mai apuci ca te manaca bolile ,bei apă cu nitriti,respiri oxizi de azot ,gaze ilariante nu alceva, dujmani românii astia pe averea securistului.
Gigel:
(22 Octombrie 2020, 14:06)
@Lili - stai usor, cica se lucreaza la identificarea poluatorului. Nu ar fi Clean Tech, cica duhoarea vine din Africa. Africa de Sud.
Lili:
(22 Octombrie 2020, 10:00)
Bun, hai și cu nenorocirea cealaltă de clean teach și poate respiram și noi aer curat!
Slobozeanul mondial:
(21 Octombrie 2020, 13:11)
Chiar nu se poate închide definitiv această sursă de poluare care ne omoară cu zile?!?! Dacă autoritățile nu fac nimic, noi cetățenii nu putem face niște demersuri in acest sens?! Nu știu. Undeva mai sus la București. Acest combinat are pe conștiință distrugerea zonei in care locuim si multe vieți omenești....
Cossa Nostra :
(21 Octombrie 2020, 08:15)
Ai scris-o"nostradamuse"!Despre retehnologizare,nu ai auzit?Combinatul foloseste evacuarea cu tehnica de acum 50 ani,intre timp oamenii scoliti au inventat filtre de noua generatie,insa datorita coruptiei si a votantilor ca tine,suntem obligati sa suportam cantitatile mari de amoniac evacuat"Nu e toxic pe cat se spune".Cu cine ai facut ora de chimie?Cu actuala ministru?Auzi-pentru elevii ce nu au energie electrica pentru online,acestia sa urmareasca la televizor orele de curs.Deci amoniacul in asa cantitati ne da aripi...!
gogu:
(20 Octombrie 2020, 19:14)
Trebuie destituit directorul ala de la garda de mediu atat timp cat respiram duhoarea dinspre Ciulnita si otrava dinspre combinat. Astia noi de la PNL, prefect, primar , ce pazesc? Au promis marea cu sarea, hai , cu chiu cu vai sa incepem sa vedem normalitatea !!!!
Nostradamus :
(20 Octombrie 2020, 13:59)
"coada de vulpe" este de la începutul combinatului. Un proces tehnologic, chimic legal. Nu e toxic atât cât se spune însă proiectarea combinatului în partea de sud a orașului și pe deal face ca acel fum să se dizolve în aer.
tratat cu tratament:
(20 Octombrie 2020, 10:31)
In Romania se fura cu legea in mana, se taie paduri cu legea la picior si se polueaza cu legea la palarie.
Vio:
(20 Octombrie 2020, 10:17)
Romania,mereu surprinzatoare !
Adi :
(20 Octombrie 2020, 08:16)
Si daca vor creste urechile ca la elefant sau vom avea masura 47 la pantofi,dovedit de la poluare,agentia de mediu si oamenii sistemului vor spune ca asa era legal.Sa ne aeram cu urechile si sa avem echilibrul perfect la mers pe balastru.Va multumim direct in gura !