Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: S-a dublat cantitatea colectată de deșeuri reciclabile

Ialomița: S-a dublat cantitatea colectată de deșeuri reciclabile

La un an de la preluarea serviciilor de salubritate din județ, operatorul ADI ECOO 2009 SRL a reușit să dubleze cantitatea de deșeuri reciclate la nivelul județului Ialomița. Ținta declarată a societății este colectarea selectivă a 10% din cantitatea de deșeuri reciclabile pe care o colectează. În acest moment, ADI ECOO 2009 SRL deservește 61 de administrații locale.

Colectarea selectivă reduce costurile Eforturile operatorului ADI ECOO 2009 SRL de a colecta selectiv deșeurile reciclabile generează primele rezultate palpabile. La un an de la demararea acestui proces, cantitatea colectată... [citește_tot_articolul]

23 Iulie 2023, 13:05 (12653 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Podul rutier peste râul Ialomița din Țăndărei așteaptă reabilitarea

Podul rutier peste râul Ialomița din Țăndărei așteaptă reabilitarea

Consiliul Județean Ialomița caută surse de finanțare pentru un obiectiv de investiții foarte important pentru infrastructura rutieră a județului nostru. Este vorba despre podul rutier peste râul Ialomița din orașul Țăndărei, care face legătura cu municipiul Fetești și, mai departe, cu Autostrada Soarelui. Obiectivul a intrat în atenția autorităților în urma unei analize privind starea podurilor construite în perioada 1960-1970, potrivit căreia acesta are nevoie urgentă de reparații. Într-o situație similară se află alte 4 poduri din județ.

Se caută o sursă de finanțare Anul acesta,... [citește_tot_articolul]

22 Iulie 2023, 12:20 (10488 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, pe ultimele locuri la nivel național în ceea ce privește vânzarea imobilelor

Ialomița, pe ultimele locuri la nivel național în ceea ce privește vânzarea imobilelor

Potrivit unui comunicat de presă al Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară, Ialomița se află pe ultimele locuri la nivel național în ceea ce privește vânzarea imobilelor. Oficialii ANCPI arată faptul că în iunie 2023, prin comparație cu iunie 2022, numărul imobilelor tranzacționate la nivelul județului nostru s-a redus la jumătate.

Tranzacții reduse Potrivit datelor statistice publicate de ANCPI, în luna iunie 2022, la nivelul județului Ialomița s-au vândut peste 506 imobile (terenuri, case și apartamente), în tot județul. În iunie 2023, în Ialomița s-au vândut 25... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2023, 14:55 (12940 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Război în instanță între Agenția Națională de Integritate și Primăria Cocora

Război în instanță între Agenția Națională de Integritate și Primăria Cocora

Agenția Națională de Integritate a dat în judecată Primăria Cocora și Consiliul Local Cocora după ce a demonstrat starea de incompatibilitate a unui consilier local care, în prezent, nu mai exercită această funcție. ANI cere desființarea unui act administrativ folosit ca probă pentru a demonstra incidentul de integritate ce l-a vizat pe alesul local. Este vorba despre o hotărâre a Consiliului Local prin care fostul consilier și-a închiriat o pajiște aflată în domeniul privat al localității. Reprezentanții Primăriei Cocora nu au dorit să ofere un punct de vedere oficial cu privire la această situație.

Definitiv incompatibil... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2023, 11:05 (20488 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: A început campania arheologică 2023

Ialomița: A început campania arheologică 2023

Reprezentanții Muzeului Județean Ialomița au dat startul campaniei arheologice 2023, ce se va desfășura până în luna octombrie. Activitatea de cercetare arheologică sistematică se desfășoară pe un număr de 5 șantiere de pe arealul județului Ialomița.

