Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

O femeie a născut în fața Spitalului Municipal Urziceni, pe trotuar

O femeie a născut în fața Spitalului Municipal Urziceni, pe trotuar

Amenzi de 11 mii de lei aplicate pentru modul în care medicii au tratat mama. Poliția a deschis un dosar penal!

Caz șocant la Urziceni, acolo unde o femeie a născut în fața spitalului din oraș, sub privirile nepăsătoare ale personalului medical. La câteva minute de la naștere, mama a fost preluată de un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița și transportată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

Bebeluș născut pe trotuar
Din primele informații se pare că femeia s-a prezentat în dimineața zilei de luni, 31 iulie a.c., la Camera de Gardă a Spitalului Municipal Urziceni, fiind în travaliu. Medicii i-ar fi spus că nu au linie de gardă pentru Neonatologie și că nu o pot ajuta... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2023, 16:30 (60919 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Malul lacului Amara a fost igienizat în zona plajelor publice

Malul lacului Amara a fost igienizat în zona plajelor publice

Deși nici anul acesta plajele publice din Amara nu vor fi deschise publicului, administrația locală a făcut primele investiții în noua imagine a lacului. Grație unui acord cu Ministerul Mediului, administrația locală a obținut permisiunea de a igieniza malul lacului. În cadrul acestui proces, malul lacului a fost stabilizat cu pietre de granit, iar fundul lacului a fost curățat în zona plajelor publice. «Vrem ca turiștii să beneficieze de toate condițiile pe care le putem oferi... Acesta este primul pas, iar până la sfârșitul verii 2023 vor fi instalate și pontoanele mobile pe cele două plaje unde se execută lucrări de reabilitare!» a precizat primarul orașului Amara. Reamintim că la acest moment... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2023, 15:10 (26170 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, pe harta «sărăciei educaționale»

Ialomița, pe harta «sărăciei educaționale»

bonus: Liceele militare, alternativa pentru o carieră de succes

Conform datelor statistice, mai bine de 80% din învățământul liceal din județul Ialomița se desfășoară în cadrul liceelor tehnologice și școlilor profesionale. Un raport al Orga­nizației «Salvați Copiii Româ­nia» arată faptul că unitățile de învățământ nu au capacitatea de a le oferi elevilor educație de calitate și nu pot să-i încurajeze să-și dezvolte aptitudinile sau să se poată integra pe piața muncii. Iar toate aceste deficiențe se văd cu ochiul liber după fiecare sesiune a Bacalaureatului. De la an la an însă, aceste unități caută soluții pentru a-și îmbunătăți oferta educațională.

Învățământul tehnologic, în impas... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2023, 10:55 (3126 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

DGASPC Ialomița a început procesul de dezinstituționalizare

DGASPC Ialomița a început procesul de dezinstituționalizare

Cel mai mare furnizor de servicii sociale din județ, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, a început procesul de dezinstituționalizare pentru persoanele adulte cu handicap. Astfel, vor fi construite centre dedicate acestora și se vor face demersuri în vederea in­serției în fami­liile de care aparțin. Până în 2030, con­form planului, DGASPC Ialomița trebuie să reducă numărul persoa­nelor instituționalizate la 107.

Demers în curs de implementare Dezinstuționalizarea este o măsură legală prin care se încearcă inserția în fa­miliile din care provin a persoanelor... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2023, 12:40 (25206 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Isus, inculpat într-un dosar penal după ce a bătut un polițist din Fierbinți-Târg

Isus, inculpat într-un dosar penal după ce a bătut un polițist din Fierbinți-Târg

Un bărbat pe nume Isus V. este inculpat într-un dosar penal, instrumentat de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni. Acesta a fost trimis recent în judecată după ce a bătut un polițist. Surse judiciare susțin faptul că Isus este un client mai vechi al organelor judiciare locale din zona Urziceniului, în trecut fiind anchetat și pentru alte fapte penale.

