Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Rebeca în Țara Culorilor

Rebeca în Țara Culorilor

Cele mai bune prietene ale Rebecăi Durilă sunt culorile. A descoperit lumea acuarelelor și a uleiurile cu câțiva ani în urmă, iar acum, la 10 ani, a organizat deja prima sa expoziție. «Piciorongii», «Adolescentele» și alte peste 100 de lucrări pictate de ea și-au făcut loc în sala mare a Casei Municipale de Cultură Urziceni, pentru ca toată lumea să le admire. Culorile i-au promis Rebecăi că o vor ajuta să-și îndeplinească visul, acela de putea strânge banii necesari amenajării unei băi în casa în care fetița locuiește împreună cu mama sa...

Un artist la debut Sala mare a Casei Municipale... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2023, 12:10 (4595 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Poliția din Slobozia caută autorul unei «tentative de furt»

De o săptămână

Poliția din Slobozia caută autorul unei «tentative de furt»

În urmă cu o săptămână, un filmuleț în care un tânăr încearcă să spargă un magazin din Slobozia în care se vinde cafea a făcut înconjurul internetului. Imaginile au ajuns și în atenția polițiștilor care au deschis în cauză un dosar penal. «Avem deja un cerc de suspecți...» susțin surse judiciare. Spațiul comercial se află în imediata apropiere a sediului Inspec­toratului de Poliție al Județului Ialomița.

Se caută autorul Oamenii legii au reacționat după ce imaginile cu încercarea hoțului de a pătrunde în micul spațiu comercial au apărut pe rețelele de socializare. Proprietarii magazinului... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2023, 13:20 (9218 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Școala Solară» de la Liceul Tehnologic Urziceni

«Școala Solară» de la Liceul Tehnologic Urziceni

Asociația «Pădurea Copiilor» a lansat vineri, 9 iunie 2023, Proiectul «Școala Solară», finanțat de OMV Petrom, în cadrul unui eveniment găzduit de Liceul Tehnologic Urziceni, la care au participat reprezentanți ai autorităților și instituțiilor locale și județene și membri ai comunității. «Suntem mândri să fim o instituție care promovează sustenabilitatea și pro­tecția mediului. Sistemul fotovoltaic nu este doar un panou solar pe un acoperiș. Este o sursă de inspirație pentru elevii noștri...» a declarat Andrei Pătrașcu, directorul Liceului în deschiderea evenimentului.

Un eveniment «verde»... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2023, 18:35 (10408 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Bolile cardiovasculare au ucis peste 2000 de pacienți

Anul trecut

Bolile cardiovasculare au ucis peste 2000 de pacienți

Într-un Raport oficial al Direcției de Sănătate Publică Ialomița privind morbiditatea generală la nivelul județului, se arată că bolile cardiovasculare au făcut peste 2000 de victime. În cele mai multe cazuri, 90% dintre pacienții care și-au pierdut viața din cauza acestor afecțiuni aveau peste 65 de ani.

Patologiile inimii iau vieți Patologiile cardiovasculare cuprind boli ale inimii și aparatului circulator. Cele mai comune sunt insuficiența cardiacă sau accidentul vascular cerebral. Datele arată că principalii factori care declan­șează apariția acestor afecțiuni sunt alimentația... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2023, 15:05 (10096 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Microbuze electrice pentru 26 de școli rurale

Consiliul Județean Ialomița a decis

Microbuze electrice pentru 26 de școli rurale

bonus: Acreditarea Spitalului Municipal Urziceni costă 400000 de lei

Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 8 iunie 2023, în cadrul unei ședințe ordinare desfășurate on-line, un proiect de hotărâre care prevede achiziționarea de microbuze electrice școlare pentru 26 de localități din județ. Investiția se derulează prin Planul Național de Redresare și Reziliență și are o valoare de 35,8 milioane de lei. Județul Ialomița participă la această investiție cu o cotă de cofinanțare de 85680 de lei.