Trecutul, scos la lumină de arheologi Cele 5 situri arheologice pe care se vor realiza săpături în campania arheologică de anul acesta sunt: tell-ul preistoric Bordușani-Popină, așezarea preistorică Săveni-La Movile, dava geto-dacică de la Piscu Crăsani, așezarea medieval-timpurie de la Vlădeni-Popina Blagodeasca și situl urban medieval... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2023, 14:45 (10119 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centru rezidențial fără licență, descoperit la Slobozia Nouă

Centru rezidențial fără licență, descoperit la Slobozia Nouă

În urma amplelor controale desfă­șurate în urmă cu o săptămână, în județul Ialomița, privind activitatea centrelor rezidențiale, a fost descoperit un astfel de spațiu ce funcționa ilegal. Furnizorul de servicii sociale își desfășura activitatea la Slobozia Nouă și nu dispunea de licență de funcționare. Acesta a fost amendat cu suma de 20 mii de lei.

Beneficiari relocați Potrivit informațiilor oficiale, în incinta centrului se aflau 8 beneficiari, 4 adulți și 4 copii. În urma verificărilor s-a stabilit faptul că respectivul spațiu nu avea licență de funcționare, motiv pentru care s-a... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2023, 10:55 (18197 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Orășenesc Țăndărei, tot mai aproape de inaugurarea Ambulatoriului integrat

Spitalul Orășenesc Țăndărei, tot mai aproape de inaugurarea Ambulatoriului integrat

Proiectul de construcție al Am­bulatoriului din curtea Spitalului Oră­șenesc Țăndărei prinde contur. Admi­nistrația locală a ora­șului, principalul beneficiar, a dat asigurări că investiția se va încheia la termen, adică la sfârșitul acestui an. «Avem toate premisele să încheiem proiectul la termen, așa cum prevede contractul!» susține Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei.

Investiție de 11 milioane de lei Scopul acestui proiect este acela de a degreva activitatea Spitalului Orășenesc Țăndărei de cazurile care nu reprezintă urgențe medicale și, totodată, de a diversifica serviciile... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2023, 13:40 (17459 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițenii au stat peste 100 de ani în concedii medicale

Record în Sănătate

Ialomițenii au stat peste 100 de ani în concedii medicale

În primul semestru al anului în curs, ia­lomițenii au stat în concediu medical peste 100 de ani. Este statistica oficială a Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița în ceea ce privește situația concediilor me­dicale raportate către ANAF, în perioada ianuarie-iunie 2023. Valoarea totală a in­demnizațiilor se ridică la 8,7 milioane de lei.

Sănătatea în cifre Statistica oficială a Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată faptul că, în perioada ianuarie-iunie 2023, numărul de concedii medicale raportate prin Declarația 112 depusă la ANAF de către angajatorii care își... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2023, 21:05 (12382 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Continuă șirul victoriilor amicale

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Continuă șirul victoriilor amicale

Din 10 iulie 2023, Unirea Slobozia este în cantonament la Târlungeni. Echipa antrenată de Adrian Mihalcea a urcat la munte după 3 victorii în 3 meciuri amicale, iar faptul că în zona Brașovului se pregătesc, în această perioadă, multe formații, le-a permis ialomițenilor să parafeze încă 3 jocuri de pregătire. Două dintre acestea s-au disputat deja și s-au încheiat favorabil. Iar cum o vorbă din bătrânii fotbalului spune că victo­riile aduc victorii, putem spera la un nou campionat bun al Unirii. Și mai este un aspect demn de punctat încă din start: doi dintre tinerii transferați în această vară, Alex Melniciuc și Laurențiu Vlăsceanu, au marcat în meciurile de la Brașov.

Succese cu Zărnești și Metaloglobus... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2023, 19:40 (5753 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Beneficiarii Urban SA Slobozia cer explicații privind calcularea facturilor

Beneficiarii Urban SA Slobozia cer explicații privind calcularea facturilor

bonus: Răspunsul Urban SA Slobozia la scrisoarea deschisă

În ultimele luni, schimbarea programului de facturare la nivelul Urban SA Slobozia a generat erori de facturare semnalate permanent de către beneficiari. Pentru unele dintre acestea, reprezentanții societății si-au cerut scuze public și au promis remedierea lor. Altele nu au fost niciodată explicate. Unul dintre cititorii ziarului nostru a solicitat redacției publicarea unei scrisori deschise către Urban SA Slobozia. Dat fiind faptul că scrisoarea reflectă, dincolo de problemele semnalate, o stare de spirit, am luat decizia de a publica integral aceste rânduri. Contactați telefo­nic pentru un punct de vedere, reprezentanții Urban SA Slobozia au dat asi­gurări că vor formula un răspuns public la... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2023, 17:20 (36711 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

