Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul Orășenesc Țăndărei, tot mai aproape de inaugurarea Ambulatoriului integrat

Spitalul Orășenesc Țăndărei, tot mai aproape de inaugurarea Ambulatoriului integrat

Proiectul de construcție al Am­bulatoriului din curtea Spitalului Oră­șenesc Țăndărei prinde contur. Admi­nistrația locală a ora­șului, principalul beneficiar, a dat asigurări că investiția se va încheia la termen, adică la sfârșitul acestui an. «Avem toate premisele să încheiem proiectul la termen, așa cum prevede contractul!» susține Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei.

Investiție de 11 milioane de lei Scopul acestui proiect este acela de a degreva activitatea Spitalului Orășenesc Țăndărei de cazurile care nu reprezintă urgențe medicale și, totodată, de a diversifica serviciile... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2023, 13:40 (17458 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii au stat peste 100 de ani în concedii medicale

Record în Sănătate

Ialomițenii au stat peste 100 de ani în concedii medicale

În primul semestru al anului în curs, ia­lomițenii au stat în concediu medical peste 100 de ani. Este statistica oficială a Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița în ceea ce privește situația concediilor me­dicale raportate către ANAF, în perioada ianuarie-iunie 2023. Valoarea totală a in­demnizațiilor se ridică la 8,7 milioane de lei.

Sănătatea în cifre Statistica oficială a Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată faptul că, în perioada ianuarie-iunie 2023, numărul de concedii medicale raportate prin Declarația 112 depusă la ANAF de către angajatorii care își... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2023, 21:05 (12381 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Continuă șirul victoriilor amicale

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Continuă șirul victoriilor amicale

Din 10 iulie 2023, Unirea Slobozia este în cantonament la Târlungeni. Echipa antrenată de Adrian Mihalcea a urcat la munte după 3 victorii în 3 meciuri amicale, iar faptul că în zona Brașovului se pregătesc, în această perioadă, multe formații, le-a permis ialomițenilor să parafeze încă 3 jocuri de pregătire. Două dintre acestea s-au disputat deja și s-au încheiat favorabil. Iar cum o vorbă din bătrânii fotbalului spune că victo­riile aduc victorii, putem spera la un nou campionat bun al Unirii. Și mai este un aspect demn de punctat încă din start: doi dintre tinerii transferați în această vară, Alex Melniciuc și Laurențiu Vlăsceanu, au marcat în meciurile de la Brașov.

Succese cu Zărnești și Metaloglobus... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2023, 19:40 (5752 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Beneficiarii Urban SA Slobozia cer explicații privind calcularea facturilor

Beneficiarii Urban SA Slobozia cer explicații privind calcularea facturilor

bonus: Răspunsul Urban SA Slobozia la scrisoarea deschisă

În ultimele luni, schimbarea programului de facturare la nivelul Urban SA Slobozia a generat erori de facturare semnalate permanent de către beneficiari. Pentru unele dintre acestea, reprezentanții societății si-au cerut scuze public și au promis remedierea lor. Altele nu au fost niciodată explicate. Unul dintre cititorii ziarului nostru a solicitat redacției publicarea unei scrisori deschise către Urban SA Slobozia. Dat fiind faptul că scrisoarea reflectă, dincolo de problemele semnalate, o stare de spirit, am luat decizia de a publica integral aceste rânduri. Contactați telefo­nic pentru un punct de vedere, reprezentanții Urban SA Slobozia au dat asi­gurări că vor formula un răspuns public la... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2023, 17:20 (36694 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

SPORT

Jucătoarele CSM Unirea Slobozia încep pregătirile

Handbal, Divizia A

Jucătoarele CSM Unirea Slobozia încep pregătirile

Luni, 17 iulie 2023, lotul CSM Unirea Slobozia s-a reunit pentru pregătirea noului sezon de Divizia A, unul în care echipa își dorește promovarea în Liga Florilor. Antrenorul Gheorghe Covaciu a avut la dispoziție, încă din prima zi, majoritatea jucătoarelor, inclusiv trei din cele patru handbaliste transferate în această vară: Ana Caraman, Rebeca Gheorghe și Natalia Striukova. În câteva zile, se va alătura și macedo­neanca Sanja Dabevska, aceasta mai având de rezolvat câteva probleme legate de viză. Din lotul de senioare vor face parte, din această vară, două jucătoare din lotul de junioare al clubului. Este vorba de Aylin Akpinar și Sonia Chiojdoiu, jucătoare de 17 ani care activează în linia... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2023, 15:05 (10329 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

