Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița rurală refuză conectarea la rețelele de canalizare existente

Bani aruncați pe Apa Sâmbetei

Ialomița rurală refuză conectarea la rețelele de canalizare existente

Administrațiile locale din Ialomița caută soluții pentru racordarea populației la rețelele de canalizare existente. Potrivit obligațiilor asumate la nivel european, România ar fi trebuit să atingă un grad de racordare de 100% încă din anul 2018. În pofida acestei realități, edilii locali continuă să inves­tească în construirea de noi rețele de apă și canalizare. Conform datelor oficiale, Ialomița are în derulare, cu termen scadent la finalul anului 2023, proiecte de investiții pentru infrastructura de apă și canalizare în valoare de 349 milioane de lei.

Unde nu-i cap, vai de investiții Ialomița investește de 30 de ani în sis­teme de apă și canalizare pentru populație. Primul program major, Programul SAPARD derulat în perioada 2005-2010, a îngropat 30 milioane de lei în sisteme de alimentare cu apă nefuncționale. Iar la momentul respectiv, sistemele de canalizare și extinderea lor nu reprezentau o prioritate. Următoarele programe de investiții, PNDL I și PNDL II, au inclus și sisteme de canalizare. Însă nu și stații de epurare. Asta nu a împiedicat însă administrațiile locale să cheltuiască sute de milioane de lei pentru finanțarea acestor investiții nefuncționale. Acum, în anul de grație 2023, Ialomița raportează că derulează investiții în rețeaua de apă și canalizare în valoare de 349 milioane de lei, finanțate din fonduri europene, fonduri naționale sau din bugetele locale. Iar investițiile includ, în sfârșit, și stații sau microstații de epurare a apei. Însă problema de fond e în continuare evitată. Administrațiile locale din Ialomița nu reușesc să convingă populația să se conecteze la rețeaua publică de canalizare, în pofida faptului că Legea nr. 241/2006 a serviciului de alimentare cu apă și de canalizare stipulează «obligati­vitatea racordării la sistemele publice de canalizare, existente sau nou înființate, a tuturor utilizatorilor (persoane fizice și juridice), inclusiv a celor care au sisteme proprii de alimentare cu apă». Un raport oficial al Direcției de Sănătate Publică Ialomița confirmă faptul că, la finalul anului 2022, gradul de conectare al populației din Ialomița la rețeaua de canalizare publică era de 25%.

Probleme peste tot, soluții punctuale Deși conștiente de situație, autoritățile locale și județene au putut ignora până acum realitatea. Și nimănui nu i-a păsat că procentul privitor la racordare a populației din Ialomița la sistemul de canalizare este de două ori mai mic decât media națională (55,8%). Însă proiectele de investiții accesate pentru rețelele de apă și canalizare impun, sub amenințarea returnării fondurilor europene accesate, obligativitatea conectării a 80% dintre beneficiarii acestui tip de investiții la rețeaua de canalizare. În aceste condiții, edilii locali au apelat la soluții punctuale. Săveni, de exemplu, are un sistem de apă și canalizare funcțional și urmează să investească alte 43 milioane de lei prin Programul «Anghel Saligny» în moder­nizare a rețelei de alimentare cu apă și extinderea rețelei de canalizare, etapele III și IV. Mirela Drăgoi, primarul loca­lității, explică situația: «Aveam 200 de case racordate la canalizare... Am început să bat din poartă în poartă și le-am spus că riscăm să dăm banii înapoi. Adică 1,5 milioane de euro... Au înțeles și au început să se racordeze. Acum avem peste 400 de case, adică jumătate din gospodăriile din comună!». La Bucu, primarul Ion Drăgușin ar fi trebuit să fina­lizeze stația de epurare a comunei în va­loare de 393266 de lei la sfârșitul lunii decembrie 2022. O finalizează la sfârșitul lunii iunie 2023. Iar de racordat, la siste­mul de canalizare nu s-a racordat nimeni: «Nu am dat în funcțiune stația... Dar o dăm zilele astea și apoi vorbim. Eu sper să se racordeze toți, că e obligație legală. Dar vom trăi și vom vedea!». Și la Căzănești, primarul Stelian Traian așteaptă inaugurarea rețelei de canalizare, la 3 ani distanță de la debutul investiției: «În august mi s-a promis că va fi gata...».

