Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Bolile cardiovasculare au ucis peste 2000 de pacienți

Anul trecut

Bolile cardiovasculare au ucis peste 2000 de pacienți

Într-un Raport oficial al Direcției de Sănătate Publică Ialomița privind morbiditatea generală la nivelul județului, se arată că bolile cardiovasculare au făcut peste 2000 de victime. În cele mai multe cazuri, 90% dintre pacienții care și-au pierdut viața din cauza acestor afecțiuni aveau peste 65 de ani.

Patologiile inimii iau vieți Patologiile cardiovasculare cuprind boli ale inimii și aparatului circulator. Cele mai comune sunt insuficiența cardiacă sau accidentul vascular cerebral. Datele arată că principalii factori care declan­șează apariția acestor afecțiuni sunt alimentația... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2023, 15:05 (10095 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Microbuze electrice pentru 26 de școli rurale

Consiliul Județean Ialomița a decis

Microbuze electrice pentru 26 de școli rurale

bonus: Acreditarea Spitalului Municipal Urziceni costă 400000 de lei

Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 8 iunie 2023, în cadrul unei ședințe ordinare desfășurate on-line, un proiect de hotărâre care prevede achiziționarea de microbuze electrice școlare pentru 26 de localități din județ. Investiția se derulează prin Planul Național de Redresare și Reziliență și are o valoare de 35,8 milioane de lei. Județul Ialomița participă la această investiție cu o cotă de cofinanțare de 85680 de lei.

Verde pentru microbuze electrice Ca urmare a lansării apelului de proiecte «Microbuze electrice pentru elevi», finanțat prin «Planul Național de Redresare și... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2023, 11:05 (12070 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vlădeni: Cultură de porumb distrusă de ciori

Vlădeni: Cultură de porumb distrusă de ciori

Peste 100 hectare de teren agricol cultivate cu porumb au fost distruse de ciori. Fermierul care le deține susține că paguba creată de păsări se ridică la peste 70 mii de lei. Ministerul Agriculturii vrea să ia măsuri pentru a limita impactul păsărilor asupra culturilor agricole.

A rămas fără porumbul proaspăt răsărit Fermierul păgubit, originar din Țăndărei, lucrează aproximativ 500 hectare de teren agricol, pe care le-a cultivat cu grâu, porumb și leguminoase. 100 hectare din suprafața totală a fost cultivată cu porumb, însă anul acesta cultura a fost distrusă de ciori. «Este primul... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2023, 15:05 (13148 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Reclamat la Parchet de polițiștii pe care a vrut să-i mituiască

Ialomița: Reclamat la Parchet de polițiștii pe care a vrut să-i mituiască

Pentru că a încălcat 3 legi referitoare la circulația pe drumurile publice, un șofer din Ialomița a încercat să scape de amenda pe care polițiștii au vrut să i-o aplice încercând să-i mituiască. Acesta a sfârșit însă sancționat de agenți și inculpat într-un dosar penal privind fapta de «dare de mită». Dosarul a fost trimis recent în judecată, după aproape 8 luni de la comiterea infracțiunii.

Sancționat cu 9000 de lei și un dosar penal Potrivit Rechizitoriului în baza căruia bărbatul a fost trimis în judecată, faptele s-au petrecut în noiembrie 2022, la Căzănești. Șoferul unei autoutilitare... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2023, 10:50 (14737 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Proiectul Tehnic pentru amenajarea Ștrandului Municipal, scos la licitație

Slobozia: Proiectul Tehnic pentru amenajarea Ștrandului Municipal, scos la licitație

După mai multe încercări nere­ușite de a concesiona Ștrandul Municipal unui investitor privat, administrația locală a Sloboziei a decis să reabiliteze obiectivul cu fonduri proprii. Astfel, municipalitatea scoate acum la licitație Proiectul Tehnic pentru moderni­zarea Ștrandului. Datele arată că firma câștigătoare va fi anunțată în cel mult două săptămâni, după finalizarea procedurii.

