Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Sancțiuni disciplinare în cazul polițistului local care a agresat o tânără

Slobozia: Sancțiuni disciplinare în cazul polițistului local care a agresat o tânără

Reprezentanții Primăriei Slobozia au cerut Poliției Locale efectuarea unor cercetări disciplinare în cazul agentului acuzat că a agresat, în plină stradă, o tânără de 24 de ani din oraș. «O astfel de atitudine a angajaților Poliției Locale Slobozia este inacceptabilă!» este poziția oficială a primarului Sloboziei, Dragoș Soare, precizată într-un comunicat de presă.

Poliția Slobozia face verificări O anchetă penală se află în prezent în lucru după ce tânăra de 24 de ani care susține faptul că a fost agresată de polițistul local a sesizat organele judiciare. Se pare că, la rândul său, agentul, care se afla în afara orelor de program la momentul incidentului, a fost agresat de iubitul fetei, împreună cu un prieten de-al acestuia. Într-un comunicat de presă remis publicității, Primăria Municipiului Slobozia condamnă public gestul agentului, solicitând cercetarea disciplinară a polițistului local. «O astfel de atitudine a angajaților Poliției Locale Slobozia este inacceptabilă, indiferent dacă aceștia se află în exercițiul funcției sau nu! Polițiștii locali sunt angajații comunității tocmai pentru a asigura ordinea și liniștea publică și este inadmisibilă o astfel de abatere de la principiile pe care a fost clădită instituția Poliției Locale. Am solicitat conducătorului Poliției Locale Slobozia să convoace comisia de disciplină care să analizeze faptele petrecute, fiind primul pas pentru sancționarea angajatului instituției. Locul unor oameni care au o atitudine atât de violentă, mai ales față de femei, indiferent că sunt în timpul lor liber, nu este în mod evident în stradă, în patrule și în contact cu cetățenii. Voi dispune cele mai dure sancțiuni în acest caz, pentru că astfel de derapaje trebuie sancționate dur. Vreau să fie foarte clar pentru toți angajații Primăriei Slobozia faptul că noi lucrăm pentru locuitorii orașului nostru, în interesul lor și că este obligația noastră să le oferim servicii de calitate pentru care suntem plătiți. Vom reveni la finalul cercetărilor cu privire la acest caz pentru a vă comunica rezultatul acestora și măsurile pe care le-am dispus!» se mai arată în respectivul comunicat de presă.

8 Ianuarie 2021, 11:05 (5239 vizualizări - 50 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia a investit 100 mii de lei în programe electronice de arhivare nefuncționale
Administrație performantă în 6 luni la Slobozia

Comentariile cititorilor:


Mitrea :
(10 Ianuarie 2021, 16:18)
Asteptam cat mai curand din partea dvs. un articol legat de schimbarea pe crieterii politice a directorilor de scoli,schimbare ce s-a facut vineri.
LOCUITOR:
(10 Ianuarie 2021, 14:26)
DE LA PENINTECIARUL SLOBOZIA NICI O REACTIE.NICI UN COMUNICAT SAU ESTE CEVA NORMAL SA REACTIONEZI ASTFEL
@@ Serban Nicu:
(10 Ianuarie 2021, 13:27)
Intersecția Vasile Alecsandri cu str. Independenței! Cu referire la cele 2-3 jeep-uri în zona de interzisă și mai ales pe trecerea de pietoni. Parcarea acestora reprezintă un real pericol pentru elevii care trec strada la atelierul Liceului de Artă.
Polițiștii locali au fost sesizați nu o dată, pentru că au fost mai multe tamponări în zonă din cauza autoturismelor parcate ilegal, dar niciodată nu au acționat.
Cumva din cauza afacerilor derulate de posesorii jeep-urilor?
Și exemplele pot continua, sunt zeci de cazuri zilnic, iar cei de la Poliția Locală trec cu Logan-ul și se fac că nu le văd!