Verde pentru microbuze electrice Ca urmare a lansării apelului de proiecte «Microbuze electrice pentru elevi», finanțat prin «Planul Național de Redresare și... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2023, 11:05 (12070 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vlădeni: Cultură de porumb distrusă de ciori

Vlădeni: Cultură de porumb distrusă de ciori

Peste 100 hectare de teren agricol cultivate cu porumb au fost distruse de ciori. Fermierul care le deține susține că paguba creată de păsări se ridică la peste 70 mii de lei. Ministerul Agriculturii vrea să ia măsuri pentru a limita impactul păsărilor asupra culturilor agricole.

A rămas fără porumbul proaspăt răsărit Fermierul păgubit, originar din Țăndărei, lucrează aproximativ 500 hectare de teren agricol, pe care le-a cultivat cu grâu, porumb și leguminoase. 100 hectare din suprafața totală a fost cultivată cu porumb, însă anul acesta cultura a fost distrusă de ciori. «Este primul... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2023, 15:05 (13148 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Reclamat la Parchet de polițiștii pe care a vrut să-i mituiască

Ialomița: Reclamat la Parchet de polițiștii pe care a vrut să-i mituiască

Pentru că a încălcat 3 legi referitoare la circulația pe drumurile publice, un șofer din Ialomița a încercat să scape de amenda pe care polițiștii au vrut să i-o aplice încercând să-i mituiască. Acesta a sfârșit însă sancționat de agenți și inculpat într-un dosar penal privind fapta de «dare de mită». Dosarul a fost trimis recent în judecată, după aproape 8 luni de la comiterea infracțiunii.

Sancționat cu 9000 de lei și un dosar penal Potrivit Rechizitoriului în baza căruia bărbatul a fost trimis în judecată, faptele s-au petrecut în noiembrie 2022, la Căzănești. Șoferul unei autoutilitare... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2023, 10:50 (14741 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Proiectul Tehnic pentru amenajarea Ștrandului Municipal, scos la licitație

Slobozia: Proiectul Tehnic pentru amenajarea Ștrandului Municipal, scos la licitație

După mai multe încercări nere­ușite de a concesiona Ștrandul Municipal unui investitor privat, administrația locală a Sloboziei a decis să reabiliteze obiectivul cu fonduri proprii. Astfel, municipalitatea scoate acum la licitație Proiectul Tehnic pentru moderni­zarea Ștrandului. Datele arată că firma câștigătoare va fi anunțată în cel mult două săptămâni, după finalizarea procedurii.

Încă o vară fără ștrand Din păcate, din cauza procedurilor în curs, nici vara aceasta Ștrandul Municipal din Slobozia nu va putea fi deschis. Cel mai probabil, dacă procedura de licitație privind Proiectul... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2023, 13:20 (13420 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un pacient internat la Spitalul Slobozia a vrut să «evadeze» din salon pe o schelă metalică

Geamuri sparte și amenințări

Un pacient internat la Spitalul Slobozia a vrut să «evadeze» din salon pe o schelă metalică

Un bărbat de 53 de ani, internat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pe Secția Chirurgie, a pus pe jar reprezentanții unității medicale, dar și polițiștii. Aflat în sevraj alcoolic, acesta a încercat să fugă din spital, folosind o schelă metalică. Incidentul se putea transforma într-o tragedie pentru pacient, dacă acesta nu era oprit la timp de către autorități.

Verificările sunt în curs
Pacientul, domiciliat în comuna Manasia, a ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia și a fost operat la un picior. Mare amator de alcool, acesta a intrat în sevraj pentru că nu a mai... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 23:30 (25448 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Rău-platnicii» l-au demis pe directorul Serviciului Public de Salubrizare

Amara, sabotată de către propriul Consiliu Local

«Rău-platnicii» l-au demis pe directorul Serviciului Public de Salubrizare

Joi, 15 iunie 2023, în cadrul unei ședințe extraordinare a Consiliului Local Amara, consilierii PSD, PNL  și PRO România au decis înlocuirea din funcție a directorului Serviciului Public de Salubrizare Amara. Proiectul de hotărâre a fost inițiat de către consilierul PRO România Valentin Moraru. Votul a fost contestat public de către angajații Serviciului Public de Salubrizare Amara, prezenți la ședință. Alexandru Nițu conduce de 4 ani Serviciul de Salubrizare al orașului, perioadă în care entitatea a devenit rentabilă. Noul director, numit interimar începând cu 1 iulie 2023, este Daniel Ionuț Mihai.

