Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Copiii Sloboziei cer «un loc de bătut mingea» în Cartierul 500

Un exemplu pentru adulții orașului

Copiii Sloboziei cer «un loc de bătut mingea» în Cartierul 500

bonus: Andrei, Primarul Tinerilor

Săptămâna trecută, un grup de copii din Cartierul 500 au cerut primarului Dragoș Soare «un loc de bătut mingea». Primarul Sloboziei susține că amenajarea terenului presupeune costuri minime și că va fi realizat în cel mai scurt timp. «Îl lăsăm două săptămâni și, dacă nu ne face, ne ducem iar la el acasă!» spune Florentin. Are 14 ani și este primul copil din Slobozia care a ajuns la poarta unui primar în funcție pentru a cere «un loc de bătut mingea».

Copiii știu că au drepturi Numărați sunt vreo 15... Dar Cartierul are mai mulți. Spre seară se strâng peste 100, de toate vârstele! Joia trecută, pe 1 aprilie a.c., câțiva dintre ei au bătut la primar la poartă... Întâi nu l-au găsit acasă, că zilele astea primarul moșește bugetul și Organigrama Primăriei. Din decembrie o tot moșește! Dar copiii nu s-au lăsat și s-au întors... Seara, pe la 9,00. «Ne-am dus la el ca să ne dea un loc unde să ne jucăm... Că noi n-avem unde, toată lumea ne gonește!» povestește Florentin. E «lide­rul» grupului și cel care a avut ideea să meargă toți la primar acasă, că e vecinul lor. Când i-a văzut, primarul s-a înmuiat. Are și el un sugar acasă... Le-a promis că se întâlnește cu ei a doua zi. Copiii nu prea l-au crezut. Știau de la părinți că primarii promit multe... Dar a doua zi s-au strâns toți pe locul de joacă! Oricum altă grijă n-aveau, că e vacanță. Primarul are păcatele lui, dar e parolist. Și la 14,00 în cap s-a întâlnit cu copiii: «Unde vreți, mă, voi loc de joacă?», «Aici, nenea! Aici ne jucăm noi, aici să ni-l faceți!». Primarul dă din cap că «nu». «Aici» e un spațiu verde între blocurile ANL. Cu borduri și pavele și iarbă... Să vrea și nu se poate! «Nenea, și să vorbiți cu vecinii să nu ne mai ia mingea. Că e mingea noastră. Uite, ăla de la parter a zis că ne-o taie dacă mai dăm în zid!». Primarul nu știe cum să o scoată la capăt... Ar da înapoi, dar nu mai poate! Tot copiii îl salvează: «Atunci, acolo, la biserică. Vorbiți dumneavoastră cu femeia de la 3, să ne lase...».

Copiii cer, primarul se execută Maidanul de lângă Biserica ANL e o frumusețe. Singurul petec de iarbă din cartier neasfaltat... Primarul se întreabă care e regimul juridic al terenului? Nimeni nu știe, că asta e administrația la Slobozia! Copiii măsoară terenul cu pasul și își fac planuri. Acolo or să fie porțile, dincolo e tușa... Chiuie, se înghiontesc, fac tumbe: «Gata! Putem să jucăm, că e primarul cu noi. Nu ne mai iau mingea comunitarii. Petre, ia du-te după minge!». Numai că «femeia de la 3» e la datorie: «Dom’ primar, nu aici... Fac gălăgie, sunt obraznici. Avem copii mici, trebuie să doarmă...». Primarul își dă masca jos să se audă mai bine și trece la negocieri. Promite ca în campanie. Fotbal cu program, liniște între 14,00 și 16,00, fără înjurături. Doamna de la fe­reastră se îmbunează, dar aud vecinii. Și au și ei pretențiile lor! Copiii contraatacă. «Degeaba se supără pe noi. Noi n-avem unde să ne jucăm... La fel au făcut și în vară, și-au parcat mașinile pe iarbă și ne-au dat afară!» ne spune Patricia. Are 12 ani și e în echipa e fotbal-fete a orașului. Florentin redevine vocal: «Oamenii nu ne lasă să ne jucăm nicăieri. De-asta ne-am dus la primar. Că noi vrem să ne facem un teren de fotbal... La Școala 4 nu se poate că spargem geamurile, aici ne gonesc mereu... Unde să ne ducem?!». Cu spatele de gardul bise­ricii și ochii la oamenii din balcoane, Dragoș Soare promite că va face loc de joacă copiilor în două săptămâni. «Îl lăsăm două săptămâni și, dacă nu ne face, ne ducem iar la el acasă!» spune Florentin.

