Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Slobozia: Schimb de generații pe două roți

Slobozia: Schimb de generații pe două roți

Duminică, 15 octom­brie 2023, la Slobozia, s-a desfășurat «Cycling Race», a doua ediție a unei competiții de ciclism care se adresează în egală măsură amatorilor și profesioniștilor. La startul compe­tiției s-au aliniat peste 400 de sportivi amatori și profesioniști, veniți din Slobozia, Ialomița și județele limitrofe. Prima din cele trei curse, cea destinată amatorilor, a fost câștigată de David Nicholas Rolandi, din Fetești. Restul curselor au fost dominate de sportivi profesioniști. Evenimentul, altfel modest și perfectibil, demonstrează că în Slobozia există o generație nouă, total diferită de cea care există acum. Și că, de fapt, pentru această generație se pregătește acum orașul.
... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2023, 21:05 (2291 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Invincibili și în amicale

Fotbal, Unirea Slobozia-Progresul Spartac București 2-0

Invincibili și în amicale

E pauză competițională în Liga a II-a, o parte dintre jucătorii care acoperă regula «Under» și nu numai fiind prezenți la loturile naționale. Prin urmare, mai toate cluburile și-au programat, în week-end-ul liber, meciuri amicale. Unirea Slobozia a primit vizita celor de la Progresul Spartac București, lanterna roșie a Ligii a II-a, o echipă tânără și ambițioasă care, în ciuda situației din clasament, poate fi capabilă oricând să pună probleme adversarilor. Antre­norul Adrian Mihalcea nu i-a avut la dispoziție pe Aioanei și Vlăsceanu, plecați la Lotul Național «U19», dar și pe Serafim Cojocari, convocat la Echipa Națională a Republicii Moldova. De asemenea, au fost menajați Ekollo, Atanase și... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2023, 17:40 (1475 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia a finalizat cartografierea cimitirelor municipale

Locuri de veci pentru vii

Slobozia a finalizat cartografierea cimitirelor municipale

Procesul de cartografiere a cimitirelor municipale a fost finalizat. Conform datelor oficiale, la acest moment există 565 de locuri de veci disponibile în cimitirele din Bora și Slobozia Nouă. Pentru a disponibiliza noi locuri de veci, administrația locală a cheltuit peste 600000 de lei. «Asigurăm locuri de veci pentru cei care fac dovada unor probleme de sănătate grave și pentru cei care au vârste peste 70 de ani...» confirmă Dorina Milea, directorul Servicii Publice Slobozia SRL.

S-a rezolvat și nu prea Timp de mai bine de 10 ani, până în anul 2021, Slobozia s-a confruntat an de an... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2023, 16:20 (14391 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Încă un eșec la limită

Fotbal, Liga a III-a, Dunărea Călărași-Recolta Gheorghe Doja 1-0

Încă un eșec la limită

Dunărea Călărași își dorește să fie acolo, sus, în lupta pentru promovare. Altfel nu s-ar explica faptul că, în staff-ul tehnic a fost cooptat fostul dinamovist Adrian Ropotan. De partea cealaltă, echipa noastră, Recolta Gheorghe Doja caută să strângă cât mai multe puncte și să stea cât mai departe de zona retrogradării. Dacă acest lucru ar putea însemna play-off, cu atât mai bine. De aceea, la Călărași, într-un meci contând pentru etapa a 8-a, s-a jucat destul de economicos, cu puține faze de poartă. Antrenorul Recoltei Gheorghe Doja, călărășeanul Mirel Condei a început jocul în următoarea alcătuire: Oprica-Barabaș, Lungu, Ivan, Andrei-Alexe, Palii, Drăgan, Răduca, Liță-Năstase. Au mai... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2023, 14:25 (2858 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

SPORT

Fetești și Rovine, campioanele turului

Fotbal, Liga a IV-a

Fetești și Rovine, campioanele turului

S-au scurs deja primele 9 etape din sezonul regulat al Ligii a IV-a ialomi­țene. Practic, cele 20 de echipe au ajuns cu bine la finalul turului. Etapa a 9-a a fost una interesantă prin prisma rezultatelor care s-au consemnat. Favo­ritele au învins, dar spre mijlocul clasamen­telor s-au produs schimbări importante. CSM Fetești este, fără îndoială, echipa momentului. Ultima victimă a feteștenilor se numește Unirea Grivița, echipă care pornise foarte bine în noul sezon. Feteștiul a învins Grivița cu 12-0 și, la finele turului, este lider incontestabil în Seria Est, cu 9 victorii din 9 meciuri și 48-1 la golaveraj. Sunt deja mulți, din cei atenți la fenomen, care consideră echipa feteșteană viitoarea... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2023, 12:10 (2986 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii beau apă din fântâni și circulă pe drumuri de pământ