CSM Fetești, debut curajos în Cupa României

Fotbal, Liga a IV-a

CSM Fetești, debut curajos în Cupa României

A început faza regională a Cupei României, în care deținătoarele trofeului județean sunt împărțite în grupe de câte 3, cu reguli inedite de punctaj. Deținătoarea trofeului din județul Ialomița, CSM Fetești, a fost repartizată în grupă cu reprezentanta jude­țului Ilfov-CSL Ștefănești și CSO Boldești-Scăeni, reprezentanta jude­țului Prahova. Primul meci al echipei ialomițene s-a disputat pe terenul celor de la Ștefănești. Feteștenii au făcut un meci foarte bun, nefiind timorați de faima pe care și-au construit-o echipele din Ilfov. Antrenorul Dumitru Vasilică a început meciul în următoarea formulă: Călugăru-Gene, Călin, Ureche, Gavrilă-A. Gogu, Cositoru-Gherasim, Marin, Tudor-Grigore. Au mai intrat... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2023, 13:40 (5746 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Ștefania Gheorghe, Campioană Europeană Universitară

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Ștefania Gheorghe, Campioană Europeană Universitară

Capitala Muntenegrului, Podgorița, a găzduit, săptămâna trecută, Campionatul European Universitar de Handbal. La feminin, România a fost reprezentată de Universitatea Ovidius din Constanța, care a avut-o în lot și pe handbalista CSM Unirea Slobozia, Ștefania Claudia Gheorghe. Interul stânga al echipei noastre a arătat o formă de joc excelentă, fapt care nu poate decât să ne bucure în perspectiva viitoarei stagiuni. Universi­tatea din Constanța a obținut victorii pe linie, iar Ștefania Gheorghe a avut o contribuție esențială la acest traseu. Jucătoarea Sloboziei a fost golghetera reprezentantei României, cu 28 de goluri marcate și, firește, a fost printre remarcatele tur­neului. Româncele au răpus... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2023, 12:10 (6209 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: «Festivalul Bolomey» se amână pentru 2024

Ialomița: «Festivalul Bolomey» se amână pentru 2024

Anunțat inițial la începutul acestei toamne, «Festivalul Bolomey» a fost amânat, din considerente tehnice, pentru anul viitor. Administrația județeană va finanța însă 80% din cheltuielile generate de desfășurarea Festivalului «Trofeul Tinereții», a alocat 300000 de lei pentru susținerea unui festival pescăresc la Fetești și intenționează să cofinanțeze, alături de Primăria Slobozia, «Târgul FarmConect», aflat anul acesta la a doua ediție.

Mai săraci cu un festival Administrația județeană a anunțat că renunță la organizarea «Festivalului Bolomey», primul «festival de familie» al județului... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2023, 14:50 (8545 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Ultimele școli și grădinițe reparate de Guvernul României se pregătesc de recepția finală

După ani buni de așteptare

Ialomița: Ultimele școli și grădinițe reparate de Guvernul României se pregătesc de recepția finală

Sunt mai bine de 7 ani de când 25 de comune din Ialomița au depus proiecte de finanțare, prin Planul Național de Dezvoltare Locală I și II pentru reabilitarea clădirilor sau amenajarea de grupuri sanitare. Ultimele 15 proiecte au intrat în linie dreaptă pentru realizarea recepției finale, demers care ar fi trebuit să se încheie cu cel puțin 2 ani în urmă. Ca de fiecare dată, planurile administrațiilor locale au fost încurcate să rea­lizeze aceste investiții fie de birocrație, fie de constructorii neserioși care au câștigat execuția lucrărilor prin procedurile de licitație publică. Estimativ, toate cele 25 de proiecte care au vizat școlile și grădinițele din Ialomița au depășit 30 milioane de lei... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2023, 10:55 (15193 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

UPU la containere modulare

UPU la containere modulare

În perioada iulie-sep­tembrie 2023, Uni­ta­tea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Slo­bo­zia a fost relocată în niște containere modulare. Con­tai­nerele au fost instalate la poarta Spitalului, dincolo de gard. Liviu Patrichi, di­rectorul Spita­lului Județean de Urgență Slobozia susține că situația e una temporară și că se fac eforturi pentru a susține activitatea medicală la standardele obiș­nuite. Din containerele UPU însă, eforturile medicilor capătă proporții supraomenești. Pentru că nu containerele reprezintă problema, ci sistemul me­dical în ansamblul său.

