Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Modificarea programului de lucru a scos din nou polițiștii în stradă

Slobozia: Modificarea programului de lucru a scos din nou polițiștii în stradă

Joi, 29 august a.c., o parte dintre polițiștii ialomițeni, membri ai sindicatului «Diamantul», au protestat vreme de două ore în fața Prefecturii Ialomița și a sediului Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Oamenii legii și-au arătat încă o dată nemulțumirea față decizia conducerii Poliției ialomițene de a modifica programul de lucru. O astfel de măsură și-a dorit și fostul șef al instituției Adrian Mihai Aldea, însă acesta și-a retras dispoziția după organizarea protestelor.

 

Din nou în stradă Înainte de a pleca de la comanda IPJ Ialomița, comisarul șef Mihai Adrian Aldea a făcut demersuri pentru a modifica programul de lucru al polițiștilor, astfel încât aceștia să efectueze cele 3 schimburi într-un regim de 8 ore, nu în regim de 12 ore așa cum se întâmplă în prezent. În urma unui protest organizat la începutul acestui an, decizia  nu a mai fost pusă în practică. Actualii șefi ai IPJ Ialomița au revenit asupra deciziei și doresc să impună același program de lucru, considerându-l mai eficient. Revoltați din nou de această situație, polițiștii au pichetat joi, 29 august 2024, sediul Prefecturii Ialomița și cel al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Protestul a fost susținut de Sindicatul «Diamantul», una dintre cele mai vocale structuri sindicale ale Poliției Române. Simona Nicolae, agent șef principal în cadrul Biroului Rutier Fetești susține că măsurile pe care IPJ Ialomița le impune vor genera blocaje la nivelul structurilor teritoriale: «Măsura este bună în condiții ideale. Din păcate, Ialomița nu le are. Deficitul de personal din cadrul Birului nostru este mare. Toate patrulele existente sunt patrule mixte, care au în componență polițiști de frontieră, polițiști locali și jandarmi. De aproximativ 6 luni, din cauza lipsei de personal nu mai putem asigura în condiții optime siguranța rutieră pe drumurile publice. În cazul în care măsurile inițiate acum vor fi impuse, se pune în pericol siguranța rutieră!» ne-a declarat aceasta. Rămâne de văzut care va fi ecoul acestor proteste. Surse din cadrul IPJ Ialomița au precizat pentru ziarul nostru faptul că actualii șefi ai IPJ Ialomița vor modifica programul de lucru cu orice preț.

29 August 2024, 10:20 (13365 vizualizări - 18 comentarii)

Citiți și:
Polițiștii au protestat la Slobozia
Polițiștii din Ialomița și-au cerut drepturile în stradă
Polițiștii au pichetat sediul Prefecturii Ialomița

Comentariile cititorilor:


