Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul Județean Slobozia va reînființa garda a doua a Secției Chirurgie

De anul viitor

Spitalul Județean Slobozia va reînființa garda a doua a Secției Chirurgie

Reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia ar putea reînființa cea de-a doua linie de gardă a Secției Chirurgie. Demersul este pe cale să se concretizeze la începutul anului viitor. Așteptată de către medicii specialiști ai Secției, această inițiativă va ajuta la îmbunătățirea actului medical. A doua linie de gardă a Secției Chirurgie a fost desființată în 2018, printr-o dispoziție semnată de fostul manager Mariana Iancu.

Siguranța pacienților, pusă în pericol Invocând motive de ordin financiar, fostul mana­ger al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, Mariana Iancu, a decis să desființeze cea de-a doua linie de gardă pentru Secția Chirurgie. Astfel, fără a prezenta public impactul bugetar al deciziei, aceasta a semnat dispoziția prin care a lăsat Secția Chirurgie fără a doua linie de gardă. Întreg corpul medical s-a opus la acea vreme, înaintând autorităților competente un Memoriu prin care au sesizat iresponsabilitatea cu care dispoziția a fost pusă în aplicare. «Echipa de gardă formată din doi medici este necesară uneori și în stabilirea unui diagnostic mai complex, mai ales în situații de urgență. Existența a două linii de gardă este atât în favoarea medicilor, cât mai ales în favoarea bolnavilor. De altfel, la acreditarea din 2017, s-a subliniat importanța legală a existenței celei de-a doua linii de gardă în Secția Chirurgie. Suntem singurul spital de urgență din județ și către noi sunt trimise urgențele din teritoriile arondate spitalelor Țăndărei, Fetești și Urziceni. Nu de puține ori vin bolnavi din județele Brăila și Călărași» motivau medicii chirurgi ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia, în anul 2018. La 3 ani de la această decizie controversată, situația a rămas neschimbată. Deși au fost făcute promisiuni cu privire la reînființarea celei de-a doua linii de gardă pentru Secția Chirurgie, demersul nu a fost pus în practică. Așa se face că, mai ales pe timp de noapte, un singur medic trebuie să facă față tuturor cazurilor care au nevoie de consultații de specialitate sau de intervenții chirurgicale de urgență. Nu puține au fost situațiile în care specialiștii au acordat asistență medicală, telefonic, de acasă sau au venit în toiul nopții la spital pentru a efectua intervenții chirurgicale de urgență.

Vești bune, de anul viitor Având în vedere presiunea care se pune pe medicii chirurgi ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia, actuala administrație a unității medicale face demersuri în privința reînființării liniei a doua de gardă. Pentru ca «garda a doua» să redevină funcțio­nală este nevoie însă de date precise cu privire la complexitatea cazurilor tratate și costurile pe care le implică. De asemenea, oficialii unității medicale trebuie să analizeze și posibilitatea angajarii de noi medici chirurgi, având în vedere că o parte dintre specialiști sunt în prag de pensionare. «Este evident faptul că ne dorim ca linia a doua de gardă pentru Secția Chirurgie să funcționeze... Este un demers benefic atât pentru spital, cât și pentru pacienți! Situația trebuie însă foarte bine analizată, mai ales din punct de vedere al costurilor și al resurselor umane. Tocmai de aceea am decis să efectuăm toate demersurile necesare în vederea reînființării de la începutul anului viitor... Până la momentul respectiv vom analiza toți indicatorii de care avem nevoie și vom ști cu siguranță în ce condiții această reînființare va fi posibilă!» a precizat Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. În momentul de față, în cadrul Secției Chirurgie Generală a unității medicale își desfășoară activitatea 7 medici specialiști.

Controlul pandemiei, prioritate pentru cadrele medicale
Având în vedere creșterea numărului cazuri de COVID-19, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a implementat o strategie astfel încât să ofere consultații pacienților infectați cu SARS-CoV-2. Astfel, unitatea medicală va avea paturi ATI pentru formele grave de boală, dar și o secție în care vor primi îngrijiri bolnavii diagnosticați cu forme ușoare sau medii. «Nu am fost declarați spital -suport COVID-19, însă am fost alături de celelalte spitale din județ în lupta împotriva pandemiei... O vom face în continuare și vom trata cazuri de COVID-19 la Slobozia. Sănătatea pacienților depinde de noi și de eforturile pe care le vom depune. Iar eu consi­der că Spitalul Slobozia are cadre medicale pregătite pentru a face față oricărei situații!» a precizat Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Potrivit ultimelor informații oficiale, 7 localități din Ialomița se află în Zona Galbenă, înregistrând incidențe ale cazurilor de peste 3/1000 de locuitori.

