Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Modificarea programului de lucru a scos din nou polițiștii în stradă

Slobozia: Modificarea programului de lucru a scos din nou polițiștii în stradă

Joi, 29 august a.c., o parte dintre polițiștii ialomițeni, membri ai sindicatului «Diamantul», au protestat vreme de două ore în fața Prefecturii Ialomița și a sediului Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Oamenii legii și-au arătat încă o dată nemulțumirea față decizia conducerii Poliției ialomițene de a modifica programul de lucru. O astfel de măsură și-a dorit și fostul șef al instituției Adrian Mihai Aldea, însă acesta și-a retras dispoziția după organizarea protestelor.

 

Din nou în stradă Înainte de a pleca de la comanda IPJ Ialomița, comisarul șef Mihai Adrian Aldea a făcut demersuri pentru a modifica programul de lucru al polițiștilor, astfel încât aceștia să efectueze cele 3 schimburi într-un regim de 8 ore, nu în regim de 12 ore așa cum se întâmplă în prezent. În urma unui protest organizat la începutul acestui an, decizia  nu a mai fost pusă în practică. Actualii șefi ai IPJ Ialomița au revenit asupra deciziei și doresc să impună același program de lucru, considerându-l mai eficient. Revoltați din nou de această situație, polițiștii au pichetat joi, 29 august 2024, sediul Prefecturii Ialomița și cel al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Protestul a fost susținut de Sindicatul «Diamantul», una dintre cele mai vocale structuri sindicale ale Poliției Române. Simona Nicolae, agent șef principal în cadrul Biroului Rutier Fetești susține că măsurile pe care IPJ Ialomița le impune vor genera blocaje la nivelul structurilor teritoriale: «Măsura este bună în condiții ideale. Din păcate, Ialomița nu le are. Deficitul de personal din cadrul Birului nostru este mare. Toate patrulele existente sunt patrule mixte, care au în componență polițiști de frontieră, polițiști locali și jandarmi. De aproximativ 6 luni, din cauza lipsei de personal nu mai putem asigura în condiții optime siguranța rutieră pe drumurile publice. În cazul în care măsurile inițiate acum vor fi impuse, se pune în pericol siguranța rutieră!» ne-a declarat aceasta. Rămâne de văzut care va fi ecoul acestor proteste. Surse din cadrul IPJ Ialomița au precizat pentru ziarul nostru faptul că actualii șefi ai IPJ Ialomița vor modifica programul de lucru cu orice preț.

29 August 2024, 10:20 (13766 vizualizări - 18 comentarii)

Citiți și:
Polițiștii au protestat la Slobozia
Polițiștii din Ialomița și-au cerut drepturile în stradă
Polițiștii au pichetat sediul Prefecturii Ialomița

Comentariile cititorilor:


@skorinb:
(6 Septembrie 2024, 23:32)
Mult venin poți să ai în canini.
skorinb:
(4 Septembrie 2024, 17:50)
Si de suparare un ,,politist'' si-a bagat un picorus prin geamul unui sofer incepator ! Ce credeti ca ar trebui sa pateasca un astfel de specimen subuman ? Sa propun eu : pe langa inchisoare ar trebui dat afara din ,,politie'' plus stergerea tuturor anilor de vechime .... Si sa vezi atunci ...
Maria:
(1 Septembrie 2024, 00:34)
Dacă nu sunt oameni sa reangajeze pensionarii cu experienta prin concurs, la fel ca la medici, profesori, ș.a.
Marin:
(31 August 2024, 23:38)
La muncă ba, ca nu am mai vazut politie in oraș decat la protestul lor in rest doar nereguli nebăgate in seamă!
Ghiță Pristanda :
(31 August 2024, 12:14)
Grea misie, misia de polițai... Destul de vii și prezente în zilele noastre personajele lui Caragiale!! Nu vreau să generalizez, însă, din păcate, există foarte mulți angajați ai poliției care denigrează această haină a statului!! Comentariul meu se referă strict la cei care au ales acesta profesie pt a putea să-și ascundă infracțiunile…consuma și vand droguri, au legături strânse cu interlopii etc!!! Cum se face ca într-un orășel mic ca Slobozia, unde toată lumea cunoaște pe toată lumea, se consumă și se vând droguri fără nicio jenă, sa nu mai amintesc de crima.. și NIMENI nu face NIMIC???? Un exemplu care da foarte mult de gândit este faptul ca la o școală gimnazială renumită din oraș, la copii de clasa a VI-a s-au găsit droguri!!!! Da, la clasa a VI-a!!!! Aici s-a ajuns din cauza nepăsării!! Vrem salarii mari, program de relax, dar responsabilități, ba!!!
Dinu:
(30 August 2024, 19:13)
Când intrați și pe privați că fac evaziune la capul gol și plătesc mizerabil angajați. Doarme ITM și ANAf.
Ptr dl Dorin:
(30 August 2024, 13:13)
Perfect de-acord cu dvs, dar cei ce corespund și la virgula să aibă salarii măcar la fel ca la Poliția Locală. Este perfect normal să fie evaluați la virgulă, 80% dintre ei asta vor, restul de 20% sunt pe listele de salarii de merit și afinitățile politicului și șefilor, majoritatea polițiștilor și-ar dorii să fie evaluați la virgulă pentru a scăpa de căpușele care deprofesionalizează sistemul și care sunt ,,ținuți “ în brațe de anumiți șefi…App …știu ce vorbesc …restul comentariilor gen mergeți la privat …nu își au rostul, de camioane…vedem și noi restul cu rate la o amărâtă mașină, dar sunt alte structuri care ar trebui să își facă treaba…mai sunt și alte structuri afectate de schimbarea programului nu doar rutiera…așa ca este bine să vă documentați înainte să aruncați cu noroi în toți…
Boss:
(30 August 2024, 11:33)
Cum se face ca doar rutieristii cu camioane pe persoana juridică fac greve la IPJ?!?De ce nu solicită să fie mutați la alte structuri?Programul de 8 ore este normal vmconceput pentru ca organismul sa dea rezultate maxime.Dupa 8 ore de stat în mașina pe șosea, in mod normal tragi pe dreapta.Asadar e bine sa se revină la program de 8 ore și eventual echipe mixte cu locala si ordine publică.
Dorind:
(30 August 2024, 08:23)
Gigel? In statul de drept oamenii au si drepturi dar au si obligatii. Obligatia de a-si face corect sarcinile de serviciu, de a nu pactiza cu interlopii, de a nu lua spaga.Militarii nu au dreptul la greva! Eu muncesc si nu comenteaza.Daca militienii astia cer , sa cerem si noi de la ei:eu i-asi evalua la virgula si dc nu corespunda sa fie dati afara!
Gigel:
(29 August 2024, 23:47)
Nu am vreo afinitate pentru politisti, nu stiu nici daca demersul lor este legal sau legitim, dar macar ei stiu sa se organizeze si sa isi ceara drepturile. Celelalte categorii de bugetari nu sunt in stare nici macar sa fluiere pe strada, stau toti in pozitia ghiocel si asteapta sa le pice din cer. Bravo politistilor, acesta este statul de drept, in care oamenii isi cer drepturile si isi exprima nemultumirile. Poate invata si altii ca doar asa se construieste si se mentine Statul de Drept.
Parere:
(29 August 2024, 19:53)
In 8 ore cred că este mult mai eficient După intervine oboseala. Și la 8 ore sau 12, timpul lunar este același banuiesc
Stefan:
(29 August 2024, 16:58)
Obosiți săraci, pensionari la 40 ani, desființată locala plătiți degeaba, cu ochi numai după dat amenzi aiurea, niște paraziti
Mary :
(29 August 2024, 16:13)
Încălcați legea! Să vă fie clar, voi nu sunteți milițieni, voi sunteți polițiști și apărați legea, iar legea nu vă permite să protestanți deoarece sunteți angajați ai Statului. Nu confundați statul degeaba, cu Statul de Drept. Nu vă convine, aveți la îndemână demisia, nu circul pe care îl faceți, ori neîncrederea pe care o afișați odată cu denigrarea instituției sau a uniformei din dotare. Nu vă ține nimeni cu forța. Mergeți la privat să simțiți ce este munca, ordinea și disciplina.
Dorind:
(29 August 2024, 15:10)
Pai ce e dupa ei? Nu vor sa Ii dea afara!!! Nu e firma lor si sunt platiti sa ne aperr nu sa vanda droguri in uniforma, Sau sa inmatriculeze masini furate , permise la analfabeti etc etc .
Tudorache :
(29 August 2024, 14:30)
Nu sunt efective suficiente pentru programul acesta la 8h. Șefii IPJ-IALOMITA care au aprobat această idioțenie habar nu au ce este în stradă. Populația va avea de suferit. Au o gândire obtuză și nu acceptă realitatea.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
30 Aug 2026
266 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: A intrat cu mașina în stîlp

O șoferiță de 28 de ani a fost victima unui accident de circulație. În timp ce se deplasa pe șoseaua care leagă localitățile Fierbinții de Jos și Maia, aceasta, încercînd să depășească un tir, a pierdut ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 19:25
(3605 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Pieton lovit de o mașină