La casă nouă, în containere... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2023, 13:15 (13015 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița tratează cu indiferență bolile profesionale

Ialomița tratează cu indiferență bolile profesionale

Un raport al Avocatului Poporului privind sănătatea și securitatea în muncă arată faptul că depistarea bolilor profesionale, la nivelul jude­țului Ialomița, este greu de realizat. Oficialii instituției au analizat valoarea sumelor acordate de angajatori pentru refacerea capacității de muncă a angajaților care s-au îmbolnăvit din cauza activi­tății desfășurate. Între 2020 și 2022, la nivelul județului nostru s-au plătit zero lei...

Un județ fără boli profesionale? Boala profesională este definită drept «afecțiunea declanșată de expunerea la locul de muncă la factori de risc fizici, organizato... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2023, 11:50 (11499 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Antrenorii de polițiști

Antrenorii de polițiști

Cu aproape 2 ani în urmă, Inspectoratul General al Poliției Române a conștientizat faptul că polițiștii au nevoie de instruire permanentă pentru a putea face față misiunilor de serviciu. Astfel, în fiecare Inspectorat de Poliție din te­ritoriu au fost înființate Birouri de Pregătire Profesională. În Ialomița, cei mai destonici traineri ai oamenilor legii sunt inspectorii principali Marian Gavrilă și Aurel Radu. Cu o carieră de peste 15 ani în Poliția Română, ambii încearcă, zi de zi, să-i facă pe polițiști să înțeleagă că protecția cetățenilor este o datorie de onoare!

Siguranța cetățenilor, o prioritate... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2023, 15:15 (3629 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lipsă de fonduri pentru Tabăra «Pavilioane» din Amara

Pentru al doilea an

Lipsă de fonduri pentru Tabăra «Pavilioane» din Amara

2023 este al doilea an în care Direcția Județeană de Sport Ialomița nu primește fonduri pentru susținerea activității Taberei «Pavilioane» din Amara. Deși unitatea ar putea să pri­mească elevi și să organizeze evenimente publice, subfi­nanțarea determină instituția care o are în administrare să-i suspende, formal, activitatea. Până în prezent, reprezentații fostului Minister al Sportului, devenit între timp Agenția Națională pentru Sport, nu s-au arătat interesați să contribuie cu bani pentru finanțarea Taberei «Pavilioane» din Amara.

Obiectiv tratat cu indiferență Tabăra «Pavilioane... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2023, 11:05 (12730 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Munteni Buzău: Bătrână violată de un tânăr

Munteni Buzău: Bătrână violată de un tânăr

Un tânăr de 19 ani din localitatea Muteni Buzău a fost condamnat de Judecătoria Slobozia la 4 ani și 3 luni de închisoare cu executare, pentru «viol». Acesta a batjocorit o bătrână cu handicap fizic, în vârstă de 82 de ani. Cazul a fost investigat de Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia.

Bătrânețe chinuită Actele de urmărire penală au scos la iveală faptul că tânărul de 19 ani, domiciliat în Munteni Buzău, ar fi încercat să constrângă o fată de aceeași vârstă cu el să întrețină raporturi sexuale. Acesta ar fi amenințat-o cu moartea, folosind un cuțit. Tânăra a reușit să scape... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2023, 15:10 (13732 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Mocioniu a asfaltat 30 de kilometri de «drumuri noi» la Slobozia

