Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Sală Polivalentă de 70,75 milioane de lei

Un nou șantier la Slobozia

Sală Polivalentă de 70,75 milioane de lei

Administrația locală a obținut în această vară auto­rizația de construire pentru Sala Polivalentă din muni­cipiul Slobozia. Investiția se află pe lista Companiei Naționale de Inves­tiții de mai bine de 5 ani. Valoarea investiției se ridică la 70,75 mili­oane de lei, iar lucrările urmează a fi finalizate în 40 de luni. Sala va avea o capacitate de 2266 de locuri și o înălțime P+3. Ordinul de începere a lucrărilor va fi semnat în următoarea perioadă.

Chinurile facerii unei Săli Polivalente Administrațiile locale din Slobozia susțin de mai bine de 20 de ani necesitatea realizării unei... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2023, 13:20 (5840 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

S-a reluat circulația trenurilor între stațiile CFR Slobozia Veche și Ciulnița

S-a reluat circulația trenurilor între stațiile CFR Slobozia Veche și Ciulnița

Începute la sfârșitul lunii august 2023, lucrările de reabilitare a podului CFR din apropierea Sloboziei s-au finalizat la începutul lunii octombrie 2023. Pe tot parcursul investiției, circulația garniturilor între stațiile CFR Slobozia Veche și Ciulnița a fost suspendată, transfe­rul pasagerilor realizându-se cu ajutorul autobuzelor. Lucrările permit acum garniturilor să circule cu viteză de până la 70 de km/h.

Lucrările, în grafic Conform informațiilor oficiale, re­parațiile podului CFR din apropierea Sloboziei au vizat rectificarea cotelor de reazem, repararea banchetei cuzine­ților... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2023, 21:05 (18781 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Violența în școli», problema nerezolvată a Învățământului ialomițean

«Violența în școli», problema nerezolvată a Învățământului ialomițean

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița și Inspectoratul Școlar Județean Ialomița susțin faptul că fenomenul violenței în școli este sub control. Organizațiile non-guvernamentale arată statistic faptul că realitatea este cu totul alta. Cele două instituții publice preferă să «cosmetizeze» an de an aceste cazuri și să excludă din rapoartele oficiale situația prezentă în cadrul unităților de învățământ.

Realitatea din școli Fundațiile «World Vision România» și «Salvați Copiii România» redactează periodic rapoarte cu privire la starea în care se află învățământul românesc, accentuând... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2023, 17:20 (5683 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Pragmatism în joc și un dram de noroc

Fotbal, Unirea Slobozia-CSM Alexandria 1-0

Pragmatism în joc și un dram de noroc

Pentru Unirea Slobozia urmează o serie de jocuri dificile, astfel că o victorie cu CSM Alexandria era mai mult decât binevenită. Teleormănenii tocmai își schimbaseră antrenorul (am întâlnit aceeași situație și cu Metaloglobus), iar în etapele anterioare arătaseră că se simt bine în deplasare (victorie la Chiajna, egal în Ghencea). E greu să te exprimi la adevărata ta valoare cu un astfel de adversar. În mod logic, a apărut crisparea, iar jocul echipei noastre a avut de suferit. Cu toate acestea, rezolvarea a venit de la atât de necesarul dram de noroc, iar Unirea și-a securizat locul 2, fiind la două lungimi de liderul CSC Șelimbăr. Cele două echipe se vor înfrunta duminică, 8 octombrie 2023,... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2023, 16:05 (2627 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Prăbușire în finalul meciului