Andrei, Primarul Tinerilor
Primarul Dragoș Soare nu e singurul «primar» al Sloboziei. Andrei Vlad Cornel este, începând cu luna aprilie, Primarul Tinerilor din Slobozia. A candidat împotriva unei colege și a avut un program electoral mai ofertant. Consiliul Local al Tinerilor l-a numit «primar interimar» până în septembrie, când au loc Alegerile de drept pentru această funcție.
Primarul Tinerilor Sloboziei Consiliul Local al Tinerilor este o organizație de elevi înființată pentru a sprijini inițitivele tinerilor din Slobozia. Principalul eveniment organizat în ultimii ani a fost «Magia Culorilor», spectacol desfășurat anual în Parcul Tineretului din Slobozia. Andrei Vlad Cornel, noul Primar al Tinerilor, speră să poată face mai mult. Împreună cu cei 22 de colegi din Consiliu. Și cu tinerii din Slobozia. Andrei are 18 ani, este elev în clasa a XII-a la Seminarul Teologic «Ioan Gură de Aur» și visează cu ochii deschiși să sprijine inițiativele tinerilor: «Suntem un grup numeros... Și vrem să ne implicăm activ în viața pu­blică! Avem proiecte proprii, dar suntem deschiși la orice inițiativa venită din partea tinerilor. Oricine dorește, ne poate scrie pe Facebook!». Andrei s-a înscris în Consiliul Local în urmă cu un an. A văzut în acest Consiliu Local al Tinerilor oportunitatea de a face ceva pentru cei asemeni lui. Visează la o co­munitate de tineri implicată în viața pu­blică și dornică să lupte pentru proiecte utile. «Am promis în campanie că voi face tot ce îmi stă în putere pentru a da tinerilor din Slobozia o voce... Și o tribună! Profit de această formă de mediatizare pentru a le cere sprijinul. Împreună, putem face ceea ce ne dorim! Avem pasiuni comune, țeluri comune, un oraș în care trăim toți... Dacă avem încredere în noi și în puterea noastră de a face, e imposibil să nu reușim!» a declarat Andrei pentru ziarul nostru. Ne-am bucurat să îl cu­noaștem... Și ne-am gândit că v-ați bucura și dumneavoastră, alături de noi. Pentru că, asemeni lui, Slobozia are sute de tineri care merită atenția co­munității. Sute de tineri care visează. Și care, dacă vor fi din nou dezamăgiți, vor pleca și nu se vor mai întoarce niciodată!

12 Aprilie 2021, 07:55 (2921 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia a repartizat 7 locuințe ANL pentru tineri
Cartierul lui Sorel
Slobozia plătește credite de 5 milioane de lei anual

Comentariile cititorilor:


Xzx:
(17 Aprilie 2021, 23:07)
Ce teren de Vinzare? Un teren intravilan retrocedat unei persoane, ar fi trebuit delimitat în baza unor măsurători. Aici ar trebui ca primăria sa lămurească aceasta situație. Oare acest teren nici măcar nu este îngrădit asa cum spune legea, dacă se spune ca este de Vinzare pe internet. Mai mult trebuie sa specifice coordonatele acestuia. Este "Vrăjeală"Nu s_a auzit nimic, pina acum. Aceasta suprafață de teren ar trebui sa se regăsească intr_un registru:de spațiu verde sau intr_unul de retrocedări. APROPO!? ARE ȘI TITLU DE PROPRIETATE? ȘI SCHIȚĂ TERENULUI PE AMPLASAMENT?
Gigel:
(17 Aprilie 2021, 18:53)
Continuare: o poza dintr-o carte funciara a blocurilor din zona, facuta pe cand era bunica fata si nu erau calculatoare. Pe cand Liceul de Chimie se intindea pana pe Soseaua Nordului. Iar terenul este hasurat cu un marker, si acela vai de capul lui. Transmit pe aceasta cale personajului care a facut gluma proasta cu anuntul pe OLX, sa il stearga de acolo urgent, deoarece voi depune plangere penala la Politie pentru inselaciune.
Gigel:
(17 Aprilie 2021, 18:46)
Anuntul de pe OLX exte probabil o vrajeala a unuia dintre locatarii blocurilor. L-a pus pe OLX special ca apoi sa invoce ca ar fi privat, aici in articol si oricui ii vine vreo idee. A luat coordonatele de pe Google Earth sau de unde le-o fi luat, si a creat un anunt. Nu a stiut nici macar sa faca un anunt cum trebuie, nu a scris despre utilitati, pretul l-a luat de la un alt anunt (in conditiile in care la periferie, in camp, se cere mai mult). Exista oameni care, pentru a-si indeplini scopurile, ar fi in stare sa-si omoare si propria mama.
Cetățean :
(16 Aprilie 2021, 15:09)
Bravo copiilor pentru că au avut curajul de a se adresa direct domnului primar. Sper, și am convingerea, că se va găsi o soluție corectă pentru ca acești copii să beneficieze de un loc de joacă unde " să bată mingea "! Este un joc, este sport. Este cea mai ieftină posibilitate de a-și petrece timpul acești copii. Mulți dintre ei probabil că nu au posibilitatea nici de a merge într-o tabără la mare sau la multe. Nici măcar nu cer foarte mult. Un spațiu liber, amenajat, cu intrare liberă. Pe de o parte, aș pune o condiție. Dreptul de a se folosi de teren al celor de vârstă școlară de urmarea cursurilor și condiționarea de numărul de absențe. Astfel, se poate rezolva și problema abandonului școlar.
Bă cetatene !:
(14 Aprilie 2021, 18:56)
Bă ,@un cetatean.Esti un nenorocit care si ar dori un loc linistit,un loc cu verdeata,unde a pierit durerea si intristarea! Copil fiind al dracului,tu erai mut si joaca ta consta in jocul de-a statuile?Ce sa faca intre blocuri copiii zilelor de azi?Galagiosi,exuberanti,teribilisti,curajosi,uneori nesimtiti dar totul pus pe seama varstei.Este cea mai frumoasa perioada a vietii normale.Unde sa bata mingea?Unde sa isi urle bucuria?Sunt impertinenti dar sunt ai nostri...Mustrati vor fi la fel de vulgari,la fel de vocali.Asa am fost si noi,doar ca ieseam in parcuri,pe terenurile scolilor,intre blocuri,gaseam numeroase locuri pentru toate jocurile posibile,prin care consumam energia specifica varstei.Tu,cetateanule,esti la etapa uricioasa,ca tu te ingrijesti de flori,de gradina,dar omuletii acestia vor fi viitorul zonei.Doctori,mecanici,macaragii sau politicieni.
WALY:
(13 Aprilie 2021, 12:29)
Ati uitat analfabetio\lor ca asi voi ati fost copii. V-a urcat Ceasca la bloc, dar tot tarani ati ramas. Sa va fie rusine, daca mai aveti asa ceva.
@gigel:
(13 Aprilie 2021, 05:14)
 De decibeli ai auzit ?
Gigel:
(12 Aprilie 2021, 23:05)
