Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Sancțiuni disciplinare în cazul polițistului local care a agresat o tânără

Slobozia: Sancțiuni disciplinare în cazul polițistului local care a agresat o tânără

Reprezentanții Primăriei Slobozia au cerut Poliției Locale efectuarea unor cercetări disciplinare în cazul agentului acuzat că a agresat, în plină stradă, o tânără de 24 de ani din oraș. «O astfel de atitudine a angajaților Poliției Locale Slobozia este inacceptabilă!» este poziția oficială a primarului Sloboziei, Dragoș Soare, precizată într-un comunicat de presă.

Poliția Slobozia face verificări O anchetă penală se află în prezent în lucru după ce tânăra de 24 de ani care susține faptul că a fost agresată de polițistul local a sesizat organele judiciare. Se pare că, la rândul său, agentul, care se afla în afara orelor de program la momentul incidentului, a fost agresat de iubitul fetei, împreună cu un prieten de-al acestuia. Într-un comunicat de presă remis publicității, Primăria Municipiului Slobozia condamnă public gestul agentului, solicitând cercetarea disciplinară a polițistului local. «O astfel de atitudine a angajaților Poliției Locale Slobozia este inacceptabilă, indiferent dacă aceștia se află în exercițiul funcției sau nu! Polițiștii locali sunt angajații comunității tocmai pentru a asigura ordinea și liniștea publică și este inadmisibilă o astfel de abatere de la principiile pe care a fost clădită instituția Poliției Locale. Am solicitat conducătorului Poliției Locale Slobozia să convoace comisia de disciplină care să analizeze faptele petrecute, fiind primul pas pentru sancționarea angajatului instituției. Locul unor oameni care au o atitudine atât de violentă, mai ales față de femei, indiferent că sunt în timpul lor liber, nu este în mod evident în stradă, în patrule și în contact cu cetățenii. Voi dispune cele mai dure sancțiuni în acest caz, pentru că astfel de derapaje trebuie sancționate dur. Vreau să fie foarte clar pentru toți angajații Primăriei Slobozia faptul că noi lucrăm pentru locuitorii orașului nostru, în interesul lor și că este obligația noastră să le oferim servicii de calitate pentru care suntem plătiți. Vom reveni la finalul cercetărilor cu privire la acest caz pentru a vă comunica rezultatul acestora și măsurile pe care le-am dispus!» se mai arată în respectivul comunicat de presă.

8 Ianuarie 2021, 11:05 (4622 vizualizări - 50 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia a investit 100 mii de lei în programe electronice de arhivare nefuncționale
Administrație performantă în 6 luni la Slobozia

Comentariile cititorilor:


@ Nan M:
(11 Ianuarie 2021, 18:17)
Așa este domnule Nan! Ar trebui să se termine cu acuzele la adresa angajaților de la Penitenciarul Slobozia!
Aveți dreptate, nu sunt bătăuși cum afirmă unii, nu sunt hoți cum afirmă alții. 
Dar se pare că unii au niște problememajore  de integritate, mai au și ceva probleme cu falsul în declarații, în special cele de avere.
Lucru destul de grav când ești angajat al Penitenciarului Slobozia și uiți să declari câte un apartament!
@ Marcu Alin:
(11 Ianuarie 2021, 17:45)
Extrem de corecte observațiile!
parcagiu:
(11 Ianuarie 2021, 16:36)
sa corectam :
in ultimii ani,   cu exceptia celei de pe soseaua nordului unde s-au construit niste blocuri,  nu s-au facut parcari.  s-au  facut  doar marcaje in parcari. singura parcare "facuta" este cea subterana.
ca de aceea  parcheaza masinile fiecare pe unde poate.
si e vai de noi ce ne asteapta in urmatorii 4-5 ani pe chestia asta.
Marcu Alin:
(11 Ianuarie 2021, 14:52)
Oameni buni, indiferent cum am privi situația, este vorba de tratament preferențial. În situația str. Cuza Vodă (circul în fiecare dimineață pe acolo), este prea țipător, prea șocant - sunt parcate în fiecare zi un număr de 8-10 autoturisme chiar sub indicatoarele de ''Oprire interzisă'' și nu se ia nicio măsură. Indiferent că trebuie să acționeze Poliția Locală sau Poliția Municipiului Slobozia.
Iar peste drum de sediul Poliției Locale, ferească Dumnezeu să parchezi sub indicatorul ''Oprirea interzisă'' amplasat acolo. Au sărit imediat pe tine și te amendează.
Despre ce vorbim aici?
Ok, înțeleg că nu se mai justifică indicatoarele pe str. Cuza Vodă, pur și simplu le desființezi. Dar dacă se justifică, atunci este anormal să permiți manifestarea unui fenomen din nerespectarea regulilor de circulație rutieră.
Fără supărare, dar oamenii au dreptate să simtă că ceva nu este în regulă, și că vorbim de tratament discriminatoriu!
@@@ maftei:
(11 Ianuarie 2021, 12:44)
Iar referitor la parcări, trebuie remarcat că, în ultimii ani, s-au făcut destul de multe parcări, dar există nenumărate situații în care proprietarii de autoturisme pur și simplu nu vor să plătească o taxă modică (aprox. 10 lei/lună) pentru a avea locul asigurat într-o parcare decentă.
Și în situația aceasta, preferă să parcheze oriunde altundeva, decât să plătească, dacă se poate chiar și în intrarea blocului unde domiciliază!
@@@ maftei:
(11 Ianuarie 2021, 12:38)
Problema este extrem de simplă. Dacă nu ai unde să permiți parcarea autoturismelor, nu pui interdicții, indiferent că vorbim de indicatoare sau marcaje rutiere. Pentru că în momentul în care ai instituit restricții într-o zonă unde nu ai alte soluții pentru parcarea auto, nu faci decât să-ți creezi o problemă mult mai mare! 
Pe de altă parte cum poți justifica o amendă pentru parcarea pe trecerea de pietoni sau în apropierea acesteia (în zona de interdicție), dar în situația de pe Cuza Vodă (parcare sub indicatorul de Oprirea interzisă), repetată și cu număr mare de contravenienți, pur și simplu nu iei nicio măsură?
Nu vi se pare că este o situație anormală? Este vorba de preferințe, de interese, sau pur și simplu de faptul că acolo domiciliază vreo persoană cu conexiuni importante?
Iar dacă soluția nu este în competența Poliției Locale, foarte scurt - Poliția Locală iese cu un comunicat și precizează a cui este responsabilitatea. Simplu, corect, elegant!
Iar referitor, la ante-comentatorii noștrii, pe care îi numiți filozofi, trebuie să remarcăm că oamenii au prezentat situații reale, probleme cu care se confruntă, iar pe deasupra s-au exprimat extrem de decent și, ceea ce contează cel mai mult, au folosit corect gramatica limbii române. 
Aviz amatorilor!!!
@@ maftei:
(11 Ianuarie 2021, 12:06)
stii, ca sa faci o discutie pe o anumita problema ( si sunt destule in oras ), nu e suficient sa arunci o privire din masina. este necesar sa  pui problema in context, sa iei in calcul mai multi factori care, fiecare in parte dar si  toti la un loc, influenteaza situatia.
in general administratia si , in particular administratia publica locala implica un complex de masuri si actiuni de la primar si de la consiliu local pana la ultimul angajat dintr-un compartiment al oricarei diectii. nu amenda este solutia. solutia este cea a soferului suparat : "faceti bai, parcari", si nu comunitarii fac parcari.
si stand stramb si judecand drept, mai este si politia " adevarata" , cum spun unii, cu rutieristii ei.
eu, in "marinimia" lor am primit doua avertismente anu asta  dela comunitari, dar "politistii adevarati" nici nu m-au vazut parcand la dublaj. au trecut pe langa mine calm, e adevarat cu masca pe nas.
nu stiu cate masini sunt in slobozia, ( 20.000-30.000 ?) dar sunt familii chiar cu trei- patru masini. unde la duci, unde le parchezi ?
ii dai cheia comunitarului si raspunde el unde o parcheaza ?
du-te matale la primar, la dadp, la consiliul local si cere rezolvari.
cu totii stim ce este circulatia rutiera in bucuresti unde sunt in trafic peste un milin de masini ( o masina la doi oameni ). si astea opresc si la dublaj si la triplaj si in mijlocul intersectiei  unde  mai poate fiecare.
ei, cam asa va fi si in slobozia. oricate amenzi ai da. oricati comunitari ar fi cu procesul verbal in mana.
solutia ? este oriunde numai la politia locala nu. decat intr-o masura minima.
din afara toti suntem filozofi.
pe toti "comentatorii" i-as vrea putin inhamati la o munca pentru care sa raporteze rezultate concrete in acest domeniu cuprins in tot felul de constrangeri legislative, procedurale, de comunicare.