Neatenția unui șofer era să-l coste viața pe un bătrîn de 87 de ani, din Țăndărei. Șoferul a dat cu spatele și l-a lovit pe bătrîn. Omul a avut nevoie de îngrijiri medicale și a fost transportat la Spitalul ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 18:10
(3782 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Produse contrafăcute, vîndute în zona Piața Mare

O patrulă de jandarmi a identificat miercuri, 10 februarie a.c., în zona Piața Mare din Slobozia, un spațiu comercial în incinta căruia se vindeau produse de îmbrăcămite contrafăcute. Respectivele produse ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 17:40
(3142 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Transporta ilegal pește

Mihail Kogălniceanu: Transporta ilegal pește

Un bărbat de 36 de ani, din localitatea Giurgeni, s-a ales cu dosar penal după ce în mașina sa au fost descoperite 40 de kilograme de pește din speciile mreană și plătică și 2,5 kg de icre de crap, depozitate ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 16:05
(4209 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

Astra Nova Security
angajează
agenți securitate (femei și bărbați)
-salariu net 900 lei, fără întîrzieri
-asigurăm calificare profesională,
servicii medicale gratuite
Relații la telefon 0734/200.337
[email protected]

11 Februarie 2016, 14:30


Armășești: Urmărit de autoritățile franceze, prins de polițiștii ialomițeni

Un bărbat, de 47 de ani, din Armășești, a fost prins de polițiștii ialomițeni în cursul zilei de marți, 9 februarie 2016. Pe numele ialomițeanului, autoritățile din Franța au emis un mandat de european ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 13:40
(4401 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Mai puține infracțiuni cu violență în 2015

Polițiștii ialomițeni au dat publicității Raportul activităților desfășurate în cursul anului trecut. Potrivit documentului oficial, efectivele de oameni ai legii din cadrul Inspectoratului de Poliție al ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 13:10
(5286 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Accident rutier soldat cu o victimă

O femeie a fost la un pas de a-și pierde viața marți, 9 februarie 2016. Pasageră într-o mașină condusă de un bărbat de 55 de ani, aceasta a fost rănită după ce autovehiculul în care se afla s-a izbit de ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 12:25
(2899 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ion Roată: Reținut pentru furt calificat

Un bărbat, de 36 de ani, din localitatea Gîrbovi, este principalul suspect într-un dosar de «furt calificat», instrumentat de polițiști. El este bănuit de faptul că ar fi pătruns într-o locuință și ar fi ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 10:35
(5702 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC AMPA SA Slobozia
angajează
agent vînzări
utilaje agricole

Relații la telefon 0723/251.698
sau la sediul societății
Șos. Amara, nr. 19, birou nr. 1,
Slobozia

11 Februarie 2016, 09:45


Bucu: La volan, fără permis de conducere

Un tînăr de 29 de ani, din Bucu, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost prins conducînd fără permis. Acesta se afla la volanul unui autovehicul cu remorcă, fără a deține permis de conducere corespunzător ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 09:40
(3974 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

SC AGROMAS GRUP SRL
angajează
șoferi autocamion
Cerințe
-experiență: minimum 2 ani
-posesor permis conducere
categoria C+E
-posesor atestat transport
mărfuri generale
-fără antecedente penale
-seriozitate și responsabilitate
-aviz medical și psihologic valabil
-experiență în transport de mărfuri
-transport intern și extern
-atestat ADR transport
mărfuri periculoase
Relații la telefon 0743/055.484

11 Februarie 2016, 09:15


Razie a polițiștilor în zona Urziceni

Prevenirea faptelor antisociale și menținerea siguranței publice reprezintă îndatoriri ale Poliției. Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2016, 18:40
(3926 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Slobozia: Bărbat cu interdicție la manifestări sportive, identificat de jandarmi

Jandarmii din cadrul Detașamentului Mobil Slobozia care au asigurat vineri, 5 februarie 2016, măsurile de ordine publică la meciul de handbal dintre CS Slobozia și HCM Rîmnicu Vîlcea, au observat în interiorul ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2016, 17:30
(4280 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr din Manasia, arestat pentru conducere fără permis

Polițiști din cadrul Secției Rurale Ion Roată au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2016, 16:25
(3757 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia arestare


Incendiu la Ciocîrlia

Luni, 8 februarie 2016, în jurul orei 12,45, structurile de intervenție ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au fost solicitate să intervină pentru stingerea ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2016, 15:40
(5119 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Bărbat bănuit de tîlhărie calificată, reținut de polițiști