Încă o vară fără ștrand Din păcate, din cauza procedurilor în curs, nici vara aceasta Ștrandul Municipal din Slobozia nu va putea fi deschis. Cel mai probabil, dacă procedura de licitație privind Proiectul... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2023, 13:20 (13417 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un pacient internat la Spitalul Slobozia a vrut să «evadeze» din salon pe o schelă metalică

Geamuri sparte și amenințări

Un pacient internat la Spitalul Slobozia a vrut să «evadeze» din salon pe o schelă metalică

Un bărbat de 53 de ani, internat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pe Secția Chirurgie, a pus pe jar reprezentanții unității medicale, dar și polițiștii. Aflat în sevraj alcoolic, acesta a încercat să fugă din spital, folosind o schelă metalică. Incidentul se putea transforma într-o tragedie pentru pacient, dacă acesta nu era oprit la timp de către autorități.

Verificările sunt în curs
Pacientul, domiciliat în comuna Manasia, a ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia și a fost operat la un picior. Mare amator de alcool, acesta a intrat în sevraj pentru că nu a mai... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 23:30 (25448 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Rău-platnicii» l-au demis pe directorul Serviciului Public de Salubrizare

Amara, sabotată de către propriul Consiliu Local

«Rău-platnicii» l-au demis pe directorul Serviciului Public de Salubrizare

Joi, 15 iunie 2023, în cadrul unei ședințe extraordinare a Consiliului Local Amara, consilierii PSD, PNL  și PRO România au decis înlocuirea din funcție a directorului Serviciului Public de Salubrizare Amara. Proiectul de hotărâre a fost inițiat de către consilierul PRO România Valentin Moraru. Votul a fost contestat public de către angajații Serviciului Public de Salubrizare Amara, prezenți la ședință. Alexandru Nițu conduce de 4 ani Serviciul de Salubrizare al orașului, perioadă în care entitatea a devenit rentabilă. Noul director, numit interimar începând cu 1 iulie 2023, este Daniel Ionuț Mihai.

Linșaj administrativ la umbra legii... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 20:05 (15673 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Trei noutăți și o plecare importantă

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Trei noutăți și o plecare importantă

Antrenorul Adrian Mihalcea a revenit la Unirea Slobozia, iar suporterii așteaptă transferuri spectaculoase. Așa s-a întâmplat în urmă cu 2 ani, când galben-albaștrilor li s-au alăturat Coadă, Perju, Greu sau Cruceru. Cel puțin pentru moment, campania de achiziții nu arată la fel de spectaculos. Cosmin Bârnoi este un experimentat mijlocaș de bandă care a evoluat, în ultimele două sezoane, la Politehnica Timișoara. Bănățeanul de 25 de ani are experiență și în Liga I, unde a evoluat pentru ACS Poli Timișoara, Viitorul Constanța și Politehnica Iași. În sezonul precedent, Bârnoi a marcat 4 goluri pentru Poli Timișoara. O a doua achiziție este Mihai Șandru, fundaș stânga venit de la Progresul Spartac... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 18:25 (7240 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procurorii trag de timp în dosarul «CAR Învățământ Slobozia»

Cercetările bat pasul pe loc

Procurorii trag de timp în dosarul «CAR Învățământ Slobozia»

Plimbat între IPJ Ialomița, Parchetul de pe lângă Tribu­nalul Ialomița și Direcția Națională Anticorupție, dosarul «CAR Învățământ Slobozia» pare «uitat» în sertarele organelor judiciare. Princi­palele suspecte ale cauzei sunt în continuare în libertate, iar avansarea cercetărilor este blocată de o serie de vicii de procedură reclamate de actuala conducere a entității financiare ne­bancare. Reamintim faptul că prejudiciul creat în această speță se ridică la peste 49 milioane de lei și a fost creat pe parcursul a două decenii.

Trebuie refăcută o parte din urmărirea penală Într-o informare... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 17:10 (31662 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

SPORT

Revine Covaciu, pleacă șase jucătoare

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia

Revine Covaciu, pleacă șase jucătoare

CSM Unirea Slobozia continuă în eșalonul secund și, conform conducerii, își dorește să promoveze în Liga Florilor, obiectiv susținut de Primăria Slobozia, principalul finanțator. Primul pas a fost alegerea noului antrenor, după despărțirea, cerută și de noi, de profesorul Constantin Frîncu. Noul tehnician va fi, în proporție de 99%, Gheorghe Covaciu, cel care a pregătit echipa noastră în perioada 2017-2020. Covaciu a trăit, alături de echipa noastră, o retrogradare, dar și o promovare imediată. Revine la Slobozia pentru un nou obiectiv îndrăzneț, promovarea în Liga Florilor. Țintă greu de atins, având în vedere transferu­rile făcute de Galați, Slatina sau, chiar Deva, Iași și Ploiești. Dar reputatul... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 14:40 (9734 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ialomițenii încă mai speră