@@ Maftei Alexandru:
(11 Ianuarie 2021, 11:53)
Un punct de vedere foarte corect! Ne-am câștigat cu greu libertatea de a ne exprima, pe orice subiect, atâta timp cât rămânem în limitele de decență!
Nan M:
(11 Ianuarie 2021, 10:13)
Terminați cu acuzele la adresa angajaților de la Penitenciarul Slobozia! Nu sunt bătăuși cum afirmă unii, nu sunt hoți cum afirmă alții. Sunt oameni ca toți oamenii, sunt și ei locuitori ai acestui oraș.
Iar referitor la conflictul cu polițiștul local, faptele au fost foarte mult denaturate, dar organele de anchetă cunosc situația în amănunt.
Interesant ar fi, pentru cei care îi găsesc scuze polițistului local, ca instituțiile implicate să precizeze ce alcolemie avea respectivul și atunci ați privi lucrurile cu alți ochi.
Un taximetrist de la MB--uri :
(11 Ianuarie 2021, 10:03)
Aici in intersecție sunt masini stationate pentru ca este marcaj pe carosabil, 5 locuri parcare.Nu mai duceți lumea in eroare!
@ Maftei Alexandru:
(11 Ianuarie 2021, 10:01)
Da domnule Maftei, sunt și eu de acord cu dumneavoastră. Poliția Locală Slobozia ar trebui să dea amenzi și nu avertismente. Poate că aceasta este și cauza parcărilor haotice din oraș, lucru care ne deranjează pe toți, indiferent că suntem conducători auto sau pietoni.
Doar că asta nu scuză, sub nicio formă, inactivitatea acestei structuri, impotența acesteia de a-și îndeplini misiunile încredințate.
Iar referitor la comentariile celor de dinaintea noastră, cred că și-au câștigat acest drept, indiferent de opiniile acestora. Atâta timp cât nu jignesc (lucru pe care observ că dumneavoastră nu-l faceți), au dreptul să semnaleze aspectele care îi deranjează. Mai ales că unele dintre ele par extrem de reale, iar unele sunt cu adevărat reale (situația de pe str. Cuza Vodă, pe care o certific și eu).
Dacă aceste situații nu erau reale, era extrem de simplu ca Poliția Locală să iasă cu un comunicat/punct de vedere și să demonstreze, aplicat și argumentat, că lucrurile nu stau așa.
Nimeni nu spune că este ușor să fi polițist local, dar atunci ce-ar mai putea spune cei care sunt cu adevărat polițiști, referindu-mă aici la Poliția Națională, care chiar au misiuni și acțiuni cu grad ridicat de risc, care chiar derulează operațiuni de investigații complexe și care, în condițiile în care veniturile lor au ajuns mai mici decât ale polițiștilor locali, nu se mai plâng și își exercita activitatea în cele mai bune condiții.
În rest, felicitări Independent că ai promovat un subiect care a suscitat atâta interes și poate că cei din instituțiile vizate ar putea lua aminte la ce-și doresc cetățenii.
Maftei Alexandru:
(11 Ianuarie 2021, 07:46)
Domnu "Radu C " cu tot respectul , atat dumneavoastră cât și domnii care în aproape toate comentariile , tot găsiți pretexte să aruncați cu noroi sau să găsiți diverse tertipuri de genul : " În urmă cu 2 ore, intersecția B-dului Nicolae Bălcescu cu B-dul Matei Basarab, când virezi la dreapta de pe Nicolae Bălcescu, în zona de oprire interzisă (chiar în intersecție), 3 autoturisme staționate " vă rog să aveți bunăvoința pentru o zi să lucrați în locul acestora! Este ușor sa aruncați cu noroi sau să aducem acuze, reproșuri din fața unui telefon mobil , tableta etc. Oameni buni de la un subiect cei drept revoltător dar asumat de către cei implicați , vedeți gunoiul altora și aruncați cu pietre de parcă sunteți fiecare dintre voi o UȘĂ DE BISERICĂ !!! După părerea mea polițiștii locali sau cum îi numiți majoritatea " COMUNITARI" ar trebuii să nu mai dea avertismente datorită pretextelor date de fiecare dintre noi , să ne asculte problemele și să ne "ierte" ...am merita AMENZI la ce "gunoaie" am devenit unii dintre noi
Radu C:
(10 Ianuarie 2021, 22:15)
În urmă cu 2 ore, intersecția B-dului  Nicolae Bălcescu cu B-dul Matei Basarab, când virezi la dreapta de pe Nicolae Bălcescu, în zona de oprire interzisă (chiar în intersecție), 3 autoturisme staționate.
Comunitarii (că deja nu mai putem să le spunem polițiști locali) se deplasau ușurel cu Logan-ul 08 PCS, fără să aibă nici cea mai mică reacție, cu toate că au trecut pe lângă.
Întrebare firească: pentru ce îi plătim dacă sunt incapabili să-și facă meseria?
PS: În fiecare seară, în zona respectivă sunt staționate autoturisme care încurcă traficul și vizibilitatea!
Ispir:
(10 Ianuarie 2021, 18:13)
Treaba cu oamenii penitenciarului care știu să se ascundă vine din vremea când erau conduși de A. și nevastă-sa. In timp ce aceștia furau de zvântau angajații furau și ei (mai puțin este adevărat) și era o liniște totală.
alt locuitor:
(10 Ianuarie 2021, 17:40)
nu are importanta ca cei de la penitenciar sunt tot bugetari. ei nu sar in ochi,  nu au nicio  interactiune cu comunitatea, cu covarsitoarea majoritate a populatiei din slobozia.
in schimb comunitarii pot fi caii de bataie pentru ca sunt mereu vizibili in strada, sunt intr-un loc in care cineva il invidiaza pentru salariu ( e drept, marisor ), pentru siguranta locului de munca ( poate prea garantat ), pentru ca iti mai dau o amenda ( care oricum ar fi, e nejustificata ) si de aici se varsa si frustrarile.
permanent vor fi vazuti cu cei mai critici ochi. cu sau fara motiv. de catre cei care inteleg si , in masura similara, de catre cei care nu inteleg.
in ce priveste violenta contra-atacului celor  de la penitenciar - cu vatamare corporala, cu cine stie cat de multe zile de spitalizare, va fi in mod sigur  analizata de sefii puscariei si, mai mult ca sigur, de catre instanta.