Fotbal, Liga a III-a, Axiopolis Cernavodă-Recolta Gheorghe Doja 5-2

Prăbușire în finalul meciului

Am văzut, pe Stadionul «Ideal» din Cernavodă, unul dintre cele mai frumoase meciuri pe care Liga a III-a putea să le încapă. Recolta Gheorghe Doja a dat, în ciuda rezultatului final, o replică foarte bună Axiopolisului din localitate. Băieții lui Mirel Condei arată mai bine decât ne-am fi așteptat și, cu mai multă concentrare, mai ales în centrul defensivei, pot realiza mai mult decât și-au propus, eventual o calificare în play-off. Mai e însă mult până acolo, iar meciul de la Cerna­vodă a demonstrat-o cu pri­sosință. Antrenorul Mirel Condei a început meciul cu următorii jucători: Oprica-Negustoru, Ene, Ivan, Andrei-Alexe, Palii-Drăgan, Răduca, Liță-Năstase. Prima ocazie apare în minutul... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2023, 13:25 (2053 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Cristian Gavrilă a câștigat Cupa României la sabie cadeți

Scrimă

Cristian Gavrilă a câștigat Cupa României la sabie cadeți

Noua descoperire a profesorului Marin Cruțu, talentatul Cristian Marian Gavrilă, a fost din nou stăpânul planșei într-o competiție de anvergură. Sala «Ana Pascu», din București, a găzduit Cupa României la scrimă. Pe tabloul masculin al categoriei cadeților, Cristian Gavrilă, sportiv legitimat la CSS Slobozia, a avut o evoluție excelentă, plecând în final cu trofeul în bagaje. Nu a avut meciuri ușoare, dar în toate s-a impus fără prea mari emoții. În Șaisprezecimile competiției, Gavrilă a trecut cu 15-12 de Călin Ioan Soare, de la Sabia București. În Optimi, s-a impus mai clar, 15-9, în fața altui reprezentant al Sabiei București, Mihnea Ștefan Munteanu. În Sferturi l-a întâlnit pe dinamovistul... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2023, 11:40 (5602 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Evenimente de Slobozia

Evenimente de Slobozia

Dom’le, ce să pățească aitieful ăla organizat la Slobozia de cel mai de soi master of ceremonies din toate timpurile... Păi să vă spunem noi că am fost acolo, când rusoaica se lupta cu o croată pe punctele alea vetea de care tot ne-a vorbit mc Satori (cu Art, că asociația aia fără Art s-a dus, bubuită fiind în străfundurile Finanțelor). Așadar, când era finala-n toi, a-nce­put Vlădica să tragă la clopote de le tremurau camerele la ăia de la tevereu. Acuma, ca și mc Satori, și noi am zis că le bate intenționat. Bine, ne-am gândit și că ar fi posibil ca unii dintre băiețeii ăia de au însoțit oficialitățile invitate de Vlădica... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2023, 15:05 (6513 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Curtea de Apel București a anulat definitiv diplomele de Bacalaureat obținute prin șpăgi

După 6 ani

Curtea de Apel București a anulat definitiv diplomele de Bacalaureat obținute prin șpăgi

Recent, Curtea de Apel București s-a pronunțat definitiv pe latura civilă a dosarului penal «Mită pentru BAC 2012». Cauza civilă a vizat aularea tuturor celor 100 de diplome pe care absolvenții de liceu din Ialomița/promoția 2012 le-au obținut mituind profesorii. Jude­carea acestui proces a în­ceput în 2017 și a fost viciată de mai multe aspecte procedurale de care nu a ținut cont nici organele de cercetare penală, respectiv Direcția Națională Anti­corupție, nici Inspecto­ratul Școlar Județean Ialomița, instituția care a monitorizat demersul privind eliberarea documentelor. Niciuna din cele două instituții nu știe însă ce se va întâmpla de acum înainte, având în vedere decizia pe care au adoptat... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2023, 10:55 (14649 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Scrisoare deschisă către George

Scrisoare deschisă către George

În urmă cu aproape două săptămâni o adolescentă aflată la Școala Politică organizată de AUR la Neptun a reclamat că ar fi fost violată. Tânăra este din Ialomița, are 17 ani și se afla acolo împreună cu membri ai AUR Ialomița. În răstimpul care a trecut de la acest moment, presa centrală și locală s-a întrecut pe sine în mediatizarea amănuntelor sordide ale acestei întâmplări nenorocite. Dincolo de politizarea inevitabilă a situației, dincolo de polarizarea opiniei publice (da, există și susținători ai presupușilor vinovați!) și în așteptarea unei anchete care în România ar putea trena ani, Independent a decis să publice această «scrisoare deschisă... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2023, 15:25 (9526 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița rurală are nevoie de servicii sociale