Linșaj administrativ la umbra legii... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 20:05 (15681 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Trei noutăți și o plecare importantă

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Trei noutăți și o plecare importantă

Antrenorul Adrian Mihalcea a revenit la Unirea Slobozia, iar suporterii așteaptă transferuri spectaculoase. Așa s-a întâmplat în urmă cu 2 ani, când galben-albaștrilor li s-au alăturat Coadă, Perju, Greu sau Cruceru. Cel puțin pentru moment, campania de achiziții nu arată la fel de spectaculos. Cosmin Bârnoi este un experimentat mijlocaș de bandă care a evoluat, în ultimele două sezoane, la Politehnica Timișoara. Bănățeanul de 25 de ani are experiență și în Liga I, unde a evoluat pentru ACS Poli Timișoara, Viitorul Constanța și Politehnica Iași. În sezonul precedent, Bârnoi a marcat 4 goluri pentru Poli Timișoara. O a doua achiziție este Mihai Șandru, fundaș stânga venit de la Progresul Spartac... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 18:25 (7240 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procurorii trag de timp în dosarul «CAR Învățământ Slobozia»

Cercetările bat pasul pe loc

Procurorii trag de timp în dosarul «CAR Învățământ Slobozia»

Plimbat între IPJ Ialomița, Parchetul de pe lângă Tribu­nalul Ialomița și Direcția Națională Anticorupție, dosarul «CAR Învățământ Slobozia» pare «uitat» în sertarele organelor judiciare. Princi­palele suspecte ale cauzei sunt în continuare în libertate, iar avansarea cercetărilor este blocată de o serie de vicii de procedură reclamate de actuala conducere a entității financiare ne­bancare. Reamintim faptul că prejudiciul creat în această speță se ridică la peste 49 milioane de lei și a fost creat pe parcursul a două decenii.

Trebuie refăcută o parte din urmărirea penală Într-o informare... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 17:10 (31668 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

SPORT

Revine Covaciu, pleacă șase jucătoare

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia

Revine Covaciu, pleacă șase jucătoare

CSM Unirea Slobozia continuă în eșalonul secund și, conform conducerii, își dorește să promoveze în Liga Florilor, obiectiv susținut de Primăria Slobozia, principalul finanțator. Primul pas a fost alegerea noului antrenor, după despărțirea, cerută și de noi, de profesorul Constantin Frîncu. Noul tehnician va fi, în proporție de 99%, Gheorghe Covaciu, cel care a pregătit echipa noastră în perioada 2017-2020. Covaciu a trăit, alături de echipa noastră, o retrogradare, dar și o promovare imediată. Revine la Slobozia pentru un nou obiectiv îndrăzneț, promovarea în Liga Florilor. Țintă greu de atins, având în vedere transferu­rile făcute de Galați, Slatina sau, chiar Deva, Iași și Ploiești. Dar reputatul... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 14:40 (9737 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ialomițenii încă mai speră

Fotbal, baraj Liga a III-a, Bărăganul Ciulnița-Dunărea Giurgiu 1-1

Ialomițenii încă mai speră

În ciuda ploii, terenul de fotbal din Ciulnița a fost înțesat de spectatori. Sâmbătă, 17 iunie 2023, Bărăganul Ciulnița, campioana județului Ialomița, a jucat primul act al unei eventuale prezențe în Liga a III-a. Echipa antrenată de Cosmin Pană a pornit meciul în următoarea formulă: Băluța-Voicu, Săvulescu, Bucurică, Fătu-Mazilu, Topală, I. Cositoru-Mihalcea, G. Cositoru, Băbeanu. Meciul a început într-o notă de echilibru, adăugându-se, pe măsura trecerii timpului, un plus de incisivitate al oaspeților. Omul reprizei a fost portarul Ciulniței, Băluță, cu 3 intervenții în situații critice. Cu toate acestea, Ciulnița este echipa care mișcă tabela. În minutul 35, Topală realizează una dintre cascadele... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 12:50 (5012 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Călin Munteanu, campion național «U12» la dublu și medaliat cu bronz la simplu