După 30 de ani

Ialomițenii beau apă din fântâni și circulă pe drumuri de pământ

O analiză a Institutului Național de Statistică arată faptul că situația în ceea ce privește conectarea județului Ialomița, în ultimii 30 de ani, la uti­lități publice, nu s-a schimbat semnificativ. Mii de oameni au nevoie de apă curentă, gaze naturale, energie electrică și drumuri mai bune pe care să circule. Într-un singur aspect ne situăm ceva mai bine, iar asta vizează «zonele verzi». Între 1990 și 2022, Ialomița a reușit să-și îmbunătățească suprafața de «spații verzi», dar doar în cazul zonelor urbane. În mediul rural, deficitul de parcuri sau zone de recreere a rămas neschimbat.

Un județ blocat în timp... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2023, 15:05 (6653 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procesul cu foștii angajați, pierdut de fostul director al APM Ialomița

Procesul cu foștii angajați, pierdut de fostul director al APM Ialomița

Înainte de a «pleca» la Garda de Mediu Ialomița, Laurențiu Ghiauru a dat în judecată funcționarii Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, instituție pe care a condus-o vreme de aproape 8 ani, pe care i-a acuzat de «încălcarea dreptului la onoare, demnitate, reputație și imagine». Sătui de comportamentul abuziv al fostului director, oamenii și-au exprimat nemulțumirea într-un memoriu pe care l-au înaintat Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor, dar și Agenției Naționale pentru Protecția Mediului. Procesul a început anul trecut și s-a finalizat, în primă instanță, în urmă cu o săptămână, când Tribunalul Ialomița le-a dat dreptate funcționarilor APM.

Istoria unui scandal... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2023, 11:05 (6808 vizualizări - 15 comentarii)

POLITICĂ

«Apreciez implicarea micilor întreprinzători ialomițeni în viața comunităților!»

Radu Mihail, liderul grupului parlamentar USR din Senat

«Apreciez implicarea micilor întreprinzători ialomițeni în viața comunităților!»

În urmă cu o săptămână, liderul grupului USR din Senatul României, parlamentarul Radu Mihail, a efectuat o nouă vizită de lucru în județul Ialomița. Acesta s-a întâlnit cu reprezentanții partidului din cadrul consiliilor locale ale câ­torva localități ialomițene, dar și cu micii întreprinzători locali din zona Sălcioara-Căzănești. La finalul întâlnirilor oficiale, Radu Mihail a apreciat implicarea tuturor întreprinzătorilor în susținerea comunităților din care aceștia fac parte.

Politica are nevoie de forțe noi În cadrul vizitei pe care a desfășurat-o în urmă cu o săptămână în județul... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2023, 15:40 (2875 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DGASPC Ialomița garantează viitorul tinerilor instituționalizați

DGASPC Ialomița garantează viitorul tinerilor instituționalizați

Ialomița susține în sistemul de protecție a copilului 98 de tineri cu vârste peste 16 ani. La sfârșitul lunii septembrie 2023, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița a organizat o întâlnire publică în cadrul căreia a prezentat acestor tineri oportunitățile pe care le au în cazul în care se hotărăsc să părăsească sistemul. Nicoleta Adriana Bogatoniu și Ionuț Valentin Godea sunt doi dintre tinerii care au fost prezenți în sală. Pentru ei și pentru ceilalți 96 de tineri care vor părăsi sistemul în următorii ani, lumea este un loc «înfricoșător». Dar știu că Statul va avea grijă de ei până la 26 de ani. Cu o condiție: să învețe sau să muncească!

Prima întâlnire oficială cu viitorul... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2023, 17:50 (4893 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Familia din cabina unui TIR

Familia din cabina unui TIR

Ei îi place Coasta de Azur. Lui îi place pe Mont Blanc. Ei îi place curățenia. Lui îi place acasă. Acasă e la Ograda, unde ridică o casă pentru cei doi copii pe care îi au... Iar pentru ei s-au hotărât să plece amândoi cărăuși pe TIR. Pe ea o cheamă Evelina, iar pe el Silviu. Și sunt prina familie de cărăuși pe TIR pe care am cunoscut-o.

