Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Încă 7 zile de carantină la Slobozia

Propunere a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița

Încă 7 zile de carantină la Slobozia

UPDATE Departamentul pentru Situații de Urgență a aprobat solicitarea privind prelungirea carantinei la Slobozia

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a înaintat către Departamentul pentru Situații de Urgență propunerea privind prelungirea perioadei de carantinare a Sloboziei cu încă 7 zile. Măsura ar urma să intre în vigoare începând cu vineri, 11 decembrie 2020, de la ora 00,00. Decizia de prelungire a fost adoptată ca urmare a ratei crescute de incidență a cazurilor de COVID-19 înregistrate la nivelul orașului. Estimativ, în ultimele 14 zile, rata incidenței cazurilor a fost de 6,47/1000 de locuitori. Valoarea este în continuare ridicată, Slobozia fiind încă în Zona Roșie de infectări cu COVID-19.

UPDATE Departamentul pentru Situații de Urgență a aprobat prelungirea perioadei de carantină în municipiul Slobozia pentru încă 7 zile începând cu vineri, 11 decembrie 2020, de la ora 00,00. Astfel, persoanele se pot deplasa în exteriorul locuințelor doar în baza declarațiilor pe proprie răspundere.

10 Decembrie 2020, 13:15 (12671 vizualizări - 22 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: Pandemia de COVID-19 închide Colegiul Național «Mihai Viteazul» pentru 5 zile
Oamenii din «linia întâi»
Cortul de testare gratuită de la Slobozia
Fiscul are de recuperat peste 5,5 milioane de lei din amenzile date în pandemie
Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Comentariile cititorilor:


