Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Medicina stomatologică lipsește din Ialomița rurală

Medicina stomatologică lipsește din Ialomița rurală

Un raport oficial al Casei Județene de Asigurări de Sănătate evidențiază deficitul de servicii medicale stomatologice pe care Ialomița îl întâmpină, mai ales în mediul rural. Mai mult, instituția arată faptul că valoarea lunară a su­melor decontate către medicii stomatologi nu depășește 6000 de lei. Tocmai de aceea, foarte puțini specialiști stomatologi au încheiate contracte cu instituția.

Mediul rural are nevoie de stomatologie Deși la nivelul județului Ialomița există aproximativ 100 de cabinete stomatologice, cele mai multe se află în mediul urban, mediul rural confruntându-se cu... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2023, 13:25 (2337 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Viața are «centură de siguranță»

Slobozia: Viața are «centură de siguranță»

Liceul Tehnologic «A.I. Cuza» a fost săptămâna trecută gazda unui eveniment aflat deja la a treia ediție în Ialomița. Timp de o zi, pe 29 septembrie 2023, elevii tuturor liceelor din Slobozia au participat voluntar la campania «Stop accidentelor! Viața are prioritate!» susținută de Fundația «Malama Cristiana-Cosmina». În cadrul campaniei, peste 200 de elevi au avut șansa de a participa la un curs de conducere auto preventivă, organizat de Academia «Titi Aur». Informațiile teoretice au fost dublate de experiența practică, posibilă grație unui simulator auto adus special pentru acest eveniment.

Tinerii vor să învețe... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2023, 18:20 (2102 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

2 milioane de lei pentru Dispensarul Sudiți

2 milioane de lei pentru Dispensarul Sudiți

Administrația din Sudiți a inaugurat săptămâna trecută un dispensar modern. Valoarea investiției este de 2 milioane de lei. În cadrul dispensarului a fost deschisă o farmacie și trei cabinete medicale specia­lizate, respectiv Cardiologie, Stomatologie și Medicină de familie. «Încercăm să facem lucruri care să le fie de folos oamenilor... Dacă ei sunt mul­țumiți, înseamnă că nu le-am făcut degeaba!» susține Vasile Șincan, primarul comunei Sudiți.

Un dispensar ca o roată Joi, 28 septembrie 2023, admi­nistrația locală din Sudiți a inaugurat unul dintre cele mai moderne dispensare din județ... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2023, 12:40 (2359 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Morminte profanate în Cimitirul Eroilor din Slobozia

Morminte profanate în Cimitirul Eroilor din Slobozia

Este anchetă penală la Slobozia după ce mai multe morminte din Cimitirul Eroilor al orașului au fost profanate în noaptea de joi spre vineri, 5/6 octombrie 2023. Cazul a fost semnalat autorităților de către angajații Direcției de Administrare a Domeniului Public a Primăriei Slobozia, care, vineri, 6 octombrie a.c., au intrat în Cimitirul Eroilor pentru a face curățenie printre aleile locurilor de veci.

Verificările sunt în curs
Din primele informații, 9 morminte și o placă funerară au fost vandalizate de către persoane necunoscute care au pătruns în Cimitirul Eroilor. Cel mai... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2023, 16:30 (5589 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sediul Poliției Municipale Slobozia se mută într-o centrală termică

Sediul Poliției Municipale Slobozia se mută într-o centrală termică

Joi, 21 septembrie 2023, în cadrul unei ședințe locale extraordinare, Consiliul Local Slobozia a decis acordarea dreptului de folosință cu titlu gratuit Poliției Municipiului Slobozia asupra imobilului «Sediu Administrativ» împreună cu terenul aferent, situat în municipiul Slobozia, pe strada Crinilor. Decizia a fost adoptată în regim de urgență pentru a permite relocarea Poliției Municipale până la sfârșitul lunii decembrie 2023.

Dacă-i ordin, cu plăcere Administrația locală a acordat Poliției Minicipale Slobozia dreptul de folosință cu titlu gratuit asupra centralei termice de pe... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2023, 15:20 (3567 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Un nou bloc ANL în 2024

Singurul șantier care nu deranjează orașul

Slobozia: Un nou bloc ANL în 2024

«Obsesiile» investiționale ale administrației Soare au transformat Slobozia într-un șantier «lung» de kilometri. Singura investiție care nu deranjează orașul e blocul ANL din spatele Grupului Școlar «A.I. Cuza», investiția urmând a fi finalizată în aprilie 2024.

