Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Bolnav de COVID-19 din Slobozia, tratat cu indiferență de medicii Institutului de Pneumoftiziologie «Marius Nasta»

Bolnav de COVID-19 din Slobozia, tratat cu indiferență de medicii Institutului de Pneumoftiziologie «Marius Nasta»

Pandemia de COVID-19 arată încă o dată hasoul în care se află sistemul medical din țara noastră. Bolnav de COVID-19, slobozeanul Valentin Cătărea a trecut prin clipe de coșmar în timpul internării la Institutul Național de Pneumoftiziologie «Marius Nasta» din București. Medicii care ar fi trebuit să-l supravegheze l-au lăsat să lupte singur cu boala... Pacientul a rămas mai multe zile fără medicamente, iar unele tratamente le-a cumpărat pe banii săi. Mai mult, a fost externat chiar dacă starea sa de sănătate nu se îmbunătățise. Pacientul este convins că vrea să ceară despăgubiri unității medicale pentru indiferența cu care a fost tratat.

«Mi-au dat doar Paracetamol și Codeină» În urma unor investigații făcute la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, medicii au decis să-l transfere pe Valentin Cătărea la Institutul Național de Pneumoftiziologie «Marius Nasta». O dată ajuns la renumitul spital din Capitală, acesta a crezut că va beneficia de toată atenția medicilor. În realitate, situația a stat complet invers. Preț de 4 zile, pacientul, diagnosticat cu COVID-19 și a cărui stare de sănătate era vizibil deteriorată, nu a beneficiat de medicația corespunzătoare. «Am fost transferat de la Slobozia, la Institutul Marius Nasta pe data de 22 februarie... Până pe data de 26 februarie m-au lăsat să agonizez în salon, fără să-mi prescrie medicația necesară! Mi-au administrat doar Paracetamol și Codeină, deși starea mea de sănătate nu era deloc bună...» ne-a declarat Valentin Cătărea. În tot acest timp, pe fișa medicală a pacientului erau trecute terapii medicamentoase de care acesta însă nu a beneficiat. «Am aflat că mi-au dat și Remdesivir, și Cefort, și multe tratamente specifice, dar pe care mie nu mi le admi­nistra nimeni, pentru că ele, de fapt, nu existau în spital!» mai spune Valentin Cătărea. Mai mult decât atât, pacientul nu a primit niciun fel de informații cu privire la evoluția bolii sale. «Mi s-au făcut analize medicale, chiar și un examen CT... Le-am întrebat pe asistente despre rezultatele mele și mi-au zis că ele nu au voie să comunice, ci să aștept să vină medicii. Iar medicii erau de negăsit!» a adăugat Valentin Cătărea.

Medicamente de împrumut În data de 26 februarie 2021, cu starea de sănătate alte­rată și la rugămințile familiei, medicii Institutului Național de Pneumoftiziologie «Marius Nasta» au făcut un efort și l-au supus încă o dată pe Valentin Cătărea unei evaluări. De această dată, a primit antiviralul Remdesivir, medicament despre care spune că medicul care l-a tratat a reușit să-l facă rost de la o altă unitate medicală. «Pe data de 26 mi-au dat o doză șoc de Remdesivir... Medicul care a venit la mine mi-a zis că a reușit să facă rost de la un alt spital! Deci ei au scris în foaia medicală că mi l-au administrat mai devreme însă... La momentul respectiv, adică atunci când eu am ajuns la spital, nu-l aveau în farmacie! Nici perfuzoare nu aveau, a trebuit să-mi cumpăr singur. A fost o experiență pe care nu o doresc nimănui!» a mai spus Valentin Cătărea. La toate acestea se adaugă și faptul că pacientul a fost externat deși starea sa de sănătate nu se îmbunătățise...