Se așteaptă soluția instanței Isus V., originar din satul Sitaru, aflat la granița dintre județele Ialomița și Ilfov, și-a vărsat nervii pe un polițist din orașul Fierbinți-Târg. În primăvara anului 2018, Isus se afla... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2023, 13:10 (15724 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Forumul APPR pariază 350000 de euro pe «FarmConect»

În perioada 31 august-3 septembrie 2023

Forumul APPR pariază 350000 de euro pe «FarmConect»

Forumul APPR a organizat miercuri, 5 iulie 2023, o conferință de prezentare a celei de a doua ediții a Târgului agriculturii românești «Farm­Co­nect». Aflat la a doua ediție, eve­nimentul își propune să atragă atenția asupra oportu­nităților agricole pe care le oferă Ialomița și să transforme Slobozia într-unul dintre epicentrele economice ale agriculturii românești. «Ca și anul trecut, ne propunem două obiective principale: primul este să do­vedim că Ialomița este un județ primitor pentru investitori, iar al doilea este un obiectiv educațional. Vrem ca publicul să în­țeleagă ce se întâmplă în domeniul agricol și să fie informat corect atunci când ia decizii!» a precizat Nicolae Sitaru, președintele... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2023, 16:35 (4296 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procese în instanță ale cetățenilor străini pentru menținerea dreptului de ședere pe teritoriul Ialomiței

Procese în instanță ale cetățenilor străini pentru menținerea dreptului de ședere pe teritoriul Ialomiței

Peste 100 de cetățeni străini, majoritatea muncitori veniți din țări asiatice să lucreze pe raza județului Ialomița, au dat în judecată Biroul de Imigrări Ialomița, nemulțumiți de faptul că instituția a făcut de­mersuri în vederea re­patrierii acestora. Ofi­cialii Biroului de Emi­grări Ialomița susțin faptul că respectivele persoane au încălcat pre­vederile în ceea ce pri­vește dreptul de ședere pe teritoriul României.

Procesele, în curs de soluționare Potrivit procedurilor legale, Biroul de Imigrări Ialomița are obligația de a verifica periodic respectarea dreptului de ședere acordat... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2023, 15:20 (14927 vizualizări - 7 comentarii)

POLITICĂ

Investiții de 15,1 milioane de lei pentru unitățile de învățământ din oraș

Slobozia e parte din «România Educată»

Investiții de 15,1 milioane de lei pentru unitățile de învățământ din oraș

Primarul municipiului Slobozia, Dragoș Soare, a semnat joi, 26 iulie 2023, alături de Ligia Deca, ministrul Educației, contractul de finanțare pentru proiectul «Dotarea unităților de învățământ preuniversitar și a unităților conexe din Municipiul Slobozia». Semnarea acestor contracte de finanțare a investițiilor în unitățile de învățământ este unul dintre cele mai importante momente din istoria învățământului românesc, fiind vorba despre cea mai mare investiție care a avut loc vreodată în România în acest domeniu. Totalul sumelor se ridică la peste 1 miliard de euro, fonduri alocate creșterii calității a peste 5600 de unități de învățământ.

A venit rândul școlilor... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2023, 13:40 (10406 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA are de înlocuit 2 kilometri de rețea de apă la Slobozia

«Moștenirea» administrației Ionașcu

Urban SA are de înlocuit 2 kilometri de rețea de apă la Slobozia

În urmă cu 13 ani, administrația Ionașcu cheltuia aproximativ 23 milioane de lei pentru înlocuirea celor 42 kilometri de rețea de alimentare cu apă din Slobozia prin tehnologia «tub în tub». Datele oficiale confirmă faptul că unele tronsoane din această rețea de apă nu au fost înlocuite niciodată! Într-o corespodență oficială cu Primăria Slobozia, Urban SA estimează lungimea rețelei de țevi de oțel neînlocuite la aproximativ 2 kilometri.

«Moștenirea» lui Ionașcu Săptămâna trecută, Urban SA a anunțat că execută «lucrări de înlocuire a conductei metalice ce traversează Bulevardul Matei... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2023, 11:05 (12793 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amara se confruntă cu «o criză de apă la robinete»

Irigații cu apă potabilă

Amara se confruntă cu «o criză de apă la robinete»

În fiecare vară, stațiunea Amara se confruntă cu «o criză de apă la robinete». Autoritățile locale caută soluții pentru a determina locuitorii orașului să reunțe la irigarea grădinilor cu apă din rețea. Primarul Alin-Sorin Sandu susține un proiect de investiții în valoare de 8,3 mili­oane de lei care ar permite dublarea volumului de apă distribuit. La acest moment, Amara consumă 220 mc de apă pe oră și produce aproximativ 80 mc de apă pe oră...

