Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Turismul ialomițean ține la distanță vizitatorii

Turismul ialomițean ține la distanță vizitatorii

În ultimii 5 ani, autoritățile ialomițene au încercat să transforme dezvoltarea turismului într-o prioritate. Institutul Național de Statistică arată faptul că toate aceste eforturi nu au fost încununate de succes, având în vedere că numărul celor care vizitează Ialomița pentru a se bucura de poten­țialul său turistic rămâne scăzut. Cu toate acestea, s-au cheltuit bani publici sau europeni pentru o activitate care, încă, nu are priză la public.

Turismul în cifre În ultimele 6 luni, potrivit Institutului Național de Statistică, puțin peste 34 de mii de persoane au vizitat județul Ialomița... [citește_tot_articolul]

27 August 2023, 15:40 (9786 vizualizări - 6 comentarii)

Taguri: Ialomița turism

SPORT

Prima victorie stagională pe «1 Mai»

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-CS Tunari 3-1

Prima victorie stagională pe «1 Mai»

Unirea Slobozia și-a respectat statutul de favorită și a trecut, fără mari probleme, de proaspăta promovata din Ilfov. Antrenorul Adrian Mihalcea a mizat pe următorii jucători: Rusu-Aioanei ( D. Lazăr ’58), Dinu, Pospelov, Șandru-Coadă, Ekollo (Bârnoi ’82)-Vlăsceanu (Melniciuc ’82), Atanase (Pacionel ’58), Cojocari (Ibrian ’58 )-Zukanovic. Meciul a început în ritmul molatic impus de căldura excesivă. Probabil, tot arșița finalului de vară a ținut oamenii departe de stadion. Doar vreo 400 de spectatori, incluzând și entuziaștii suporteri veniți de la Tunari, au luat loc în tribune. Foarte puțini, având în vedere că echipa trăiește cea mai bună perioadă din istoria sa. Unirea a pus rapid stăpânire... [citește_tot_articolul]

27 August 2023, 13:55 (2925 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

La pas prin cartierul iluziilor electorale

La pas prin cartierul iluziilor electorale

În anul 2008, administrația Ionașcu promitea 8 cartiere noi la nivelul Sloboziei. După 15 ani avem doar două... Primul e cartierul «bogaților», de la Pepinieră. Al doilea e cartierul iluziilor electorale din Gării Noi sau Cartierul Tinerilor. De la primele promisiuni făcute celor care au construit aici, în Gării Noi, au trecut 15 ani. Iar în anul de grație 2023 s-au asfaltat, în sfârșit, străzile Cartierului...

Pe bulevardul ultimului asfalt electoral În Gării Noi, vinerea, la drum de seară, e o liniște patriarhală. Intrăm în el dinspre marginea bulevardului 1 decembrie 1918, asfaltat... [citește_tot_articolul]

26 August 2023, 13:20 (6181 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

«Se majorează sprijinul financiar acordat agriculturii!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu

«Se majorează sprijinul financiar acordat agriculturii!»

Investitorii în sectorul vegetal vor putea face față mai ușor majorărilor prețurilor oscilante ale barilului de pe piața internațională. Guvernul Ciolacu a decis luni, 21 august a.c., să vină, din nou, în sprijinul agricultorilor, acoperind 50% din cheltuielile cu motorina folosită de către aceștia pentru recolte.

Un ochi plânge, unul râde Deputatul social-democrat Ștefan Mușoiu a subliniat faptul că PSD, cu sprijinul Cabinetului Ciolacu, face din nou dovada că Agricultura rămâne un domeniu de interes major pentru România. «Fermierii din sectorul vegetal vor primi suplimentar 2 lei... [citește_tot_articolul]

25 August 2023, 15:10 (2386 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Municipal Urziceni cheltuie anual peste 29 milioane de lei

Spitalul Municipal Urziceni cheltuie anual peste 29 milioane de lei

Deși nu oferă servicii medicale pacienților, Spitalul Municipal Urziceni este un mare consumator de resurse financiare. Datele arată că, anual, instituția cheltuie peste 29 milioane de lei. 70% din sumele de care beneficiază sunt cheltuite pentru salariile angajaților. Informațiile financiare ale unității medicale arată că o parte dintre angajați primesc sporuri de condiții deosebite, condiții deosebit de periculoase, condiții periculoase sau sporuri pentru că vin la serviciu în zilele de sâmbătă și duminică.

