Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pază și Servicii Comunitare SRL a făcut profit pe banii contribuabililor

Economii de 3,2 milioane de lei anual la Primăria Slobozia

Pază și Servicii Comunitare SRL a făcut profit pe banii contribuabililor

Administrația Soare dorește să înlocuiască serviciile de «pază umană» pentru cele 22 de obiective administrative din subordine cu «servicii de monitorizare și intervenție». Ședința Adunării Generale a Acționarilor SC Pază și Servicii Comunitare SRL va avea loc pe 5 aprilie 2021. Conform informațiilor oficiale, firma are contracte exclusiv cu Primăria Slobozia și facturează anual 3,2 milioane de lei către bugetul local.

De la Ionașcu încoace Înființată în urmă cu 10 ani, la inițiativa ex-primarului Gabi Ionașcu, Pază și Servicii Comunitare SRL asigură paza umană la 22 de obiective administrative din Slobozia. Conform infor­mațiilor oficiale, firma are contracte exclusiv cu Primăria Slobozia și cheltuie anual 3,2 milioane de lei din bugetul local. În aceste condiții, administrația Soare a decis să supună atenției AGA Pază și Servicii Comunitare SRL (n.red.: respectiv cei 21 de consilieri locali și doi consilieri județeni) înlocuirea serviciilor de «pază umană» cu «servicii de monitorizare și intervenție». Ședința AGA va avea loc luni, 5 aprilie 2021, și va dezbate intenția administrației locale de a reorganiza activitatea instituției și a renunța la «paza umană».

Soare vrea economii Inițiativa renunțării la contractele cu această firmă aparținând Consiliului Local Slobozia aparține primarului Dragoș Soare și face parte din campania acestuia de reducere a cheltuielilor instituției. «Este o cheltuială mare și, în opinia mea, nejustificată... Am discutat cu domnul Ivanciu și mi-a spus, senin, că el a făcut profit cu această firmă. Dar toate contractele firmei sunt exclusiv cu Primăria Slobozia! Regret că unii dintre angajații firmei ar putea rămâne fără slujbe, dar cred că situația din acest moment e inacceptabilă pentru administrație...» a justificat Dragoș Soare inițiativa sa. Decizia rezilierii contractelor aparține însă AGA Pază și Servicii Comunitare SRL.

Există explicații justificate Contactat telefonic, directorul Pază și Servicii Comunitare SRL, Gelu Ivanciu, susține că pentru situația existentă la acest moment există explicații pertinente și justificate. «Inițial, am avut și contracte externe... Cu Korin, cu Petstar, cu Intergroup... Dar nu am putut rezista practicii sublicitării contractelor! Prețul pe care îl practicăm noi pentru ora de pază este de 21,59 de lei. Orice preț sub această cifră reprezintă artificii finanțate neortodox... Noi nu putem face astfel de lucruri! Nu ne batem joc de oameni, nu am făcut-o niciodată... Sper doar ca acești angajați care au lucrat exemplar pentru administrație să nu își piardă locurile de muncă!» a declarat Gelu Ivanciu pentru ziarul nostru.

7 Aprilie 2021, 10:20 (2550 vizualizări - 39 comentarii)

Citiți și:
Copiii Sloboziei cer «un loc de bătut mingea» în Cartierul 500
Guvernul Cîțu a aprobat 87,6 milioane de lei pentru Sala Polivalentă din Slobozia
«Vom avea un buget de austeritate!»

Comentariile cititorilor:


@sugetar:
(9 Aprilie 2021, 18:54)
@sugetar, tu reprezinti tot ce poate fi mai rau in societate, pe modelul ca patronii sunt rai si iau pielea de pe bietii angajati. Se pleaca in strainatate intr-o veselie, daca nu ai observat, si oricine vrea sa munceasca cinstit are o sansa cel putin in felul acesta. In constructii  nu se gasesc oameni chiar daca salariul minim este de 3000 lei/luna,  pentru ca acolo trebuie sa muncesti cu adevarat, nu se poate freca menta ca la paza. 