De ce ?:
(12 Decembrie 2020, 12:33)
Are habar cineva cum se transmite acest virus?Mastile,s-a dovedit ca am avut toate porcariile puse in vanzare.Dezinfectantii de asemenea,o gluma.Se pare ca si aceasta carantinare a avut un impact foarte mic asupra raspandirii,din moment ce stim ca in ultima luna orasul era un furnicar.Despre ce vorbim?Virusul exista.Dar va rugam ca si pana acum sa fie protejate anumite categorii,varstnicii,bolnavii cronici,ca si la gripa sezoniera.Doar ca testul e pozitiv dar nu ai simptome blocam totul?Daca testele nu sunt concludente?Slobozia se apropie de blocaj financiar dar cetatenii vor intra si in depresie.Aceasta teama propagata zilnic,alarme pe telefoane,sirene pe strazi,totul va distruge omul normal,daca nu a facut-o deja.Apoi prin masurile tembele,bolnavii de altceva decat Covid mor acasa,netratati,din teama de a nu muri in saloanele groazei!De ce?
Bravo:
(11 Decembrie 2020, 19:33)
Aviz prefectei de Ialomița.Ce spune prefectul capitalei:De ce s.ă iau măsuri pe hârtie dacă nu sunt respectate!!!Și cică ..incidența aia a depăsit peste...7
Victoria:
(11 Decembrie 2020, 19:01)
Ați terminat mă, cu focarul de la Spital? Acolo se contaminează, mulți. Peste 12% din cei care au votat in Ialomita,au votat pe unii care le spunea ba ca este bine fara masca, ba ca ne vaccineaza cu forța, tot felul de idioțenii. Atat de idioți unii,nu i-a interesat pensia sau salariul, ci masca.
conTEST:
(11 Decembrie 2020, 10:42)
Un lucru este cert: virusul exista, face ravagii, multi l-au contractat; unii nu cred asta, pana cand nu se imbolnaveste, sau moare cineva dintre rudele/apropiatii lor. Pana atunci se uita la AiURitii aia antibotnita.
Dar mai avem o situatie, daca nu chiar doua: 
1. sunt clinici care fac teste, iar rezultatul este cel putin dubios; nu ai de fapt nimic, nu ai simptome, dar te gasesc pozitiv. Contrariat, te duci in alta parte si, surpriza, testul iese negativ. Treaba de mantuiala, ce fac cu testele, le baga la gramada si se contamineaza unele de la altele, sau este doar prostie, neglijenta? Mai stie cineva ca in urma cu vreo 10 ani se faceau analize medicale obligatorii? (pachetul de baza) duceai ca proba un esantion de ceai, in loc de urina si laboratorul iti spunea ca ai enshpe mii de probleme!
2. Statistica asta cu numarul de infectari/decese o actualizeaza cineva in timp real? sunt zvonuri ca ramai inregistrat cu covidelul si dupa o luna de cand te-ai vindecat; in ritmul asta procentul va fi de 100% si carantina pe viata?
Autoritatile sa fie clare, transparente, predictibile: cei care merg la munca au nevoie de adeverinte; care angajator sta sa faca saptamanal adeverinte pt toti angajatii? Riscam amenzi ca nu a iesit la timp documentul?
Absurd:
(11 Decembrie 2020, 00:17)
Nu stiu din cati comentati aici, a-ti fost la vot. Comentariile anonime nu duc la nici un rezultat.
Vladimir:
(10 Decembrie 2020, 23:15)
Extravilan, subscriu la ce ai spus. Cred ca s-au convins si ei ca filtrele de la intrare-iesire in/din oras erau degeaba, astazi am vazut ca au disparut. P.S. Bine ne fac, daca unii i-au votat de i-au dus la 25%, impreuna cu neo-marxistii formand guvernul...
Extravilan:
(10 Decembrie 2020, 20:39)
Carantina este doar pe hârtie și se poate fenta cu o simplă hârtie. Cei mai afectați sunt cei de la Poliție și Jandarmerie care își fac datoria, deși și dânșii știu că totul e o cacealma, dar lucrând după un jurământ, stau în frig, ploaie și vânt pentru nimic.
Marian :
(10 Decembrie 2020, 20:25)
O sa tot stam în carantină atâta timp cât avem retarzi care încă nu cred ca exista acest virus,si nu respecta nici un fel de regula de igiena si distanțare sociala. Mai nou am băgat și în parlament indivizii care erau împotriva purtării măștii. Felicitări!
LOCUITOR:
(10 Decembrie 2020, 17:59)
degeaba carantinezi orasul iar parcarile de la LIDL si KAUFLAND sint pline cu oameni din toate localitatile 
George:
(10 Decembrie 2020, 17:33)
Situația din pct meu de vedere e foarte simpla.un război rece PSD vs PNL ,în care momentan roșii își arată mușchii.daca vor să ne mai tina in carantină o vor face mult timp de acum încolo.si e relativ simplu:testează masiv marii angajatori din oras(ex.spitalului județean,dar si firmele de partid),si la 50.000 de locuitori te joci cu asa zisa carantină fără mari eforturi.daca vroiau să facă ceva real si normal testau în masă, nu doar în crescătorii de covid.
A.D.:
(10 Decembrie 2020, 17:26)
Institutia Prefectului a publicat, in ultimile zile, urmatoarele date:
08.12.2020 - rata era de 6.47
09.12.2020 - rata era de 6.20
si pe 
10.12.2020 - rata este de 6.16. Suntem in scadere!!!! de ce prelungim asa zisa carantina? Si asa a fost facuta doar ca sa fie facuta....v-ati batut joc si de noi ca cetateni ai acestui oras si de politistii si jandarmii care au fost pusi sa pazeasca intrarile/iesirile.
Mai bine ii puneati sa faca patrula la nivelul orasului, decat sa stea si sa inghete in filtre, sa nu mai permita imbulzeala in magazine, lipsa mastilor de protectie sau purtarea lor necorespunzatoare, plimbarea prin oras/alimentare/farmacii s.a.m.d a celor care de fapt erau carantinati...si exemplele pot continua...

