Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Producții sub așteptări și prețuri nesatisfăcătoare pentru produsele agricole

Anul agricol 2023 în Ialomița

Producții sub așteptări și prețuri nesatisfăcătoare pentru produsele agricole

Anul 2023 este unul extrem de dificil pentru agricultorii ialomițeni. Cu producții mai mici decât anul trecut, aceștia nu au parte nici de prețuri bune pentru a-și vinde produsele recoltate. În medie, pentru fiecare cultură principală fermierii au cules de pe câmp cu aproximativ o tonă/ha mai puțin decât anul trecut, în timp ce prețurile de valorificare ale produselor agricole s-au redus chiar și cu 50% față de 2022. Mai mult decât atât, seceta pedologică înregistrată în ultimele luni a afectat puternic dezvoltarea culturilor de primăvară, în special pe cele de porumb. Astfel, Instituția Prefectului Ialomița a emis un Ordin pentru înființarea Comisiilor județene pentru constatarea și evaluarea... [citește_tot_articolul]

9 August 2023, 11:05 (12236 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Vulnerabilitățile sistemului de alimentare cu apă din Slobozia

Vulnerabilitățile sistemului de alimentare cu apă din Slobozia

Sistemul de alimentare cu apă din Slobozia are 3 vulnerabilități majore. Informația este precizată într-un Raport prezentat de către Urban SA Primăriei Slobozia. Soluția, susține Adrian Stoicescu, directorul Urban SA, o reprezintă investițiile.

Un sistem îmbătrânit Cele 100 milioane de lei investite de-a lungul ultimilor 15 ani în sistemul de alimentare cu apă din Slobozia nu rezolvă decât parțial problemele de fond ale Urban SA. Conform unui Raport pu­blic remis Primăriei Slobozia, la nivelul orașului există 3 vulnerabilități majore pentru care se caută soluții. Acestea vizează stația... [citește_tot_articolul]

8 August 2023, 13:25 (16391 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, paradisul «păcănelelor»

Ialomița, paradisul «păcănelelor»

bonus: Aleșii noștri, cartoforii noștri

O statistică oficială a Oficiului Național al Registrului Co­merțului arată faptul că ju­dețul Ialomița a devenit un adevărat paradis pentru «păcănele». Firmele care administrează sălile de jocuri de noroc de tip «slot machine» sau case de pariuri au deschis pe raza județului nostru aproape 1000 de puncte de lucru. Fără să mai surprindă pe nimeni, cele mai multe dintre acestea funcționează la Slobozia. Pofta de a juca la «păcănele» este greu de potolit și-i cuprinde chiar și pe parlamentarii ialomițeni. Într-un interviu acordat presei centrale senatorul AUR Adrian Costea a povestit despre cum dependența de jocuri de noroc i-a adus un jackpot de 77 mii de lei. Acum, parlamentarul cere Guvernului... [citește_tot_articolul]

7 August 2023, 10:55 (8846 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Adolescente din Bărbulești, «angajate» ale unei fundații-fantomă, în vizorul polițiștilor

Adolescente din Bărbulești, «angajate» ale unei fundații-fantomă, în vizorul polițiștilor

Două adolescente din comuna ialomițeană Bărbulești, în vârstă de 16 și, respectiv, 18 ani, sunt principalele suspecte într-un dosar de «înșelăciune», deschis de polițiștii din Brașov. Fetele sunt acuzate că cereau oamenilor bani în calitate de angajate ale unei fundații ce militează pentru drepturile persoanelor cu dizabilități care, în realitate, nu există. Cercetările în acest caz sunt în curs.