Tenis de câmp

Călin Munteanu, campion național «U12» la dublu și medaliat cu bronz la simplu

Tenisul de câmp din Slobozia propune, an de an, nume noi care fac treabă bună în competițiile rezervate copiilor. Săptămâna trecută, Centrul Național de Tenis din București a găzduit Campionatul Național Individual al ca­tegoriei sub 12 ani. Pe tablourile masculine s-a remarcat Călin Munteanu, sportiv legitimat la CSM Unirea Slobozia. Alături de colegul său, timișoreanul Ștefan Szabo, Călin a cucerit, fără probleme, titlul de Campion Național la dublu. Competiția la simplu a fost mult mai interesantă. În primul tur, Călin a trecut în două seturi de Ștefan Bolovan de la Academia «Florin Mergea», iar în turul 2 l-a învins, la fel de lejer, pe craioveanul Daniel Goldiș. Călin Munteanu a trecut, tot... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 11:10 (10577 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

8000 de ialomițeni testați pentru hepatitele virale B și C

Campanie de screening

8000 de ialomițeni testați pentru hepatitele virale B și C

Campania de testare privind depistarea cazurilor de hepatită virală B și C la nivelul județului Ialomița se apropie de final. Medicii coordonatori ai activităților de screening susțin faptul că peste 8000 de ialomițeni au fost testați în cabinetele medicilor de familie, fiind descoperiți 200 de pacienți pozitivi pentru ambele tipuri de hepatită. «Toate cazurile pozitive beneficiază de monitorizare în cadrul spitalelor mari din Capitală, partenere ale campaniei!» susține medicul Andreia Radu, președintele Asociației Medicilor de Familie Ialomița.

Screening pentru depistarea cazurilor de hepatită... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2023, 15:10 (13404 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița a băut apă «cu depășiri ale parametrilor de potabilitate»

În anul 2022, conform unui raport al Direcției de Sănătate Publică

Ialomița a băut apă «cu depășiri ale parametrilor de potabilitate»

Raportul privind calitatea apei al Direcției de Sănătate Publică pentru anul 2022 reflectă aceeași situație îngrijorătoare din ultimii 30 de ani. Potrivit datelor oficiale colectate și ana­lizate de către instituție, toate cele 59 de sisteme de alimentare cu apă din mediu rural au furnizat apă potabilă la para­metri care au depășit limitele legale stabilite prin Legea 458, privind calitatea apei potabile. Situații simi­lare s-a înregistrat și în cazul marilor aglomerații urbane din Ialomița. Printre de­pășirile semnalate în raport se numără cele la clorul rezidual liber, amoniu, sodiu și mangan. De asemenea, în unele cazuri a fost constatată prezența E-coli și a bacteriilor coliforme.

... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2023, 10:55 (18608 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Infrastructură rutieră de 1,5 milioane de euro la Țăndărei

Infrastructură rutieră de 1,5 milioane de euro la Țăndărei

Administrația din Țăn­dărei a semnat la sfârșitul lunii mai 2023 un contract de finanțare de 1,5 milioane de euro pentru reabilitarea infrastructurii rutiere a orașului, finan­țarea fiind obținută în cadrul Programului «Anghel Saligny». Investițiile vor completa lucrările de asfaltare deja inițiate la nivelul orașului. «În baza acestui contract se va asigura cofinanțarea reabilitării infrastructurii rutiere a orașului nostru!» declară Cristian Roman, primarul Țăndăreiului.

«Anghel Saligny» să trăiască! Pe 29 mai 2023, primarul Cristian Roman a semnat contractul de finanțare pentru reabilitarea... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2023, 12:50 (14192 vizualizări - 8 comentarii)

REPORTAJ

«Atelierul de traforaj» al Catedralei Urziceni

«Atelierul de traforaj» al Catedralei Urziceni

Atelierul Grupului de Cateheză «Vlăstare Ortodoxe» se des­chide în fiecare zi de vineri, înainte de prânz, în Catedrala din Urziceni. Atunci biserica se umple de copii care aleg benevol să facă ceva pentru ei și pentru ceilalți. Spun «Doamne ajută!», se închină la icoane, își dau ghionturi, povestesc ce teme mai au la școală și... se apucă de lucru. Iar din mâinile lor ies obiecte traforate, cruci de lemn șlefuite, brelocuri din piele și portofele pe care copiii le vând pentru a face daruri altor copii, mai puțini norocoși. Grupul de Cateheză a fost înființat în urmă cu 8 ani, de către preotul Bogdan Ionuț Stancu. Iar acum povestea merge mai departe, din biserică înspre noi toți.

... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2023, 13:20 (10290 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Fetești organizează primul festival pescăresc

Primăria Fetești organizează primul festival pescăresc

Administrația locală din Fetești anunță organizarea unui festival pescăresc dedicat acestei îndeletniciri. «Vrem să punem bazele unui proiect care să va­lorifice potențialul zonei. Avem semnale din partea tuturor celor care iubesc pescuitul că orașul Fetești merită să beneficieze de un asemenea festival!» a declarat public Laurențiu Șonchereche.

Încă un festival După modelul administrațiilor din Slobozia și Amara, administrația din Fetești încearcă să susțină o serie de evenimente care să pună în valoare potențialul turistic al zonei. Una dintre inițiative vizează susținerea unui festival... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2023, 15:40 (15150 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
274 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Incendiu la o casă din cauza unei lumânări

În dimineața zilei de luni, 19 iulie a.c., pompierii au intervenit la Fetești pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la o casă de locuit. Două echipaje de salvatori cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2021, 13:10
(2545 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Un copil de 3 ani a murit după ce a fost călcat de un autobuz

Duminică, 18 iulie a.c., un copil de 3 ani a murit după ce a fost călcat de un autobuz. Șoferul autovehicului, un bărbat de 51 de ani, circula în interiorul localității moment în care l-a acroșat pe minor ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2021, 22:30
(7771 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Ați văzut-o?

IPJ Ialomița: Ați văzut-o?

Polițiștii ialomițeni efectuează căutări în vederea depistării unei minore de 16 ani, care a plecat de la domiciliul din comuna Bordușani și nu a mai revenit până în prezent. În cursul zilei de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2021, 20:35
(5719 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 nou caz de COVID-19 în județul Ialomița!

Duminică, 18 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10796, fiind înregistrat 1 nou caz de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2021, 17:10
(3472 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Minori depistați de polițiști conducând pe drumurile publice

În noaptea de joi spre vineri, 15/16 iulie a.c, polițiștii din Ion Roată au depistat, pe raza comunei Manasia, un autoturism ce avea o deplasare necorespunzătoare. Oamenii legii au tras pe dreapta respectivul ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2021, 19:40
(6750 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

Din cauza lucrărilor de reparații și întreținere a rețelelor electrice, E-Distribuiție Dobrogea anunță sistarea parțială a furnizării energiei electrice în anumite zone din județ. Astfel, în perioada 1 ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2021, 19:15
(5310 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: La volan în stare de ebrietate

În seara zilei de joi, 15 iulie a.c., un bărbat de 36 de ani s-a ales cu un dosar penal, fiind depistat în trafic în stare de ebrietate. Polițiștii l-au tras pe dreapta pe raza comunei Gârbovi și, întrucât ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2021, 19:05
(3115 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Starea tehnică a autovehiculelor, verificată de polițiști

În perioada 14-15 iulie a.c., polițiștii ialomițeni și reprezentanții Registrului Auto Român au realizat ample controale în trafic, privind starea tehnică a autovehiculelor. În urma verificărilor, au fost ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2021, 18:50
(2103 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Vineri, 16 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2021, 17:05
(2585 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări la bugetul consolidat de 84,41 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița precizează printr-un comunicat că, în luna iunie 2021, la bugetul general consolidat s-au încasat venituri nete în sumă totală de 84,41 milioane de ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2021, 19:15
(2413 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Inspecția Fiscală, la raport

Activitatea de Inspecție Fiscală din cadrul AJFP Ialomița a efectuat, în luna iunie a.c., 27 de controale la contribuabili persoane fizice și juridice, respectiv 11 la contribuabili persoane juridice și ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2021, 17:20
(2651 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă pune la dispoziția șomerilor din județ 289 de noi locuri de muncă, cele mai multe fiind destinate persoanelor calificate într-o meserie. Detalii suplimentare ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2021, 16:45
(3214 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Joi, 15 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2021, 16:15
(1472 vizualizări - 0 comentarii)