Om:
(10 Decembrie 2020, 17:18)
Măi fraților trebuie să fii analfabet funcțional să prelungești o decizie care n-a avut nici un efect !
 Cred că până la urmă v-a trebui să ne înscriem cu toții în audiență la prefect să ne lămureacă despre  utilitatea acestot măsuri, și mai ales de ce-și bat joc de noi! Poate așa ne vor arăta întreaga gamă de măsuri și metode folosite pentru limitarea răspândirii virusului în afara limitării dreptului la liberă circulație! 
 Ar fi interesant dacă ar fi o solicitare masivă de consultare a prefectului! Așa că haideți cât mai mulți să ne înscriem.
Pe de altă partem, cred că ar trebui să facem și o analiză atentă în privința exagerărilor cu aceste prelungiri fără efect și să acționăm în instanță Prefectura și DSP-ul pentru încălcarea drepturilor fundamentale prevăzute de Constituție.
David:
(10 Decembrie 2020, 16:34)
Sunt în asentimentul tuturor celor de mai sus. Totul de la cap la coadă e o prostie, total ineficientă, ba chiar dăunătoare. E clar că cei ce ne conduc destinele sunt depășitți copios de situație, acționează mecanic, fără să gândească câtuși de puțin. Poate că gândirea îi ustură, sau poate n-au cu ce. Cert este că nemulțumirea e în creștere. Până la revoltă mai e un pas. Voi, cei de la putere, vă jucați cu nervii oamenilor, adică cu focul. „Să nu dea Dumnezeu cel sfânt, să vrem noi sânge, nu pământ.”
vax:
(10 Decembrie 2020, 16:22)
Carantina pentru analfabetii functionali care nu pricep sa respecte regulile sanitare.
Franky:
(10 Decembrie 2020, 16:16)
Dațio mă totală!ce dracu o ardeți săptămânal...și așa nu are nici'o relevanță!?

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Sâmbătă 08 Aug 2026
118 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA Ialomița: Termen limită pentru depunerea cererilor de ajutor privind bunăstarea animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că termenul limită de depunere a Cererilor de ajutor pentru Măsura 215-Plăți privind bunăstarea animalelor, pachet ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2014, 09:50
(7119 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Au fost aprobate normele anuale de venit agricol

Administrația Județeana a Finanțelor Publice Ialomița anunță aprobarea normelor anuale de venit agricol pentru anul 2014. Aceste norme sînt utilizate la impunerea veniturilor obținute din exploatarea terenurilor ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2014, 09:35
(5961 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Copil de 14 ani pe bicicletă, acroșat de un vehicul

Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată luni, 23 iunie, cu privire la faptul că pe raza comunei Ion Roată s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2014, 09:20
(4566 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița serbează «Ziua Dunării»

Consiliul Județean Ialomița marchează duminică, 29 iunie, «Ziua Dunării». Manifestarea, una de tradiție la nivel județean, își propune să atragă atenția asupra oportunităților turistice pe care le oferă ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2014, 09:10
(5816 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni la regimul rutier

Luni, 23 iunie 2014, polițiștii rutieri și de Ordine Publică au acționat pe arterele rutiere județene pentru constatarea de contravenții și prevenirea, respectiv, combaterea infracțiunilor rutiere. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2014, 08:50
(5289 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Bacalaureatul, păzit de jandarmi

Efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, în perioada 30 iunie-11 iulie 2014, cu ocazia susținerii examenelor scrise de Bacalaureat, paza a 7 centre de examinare, 2 ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2014, 07:20
(6399 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC BUILDING ASTROM SRL Pitești
angajează pentru punctul de lucru
CENTRU DE AFACERI HAMILTON

(lîngă Combinatul Chimic)
-Dulgheri
-Fierar-betoniști
-Macaragiu
-Agent de pază
Relații la punctul de lucru
din Slobozia, jud. Ialomița
(lîngă Combinatul Chimic) sau
la tel. 0740/003.338, dl Dogaru Florin