Fotbal, baraj Liga a III-a, Bărăganul Ciulnița-Dunărea Giurgiu 1-1

Ialomițenii încă mai speră

În ciuda ploii, terenul de fotbal din Ciulnița a fost înțesat de spectatori. Sâmbătă, 17 iunie 2023, Bărăganul Ciulnița, campioana județului Ialomița, a jucat primul act al unei eventuale prezențe în Liga a III-a. Echipa antrenată de Cosmin Pană a pornit meciul în următoarea formulă: Băluța-Voicu, Săvulescu, Bucurică, Fătu-Mazilu, Topală, I. Cositoru-Mihalcea, G. Cositoru, Băbeanu. Meciul a început într-o notă de echilibru, adăugându-se, pe măsura trecerii timpului, un plus de incisivitate al oaspeților. Omul reprizei a fost portarul Ciulniței, Băluță, cu 3 intervenții în situații critice. Cu toate acestea, Ciulnița este echipa care mișcă tabela. În minutul 35, Topală realizează una dintre cascadele... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 12:50 (5012 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Călin Munteanu, campion național «U12» la dublu și medaliat cu bronz la simplu

Tenis de câmp

Călin Munteanu, campion național «U12» la dublu și medaliat cu bronz la simplu

Tenisul de câmp din Slobozia propune, an de an, nume noi care fac treabă bună în competițiile rezervate copiilor. Săptămâna trecută, Centrul Național de Tenis din București a găzduit Campionatul Național Individual al ca­tegoriei sub 12 ani. Pe tablourile masculine s-a remarcat Călin Munteanu, sportiv legitimat la CSM Unirea Slobozia. Alături de colegul său, timișoreanul Ștefan Szabo, Călin a cucerit, fără probleme, titlul de Campion Național la dublu. Competiția la simplu a fost mult mai interesantă. În primul tur, Călin a trecut în două seturi de Ștefan Bolovan de la Academia «Florin Mergea», iar în turul 2 l-a învins, la fel de lejer, pe craioveanul Daniel Goldiș. Călin Munteanu a trecut, tot... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 11:10 (10576 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

8000 de ialomițeni testați pentru hepatitele virale B și C

Campanie de screening

8000 de ialomițeni testați pentru hepatitele virale B și C

Campania de testare privind depistarea cazurilor de hepatită virală B și C la nivelul județului Ialomița se apropie de final. Medicii coordonatori ai activităților de screening susțin faptul că peste 8000 de ialomițeni au fost testați în cabinetele medicilor de familie, fiind descoperiți 200 de pacienți pozitivi pentru ambele tipuri de hepatită. «Toate cazurile pozitive beneficiază de monitorizare în cadrul spitalelor mari din Capitală, partenere ale campaniei!» susține medicul Andreia Radu, președintele Asociației Medicilor de Familie Ialomița.

Screening pentru depistarea cazurilor de hepatită... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2023, 15:10 (13403 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a băut apă «cu depășiri ale parametrilor de potabilitate»

În anul 2022, conform unui raport al Direcției de Sănătate Publică

Ialomița a băut apă «cu depășiri ale parametrilor de potabilitate»

Raportul privind calitatea apei al Direcției de Sănătate Publică pentru anul 2022 reflectă aceeași situație îngrijorătoare din ultimii 30 de ani. Potrivit datelor oficiale colectate și ana­lizate de către instituție, toate cele 59 de sisteme de alimentare cu apă din mediu rural au furnizat apă potabilă la para­metri care au depășit limitele legale stabilite prin Legea 458, privind calitatea apei potabile. Situații simi­lare s-a înregistrat și în cazul marilor aglomerații urbane din Ialomița. Printre de­pășirile semnalate în raport se numără cele la clorul rezidual liber, amoniu, sodiu și mangan. De asemenea, în unele cazuri a fost constatată prezența E-coli și a bacteriilor coliforme.

... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2023, 10:55 (18608 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Infrastructură rutieră de 1,5 milioane de euro la Țăndărei

Infrastructură rutieră de 1,5 milioane de euro la Țăndărei

Administrația din Țăn­dărei a semnat la sfârșitul lunii mai 2023 un contract de finanțare de 1,5 milioane de euro pentru reabilitarea infrastructurii rutiere a orașului, finan­țarea fiind obținută în cadrul Programului «Anghel Saligny». Investițiile vor completa lucrările de asfaltare deja inițiate la nivelul orașului. «În baza acestui contract se va asigura cofinanțarea reabilitării infrastructurii rutiere a orașului nostru!» declară Cristian Roman, primarul Țăndăreiului.

«Anghel Saligny» să trăiască! Pe 29 mai 2023, primarul Cristian Roman a semnat contractul de finanțare pentru reabilitarea... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2023, 12:50 (14192 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Atelierul de traforaj» al Catedralei Urziceni

«Atelierul de traforaj» al Catedralei Urziceni

Atelierul Grupului de Cateheză «Vlăstare Ortodoxe» se des­chide în fiecare zi de vineri, înainte de prânz, în Catedrala din Urziceni. Atunci biserica se umple de copii care aleg benevol să facă ceva pentru ei și pentru ceilalți. Spun «Doamne ajută!», se închină la icoane, își dau ghionturi, povestesc ce teme mai au la școală și... se apucă de lucru. Iar din mâinile lor ies obiecte traforate, cruci de lemn șlefuite, brelocuri din piele și portofele pe care copiii le vând pentru a face daruri altor copii, mai puțini norocoși. Grupul de Cateheză a fost înființat în urmă cu 8 ani, de către preotul Bogdan Ionuț Stancu. Iar acum povestea merge mai departe, din biserică înspre noi toți.

... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2023, 13:20 (10289 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Fetești organizează primul festival pescăresc

Primăria Fetești organizează primul festival pescăresc

Administrația locală din Fetești anunță organizarea unui festival pescăresc dedicat acestei îndeletniciri. «Vrem să punem bazele unui proiect care să va­lorifice potențialul zonei. Avem semnale din partea tuturor celor care iubesc pescuitul că orașul Fetești merită să beneficieze de un asemenea festival!» a declarat public Laurențiu Șonchereche.

Încă un festival După modelul administrațiilor din Slobozia și Amara, administrația din Fetești încearcă să susțină o serie de evenimente care să pună în valoare potențialul turistic al zonei. Una dintre inițiative vizează susținerea unui festival... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2023, 15:40 (15139 vizualizări - 2 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Cu Brusli la gardul care nu există

Cu Brusli la gardul care nu există

Ionuț Răileanu ocupă din 2007 vreo 80 mp de teren dintre Căminul Cultural din Slobozia Nouă și Experience Market SRL, ăl mai falnic magazin cu de toate din cartier. Săptămâna trecută, administrația locală l-a somat să elibereze terenul și a bătut țăruși de la limita de proprietate. «E o mojicie!» susține Ionuț Răileanu.

Ulciorul merge de multe ori la apă Ionuț Răileanu a fost consilier local PSD. Și e om de afaceri! Spre exemplu, a câștigat un contract de 9,7 milioane de lei pentru reabilitarea Plajei «Zorilor» de la Amara... Dar de început, a început de jos! Când n-a mai avut pesedeul... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2023, 10:55 (16261 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Seceta pedologică afectează culturile de porumb și grâu

Ialomița: Seceta pedologică afectează culturile de porumb și grâu

bonus: Proiecte de investiții în irigații, abandonate

În ciuda precipitațiilor înregistrate în ultima perioadă, județul Ialomița continuă să fie afectat de lipsa apei în sol. Fenomenul denumit de specialiștii în agrometeorologie «secetă pedologică» afectează în special culturile de porumb și grâu, se arată într-un raport oficial al Administrației Naționale de Meteorologie. O alternativă pentru ca aceste culturi să nu fie afectate o reprezintă irigațiile. Potrivit Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare, la nivelul județului nostru, în acest an agricol, suprafața pregătită pentru irigații este de 95 mii de hectare.