Într-o singură zi, polițiștii ialomițeni au depistat trei șoferi cu permisele «suspendate»

Marți, 13 iulie a.c., polițiștii Secției Nr. 4 Poliție Rurală Coșereni, în timp ce desfășurau activități de control în cadrul unui filtru rutier în zona Popasului Sinești, au oprit un autoturism ce se deplasa ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2021, 19:15
(4673 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 62000 de lei

Pe parcursul ultimelor 24 de ore, polițiștii ialomițeni au fost solicitați să intervină la 84 de evenimente, dintre care 81 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, totodată, fiind ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2021, 19:05
(2490 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Miercuri, 14 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2021, 16:35
(1551 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de înscrieri în Programul pentru susținerea producției de legume în spații protejate-2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește fermierilor că, până la data de 20 iulie 2021 inclusiv, pot depune cererea de înscriere în Programul pentru susținerea producției de ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2021, 15:45
(5105 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Publicitate online a fost actualizată!

Secțiunea Publicitate online a fost actualizată!

13 Iulie 2021, 20:05


AJFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea Formularului 097/Noi instrucțiuni de completare a Formularelor 208, 209 și 253

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că marți, 20 iulie 2021, este termenul limită pentru depunerea notificării pentru aplicarea/încetarea aplicării sistemului ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2021, 17:20
(8550 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 caz nou de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 13 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10796, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2021, 16:45
(2945 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Băut și fără permis, la volan. A devenit agresiv la spital!

Luni, 12 iulie a.c., în jurul orelor 23,00, polițiștii rutieri din Țăndărei au oprit în trafic un autoturism care circula fără a avea puse în funcțiune luminile de întâlnire. La volanul autovehiculului ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2021, 15:35
(2103 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Sudiți, dispărut

Bărbat din Sudiți, dispărut

Polițiștii din cadrul Postului de Poliție Sudiți desfășoară activități specifice pentru depistarea unui bărbat, în vârstă de 63 de ani, care a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit. Sesizarea a fost ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2021, 15:20
(1860 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de disconfort termic accentuat și caniculă

Ialomița: Cod Galben de disconfort termic accentuat și caniculă

Administrația Națională de Meteorologie a emis un Cod Galben de disconfort termic accentuat și caniculă pentru mai multe județe, printre care și Ialomița, pentru marți/miercuri, 13/14 iulie ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2021, 14:20
(1546 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Marți, 13! Ghinionul poate fi prevenit!»

Multe persoane sunt superstițioase și consideră ziua de «Marți, 13» o zi cu ghinion, dar se întâmplă uneori să ne facem și singuri «ghinionul» prin faptul că nu suntem destul de bine informați. Începând ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2021, 19:25
(3476 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Slobozia, drogat la volanul unui autoturism

Duminică seară, 11 iulie a.c., în jurul orelor 21,00, polițiștii din Slobozia au oprit, pentru control, un autoturism condus de un tânăr de 19 ani, din Slobozia. Întrucât șoferul avea un comportament ciudat ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2021, 17:35
(2614 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Duminică, 11 iulie a.c., în jurul orelor 11,00, polițiștii din Urziceni, aflându-se în executarea serviciului de îndrumare și control al traficului rutier pe raza municipiului, au depistat în trafic un ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2021, 17:25
(2041 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 caz nou de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 12 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10795, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2021, 16:35
(2724 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la o casă din Borănești și la o firmă de termopane din Fetești

Sâmbătă, 10 iulie a.c., în jurul orelor 13,55, salvatorii din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au intervenit în comuna Borănești, pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la o casă ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2021, 14:25
(6589 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: Incendiere intenționată a miriștei de grâu

Sâmbătă, 10 iulie a.c., în jurul orelor 13,20, salvatorii din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă pentru localizarea și lichidarea unui ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2021, 14:20
(3712 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Pisoi salvați de pompieri

Sâmbătă, 10 iulie a.c., doi pui de pisică au căzut într-o fântână dezafectată din Rădulești. Animăluțele au fost salvate de pompieri, aceștia intervenind cu mijloacele din dotare la fântâna cu o adâncime ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2021, 14:15
(3408 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...