SPORT

Jucătoarele CSM Unirea Slobozia încep pregătirile

Handbal, Divizia A

Jucătoarele CSM Unirea Slobozia încep pregătirile

Luni, 17 iulie 2023, lotul CSM Unirea Slobozia s-a reunit pentru pregătirea noului sezon de Divizia A, unul în care echipa își dorește promovarea în Liga Florilor. Antrenorul Gheorghe Covaciu a avut la dispoziție, încă din prima zi, majoritatea jucătoarelor, inclusiv trei din cele patru handbaliste transferate în această vară: Ana Caraman, Rebeca Gheorghe și Natalia Striukova. În câteva zile, se va alătura și macedo­neanca Sanja Dabevska, aceasta mai având de rezolvat câteva probleme legate de viză. Din lotul de senioare vor face parte, din această vară, două jucătoare din lotul de junioare al clubului. Este vorba de Aylin Akpinar și Sonia Chiojdoiu, jucătoare de 17 ani care activează în linia... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2023, 15:05 (10333 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

CSM Fetești, debut curajos în Cupa României

Fotbal, Liga a IV-a

CSM Fetești, debut curajos în Cupa României

A început faza regională a Cupei României, în care deținătoarele trofeului județean sunt împărțite în grupe de câte 3, cu reguli inedite de punctaj. Deținătoarea trofeului din județul Ialomița, CSM Fetești, a fost repartizată în grupă cu reprezentanta jude­țului Ilfov-CSL Ștefănești și CSO Boldești-Scăeni, reprezentanta jude­țului Prahova. Primul meci al echipei ialomițene s-a disputat pe terenul celor de la Ștefănești. Feteștenii au făcut un meci foarte bun, nefiind timorați de faima pe care și-au construit-o echipele din Ilfov. Antrenorul Dumitru Vasilică a început meciul în următoarea formulă: Călugăru-Gene, Călin, Ureche, Gavrilă-A. Gogu, Cositoru-Gherasim, Marin, Tudor-Grigore. Au mai intrat... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2023, 13:40 (5749 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Ștefania Gheorghe, Campioană Europeană Universitară

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Ștefania Gheorghe, Campioană Europeană Universitară

Capitala Muntenegrului, Podgorița, a găzduit, săptămâna trecută, Campionatul European Universitar de Handbal. La feminin, România a fost reprezentată de Universitatea Ovidius din Constanța, care a avut-o în lot și pe handbalista CSM Unirea Slobozia, Ștefania Claudia Gheorghe. Interul stânga al echipei noastre a arătat o formă de joc excelentă, fapt care nu poate decât să ne bucure în perspectiva viitoarei stagiuni. Universi­tatea din Constanța a obținut victorii pe linie, iar Ștefania Gheorghe a avut o contribuție esențială la acest traseu. Jucătoarea Sloboziei a fost golghetera reprezentantei României, cu 28 de goluri marcate și, firește, a fost printre remarcatele tur­neului. Româncele au răpus... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2023, 12:10 (6211 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: «Festivalul Bolomey» se amână pentru 2024

Ialomița: «Festivalul Bolomey» se amână pentru 2024

Anunțat inițial la începutul acestei toamne, «Festivalul Bolomey» a fost amânat, din considerente tehnice, pentru anul viitor. Administrația județeană va finanța însă 80% din cheltuielile generate de desfășurarea Festivalului «Trofeul Tinereții», a alocat 300000 de lei pentru susținerea unui festival pescăresc la Fetești și intenționează să cofinanțeze, alături de Primăria Slobozia, «Târgul FarmConect», aflat anul acesta la a doua ediție.