,,Ceilalti sunt rupti in dos'',  ar fi amuzant daca nu ar fi trist, ia citeste declaratiile de avere ale bugetarilor si compara veniturile loc cu cele ale mebrilor  familiilor lor dar care lucreaza in privat. Ca sa nu mai bati campii cu ruptul in cur: 
  https://www.profit.ro/must-read/analiza-discrepantele-uriase-tara-lucreze-guvernare-primeste-mandatul-judetele-sarace-15-populatie-angajata-aproape-treime-dintre-salariati-lucreaza-stat-19143758?source=biziday&;fbclid=IwAR1pexVSc_wbQAodf6_dZnCAd5f4ZuCYH_3V2gTlf04awTNQTpSDcuxhQmk

Daca nu sectorul privat nu produce suficient nu sunt bani pentru bugetari, NU INVERS, fara bugetari se mai poate (sau cu mai putini) dar fara cei care  produc, nu se poate. Toate tarile care s-au  dezvoltat au reusit  acest lucru datorita  mediului privat. 

Se vine cu o solutie (implementata foarte bine in toate tarile cu apa calda), monitorizare video,  si ce comenteaza melteni? Sa nu cumva sa plece paznicii in privat, sa devenina cu adevarat utili,  nu conteaza daca se fac economii, POATE ca cineva tot le va fura si pe alea. Brava,  tovarase!
@O gacica:
(9 Aprilie 2021, 18:40)
Salariul in constructii este de 36 mii, din fericire oamenii aia si produc ceva si nu pot fi inlocuiti cu camere de supraveghere. La inspectoratele teritoriale de munca directorii au cam 70 de mii venit anual, si nu se compara sarcinile si responsabilitatile, nici inspectorii ITM nu pot fi inlocuiti cu sisteme de monitorizare, ghinion.

Normal ca nu ti se par venituri 91 de mii de lei pentru un inutil, doar sunt banii publici, nu ai tai, iar in ce priveste scoala,  uimeste-ne si spune-ne la ce facultate  privata dubioasa si-au platit studiile sotii Ivanciu,  pentru ca in nici un caz nu sunt capabili sa fie absolventi pe bune, la o facultate de stat. 