Culturile agricole au nevoie de apă... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2023, 15:05 (14849 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Statuile «uitate» ale administrației locale din Slobozia

Statuile «uitate» ale administrației locale din Slobozia

bonus: Statuia lui «Moș Crăciun» așteaptă verdictul Curții Supreme de Justiție

Două statui comandate de administrația locală din Slobozia, cu mai bine de 20 ani în urmă, așteaptă de tot atâta timp să fie ridicate din curtea sculptorului care le-a realizat și expuse publicului. Lucrările poartă semnătura artistului Gabriel Manole și se află în curtea acestuia din localitatea Perieți. Reprezentanții municipalității caută acum în evidențele Primăriei Slobozia documentele îm baza cărora execuția statuilor a fost remunerată, astfel încât acestea să fie incluse în inventarul instituției și, apoi, valorificate în sensul expunerii publice.

În așteptarea statuilor plătite... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2023, 11:10 (12919 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Surprinși în flagrant la furat de fier

Un feteștean de 55 ani a alertat Poliția în momentul în care a surprins două persoane care sustrăgeau fier de pe terenul său, unde deține o fundație pentru casă. La fața locului s-a deplasat o patrulă de ...[citește_toată_știrea]

3 August 2011, 07:03
(4266 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Primarul Sloboziei îl felicită pe elevul Octav Drăgoi, medaliat cu aur la Olimpiada Internațională de Matematică

Printr-un comunicat de presă, primarul Sloboziei, Gabi Ionașcu, felicită remarcabila performanță a elevului slobozean Octav Drăgoi, care a obținut medalia de aur la Olimpiada Internațională de Matematică ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 12:22
(9439 vizualizări - 4 comentarii)


Munteni Buzău: S-au autoaprins furajele

În după-amiaza zilei de sîmbătă, 30 iulie, pompierii militari de la Garda Slobozia au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la depozitul de furaje al unui cetățean din localitatea ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 12:16
(8218 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Adeverințe pentru cultivatorii de tutun care accesează credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură eliberează adeverințe către Beneficiarii schemei de plată națională directă complementară decuplată de producție, pentru suprafața cultivată cu tutun ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 12:11
(11761 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A intrat într-o căruță nesemnalizată

Poliția Fetești a fost sesizată vineri, 29 iulie a.c., cu privire la faptul că pe DN3B s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 38 ani, din ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 12:09
(9209 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de aproape 90000 lei în două zile

În cadrul acțiunilor desfășurate la sfîrșit de săptămînă, polițiștii rutieri au aplicat 276 sancțiuni contravenționale, au reținut în vederea suspendării 14 permise de conducere și au retras 10 certificate ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 11:31
(8027 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Declarația 112, depusă doar on-line cu certificat digital

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabilor că «Declarația 112-privind plata contribuțiilor sociale, a impozitului pe venit și evidența angajaților asigurați» se va depune ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 11:28
(10736 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: O hoață din buzunare, identificată de polițiști

Un bărbat de 52 ani, din Pogoanele-Buzău a sesizat Poliția Urziceni, prin 112, cu privire la faptul că în timp ce se afla pe strada Poștei din localitate, persoane necunoscute i-au sustras din buzunar suma ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 11:27
(5762 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți efectuate către fermieri

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că a plătit, în perioada 27.07.2011-28.07.2011, suma de 187,9 milioane euro pentru măsuri delegate din Programul Național de Dezvoltare Rurală ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 11:22
(10304 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: A furat 16 capace de canalizare

Polițiștii cercetează un bărbat de 47 ani pentru săvîrșirea infracțiunii de furt. În urma investigațiilor desfășurate de către agenții Postului de Poliție Maia, privind furtul din data de 12 iulie a.c. ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 11:20
(7924 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 148 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 2 august 2011, sînt disponibile 148 locuri de muncă vacante. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 11:02
(7862 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Fără permise, la volan

Vineri seara, 29 iulie a.c., agenții Postului de Poliție Sălcioara au depistat în trafic, pe raza comunei, un localnic în vîrstă de 44 ani, care conducea un autoturism, deși figura în bazele de date ale ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 10:59
(5866 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Faza zonală a concursurilor serviciilor profesioniste pentru situații de urgență

În perioada 1-3 august 2011, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița este gazda fazei zonale a concursurilor serviciilor profesioniste pentru situații de urgență ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 10:58
(8011 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Beat la volan

Polițiștii au identificat în trafic un bărbat de 46 ani, din comuna Dridu, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu. Întrucît șoferul emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 10:43
(8630 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Trei minori furau din curte!

