Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Încă 7 zile de carantină la Slobozia

Propunere a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița

Încă 7 zile de carantină la Slobozia

UPDATE Departamentul pentru Situații de Urgență a aprobat solicitarea privind prelungirea carantinei la Slobozia

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a înaintat către Departamentul pentru Situații de Urgență propunerea privind prelungirea perioadei de carantinare a Sloboziei cu încă 7 zile. Măsura ar urma să intre în vigoare începând cu vineri, 11 decembrie 2020, de la ora 00,00. Decizia de prelungire a fost adoptată ca urmare a ratei crescute de incidență a cazurilor de COVID-19 înregistrate la nivelul orașului. Estimativ, în ultimele 14 zile, rata incidenței cazurilor a fost de 6,47/1000 de locuitori. Valoarea este în continuare ridicată, Slobozia fiind încă în Zona Roșie de infectări cu COVID-19.

UPDATE Departamentul pentru Situații de Urgență a aprobat prelungirea perioadei de carantină în municipiul Slobozia pentru încă 7 zile începând cu vineri, 11 decembrie 2020, de la ora 00,00. Astfel, persoanele se pot deplasa în exteriorul locuințelor doar în baza declarațiilor pe proprie răspundere.

10 Decembrie 2020, 11:15 (7568 vizualizări - 22 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: 1,57/1000 de locuitori, rata de incidență a cazurilor COVID-19
Restaurantele și cafenele din Slobozia, deschise la interior. Incidența cazurilor a scăzut la 2,25/1000 de locuitori!
Slobozia a ieșit din Zona Roșie. Incidența cazurilor COVID-19 începe să scadă!
Grupul de Comunicare Strategică: 14 noi cazuri COVID-19 în Ialomița
IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de 55500 de lei

Comentariile cititorilor:


De ce ?:
(12 Decembrie 2020, 10:33)
Are habar cineva cum se transmite acest virus?Mastile,s-a dovedit ca am avut toate porcariile puse in vanzare.Dezinfectantii de asemenea,o gluma.Se pare ca si aceasta carantinare a avut un impact foarte mic asupra raspandirii,din moment ce stim ca in ultima luna orasul era un furnicar.Despre ce vorbim?Virusul exista.Dar va rugam ca si pana acum sa fie protejate anumite categorii,varstnicii,bolnavii cronici,ca si la gripa sezoniera.Doar ca testul e pozitiv dar nu ai simptome blocam totul?Daca testele nu sunt concludente?Slobozia se apropie de blocaj financiar dar cetatenii vor intra si in depresie.Aceasta teama propagata zilnic,alarme pe telefoane,sirene pe strazi,totul va distruge omul normal,daca nu a facut-o deja.Apoi prin masurile tembele,bolnavii de altceva decat Covid mor acasa,netratati,din teama de a nu muri in saloanele groazei!De ce?
Bravo:
(11 Decembrie 2020, 17:33)
Aviz prefectei de Ialomița.Ce spune prefectul capitalei:De ce s.ă iau măsuri pe hârtie dacă nu sunt respectate!!!Și cică ..incidența aia a depăsit peste...7
Victoria:
(11 Decembrie 2020, 17:01)
Ați terminat mă, cu focarul de la Spital? Acolo se contaminează, mulți. Peste 12% din cei care au votat in Ialomita,au votat pe unii care le spunea ba ca este bine fara masca, ba ca ne vaccineaza cu forța, tot felul de idioțenii. Atat de idioți unii,nu i-a interesat pensia sau salariul, ci masca.
conTEST:
(11 Decembrie 2020, 08:42)
Un lucru este cert: virusul exista, face ravagii, multi l-au contractat; unii nu cred asta, pana cand nu se imbolnaveste, sau moare cineva dintre rudele/apropiatii lor. Pana atunci se uita la AiURitii aia antibotnita.
Dar mai avem o situatie, daca nu chiar doua: 
1. sunt clinici care fac teste, iar rezultatul este cel putin dubios; nu ai de fapt nimic, nu ai simptome, dar te gasesc pozitiv. Contrariat, te duci in alta parte si, surpriza, testul iese negativ. Treaba de mantuiala, ce fac cu testele, le baga la gramada si se contamineaza unele de la altele, sau este doar prostie, neglijenta? Mai stie cineva ca in urma cu vreo 10 ani se faceau analize medicale obligatorii? (pachetul de baza) duceai ca proba un esantion de ceai, in loc de urina si laboratorul iti spunea ca ai enshpe mii de probleme!
2. Statistica asta cu numarul de infectari/decese o actualizeaza cineva in timp real? sunt zvonuri ca ramai inregistrat cu covidelul si dupa o luna de cand te-ai vindecat; in ritmul asta procentul va fi de 100% si carantina pe viata?
Autoritatile sa fie clare, transparente, predictibile: cei care merg la munca au nevoie de adeverinte; care angajator sta sa faca saptamanal adeverinte pt toti angajatii? Riscam amenzi ca nu a iesit la timp documentul?
Absurd:
(10 Decembrie 2020, 22:17)
Nu stiu din cati comentati aici, a-ti fost la vot. Comentariile anonime nu duc la nici un rezultat.
Vladimir:
(10 Decembrie 2020, 21:15)
Extravilan, subscriu la ce ai spus. Cred ca s-au convins si ei ca filtrele de la intrare-iesire in/din oras erau degeaba, astazi am vazut ca au disparut. P.S. Bine ne fac, daca unii i-au votat de i-au dus la 25%, impreuna cu neo-marxistii formand guvernul...
Extravilan:
(10 Decembrie 2020, 18:39)
Carantina este doar pe hârtie și se poate fenta cu o simplă hârtie. Cei mai afectați sunt cei de la Poliție și Jandarmerie care își fac datoria, deși și dânșii știu că totul e o cacealma, dar lucrând după un jurământ, stau în frig, ploaie și vânt pentru nimic.
Marian :
(10 Decembrie 2020, 18:25)
O sa tot stam în carantină atâta timp cât avem retarzi care încă nu cred ca exista acest virus,si nu respecta nici un fel de regula de igiena si distanțare sociala. Mai nou am băgat și în parlament indivizii care erau împotriva purtării măștii. Felicitări!
LOCUITOR:
(10 Decembrie 2020, 15:59)
degeaba carantinezi orasul iar parcarile de la LIDL si KAUFLAND sint pline cu oameni din toate localitatile 
George:
(10 Decembrie 2020, 15:33)
Situația din pct meu de vedere e foarte simpla.un război rece PSD vs PNL ,în care momentan roșii își arată mușchii.daca vor să ne mai tina in carantină o vor face mult timp de acum încolo.si e relativ simplu:testează masiv marii angajatori din oras(ex.spitalului județean,dar si firmele de partid),si la 50.000 de locuitori te joci cu asa zisa carantină fără mari eforturi.daca vroiau să facă ceva real si normal testau în masă, nu doar în crescătorii de covid.
A.D.:
(10 Decembrie 2020, 15:26)
Institutia Prefectului a publicat, in ultimile zile, urmatoarele date:
08.12.2020 - rata era de 6.47
09.12.2020 - rata era de 6.20
si pe 
10.12.2020 - rata este de 6.16. Suntem in scadere!!!! de ce prelungim asa zisa carantina? Si asa a fost facuta doar ca sa fie facuta....v-ati batut joc si de noi ca cetateni ai acestui oras si de politistii si jandarmii care au fost pusi sa pazeasca intrarile/iesirile.
Mai bine ii puneati sa faca patrula la nivelul orasului, decat sa stea si sa inghete in filtre, sa nu mai permita imbulzeala in magazine, lipsa mastilor de protectie sau purtarea lor necorespunzatoare, plimbarea prin oras/alimentare/farmacii s.a.m.d a celor care de fapt erau carantinati...si exemplele pot continua...