@Un cetatean: cred ca esti pe alta planeta. Copiii nu fac poluare fonica, sunt sunetele firesti ale fiintei umane! Cauta si tu in DEX ce-i ai poluare! E ca si cum ai spune ca respiratia polueaza! Nu este vorba doar de terenul in cauza, ci orice asociatie de proprietari stabileste cand se pot juca copiii in jurul blocurilor. Este lege, trebuie doar sa o citesti. Imaginatia si propria parere nu tin loc de lege. Cat despre oamenii care au ocupat abuziv un teren public, plantand pe el flori, ce zici, ar trebui amendati? Sau ei au dreptul sa ocupe abuziv un teren public?
Un cetatean:
(12 Aprilie 2021, 22:03)
Nu faceti confuzie @ un cetatean. Terenul este in proprietate privata AL municipiului Slobozia, adica AL administratiei publice locale.Nu asociatiile de proprietari trebuie sa stabileasca destinatia si programul de joaca sau Alta activitate zgomotoasa sau nu. Mai ales CA nu se cunoaste cum figureaza in P. U. Z. :CA spatiu Verde, teren intravilan proprietate retocedata sau teren pentru activitate spirtiva. Dar orice activitate care implica poluare fonica trebuie supusa unor studii de impact specializate.
Gigel:
(12 Aprilie 2021, 20:56)
Asa e cand nu cunosti legea, si nici nu vrei sa o cunosti. Asociatiile de proprietari stabilesc orele de joaca pentru copii. In afara lor, chemi Politia Locala sa dea amenda. Dar trebuie sa stabilesti orele de joaca pentru copii. Au dreptul sa se joace, indiferent ce spun varstnicii care vor liniste tot timpul. Trebuie create conditii pentru toti, cu reguli. Pe vremea lui Ceasca era scris pe toate blocurile: "Program de joaca pdntru copii si de batut covoare: 8-12 16-20". Unii insa, au uitat. Sper ca datorita varstei, nu datorita nesimtirii.
@ un cetatean:
(12 Aprilie 2021, 17:53)
Nu va faceti griji ca terenul este de vânzare pe olx. Se pare ca este in proprietate privată.
Xxxx:
(12 Aprilie 2021, 17:43)
Veniți de la ora 15 sZDi pana la 22.00 - 23.00 sa vedeți gălăgie la locul de joaca din zona Constructorilor și Cuza Vodă. Toți locatarii de la blocurile 1A, 1B și 1C sunt obligați sa asculte urletele copiilor care se joaca fără masca, fără distanțare etc.... Sunt multe de spus.....
Un cetatean:
(12 Aprilie 2021, 16:43)
Greselile se datoreaza tastaturii. Scuze
Un cetatean:
(12 Aprilie 2021, 16:38)
Domnule primar, poza nu indica adevarata Zona unde doresc copiii. Ei doresc in spate LA blocul V8 intre biserica, SOS. Nordului si blocul V8, unde exista verdeata, bare pentru batut covoare, gradinita cu flori puse de locatari, pomisori pentru umbra pusi toy de locatari, verdeata(gazonul) pus toy de locatari si udat din apartment cu apa,iar acum Vin temir ce princhindei sa dustruga ce au realizat locatarii.Poate ne dpuneti Domnule primar, daca terenul este cuprins P.U.Z.ca teren de joaca si daca este cuprins ca zona Verde. Totodata, VA rugam sa dpuneti public daca este voie sa se initieze teren de gotbal sau alte jocuri cu efecte xgomotoase in apropierea spatiilor locuibile. Locatari nu trebuie sa duporte zgomotele infernal, mizeria kasata de acesti copii, precum si pericolul imens pe care il prezinta asupra geamurilor proprietarilor din zona respectiva.Ce spune Legea spatiilor verzi actualizata in 2021,Legea 61/1991 actualizata pt. anul 2021?
Cartierul tineretului:
(12 Aprilie 2021, 14:08)
Foarte bine sa le faceti. In cartier aveti un ditamai terenul viran cu destinatia scoala si gradinita ( de acum 15 ani ), dar nu s-a facut nimic. Nu e o mare cheltuiala sa il curatati de gunoi, sa aruncati niste samanta de gazon si niste bancute , pentru a se putea juca copiii din 500 si din tineretului. Fiti profesionist, vorba lu Dinica