Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Autoritățile solicită prelungirea carantinei la Slobozia cu încă 7 zile

Autoritățile solicită prelungirea carantinei la Slobozia cu încă 7 zile

UPDATE: DSU a aprobat prelungirea perioadei de carantină

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a solicitat în cadrul ședinței de joi, 26 noiembrie a.c., prelungirea măsurii de carantinare pentru municipiul Slobozia cu încă 7 zile. Solicitarea a fost trimisă către Departamentul pentru Situații de Urgență care urmează să adopte o decizie în acest sens. Dacă va fi aprobată, măsura intră în vigoare începând cu data de vineri, 27 noiembrie a.c., de la ora 00,00. Solicitarea autorităților din Ialomița a fost făcută ca urmare a creșterii ratei de incidență a cazurilor de infectare cu COVID-19. Estimările arată faptul că Slobozia se apropie de un indice de 9/1000 de locuitori.

UPDATE Departamentul pentru Situații de Urgență a aprobat prelungirea cu încă 7 zile a perioadei de carantină în municipiul Slobozia. În toată această perioadă de timp se vor menține restricțiile care există deja.

26 Noiembrie 2020, 13:30 (6266 vizualizări - 22 comentarii)

Citiți și:
Slobozia a ieșit din Zona Roșie. Incidența cazurilor COVID-19 începe să scadă!
Slobozia: 6,86/1000 de locuitori, rata de incidență a cazurilor COVID-19
Slobozia: Amendat pentru că a încălcat măsura izolării la domiciliu
IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de peste 28000 de lei
Grupul de Comunicare Strategică: 11 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Comentariile cititorilor:


#spalatepemaini:
(30 Noiembrie 2020, 08:36)
Hexifarma vindea dezinfectanti ce nu dezinfectau,azi cumparam masti ce doar ne mascheaza,nu si protejeaza"poarta masca.."???
Mary:
(27 Noiembrie 2020, 22:03)
În Pița Mare am observat grupuri care stau la taclale, se hlizesc, ori se cinstesc. Nu am văzut urmă de polițist csre să le spună ce înseamnă carantina. P.S. În Slobozia carnea de porc nu o să se ieftinească niciodată, iar piața este cea mai scumpă din țară.
Marius:
(27 Noiembrie 2020, 21:32)
Virusul exista si face ravagii.nu sunt adeptul politrucilor, dar nu contest în niciun caz carantinarea.un singur lucru am in minte în momentul ăsta:cum apare vaccinul si e disponibil, sunt primul la rând.vrea sa dau jos masca,vreau sa beau o bere la terasa,sa mi plimb copii în parc. Terminati cu teoria connspiratiei!!!cu arn, adn,samd..
@claudia cu c mic:
(27 Noiembrie 2020, 17:19)
Pe tine mumă - ta te-a scapat rau in cap cand erai mica? Măi Pelican Brief esti sonata? Am avut boala, nu e o gripa banala, m-am chinuit de m-au luat dracii, nici dusmanilor nu le doresc. Tie poate, ca asa iti dai seama cat ești de penibila. Teoria cospiratie, nu exista. Exista doar un virus scris de om si facut pentru a ucide cu orice pret. Capisci Madam clau - bau!
Claudia:
(27 Noiembrie 2020, 14:59)
@Cetatean
E usor sa ridiculizezi totul sub eticheta 'teoriei conspiratiei'. Dar traim totul pe pielea noastra. Chiar te faci ca nu vezi dubla masura ce se aplica? Singur spui ca politistii sunt masati la intrarea in oras si te lasa sa treci doar cu o minciuna in declaratie. De ce fac asta? Pentru ca nici nu exista interesul sa se faca ceva in privinta virusului care nu e mai grav decat o banala gripa. Miza jocului e, de fapt, testarea reactiei oamenilor la masurile lor aberante si a gradului de suportabilitate a acestora, avand ca finalitate implementarea a ce am spus mai jos. Dupa 6 decembrie isi vor arata adevarata fata. Pe 6 decembrie se pot organiza alegeri ca virusului asta ii place politica. Acelasi virus, in schimb, are alergie la serbarea Zilei Nationale a Romaniei. Interesant si dureros in acelasi timp, nu?
Cetatean:
(27 Noiembrie 2020, 13:34)
O sa stam in carantina mult si bine.Nici nu zici ca orasul e in carantina.Lumea iese la fel ca inainte. Politie pe strazi nu e, ca sa verifice urgenta iesirii. E doar cantonata la intrarea in oras si treci de ei fara nicio treaba, cu o minciuna in declaratie, ca urgenta!
Dumitru:
(27 Noiembrie 2020, 12:53)
Pai nu mai respectati nici o regula si vedeti ce se intampla, dar sa nu va duceti in spital ca nu are cine si unde sa va trateze! Voua v-ar trebui mai multa educatie, nu neaparat politisti pe strada.... 
Mary:
(27 Noiembrie 2020, 12:45)
Cu proștii și nesimțiți care nu respectă regulile, nu mai ieșim din carantină.
Cetatean:
(27 Noiembrie 2020, 12:37)
Este vorba despre aplicarea unor masuri eficiente. Este clar ca numai carantinarea nu a dat rezultate. De ce nu testeaza? Claudia lasa-ne cu teoria conspiratiei. Virusul exista, am avut si eu. Trebuie luate masuri eficiente. La noi numai se mimeaza.
cetatean:
(27 Noiembrie 2020, 11:07)
pt. carantinat:ai dreptate!
Claudia:
(27 Noiembrie 2020, 09:19)
Carantinarea, purtarea mastii, distantarea sociala, toate aceste restrangeri de drepturi si libertati in numele unei pandemii a carei gravitate e mult exagerata sunt, pentru cine nu a deschis inca ochii, cu bataie mai lunga. Se pregateste terenul pentru asa-numita 'Resetare Globala' care inseamna prabusirea fortata a economiei mondiale (se vorbeste deja de foamete) si crearea unei monede digitale (eliminarea banilor lichizi, vezi incurajarea comertului online) cu scopul final: controlul total al individului. Daca oligarhii vor avea proprietatea tuturor banilor, noi insine vom ajunge proprietatea lor. Nu acceptati vaccinul sub nicio forma! Este primul vaccin ARNm din istorie ce modifica materialul genetic al pacientului,fara cale de intoarcere odata ce l-ai facut.
Aron:
(27 Noiembrie 2020, 08:49)
Prelungiti inchiderea orasului cat mai mult , felicitari PNL, va multumim pentru masurile de siguranta luate. 
Carantinat:
(27 Noiembrie 2020, 08:17)
Fac apel la cetatenii Sloboziei, sa-i bagam si noi pe nenorociti, in carantina, pe 6 decembrie.
Marcel :
(27 Noiembrie 2020, 07:46)
Scoli inchise,restaurante si cafenele inchise,agitatie cu declaratie,totul fiind inutil.Pentru ce atata agitatie?Da,acest virus exista,se transmite si creeaza probleme mari de sanatate celor cu alte afectiuni deja instalate.Cei sanatosi parcurg 1-2 zile cu stari de rau,probabil mai usoare decat la gripa sezoniera si cam atat.De ce nu sunt internati cei cu probleme reale si este atata zarva pentru cei ce duc"pe picioare"acest coronavirus?De ce purtam masca?De ce nu se face public tratamentul,pentru ca la origine este un virus de raceala?Deci carantinati,purtand masca,inchisi dar numarul creste sau este constant.Cum?
Ionut:
(26 Noiembrie 2020, 23:39)
Niste masuri de tot rahatul. Politistii ii injurau pe decidenti ca sunt obligati sa stea in frig degeaba. Numai cine nu voia sa iasa sau sa intre in oras nu o putea face. Puteai pune orice pe declaratia aia, orice motiv, si te puteai plimba in voie. O mare tampenie. Daca ai declaratie, nu ai virus, iar daca nu ai declaratie, ai virus? Mari dobitoci, insa sa vezi ce ii va tranti lumea pe 6 decembrie...