24 Septembrie 2021, 07:55 (1928 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Doctor pentru toți
Spitalul Județean Slobozia a desființat garda a doua a Secției Chirurgie

Comentariile cititorilor:


Contra vantului:
(1 Octombrie 2021, 09:31)
În opinia dumneavoastră în cazul unui accident cu multiple victime iar mediul de garda se afla în intervenție chirurgicala ar trebui sa l lase pe pacient pe masa desfăcut sa coboare sa evalueze starea în care se afla victimele iar apoi sa urce sa închidă ce a lăsat neterminat .apoi va plângeți ca așteptați un chirurg cu orele în upu pentru a fi consultați!succes!pana la urma aceasta decizie nu este luata la dorințele cetățenilor ci a celor ce sunt la conducere în urma unor statistici!frumos ar fi ca nici un medic sa nu mai rămână peste program și sa îl vezi cum pleacă acasă exact înainte sa intri în sala sau așteptând pe holul policlinici!menționez ca nu sunt medic este pur și simplu opinia mea!
Camelia:
(25 Septembrie 2021, 22:40)
Nu exista un motiv medical real de reinfiintare a liniei a doua de garda chirurgie. Pe vremuri unul era smecher, al doilea muncea. Ar fi interesant de vazut cate operatii de cazuri in urgenta au in garda , cate consulturi . Nu vorbim de colecistii care si-i programeaza ei in garda. Daca se solicita un consult pentru pediatrie-ca e sau nu e caz chirurgical -se spala pe maini si scriu : rog consult chirurgical , nici macar nu suna ei la Bucuresti , lasa medicul pediatru de garda cu problema. In afara de Dr Fricatel , Dr Tuhari si Dr Ciupitu ( care se pensioneaza)- restul asta fac. Medicul pediatru e pus uneori sa trimita o urgenta chirurgicala sau non-urgenta ( care ar putea sa nu o plimbe si pe la Bucuresti) , unde mai punem ca uneori copiii se plimba chiar degeaba -tur-retur- desi ei au in curricula de pregatire chirurgia pediatrica. Asta e un mic exemplu. Dar … acum e vremea pramatiilor in acest spital , a trecut momentul oamenilor care muncesc, vor binele .. Spitalul se intoarce la ceea ce a fost inainte . Sunt specialitati in spitalul asta mult mai solicitate in garzi care nu solicita asa ceva . Dar cum ziceam -e vremea celor care fac si desfac . Nu mai asculta nimeni parerea fraierilor care muncesc.
@Contra vantului:
(25 Septembrie 2021, 01:42)
Contra vantului..tu esti unul din doctori sa intelegem, nu?? Hahaha… va ustura adevarul..,,am scrie noi mai multe aici, dar nu vrem sa producem necazuri domnilor ziaristi…cand spun ,,noi”, ma refer la cei care lucram acolo…recunoastem ca ziua se munceste, se opereaza, dar noptile, se doarme la greu….asa ca, tu latri degeaba…
Contra vântului!:
(24 Septembrie 2021, 20:57)
Nu mai latrati degeaba !este necesar și chiar daca nu știți va pot spune eu ca se justifica prin orele petrecute în sala pe timpul gărzi!eu unu prefer sa fiu operat de 2 medici și o asistenta chiar dacă cum spuneți voi unul doarme în garda !nu as prefera sa fiu operat de un singur medic care este epuizat alergând între săli de operație și upu !asa ca mai puneți mintea la contribuție înainte sa latrati și da ...pana la urma mai bine ma operează unul trezit din somn decât de unul epuizat care de unul singur abia apuca sa mănânce pe la ora 17 !sunteți toți plini de deșteptăciune!
@Valentin:
(24 Septembrie 2021, 20:28)
Mare dreptate ai! Nu mai exista rusine, bun simt, onoare...
Valentin:
(24 Septembrie 2021, 18:20)
Cea mai mare prostie. Dorm doctorii mai bine ca acasă. Asistentele ii deranjează doar dacă au nevoie sa fie ținuți în brațe (nu generalizam).
Asistenta:
(24 Septembrie 2021, 12:20)
Bani dati degeaba!
Nu se scoala niciun doctor din garda..asistentele nu au voie sa+i deranjeze de la somn, indiferent de situatie..cata bataie de joc la adresa pacientilor si nimanui nu-i pasa...pentru o garda in care dorm, salariul e de 1500 lei, cam cat ia sotul meu de la privat intr+o luna...sunt foarte rare cazurile in care se trezesc si efectueaza o mica operatie..ar trebui platiti doar cei care muncesc cu adevarat cand sunt de garda, nu si cei care dorm toata noaptea..In Romania se plateste statul degeaba, munca mai putin..