@skorinb:
(6 Septembrie 2024, 23:32)
Mult venin poți să ai în canini.
skorinb:
(4 Septembrie 2024, 17:50)
Si de suparare un ,,politist'' si-a bagat un picorus prin geamul unui sofer incepator ! Ce credeti ca ar trebui sa pateasca un astfel de specimen subuman ? Sa propun eu : pe langa inchisoare ar trebui dat afara din ,,politie'' plus stergerea tuturor anilor de vechime .... Si sa vezi atunci ...
Maria:
(1 Septembrie 2024, 00:34)
Dacă nu sunt oameni sa reangajeze pensionarii cu experienta prin concurs, la fel ca la medici, profesori, ș.a.
Marin:
(31 August 2024, 23:38)
La muncă ba, ca nu am mai vazut politie in oraș decat la protestul lor in rest doar nereguli nebăgate in seamă!
Ghiță Pristanda :
(31 August 2024, 12:14)
Grea misie, misia de polițai... Destul de vii și prezente în zilele noastre personajele lui Caragiale!! Nu vreau să generalizez, însă, din păcate, există foarte mulți angajați ai poliției care denigrează această haină a statului!! Comentariul meu se referă strict la cei care au ales acesta profesie pt a putea să-și ascundă infracțiunile…consuma și vand droguri, au legături strânse cu interlopii etc!!! Cum se face ca într-un orășel mic ca Slobozia, unde toată lumea cunoaște pe toată lumea, se consumă și se vând droguri fără nicio jenă, sa nu mai amintesc de crima.. și NIMENI nu face NIMIC???? Un exemplu care da foarte mult de gândit este faptul ca la o școală gimnazială renumită din oraș, la copii de clasa a VI-a s-au găsit droguri!!!! Da, la clasa a VI-a!!!! Aici s-a ajuns din cauza nepăsării!! Vrem salarii mari, program de relax, dar responsabilități, ba!!!
Dinu:
(30 August 2024, 19:13)
Când intrați și pe privați că fac evaziune la capul gol și plătesc mizerabil angajați. Doarme ITM și ANAf.
Ptr dl Dorin:
(30 August 2024, 13:13)
Perfect de-acord cu dvs, dar cei ce corespund și la virgula să aibă salarii măcar la fel ca la Poliția Locală. Este perfect normal să fie evaluați la virgulă, 80% dintre ei asta vor, restul de 20% sunt pe listele de salarii de merit și afinitățile politicului și șefilor, majoritatea polițiștilor și-ar dorii să fie evaluați la virgulă pentru a scăpa de căpușele care deprofesionalizează sistemul și care sunt ,,ținuți “ în brațe de anumiți șefi…App …știu ce vorbesc …restul comentariilor gen mergeți la privat …nu își au rostul, de camioane…vedem și noi restul cu rate la o amărâtă mașină, dar sunt alte structuri care ar trebui să își facă treaba…mai sunt și alte structuri afectate de schimbarea programului nu doar rutiera…așa ca este bine să vă documentați înainte să aruncați cu noroi în toți…
Boss:
(30 August 2024, 11:33)
Cum se face ca doar rutieristii cu camioane pe persoana juridică fac greve la IPJ?!?De ce nu solicită să fie mutați la alte structuri?Programul de 8 ore este normal vmconceput pentru ca organismul sa dea rezultate maxime.Dupa 8 ore de stat în mașina pe șosea, in mod normal tragi pe dreapta.Asadar e bine sa se revină la program de 8 ore și eventual echipe mixte cu locala si ordine publică.
Dorind:
(30 August 2024, 08:23)
Gigel? In statul de drept oamenii au si drepturi dar au si obligatii. Obligatia de a-si face corect sarcinile de serviciu, de a nu pactiza cu interlopii, de a nu lua spaga.Militarii nu au dreptul la greva! Eu muncesc si nu comenteaza.Daca militienii astia cer , sa cerem si noi de la ei:eu i-asi evalua la virgula si dc nu corespunda sa fie dati afara!
Gigel:
(29 August 2024, 23:47)
Nu am vreo afinitate pentru politisti, nu stiu nici daca demersul lor este legal sau legitim, dar macar ei stiu sa se organizeze si sa isi ceara drepturile. Celelalte categorii de bugetari nu sunt in stare nici macar sa fluiere pe strada, stau toti in pozitia ghiocel si asteapta sa le pice din cer. Bravo politistilor, acesta este statul de drept, in care oamenii isi cer drepturile si isi exprima nemultumirile. Poate invata si altii ca doar asa se construieste si se mentine Statul de Drept.
Parere:
(29 August 2024, 19:53)
In 8 ore cred că este mult mai eficient După intervine oboseala. Și la 8 ore sau 12, timpul lunar este același banuiesc
Stefan:
(29 August 2024, 16:58)
Obosiți săraci, pensionari la 40 ani, desființată locala plătiți degeaba, cu ochi numai după dat amenzi aiurea, niște paraziti
Mary :
(29 August 2024, 16:13)
Încălcați legea! Să vă fie clar, voi nu sunteți milițieni, voi sunteți polițiști și apărați legea, iar legea nu vă permite să protestanți deoarece sunteți angajați ai Statului. Nu confundați statul degeaba, cu Statul de Drept. Nu vă convine, aveți la îndemână demisia, nu circul pe care îl faceți, ori neîncrederea pe care o afișați odată cu denigrarea instituției sau a uniformei din dotare. Nu vă ține nimeni cu forța. Mergeți la privat să simțiți ce este munca, ordinea și disciplina.
Dorind:
(29 August 2024, 15:10)
Pai ce e dupa ei? Nu vor sa Ii dea afara!!! Nu e firma lor si sunt platiti sa ne aperr nu sa vanda droguri in uniforma, Sau sa inmatriculeze masini furate , permise la analfabeti etc etc .
Tudorache :
(29 August 2024, 14:30)
Nu sunt efective suficiente pentru programul acesta la 8h. Șefii IPJ-IALOMITA care au aprobat această idioțenie habar nu au ce este în stradă. Populația va avea de suferit. Au o gândire obtuză și nu acceptă realitatea.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
23 Aug 2026
401 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Casieriile RAJA Constanța, închise de 1 iunie