Sume de bani descoperite de polițiști Potrivit informațiilor oficiale, Fundația pe care cele două adolescente din Bărbu­lești o reprezentau se numește «Asociația Regională pentru Surzi», iar... [citește_tot_articolul]

6 August 2023, 13:15 (9055 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Un nou debut cu dreptul

Fotbal, Liga a II-a, CSM Reșița-Unirea Slobozia 0-1

Un nou debut cu dreptul

Unirea Slobozia a pornit în al patrulea sezon consecutiv de Liga a II-a, și, ca de fiecare dată, a obținut victoria în etapa inaugurală. După Turis Turnu Măgurele (2020), Unirea Dej (2021) și Minaur Baia Mare (2022), a venit rândul celor de la CSM Reșița să se recunoască învinși, chiar la ei acasă. Meciul s-a disputat pe Stadionul «Mircea Chivu», în fața unei asistențe destul de numeroase, care a salutat cu entuziasm revenirea bănățenilor în al doilea eșalon. Antrenorul Adrian Mihalcea s-a bazat pe următorii jucători: Rusu-Aioanei (Dorobanțu '90), Dinu, Pospelov, Toma-Coadă, Pacionel (Ekollo '46)-Cojocari (Ibrian '68), Vlăsceanu, Atanase (Zukanovic '46)-Afalna (Bârnoi '81). Entuziasmul din tribune... [citește_tot_articolul]

5 August 2023, 20:20 (3803 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Prietenii Sfântului Matei

Prietenii Sfântului Matei

Biserica din Bazar organizează pentru al treilea an o școală de vară pentru elevii Parohiei. Vestea a trecut însă dincolo de granițele cartierului, iar copiii vin aici cu zecile. Își fac prie­teni noi, fac excursii, se bat cu apă, se plimbă cu bicicletele prin oraș... Dar mai ales învață că Biserica înseamnă, înainte de toate, libertatea de a fi tu însuți. «Noi le-am oferit libertatea de a fi ei înșiși, în Biserică... Iar pe cei care n-au știut să fie cuminți, i-am mustrat cu duh de dragoste, nu cu duh de răutate. Și ei au înțeles și s-au schimbat singuri!» ne explică părintele Marius Micșă, în câteva cuvinte, crezul acestui demers educativ din cadrul Bisericii.

Cei mai cuminți copii din lume... [citește_tot_articolul]

5 August 2023, 12:10 (4911 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Amara i-a stricat debutul lui Condei

Fotbal, Cupa României, CS Amara-Recolta Gheorghe Doja 2-1

Amara i-a stricat debutul lui Condei

În primul tur preliminar al Cupei României, la Amara, am văzut un meci viu disputat, care ne-a ținut cu sufletul la gură până la final. CS Amara a căutat să demonstreze că, în ciuda unei retrogradări cât se poate de clare, ar mai fi putut face față unui sezon în Liga a III-a. Recolta Gheorghe Doja, cu antrenorul Mirel Condei la debut, a făcut un joc sub așteptări, dar a și ratat ocazii uriașe prin Răduca sau Popescu. Marius Pletea, antrenorul Amarei, a început meciul cu Bucur-D. Andrei, Croitoru, Câlțea, Nohai-Stan, Coman, Negoiu, Gheorghe, Nistor-Zaharia. A mai intrat Dogaru. De partea cealaltă, Mirel Condei i-a folosit pe Oprea-Barabaș, Ene, Chebac, Negustoru-Ivan, Comșa-Năstase, Drăgan, Radu... [citește_tot_articolul]

4 August 2023, 22:45 (12820 vizualizări - 9 comentarii)

POLITICĂ

«Cred că faptele sunt mult mai relevante decât vorbele, mai ales în cazul politicienilor!»

Bilanțul activității deputatului PSD Ștefan Mușoiu din ultimul an

«Cred că faptele sunt mult mai relevante decât vorbele, mai ales în cazul politicienilor!»

Deputatul social-democrat Ștefan Mușoiu face bilanțul celor două sesiuni ale anului parlamentar încheiat. «Este obligația oricărui parlamentar de bună-credință să le explice cetățenilor ceea ce face pentru ei la Parlament, motiv pentru care îi țin la curent pe ialomițeni, pe rețelele de socializare, cu toată activitatea mea, dar și a echipei PSD Ialomița!» declară public parlamentarul PSD Ștefan Mușoiu.