Indiferența medicilor costă bani mulți Datele financiare arată că bugetul... [citește_tot_articolul]

25 August 2023, 11:55 (4442 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amenințare cu bombă la Tribunalul Ialomița!

Amenințare cu bombă la Tribunalul Ialomița!

Tribunalul Ialomița a fost vizat în dimineața zilei de joi, 24 august 2023, de o amenințare cu bombă. Din fericire, a fost vorba doar despre o alarmă falsă. Instituția a fost monitorizată de jandarmi.

Se fac verificări Din primele informații, amenințarea cu bombă a fost trimisă pe e-mail către Ministerul Justiției la primele ore ale dimineții de joi, 24 august 2023. Documentul viza alerte cu bombă la mai multe instanțe din țară, printre care și Tribunalul Ialomița. Funcționarul instituției care a citit respectivul e-mail a acționat imediat și a sunat la 112, solicitând sprijin. Din... [citește_tot_articolul]

24 August 2023, 16:05 (5088 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județul cu cea mai scăzută natalitate

Ialomița, județul cu cea mai scăzută natalitate

Conform Recensământului Populației și Locuințelor 2021, Ialomița se confruntă cu o scădere semnificativă a populației. Principalul factor care generează această diminuare accentuată este natalitatea tot mai scăzută. Datele Institutului Național de Statistică arată faptul că, în ultimii 30 de ani, natalitatea înregistrată în județul nostru s-a redus la jumătate.

Se nasc tot mai puțini copii Potrivit Institutului Național de Statistică, în anul 1990, în județul Ialomița s-au născut 4400 de copii. Anul trecut, datele publice ale aceleiași instituții arată faptul că în județul nostru au... [citește_tot_articolul]

24 August 2023, 15:20 (4252 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Curtea de Apel București a decis rejudecarea proceselor foștilor inculpați ai «Dosarului Țăndărei»

Daune morale de peste 4 milioane de euro

Curtea de Apel București a decis rejudecarea proceselor foștilor inculpați ai «Dosarului Țăndărei»

În vara anului 2020, toți cei 25 de inculpați ai «Dosarului Țăndărei» au dat în judecată Statul Român cerând plata unor depăgubiri morale în valoare de peste 4 milioane de euro. Invocând «achitarea definitivă», aceștia consideră că au fost arestați preventiv în mod ilegal. Inițial, dosarele, 8 la număr, s-au în­registrat pe rolul Tribunalului Ialomița, instanță care a consi­derat cererile inadmisibile. Sen­tințele au fost atacate la Curtea de Apel București, instanță care a admis apelurile și care a decis rejudecarea cauzelor, atât la Slobozia, cât și la București.

Filmul unui proces... [citește_tot_articolul]

24 August 2023, 11:05 (14943 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița «absoarbe» greu fondurile pentru investiții

Încet, dar sigur

Consiliul Județean Ialomița «absoarbe» greu fondurile pentru investiții

Administrația județeană gestionează 14 proiecte de investiții finanțate din fonduri europene si guvernamentale. Valoarea totală a acestor investiții este de aproximativ 696 milioane de lei. Unele dintre proiecte se află într-un stadiu avansat de implementare, altele abia au «absorbit» 1% din fonduri și riscă să fie blocate din cauza întârzierilor procedurale. Președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, susține că toate proiectele care au ca termen scadent sfârșitul anului 2023 vor fi finalizate. «Nu vom plăti niciun ban din fondurile publice pentru proiectele aflate în derulare!» a subliniat Marian Pavel.

O pălărie prea largă pentru administrația județeană... [citește_tot_articolul]

23 August 2023, 13:05 (7574 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Transfer cu autobuzul din Gara Slobozia Veche către Gara Ciulnița

Transfer cu autobuzul din Gara Slobozia Veche către Gara Ciulnița

În perioada 29 august-29 sep­tembrie 2023, călătorii care vor să ajungă la Gara Ciulnița, din Gara Slobozia, vor circula cu autobuzele. Din 29 august a.c. încep lucrările la podul CFR peste râul Ialomița, din Slobozia, iar transportul fero­viar de călători va fi suspendat.