Reacția unității medicale În urma dezvăluirilor făcute de pacientul din Slobozia, reprezentanții Institutului Național de Pneumoftiziologie «Marius Nasta» au comunicat pu­blic faptul că la nivelul unității medicale a fost des­chisă o anchetă internă, dar și un audit. Decizia a fost luată de Beatrice Mahler, managerul unității medicale. Într-o declarație publică lansată în presa centrală, aceasta a încercat să ofere o explicație cu privire la cele întâmplate. Aceasta susține că spitalul pe care îl conduce dispune de tratamentele necesare bolnavilor de COVID-19. «Am declanșat o anchetă internă, sunt comparate recomandările medicului, modalitatea de eliberare din farmacie, raportul asistentelor atât din zona verde, cât și cel din zona roșie, care cuprinde eventuale observații legate de administrare. Cu siguranță, raportul Comisiei de audit clinic intern va oferi concluziile necesare. Vă asigurăm că am făcut toate eforturile pentru că Institutul de Pneumoftiziologie „Marius Nasta“ a avut și are medicație pentru tratamentul pacientului cu infecție SARS-CoV-2. Apro­vizionarea cu medicamente se face pentru pacientul COVID-19 fie prin achiziție proprie (Favipiravir) sau prin repartiție de la Ministerul Sănătății (Remdesivir și Tocilizumab)» a precizat Beatrice Mahler, pentru site-ul anchetatorii.ro Între timp, pacientul Valentin Cătărea vrea să i se facă dreptate și este convins că vrea să ceară despăgubiri spitalului care l-a lăsat să moară fără să-i adminis­treze medicamente. «Cu siguranță voi face toate demersurile necesare pentru că situația aceasta nu poate rămâne așa! Voi căuta cel mai bun avocat și voi face ca toți cei responsabili de ceea ce mi s-a întâmplat să fie trași la răspundere...» a mai precizat Valentin Cătărea.

16 Martie 2021, 18:05 (3315 vizualizări - 8 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Mai sa fie:
(18 Martie 2021, 16:27)
Catre Cetatean ul cel atent la exprimare..  Remarca de foarte mare prost gust, esti  lipsit de empatie si de consideratie ptr suferinta unui om, care putea fi din familia ta.
Eminescu:
(18 Martie 2021, 12:09)
Dnul sau poate dna Cetatean.... sa nu treci prin tot ce a trecut si sa nu ajungi sa acorzi un asa interviu... Sanatate sa ai Vali!
yo:
(18 Martie 2021, 06:11)
lasa ca da domnita aia interviuri si ne spune cat de corecti sunt ei si cum spitalul e plin de etica..niste jeguri umane
opinie:
(17 Martie 2021, 14:28)
Nu exista eroi in spitale care trateaza responsabil covidul. Sintagma ,,eroi" in aceste cazuri este o inventie a presei. 
Nom Prenom:
(17 Martie 2021, 09:24)
Câtă ipocrizie, totuși, in tara asta... Dacă nu ar mai fi oameni curajosi, ca Vali, am crede ca, intr-adevar, "eroii" chiar lupta pentru salvarea de vieti. Toata tara face un efort pentru a plati tuturor din sistemul medical salarii generoase si iată rezultatele! Sanatate, Vali!
Mai sa fie:
(16 Martie 2021, 21:28)
Si cati altii nu refuza voit internarea la asa zisul abator, convinsi ca vor fi primiti cu paine si sare la spitalele din buc. Pleaca batand din copite si urland ca au drepturi pe care nimeni nu le-a incalcat, si se intorc spasiti si cu coada intre ele. Poate asa se mai lamureste lumea cum stau lucrurile de fapt in capitala.
Cetatean:
(16 Martie 2021, 21:02)
Dragi jurnalisti daca " a fost lasat sa moara" cu i ati mai luat interviul?
Valentin:
(16 Martie 2021, 19:55)
Pai cum? Doamna Mahler are grija de toti pacientii, nici nu mai pleaca acasa, s-a mutat in spital.