Amara nu are apă la robinete În fiecare vară, orașul-stațiune Amara se confruntă cu «o criză a apei la robinetele consumatorilor». Comitetul... [citește_tot_articolul]

27 Iulie 2023, 14:50 (13009 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritatea Județeană de Transport Ialomița caută soluții pentru licitarea traseelor «neprofitabile»

Autoritatea Județeană de Transport Ialomița caută soluții pentru licitarea traseelor «neprofitabile»

bonus: Condiții decente de transport pe ruta Slobozia-Amara

9 trasee destinate transportului public județean din Ialomița, care cuprind localități din Centrul și Estul județului, așteaptă de peste 5 ani să fie licitate de către transportatori. Oficialii Autorității Județene Transport Ialomița din cadrul Consiliului Județean Ialomița susțin că scot la licitație aceste trasee, dar operatorii nu se arată interesați de ele, invocând faptul că nu pot aduce suficient profit. «Sperăm că, până la urmă, vor exista societăți interesate!» susțin reprezentanții Autorității Județene de Transport.

Măsuri pentru preluarea traseelor Cele 9 trasee, considerate... [citește_tot_articolul]

27 Iulie 2023, 11:05 (12581 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bucu, comuna fără «depozitări necontrolate de deșeuri»

Exemple de bună practică

Bucu, comuna fără «depozitări necontrolate de deșeuri»

bonus: Fără bani, gropile de gunoi ard singure

Oficial, Ialomița nu mai are «gropi de gunoi» la marginea localităților. În realitate, comunele din Ialomița care au reușit să stopeze acest fenomen pot fi numărate pe degete. Comuna Bucu rămâne un exemplu de bună practică, la 14 ani de la închiderea oficială a gropilor de gunoi. O inițiativă similară a fost susținută, prin intermediul ADI Ialomița, la Manasia. Pentru restul județului, autoritățile închid ochii, iar «gropile de gunoi neconforme» au fost transformate în «depozitări necontrolate de deșeuri».

Cu un exemplu nu se face primăvară În 2009, județul Ialomița închidea oficial... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2023, 13:40 (8496 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Titularizarea, examenul de foc al profesorilor ialomițeni

Titularizarea, examenul de foc al profesorilor ialomițeni

O analiză a rezultatelor obținute de profesorii ialomițeni la examenul de Titularizare, înainte de corectarea contestațiilor, arată faptul că dascălii nu s-au pregătit pentru această testare. Și anul acesta, Ialomița s-a situat sub media națională în ceea ce privește procentul de promovare. Dincolo de rezultate, rămâne problema valabilității posturilor pentru care profesorii și-au dorit să obțină un loc definitiv în Învățământ. De la un an la altul, aceste locuri sunt tot mai puține...

Rezultate sub așteptări La fel ca și în cazul elevilor, și profesorii au obținut rezultate sub așteptări... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2023, 19:35 (12213 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Iau startul la Reșița

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Iau startul la Reșița

S-a tras la sorți țintarul Ligii a II-a, iar Unirea Slobozia începe campionatul, pentru a treia oară conse­cutiv, în compania unei nou-promovate. În 2021 a fost Unirea Dej, iar ialomițenii au învins cu 2-0, prin dubla lui Robert Mustacă. În 2022 a fost Minaur Baia Mare, iar Unirea a învins cu 3-0 prin golurile sembate de Rus, Afalna și Coadă. Acum, în 2023, Unirea joacă în deplasare cu CSM Reșița, revenită, după 2 ani, în eșalonul secund. Meciul va fi sâmbătă, 5 august 2023, cel mai probabil, la orele 11,00 (este greu de crezut că va fi televizat). Nu va fi un meci ușor, bănățenii întărindu-și substanțial lotul în această vară. Însă, cu siguranță, echipa antrenată de Adrian Mihalcea vrea să revină... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2023, 18:50 (5119 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Clean Tech face legea la Ciulnița

Clean Tech face legea la Ciulnița

Războiul dintre Clean Tech Ciul­nița și locuitorii din proximitate e mai vechi de 10 ani... Și în 10 ani s-au schimbat multe! Proprietarii fabricii, numărul de combatanți, valoarea investițiilor, minciunile... Un singur lucru a rămas la fel. Mirosul! La 40 de grade, în plină caniculă, mirosul care vine de la Clean Tech e inconfun­dabil. Miroase a hoit, a pene arse și a putred. Totul chimizat cu un soi de parfum care te face să icnești instantaneu. După 10 minute de respirat aerul ăsta, creierul intră în alertă și îți comandă să fugi. După un sfert de oră îți lăcrimează ochii. După o oră, respirația îți miroase și ea a hoit, iar gura ți se usucă. Pare ireal, dar se întâmplă la doi pași de Slobozia... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2023, 17:55 (13705 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrângere în primul amical