Podul CFR intră, în sfârșit, în reparații Lucrările la podul CFR peste râul Ialomița, din Slobozia, au fost anunțate de Regionala Constanța a CFR încă din vara anului trecut, însă proiectul a fost amânat până în primăvara acestui an. Șantierul ar fi trebuit deschis în aprilie 2023, însă și de această dată lucrările... [citește_tot_articolul]

22 August 2023, 21:05 (18042 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», ediția a-II-a, 2023

Muzeul Național al Agriculturii, prezent ca asociat la evenimentul

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», ediția a-II-a, 2023

Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia și Forumul Agricultorilor și Procesatorilor din România se asociază în vederea organizării evenimentului «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești»-ediția a-II-a, 2023. Instituția va susține în cadrul celor 4 zile de manifestări o expoziție dedicată Agriculturii, proiecții de filme și cursuri de împletit spice și olărit.

Toată lumea susține «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești» În perioada 31 august-3 septembrie 2023, Muzeul Național al Agriculturii Slobozia va fi prezent... [citește_tot_articolul]

22 August 2023, 19:10 (5210 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Debut cu Gloria Băneasa

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja

Debut cu Gloria Băneasa

Sâmbătă, 26 august 2023, debutează un nou sezon de Liga a III-a. Recolta Gheorghe Doja va activa tot în cea de a treia serie, componența acesteia fiind, în linii mari, aceeași. Au rămas: CS Afu­mați, FC Voluntari 2, Dunărea Călărași, Înainte Modelu, Agricola Borcea (păstrată în Liga a III-a cu toate că, sportiv, retrogradase), Gloria Băneasa și Gloria Albești, echipă mutată, între timp, la Clinceni. Au apărut, ca noutăți, promovatele Axiopolis Cernavodă și Progresul Fundulea. Au dispărut: CS Amara, re­trogradată în Liga a IV-a și Farul Con­stanța 2, desființată. Pentru ialomițeni se anunță un campionat mai greu decât precedentele două. Primul meci va fi acasă, contra constănțenilor de la Gloria... [citește_tot_articolul]

22 August 2023, 18:20 (5045 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea Grivița, lider surpriză în Seria Est

Fotbal, Liga a IV-a

Unirea Grivița, lider surpriză în Seria Est

S-s dat startul unui nou sezon de Liga a IV-a în județul nostru, sezon care începe tot cu 20 de echipe, organizate, pe baza criteriului geografic, în două serii. În mare parte, favoritele și-au respectat sta­tutul, învingând fără mari emoții. Derby-ul etapei s-a jucat în Seria Est, Feteștiul primind vizita proaspetei retrogradate, CS Amara. După o primă repriză încheiată cu scor alb, gazdele se dezlănțuie și mar­chează de 4 ori, omul meciului fiind fostul jucător al Unirii Slobozia, Adrian Gherasim, autor al unei duble. După prima etapă, liderul seriei nu este Feteștiul, ci surprinzătoarea Unirea Grivița, nouvenită în Liga a IV-a. Adversarul nu a fost unul facil, Abatorul Slobozia fiind o echipă... [citește_tot_articolul]

22 August 2023, 14:05 (3220 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

«Minunații noștri sportivi merită o sală de antrenament!»

Tenis de câmp, profesor Ion Savu

«Minunații noștri sportivi merită o sală de antrenament!»

Tenisul de câmp din Slobozia a dat, în ultimii 15-20 de ani, mulți copii și juniori care au performat la categoriile lor de vârstă. Doi dintre aceștia continuă să iasă în evidență și la nivelul seniorilor. Alexandra Iordache, legitimată la CSS Slobozia, a fost de curând semifinalistă într-un turneu de 15000 de dolari, desfășurat la Monastir, în Tunisia. Alexandra a trecut de o jucătoare din Nigeria și două din Italia, fiind eliminată, în penultimul act al competiției, de o tenismenă din SUA. După acest turneu, Alexandra Iordache a ajuns la 37 puncte WTA, iar din 7 august 2023 ocupă locul 756 în ierarhia mondială feminină, cel mai bun de până acum. La masculin, unde ascensiunea este mult mai dificilă... [citește_tot_articolul]

22 August 2023, 12:50 (7310 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Medicul Marian Toneanu, noul manager al Spitalului Municipal Urziceni

Medicul Marian Toneanu, noul manager al Spitalului Municipal Urziceni

La două săptămâni de la scandalul care a zguduit lumea medicală din Ialomița, Spitalul Municipal Urziceni are un nou manager. Este vorba despre medicul Marian Toneanu, specializat în chirurgie vasculară. Acesta va conduce instituția interimar, pe o perioadă de 6 luni, până la organizarea unui concurs.