39 de întrebări pentru miniștri în funcție În perioada 2020-2023, Ștefan Mușoiu a contabilizat, în calitate de parlamentar ialomi­țean, 93 de intervenții publice la problemele semnalate... [citește_tot_articolul]

4 August 2023, 16:20 (8021 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Toalete ecologice pentru polițiștii ialomițeni din mediul rural în valoare de peste 60 mii de lei

Singura investiție reală în ultimii 2 ani

Toalete ecologice pentru polițiștii ialomițeni din mediul rural în valoare de peste 60 mii de lei

Posturile de Poliție din mediul rural al județului Ialomița au nevoie de cadre specializate, dar și de lucrări de renovare. Deși oficialii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița susțin că intervin de fiecare dată când si­tuația o impune, singura investiție reală de care au beneficiat aceste entități rămân cele 28 de toalete ecologice, achiziționate de Inspectoratul General al Poliției Române în urmă cu 2 ani. Pentru acestea s-au plătit peste 60 mii de lei.

Este nevoie de fonduri... În mediul rural, activitatea polițiștilor ialomițeni de desfășoară în cadrul celor 7 Secții... [citește_tot_articolul]

4 August 2023, 11:10 (3668 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Primarul Urziceniului, Constantin Sava, exclus din PNL

Primarul Urziceniului, Constantin Sava, exclus din PNL

Joi, 3 august a.c., Biroul Județean Permanent al PNL Ialomița l-a exclus cu unanimitate de voturi din rândurile partidului pe primarul Urziceniului, Constantin Sava. La ședință au fost prezenți 18 din cei 33 de membri ai BPJ. Printre ei s-a numărat și deputatul PNL Luminița Barcari, dar și vicepreședintele PNL al Consiliului Județean Ialomița, Alexandru Dinu.

«Este o decizie justificată și legitimă!»
Președintele PNL Ialomița, Dragoș Soare, a declarat imediat după ședință: «Este o decizie justificată și legitimă! Conform statului, primarul Constantin Sava va fi notificat cu privire... [citește_tot_articolul]

3 August 2023, 17:30 (9869 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consorțiul școlar de 21 milioane de euro va fi finanțat

Slobozia este pe listă

Consorțiul școlar de 21 milioane de euro va fi finanțat

Administrația locală din Slobozia a anunțat că Slobozia a câștigat concursul de proiecte pentru realizarea unui consorțiu școlar pentru învățământul dual la nivelul orașului. «Este prima dată când școala, administrația și mediul privat conlucrează la acest nivel pentru atragerea fondurilor europene!» declară primarul Dragoș Soare. Valoarea maximă a acestei finanțări este de 21 milioane de euro, iar pe listă figurează 29 de locații în întreaga țară. Consorții similare vor fi construite și în proximitatea Sloboziei, la Constanța, Buzău, Galați sau București.

Pe drumul cel bun Intenția... [citește_tot_articolul]

3 August 2023, 15:05 (4380 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 Asistentele medicale ale Camerei de Primiri Urgențe Urziceni nu au chemat medicii să consulte mama!

Raport al Direcției de Sănătate Publică Ialomița despre cazul tinerei care a născut pe trotuar

Asistentele medicale ale Camerei de Primiri Urgențe Urziceni nu au chemat medicii să consulte mama!

Ies la iveală noi detalii cu privire la incidentul petrecut luni, 31 iulie a.c., când o tânără de 24 de ani a născut pe trotuar, în fața Spitalului Municipal Urziceni, fără a fi ajutată de cadrele medicale ale unității. Raportul de control al Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată faptul că asistentele care se aflau de gardă în dimineața în care mama s-a prezentat la Camera de Primiri Urgențe au parafat fișa de prezentare, fără însă a chema medicul să o consulte pe tânără. Surprinzător, conform graficului de gărzi al Spitalului Municipal Urziceni, la data respectivă, ar fi trebuit să asigure linia de gardă doi medici specialiști.