Mai săraci cu un festival Administrația județeană a anunțat că renunță la organizarea «Festivalului Bolomey», primul «festival de familie» al județului... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2023, 14:50 (8546 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Ultimele școli și grădinițe reparate de Guvernul României se pregătesc de recepția finală

După ani buni de așteptare

Ialomița: Ultimele școli și grădinițe reparate de Guvernul României se pregătesc de recepția finală

Sunt mai bine de 7 ani de când 25 de comune din Ialomița au depus proiecte de finanțare, prin Planul Național de Dezvoltare Locală I și II pentru reabilitarea clădirilor sau amenajarea de grupuri sanitare. Ultimele 15 proiecte au intrat în linie dreaptă pentru realizarea recepției finale, demers care ar fi trebuit să se încheie cu cel puțin 2 ani în urmă. Ca de fiecare dată, planurile administrațiilor locale au fost încurcate să rea­lizeze aceste investiții fie de birocrație, fie de constructorii neserioși care au câștigat execuția lucrărilor prin procedurile de licitație publică. Estimativ, toate cele 25 de proiecte care au vizat școlile și grădinițele din Ialomița au depășit 30 milioane de lei... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2023, 10:55 (15197 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

UPU la containere modulare

UPU la containere modulare

În perioada iulie-sep­tembrie 2023, Uni­ta­tea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Slo­bo­zia a fost relocată în niște containere modulare. Con­tai­nerele au fost instalate la poarta Spitalului, dincolo de gard. Liviu Patrichi, di­rectorul Spita­lului Județean de Urgență Slobozia susține că situația e una temporară și că se fac eforturi pentru a susține activitatea medicală la standardele obiș­nuite. Din containerele UPU însă, eforturile medicilor capătă proporții supraomenești. Pentru că nu containerele reprezintă problema, ci sistemul me­dical în ansamblul său.

La casă nouă, în containere... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2023, 13:15 (13019 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița tratează cu indiferență bolile profesionale

Ialomița tratează cu indiferență bolile profesionale

Un raport al Avocatului Poporului privind sănătatea și securitatea în muncă arată faptul că depistarea bolilor profesionale, la nivelul jude­țului Ialomița, este greu de realizat. Oficialii instituției au analizat valoarea sumelor acordate de angajatori pentru refacerea capacității de muncă a angajaților care s-au îmbolnăvit din cauza activi­tății desfășurate. Între 2020 și 2022, la nivelul județului nostru s-au plătit zero lei...

Un județ fără boli profesionale? Boala profesională este definită drept «afecțiunea declanșată de expunerea la locul de muncă la factori de risc fizici, organizato... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2023, 11:50 (11501 vizualizări - 5 comentarii)

REPORTAJ

Antrenorii de polițiști

Antrenorii de polițiști

Cu aproape 2 ani în urmă, Inspectoratul General al Poliției Române a conștientizat faptul că polițiștii au nevoie de instruire permanentă pentru a putea face față misiunilor de serviciu. Astfel, în fiecare Inspectorat de Poliție din te­ritoriu au fost înființate Birouri de Pregătire Profesională. În Ialomița, cei mai destonici traineri ai oamenilor legii sunt inspectorii principali Marian Gavrilă și Aurel Radu. Cu o carieră de peste 15 ani în Poliția Română, ambii încearcă, zi de zi, să-i facă pe polițiști să înțeleagă că protecția cetățenilor este o datorie de onoare!

Siguranța cetățenilor, o prioritate... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2023, 15:15 (3629 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Lipsă de fonduri pentru Tabăra «Pavilioane» din Amara

Pentru al doilea an

Lipsă de fonduri pentru Tabăra «Pavilioane» din Amara

2023 este al doilea an în care Direcția Județeană de Sport Ialomița nu primește fonduri pentru susținerea activității Taberei «Pavilioane» din Amara. Deși unitatea ar putea să pri­mească elevi și să organizeze evenimente publice, subfi­nanțarea determină instituția care o are în administrare să-i suspende, formal, activitatea. Până în prezent, reprezentații fostului Minister al Sportului, devenit între timp Agenția Națională pentru Sport, nu s-au arătat interesați să contribuie cu bani pentru finanțarea Taberei «Pavilioane» din Amara.

Obiectiv tratat cu indiferență Tabăra «Pavilioane... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2023, 11:05 (12740 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Munteni Buzău: Bătrână violată de un tânăr

Munteni Buzău: Bătrână violată de un tânăr

Un tânăr de 19 ani din localitatea Muteni Buzău a fost condamnat de Judecătoria Slobozia la 4 ani și 3 luni de închisoare cu executare, pentru «viol». Acesta a batjocorit o bătrână cu handicap fizic, în vârstă de 82 de ani. Cazul a fost investigat de Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia.