Tânără lăsată să nască pe trotuar Scandalul public în care a fost implicat Spitalul Municipal Urziceni a izbucnit la începutul lunii august, când o tânără de 24 ani, cu deficiențe de auz și vorbire, a fost lăsată de cadrele medicale aflate la Camera de Primiri Urgențe să nască pe trotuar... [citește_tot_articolul]

22 August 2023, 10:55 (8994 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Delia Andreea Racu și-a adjudecat «Trofeul Tinereții» Amara 2023

De la Amara la Onești

Delia Andreea Racu și-a adjudecat «Trofeul Tinereții» Amara 2023

Cea de a 55-a ediție a Festivalului Concurs Național de Interpretare a Muzicii Ușoare Românești «Trofeul Tinereții» s-a încheiat duminică, 20 august 2023. «Trofeul Tinereții» a fost adjudecat de Delia Andreea Racu din Onești, Bacău. «Sunt fericită și onorată pentru acest premiu...»a declarat câștigătoarea Trofeului, în vârstă de 17 ani. Ialomița, reprezentantă de trei concurente, a obținut la rându-i în cadrul competiției singura mențiune care s-a acordat. Aceasta a fost obținută de Andrada Maria Ghiduruș.

15000 de euro pentru Delia Desfășurată în perioada 19-20 august a.c., cea de... [citește_tot_articolul]

21 August 2023, 11:05 (9412 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Alt adversar, același scenariu

Fotbal, Liga a II-a, CS Mioveni-Unirea Slobozia 1-1

Alt adversar, același scenariu

CS Mioveni a fost prima dintre cele 3 retrogradate pe care Unirea Slobozia a întâlnit-o. Cu toate acestea, echipa noastră pornea favorită în meciul cu argeșenii, echipa gazdă suferind o schimbare profundă a lotului în vară. O bună parte din meci, Unirea a părut că poate să scoată toate cele 3 puncte. Din păcate, s-a întâmplat ca lucrurile să iasă ca în meciul cu Viitorul Pandurii.

Ce ne-am face fără Toma? Rusu-Ibrian, Dinu, Pospielov, Toma-Coadă, Ekollo (Pacionel ’81)-Aioanei (Melniciuc ’67), Cojocari (Atanase ’67), Vlăsceanu-Zukanovic (Afalna ’60) sunt oamenii pe care a mizat antrenorul... [citește_tot_articolul]

20 August 2023, 22:35 (3486 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Debut ezitant al Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara 2023

Debut ezitant al Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara 2023

Sâmbătă, 19 august a.c., Grădina de Vară a orașului Amara a găzduit debutul Festivalului Concurs Național de Interpretare a Muzicii Ușoare Românești «Trofeul Tinereții». În concurs s-au înscris 12 concurenți, printre care și trei ialomițence. Organizatorii s-au prezentat în fața publicului cu un concept nou, care s-a dorit a fi «adaptat la tendițele muzicale moderne».

E loc de mai bine Transformat în «proiect artistic», prima seară de Festival a fost un prilej de a prezenta publicului noul concept promovat de organizatori anul acesta, la ediția cu numărul 55. Devenit conform ambițiilor... [citește_tot_articolul]

20 August 2023, 13:20 (5386 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Victorie în cuibul «șoimilor»

Fotbal, Cupa României, Axiopolis Cernavodă-Unirea Slobozia 2-4

Victorie în cuibul «șoimilor»

Micuța arenă cu nocturnă de la Cernavodă a fost plină la meciul de Cupă cu Unirea Slobozia. Oamenii au venit să-i susțină pe jucătorii lui Axiopolis, «șoimii», cum îi alintă ei, în speranța unui rezultat de referință. Speranțele au crescut în intensitate atunci când au văzut primul 11 al Unirii, în care Adrian Mihalcea a trimis patru jucători sub 20 de ani (în repriza a doua au fost chiar cinci!): Ciupercă-Ibrian, Lazăr, Iancu, Șandru-Ekollo, Lemnaru-Dorobanțu, Melniciuc, Bârnoi-Zukanovic. Pe parcursul reprizei secunde au mai intrat Cojocari, Pacionel, Milotin, Afalna și Atanase. Meciul începe bine, iar în minutul 10, Melniciuc bate scurt o lovitură de colț, Șandru pivotează în careu, mingea ajunge... [citește_tot_articolul]

19 August 2023, 00:10 (3723 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Trei ialomițence la Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara 2023

Trei ialomițence la Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara 2023

Amara se pregătește pentru cea de a 55-a ediție a «Trofeului Tinereții». Evenimentul se va desfășura la sfârșitul acestei săptămâni, sâmbătă și duminică, 19/20 august 2023, la Grădina de Vară din Amara. Printre cei 12 concurenți înscriși la competiție se numără și trei ialomițence, respectiv Andrada Maria Ghiduruș (Slobozia), Iulia Bianca Ionescu (Slobozia) și Iulia Miruna Nacu (Țăndărei). După concurs, în cele două seri de Festival, vor concerta The Motans, Lora, Deepside Deejays și Kiss Kiss in the Mix. Intrarea este liberă în limita locurilor disponibile.