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja

Înfrângere în primul amical

Recolta Gheorghe Doja a dat startul meciurilor de pregătire în vederea celui de-al cincilea sezon consecutiv de Liga a III-a. Ialomițenii s-au duelat sâmbătă, 22 iulie 2023, cu Dunărea Călărași, pe terenul acesteia. La Călărași se vorbește din nou despre performanță, despre lupta pentru promovare, iar acest lucru se vede în campania de transferuri pe care dunărenii au demarat-o în această vară. Călărașiul a luat o opțiune serioasă pentru victorie încă din prima repriză, având la pauză 2-0. Recolta, echipă antrenată de călărășeanul Mirel Condei, a echilibrat jocul în partea secundă, când Andrei Comșa a marcat o dublă pentru ialomițeni. Condei a început meciul în formula Oprică-Barabaș, Lungu, ... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2023, 14:20 (10535 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Cristina Drugă, Campioană Mondială «U23»

Canotaj

Cristina Drugă, Campioană Mondială «U23»

Povestea tinerei canotoare ialomițene Cristina Drugă, plecată spre marea performanță din comuna Săveni, a atins noi culmi în aceste zile. În urmă cu un an, Cristina devenea, în Belgia, Campioană Europeană la Tineret. Aminteam atunci de visul ei de a fi Campioană Mondială, împlinit, în parte, cu câteva zile în urmă. Orașul bulgar Plovdiv găzduiește în această pe­rioadă Campionatul Mondial de Canotaj adresat sportivilor sub 23 de ani. Prima medalie de aur pentru România a fost adusă de echipajul feminin de 4 vâsle. Din acest echipaj a făcut parte Cristina Drugă care, ală­turi de coechipierele sale, Emanuela Ciotău, Patricia Cireș și Alexandra Ungureanu, au făcut o cursă extraordinară, terminată... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2023, 13:40 (3554 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

CSM Fetești, finalista fazei regionale

Fotbal, Cupa României

CSM Fetești, finalista fazei regionale

Evoluția bună din meciul cu CSL Ștefănești a continuat pentru CSM Fetești și în confruntarea, de pe propriul teten, cu prahovenii de la CSO Boldești Scăeni. După un început de meci mai nesigur, în care inspirația portarului Călugăru a blocat drumul spre gol al echipei adverse, ialomițenii punctează prin talentatul Daniel Grigore și înving cu 1-0. Feteștiul câștigă grupa și merge în finala fazei regionale unde se duelează, tot pe propriul teren, cu Viitorul Ileana, revelație a fotbalului călărășean. Meciul s-a jucat sâmbătă, 22 iulie 2023, iar după o primă repriză echilibrată, terminată fără gol, oaspeții pun stăpânire pe joc și câștigă cu 3-1. Golul de onoare al Feteștiului a fost marcat de Ureche... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2023, 12:05 (3600 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Compania Națională de Investiții va realiza proiectul noului sediu al Primăriei Fetești

Compania Națională de Investiții va realiza proiectul noului sediu al Primăriei Fetești

După 11 ani de așteptare, administrația locală din Fetești a reușit să convingă Compania Națională de Investiții să preia proiectul privind construirea noului sediu al Primăriei din localitate. În perioada următoare, oficialii CNI vor realiza caietul de sarcini și vor scoate la licitație proiectul tehnic și exe­cuția acestei investiții. Cel mai probabil, noul sediu va deveni funcțional după anul 2026.

Proiect predat către CNI În anul 2012, din cauza stării precare în care se afla fostul sediu al Primăriei muni­cipiului Fetești, fiind singura clădire din județul Ialomița cu risc ridicat... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2023, 15:10 (5495 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ialomița se pregătește de «Festivalul Manelelor»

Ialomița se pregătește de «Festivalul Manelelor»