Marți, 1 iunie 2021, casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise. Abonații pot folosi serviciile online pentru efectuarea plăților, precum ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2021, 13:35
(2707 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii din Urziceni au salvat un cal căzut într-o groapă

Pompierii din Urziceni au salvat un cal căzut într-o groapă

Salvatorii din cadrul Detașamentului de pompieri Urziceni au fost solicitați în dimineața zilei de vineri, 28 mai a.c., în jurul orei 1,00, în comuna Bărcănești, pentru extragerea unui cal căzut într-o ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2021, 12:25
(3681 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Indemnizații de șomaj pentru tinerii absolvenți

Reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduc la cunoștință tinerilor absolvenți de gimnaziu, liceu, profesional, special, postliceal sau superior posibilitatea obținerii ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2021, 20:20
(3698 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: A încălcat măsura izolării la domiciliu

Joi, 27 mai a.c., polițiștii ialomițeni i-au aplicat o amendă în valoare de 1000 de lei unui tânăr, de 20 de ani, din localitatea Făcăeni. Acesta a încălcat măsura izolării la domiciliu impusă de Direcția ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2021, 20:05
(3663 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi pentru transportatorii de persoane

IPJ Ialomița: Amenzi pentru transportatorii de persoane

Polițiștii ialomițeni au desfășurat în ziua de joi, 27 mai a.c., verificări pe cele mai importante drumuri din județ cu privire la felul în care transportatorii de persoane respectă legislația în domeniu ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2021, 19:45
(3829 vizualizări - 0 comentarii)


Scânteia: Beat și fără permis, la volanul unei mașini radiate și cu numere false

Un bărbat de 61 de ani, oprit în trafic de polițiști pe raza localității Scânteia, s-a ales cu un dosar penal pentru comiterea mai multor infracțiuni cuprinse în Codul Rutier. Acesta a fost tras pe dreapta ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2021, 19:35
(6040 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni prevenite la Școala Gimnazială Bucu și Gara Slobozia Veche

IPJ Ialomița: Acțiuni prevenite la Școala Gimnazială Bucu și Gara Slobozia Veche

Polițiștii ialomițeni au efectuat ample activități preventive în ziua miercuri, 26 mai 2021. Astfel, oamenii legii au derulat o campanie de informare în zona Gării Slobozia Veche, cu scopul de a limita ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2021, 19:20
(4150 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Un singur nou caz de COVID-19 în Ialomița

Joi, 27 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10737, cu un singur caz mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2021, 16:15
(2393 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Amara fără permis de conducere, surprins la volanul unui autoturism radiat și cu numere false

Un tânăr a fost depistat de polițiștii ialomițeni pe raza municipiului Slobozia, fără permis de conducere, la volanul unui autoturism radiat din circulație și cu plăcuțe de înmatriculare false. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2021, 18:50
(6399 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru «conducere a unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe»

Marți, 25 mai a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Fetești au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2021, 18:10
(6500 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești arestare


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 74400 de lei

Polițiștii ialomițeni au intensificat pe parcursul zilei de marți, 25 mai 2021, controalele în trafic, centre comerciale sau zone aglomerate, pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2021, 17:40
(1525 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 26 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10736, cu 3 cazuri mai mult față de ziua de marți ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2021, 16:25
(2118 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Transport ilegal de pui, depistat în trafic de polițiști

Polițiștii ialomițeni împreună cu inspectorii DSVSA Ialomița au oprit în trafic un camion în care se aflau pui zburați. În urma verificărilor s-a constatat că șoferul nu deținea documente pentru proveniență ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2021, 17:15
(2815 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Sancțiuni aplicate pentru nerespectarea legislației sanitar-veterinare

Inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au sancționat, cu 18000 de lei, două magazine din județ, specializate în comerțul cu pui de o zi. Societățile comerciale ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2021, 17:00
(5903 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Doi bărbați, de 34 și 60 de ani, domiciliați în Fetești și Țăndărei, s-au ales cu dosare penale după ce au fost surprinși în trafic încălcând regulile de circulație. Bărbatul de 34 de ani a fost tras pe ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2021, 16:45
(2736 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 25 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10733, cu 3 cazuri mai mult față de ziua de luni, ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2021, 16:10
(2542 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un tânăr drogat cu marijuana a provocat un accident