Ialomița rurală are nevoie de servicii sociale

O  analiză a Ministerului Muncii și Solidarității Sociale arată faptul că la nivelul județului Ialomița există o gamă largă de servicii sociale ce nu sunt acoperite de către ad­ministrațiile locale. Estimările arată faptul că peste 20 mii de ialomițeni, considerați ca făcând parte din grupuri vulnerabile, au nevoie de acest tip de servicii. În prezent, cel mai mare furnizor de servicii sociale din județ rămâne Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Datele Ministerului Muncii și Solidarității Sociale arată punctual, pentru fiecare localitate în parte, tipul de servicii sociale specifice care lipsesc, în funcție de comunitățile localnice.

Se caută soluții... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2023, 13:20 (5342 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pregătiri pentru recepția noii Unități de Primiri Urgențe Slobozia

Pregătiri pentru recepția noii Unități de Primiri Urgențe Slobozia

Dincolo de aspectele legate de fenomenul corupției, Spitalul Județean de Urgență Slobozia pune în prim plan și proiectele de investiții în care este implicat. Unul dintre acestea este cel referitor la modernizarea Unității de Primiri Urgențe. Început anul trecut în luna martie și având o valoare de aproximativ 8,3 milioane de lei, proiectul se va încheia, cel mai probabil, la începutul lunii noiembrie 2023. «Ne pregătim să recep­ționăm Unitatea de Primiri Urgențe... Anul Nou ne va prinde în casă nouă! Es­timăm că la sfârșitul lunii octombrie, începutul lunii noiembrie... Am primit aceste asigu­rări din partea constructorului. Totodată, un alt obiectiv aflat în reabilitare, Ambulatoriul de Specialitate... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2023, 18:05 (10891 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

5670 de fermieri ialomițeni vor beneficia de noul sprijin din sectorul vegetal

5670 de fermieri ialomițeni vor beneficia de noul sprijin din sectorul vegetal

Un nou act normativ adoptat de Guvernul României vine în sprijinul fermierilor din sectorul vegetal. Astfel, aceștia vor beneficia de un sprijin financiar în valoare de 2 lei/litru de motorină pentru 50% din combustibilul utilizat pentru efectuarea lucrărilor agricole desfășurate în anul 2022. Subvenția se acordă prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție în Agricultură. Centrul Județean APIA Ialomița a făcut primele estimări privind numărul fermie­rilor care vor beneficia de acest ajutor.

O nouă măsură de sprijin Noul ajutor financiar a fost gândit pentru a veni în sprijinul... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2023, 12:40 (4827 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Seminar pentru combaterea corupției în rândul personalului medical la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Seminar pentru combaterea corupției în rândul personalului medical la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia face demersuri pentru a preveni corupția în rândul personalului medical. Astfel, instituția a lansat în această săptămână o serie de seminarii prin care încearcă să-i facă pe medici mult mai conștienți cu privire la urmările faptelor de corupție. Parteneri în cadrul acestor dezbateri au fost ofițerii Serviciului Județean Anticorupție Ialomița. În trecut, Spitalul Slobozia a fost implicat în scandaluri de corupție din cauza medicilor care condiționau actul medical, cerând mită pacienților.

Demers instituțional Cele mai recente scandaluri de corupție... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2023, 15:20 (32663 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Unitățile de învățământ, fără soluții pentru desfășurarea cursurilor în siguranță

Începe reabilitarea energetică a școlilor ialomițene

Unitățile de învățământ, fără soluții pentru desfășurarea cursurilor în siguranță

Pentru că nu mai corespund din punct de vedere energetic, peste 40 de școli din Ialomița au fost incluse în pro­iecte de reabilitare energetică. Cele mai multe dintre acestea vor primi fonduri în cadrul Programului «ELENA»-European Local ENergy Assistance. Altele, se pregătesc deja de reabilitare, banii fiind acordați prin PNRR-Componenta 10-Fond locativ. Pentru niciuna dintre aceste clădiri nu există un plan suste­nabil în ceea ce privește identificarea unor spații conforme din punct de vedere sanitar în ceea ce privește desfășurarea cursurilor. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița încă lucrează la actualizarea listelor cu școlile unde, din această toamnă, se vor deschide primele... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2023, 10:55 (6979 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Condamnări cu executare în dosarul «Avicola Slobozia», judecat la Tribunalul București

Sentința nu este definitivă!

