Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Taximetriștii din Slobozia fac legea pe străzile orașului!

Taximetriștii din Slobozia fac legea pe străzile orașului!

Război între taxime­triștii din Slobozia și polițiștii locali din oraș. Totul din cauza unei zone de staționare destinată taximetrelor, desființată în vara anului trecut. Respectiva stație se află amplasată pe bulevardul Matei Basarab, în imediata apropiere a locației «Batury», și po­trivit Poliției Locale «reprezintă un real pericol pentru ceilalți participanți la trafic». Agenții susțin că, la plecarea din stație, șoferii de taxi obișnuiesc să efectueze manevre ce afec­tează siguranța circulației. Cu toate că stația nu mai există, taximetrele continuă să stațio­neze în respectivul spațiu. Șo­ferii invocă o prevedere din Legea Taximetriei care le-ar acorda acest drept. «Singura soluție o reprezintă amplasarea de indicatoare rutiere care interzic oprirea!» susține Valentin Nedelcu, directorul Poliției Locale Slobozia.

Taximetriștii, pericole publice pe șosele Ultimul incident provocat de un taximetrist care staționa în stația din imediata apropiere a locației «Batury» s-a produs în urmă cu o săptămână. Mar­torii oculari au putut observa cum șoferul a părăsit stația și a efectuat o manervă de întoar­cere, fără să se asigure, accidentând o ambulanță care preluase un pacient și se îndrepta către Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Manevrele executate fără respectarea re­gulilor de circulație de către taximetriști reprezintă motivul pentru care Poliția Locală Slobozia, în vara anului trecut, a solicitat admi­nistrației locale aprobarea soli­citării privind desființarea respectivei stații și relocarea sa în fața Magazinului Ialomița. Deși solicitarea a fost aprobată, iar stația respectivă nu mai există, cel puțin în teorie, taximetriștii continuă să staționeze în respectiva zonă. «S-a luat decizia desființării și relocării stației din cauza incidentelor în trafic pe care le creau taximetriștii atunci când se înscriau în trafic, plecând din acel spațiu. Avem numeroase sesizări cu privire la acest aspect. Și nu este normal ca si­guranța circulației să fie pusă în pericol!» a precizat Valentin Nedelcu, directorul Poliției Locale din Slobozia. Chiar dacă dau peste cap traficul și creează probleme, taximetriștii susțin că Legea Taximetriei le dă dreptul să staționeze în zone unde nu există stații de taxi amenajate. Singura soluție pentru descurajarea staționării în respectiva zonă o reprezintă montarea de indicatoare prin care oprirea în zonă este interzisă. «Tot ce putem face este să montăm in­dicatoare rutiere prin care să interzicem oprirea în zonă, pentru a-i descuraja astfel pe șoferi să apeleze la manevre care pun în pericol siguranța circulației!» a mai spus Valentin Nedelcu, șeful Poliției Locale Slobozia.

Cazierul «Administrativ» al taximetriștilor Conform informațiilor oficiale, în evidențele Primăriei Slobozia există înregistrate 210 autoturisme care au primit licențe pentru a oferi servicii de taximetrie. Mai bine de jumătate dintre aceste autoturisme se află în administrarea a 39 de societăți care desfășoară acti­vități de transport în regim de taxi. Poliția Locală Slobozia intenționează să solicite admi­nistrației locale implementarea «Cazierului de conduită profesională», un document în care sunt trecute toate abaterile grave comise de taximetriști în trafic. Abaterile înregistrate în acest document vor conta la acordarea unor licențe viitoare. Deși adoptarea unui astfel de cazier este prevăzută în Legea Taximetriei, Primăria Slobozia nu a făcut niciodată demersuri pentru a-l implementa. «Sistemul funcționează și este prevăzut în lege. Trebuie doar pus în practică... Noi trebuie doar să-l implementăm. Vom solicita administrației locale să-l pună în practică!» a mai decla­rat Valentin Nedelcu, directorul Poliției Locale Slobozia.

6 Aprilie 2022, 10:20 (4979 vizualizări - 21 comentarii)

Citiți și:
Judecătoria Slobozia a admis sancțiunile aplicate firmei Taboo Events
Modernul poligon de tragere al Poliției Locale Slobozia
Am văzut-o și pe-asta: Ambruș a fost detașat la Poliția Locală Slobozia!
Taximetristul Tudor Gîscă, «jumulit» de patru ori într-o singură zi

Comentariile cititorilor:


Mary:
(11 Aprilie 2022, 12:41)
SEMNALIZATI intentia de schimbarea directiei de mers ! Dece nu sunt sanctionati cei certati cu semnalizarea? Unii stau la semafor fara sa semnalizeze virajul la stanga,  doar cand se pun in miscare isi aduc aminte sa dea semnal. Nu cred ca ua facut la fel cand au dat examen. Dece nu sunt sanctionati de Politia Rutiera care consuma combustibilul degeaba?
Curiosul :
(11 Aprilie 2022, 11:11)
Slobozia are implentat un sistem gen Uber,are o aplicație GOCAB,am circulat curând si se poate plati cu cardul la unii șoferi, se pot acorda note etc o aplicație bună pentru ca iti da cat de cat o informație asupra costului calatoriei numai sa prinda la public si soferi ,care unii sunt reticenți la nou.
Cineva:
(9 Aprilie 2022, 06:13)
Asa este...majoritatea sunt persoane needucate care nu au fost mai departe de București și ei sunt "smecheri" vorbesc numai de smardoiala și combinații multe...și ei au 5 lei în buzunar ca au plimbat 2 babe.... Majoritatea sunt niște țigani needucați care n.au habar de educația rutiera și semnele rutiere
@Primaru:
(8 Aprilie 2022, 18:31)
Amice, un sfat: nu posta in timp ce bei, altfel nu va intelege nimeni insiruirea agramata de cuvinte (vorba ta) "de c.cat".
Primaru:
(8 Aprilie 2022, 11:57)
Vezi ca nu întorcea taxiul și mai documentați-vă și voi ca vb aiurea nu avea pacient nu era traseul lui venea de la Țăndărei și cere în mâța procesul verbal sa vezi ca el a fost de vina ala cu ambulanta ia luat permisul de ce vb sa va aflați în treaba jurnaliști de c.cat
Georgeta:
(8 Aprilie 2022, 09:55)
Oare nu merge implementat si in Slobozia sistemul Uber sau Bolt? Macar acolo ti se da dreptul de a acorda punctaj dupa efectuarea cursei, iar soferii indisciplinati si needucati, vor primi note mici de la clienti si apoi vor fi evitati.
Un taximetrist:
(7 Aprilie 2022, 22:55)
Ma ăștia care, urcați cu, copitele în taxiu și cu sticla de bere în mana, voi credeți ca a ți urcat în vapor, mai spălați va și voi ca noi ne am saturat de jegul lăsat în urma de la shaorma vostra, nu toți taximetriștii sunt ce spune ți voi, orice pădure are uscaturi, și când urcați în taxi vede ți ca este doar sa va deplaseze din punctul A în punctul B, copii când ii puneți cu picioare pe bancheta sa știți ca mizeria o lăsați în urma și nu dam la spălătorie din ora în ora câte 35 RON, ca nu avem alta treaba sa ranim după voi, deci fiți și voi civilizați, dacă vreți sa civiliza și bizonii dintre ai nostri!
Unii sunt Taxime'triști:
(7 Aprilie 2022, 18:38)
Mai ales cei care, câțiva ani la rând și-au făcut siesta si fiesta în parcarea din spatele casei de cultură a sindicatelor.
Un pahar cu cafea de la colt, care cere un chistoc, apoi o sămânță care cere o bere, sau un suc. Toate aruncate pe jos cu dezinvoltura iar spre final... poposeau la copaci.. sau la betoanele din spate, cele transformate în loc pentru dejectii umane...
O barfă cu limbaj co..erent si p..atentat, prelungita cu taxiul tras neregulamentar la toate distanțele si in toate unghiurile, blocand in mod repetat parcarea dar și pietonii. Toate asta la orice oră din zi si din noapte.
Apoi.. O plăcută de frână, un antigel, o anvelopa schimbata si abandonata. 
Si multe alte activitati poluante...
Sa nu uitam de furnizarea de servicii, produse si alte activități interzise. 
Multi treceau pe langa.. si se faceau ca nu vad si nu stiu adevarul.
Culmea e ca minorii care treceau ii sorbeau din priviri si ii imitau... 
Moștenirea educațională...
Eu rămân la convingerea că fenomenele sunt încurajate de toleranța celor care au atribuții în a pedepsi manifestările respective, si nu ma refer strict la agenți. 
@ Daniela C:
(7 Aprilie 2022, 18:22)
Bine punctat! "Eroii" Sloboziei!
Genial, ironie bine țintită!
Daniela C:
(7 Aprilie 2022, 10:08)
Pentru @daniela!
Hai să ne păstrăm puțin decența și să nu mai facem astfel de afirmații privind implicarea benefică a polițiștilor locali în viața cetății. Nu au absolut nicio contribuție la regularizarea traficului, nimeni nu-i respectă pentru că sunt lipsiți de pregătirea elementară și nu știu să relaționeze.
Mai aveai puțin și îi declarai și "eroii" Sloboziei!!!
CETATEAN:
(7 Aprilie 2022, 07:33)
Coruptia i-a invatat de-a lungul anilor pe taximetristi sa incalce orice regula de circulatie, ca cineva acolo sus ii protejeaza.
George.s:
(6 Aprilie 2022, 23:32)
Pt. Curiosul: Nu „oricine poate greși la plecarea de pe loc”, ci doar cei care încalcă regulamentul de curculație pe drumurile publice. Iar taximetriștii sunt pe primul loc la capitolul ăsta
Gogu:
(6 Aprilie 2022, 22:46)
Poliția locală nu e în stare de nimic... decât să certe copiii de 12 ani, că în rest dacă îi vad mai vagabonței așa nici n-au tupeu să se ia de ei. Ăsta este nivelul Poliției locale Slobozia. Bă băieți, vreau să văd și eu o dată măcar în viața asta, pe stradă așa, o acțiune serioasă, așa ca-n America, ia zice bă băieți se poate în Slobozia lui Soare?
Mary :
(6 Aprilie 2022, 22:03)
Acești bizoni din traficul slobozean trebuie opriți, amendați și să li se ridice licența de taximetrie. Poliția Rutieră și Poliția Locală să îi verifice constant.
Marian :
(6 Aprilie 2022, 20:01)
Niște bombe pe roti, majoritatea nu respecta nici o regula de circulație. Rar-ul să-și facă treaba și sa verifice starea tehnica a taxiurilor din Slobozia.