Șoferiță pe mastodonți de 40 de tone Evelina e veselă și comunicativă. Silviu e măsurat la vorbă și îi place să fie exact. Sunt împreună pe TIR de un an, dar par împreună de o viață. Și, de fapt, sunt, pentru că au 17 ani de conviețuit în spate. Evelina... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2023, 12:50 (8381 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Am pledat cauza României în Parlamentul de la Viena!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu

«Am pledat cauza României în Parlamentul de la Viena!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu susține activ efortul României de a accede în Spațiul Schengen până la sfârșitul anului în curs. «Am pre­zentat Parlamentului austriac pledoaria comună româno-bulgară, favorabilă accederii noastre în Spațiul Schengen.În perioada ime­diat următoare vom continua să ne conjugăm toate demersurile poli­tico-diplomatice pentru accederea cât mai rapidă în Schengen!» precizează deputatul social-democrat.

Probleme vechi, eforturi noi În perioada 28-29 septembrie 2023, o delegație a Comisiei pentru afaceri europene a Camerei Deputaților, condusă de deputatul PSD Ștefan... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2023, 16:10 (2783 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

150 locuri de casă disponibile în Cartierul «Gării Noi» Slobozia

150 locuri de casă disponibile în Cartierul «Gării Noi» Slobozia

La 14 ani distanță de la concesionarea primelor locuri de casă din Cartierul «Gării Noi», administrația face o nouă ofertă. Conform estimărilor oficiale, în zonă au fost disponibilizate aproximativ 150 loturi de teren în suprafață de 300 mp care pot fi concesionate. Extinderea Cartierului este posibilă grație investițiilor făcute în ultimii ani pentru asigurarea utilităților.

Din 2009 până în 2024 În anul 2009, administrația Ionașcu concesiona primele locuri de casă în Cartierul Gării Noi. În următorii 14 ani, cei peste 200 de tineri care au beneficiat de această «facilitate» oferită... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2023, 10:55 (6384 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Investiții în «potabilizarea apei» la Miloșești și Albești

Primul pas către aplicarea Master Planului

Investiții în «potabilizarea apei» la Miloșești și Albești

Localitățilie Miloșeșți și Albești vor fi primele beneficiare ale investițiilor în «extinderea și reabilitarea sistemelor de apă și apă uzată în județul Ialomița». Grație unei asocieri dintre Consiliul Județean Ialomița și cele două localități, Miloșești va avea o stație de clorinare a apei, iar Albești va schimba conductele de apă din comună, vechi de peste 30 de ani. Investițiile sunt considerate prioritate și ar putea fi finalizate în mai puțin de o jumătate de an.

Master Planul poate fi aplicat Consiliul Județean Ialomița face primele demersuri pentru aplicarea Master Planului pentru... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2023, 15:05 (2246 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile caută soluții pentru derularea programelor «Cornul și Laptele» și «Masa Caldă»

Autoritățile caută soluții pentru derularea programelor «Cornul și Laptele» și «Masa Caldă»

La aproximativ o lună distanță de la debutul noului an școlar, elevii din Ialomița nu beneficiază de cele două programe ale Guvernului României, «Cornul și Laptele» și «Masa Caldă». Primul se derulează prin intermediul Consiliului Județean Ialomița, iar cel de-al doilea direct prin primăriile care au în administrare școlile incluse în proiect. Nicio instituție nu are încă vești cu privire la momentul în care aceste proiecte se vor derula. «Este mult de muncă și procedura este stufoasă...» susține Adrian Ionescu, secretarul general al Consiliului Județean Ialomița.

Program prins în hățișul legislativ... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2023, 11:05 (1695 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Marinela de la DSP, «pârâtă» la Tribunalul Ialomița

Marinela de la DSP, «pârâtă» la Tribunalul Ialomița

Mai țineți minte păruiala de la DSP din vara anului trecut? Da, da! Ziua aia fără noroc când directorul economic Denisa Ioniță a refuzat să semneze niște hârtii, iar Marinela ar fi dat cu ea de toți pereții instituției de-a ajuns la UPU! Da, tot ea, că are naturelul simțitor și nu suferă să-i fie știrbită autoritatea și să fie ținută de proastă în biroul ei de directoare. Ei, bine, povestea nu s-a teminat acolo... Și, după ce s-a stins scandalul, Marinela și-a jurat în barba ei proaspăt epilată că Denisa n-are să sfârșească bine. Și de-atunci se ține scai de capul ei, doar-doar o înțelege și și-o da demisia. A șicanat-o zi-lumină, a scos-o la tablă, i-a cerut rapoarte câte n-a avut instituția... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2023, 13:20 (7617 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Productivitate scăzută pentru culturile de porumb și floarea-soarelui