Condamnări cu executare în dosarul «Avicola Slobozia», judecat la Tribunalul București

Tribunalul București a dat recent primele sentințe în dosarul penal deschis pe numele lui Dumitru Stănoiu, patronul Avicola Slobozia, și al altor trei șefi din cadrul socității comerciale. Judecata a început în 2016, în urma unei anchete a DIICOT-Structura Centrală, în cadrul căreia s-au făcut cercetări pentru «constituire de grup infracțional» și «evaziune fiscală». Astfel, Dumitru Stănoiu și angajații săi au fost condamnați fiecare la câte 9 ani de închisoare cu executare, pentru infracțiuni economice. Sentința nu este însă definitivă și poate fi atacată cu apel la Curtea de Apel București, în termen de 10 zile de la comunicare. Prejudiciul estimat în această cauză depășește 6 milioane de euro... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2023, 15:20 (12614 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Întreținem 488 kilometri de drumuri județene. Suntem imaginea acționarilor noștri!»

Iulian Olteanu, directorul Infrastructură Drumuri și Poduri SA

«Întreținem 488 kilometri de drumuri județene. Suntem imaginea acționarilor noștri!»

La 5 ani de la înființare, în august 2023, firma Infrastructură Drumuri și Poduri SA înregistrează pentru prima dată profit. Saltul de la firmă falimentară la firmă profitabilă a fost realizat în decurs de un an, după numirea lui Iulian Olteanu în funcția de director al societății. «Suntem imaginea acționarilor noștri, Consiliul Județean Ialomița și Primăria Slobozia. Și avem capacitatea de a dubla cifra de afaceri a societății în următorii 5 ani!» declară acesta.

Prima veste bună din Infrastructură Infrastructură Drumuri și Poduri SA a fost înființată în anul 2018 de către ad­ministrația... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2023, 14:55 (7343 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Primăriile ialomițene au abandonat proiectul «Biblionet»

Primăriile ialomițene au abandonat proiectul «Biblionet»

În urmă cu 14 ani, 49 de biblioteci publice din Ialomița au fost incluse în programul «Biblionet». Implementat la nivel internațional cu sprijinul Fundației «Melinda și Bill Gates», acest proiect și-a propus să digitalizeze bibliotecile, oferind acces gratuit utilizatorilor la calculatoare și internet. Astăzi, mai bine de jumătate dintre calculatoarele donate de Bill Gates, prin fundația sa, sunt depășite moral și fizic, iar conexiunile la internet sunt nefuncționale. Reprezentanții Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu», care coordonează activitatea bibliotecilor din județul nostru, susțin că responsabilitatea aparține administrațiilor locale, care ar fi trebuit să aibă grijă de rețeaua «Biblionet... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2023, 11:05 (5659 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Finală ialomițeană la Campionatul Național «U20»

Lupte libere

Finală ialomițeană la Campionatul Național «U20»

În perioada 21-24 septembrie 2023, la Târgu Mureș s-a desfășurat Campionatul Național de Lupte adresat sportivilor cu vârste sub 20 de ani. Și de această dată, sportivii ialomițeni au ținut steagul sus, ba mai mult, doi dintre ei s-au luptat în ultimul act al competiției. La categoria 74 kg, s-au duelat ialomițenii Marian Subțirică și Constantin Morar. Victoria i-a revenit ceva mai experimentatului Marian Subțirică. Cei doi au fost crescuți la Amara de antrenorul Marian Moraru. În acest moment, campionul Marian Subțirică evoluează pentru CS Rapid, iar vicecampionul Constantin Morar, pentru CSM Unirea Slobozia. Medalie de argint a obținut și Nicoleta Băjan la categoria 50 kg. Nicoleta este tot... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2023, 19:50 (2951 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Soare evaluează prejudiciul generat de investiția în stația de epurare din Slobozia