Se așteaptă concluziile Ministerului Sănătății... [citește_tot_articolul]

3 August 2023, 14:30 (19289 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița rămâne fără medici de familie

Ialomița rămâne fără medici de familie

Deși important pentru comunitățile locale, sistemul medicinei de familie din județul Ialomița se confruntă cu mari probleme în ceea ce privește resursa umană. Puținii specialiști care mai profesează astăzi apropie vârsta pensionării sau au ieșit de ani buni la pensie, iar șansele ca aceștia să fie înlocuiți sunt extrem de reduse. Astfel, zeci de mii de oameni, în special din zona de Vest a județului, trebuie să străbată kilometri întregi pentru a beneficia de consultații. «Este din ce în ce mai rău!» avertizează medicul Andreia Radu, președintele Asociației Medicilor de Familie Ialomița.

Ialomița rămâne fără medici de familie... [citește_tot_articolul]

3 August 2023, 10:55 (4866 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița secretizează costurile de implementare a proiectelor europene

La vremuri noi, politici noi

Consiliul Județean Ialomița secretizează costurile de implementare a proiectelor europene

Angajații Consiliului Județean Ialomița (și șefii acestei instituții!) sunt retribuiți pentru implementarea proiectelor de investiții cu finanțare europeană pe parcursul întregii perioade de implementare. Un calcul neoficial estimează valoarea acestori «prime de implementare» la 3 milioane de lei pentru perioada 2018-2023. Începând cu anul 2022, valoarea acestor prime a fost secretizată. Oficialii Consiliului Județean nu au putut fi contactați pentru a oferi o explicație oficială pentru această decizie.

Rațiunea investițiilor publice pe bani europeni Începând cu anul 2018, Consiliul... [citește_tot_articolul]

2 August 2023, 13:40 (15680 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PNL Ialomița dezaprobă practicile medicale și administrative de la Urziceni

Implicații politice în scandalul femeii care a născut în stradă

PNL Ialomița dezaprobă practicile medicale și administrative de la Urziceni

UPDATE Managerul Spitalului Municipal Urziceni a fost suspendat din funcție!

Marți, 1 august 2023, PNL Ialomița a remis publicității un comunicat de presă în care «dezaprobă cu fermitate și se delimitează de comportamentele degradante» privind gestionarea situației femeii care a născut pe stradă, în fața Spitalului Municipal Urziceni. Președintele PNL Ialomița, Dragoș Soare, reclamă o culpă comună, a conducerii spitalului și a administrației. «PNL l-a suspendat pe primarul Constantin Sava din funcția de președinte al Organizației Locale PNL Urziceni din februarie anul trecut... Sigur, nu e de ajuns! Dar am fost conștienți, încă de la acel moment, că deciziile sale administrative se pot răsfrânge negativ asupra comunității... Din păcate pentru Urziceni și pentru noi toți, acest lucru s-a întâmplat!»... [citește_tot_articolul]

1 August 2023, 21:10 (6264 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Patronul Romoffice SRL Slobozia, acuzat de trafic cu bazele de date ale Programului Casa Verde Fotovoltaice

Ialomița, pe harta fraudelor cu bazele de date ale AFM

Patronul Romoffice SRL Slobozia, acuzat de trafic cu bazele de date ale Programului Casa Verde Fotovoltaice

bonus: Fața nevăzută a scandalului/Ionuț Popescu, angajat al ANIF și «prinț» al afacerilor cu fotovoltaice

În urmă cu două săptămâni, Ministerul Mediului a confirmat «o posibilă scurgere de informații» în cazul Programului Casa Verde Fotovoltaice. Printre firmele acuzate că folosește ilegal bazele de date ale instituției se numără și o firmă din Ilfov cu adânci rădăcini ialomițene. Patronul firmei, Ștefan Bălan, nu se află la primul scandal public legat de activitatea firmelor sale. «Este o sesizare a unei firme concurente... Nu am fraudat și nu am folosit niciodată bazele de date ale Ministerului! Este o înscenare făcută de o firmă concurentă. Am dovezi în sensul ăsta!» se apără Ștefan Bălan, patronul Romoffice SRL.