Slobozia nu are mână bună la ANL Puține și construite cu greutate, locuințele ANL din Slobozia pot fi numărate pe degetele unei singure mâini. Administrația locală continuă însă să promoveze acest tip de investiții, în condițiile în care nevoia orașului de locuințe este în creștere. În aceste condiții, noul complex ANL din zona... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2023, 10:50 (4752 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Terenurile agricole din Ialomița așteaptă «Prima Împădurire»

Terenurile agricole din Ialomița așteaptă «Prima Împădurire»

Uniunea Europeană, prin PNRR, acordă fonduri substanțiale pentru în­ființarea de păduri. Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor este instituția care gestionează, cu sprijinul Gărzii Forestiere, Programul «Prima Împădurire». Lansat oficial în urmă cu un an, acest program nu prezintă interes la nivelul județului Ialomița. Astfel, Ialomița rămâne printre primele județe la nivel național cu cea mai mică suprafață de perdeele forestiere. Singurele măsuri în ceea ce privește creșterea suprafețelor acoperite cu pădure rămân cele ale organizațiilor non-guvernamentale. Reprezentanții asociațiilor care au plantat păduri în județul nostru susțin, de asemenea, că se confruntă cu probleme din cauza interesului... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2023, 15:20 (6175 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Șefa Inspectoratului Școlar Județean Ialomița cere Universității «Ovidius» eliberarea diplomei de master

Șefa Inspectoratului Școlar Județean Ialomița cere Universității «Ovidius» eliberarea diplomei de master

Război în instanță între Steluța Mitrea, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița și Universitatea «Ovidius» din Constanța. Profe­sorii constănțeni i-au anulat acesteia studiile de master pe care le-a urmat în cadrul Facultății de Matematică și Informatică, mo­tivând nelegal faptul că șefa Învățămân­tului ialomițean nu are o diplomă de licență. Steluța Mitrea deținea însă o echivalare a studiilor de licență, document ce-i permite înscrierea la cursuri de masterat.

Se așteaptă decizia instanței În 2017, Steluța Mitrea, inspectorul școlar general al Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2023, 11:10 (13762 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sală Polivalentă de 70,75 milioane de lei

Un nou șantier la Slobozia

Sală Polivalentă de 70,75 milioane de lei

Administrația locală a obținut în această vară auto­rizația de construire pentru Sala Polivalentă din muni­cipiul Slobozia. Investiția se află pe lista Companiei Naționale de Inves­tiții de mai bine de 5 ani. Valoarea investiției se ridică la 70,75 mili­oane de lei, iar lucrările urmează a fi finalizate în 40 de luni. Sala va avea o capacitate de 2266 de locuri și o înălțime P+3. Ordinul de începere a lucrărilor va fi semnat în următoarea perioadă.

Chinurile facerii unei Săli Polivalente Administrațiile locale din Slobozia susțin de mai bine de 20 de ani necesitatea realizării unei... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2023, 13:20 (5837 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a reluat circulația trenurilor între stațiile CFR Slobozia Veche și Ciulnița

S-a reluat circulația trenurilor între stațiile CFR Slobozia Veche și Ciulnița

Începute la sfârșitul lunii august 2023, lucrările de reabilitare a podului CFR din apropierea Sloboziei s-au finalizat la începutul lunii octombrie 2023. Pe tot parcursul investiției, circulația garniturilor între stațiile CFR Slobozia Veche și Ciulnița a fost suspendată, transfe­rul pasagerilor realizându-se cu ajutorul autobuzelor. Lucrările permit acum garniturilor să circule cu viteză de până la 70 de km/h.

Lucrările, în grafic Conform informațiilor oficiale, re­parațiile podului CFR din apropierea Sloboziei au vizat rectificarea cotelor de reazem, repararea banchetei cuzine­ților... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2023, 21:05 (18755 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Violența în școli», problema nerezolvată a Învățământului ialomițean

«Violența în școli», problema nerezolvată a Învățământului ialomițean

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița și Inspectoratul Școlar Județean Ialomița susțin faptul că fenomenul violenței în școli este sub control. Organizațiile non-guvernamentale arată statistic faptul că realitatea este cu totul alta. Cele două instituții publice preferă să «cosmetizeze» an de an aceste cazuri și să excludă din rapoartele oficiale situația prezentă în cadrul unităților de învățământ.