Om:
(10 Decembrie 2020, 15:18)
Măi fraților trebuie să fii analfabet funcțional să prelungești o decizie care n-a avut nici un efect !
 Cred că până la urmă v-a trebui să ne înscriem cu toții în audiență la prefect să ne lămureacă despre  utilitatea acestot măsuri, și mai ales de ce-și bat joc de noi! Poate așa ne vor arăta întreaga gamă de măsuri și metode folosite pentru limitarea răspândirii virusului în afara limitării dreptului la liberă circulație! 
 Ar fi interesant dacă ar fi o solicitare masivă de consultare a prefectului! Așa că haideți cât mai mulți să ne înscriem.
Pe de altă partem, cred că ar trebui să facem și o analiză atentă în privința exagerărilor cu aceste prelungiri fără efect și să acționăm în instanță Prefectura și DSP-ul pentru încălcarea drepturilor fundamentale prevăzute de Constituție.
David:
(10 Decembrie 2020, 14:34)
Sunt în asentimentul tuturor celor de mai sus. Totul de la cap la coadă e o prostie, total ineficientă, ba chiar dăunătoare. E clar că cei ce ne conduc destinele sunt depășitți copios de situație, acționează mecanic, fără să gândească câtuși de puțin. Poate că gândirea îi ustură, sau poate n-au cu ce. Cert este că nemulțumirea e în creștere. Până la revoltă mai e un pas. Voi, cei de la putere, vă jucați cu nervii oamenilor, adică cu focul. „Să nu dea Dumnezeu cel sfânt, să vrem noi sânge, nu pământ.”
vax:
(10 Decembrie 2020, 14:22)
Carantina pentru analfabetii functionali care nu pricep sa respecte regulile sanitare.
Franky:
(10 Decembrie 2020, 14:16)
Dațio mă totală!ce dracu o ardeți săptămânal...și așa nu are nici'o relevanță!?