Soluția «Teculescu» În spatele celor trei declarații (și a altor zeci ale primarilor ialomițeni, trase la indigo) se ascunde însă aceeași pro­blemă de fond despre care toată lumea evită să vorbească: refuzul populației de a se conecta la rețeaua de canalizare. Primarul comunei Sfântu Gheorghe, Mădălin Teculescu, susține că există o soluție reală la această problemă, cel puțin în cazul comunei pe care o admi­nistrează: «După modelul european folosit în cazul comunităților mici, putem regândi investițiile în construirea unor rețele de canalizare. La Sfântu Gheorghe, de exemplu, sunt 700 de case din care 400 au deja fose septice... Acești oameni nu vor renunța niciodată la ele! Și-atunci, o posibilă soluție pentru celelalte 300 de case ar fi să accesezi fonduri pentru construcția de fose septice ecologice, achiziția de autoutilitare pentru vidanjarea lor și o stație de epurare a acestor ape reziduale. În felul ăsta costurile pentru acest tip de investiție scad și evităm lucrările de construcții la nivelul străzilor. Eu am depus deja un astfel de proiect, aștept finanțarea lui!». Soluția edilului comunei Sfântu Gheorghe, deși punctuală, s-ar putea dovedi eficientă în anii care urmează. Până atunci însă, administrațiile din Ialomița vor continua să investească fonduri publice și fonduri europene în investiții perdante sau greu de administrat. Iar un exemplu în acest sens îl reprezintă Planul de acțiuni al județului Ialomița pentru realizarea obiec­tivelor de guvernare în anii 2022-2024, document realizat de către Instituția Prefectului Ialomița, care confirmă existența pentru perioada precizată a nu mai puțin de 49 de investiții care vizează sistemele de apă și canalizare de la nivelul județului Ialomița.

3 Iulie 2023, 10:55 (15045 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Administrația locală ialomițeană investește în «consultanțe» și «capele mortuare»
Ialomița, pe locul 5 în Regiunea Sud-Muntenia la depunerea de proiecte finanțate de Uniunea Europeană
Energia din surse regenerabile aduce investitori în județul Ialomița

Comentariile cititorilor:


Asla:
(6 Iulie 2023, 00:15)
Am aflat ce se face de multe sute de mii de lei în Platonești: locuri de joacă. Dacă apă curentă nu avem, canalizare ioc, măcar să avem unde ne juca. Sigur nu se vor sifona banii ăștia? Sau măcar o parte din ei? Se simte izul electoral și se știe deja cine va ”triumfa”. Din nou!
Ce să le ceri? Fac ce au făcut o viață întreagă.
Peizan:
(5 Iulie 2023, 14:44)
@oraseanul. Nu fi supărat, frate. Sa vii la cosambesti sa vezi sărăcie. Aspect total neingrijit, dezolant, tipic de mahala rurala. Cu o sărăcie financiara, intelectuala, profesionala de toată jena. Gaze nu, canalizare nu. Bine ca a vrut urbanul sa se extinda și au tras apa ( aia puturoasa de la Slobozia, dar apa ca să uzi roșiile măcar). Șanțuri pline de bălării pe marginea drumului. Marculestiul i-a luat fata, a căpătat avans.
Orășeanul :
(4 Iulie 2023, 23:38)
Manasia, încă una dintre rușinile județului din punct de vedere al civilizației. Apă ,nu,canalizare,nu.
inutil:
(4 Iulie 2023, 01:12)
Ce vorbiti de rural daca nici macar in Slobozia nu exista canalizare?!? 

Conform legii, in mediul urban nu e voie sa existe apa curenta fara canalizare... Ia vedeti strada George Cosbuc din Slobozia... si nu de azi / de ieri... de zeci de ani! Intereseaza pe cineva?!? 

Ba mai mult, acum cativa ani primaria a somat toata strada sa se racordeze la o canalizare inexistenta, ca... "va ia mama d____" si "va luati amenda, conform legii" ! Dar ei de ce nu-si iau amenda ca nu respecta legea?!? ... sau legea nu e si pentru ei?

In ultimii 2 ani au sapat de mai multe ori si au bagat ceva tevi subtiri prin pamant pentru o "canalizare cu vid"... si cam atat... Ca au taiat pomi, ca au lovit si spart BMPTurile de pe stalpi, ca au distrus bordurile strazii (alea mici care erau) si au taiat toate podetele de acces auto (si asa le-au lasat), mai intereseaza pe cineva?!?
Si pana la urma cand se pune in functiune canalizarea??? Termenul era prin primavara, inteleg ca a fost mutat cu cateva luni mai tarziu, dar inteleg ca termenul era Iunie... acum suntem Iulie... ne spune si noua cineva un termen real pentru punerea in functiune? 