Un scandal cât toată România... [citește_tot_articolul]

1 August 2023, 17:20 (47750 vizualizări - 20 comentarii)

SPORT

Ultima victorie amicală

Fotbal, Unirea Slobozia-Metalul Buzău 3-1

Ultima victorie amicală

Ca mai toate echipele angrenate în viitorul sezon de Liga a II-a, Unirea Slobozia a încheiat, săptămâna trecută, șirul meciurilor amicale. Joi, 27 iulie 2023, Unirea a jucat cu primdivizionara Dinamo, iar partida a fost una echilibrată. În cele din urmă au câștigat bucureștenii, cu 1-0. Unicul gol al me­ciului a fost marcat, din lovitură de pedeapsă, de atacantul portughez Gregorio. Sâmbătă, 29 iulie 2023, a fost rândul suporterilor Unirii să se bucure de fotbal. Pe stadionul «1 Mai» a venit Metalul Buzău, echipă de Liga a III-a, care a «tras» în sezonul trecut la promovare. A fost o asistență firavă, căldura și concediile ținând spectatorii departe de stadion. Sperăm, totuși, ca lucrurile să... [citește_tot_articolul]

1 August 2023, 15:50 (2378 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Primul succes al verii

Fotbal, Recolta Gheorghe Doja-Recolta Bărcănești 7-1

Primul succes al verii

Duelul amical al Recoltelor a fost câștigat clar de echipa antrenată de Mirel Condei. În ciuda acestui fapt, echipa din Bărcănești, angrenată în competiția Ligii a IV-a, a lăsat o impresie bună întregii asistențe. În cele din urmă, pe lângă factorul fizic, experiența și valoarea superioară a dojenilor și-au spus cuvântul. Echipa din Liga a III-a s-a impus cu 7-1. Ionuț Drăgan și Dorin Radu au reușit câte o dublă, celelalte 3 goluri fiind marcate de Adrian Răduca, Mihăiță Năstase și Vlăduț Popescu. Pentru Recolta Gheorghe Doja urmează miercuri, 2 august 2023, primul meci oficial din noul sezon. Dojenii vor debuta în Cupa României, în deplasare, la fosta colegă de divizie, CS Amara. Meciul va începe... [citește_tot_articolul]

1 August 2023, 14:20 (2844 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Andrei Luca, transfer interesant la FC Rovine

Fotbal, Liga a IV-a

Andrei Luca, transfer interesant la FC Rovine

Extrem de activă pe piața transferurilor, FC Rovine a ajuns deja la a opta achiziție. Conform comunicatului clubului ialomițean, mijlocașul Andrei Marin Luca, 30 de ani, vine la Rovine de la clubul german FC Eintracht Iandshut. Pe Andrei Luca îl știm din sezonul 2012-2013, când a fost adus la Slobozia de la Universitatea Cluj, de antrenorul de atunci al Unirii, Marin Dună. A stat doar un sezon la galben-albaștri, dar a revenit în fotbalul ialomițean, evoluând în Liga a III-a, la Viitorul Axintele. Atât Marin Dună cât și antrenorul celor de la Axintele, Ion Nica, au avut, la vremea respectivă, numai cuvinte frumoase despre Luca. Și iată-l acum revenit pentru a treia aventură în fotbalul ialomițean... [citește_tot_articolul]