Scandalul «Dytras» revine în actualitate

Administrația Soare evaluează prejudiciul generat de investiția în stația de epurare din Slobozia

Administrația locală din Slobozia a investit 6,7 milioane de euro în stația de epurare a orașului Slobozia. La 15 ani de la semnarea primului contract cu firma Dytras România, firma care a realizat investiția, admi­nistrația Soare anunță public că va evalua prejudiciul generat de această investiție. «În urmă cu un an am înființat o comisie specială pentru eva­luarea situației și cuantificarea pejudiciului ge­nerat de această investiție. După un an, constatăm că nu se întâmplă nimic... (...) Vom face noi, la nivelul instituției, această evaluare!» a declarat primarul orașului Slobozia, Dragoș Soare. Reamintim că primul contract pentru pentru «modernizarea stației de epurare a municipiului Slobozia... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2023, 12:50 (7106 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ordonanța privind reorganizarea instituțiilor publice ar putea lăsa Parchetele ialomițene fără procurori

Ordonanța privind reorganizarea instituțiilor publice ar putea lăsa Parchetele ialomițene fără procurori

Aflată încă în dezbatere publică, Ordonanța de Urgență a Guver­nului României privind reorganizarea și descentralizarea serviciilor pu­blice ar putea bloca definitiv activitatea din unitățile de Parchet ale județului Ialomița! Este semnalul de alarmă pe care Parchetul General îl trage printr-o scrisoare adresată Ministerului Justiției, prin care solicită ca respectivul act normativ să nu se aplice în domeniul Justiției. În ceea ce privește Justiția, actul normativ prevede și desființarea birourilor teritoriale ale Parchetelor mari, precum Direcția Națională Anticorupție sau Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism. În Ialomița, DIICOT este singura structură... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2023, 17:20 (11950 vizualizări - 4 comentarii)

28 Iun 2026
252 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Prefectura recomandă slobozenilor apa plată

Luni, 5 octombrie, la Prefectura Ialomița a avut loc o întîlnire legată de situația apei potabile în Slobozia. La aceasta au participat, alături de responsabilii locali implicați în monitorizarea calității ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2009, 13:51
(12841 vizualizări - 2 comentarii)


Societățile de construcții, la control

Potrivit Inspectoratului Teritorial de Muncă, în perioada 23-30 septembrie, la nivelul județului Ialomița s-a desfășurat cea de-a cincea Campanie națională privind identificarea cazurilor de muncă fără ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2009, 13:13
(13084 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier grav la Movilița

Marți, 6 octombrie, la primele ore ale dimineții, în apropiere de comuna Movilița s-a produs un grav accident rutier. O persoană și-a pierdut viața și o alta a fost rănită, după primele verificări polițiștii ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2009, 13:09
(14386 vizualizări - 0 comentarii)


Sorin Oprescu își anunță azi candidatura la Președinție

Sorin Oprescu își anunță azi candidatura la Președinție

Dr Sorin Oprescu, actual primar al Capitalei, își va anunța luni, de la orele 16,00, candidatura la funcția de președinte al României. După ce a declarat că «discuțiile cu prietenii vor decide o eventuală ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 10:46
(12768 vizualizări - 3 comentarii)


Furt de energie electrică în Strachina

Furt de energie electrică în Strachina

Jandarmii au executat o acțiune pentru depistarea furturilor de energie electrică în cartierul Strachina din Tăndărei. În timpul raziei, au fost descoperite 11 locuințe ce aveau branșamente ilegale la rețeaua ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:58
(15423 vizualizări - 2 comentarii)