Sa nu va mai asteptati la votul meu!
CITITOR:
(3 Iulie 2023, 21:34)
Din păcate NU exista canalizări ...asta este adevărul NU ca nu vrea populația sa se racordeze ! Iar calitatea apei menajere nu atinge nici măcar acest standard ...
Simplu:
(3 Iulie 2023, 20:54)
In ,,orasul"Cazanesti este dezastru cu asa zisa canalizare!
Stefan:
(3 Iulie 2023, 19:58)
Dacă sunteți atât de corecți, ieșiți pe teren! Veți avea mari surprize, dar nu aveți tupeu! În secunda 2 când veti pune întrebări, veți fi închiși!
Stefan:
(3 Iulie 2023, 19:55)
In 30 de ani , doar in anii electorali, au făcut ceva pentru comuna!Asfaltări, șanțuri, e.t.c! Scurgeri, doar așa de ochii lumii! ! Vine an electoral, se va mai face ceva! Asta, au făcut cei aflați la putere, din partidele care conduc tara! Să mai avem încredere? Din punctul meu de vedere, niciodată! Votez AUR!
F.N.:
(3 Iulie 2023, 17:38)
Dar la Scanteia ce se intampla,nimeni nu spune nimic. Chinuiala mare de cativa ani,laude si atat. Intrebare pt.dna.primar,pe cand estimati ca va fi gata si functional, sistemul de canalizare? Oare raspund tot eu,la anul inainte de alegeri! Mira-masi!
Nutii spaima Constitutii:
(3 Iulie 2023, 13:16)
Nu e in regula ce zice dl. Teculescu. Cel putin 80% din propietarii de fose septice au betonat DOAR peretii acestora. Adica toata mizeria lichida se scurge in pamant in apa freatica. Fara tratarea apei menajere NU DIMINUAM POLUAREA!!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 28 Aug 2026
478 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

RAJA Constanța: Citirea consumurilor de apă la gospodării se va face trimestrial

Din luna octombrie 2022, angajații societății RAJA Constanța vor efectua citirea indexului de pe apometrele de branșament la gospodării o dată la trei luni. Ca și la ceilalți furnizori de utilități, facturarea ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2022, 14:40
(10960 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni au participat la cursuri de prim ajutor

Jandarmii ialomițeni au participat la cursuri de prim ajutor

Jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au participat la activitățile de instruire susținute de paramedici din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2022, 14:00
(4449 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 5 cazuri noi de COVID-19

Miercuri, 25 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29726, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de marți, 25 octombrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2022, 16:35
(2349 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două ordine de protecție provizorii emise de polițiști

Polițiștii ialomițeni au emis în ultimele 48 de ore două ordine de protecție provizorii, pe numele a doi bărbați de 40, respectiv 43 de ani. În primul caz, polițiștii din cadrul Secției nr. 2 Poliție Rurală ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2022, 14:55
(7976 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 35 de mame cu posibilități financiare reduse au beneficiat de tichete sociale

Potrivit datelor statistice, centralizate la nivelul Instituției Prefectului Județul Ialomița, 35 de mame cu posibilități financiare reduse au beneficiat de tichete sociale în valoare de 2000 de lei în ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2022, 14:50
(6963 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sprijin financiar în valoare de peste 1,39 milioane lei pentru crescătorii de animale

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2022, 12:40
(5233 vizualizări - 0 comentarii)


1640 de locuri scoase la concurs în școlile postliceale ale IGPR

Școlile de agenți de poliție «Vasile Lascăr» Câmpina și «Septimiu Mureșan» Cluj-Napoca organizează, în perioada octombrie-decembrie 2022, concurs de admitere pentru o nouă promoție de elevi. Ultima zi de ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2022, 19:20
(4247 vizualizări - 1 comentariu)


Ziua Armatei Române, sărbătorită și la Slobozia

Ziua Armatei Române, sărbătorită și la Slobozia

Marți, 25 octombrie a.c., în Parcul Tineretului din Slobozia a fost organizată o manifestare publică dedicată Zilei Armatei Române. În cadrul evenimentului, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2022, 17:30
(9846 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Marți, 25 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29721, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de luni, 24 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2022, 16:15
(2036 vizualizări - 0 comentarii)


APIA participă la Târgul Internațional «INDAGRA» 2022

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că va participa, în perioada 26-30 octombrie 2022, la «INDAGRA», cel mai mare târg din domeniul agriculturii, viticulturii, horticulturii ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2022, 16:00
(5512 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmeria Ialomița recrutează tineri care vor să devină jandarmi

Jandarmeria Ialomița recrutează tineri care vor să devină jandarmi

În perioada 20 octombrie-4 noiembrie a.c., Jandarmeria Ialomița desfășoară o nouă campanie de recrutare pentru cei care doresc o carieră militară în Jandarmeria Română. Astfel, la Școala Militară de Subofițeri ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2022, 18:10
(4848 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: «Salonul de Toamnă 2022»

Uniunea Artiștilor Plastici din România-filiala Slobozia/Ialomița organizează joi, 3 noiembrie 2022, orele 14,00, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrulului Cultural «Ionel Perlea» Slobozia, vernisajul ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2022, 16:40
(2996 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Luni, 24 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29718, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de duminică, 23 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2022, 16:10
(2995 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Bărbulești și Gura Ialomiței