Mocioniu a asfaltat 30 de kilometri de «drumuri noi» la Slobozia

Îl mai țineți minte pe ex-primarul Adrian Mocioniu? Da, da! Cel care ne-a promis, după ce a ajuns să vadă toate administrațiile de la Bruxelles până în Turcia și de-acolo mai departe, până în inima Asiei, că o să ajungem să trăim la fel... Adică, într-un oraș european cu tramvaie suspendate, apă potabilizată prin osmoză inversă, iluminat stradal inteligent, pod peste Ialomița, autobuze electrice... Și câte toate, de ți-era mai mare dragul să adormi seara ascultându-i basmele?! Ei, bine, Adrian Mocioniu, îmboldit de Luciferii/Luceferii, sfinții și ceva mucenici ai social-democrației de Bărăgan mai vrea o dată primar. Și deja a produs primele sale discursuri electorale... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2023, 11:05 (19449 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Împrumutul de 18 milioane de lei pentru Slobozia a fost aprobat în unanimitate

Împrumutul de 18 milioane de lei pentru Slobozia a fost aprobat în unanimitate

Consiliul Local Slobozia a creditat administrația Soare pentru împrumutul de 18 milioane de lei, anunțat pu­blic de către consilierii PSD și PRO România. Ședința extraordinară pentru aprobarea acestui proiect de hotărâre s-a produs joi, 6 iulie 2023, în sistem on-line.

Vom împrumuta 18 milioane de lei Consilierii PSD și PRO România au votat în unanimitate, alături de consilierii PNL, pentru aprobarea contractării unui împrumut de 18 milioane de lei pentru cofinanțarea investițiilor europene aflate în derulare la Slobozia. Împrumutul urmează a fi rambursat în 5 ani și are «o perioadă... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2023, 13:20 (15839 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia: «FreeLand Festival» continuă!

Slobozia: «FreeLand Festival» continuă!

A doua ediție a «FreeLand Festival» Slobozia 2023 este considerată un succes, în pofida problemelor organizatorice generate de condițiile meteo. Conform estimărilor oficiale, în cele două seri în care s-au susținut concerte, numărul celor prezenți la Festival a depășit 15000 în fiecare seară. «Acest Festival rămâne unul al comunității. El a fost validat, ca și anul trecut, de numărul impresionant de tineri care au participat sâmbătă și duminică. Le mulțumesc tuturor celor care ne-au susținut eforturile!» a declarat primarul Sloboziei, Dragoș Soare a doua zi după încheierea evenimentului.

La un pas de eșec... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2023, 19:05 (10616 vizualizări - 14 comentarii)

SPORT

23 de jucători pentru Târlungeni

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

23 de jucători pentru Târlungeni

Unirea Slobozia a început excelent perioada de pregătire. Cu 3 victorii în meciurile amicale, dintre care una în fața Chindiei Târgoviște, antrenorul Adrian Mihalcea nu poate fi decât mulțumit. Campania de achiziții a început să dea roade, așa că perioada de pregătire centra­lizată găsește echipa în zodia optimismului. Ialomițenii au urcat, pe 10 iulie 2023, la munte, la Târlungeni, și vor petrece acolo 11 zile de cantonament cu pregătire fizică în ritm susținut, pregătire tehnico-tactică și 3 meciuri amicale. Pe 13 iulie a.c., Unirea va juca împotriva echipei de Liga a III-a, Olimpic Zărnești. Pe 15 iulie 2023, slobozenii se vor duela cu Metaloglobus București, iar 4 zile mai târziu, cu FC Brașov... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2023, 18:20 (9256 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Fiscul are de recuperat peste 5,5 milioane de lei din amenzile date în pandemie

Fiscul are de recuperat peste 5,5 milioane de lei din amenzile date în pandemie

Deși oficial am scăpat de pandemia de COVID-19, efectele crizei sa­nitare încă se resimt. Potrivit unei raportări a Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița, la nivelul județului nostru, în anul 2020, pe timpul Stării de Urgență și al celei de Alertă, s-au aplicat amenzi de peste 6,7 milioane de lei. Din suma totală, doar 1,2 milioane de lei au fost plătiți de contravenienți. Restul banilor urmează să ajungă în conturile Fiscului în urma procedurilor de executare silită.