Creator de artiști... [citește_tot_articolul]

18 August 2023, 13:50 (11514 vizualizări - 4 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
289 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Nereguli descoperite de inspectorii ITM Ialomița

În ultimele săptămâni, inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au desfășurat o acțiune privind modul în care se asigură protecția muncii în cadrul firmelor care desfășoară activitate în ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2020, 16:20
(1807 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 399 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri,12 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică s-au înregistrat 399 de cazuri de COVID-19. ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2020, 16:05
(2913 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Vitezomanii, depistați de radarul cu unde laser

Miercuri, 10 iunie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au desfășurat o acțiune pe linia combaterii nerespectării regimului legal de viteză pe DN2, în vederea reducerii riscului rutier. Au fost ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2020, 15:10
(1864 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Grindu, arestat pentru «conducere fără permis»

Miercuri, 10 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2020, 14:45
(2575 vizualizări - 0 comentarii)


O femeie din Ograda a înșelat vânzătoarea unui magazin din Slobozia

Polițiștii ialomițeni au identificat o femeie, din Ograda, bănuită de o faptă de «înșelăciune» la un magazin alimentar de pe raza municipiului Slobozia. Ar fi înșelat o vânzătoare căreia i-a luat și banii ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2020, 14:40
(7244 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Biciclist acroșat de un autoturism

Miercuri, 10 iunie a.c., în jurul orelor 17,40, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la un accident rutier produs pe raza municipiului Slobozia, în care un autoturism a acroșat un biciclist. La locul ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2020, 14:20
(2358 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Urziceni: Razie de amploare și percheziții

Urziceni: Razie de amploare și percheziții

26 de percheziții domiciliare au avut loc în dimineața zilei de miercuri pe raza municipiului Urziceni și a comunelor învecinate, fiind vizate persoane bănuite de săvârșirea mai multor infracțiuni de «furt ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2020, 19:10
(2543 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier pe DN2, la ieșirea din Urziceni

Miercuri, 10 iunie a.c., în jurul orelor 10,30, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la un accident rutier produs pe DN2, la ieșirea din municipiul Urziceni, în care au fost implicate două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2020, 15:30
(3654 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ialomița: Percheziții la persoane bănuite de contrabandă cu țigări

Polițiștii din Călărași efectuează 17 percheziții domiciliare, în 7 județe, la locuințele unor persoane bănuite de contrabandă cu țigări la bordul navelor care tranzitează fluviul Dunărea. Astfel ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2020, 15:15
(3739 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incendiu la un depozit de lacuri și vopseluri

Slobozia: Incendiu la un depozit de lacuri și vopseluri

Sediul unui depozit de lacuri și vopseluri, amplasat în Slobozia, a fost cuprins de flăcări. Incendiul a izbucnit luni, 8 iunie 2020, într-un spațiu în care erau depozitate butoaie goale din tablă și plastic ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2020, 17:10
(4089 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Traian: Cercetat penal pentru că și-a lovit mama

Un bărbat de 38 de ani din localitatea Traian s-a ales cu un dosar penal pentru că și-a lovit mama. Incidentul s-a petrecut duminică, 7 iunie 2020. Femeia a sunat la 112, iar polițiștii au emis pe numele ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2020, 17:05
(2374 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Suspecți de «furt calificat», în vizorul polițiștilor

Trei tineri, cu vârste cuprinse între 17 și 32 de ani, au intrat în atenția polițiștilor din Grivița după ce au fost prinși în flagrant transportând trei baloți de paie, pe care i-au sustras dintr-o gospodărie ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2020, 16:55
(2611 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Panou electric cuprins de flăcări

Panoul electric al unei locuințe din comuna Movilița a luat foc în după amiaza zilei luni, 8 iunie 2020. Pompierii militari au localizat imediat incendiul, reușind să îl lichideze după mai bine de o oră ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2020, 16:50
(2991 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Mini-vacanță de Rusalii cu dosare penale