Secetă pedologică în Ialomița

Productivitate scăzută pentru culturile de porumb și floarea-soarelui

Producții mult sub așteptări în ceea ce privește culturile de porumb și floarea-soarelui înființate în primăvara anului 2023 în județul Ialomița. Liderii celor mai impor­tante organizații care susțin interesele agricultorilor ialomițeni, Forumul Agricultorilor și Proce­satorilor Profe­sioniști din România și Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița, susțin faptul că «porumbul și floarea-soarelui au fost puternic afectate din cauza sece­tei pedologice extreme, fenomen instalat în județul nostru de aproape 3 ani». Mai mult, pe lângă productivitatea scăzută, prețurile cerealelor s-a redus la jumătate față de cele de anul trecut.

Culturi compromise... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2023, 22:05 (3484 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Bani publici pentru întreținerea cataloagelor electronice utilizate în școlile ialomițene

Ministerul Educației a promis, dar s-a răzgândit

Bani publici pentru întreținerea cataloagelor electronice utilizate în școlile ialomițene

24 de unități de învățământ din județul Ialomița au fost înscrise, cu 3 ani în urmă, în proiectul-pilot al Ministerului Educației privind utilizarea catalogului electronic. Deși aplicația informatică ar fi trebuit gestionată centralizat și fără costuri, școlile s-au văzut nevoite să caute singure firme care să le asigure platformele informatice și care să le învețe să utilizeze aplicațiile. Totul, evident, pe cheltuiala proprie. Banii școlilor vin însă din bugetele locale ale primă­riilor în administrarea cărora se află, iar factura pentru întreținerea cataloagelor electronice se achită anual.

Catalog electronic din banii primăriilor... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2023, 17:20 (1892 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Au mai recoltat 3 puncte

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-Înainte Modelu 1-0

Au mai recoltat 3 puncte

Să fi fost de vină ora (în octombrie, meciurile de Liga a III-a încep la orele 15,00), să fi fost activitățile specifice toamnei, e greu de știut. Cert este că spectatorii nu s-au înghesuit să urmă­rească meciul dintre Recolta Gheorghe Doja și Înainte Modelu. Ce-i drept, nici jucătorii celor două echipe nu s-au ostenit prea tare. A fost un meci lipsit de spectaculozitate, sărac în ocazii, dar echilibrat, așa cum se întâmplă mai mereu când se întâlnesc cele două echipe. Antrenorul Recoltei, Mirel Condei, a început meciul cu următorii jucători: Oprica-Negustoru, Lungu, Ene, Andrei-Alexe, Ivan, Drăgan, Liță, Răduca-Năstase. Pe parcursul reprizei secunde au mai intrat Anton, Barabaș, Comșa, Radu,... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2023, 15:45 (1732 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Feteștiul merge ceas, FC Rovine, încă un pas greșit

Fotbal, Liga a IV-a

Feteștiul merge ceas, FC Rovine, încă un pas greșit

Seriile Est și Vest ale Ligii a IV-a ialomițene mai au de consumat o singură etapă din turul campionatului. În seria Est, CSM Fetești este performera, cu victorii pe linie. În etapa a 8-a, feteștenii au trecut lejer de Victoria Țăndărei, chiar pe terenul acesteia. Pe locul 2 este CS Amara, care are doar o înfrângere. Ați ghicit, cu CSM Fetești. În ultima etapă, Amara a trecut la limită de Grivița. După un start mai slab, Abatorul se reabilitează și urcă pe locul 4, în urma victoriei clare obținute la Junior Țăndărei (căreia i se mai spune și Viitorul Făcăeni). Se naște o luptă interesantă pentru locurile 3 și 4, ultimele care se califică în play-off. În seria Vest, Rovine și Urziceni... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2023, 13:25 (3309 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Ștefan Andreescu, vicecampion național al seniorilor

Tenis de câmp

Ștefan Andreescu, vicecampion național al seniorilor

La Slobozia s-a desfășurat, săptămâna trecută, Campionatul Național de Tenis de Câmp pentru Seniori. Meciurile au avut loc în bazele Tenis Con și CSM Unirea Slobozia. A fost un maraton sportiv gustat intens de public și girat de prezența la teren a unor foști mari tenismeni, precum Ilie Năstase, Cătălina Cristea sau Dumitru Hărădău. Au fost mulți jucători buni, meciuri intens disputate, dar cea mai plăcută surpriză a venit de la slobozeanul nostru, Ștefan Andreescu.