24 Iunie 2014, 11:30


anunț angajare

SC Trota România SRL Cluj
selecționează
ȘOFERI PROFESIONIȘTI
categoriile C+E,
atît cu experiență pe TIR,
cît și tineri fără experiență,
pentru transporturi frigorifice
în Comunitatea Europeană
În curînd se vor ține interviuri
în zona dumneavoastră

Informații la tel. 0740/295.418,
între orele 9,00-14,00, 16,00-20,00,
doar după ce se trimite un CV
și copii după actele de mai jos la
[email protected]

-Buletin
-Pașaport
-Permis de conducere
-Cartelă tahograf
-Atestat de marfă
-Caziere judiciar și auto
A se abține toți cei ce nu întrunesc condițiile mai sus arătate

23 Iunie 2014, 07:20


Slobozia: Percheziții la suspecți de «evaziune fiscală» și «spălare de bani»

La primele ore ale dimineții de miercuri, 18 iunie 2014, polițiștii de Investigare a Fraudelor au efectuat 15 percheziții la sedii și puncte de lucru de societăți comerciale și la persoane bănuite de «evaziune ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2014, 08:10
(10606 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Ultex Țăndărei

ncendiu la fabrica de ulei din Țăndărei la sfîrșitul săptămînii precedente. Totul s-a petrecut din cauza unei instalații, care a cedat. Din fericire, în urma evenimentului, nu au existat victime.
...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2014, 15:45
(5101 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Minor reținut pentru furt

Un minor, de 16 ani, a fost reținut de polițiști sub acuzația de furt. El a fost prezentat instanței cu propunerea de arestare preventivă. Minorul în cauză este bănuit că ar fi sustras portofelul unei turiste ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2014, 13:25
(6320 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara furt


Ialomița: Alcoolul le-a adus dosare penale

În ultimele zile, polițiștii Serviciului Rutier au continuat activitățile de prevenire a accidentelor rutiere. Nouă conducători auto au fost depistați de oamenii legii pe șoselele din Ialomița în stare ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2014, 12:05
(7640 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Sancționați după ce au încercat să vîndă ilegal fier vechi

Polițiștii au identificat pe raza comunei ialomițene Mihail Kogălniceanu doi tineri, din Fetești, în vîrstă de 15 și 25 de ani, care transportau ilegal o cantitate importantă de fier vechi. Ei au fost trași ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2014, 11:05
(7115 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Sezon estival în siguranță

Pe toată durata sezonului estival 2014 stațiunea Amara va fi împînzită de jandarmi. Oamenii în uniformă vor demara acțiuni prin care vor încerca să asigure un climat de ordine și liniște publică. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2014, 09:30
(5621 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Conducea cu permis fals

Un bărbat de 38 de ani este cercetat penal pentru comiterea infracțiunilor de «de fals material în înscrisuri oficiale», «uz de fals» și «conducerea unui vehicul fără permis de conducere». Oprit de oamenii ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2014, 08:20
(6172 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Finalizarea campaniei pentru depunerea cererilor de plată pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita a finalizat marți, 10 iunie 2014, Campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2014, 15:40
(9780 vizualizări - 0 comentarii)


Uziceni: Patron reținut pentru evaziune fiscală

Polițiștii de Investigare a Fraudelor au reținut, pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, un bărbat de 44 de ani, din Urziceni, pentru săvîrșirea infracțiunii de evaziune fiscală. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2014, 10:30
(7743 vizualizări - 1 comentariu)


Marsilieni: Copilul de 13 ani a incendiat o anexă!