Bătrânețe chinuită Actele de urmărire penală au scos la iveală faptul că tânărul de 19 ani, domiciliat în Munteni Buzău, ar fi încercat să constrângă o fată de aceeași vârstă cu el să întrețină raporturi sexuale. Acesta ar fi amenințat-o cu moartea, folosind un cuțit. Tânăra a reușit să scape... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2023, 15:10 (13743 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
259 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DSVSA Ialomița: Toate focarele de Pestă Porcină Africană, stinse

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, despre  situația ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2019, 18:10
(4060 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Arestat pentru «conducere fără permis»

Joi, 4 iulie a.c., polițiștii au reușit identificarea unui bărbat, de 23 de ani, din comuna Traian, pe numele căruia Judecătoria Făurei a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 19:50
(6441 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 8-12 iulie, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 19:45
(6163 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Axintele

Joi, 4 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat 6 percheziții pe raza localității Axintele la persoane bănuite de comiterea unor furturi din locuința unei persoane din localitatea Horia. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 19:40
(4357 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni premiază spiritul civic

Vineri, 5 iulie a.c., polițiștii ialomițeni din cadrul IPJ Ialomița au premiat doi ialomițeni pentru spiritul civic de care au dat dovadă. Astfel, un tânăr de 15 ani, din Slobozia, și o femeie de 26 ani ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 19:35
(3597 vizualizări - 1 comentariu)


Stejaru: Autoturism răsturnat, patru persoane rănite

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au intervenit în cazul unui accident rutier petrecut vineri, 5 iunie 2019, la intrare în localitatea Stejaru. Din primele informații, este vorba despre un automobil ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 18:20
(3809 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stejaru accident


Incendiu la o stână din Făcăeni

Miercuri, 3 iulie a.c., în jurul orelor 18,30, două adăposturi de animale ale unui localnic din Făcăeni au luat foc. Pompierii Stației Fetești s-au deplasat la fața locului cu două autospeciale cu apă și ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2019, 18:30
(4376 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A murit după ce a căzut din mașină

Miercuri, 3 iulie a.c., pe drumul județean ce leagă localitățile Hagiești de Lilieci, în timp ce un șofer conducea o autoutilitară, pasagerul aflat pe scaunul din dreapta față al autovehicului s-ar fi sprijinit ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2019, 18:25
(3668 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Beat la volan

Un bărbat de 53 de ani, din Săveni, a fost depistat de polițiștii Secției 7 Poliție Săveni, miercuri, 3 iulie a.c., în timp ce conducea un autovehicul, deși anterior consumase băuturi alcoolice. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2019, 18:20
(4858 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Bărbat din Vrancea, sancționat pesntru transport ilegal de lemne

Polițiștii din cadrul Postului de Poliție Bucu au depistat pe raza comunei Bucu un bărbat, de 52 de ani, din județul Vrancea, în timp ce transporta, cu ajutorul unei utilitare, o cantintate mai mare de ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2019, 18:15
(4944 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, patru răniți

Marți, 2 iulie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente de circulație soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orelor 17,00, în afara localității Grivița ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2019, 19:00
(3059 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Urziceni, surprins cu un cuțit asupra sa

Marți, 2 iulie a.c., polițiștii de Ordine Publică din Urziceni au depistat un tânăr, de 18 ani, din Urziceni, care avea asupra sa un cuțit. În cauză cercetările sunt continuate sub aspectul comiterii infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2019, 18:55
(4129 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni cuțit


Țăndărei: I-a furat banii din geantă

Marți, 2 iulie a.c., Poliția Țăndărei a fost sesizată de o tânără, de 19 ani, din Mihail Kogălniceanu, cu privire la faptul că un bărbat, de 29 de ani, din Țăndărei, i-ar fi sustras suma de 400 de lei și ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2019, 18:50
(5542 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