Un ialomițean în Finală A început să joace tenis sub îndrumarea profesorului Ion Savu, la fel ca fratele mai mare, Cristian... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2023, 12:20 (2454 vizualizări - 3 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
284 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Un tînăr de 23 de ani, din orașul Fierbinți Tîrg, a fost depistat de către polițiștii rutieri pe raza localității de domiciliu în timp ce conducea un scuter, deși anterior consumase băuturi alcoolice. ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 09:40
(4031 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Blocada», în derulare

Polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenați, în perioada 29-31 august a.c., în executarea unei serii de acțiuni în sistem integrat și ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 09:05
(6796 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița controlează exploatațiile de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita informează că, în această perioadă, se desfășoară controlul/supracontrolul la fața locului, în exploatațiile de bovine, ovine ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 15:25
(6986 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A furat capra vecinului

Polițiștii feteșteni cercetează un tînăr, în vîrstă de 29 de ani, din Fetești, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de «furt calificat». Cel în cauză este bănuit că a sustras din curtea unui consătean caprine ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 14:20
(5516 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Căzănești

Polițiștii Serviciului Investigarea Fraudelor, Serviciului Rutier și Poliției Orașului Căzănești au acționat pe raza localității, pe linia prevenirii și combaterii faptelor antisociale. Polițiștii au acționat ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 12:25
(6346 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconierii, în vizorul Poliției

Efective din cadrul Poliției Municipiului Fetești au desfășurat în cursul zilei de marți, 26 august a.c., o acțiune pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol, a transportului și comercializării ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 11:10
(7132 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Județul la control

Marți, 26 august 2014, polițiștii Rutieri și de Ordine Publică au acționat pe arterele rutiere județene, în scopul prevenirii și combaterii infracțiunilor pe linie de circulație rutieră. Astfel, au fost ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 10:05
(5778 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Pieton acroșat pe trecere de autoturismul unui șofer de 81 de ani

Aflat la volanul unui autoturism, un bătrîn de 81 de ani, din București, a provocat un accident de circulație pe raza comunei Coșereni. Șoferul octogenar a lovit cu mașina un pieton. Respectivul pieton ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 15:25
(8080 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Șofer prins băut la volan

Un șofer de 34 de ani, din Căzănești, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost prins conducînd sub influența băuturilor alcoolice. Valoarea alcoolemiei respectivului conducător auto era destul de mare ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 12:40
(6841 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Rezultatele acțiunii «Blocada»

Acțiunea polițiștilor ialomițeni denumită «Blocada», demarată în perioada 22-24 august a.c., a avut rezultate surprinzătoare. În toată această perioadă de timp, oamenii legii au aplicat peste 400 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 11:20
(7303 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Prins la furat de cereale

În prag de recoltare, culturile sînt amenințate de hoți. Un tînăr din Bordușani a fost prins de polițiști în timp ce transporta cu o căruță peste 400 kilograme de porumb furat, firește, de pe terenurile ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 10:25
(5697 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Începe «Festivalul Clătitelor»

Stațiunea Amara este din nou în sărbătoare. Primăria orașului și Consiliul Local organizează o nouă ediție a «Festivalului Clătitelor». La ediția din acest an participanții sînt îndemnați la mișcare și ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 16:35
(9484 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: Înșelat prin metoda «Accidentul»

Escrocii care înșeală oamenii prin metoda «Accidentul» au reușit să scoată din buzunarul unui bătrîn din comuna ialomițeană Mărculești 8000 lei. Polițiștii au deschis o anchetă în acest caz. O voce necunoscută ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 14:10
(7291 vizualizări - 5 comentarii)


Fetești: Arestată după 5 ani

O femeie, de 38 de ani, din Fetești a ajuns în sfîrșit în spatele gratiilor după ce s-a sustras pedepsei cu închisoarea la care a fost condamnată de judecători. Inculpata s-a ascuns de organele judiciare ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 12:55
(7163 vizualizări - 0 comentarii)


Mesaj important de la APIA pentru rentierii ialomițeni

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița reamintește că, pentru a intra în posesia rentei viagere cuvenite pentru anul 2013, rentierii trebuie să se prezinte pînă la ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 11:45
(7812 vizualizări - 1 comentariu)