Demersuri pentru recuperarea restanțelor Impunerea Stării de Urgență pe teritoriul României, pentru... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2023, 17:40 (13339 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

A revenit Dorin Radu, au mai plecat trei jucători

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja

A revenit Dorin Radu, au mai plecat trei jucători

Recolta Gheorghe Doja continuă aventura în Liga a III-a, cu al 5-lea sezon consecutiv. Ialomițenii s-au reunit marți, 11 iulie 2023, sub comanda noului antrenor, Mirel Condei, care va fi secondat de Valentin Toma. Pentru moment, la echipă a apărut un singur jucător nou. În fapt, este vorba de revenirea în tricoul galben-roșu a tânărului mijlocaș Dorin Radu, 21 de ani. Fotbalistul care aparține de Unirea Slobozia a evoluat în primăvară la Dunărea Călărași. Are două goluri marcate pentru Recolta Gheorghe Doja, în sezonul 2021-2022. Conform conducerii echipei ialomițene, în aceste zile vor fi perfectate transferurile a 4-5 jucători care satisfac regula «under», urmând a fi aduși încă doi fotbaliști... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2023, 15:50 (5240 vizualizări - 3 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
288 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Verificările desfășurate de polițiștii ialomițeni, în cadrul activităților de prevenire și limitare a infectării cu virusul SARS-CoV-2, au dus la identificarea și sancționarea a 54 de cetățeni care nu au ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2021, 13:20
(2197 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Gheorghe Doja și Gimbășani

Incendii la Gheorghe Doja și Gimbășani

Marți, 16 martie a.c., în jurul orei 2,00, 3 echipaje de pompieri din cadrul Gărzii de pompieri Slobozia cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă precum și o ambulanță SMURD, au fost alertați pe ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2021, 11:50
(3254 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF a publicat «Ghidul privind impozitul pe veniturile microîntreprinderilor»

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele juridice care au obligația de plată a impozitului pe veniturile microîntreprinderilor că pe site-ul ANAF a fost publicat «Ghidul ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2021, 15:55
(10866 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 42 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 15 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8676, cu 42 de cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2021, 15:45
(3383 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Prelungirea Stării de Alertă a adus și modificarea intervalului de limitare a deplasărilor doar din motive justificate în intervalul orar 22,00-05,00, aseară fiind organizată o acțiune la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2021, 13:50
(1590 vizualizări - 1 comentariu)


APIA eliberează adeverințe pentru beneficiarii Campaniei 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a încheiat convenții pentru finanțarea capitalului de lucru cu instituții bancare și nebancare și, începând de luni, 15.03.2021, eliberează ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2021, 12:35
(4678 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Declarația 112 a fost modificată

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele fizice și juridice care au calitatea de angajatori sau sunt asimilate acestora, instituțiile prevăzute la art. 136 lit. d) - f ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2021, 11:10
(5293 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 42 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 14 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8634, cu 42 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2021, 16:10
(4903 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 16 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 13 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8592, cu 16 cazuri mai mult față de ziua de vineri ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2021, 15:35
(3338 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 37 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 12 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8576, cu 37 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2021, 15:25
(4009 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Servicii fiscale electronice puse la dispoziția contribuabililor

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că înrolarea în «Spațiul Privat Virtual» (SPV) oferă, atât persoanelor fizice cât și persoanelor juridice, toate facilitățile ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2021, 14:10
(5740 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Obligație pentru pescari de a se obține autorizație de capturare/recoltare

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița informează asupra obligativității obținerii, de către pescarii comerciali, anual, a autorizației de capturare/recoltare conform Ordinului nr. 410 din 11 aprilie ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2021, 13:35
(8381 vizualizări - 0 comentarii)


DN2: Patru răniți în urma unui accident rutier

DN2: Patru răniți în urma unui accident rutier

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că în cursul zilei de joi, 11 martie a.c., pe DN2, între localitațile Misleanu și Andrășești, s-a produs un accident rutier. În urma impactului ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 18:50
(3878 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2 accident


APM Ialomița: Campania Națională «Vinerea Verde»-«STOP! Azi mașina stă pe loc!»