Taracila M:
(10 Ianuarie 2021, 10:36)
Nu cred că este în regulă să blamăm întregul corp al polițiștilor locali, chiar nu cred că toți intră în aceeași categorie.
Cu siguranță, există și polițiști care au intrat pe bune, fără pile și intervenții, chiar dacă, probabil, sunt foarte puțini.
Iar referitor la polițistul agresor, colegi ai acestuia confirmă faptul că se cunoșteau de mult timp problemele pe care le avea, atât din punctde vedere comportamental, dar și al consumului de alcool. Dar era omul cuiva, era relația cuiva și nu se putea lua măsuri.
Cam asta-i situația, cam cum e în întreaga societate. Ce poate să facă primarul? Doar să dea 2-3 comunicate și intervine uitarea!
Iar agresorii de la Penitenciarul Slobozia, se pare că au și alte probleme, nu doar cele legate de această agresiune.
De acord cu Serban:
(10 Ianuarie 2021, 09:30)
Exemplul dat mai devreme, cu staționarea fără probleme pe str. Cuza Vodă, chiar sub cele 3 indicatoare cu Oprirea interzisă este extrem de relevant și real cu privire la modul în care această structură a Primăriei Slobozia își face treaba.
Cu atât mai supărărător este faptul că am și vecini care au semnalat acest aspect polițiștilor locali care tranzitau zona respectivă, iar aceștia doar ridicau din umeri sau promiteau că vor lua măsuri.
Bineînțeles, vorbe goale, nu se rezolva niciodată nimic.
Despre asta vorbim, când ne referim la faptele de arme ale polițiștilot locali.
@@ Serban Nicu:
(9 Ianuarie 2021, 14:09)
Fals, domnule Șerban! Rămâne o bandă liberă circulației, dar doar pentru autoturisme mici. Mașina de gunoi sau cele de aprovizionare marfă (3,5 to) nu au nicio șansă să treacă. Am prins de cel puțin 3 ori astfel de situații și pur și simplu au rămas blocate până când au venit proprietarii și au mutat autoturismele parcate ilegal.
Asta pentru corecta informare!
O Doamna:
(9 Ianuarie 2021, 13:44)
Bun. Polițistul local, agramat, needucat, cu salariul cât infinitul, a lovit o femeie. La galerie! Ars pe rug! Dar, stop! Ce facem cu ditamai generalul? Al cui? Al Armatei Neamului! Pentru cei neinformați, e vorba de Ilie Năstase.cautati stirea zilei.
PolemicaSRL:
(9 Ianuarie 2021, 13:42)
Ce persoane pline de responsabilitate s-au gasit sa intervina in a Judeca fara sa stie despre ce este vorba. Sa Judecati sunteti toti buni. Sa criticati Este meseria preferata a tuturor. Tare as vrea sa stiu ceea ce faceti fiecare in privat. Numai judecati cand sunteti toti o apa si un pamant Sa fiti voi la conducere sa vedem ce faceti.... Cred ca faceti pe voi... Si nimic altceva. Lasati autoritatile sa faca dreptate.
@Serban Nicu:
(9 Ianuarie 2021, 12:32)
Acele indicatoare trebuiau scoase demult.... HG 1391/2006,art. 141, alin (4) În localități, pe drumurile cu sens unic, oprirea sau staționarea voluntara a vehiculelor este permisa și pe partea stanga, dacă rămâne libera cel puțin o bandă de circulatie.
@Serban Nicu:
(9 Ianuarie 2021, 11:54)
Intersecția Vasile Alecsandri cu str. Independenței, tot timpul sunt parcate 2-3 jeep-uri în zona de interdicție, fiind și linie continuă. Nu numai că blochează vizibilitatea, dar pur și simplu nu ai cum să treci prin intersecție dacă din sens opus vine un alt auto. Dar se pare că e vorba de un om de afaceri potent, așa că polițiștii locali nu acționează.
Trebuie să-i plătim pentru inactivitate?
Repet, situația în cauză este zilnică, nu întâmplătoare.
Serban Nicu:
(9 Ianuarie 2021, 10:21)
Zilnic, pe starada Cuza Vodă, pe segmentul de la benzinăria lui Colhoz până la intersecția cu str. Mihai Viteazul, sunt parcate aproximativ 10 autoturisme într-o zonă de acțiune a indicatorului ''Oprirea interzisă'' (deci nu ''Staționarea interzisă'', ci ''Oprirea interzisă''). 
În fața mea, se deplasa un echipaj al Poliției Locale Slobozia, cu un Logan. Nu au schițat nici cel mai mic gest de a lua atitudine. Pur și simplu și-au văzut de drum, fără probleme.
Despre asta vorbim domnule primar Dragoș Soare!
Este cumva neîndeplinirea atribuțiilor de serviciu? Pentru ce îi plătim pe acești incompetenți?
@ Gelu Mladin:
(9 Ianuarie 2021, 10:06)
Da, Gelu, ai perfectă dreptate. Cineva va trebui să-și asume acest rol de a face curățenie într-o instituție ineficientă, penetrată de oameni necalificați pentru ceea ce trebuie să facă și mai ales indolenți și lipsiți de respect față de cei care îi plătesc, locuitorii slobozeni. Iar această sarcină cade obligatoriu în cârca actualului primar.
Nimic nu scuză incompetența acestor oameni. 
Avem în oraș o multitudine de situații în care se parchează pe spații interzise, pe treceri de pietoni, în intersecții fără vizibilitate, iar echipajul Poliției Locale trece și se prefac că nu observă.
Acesta este modul în care acești angajați se fac că muncesc!
@Cetățean :
(8 Ianuarie 2021, 21:26)
Dacă comunitarul a agresat tânăra, își merită soarta.indiferent cine au fost cei care au sărit în apărarea fetei,cu pregatire sau nu,trebuiau să intervină. Sa stea cu capul spart si mandibula rupta mult timp de acum încolo!!!daca era bărbat trebuia sa lovească alt bărbat!!!(în cel mai rau caz).nu stiu cum a trecut testarile psihologice acest barbar. A trecut demult vremea când femeile erau batjocorite. Nemernicului nu i este locul în societate.pacat,mai e plătit si din banii orașului,si nu puțini!!!!
Gelu Mladin:
(8 Ianuarie 2021, 18:12)
Evaluarea obligatorie și extrem de profesionistă a polițiștilor locali și vom avea surpriza ca cel puțin jumătate dintre ei nu au ce căuta în respectiva instituție!
cetatean:
(8 Ianuarie 2021, 16:25)
gest  inacceptabil al politistului dar atitudinea  prietenilor fetei se pare angajati la penitenciar de al bate pana al lasa inconstient  fractura mandibula si se paqre si craniu  lasat peste cinci minute sa zaca  este alta problerma  fiecare sa raspunda pentru ce a facut  anume agresare  fata de lovituri posibile cauzatoere  de probleme pe viata    daca sunteti un ziar corect verificati lucrurile de la cap la coada