Febra festivalurilor face rava­gii în administrația ialomițeană. Încurajați de modelul «FreeLand», fiecare administrație, de la Urziceni la Fetești și de la Consiliul Județean la comune cu 1000 de locuitori visează să transforme sărbătorile locale de peste an în festivaluri. Ultima inițiativă de gen aparține Asociației «Partida Romilor»-filiala Ialomița. Dornică să își reconfirme prezența în spațiul public, Asociația va organiza în perioada 11-13 august 2023, un Festival dedicat romilor. Evenimentul va avea loc la Slobozia, cu sprijinul administrației locale. «Romii vor să fie respectați ca să poată respecta! Suntem bucuroși să fim par­teneri în acest proiect care își propune să pună în valoare... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2023, 11:10 (24178 vizualizări - 27 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
250 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Se fură din supermarket

Joi, 6 mai a.c., Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată de două ori, la intervale orare diferite, de către agentul de pază al unui supermarket din municipiu, despre faptul că a surprins două persoane ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2010, 13:21
(17806 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: furt supermarket


Andrășești: Scandal la Postul de Poliție

Trei bărbați din Căzănești au fost sancționați contravențional cu amenzi a căror valoare depășește 5000 de lei și sînt cercetați și penal. Asta după ce, pentru a-și scăpa prietenul de rigorile legii, au ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2010, 13:13
(32531 vizualizări - 5 comentarii)


Fetești: Infractor încarcerat

Miercuri, 5 mai, polițiștii Biroului de Investigații Criminale Fetești au identificat, reținut și încarcerat în arestul Inspectoratului un bărbat, de 45 de ani, domiciliat în municipiu, pe numele căruia ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 16:59
(25779 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Oale confiscate de polițiști

Polițiștii slobozeni, în colaborare cu jandarmi și polițiști comunitari, în cursul zilei de miercuri, 5 martie a.c., au acționat în sistem integrat pe raza municipiului reședință de județ urmărind prevenirea ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 16:57
(22167 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Polițiști în școli

În cursul zilei de miercuri, 5 mai, la nivelul municipiului Urziceni și al comunei Gheorghe Doja au fost desfășurate multiple activități preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 16:48
(22868 vizualizări - 0 comentarii)


Campania SAPS 2010: Peste 814000 cereri de plată depuse la APIA

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește fermierilor care și-au completat declarația de suprafață prin intermediul aplicației IPA Online că trebuie să depună la Centrele APIA și o ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 14:25
(19776 vizualizări - 0 comentarii)


Rata șomajului-12,2%

La sfîrșitul lunii aprilie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 12851 persoane, din care 6598 șomeri indemnizați, respectiv 6253 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 09:34
(15769 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Prinși în flagrant la furat de fier vechi

La începutul săptămînii, luni, 3 mai, jandarmii slobozeni, aflați în patrulare în zona fostului Complex Gheorghe Lazăr, au auzit zgomote suspecte în incintă. Intrînd în curtea Complexului, au observat într ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 09:18
(22897 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Comerciant ambulant prins de jandarmi

Marți, 4 aprilie, jandarmii din Țăndărei au fost sesizați despre faptul că, pe o stradă din localitate, o persoană comercializează articole de îmbrăcăminte ce poartă diverse inscripții. Urmare a cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 09:17
(23187 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Biciclist mort urmare a unui accident

Marți, 4 mai a.c., în jurul orei 16.45, pe DN1D, în apropierea localității Jilavele, s-a produs un accident rutier, în urma căruia o persoană a decedat. Potrivit cercetărilor, polițiștii au stabilit că ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2010, 14:00
(14281 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră: În 48 de ore, amenzi de peste 43000 de lei

Poliția Rutieră, în ultimele 48 de ore, a aplicat 216 sancțiuni contravenționale. 85 au fost acordate șoferilor care au depășit viteza maximă admisă pe drumurile publice sau au efectuat opriri neregulamentare ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2010, 13:55
(18052 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2010, 10:42
(15527 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2010, 09:15
(13211 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 543 de bărbați, în concediu pentru creșterea copilului

Potrivit datelor statistice date publicității de reprezentanții Agenției de Prestații Sociale, instituție creată pentru plata tuturor tipurilor de alocații, tot mai mulți bărbați solicită acordarea de indemnizații ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:14
(20084 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Arestat după ce a înjunghiat un tînăr

În cursul zilei de marți, 4 mai, un tînăr, de 28 de ani, din Miloșești, a fost arestat, pe numele acestuia Tribunalul Ialomița emițînd un mandat de arestare preventivă pe o perioadă de 29 de zile, pentru ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:08
(24930 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Școlile, în atenția polițiștilor