Acoperișul unei anexe gospodărești a unui cetățean din localitatea Marsilieni a fost cuprinsă de flăcări, după ce fiul proprietarului, în vîrstă de 13 ani, lăsat nesupravegheat, s-a jucat cu focul generînd ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2014, 08:40
(6626 vizualizări - 1 comentariu)


Doi chinezi, depistați ilegal în Ialomița

Polițiștii Inspectoratului General pentru Imigrări-Biroul  pentru Imigrări Ialomița, în cooperare cu polițiști ai Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și cadre ale Inspectoratului de Jandarmi ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2014, 16:10
(5198 vizualizări - 1 comentariu)


Festivalul județean de folclor «Zărzărică, zărzărea», la Munteni Buzău

Festivalul județean de folclor «Zărzărică, zărzărea», la Munteni Buzău

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița organizează vineri, 13 iunie 2014, orele 16,00, la Căminul Cultural Munteni Buzău, faza finală a celei de-a XXII-a ediții ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2014, 13:20
(10287 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Un șofer beat a acroșat un căruțaș băut!

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2A a avut loc un eveniment rutier. Astfel, în timp ce un bărbat, în vîrstă de 64 de ani, din București, conducea un autoturism din direcția Slobozia ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2014, 11:05
(5532 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia accident


Ialomița: Tineri băuți și fără permise, la volan

Polițiștii au depistat un tînăr, în vîrstă 24 de ani, din județul Călărași, în timp ce se afla la volanul unui autoturism pe raza municipiului Urziceni, deși nu poseda permis de conducere pentru vreo categorie ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2014, 09:40
(6007 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Bacalaureatul, în atenția polițiștilor

Zilnic, aproximativ 50 de polițiști asigură ordinea și liniștea publică în unitățile de învățămînt din județul Ialomița în care au loc probele din cadrul examenului de Bacalaureat sesiunea iunie-iulie ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2014, 08:50
(4784 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Razie pentru depistarea de vin contrafăcut!

Peste 200 de polițiști au efectuat 44 de percheziții, pe raza județelor Constanța, Tulcea, Ialomița, Dolj, Olt, Maramureș, Iași și Vrancea și a municipiului București, într-o cauză penală în care sînt efectuate cercetări sub aspectul săvîrșirii de infracțiuni economico-financiare. Prejudiciul creat depășește 50000 lei. ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2014, 17:05
(6327 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Ghicitoare» specializată în furt de bijuterii

Miercuri, 4 iunie 2014, o tînără din Slobozia a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de înșelăciune. Fata a fost abordată de o femeie care a spus că îi poate «ghici» viitorul. Victima a relatat ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2014, 16:00
(7444 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Infracțiuni la regimul rutier

Miercuri, 4 iunie 2014, polițiștii au acționat pe arterele rutiere județene pentru constatarea de contravenții și prevenirea, respectiv, combaterea infracțiunilor rutiere. Polițiștii au constatat 135 contravenții ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2014, 14:25
(7863 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Hoț prins de polițiști

Polițiștii Secției Ion Roată au reținut miercuri, 4 iunie 2014, un tînăr în vîrstă de 18 ani, domiciliat în comuna Alexeni. Cel în cauză a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă, fiind ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2014, 13:45
(7840 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ion Roată hoț


AJFP Ialomița: Instituirea unei scheme de ajutor de stat pentru sprijinirea investițiilor care promovează dezvoltarea regională prin creearea de locuri de muncă

În temeiul Deciziei Comisiei Europene C(2014)2240 final, al art. 108 din Constituția României și al dispozițiilor art. 3 alin. (3) din OUG 117/2006, privind procedurile naționale în domeniul ajutorului ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2014, 11:40
(9037 vizualizări - 0 comentarii)


Dispariții la Coșereni și Amara

Dispariții la Coșereni și Amara

În cursul zilei de 31 mai a.c., Postul de Poliție Coșereni a fost sesizat despre faptul că POȘIRCĂ MARIUS, de 33 de ani, a plecat de la o stînă de animale de pe raza comunei, unde lucra ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2014, 10:50
(8530 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Accident după ce a explodat un cauciuc!

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2 s-a produs un accident de circulație soldat cu victime. Din primele verificări, polițiștii au stabilit că în timp ce o tînără, în vîrstă de 31 de ani ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2014, 09:30
(8056 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Răduță Aurelian-Constantin în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Antoine în «Suntem în urmă cu pregătirea, dar construim un grup puternic!» ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...