Realitatea din școli Fundațiile «World Vision România» și «Salvați Copiii România» redactează periodic rapoarte cu privire la starea în care se află învățământul românesc, accentuând... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2023, 17:20 (5680 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Pragmatism în joc și un dram de noroc

Fotbal, Unirea Slobozia-CSM Alexandria 1-0

Pragmatism în joc și un dram de noroc

Pentru Unirea Slobozia urmează o serie de jocuri dificile, astfel că o victorie cu CSM Alexandria era mai mult decât binevenită. Teleormănenii tocmai își schimbaseră antrenorul (am întâlnit aceeași situație și cu Metaloglobus), iar în etapele anterioare arătaseră că se simt bine în deplasare (victorie la Chiajna, egal în Ghencea). E greu să te exprimi la adevărata ta valoare cu un astfel de adversar. În mod logic, a apărut crisparea, iar jocul echipei noastre a avut de suferit. Cu toate acestea, rezolvarea a venit de la atât de necesarul dram de noroc, iar Unirea și-a securizat locul 2, fiind la două lungimi de liderul CSC Șelimbăr. Cele două echipe se vor înfrunta duminică, 8 octombrie 2023,... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2023, 16:05 (2624 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Prăbușire în finalul meciului

Fotbal, Liga a III-a, Axiopolis Cernavodă-Recolta Gheorghe Doja 5-2

Prăbușire în finalul meciului

Am văzut, pe Stadionul «Ideal» din Cernavodă, unul dintre cele mai frumoase meciuri pe care Liga a III-a putea să le încapă. Recolta Gheorghe Doja a dat, în ciuda rezultatului final, o replică foarte bună Axiopolisului din localitate. Băieții lui Mirel Condei arată mai bine decât ne-am fi așteptat și, cu mai multă concentrare, mai ales în centrul defensivei, pot realiza mai mult decât și-au propus, eventual o calificare în play-off. Mai e însă mult până acolo, iar meciul de la Cerna­vodă a demonstrat-o cu pri­sosință. Antrenorul Mirel Condei a început meciul cu următorii jucători: Oprica-Negustoru, Ene, Ivan, Andrei-Alexe, Palii-Drăgan, Răduca, Liță-Năstase. Prima ocazie apare în minutul... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2023, 13:25 (2052 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Cristian Gavrilă a câștigat Cupa României la sabie cadeți

Scrimă

Cristian Gavrilă a câștigat Cupa României la sabie cadeți

Noua descoperire a profesorului Marin Cruțu, talentatul Cristian Marian Gavrilă, a fost din nou stăpânul planșei într-o competiție de anvergură. Sala «Ana Pascu», din București, a găzduit Cupa României la scrimă. Pe tabloul masculin al categoriei cadeților, Cristian Gavrilă, sportiv legitimat la CSS Slobozia, a avut o evoluție excelentă, plecând în final cu trofeul în bagaje. Nu a avut meciuri ușoare, dar în toate s-a impus fără prea mari emoții. În Șaisprezecimile competiției, Gavrilă a trecut cu 15-12 de Călin Ioan Soare, de la Sabia București. În Optimi, s-a impus mai clar, 15-9, în fața altui reprezentant al Sabiei București, Mihnea Ștefan Munteanu. În Sferturi l-a întâlnit pe dinamovistul... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2023, 11:40 (5595 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Evenimente de Slobozia

Evenimente de Slobozia

Dom’le, ce să pățească aitieful ăla organizat la Slobozia de cel mai de soi master of ceremonies din toate timpurile... Păi să vă spunem noi că am fost acolo, când rusoaica se lupta cu o croată pe punctele alea vetea de care tot ne-a vorbit mc Satori (cu Art, că asociația aia fără Art s-a dus, bubuită fiind în străfundurile Finanțelor). Așadar, când era finala-n toi, a-nce­put Vlădica să tragă la clopote de le tremurau camerele la ăia de la tevereu. Acuma, ca și mc Satori, și noi am zis că le bate intenționat. Bine, ne-am gândit și că ar fi posibil ca unii dintre băiețeii ăia de au însoțit oficialitățile invitate de Vlădica... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2023, 15:05 (6512 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Curtea de Apel București a anulat definitiv diplomele de Bacalaureat obținute prin șpăgi