RAJA SA Constanța activează Comandamentul pentru Situații de Urgență

Ca urmare a avertizărilor meteorologice de intensificări puternice ale vântului (rafale de peste 80-100 km/h), vijelii, grindină de dimensiuni medii și mari, frecvente descărcări electrice și averse torențiale ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2019, 16:10
(4092 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Ordin de restricție pentru «violență în familie»

Luni, 1 iulie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au fost sesizați de către o femeie, în vârstă de 34 de ani, din Ograda, despre producerea unui conflict ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2019, 19:20
(3792 vizualizări - 0 comentarii)


Motociclist acroșat între Cotorca și Ciocârlia

Luni, 1 iulie a.c., în jurul orelor 15,30, un motociclist, un bărbat de 53 de ani, a fost acroșat de un autoturism între localitățile Cotorca și Ciocârlia. Echipajul SMURD Urziceni i-a acordat victimei ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2019, 19:15
(4422 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lan de grâu mistuit de flăcări

Luni, 1 iulie a.c., în jurul orelor 15,00, pompierii de la Detașamentul Slobozia au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu ce a cuprins aproximativ 20 hectare de cereale păioase. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2019, 19:10
(2949 vizualizări - 0 comentarii)


289 de vitezomani, sancționați de polițiștii ialomițeni

În perioada 28-30 iunie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza întregului județ, în cadrul campaniei derulate la nivel național, cu scopul de a preveni evenimentele rutiere.  ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2019, 11:10
(2775 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton acroșat mortal la Alexeni

Sâmbătă, 29 iunie a.c., în jurul orelor 22,30, în apropierea localității Alexeni s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat de 56 de ani, din județul ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2019, 11:05
(2959 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 171 de sancțiuni, 10 permise reținute

Joi, 27 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la 40 evenimente, dintre care 34 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112. Pentru neregulile constatate, polițiștii au aplicat ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 19:20
(3841 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Atenție la radare!

Începând de vineri, 28 iunie a.c., la nivelul întregii țări se va derula acțiunea de prevenire a accidentelor rutiere. Timp de 3 zile, toate radarale vor fi scoase pe șosele și autostrăzi pentru depistarea ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 19:15
(3844 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru «tâlhărie calificată»

Joi, 27 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 30 de ani, din Fetești, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 19:10
(4248 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 1-5 iulie a.c., orele 8,00-16,30, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 19:05
(7230 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist băut acroșat la Țăndărei

Miercuri, 26 iunie a.c., un bărbat, de 42 de ani, din județul Tulcea, a acroșat un biciclist de 67 de ani pe raza localității Țăndărei. În urma evenimentului rutier a rezultat rănirea biciclistului care ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 11:15
(3979 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Contrabandă cu țigări

Miercuri, 26 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat pe raza localității Movilița, într-un autoturism condus de un bucureștean, de 56 de ani, țigarete netimbrate și fără documente de proveniență, ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 11:10
(3969 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: Arestat pentru «furt calificat»

Miercuri, 26 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au pus în aplicare un mandat de executare a pedepsei privative de libertate de 5 ani, pentru săvârșirea infracțiunii de «furt calificat», emis de Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 11:05
(5977 vizualizări - 1 comentariu)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: 10 ani de la întronizarea episcopului Vincențiu

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: 10 ani de la întronizarea episcopului Vincențiu

Sâmbătă, 29 iunie 2019, în ziua de prăznuire a Sfinților Apostoli Petru și Pavel, la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia se va marca un eveniment aniversar.
Credincioșii Eparhiei ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 18:35
(7878 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Accident rutier, trei persoane rănite

Marți, 25 iunie a.c., pe raza orașului Amara s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a trei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat, de 29 de ani, din județul Buzău, conducea un ansamblu auto pe ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 18:30
(3737 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Munteni Buzău: Beat la volan

Un bărbat de 57 de ani, din Munteni Buzău, a fost depistat de polițiștii ialomițeni în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși anterior consumase băuturi alcoolice. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 18:25
(6321 vizualizări - 0 comentarii)


Pescuit ilegal pe malul brațului Borcea

Marți, 25 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat un bărbat, de 68 de ani, din Fetești, în timp ce pescuia pe malul brațului Borcea cu ajutorul unei unelte de pescuit tip halău. În cauză, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 18:20
(3284 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...