Polițiștii Secției Rurale Platonești, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Fetești, au reținut luni, 8 februarie 2016, un bărbat bănuit de comiterea unei infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2016, 14:05
(4851 vizualizări - 1 comentariu)


Mărculești: Proiectil de artilerie, descoperit pe cîmp

Pirotehniștii Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au fost solicitați, vineri, 5 februarie 2016, să intervină pentru asanarea unui element de muniție. Proiectilul, cu calibrul 100 mm, a fost ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2016, 18:15
(5718 vizualizări - 0 comentarii)


Activități preventive ale polițiștilor la Fetești

Elevii Liceului «Anghel Saligny» din Fetești au participat la o serie de dezbateri privind regulile de circulație rutieră. Discuțiile au fost purtate de polițiști din cadrul Serviciului Poliției Rutiere ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2016, 19:10
(5198 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Subvenții de pînă la 750 de lei pentru angajatori

Angajatorii din Ialomița care caută forță de muncă în rîndul absolvenților promoției 2015 pot primi sprijin de la stat. Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță faptul că aceștia ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2016, 17:45
(7263 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR a efectuat primele plăți din PNDR 2014-2020

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a efectuat primele plăți aferente Programului Național de Dezvoltare Rurală 2014-2020 (PNDR 2020). Beneficiarii care au primit efectiv fonduri europene nerambursabile ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2016, 16:20
(4423 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tîlhari arestați

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni au reținut luni, 1 ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 18:50
(5062 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 46,253 milioane de lei, de recuperat la bugetul de stat

Administrația  Județeană a Finanțelor Publice lalomița informează că arieratele rămase de recuperat la bugetul general consolidat, la 31.12.2015, sînt de  46,253 milioane de lei, cu 7,5% mai mici ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 18:10
(7643 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incendiu la un adăpost de porumbei

În urma unui apel telefonic primit în după-amiaza zilei de luni, 1 februarie 2016, pompierii au fost solicitați să intervină pentru îndepărtarea mai multor țigle de la bazia acoperișului unui bloc, situat ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 17:45
(6857 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Slobozia: Accident pe trecerea de pietoni

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în cursul zilei de luni, 1 februarie 2016, pe raza municipiului Slobozia. În jurul orei 8,00, un bărbat în vîrstă de 35 de ani, ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 17:15
(3601 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Jandarmeria Ialomița are heraldică proprie

Jandarmeria Ialomița are heraldică proprie

Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița i s-a aprobat folosirea heraldicii proprii, în conformitate cu Monitorul Oficial nr. 63 din 28 ianuarie 2016. Însemnul heraldic al Inspectoratului de Jandarmi ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 16:25
(4626 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Eliberare de adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Centrul Județean Ialomița informează beneficiarii măsurilor compensatorii de dezvoltare rurală aplicabile pe terenuri agricole-Campania 2015, că eliberează ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 16:10
(9837 vizualizări - 0 comentarii)


Întîlnire de lucru organizată de Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a organizat, vineri, 29 ianuarie 2016, întîlnirea de lucru dintre reprezentanții Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale și cei ai Asociației Române ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 15:45
(8783 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: AFIR întâlnire


Grindași: A intrat cu căruța în mașină

Poliția a fost sesizată sîmbătă, 30 ianuarie a.c., cu privire la faptul că pe raza satului Grindași s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 34 de ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 15:25
(3662 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 54000 de lei, 9 permise reținute

În acest sfîrșit de săptămînă, 29-31 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 14:55
(5340 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alexe în Depozit necontrolat de deșeuri în curtea din spatele fostului sediu al Romtelecom din Slobozia Mary în Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, vizită oficială la Slobozia Lemnarule în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Cata în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Vasile în Depozit necontrolat de deșeuri în curtea din spatele fostului sediu al Romtelecom din Slobozia Un om de bine în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean @ion ion în Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, vizită oficială la Slobozia Instalator în Ialomița riscă să piardă aproape 40% din proiectele PNRR Clopoțelul în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Cetatean în Depozit necontrolat de deșeuri în curtea din spatele fostului sediu al Romtelecom din Slobozia Dana în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean CETĂȚEAN în 30 de zile de «Stare de Alertă» la Slobozia, din cauza problemelor generate de Stația de Epurare a orașului Romtelecom în Depozit necontrolat de deșeuri în curtea din spatele fostului sediu al Romtelecom din Slobozia Alin în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Ion Ion în Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, vizită oficială la Slobozia Cernea în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Vasile în Ialomița riscă să piardă aproape 40% din proiectele PNRR Stelu în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Nimeni Altu în Ialomița riscă să piardă aproape 40% din proiectele PNRR Național în Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, condus de preotul Ion Marian 

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...