Mini-vacanța de Rusalii s-a terminat la Poliție pentru cinci conducători auto. Aceștia au fost identificați în trafic de polițiști conducând în stare de ebrietate. Cea mai mare alcoolemie în aerul expirat ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2020, 16:45
(2702 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Vegetație uscată în flăcări

Pompierii ialomițeni au intervenit pe raza localităților Traian, Țăndărei și Fetești pentru stingerea unor incendii de vegetație uscată. Flăcările au cuprins o suprafață de 4 hectare de teren. Cauza tuturor ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2020, 16:40
(2518 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Jucării și haine vândute ilegal

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au desfășurat o acțiune pentru combaterea ilegalităților în domeniul comercializării produselor contrafăcute pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2020, 16:25
(2038 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț privind admiterea în instituțiile de învățământ ale Ministerului Apărării Naționale care pregătesc personal pentru nevoile Ministerului Afacerilor Interne-sesiunea 2020

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița, situat în municipiul Slobozia, str. Lacului, nr. 23, recrutează candidați pentru participarea la concursurile de admitere ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2020, 16:20
(4332 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 410 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 9 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică s-au înregistrat 410 de cazuri de COVID-19. ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2020, 16:05
(2677 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 396 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 8 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică s-au înregistrat 396 de cazuri de COVID-19. Totodată, conform Comitetului Județean pentru Situații de Urgență ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2020, 16:15
(3418 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tinere de 17 ani, lovite de o mașină care s-a răsturnat pe trotuar

Coșereni: Tinere de 17 ani, lovite de o mașină care s-a răsturnat pe trotuar

Două tinere de 17 ani, din localitatea Coșereni, au ajuns în noaptea de sâmbătă spre duminică, 6/7 iunie 2020, la unități medicale din Slobozia și București, fiind victime ale unui accident rutier. Fetele ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2020, 12:00
(3084 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Razie în Cartierul Vlașca

Polițiștii ialomițeni, alături de Gruparea Mobilă de Jandarmi Constanța, au efectuat vineri, 5 iunie 2020, o razie de amploare în Cartierul Vlașca din municipiul Fetești. Acțiunea a vizat prevenirea infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2020, 18:10
(2763 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,04%-șomajul în aprilie 2020

Potrivit Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, în luna aprilie 2020, rata șomajului înregistrată în județul Ialomița a fost de 4,04%. Astfel, în evidențele instituției, la data respectivă ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2020, 18:05
(3432 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 391 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 5 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică s-au înregistrat 391 de cazuri de COVID-19. Totodată, conform Comitetului Județean pentru Situații de Urgență ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2020, 16:05
(2735 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Focuri de armă trase de polițiști pentru a opri un șofer băut

Miercuri, 3 iunie 2020, un tânăr de 25 de ani, din Făcăeni, care ar fi trebuit să fie izolat la domiciliu, a fost depistat la volanul unei mașini în stare de ebrietate și fără a avea permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2020, 20:40
(4895 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: A intrat cu mașina într-un stâlp

Un bărbat de 31 de ani din Amara, care a provocat un accident rutier, a fost identificat de polițiști la domiciliul său. Incidentul s-a petrecut miercuri, 3 iunie 2020, când tânărul a pierdut controlul ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2020, 20:35
(3956 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Amara accident


302 ialomițeni s-au vindecat de COVID-19

Autoritățile sanitare din Ialomița au precizat faptul că numărul persoanelor bolnave de COVID-19 declarate vindecate a crescut la 302 în ultimele 24 de ore. Totuși, de la o zi la alta apar alte noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2020, 20:30
(3118 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Programul casieriilor de Rusalii

Abonaților interesați să își achite facturile pentru serviciile de furnizare a apei potabile și canalizare le aducem la cunoștință că luni, 8 iunie 2020, toate casieriile RAJA vor fi închise. Începând de ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2020, 20:25
(6117 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița informează cu privire la locurile de muncă disponibile în Ialomița. Astfel, la nivelul județului, există un total de 185 de locuri de muncă, cele ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2020, 20:20
(2586 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Sfântu Gheorghe, arestat pentru că a șofat beat la volan

Marți, 2 iunie a.c., polițiștii din cadrul Secției 6 Poliție Rurală Ion Roată au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2020, 16:30
(2481 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan cu permisul suspendat

Marți, 2 iunie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii slobozeni, fiind în exercitarea atribuțiunilor de serviciu pe linia prevenirii și combaterii faptelor la regimul circulației pe drumurile publice ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2020, 16:25
(2375 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...