Accidente la Bărbulești și Gura Ialomiței

Sâmbătă, 22 octombrie a.c., un echipaj de pompieri din Urziceni cu o autospecială de descarcerare a intervenit la un accident rutier produs pe raza localității Bărbulești, în care au fost implicate trei ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2022, 14:20
(3444 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Opt persoane, implicate într-un accident rutier

Ialomița: Opt persoane, implicate într-un accident rutier

Cinci echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni, respectiv Detașamentul de Pompieri Slobozia, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare, o autospecială ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2022, 11:50
(2676 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Duminică, 23 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29715, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de sâmbătă, 22 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2022, 16:25
(2770 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 7 cazuri noi de COVID-19

Sâmbătă, 22 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29714, fiind înregistrate 7 cazuri noi față de ziua de vineri, 21 octombrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2022, 16:40
(2408 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Vineri, 21 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29707, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de joi, 20 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2022, 16:15
(3335 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări de TVA în valoare de 62,62 milioane de lei în perioada ianuarie-septembrie 2022

Administrația Județean a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în perioada ianuarie-septembrie 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de  62 ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2022, 13:45
(13158 vizualizări - 0 comentarii)


10,687 milioane de lei pentru «creșterea eficienței energetice» a Palatului Administrativ din Slobozia

Joi, 20 octombrie 2022, pe site-ul Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a fost publicată lista cererilor de finanțare aprobate și care urmează să semneze contractul de finanțare ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2022, 13:30
(10831 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi aplicate de peste 169 mii de lei

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că a desfășurat acțiunea de inspecție a animalelor în exploatațiile nonprofesionale. Urmare a acestei acțiuni, s-a constatat ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2022, 17:50
(9467 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri de 98,39 milioane de lei, colectate în luna septembrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna septembrie a anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 98,39 milioane de lei, cu ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2022, 17:15
(9658 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 10 cazuri noi de COVID-19

Joi, 20 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29704, fiind înregistrate 10 cazuri noi față de ziua de miercuri, 19 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2022, 16:25
(2927 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Miercuri, 19 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 29694, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de marți, 18 octombrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2022, 16:25
(2651 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Percheziții la persoane bănuite de săvârșirea de infracțiuni economice

Miercuri, 19 octombrie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au pus în aplicare 6 mandate de percheziție domiciliară, dintre care 5 în Slobozia și 1 în municipiul București. De asemenea, vor fi puse ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2022, 11:30
(3922 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi de 321500 de lei pentru «muncă la negru» în construcții

Având în vedere obiectivele specifice ale Inspecției Muncii stabilite atât prin lege cât și prin Programul Cadru de Acțiuni al Inspecției Muncii pentru anul 2022, în perioada 05- 07.10.2022 s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2022, 11:05
(2761 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Sume suplimentare în cuantum de 759,22 mii de lei, stabilite de inspectorii fiscali

Inspectorii fiscali din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat, în luna septembrie 2022, 50 de acțiuni de control, care au vizat atât persoanele fizice, cât și pe cele ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2022, 18:00
(5910 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incendiu provocat de un coș de fum necurățat

Slobozia: Incendiu provocat de un coș de fum necurățat

Marți, 18 octombrie a.c., pompierii din Slobozia au fost sesizați prin apel la numărul unic de urgență 112, de producerea unui incendiu izbucnit la un operator economic din Slobozia. Patru echipaje operative ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2022, 16:30
(9385 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia incendiu


Ialomița: 5 cazuri noi de COVID-19

Marți, 18 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29694, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de luni, 17 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2022, 16:15
(2488 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 5000 de pașapoarte eliberate în Ialomița, în perioada august-septembrie 2022

Potrivit datelor statistice ale Serviciului Public Comunitar de Pașapoarte Ialomița, în perioada august-septembrie 2022 au fost soluționate 5221 cereri de eliberare a pașaportului, respectiv 3082 cereri ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2022, 14:45
(8931 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Stelu în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Nimeni Altu în Ialomița riscă să piardă aproape 40% din proiectele PNRR Național în Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, condus de preotul Ion Marian  cetatean în Ialomița riscă să piardă aproape 40% din proiectele PNRR Lenta în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean guess who în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia guess who în 27,9 milioane de lei pentru electrificarea liniei Slobozia-Țăndărei, închisă circulației trenurilor de călători spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 26 august 2026 Lemnaru Mihaita în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean cristina în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Ion în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Coleg de breaslă în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Cezar în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean cumcamcom în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Ilie în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Celentano în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean noaptea ca hoții ! în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean @Nae în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Mari în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Simo în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...