Luni, 3 mai, în intervalul orar 10,00-18.00, polițiștii dinFetești, în colaborare cu jandarmi și polițiști de frontieră au acționat în unitățile de învățămînt și în zona adiacentă acestora, acțiunea avînd ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:07
(23885 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Furt de energie electrică

Marți dimineață, începînd cu ora 07,00, polițiștii din Țăndărei, în colaborare cu jandarmi și reprezentanți ai societății furnizoare de energie electrică au acționat, timp de două ore, în cartierul Strachina ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:06
(22047 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident pe Matei Basarab

La începutul săptămînii, respectiv luni, 3 mai, pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia s-a produs un accident rutier. Cauza producerii accidentului a fost neacordarea priorității de trecere la schimbarea ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:05
(23828 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița, raiul asistaților social: În doar trei luni, 2 milioane de lei pentru beneficiarii Legii 416

Suma cheltuită și raportată de autorități săptămîna precedentă tinde să demonstrează neputința celor în drept în privința eradicării fenomenului ajutorului social. Mii de familii din județul Ialomița beneficiază ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:01
(13008 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tînăr surprins băut la volan de două ori în aceeași noapte

Sîmbătă, 1 mai a.c., în vizorul polițiștilor din Țăndărei au intrat discotecile din mediul rural. Acțiunea a presupus legitimarea a peste 50 de persoane, 26 de autovehicule fiind controlate. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:22
(24166 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Încercînd să parcheze, a lovit-o cum mașina pe trotuar

Duminică, 2 mai a.c., în jurul orei 14.30, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată de o femeie din localitate despre faptul că sora sa, în vîrstă de 27 de ani, a fost victima unui eveniment rutier ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:20
(12122 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Îi lucra în curte și i-a furat banii din casă

Sîmbătă, 1 mai a.c., polițiștii din Gheorghe-Lazăr au fost sesizați de un localnic asupra faptului că, de la începutul acestui an și pînă în luna aprilie, persoane necunoscute i-ar fi sustras, în repetate ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:11
(21694 vizualizări - 0 comentarii)


Orezu: Tînăr de 17 ani, «șofer» fără permis

În cursul după-amiezii de duminică, 2 mai a.c., polițiștii din Ciochina au depistat pe raza localității Orezu un autoturism la volanul căruia se afla un localnic. Oprind regulamentar autovehiculul, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:06
(25931 vizualizări - 0 comentarii)


De 1 Mai polițiștii au lăsat 9 șoferi fără permise

De 1 și 2 Mai, abaterile de la normele rutiere au fost sancționate cu fermitate de către polițiști. Astfel, au fost verificați peste 150 de participanți la trafic, fiind sancționați peste 100 de conducători ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:04
(23275 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Exerciții demonstrative ale jandarmilor

Urziceni: Exerciții demonstrative ale jandarmilor

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița a organizat duminică 3 mai a.c., în municipiul Urziceni, mai multe exerciții demonstrative pregătite de jandarmii din cadrul Detașamentului Mobil Slobozia și ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 11:45
(22058 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Prins cu 138 de kg de scrumbie

În cadrul acțiunii pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol, polițiștii au depistat joi, 29 aprilie a.c., în jurul orei 14.45, pe DN 2A, în localitatea Țăndărei, un autoturism la volanul ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 18:25
(15348 vizualizări - 1 comentariu)


Mandat de arestare pentru un recidivist

Un bărbat, în vîrstă de 30 de ani, din localitatea Valea Ciorii, recidivist, a fost încarcerat în arestul Inspectoratului în cursul zilei de joi, 29 aprilie, după ce instanța a emis pe numele său un mandat ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 18:25
(15598 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune pentru prevenirea furturilor de animale

În cursul nopții de joi spre vineri, 29/30 aprilie a.c., în intervalul orar 22.00-03.00, Poliția Municipiului Slobozia a organizat și executat o acțiune împreună cu agenți din cadrul Posturilor de Poliție ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 18:24
(13022 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste 20000 de lei de la Poliția Rutieră

În ultimele 24 de ore, polițiștii Serviciului Rutier au acționat pe șoselele județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 18:24
(12851 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, ploșniță la grâu!

Atenție, ploșniță la grîu!

«Unitatea Fitosanitară Ialomița atenționează toți producătorii agricoli din județ să-și controleze culturile de grîu pentru determinarea adulților de ploșniță cerealelor» atenționează directorul Maria ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 11:36
(26941 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...