Acestea fiind spuse, probabil ca distinsul domn isi va gasi de munca fara probleme in sectorul privat, doar are carte (de trefla), ce naiba, sau, si mai bine, va deveni un antreprenorr de succes (o, vai, deja a incercat lucrul acesta iar rezultatele nu au fost  nci macar promitatoare).
sugetar:
(9 Aprilie 2021, 08:19)
Stimabililor, mai terminati odata cu mancatoriile astea intre privati si bugetari! Ce drq, nu v-ati prins ca guvernantii nostri se ghideaza dupa principiul "dezbina si stapaneste"? Ne-a dresat base chioru`; privatul era ala slab, care-l tinea in spate pe bughetarul obez.... si Nutzi a lui fura statul roman cu milioane de euro din returnari fictive de tva prin firme ale "privatilor", de ex.
Da, sunt si bugetari nesimtiti, cu spate politic, aroganti, corupti ce ar merita spanzurati. Insa categoria asta este a celor de lux, adica astia numiti POLITIC de partide in posturi de conducere; iar numirile sunt inca zilnice, uitati-va in monitorul oficial. Ceilalti sunt rupti in dos. Va bucurati ca dati afara niste paznici cu salariul minim pe economie? Corect domne, sa se duca in privat! Care privat? Adica patronul unei firme de paza; vreun fost securist cu pensie nesimtita, care trateaza paznicii ca pe sclavi, platindu-i putin si prost - jumatate din orele muncite efectiv - sclavi pe care eventual ii mai ia si acasa sa le tunza gazonu`, dupa tura lor de noapte. Haideti sa va dau un exemplu: la o institutie publica, chipurile pentru a face ieconomii, au dat afara paznicul institutiei pentru ca era greu sa-i plateasca salariul, si, imediat au facut contract de paza cu o firma privata de profil. costurile au fost mult mai mari. Deci s-a dorit economisirea, sau multumirea firmelor de casa (adica privati care cotizeaza la bugetarii de lux). 
Cat despre privati...cati nu am luat tzeapa cu serviciile de proasta calitate si scumpe? Lichele si oameni corecti sunt si intr-o tabara si alta.
Abatem atentia cetatenilor cu nimicuri, facem economii marunte, dar cheltuim cu spor pe proiecte inutile si costisitoare!
Marcu P:
(8 Aprilie 2021, 23:00)
Bravo Dragoș, nu te lăsa! Normal că unii s-au învățat cu posturi călduțe, plătite de fraeri.
Pot face aceeași muncă și la firmele private, că este penurie de oameni!
Vrem să terminăm odată cu aceste găuri negre
Campanie falsa PNL :
(8 Aprilie 2021, 19:19)
A găsit bani de unde sa mai bage în groapa numita parcare subterana... Ia de la gura oamenilor mâncarea, ca să fie ei bine.. Uaaaaaaaaaa
O gagica:
(8 Aprilie 2021, 17:26)
Domnj mm poate nu stiai dar un meserias in constructii are 48 de mii.cat vrej sa aiba salariu un director care totusi a mancat ceva carte?imj pare o suma mica 91 de mii ptr un director .
Cetățean :
(8 Aprilie 2021, 16:43)
Nu este în regulă decizia asta. Pe de o parte se face economie neplătindu-se serviciile către cei ce se ocupă în prezent de serviciile de pază, dar o parte din acești bani vor fi cheltuiți pe echipamentul și serviciile de monitorizare către alți beneficiari, iar o altă parte vor fi plătiți din alt buget pentru oamenii trecuți în șomaj, care nu se știe unde și când își vor putea găsi un alt loc de muncă. Iar, pe de altă parte sunt obiective, exemplu școli sau licee, unde este obligatorie prezența fizică a agentului de pază! O cameră video doar înregistrează, în cel mai bun caz dacă nu este anihilată de cei mai puțin binevoitori, și până când sosește un organ care poate acționa, se poate întâmpla orice la acel obiectiv ce doar beneficiază de monitorizare video.
@vigi:
(8 Aprilie 2021, 15:24)
Ok, nu suntem de acord cu desființarea pazei la școli și licee. Dar avem 3 școli și 6 licee, deci 9 obiective. La celelalte 13 obiective, putem renunța la paza umană, sau și acolo avem probleme ca nu cumva cetățeanul supărat să-i deranjeze pe stimabilii angajați bugetari din somnul de după amiaza?
Sau nu-i mai bine să facem un referendum local, să întrebăm cetățenii ce doresc? 
Pun pariu că majoritatea covârșitoare vor dori reducerea cheltuirii absurde a banului public!