Sâmbătă, 22 mai a.c., polițiștii slobozeni au fost sesizați cu privire la faptul că în parcarea unui complex de magazine din municipiul reședință de județ a avut loc un eveniment rutier soldat cu pagube ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2021, 18:10
(4080 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

Polițiștii ialomițeni, sub autoritatea Instituției Prefectului, au continuat să acționeze, în sistem integrat, alături de celelalte structuri, în vederea verificării respectării măsurilor impuse pentru ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2021, 17:35
(3465 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 24 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10730, cu 6 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2021, 16:25
(2215 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 mai-termenul limită pentru depunerea Declarației Unice

Formularul 212-«Declarația Unică» se completează și se depune, până la data de 25 mai 2021, de către persoanele fizice care în anul de impunere au realizat,  individual sau într-o formă de asociere ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2021, 12:25
(1724 vizualizări - 0 comentarii)


Interacțiunea la distanță cu unitățile fiscale ale Agenției Naționale de Administrare Fiscală

ANAF prin Ministerul Finanțelor face un pas important pentru dezvoltarea digitalizării și eficientizarea comunicării dintre stat și contribuabili, urmând ca schimbarea să aducă o serie de beneficii pentru ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2021, 12:10
(7574 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 23 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10724, cu 6 cazuri mai mult față de ziua de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2021, 16:40
(1874 vizualizări - 0 comentarii)


Municipiul Slobozia, pe locul 6 la nivel național în privința vaccinării anti-COVID-19

Municipiul Slobozia, pe locul 6 la nivel național în privința vaccinării anti-COVID-19

Reprezentanții Comitetului Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19 au realizat un clasament al municipiilor reședință de județ în funcție de numărul de cetățeni vaccinați ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2021, 22:30
(3441 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Biciclist lovit de o mașină

În după amiaza zilei de sâmbătă, 22 mai a.c., în apropierea localității Mihail Kogălniceanu s-a produs un accident de circulație, soldat cu vătămarea corporală a unei persoane. Din verificările efectuate ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2021, 21:30
(2617 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Sâmbătă, 22 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10718, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2021, 16:35
(1949 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii au verificat regimul de deținere al câinilor periculoși

IPJ Ialomița: Polițiștii au verificat regimul de deținere al câinilor periculoși

În cursul zilei de vineri, 21 mai a.c., polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor au acționat în mediul rural pentru verificarea modului de respectare a legislației privind regimul de deținere ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2021, 18:00
(8903 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Amenzi de 60 mii de lei aplicate de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat ample acțiuni la nivelul județului ce au avizat atât respectarea măsurilor de protecție sanitară, cât și ordinea și liniștea publică. Astfel, au ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2021, 16:45
(1568 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă

Pentru perioada următoare, Agenția pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția șomerilor din județ 292 de noi locuri de muncă. Cele mai multe dintre acestea sunt destinate persoanelor care ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2021, 16:30
(3371 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 5 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 21 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10718, cu 5 cazuri mai mult față de ziua de joi, ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2021, 16:15
(2575 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Tractor cuprins de flăcări

Ciochina: Tractor cuprins de flăcări

Pompierii din Slobozia au intervenit în dimineața zilei de vineri, 21 mai a.c., pentru stingerea unui incendiu produs pe raza localității Ciochina. Flăcările au cuprins un tractor și au distrus în totalitate ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2021, 12:30
(3078 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Stupid în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Raul în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia Alina în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia CV în Valentin Băcanu, noul candidat al Partidului Ialomițenilor la funcția de primar al Sloboziei Urbanistul în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! @Viorel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Ionela în Medalie de aur și premiul al II-lea pentru elevii Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia în cadrul unui concurs școlar Viorel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Metalurgie în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă sorinb în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 revolta în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! Pt DNA în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Piață în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului stoica în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului gigel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului paul în Autorizația de mediu a Urban SA Slobozia, SUSPENDATĂ. Propunere a Prefecturii Ialomița de declarare a «stării de alertă» în Slobozia și în alte 4 localități! oi în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 Tot EL în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului ? în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...