După 6 ani

Curtea de Apel București a anulat definitiv diplomele de Bacalaureat obținute prin șpăgi

Recent, Curtea de Apel București s-a pronunțat definitiv pe latura civilă a dosarului penal «Mită pentru BAC 2012». Cauza civilă a vizat aularea tuturor celor 100 de diplome pe care absolvenții de liceu din Ialomița/promoția 2012 le-au obținut mituind profesorii. Jude­carea acestui proces a în­ceput în 2017 și a fost viciată de mai multe aspecte procedurale de care nu a ținut cont nici organele de cercetare penală, respectiv Direcția Națională Anti­corupție, nici Inspecto­ratul Școlar Județean Ialomița, instituția care a monitorizat demersul privind eliberarea documentelor. Niciuna din cele două instituții nu știe însă ce se va întâmpla de acum înainte, având în vedere decizia pe care au adoptat... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2023, 10:55 (14619 vizualizări - 5 comentarii)

REPORTAJ

Scrisoare deschisă către George

Scrisoare deschisă către George

În urmă cu aproape două săptămâni o adolescentă aflată la Școala Politică organizată de AUR la Neptun a reclamat că ar fi fost violată. Tânăra este din Ialomița, are 17 ani și se afla acolo împreună cu membri ai AUR Ialomița. În răstimpul care a trecut de la acest moment, presa centrală și locală s-a întrecut pe sine în mediatizarea amănuntelor sordide ale acestei întâmplări nenorocite. Dincolo de politizarea inevitabilă a situației, dincolo de polarizarea opiniei publice (da, există și susținători ai presupușilor vinovați!) și în așteptarea unei anchete care în România ar putea trena ani, Independent a decis să publice această «scrisoare deschisă... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2023, 15:25 (9518 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița rurală are nevoie de servicii sociale

Ialomița rurală are nevoie de servicii sociale

O  analiză a Ministerului Muncii și Solidarității Sociale arată faptul că la nivelul județului Ialomița există o gamă largă de servicii sociale ce nu sunt acoperite de către ad­ministrațiile locale. Estimările arată faptul că peste 20 mii de ialomițeni, considerați ca făcând parte din grupuri vulnerabile, au nevoie de acest tip de servicii. În prezent, cel mai mare furnizor de servicii sociale din județ rămâne Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Datele Ministerului Muncii și Solidarității Sociale arată punctual, pentru fiecare localitate în parte, tipul de servicii sociale specifice care lipsesc, în funcție de comunitățile localnice.

Se caută soluții... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2023, 13:20 (5325 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Pregătiri pentru recepția noii Unități de Primiri Urgențe Slobozia

Pregătiri pentru recepția noii Unități de Primiri Urgențe Slobozia

Dincolo de aspectele legate de fenomenul corupției, Spitalul Județean de Urgență Slobozia pune în prim plan și proiectele de investiții în care este implicat. Unul dintre acestea este cel referitor la modernizarea Unității de Primiri Urgențe. Început anul trecut în luna martie și având o valoare de aproximativ 8,3 milioane de lei, proiectul se va încheia, cel mai probabil, la începutul lunii noiembrie 2023. «Ne pregătim să recep­ționăm Unitatea de Primiri Urgențe... Anul Nou ne va prinde în casă nouă! Es­timăm că la sfârșitul lunii octombrie, începutul lunii noiembrie... Am primit aceste asigu­rări din partea constructorului. Totodată, un alt obiectiv aflat în reabilitare, Ambulatoriul de Specialitate... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2023, 18:05 (10871 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

5670 de fermieri ialomițeni vor beneficia de noul sprijin din sectorul vegetal

5670 de fermieri ialomițeni vor beneficia de noul sprijin din sectorul vegetal

Un nou act normativ adoptat de Guvernul României vine în sprijinul fermierilor din sectorul vegetal. Astfel, aceștia vor beneficia de un sprijin financiar în valoare de 2 lei/litru de motorină pentru 50% din combustibilul utilizat pentru efectuarea lucrărilor agricole desfășurate în anul 2022. Subvenția se acordă prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție în Agricultură. Centrul Județean APIA Ialomița a făcut primele estimări privind numărul fermie­rilor care vor beneficia de acest ajutor.