1 August 2023, 13:05 (2932 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

«Cupa Municipiului Slobozia» își continuă povestea

Tenis de câmp

«Cupa Municipiului Slobozia» își continuă povestea

Saptămâna trecută, Arena Tenis Con a găzduit «Cupa Municipiului Slobozia», competiție care a ajuns la a 23-a ediție. Evenimentul sportiv a fost dedicat me­moriei fostului primar al Sloboziei, Ioan Pinter, cel care a avut un rol esențial în demararea acestei competiții. Turneul nu mai are anvergura de altădată, dar și-a păstrat aerul «aristocratic», fiind inclus în Circuitul Național FRT, pentru tenismeni cu vârste sub 14 ani. Prin urmare, a fost prezentă o parte însemnată a celor mai buni jucători din această categorie. S-a jucat la masculin și feminin, atât la simplu, cât și la dublu. Din păcate, jucătorii din Slobozia au părăsit turneul încă din primele tururi. Cu toate acestea, competiția a... [citește_tot_articolul]

1 August 2023, 11:40 (5750 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
267 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Gimbășani: Bărbat salvat de pompieri dintr-un canal de vizitare elevator

Gimbășani: Bărbat salvat de pompieri dintr-un canal de vizitare elevator

Evenimentul a fost semnalat de un lucrător al unei firme marți, 7 iulie a.c., în jurul orelor 15,25. În sprijinul bărbatului de 43 de ani s-au deplasat de urgență 3 echipaje de salvare de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2020, 11:40
(4168 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Utilaje agricole cuprinse de flăcări

Ion Roată: Utilaje agricole cuprinse de flăcări

Pompierii din Urziceni au intervenit pentru stingerea unui incendiu care a cuprins două utilaje agricole, puse în funcțiune pe un câmp din zona localității Ion Roată. Cel mai probabil flăcările au izbucnit ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 19:05
(3051 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

Administrația Națională de Meteorologie a emis o nouă avertizare meteo-Cod portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată, cu vijelii (ce vor atinge în anumite intervale viteze de 80-90 km/h), averse ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 18:55
(5109 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan sub influența alcoolului

În urma unei acțiuni de prevenire a accidentelor rutiere, polițiștii ialomițeni au identificat , pe raza localităților Rădulești, Slobozia și Țăndărei, 4 conducători auto care circulau pe drumurile publice ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 18:50
(2807 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la o casă din Movila

Incendiu la o casă din Movila

Pompierii din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia și membrii serviciului voluntar cu 3 autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit pentru stingerea unui incendiu care ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 18:05
(3477 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila incendiu


Grupul de Comunicare Strategică: 455 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 7 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 455, cu 11 cazuri mai mult față de ziua de luni, ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 16:05
(2683 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Calendarul privind mobilitatea personalului didactic din învățământul preuniversitar în anul școlar 2020-2021 a fost reactualizat

În urma promulgării de către președintele României, Klaus Iohannis, a Legii pentru aprobarea Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 58/2020 privind luarea unor măsuri pentru buna funcționare a sistemului ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 00:20
(12125 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 3 iulie a.c., în jurul orei 9,30, polițiștii din Slobozia au oprit pentru control, pe raza localității Misleanu, un autoturism condus de un tânăr de 28 de ani, din aceeași localitate. În urma solicitării ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2020, 19:10
(3662 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 444 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 6 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 444, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de vineri, ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2020, 16:05
(3024 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni integrate pentru combaterea COVID-19

Pentru prevenirea și limitarea îmbolnăvirilor cu COVID-19, la nivelul județului Ialomița se vor desfășura acțiuni de verificare a respectării măsurilor de protecție sanitară, pentru a proteja sănătatea ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2020, 11:20
(3220 vizualizări - 0 comentarii)


Șosele însângerate în județul Ialomița

Șosele însângerate în județul Ialomița

Zi neagră pe șoselele din Ialomița sâmbătă, 4 iulie 2020. Cinci persoane au fost rănite și una a murit în urma a 3 accidente rutiere, petrecute pe raza localităților Fetești, Coșereni și Misleanu. Cel mai ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2020, 15:15
(4139 vizualizări - 5 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 440 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 3 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 440, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de joi, 2 ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 16:05
(2670 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis sau cu permise suspendate

Joi, 2 iulie a.c., în jurul orelor 15,00, polițiștii din Balaciu în timp ce desfășurau activități de control al traficului rutier pe raza de competență au oprit pentru control un autoturism condus de un ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 14:40
(2893 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton acroșat de un autoturism