De la ce pornim? De la o realitate care schimbă viața Planetei: amprenta de carbon din traficul rutier. Deplasarea la birou, acasă sau în vacanță face parte din viața fiecăruia dintre noi ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 16:45
(3300 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,04%, rata șomajului în ianuarie 2021

La sfârșitul lunii ianuarie 2021, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4732  șomeri (din care 2111 femei), rata șomajului fiind de 5,04%, cu 0 ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 15:35
(3035 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 39 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 11 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8539, cu 39 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 15:25
(4220 vizualizări - 0 comentarii)


Bazinul de Înot Didactic din Slobozia, închis din cauza COVID-19

Bazinul de Înot Didactic din Slobozia, închis din cauza COVID-19

Reprezentanții Clubului Sportiv Municipal Slobozia au decis să suspende activitatea Bazinului de Înot Didactic din oraș din cauza unui caz de COVID-19. O asistentă medicală care își desfășura activitatea ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 12:25
(4418 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Urziceni

În cursul zilei de miercuri, 10 martie a.c., 65 de efective de Ordine Publică, Poliție Rutieră și Investigații Criminale, luptători ai Serviciului pentru Acțiuni Speciale Ialomița precum și jandarmi ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 12:20
(3254 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Incendiu la o casă din Maia

Incendiu la o casă din Maia

Miercuri, 10 martie, a.c., în jurul orelor 21,30, pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au fost solicitați să intervină în comuna Maia, pentru localizarea și lichidarea unui ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 11:15
(2944 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia incendiu


Slobozia: Mașină a Poliției, implicată într-un accident

Slobozia: Mașină a Poliției, implicată într-un accident

O mașină a Poliției a fost implicată într-un accident la Slobozia. Evenimentul s-a produs în dimineața zilei de miercuri, 10 martie a.c., în intersecția semaforizată din apropierea sediului BRD. În accident ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2021, 17:20
(4881 vizualizări - 1 comentariu)


Cegani: Incendiu din cauza unui scurtcircuit

Miercuri, 10 martie a.c., în jurul orei 9,15, pompierii militari din cadrul Stației de Pompieri Fetești au fost solicitați să intervină în satul Cegani/comuna Bordușani, pentru localizarea și lichidarea ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2021, 17:10
(2816 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cegani incendiu


Grupul de Comunicare Strategică: 32 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 10 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8500, cu 32 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2021, 15:05
(2737 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: Ghidul privind persoanele fizice care optează pentru plata contribuției de asigurari sociale și asigurări sociale de sănătate

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele fizice care vor să facă plăți opționale pentru contribuția la pensii sau dacă vor să fie asigurați în sistemul sanitar de stat ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2021, 14:05
(9672 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Fetești

La Fetești, pompierii militari din cadrul Stației de Pompieri Fetești au fost solicitați marți, 9 martie 2021, în jurul orelor 19,05, să intervină pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2021, 11:40
(2962 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Reîncepe calvarul la Slobozia: Start nou pentru lucrările de reabilitare a podului peste Ialomița

Direcția Regională de Drumuri și Poduri Constanța a anunțat că începând cu luni, 8 martie 2021, s-au reluat lucrările de reparații la podul peste râul Ialomița, situat pe drumul național DN21, km 89+66 ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2021, 19:10
(6541 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Atenție, revin ninsorile!

Ialomița: Atenție, revin ninsorile!

Administrația Națională de Meteorologie a emis marți, 9 martie a.c., o atenționare Cod Galben de ninsori însemnate cantitativ, pentru perioada 10 martie 2021, ora 3,00-11 martie 2021, ora 6,00. Conform ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2021, 19:05
(1708 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

firmă de construcții
angajează lucrători
cu/fără experiență
pentru lucrări în județul Ialomița
-inginer constructor
-fierari-betoniști/dulgheri
-zidari/finisori etc

se oferă condiții de lucru optime
Relații suplimentare
la telefon 0754/093.656

9 Martie 2021, 17:20


Munteni Buzău: Locuință cuprinsă de flăcări

Munteni Buzău: Locuință cuprinsă de flăcări

În dimineața zilei de marți, 9 martie 2021, pompierii din Slobozia au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință din comuna Munteni Buzău. În urma evenimentului a ars mobilierul din ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2021, 16:40
(5499 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Sancțiuni aplicate pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, 93 polițiști și 26 de polițiști locali au acționat pentru verificarea respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, precum și pentru prevenirea și limitarea infectării ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2021, 16:20
(4018 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată la Dridu, Movilița și Fetești

Pompierii ialomițeni au intervenit luni, 8 martie a.c., pentru stingerea unor incendii de vegetație ce s-au manifestat pe raza localităților Dridu, Movilița și Fetești. În toate cazurile, flăcările au fost ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2021, 16:10
(4477 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...