O nouă măsură de sprijin Noul ajutor financiar a fost gândit pentru a veni în sprijinul... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2023, 12:40 (4826 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
279 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Nu a văzut mașina staționată și a intrat direct în ea

Marți, 20 septembrie, în afara localității Bucu s-a produs un accident de circulație,. Incidentul a fost produs pe fondul neatenției de un șofer de 76 ani, din Constanța. Pe scurt, în timp ce bătrînul de ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:33
(14570 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu accident


Miriștile incendiate, fenomen incontrolabil

În doar două zile, respectiv sîmbătă și duminică, 18 și 19 septembrie, pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină la nu mai puțin de 14 arderi necontrolate. Focul s-a manifestat pe miriști, vegetație ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 20:19
(16505 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Găini furate pentru majorat

Duminică, 19 septembrie, la primele ore ale dimineții, un bătrînel din Fetești alerta Poliția prin 112. Bărbatul reclama faptul că în noaptea precedentă fusese «călcat» de hoți. Feteșteanul de 84 ani rămăsese ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 17:05
(19250 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt găini


Manasia: «Șofer» fără permis, depistat la volan

Deși nu avea permis de conducere, un tînăr de 24 ani din Manasia s-a urcat la volanul unei mașini și a fost prins de polițiști. Plimbarea cu ghinion i-a adus tînărului un dosar penal, actual fiind cercetat ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 16:57
(17368 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi aplicate de polițiști

La sfîrșitul săptămînii precedente, sîmbătă, 18 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune preventivă al cărei scop principal l-a constituit activitățile comerciale ilegale, organizate ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 16:55
(16623 vizualizări - 0 comentarii)


A fugit de acasă

Un adolescent de 14 ani din comuna Roșiori a fugit de acasă. Dispariția copilului a fost anunțată, joi, 16 septembrie prin 112, de către mama sa, o femeie de 32 de ani, din București. Adolescentul, Păun ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:20
(19171 vizualizări - 0 comentarii)


Ucigaș încarcerat

Joi, 16 septembrie, polițiștii Biroului de Investigații Criminale Slobozia au reținut un bărbat în vîrstă de 36 de ani, din localitate. Pe numele bărbatului, la data de 14 septembrie, Tribunalul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:19
(17119 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier cu două victime

Două persoane au fost rănite, joi, 16 septembrie, într-un accident rutier produs în apropierea localității Țăndărei. Incidentul s-a produs în timp ce un un bărbat, de 37 de ani, din localitatea Săveni, ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:18
(14995 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șoferii indisciplinați în trafic, amendați

Joi, 16 septembrie, polițiștii din Urziceni au organizat o acțiune preventivă al cărei scop principal l-a constituit disciplinizarea traficului rutier dar și pentru prevenirea pirateriei în domeniul transportului ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:17
(18892 vizualizări - 0 comentarii)


Codul Fiscal, modificat

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începînd cu data de 10 septembrie 2010, data intrării în vigoare a Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 82/2010 asupra veniturilor ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:15
(19070 vizualizări - 0 comentarii)


Polițist implicat într-un accident rutier la intrarea în Slobozia

În cursul nopții de joi spre vineri, 17/18 septembrie a.c., pe DN2A, în apropierea municipiului Slobozia, s-a produs un accident rutier, un ofițer din cadrul IPJ Ialomița fiind rănit ușor. Evenimentul a ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 09:16
(17058 vizualizări - 0 comentarii)


Nick Touring transportă «pe lîngă» lege

Miercuri, 15 septembrie, polițiștii din Slobozia și Fetești au organizat o acțiune ce a vizat prevenirea și combaterea indisciplinei conducătorilor auto ce efectuează activități în regim de taximetrie. ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:24
(17569 vizualizări - 4 comentarii)


Munca «la negru», sancționată de ITM

Potrivit unui comunicat de presă, în perioada 6-15 septembrie, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a sancționat contravențional 13 angajatori, din aceștia 3 pentru muncă fără forme legale de angajare ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:18
(15939 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Tînără de 18 ani ucisă de un șofer băut