Grenadă găsită în grădină

În timp ce-și săpa grădina, un bărbat din Urziceni a descoperit o grenadă de mînă activă. Pirotehniștii Inspectoratului pentru Situații de Urgențe au ridicat grenada, stabilindu-se că provine din timpul ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:56
(12251 vizualizări - 1 comentariu)


Taxe pentru eliberarea pașapoartelor

Începînd de luni, 5 octombrie, Serviciul de Eliberarea Pașapoartelor va soluționa doar cereri pentru eliberarea pașapoartelor simple electronice și simple temporare. Taxele pentru eliberarea pașapoartelor ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:55
(14382 vizualizări - 2 comentarii)


Plafon pentru plățile naționale în sectorul zootehnic

Potrivit unui comunicat de presă, reprezentanții APIA informează că a fost stabilit plafonul alocat României pentru plățile naționale în sectorul zootehnic. Astfel, prima de exploatație pentru bovine a ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:55
(13561 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Adîncata

Echipajul de descarcerare ale Detașamentului de Pompieri Urziceni a intervenit joi, 1 octombrie, pentru salvarea a două victime,implicate într-un accident rutier. Incidentul s-a petrecut în comuna Adîncata ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:54
(13557 vizualizări - 0 comentarii)


Prins după ce a încercat să spargă un bancomat

Joi, 1 octombrie, polițiștii din Urziceni au fost sesizați asupra faptului că persoane necunoscute încercau să sustragă bani dintr-un bancomat. În urma cercetărilor, s-a stabilit că hoții intraseră în sediul ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:52
(15930 vizualizări - 0 comentarii)


Teculescu, instalat cu «viteza luminii»

Teculescu, instalat cu «viteza luminii»

Mădălin Teculescu, fost primar al comunei Sf. Gheorghe și fost subprefect al județului Ialomița, a fost instalat în funcția de prefect vineri, 2 octombrie 2009. În prezența părții democrat-liberale a directorilor ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2009, 19:23
(16074 vizualizări - 7 comentarii)


Știucă moare dar nu se predă: «Rămân la Prefectură»

Știucă moare dar nu se predă: «Rămîn la Prefectură»

Cu toate că nominalizarea sa ca prefect a fost făcută de social-democrați, iar miniștrii PSD din Guvernul Boc au demisionat în bloc, prefectul Știucă ne-a declarat că va rămîne la Prefectură. «Alături de ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2009, 15:08
(31460 vizualizări - 22 comentarii)


Procurorii ialomițeni renunță la grevă

Procurorii ialomițeni renunță la grevă

Începînd de astăzi, 1 octombrie, procurorii ialomițeni au decis renunțarea la grevă. Hotărîrea a fost adoptată în cadrul Adunării Generale a Procurorilor din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2009, 09:45
(13982 vizualizări - 0 comentarii)


Noi generații de karatiști, așteptate pe tatami

Clubul Satori din Slobozia anunță inaugurarea unei noi perioade de căutări a tinerelor talente din Slobozia. Înscrierile se vor finaliza pe 10 octombrie, iar vîrsta minimă de participare e 7 ani. Antrenamentele ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 17:48
(14901 vizualizări - 0 comentarii)


Luna cărții

În perioada 1-31 octombrie, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» inaugurează Salonul anual de carte. Potrivit organizatorilor, anul acesta Salonul anual de carte a ajuns la ediția a șaptesprezecea și ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 17:48
(18013 vizualizări - 3 comentarii)


Foto Splendid Axinte

Luni, 28 spetembrie, la Muzeul Județean Ialomița, Costică Axinte, artistul fotograf născut acum 100 de ani a fost serbat, încă o dată, prin vernisarea unei expoziții de fotografie. Vernisajul a fost prilejuit ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 17:47
(17280 vizualizări - 0 comentarii)


Adolescentă dispărută de acasă

Adolescentă dispărută de acasă

Duminică, 27 septembrie 2009, a dispărut de la domiciliu TINCU CORINA-GEORGIANA, în vîrstă de 17 ani, din municipiul Fetești, bolnavă psihic. Potrivit polițiștilor din localitate, adolescenta ar fi plecat ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 13:00
(14667 vizualizări - 0 comentarii)