Agenții Postului de Poliție Reviga au fost sesizați duminică 31 iulie a.c. despre faptul că trei persoane au pătruns în curtea unei locuințe de pe raza comunei și sustrag bunuri. Polițiștii s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 10:41
(6094 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga furt


Săveni: Tînăr de 17 ani, beat la volan s-a răsturnat cu mașina în șanț

Poliția Țăndărei a fost sesizată joi, 28 iulie a.c. despre faptul că pe strada Frățilești din comuna Săveni se află răsturnat un autoturism. Din cercetări s-a stabilit că autoturismul prezintă avarii multiple ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 09:03
(5033 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Hoți identificați de polițiști

Doi tineri de 18, respectiv 21 ani, sînt cercetați de polițiști pentru săvîrșirea infracțiunii de furt calificat. Agenții Postului de Poliție Bordușani au fost sesizați vineri, 29 iulie a.c., de către un ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 09:01
(8710 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bordușani furt


Ialomița: Biciclist acroșat de un șofer de 80 ani

Joi, 28 iulie a.c., pe DN2, la km 38+500 m, în afara localității Movilița s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat în vîrstă de 80 ani, din București ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 08:55
(6668 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Grav accident de circulație soldat cu doi adolescenți morți

Coșereni: Grav accident de circulație soldat cu doi adolescenți morți

Joi, 28 iulie a.c., în jurul orei 21.30, Poliția a fost sesizată că în afara localității Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu cinci victime. În timp ce un tînăr, în vîrstă de 21 ani, ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 08:20
(7656 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Instruire pentru obținerea certificatului digital

Reprezentanții Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița vor organiza întîlniri cu mediul de afaceri local pentru instruirea cu privire la obținerea certificatului digital. Astfel, în zilele de ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2011, 14:40
(8401 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Șoferi băuți și fără permise, la volan

Marți 26 iulie polițiștii slobozeni au oprit în trafic o mașină ce se deplasa pe șoseaua Brăilei cu viteză și sinuos. În urma verificărilor sumare, polițiștii au concluzionat că șoferul, un bărbat, de ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2011, 14:37
(7411 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Armă deținută ilegal

Un bărbat de 57 ani din Urziceni este cercetat penal de polițiștii ialomițeni pentru deținere ilegală de armă. Individul a fost prins marți, 26 iulie, de efectivele Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2011, 14:37
(10080 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț de motorină, reținut de polițiști

Un tînăr de 24 ani a fost arestat de polițiști după ce s-a dovedit a fi principalul autor al mai multor furturi. «Marți, 26 iulie, polițiștii slobozeni au finalizat cercetările privind un tînăr de 24 ani ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2011, 14:36
(6903 vizualizări - 0 comentarii)


ISUJ Ialomița: Numărul intervențiilor, în creștere

Potrivit datelor statistice ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu», referitoare la cel de-al doilea trimestru al anului în curs, pompierii ialomițeni au fost alertați în aproximativ ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2011, 14:34
(7264 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2011, 18:05
(4464 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șantaj și violare de domiciliu

Polițiștii au reținut pe bază de ordonanță un bărbat în vîrstă de 44 ani și îl cercetează pentru săvîrșirea infracțiunilor de «șantaj», «loviri și alte violențe», «violare de domiciliu» și «ultraj contra ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2011, 16:51
(8227 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Hoții au trecut de la mașini de lux la autoutilitare

Poliția Urziceni a fost sesizată în data de 23 iulie de către un tînăr, de 22 ani, din comuna Manasia, cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras autoutilitara parcată pe strada Aurora din ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2011, 16:50
(6858 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Urziceni furt


DGFP Ialomița, locul 7 pe țară la încasări bugetare

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița anunță că, în primele 6 luni ale anului 2011, au fost încasate la bugetul general consolidat aproape 250 milioane lei. Astfel, programul alocat de colectare ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2011, 16:49
(7974 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Șofer ajuns în copac

Un tînăr în vîrstă de 30 ani, din comuna Moldoveni, care conducea un autoturism pe DJ201A nu a adaptat viteza la condițiile de trafic, a pierdut controlul direcției de mers și a lovit un copac. Accidentul ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2011, 16:48
(6655 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Hoț prins de polițiști

Poliția Țăndărei a fost sesizată miercuri, 25 iulie, de către o tînără în vîrstă de 24 ani, din comuna Săveni, cu privire la faptul că în urmă cu două săptămîni persoane necunoscute au pătruns în locuința ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2011, 16:46
(7530 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Săveni furt


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...