Miercuri, 15 septembrie, în jurul orei 20,00, Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată despre faptul că pe raza localității Munteni Buzău s-a produs un accident de circulație, soldat cu decesul unei ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:09
(20310 vizualizări - 9 comentarii)


Angajatorii, invitați la bursa absolvenților

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza în data de 24 septembrie 2010, ora 9.00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți». Acțiunea se va desfășura la Slobozia-sediul ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:03
(16080 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Polițiștii supraveghează școlile

Miercuri, 15 septembrie, în intervalul orar 8.00-14.00, polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune ce a avut drept scop îmbunătățirea climatului de ordine și siguranță publică din zona unităților de ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 17:54
(15417 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestată după ce a furat portofelul unei bătrîne

Marți, 14 septembrie, polițiștii au reținut pe bază de ordonanță pentru 24 de ore o femeie de 25 de ani, din Urziceni, cercetată pentru furt calificat. Suspecta a fost depistată în dimineața zilei de ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 18:09
(12715 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Ialomița: 273 de bugetari concediați

Potrivit unei informări a Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița, în perioada septembrie-octombrie 2010 au fost anunțate intenții de concediere colectivă a unui număr de 273 persoane, dintre cele ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:10
(17393 vizualizări - 1 comentariu)


Vizarea permiselor de armă

Serviciul Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul IPJ Ialomița desfășoară în perioada 15 septembrie-15 octombrie a.c., acțiunea de vizare a permiselor de armă și atestatelor de colecționar eliberate ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:10
(17767 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șomajul, în scădere cu 0,1%

Potrivit unei statistici a Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la sfîrșitul lunii august 2010 în evidențele instituției au fost înregistrare 11146 de persoane, dintre acestea aproximativ ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:09
(9800 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr din Gura Ialomiței, fără permis la volan prin Țăndărei

Marți, 14 septembrie a.c., în jurul orei 20.45, un echipaj al Poliției Orașului Țăndărei a depistat pe strada Ionel Perlea din oraș, un autoturism la volanul căruia se deplasa un tînăr, de 19 ani, din localitatea ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:09
(14865 vizualizări - 0 comentarii)


Fiscul ialomițean, locul 13 pe țară la încasări bugetare

«În luna august 2010 Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a încasat la bugetul general consolidat suma de 45,69 milioane de lei, în procent de 102,95% față de plan, procentul pe țară fiind de ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:08
(16317 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 19:21
(9101 vizualizări - 0 comentarii)


George Stoian recidivează cu «Nobilul Farmacist», o carte cum n-a văzut Slobozia

George Stoian recidivează cu «Nobilul Farmacist», o carte cum n-a văzut Slobozia

După Monografia Sloboziei, o lucrare impresionantă la care a lucrat mai bine de un an, gazetarul și, mai nou, scriitorul George Stoian surprinde cu un roman. Nobilul Farmacist este povestea discretă, vindecătoare ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 19:12
(26253 vizualizări - 5 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică pulicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 19:09
(7530 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Polițiștii au oprit un autoturism pentru viteză excesivă și au descoperit... un țepar de cerale!

Un bărbat, de 33 de ani, din orașul Strehaia, județul Mehedinți este cercetat penal de polițiștii feteșteni pentru înșelăciune, după ce, cu ocazia unei tranzacții cu cereale, a înșelat un cetățean cu peste ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:32
(11059 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Fără permis și cu mașina neînmatriculată a lovit un pieton, părăsind locul accidentului

În cursul dimineții de luni, 13 septembrie, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe raza localității Sălcioara s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:31
(18465 vizualizări - 2 comentarii)


Gura Ialomiței: Fără permis la volan

Luni, 13 septembrie, polițiștii din Gura Ialomiței au încercat să oprească un autoturism înmatriculat în județul Ialomița. Întrucît șoferul nu a oprit la semnalul agentului de poliție, continuîndu-și deplasarea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:30
(16277 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tînăr mort într-un accident rutier

Luni, 13 septembrie, în apropierea localității Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Victima, un tînăr de 23 de ani, din municipiul Focșani, județul Vrancea, conducea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:28
(16877 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Țigări de contrabandă, confiscate

În cursul zilei de luni, 13 septembrie polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au oprit pentru control, pe raza comunei Sărățeni, un autoturism înmatriculat în județul Ialomița, condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:26
(16386 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...