Populația județului scade încet, dar sigur

O statistică a Direcției Județene de Statistică Ialomița confirmă faptul că populația județului Ialomița scade anual cu peste 1000 de locuitori. Astfel, în ultimii 5 ani, populația totală a județului a ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2009, 09:08
(15864 vizualizări - 2 comentarii)


Angajatorii, neinteresați de Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat vineri, 25 septembrie, Bursa locurilor de muncă pentru absolvenții ialomițeni. Pentru desfășurarea acțiunii, la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2009, 15:46
(16935 vizualizări - 1 comentariu)


Mircea Geoană a confundat Făureiul cu Țăndăreiul

Mircea Geoană a confundat Făureiul cu Țăndăreiul

Mircea Geoană, prezent astăzi la Slobozia la Conferința Județeană Extraordinară a PSD Ialomița, a transformat evenimentul într-o circotecă ieftină, interesul vădit al acestuia pentru apariția în presa ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 18:36
(22493 vizualizări - 26 comentarii)


Conferința Județeană a PSD Ialomița

Conferința Județeană a PSD Ialomița

Joi, 24 septembrie 2009, începînd cu orele 15,00, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia se desfășoară Conferința Județeană a PSD Ialomița. Evenimentul, de fapt, se va înscrie în seria de «lansări ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:44
(16997 vizualizări - 0 comentarii)


A încercat să mituiască un polițist

În urma unui flagrant, ofițerii Direcției Generale Anticorupție au prins în flagrant un cetățean în timp ce încerca să mituiască un agent de poliție cu suma de 300 lei. Flagrantul a fost organizat marți ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:43
(17679 vizualizări - 2 comentarii)


Accidente auto

Marți, 22 seprembrie, în timp ce un tînăr în vîrstă de 22 ani, din Slobozia, conducea un autoturism spre Urziceni, nu s-a asigurat la efectuarea virajului la stînga pentru a schimba direcția de mers pe ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:42
(17014 vizualizări - 3 comentarii)


Șapte proiecte administrative pentru un județ sărac

Prefectura județului Ialomița anunță în cadrul unei informări de presă remise la începutul acestei săptămîni că la nivelul instituției există 7 proiecte administrative aflate în diferite stadii de derulare ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 17:11
(18572 vizualizări - 2 comentarii)


Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă va organiza vineri, 25 septembrie 2009, la orele 9,00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți». Acțiunea se va desfășura la sediul instituției din ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 17:11
(17044 vizualizări - 1 comentariu)


Depunerea declarațiilor la Fisc

Potrivit unui comunicat de presă, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița atrage atenția contribuabililor persoane juridice sau fizice, plătitori de salarii și de venituri asimilate salariilor, ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 12:23
(17389 vizualizări - 3 comentarii)


Primăriile, la raport

Marți, 22 septembrie, primarii județului se vor întîlni cu reprezentanții Prefecturii Ialomița pentru a dezbate principalele probleme cu care se confruntă administrațiile locale. Întîlnirea va avea loc ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2009, 07:55
(16800 vizualizări - 1 comentariu)


La volan fără permis

La acțiunile organizate în cursul zilei de joi, 18 septembrie 2009, în baza planului național de acțiune «Tunetul», au participat 245 de polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2009, 17:59
(18184 vizualizări - 0 comentarii)


Directorii de școli, în alertă

Directorii școlilor din județul Ialomița au fost convocați în această dimineață la Prefectură pentru stabilirea unui plan comun de prevenire a răspîndirii virusului gripei procine. Potrivit declarațiilor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2009, 14:57
(16894 vizualizări - 0 comentarii)


PD-L vrea sa rupă protocolul cu PSD

PD-L vrea sa rupă protocolul cu PSD

PD-L Ialomița ar putea rupe în următoarea perioadă protocolul încheiat cu PSD la nivel local. Liderul PD-L, Cazacu Marinică a declarat public că acest protocol este unul mai degrabă inexistent și că filialele ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 12:24
(16668 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...