Sudiți: Agricultor pe un teren «minat»

Un localnic din comuna Sudiți a făcut o descoperire mai puțin obișnuită. În timp ce executa lucrări agricole, omul a descoperit două proiectile de artilerie, ce datează din timpul celor două mari conflagrații ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 10:20
(6666 vizualizări - 0 comentarii)


«Jandarmeria pe înțelesul tuturor», la Tabăra «Pavilioane» Amara

În această săptămînă, jandarmii ialomițeni s-au aflat în misiune în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara. Oamenii legii le-au explicat copiilor cazați aici rolul și importanța misiunilor Jandarmeriei ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 09:50
(6729 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenții ale pompierilor ialomițeni

Fumul dens ce se observa vineri, 15 august a.c., în jurul orei 20,30, din interiorul unei librării din orașul Țăndărei, i-a determinat pe cetățenii din zonă să alerteze pompierii, cu precădere că spațiul ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 16:05
(5637 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Ziua informării dedicate șomerilor cu privire la serviciile EURES»

La sfîrșitul lunii iulie 2014, AJOFM Ialomița a organizat «Ziua informării dedicate șomerilor cu privire la serviciile EURES», eveniment al cărui scop a fost acela de a informa persoanele aflate în căutarea ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 14:30
(6763 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a tamponat un alt autoturism

Poliția Fetești a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. În timp ce un bărbat, de 43 de ani, din Fetești, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 13:00
(4791 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Slobozia: Bătrînă de 74 de ani, acroșată pe trecerea de pietoni

Un accident rutier s-a petrecut duminică, 17 august a.c., în jurul orei 16,45, pe raza municipiului Slobozia. În timp ce un tînăr, în vîrstă de 23 de ani, din județul Brăila, conducea un autoturism pe strada ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 12:40
(5486 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Andrășești: Accident din cauza neatenției

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că vineri, 15 august 2014, în afara localității Andrășești, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. Astfel, în jurul orei 4,45, în timp ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 10:10
(6179 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Alege Viața!», acțiune pentru prevenirea accidentelor rutiere

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară, în perioada 18-24 august a.c., o acțiune preventivă pentru reducerea numărului de accidente rutiere produse pe fondul nerespectării vitezei, circumscrisă ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 08:50
(4682 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: Tînăr de 19 ani, reținut după ce a furat un autoturism

Polițiștii au identificat și reținut un tînăr, de 19 ani, după ce a sustras un autoturism din fața unei locuințe din comuna Sfîntu Gheorghe. Poliția a fost sesizată miercuri, 13 august a.c., de către un ...[citește_toată_știrea]

14 August 2014, 16:20
(7057 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: 200 de polițiști în stradă de «Sfînta Maria»

Aproximativ 200 de polițiști vor fi la datorie, pe timpul manifestărilor prilejuite de Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului (Sfînta Maria), pentru asigurarea climatului de ordine și siguranță publică. ...[citește_toată_știrea]

14 August 2014, 15:15
(4486 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Cereri de plată privind bunăstarea porcinelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita reamintește că, pînă la data de 18 august 2014, inclusiv, se depun Cererile de plată pentru Măsura 215-pachet a)-plăți privind ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 17:40
(5688 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Biciclist băut, acroșat de un autoturism al cărui șofer a părăsit locul accidentului

Poliția a fost sesizată marți, 12 august a.c., cu privire la faptul că pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce un bărbat, de 45 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 15:35
(8787 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Bărcănești: Prins la volan cu un permis de conducere fals

Polițiștii Secției Rurale Coșereni au oprit pentru control în trafic, pe raza comunei Bărcănești, un autoturism condus de un localnic, de 25 de ani. Cu ocazia controlului documentelor, tînărul a prezentat ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 10:55
(7784 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Înșelăciune pe stradă

O femeie de 35 de ani, din comuna Ion Roată, a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de înșelăciune. Victima a fost abordată de o femeie care a spus că o poate ajuta să se însănătoșească. ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 08:50
(7773 vizualizări - 0 comentarii)


Dramă în familia polițistului care s-a împușcat în cap la Fetești. Omul legii a fost înmormîntat!

După cîteva săptămîni de luptă cu viața, agentul de la Postul de Poliție Transporturi Feroviare Fetești care a încercat să se sinucidă cu arma din dotare și-a găsit sfîrșitul pe patul de spital. El a fost ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 07:40
(8769 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...