Și aici nu este vorba doar de acești bugetari camuflați, cu siguranță Dragoș Soare va continua restructurarea. Cineva trebuie să o facă, pentru că altfel intrăm în faliment ca oraș.
Eu:
(8 Aprilie 2021, 12:36)
Pentru @Gigel agentii de paza nu sunt deloc bugetari ca doar este Srl, si castiga minimu, nu beneficiaza de nici un spor al bugetarilor
vigi.....:
(8 Aprilie 2021, 12:09)
Nu sunt deacord cu desfiintarea firmei de paza umana ...mai ales la gradinite si scoli si pe timp de zi trebuie sa existe cel putin un agent de paza sau chiar 2 cum sunt scolile mari sa fie intre copii ca poate ei se bat se imbrincesc cine stie asa agentul de paza poate face si ordine plus ca pot intra toti descreieratii mascati sau cu arme albe prin scoli si pina il focalizeaza camera pina ajung imaginile la dispecerat si de acolo pol locala sau nationala pina se mobilizeaza personalu respectiv de a ajunge la locul faptei  ala poate iesi si din localitate fara probleme si nu il mai gaseste nimeni si ramine ca autor necunoscut .....camerele sau sistemul antiefractie e bun mai mult pe timpul noptii cind nu mai misuna nimeni prin cladire si se incuie tot dar pe timp de zi in orice institutie trebuie sa existe pe linga camere video si paza umana cum e si prin magazine ....
Gigel:
(8 Aprilie 2021, 11:48)
@Slobozia - nu se bucură nimeni că se dau oameni afară. Se bucură dacă de banii aceia s-ar face altceva (încă nu știm ce). Practic, și agenții de pază erau tot bugetari (doar că s-a mascat acest lucru prin crearea firmei care avea contracte plătite doar de Primărie). Micșorarea numărului de bugetari (care înseamnă cheltuiala principală a Primăriei, în loc să fie investițiile cheltuiala principală) este primul pas. Desigur, este necesar să fie urmată de pasul 2, de pasul 3, în final de investiții în oraș (din cele simple, de genul reparat trotuarele, NU de genul sală de sport polivalentă care va sta degeaba). Evident că celor implicați nu le convine, și argumentează cu orice argument "pentru" găsesc.
Slobozia :
(8 Aprilie 2021, 10:40)
In ce lume traim, sa te bucuri ca sunt dati afara oameni amarati de la munca. In timp ce adevaratii dinozauri stau in continuare la loc caldut pe salarii babane, da pe banii vostri si nu produc efectiv nimic..
Eu:
(8 Aprilie 2021, 10:34)
pentru @Miron C, nu cumva Dl primar face  cu tine contractele din banii cetatenilor?
@Miron C:
(8 Aprilie 2021, 10:26)
Nu sunt de acord cu renuntarea la paza cu agenti la intrarea in scoli (poate doar pe timpul vacantelor copiilor). Degeaba ai sistem de monitorizare eficient daca vine un descreierat  mascat si cu gluga pe cap si injunghie vreun copil. Ce face camera video? lanseaza un semnal de alarma si capteaza niste imagini din care nu se poate identifica nenorocitul care a atacat copilul. Apoi, cazul se incheie cu NUP, autor neidentificat, iar copilul internat grav in spital, sau...doamne fereste de mai rau!
La scoli, camerele video oricum exista, au existat si in urma cu cativa ani in celebrul caz al pedofilului care dadea tarcoale copiilor de la scoala1. 
Mai nou, ar trebui sa fie supravegheata si pazita coloana de masini care asteapta sa traverseze podul de la bora aflat in lucru! Oameni buni TINETI MASINILE INCUIATE cand asteptati in coloana! Cete de rromi ataca masinile oprite la coada, incearca usile si fura ce apuca din masini! Oare o camera de supraveghere ar fi utila? sau agenti de paza/politie care sa-i fugareasca pe hoti?
Suntem o tara de hoti, iar o camera video nu sperie pe nimeni. Este bine sa o ai montata, insa nu suficient incat sa-i descurajeze pe hoti. Ne certam intre noi pe actiunile noului primar de reducere a costurilor marunte, dar nu spunem nimic atunci arunca cu banii pe proiecte megalomanice si inutile incepute de ceilalti primari.
Mihaela :
(8 Aprilie 2021, 10:21)
Nu se poate face protecție socială mascată pe banii noștri, ai locuitorilor Sloboziei. Avem un buget foarte sărac, cheltuielile trebuie reduse dramatic, trebuie să încetăm cu aceste contracte păguboase pentru administrația locală.
Asta dorim de la noul primar: eficiență, cheltuirea justificată a banului public, eliminarea surselor de risipă bugetară.