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 18,00, ISU Ialomița a intervenit la un accident rutier în municipiul Slobozia, în care un autoturism a lovit un pieton. La locul evenimentului s-a deplasat de urgență ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 13:55
(2626 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Șiră de baloți cuprinsă de flăcări

Fetești: Șiră de baloți cuprinsă de flăcări

Vineri dimineață, 3 iulie a.c., în jurul orei 3,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o șiră de baloți din paie în gospodăria unui cetățean din Cartierul Vlașca ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 13:50
(2939 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Slobozia: A luat foc ghena de ventilație

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 16,00, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la stingerea unui incendiu produs la o ghenă Slobozia. Incendiul a fost stins operativ de ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 13:45
(2641 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Săveni: Incendiu la o anexă gospodărească

Săveni: Incendiu la o anexă gospodărească

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 11,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Săveni. La locul solicitării ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 13:40
(3095 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Săveni incendiu


Proxenet din Axintele, arestat

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 19:50
(3692 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Femei reținute pentru contrabandă cu țigări

Două femei, de 43 și 66 de ani, au fost reținute de polițiștii ialomițeni într-un dosar privind contrabanda cu țigări. Oamenii legii au efectuat în cursul zilei de joi, 2 iulie a.c., 10 percheziții domiciliare ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 19:45
(3304 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru încălcarea Codului Rutier

Un tânăr de 22 de ani și un altul de 30 de ani s-au ales cu dosare penale după ce au fost suprinși în trafic încălcând regulile de circulație. Tânărul de 22 de ani s-a urcat la volan în stare de ebrietate ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 19:40
(2302 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 436 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 2 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 436, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de miercuri, ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 16:05
(3182 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Proiectil neexplodat găsit în grădină

Sudiți: Proiectil neexplodat găsit în grădină

O persoană din Sudiți a descoperit un proiectil de artilerie exploziv, de calibru 120 mm, miercuri, 1 iulie a.c., în jurul orelor 12,50, în grădina din propria gospodărie. Conștientizând ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 12:10
(3400 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Contestații la Bacalaureat 2020

La nivelul județului Ialomița, 661 de contestații au fost depuse după afișarea primelor rezultate obținute de către candidații prezenți la probele din sesiunea curentă a examenului de Bacalaureat. ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 10:15
(3196 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Slobozia

Razie a polițiștilor la Slobozia

97 de persoane amprentate, 122 de autoturisme controlate, 23 de sancțiuni contravenționale aplicate și 6962 de kilograme de deșeuri feroase ridicate de polițiști. Este bilanțul unei ample acțiuni de prevenire ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 17:40
(3392 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la centrele rezidențiale

Având în vedere prevederile Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19,  în  perioada 3-15.06.2020, Inspectoratul Teritorial de Muncă ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 16:20
(3948 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 432 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 1 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 432, cu 2 cazuri mai mult față de ziua de marți ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 16:05
(3172 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Dridu!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Principală din localitatea Dridu, județul Ialomița, RAJA Constanța va întrerupe furnizarea apei potabile joi, 2 iulie 2020, în intervalul orar 9,00-15.00. ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 14:40
(6368 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Copil de 9 ani, rănit într-un accident rutier

Un tânăr de 17 ani din orașul Țăndărei s-a ales cu un dosar penal după ce a provocat un accident rutier. Acesta se deplasa pe un moped înmatriculat cu un număr fals și fără a avea permis de conducere, moment ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 17:25
(2327 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Razie a polițiștilor

În cursul zilei de luni, 29 iunie 2020, polițiștii din cadrul tuturor serviciilor Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au organizat o razie de amploare pe străzile din Slobozia. În urma acțiunii ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 17:10
(1808 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: 4,13%-rata șomajului în mai 2020

La sfârșitul lunii mai 2020, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3864 șomeri (din care 1777 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 16:20
(2201 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...