Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Vlădeni: Cultură de porumb distrusă de ciori

Vlădeni: Cultură de porumb distrusă de ciori

Peste 100 hectare de teren agricol cultivate cu porumb au fost distruse de ciori. Fermierul care le deține susține că paguba creată de păsări se ridică la peste 70 mii de lei. Ministerul Agriculturii vrea să ia măsuri pentru a limita impactul păsărilor asupra culturilor agricole.

A rămas fără porumbul proaspăt răsărit Fermierul păgubit, originar din Țăndărei, lucrează aproximativ 500 hectare de teren agricol, pe care le-a cultivat cu grâu, porumb și leguminoase. 100 hectare din suprafața totală a fost cultivată cu porumb, însă anul acesta cultura a fost distrusă de ciori. «Este primul... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2023, 15:05 (13147 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Reclamat la Parchet de polițiștii pe care a vrut să-i mituiască

Ialomița: Reclamat la Parchet de polițiștii pe care a vrut să-i mituiască

Pentru că a încălcat 3 legi referitoare la circulația pe drumurile publice, un șofer din Ialomița a încercat să scape de amenda pe care polițiștii au vrut să i-o aplice încercând să-i mituiască. Acesta a sfârșit însă sancționat de agenți și inculpat într-un dosar penal privind fapta de «dare de mită». Dosarul a fost trimis recent în judecată, după aproape 8 luni de la comiterea infracțiunii.

Sancționat cu 9000 de lei și un dosar penal Potrivit Rechizitoriului în baza căruia bărbatul a fost trimis în judecată, faptele s-au petrecut în noiembrie 2022, la Căzănești. Șoferul unei autoutilitare... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2023, 10:50 (14733 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Proiectul Tehnic pentru amenajarea Ștrandului Municipal, scos la licitație

Slobozia: Proiectul Tehnic pentru amenajarea Ștrandului Municipal, scos la licitație

După mai multe încercări nere­ușite de a concesiona Ștrandul Municipal unui investitor privat, administrația locală a Sloboziei a decis să reabiliteze obiectivul cu fonduri proprii. Astfel, municipalitatea scoate acum la licitație Proiectul Tehnic pentru moderni­zarea Ștrandului. Datele arată că firma câștigătoare va fi anunțată în cel mult două săptămâni, după finalizarea procedurii.

Încă o vară fără ștrand Din păcate, din cauza procedurilor în curs, nici vara aceasta Ștrandul Municipal din Slobozia nu va putea fi deschis. Cel mai probabil, dacă procedura de licitație privind Proiectul... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2023, 13:20 (13413 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Un pacient internat la Spitalul Slobozia a vrut să «evadeze» din salon pe o schelă metalică

Geamuri sparte și amenințări

Un pacient internat la Spitalul Slobozia a vrut să «evadeze» din salon pe o schelă metalică

Un bărbat de 53 de ani, internat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pe Secția Chirurgie, a pus pe jar reprezentanții unității medicale, dar și polițiștii. Aflat în sevraj alcoolic, acesta a încercat să fugă din spital, folosind o schelă metalică. Incidentul se putea transforma într-o tragedie pentru pacient, dacă acesta nu era oprit la timp de către autorități.

Verificările sunt în curs
Pacientul, domiciliat în comuna Manasia, a ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia și a fost operat la un picior. Mare amator de alcool, acesta a intrat în sevraj pentru că nu a mai... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 23:30 (25438 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Rău-platnicii» l-au demis pe directorul Serviciului Public de Salubrizare

Amara, sabotată de către propriul Consiliu Local

«Rău-platnicii» l-au demis pe directorul Serviciului Public de Salubrizare

Joi, 15 iunie 2023, în cadrul unei ședințe extraordinare a Consiliului Local Amara, consilierii PSD, PNL  și PRO România au decis înlocuirea din funcție a directorului Serviciului Public de Salubrizare Amara. Proiectul de hotărâre a fost inițiat de către consilierul PRO România Valentin Moraru. Votul a fost contestat public de către angajații Serviciului Public de Salubrizare Amara, prezenți la ședință. Alexandru Nițu conduce de 4 ani Serviciul de Salubrizare al orașului, perioadă în care entitatea a devenit rentabilă. Noul director, numit interimar începând cu 1 iulie 2023, este Daniel Ionuț Mihai.

Linșaj administrativ la umbra legii... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 20:05 (15662 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Trei noutăți și o plecare importantă

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Trei noutăți și o plecare importantă

Antrenorul Adrian Mihalcea a revenit la Unirea Slobozia, iar suporterii așteaptă transferuri spectaculoase. Așa s-a întâmplat în urmă cu 2 ani, când galben-albaștrilor li s-au alăturat Coadă, Perju, Greu sau Cruceru. Cel puțin pentru moment, campania de achiziții nu arată la fel de spectaculos. Cosmin Bârnoi este un experimentat mijlocaș de bandă care a evoluat, în ultimele două sezoane, la Politehnica Timișoara. Bănățeanul de 25 de ani are experiență și în Liga I, unde a evoluat pentru ACS Poli Timișoara, Viitorul Constanța și Politehnica Iași. În sezonul precedent, Bârnoi a marcat 4 goluri pentru Poli Timișoara. O a doua achiziție este Mihai Șandru, fundaș stânga venit de la Progresul Spartac... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 18:25 (7240 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procurorii trag de timp în dosarul «CAR Învățământ Slobozia»

Cercetările bat pasul pe loc

Procurorii trag de timp în dosarul «CAR Învățământ Slobozia»

Plimbat între IPJ Ialomița, Parchetul de pe lângă Tribu­nalul Ialomița și Direcția Națională Anticorupție, dosarul «CAR Învățământ Slobozia» pare «uitat» în sertarele organelor judiciare. Princi­palele suspecte ale cauzei sunt în continuare în libertate, iar avansarea cercetărilor este blocată de o serie de vicii de procedură reclamate de actuala conducere a entității financiare ne­bancare. Reamintim faptul că prejudiciul creat în această speță se ridică la peste 49 milioane de lei și a fost creat pe parcursul a două decenii.

Trebuie refăcută o parte din urmărirea penală Într-o informare... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 17:10 (31653 vizualizări - 17 comentarii)

SPORT

Revine Covaciu, pleacă șase jucătoare

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia

Revine Covaciu, pleacă șase jucătoare

CSM Unirea Slobozia continuă în eșalonul secund și, conform conducerii, își dorește să promoveze în Liga Florilor, obiectiv susținut de Primăria Slobozia, principalul finanțator. Primul pas a fost alegerea noului antrenor, după despărțirea, cerută și de noi, de profesorul Constantin Frîncu. Noul tehnician va fi, în proporție de 99%, Gheorghe Covaciu, cel care a pregătit echipa noastră în perioada 2017-2020. Covaciu a trăit, alături de echipa noastră, o retrogradare, dar și o promovare imediată. Revine la Slobozia pentru un nou obiectiv îndrăzneț, promovarea în Liga Florilor. Țintă greu de atins, având în vedere transferu­rile făcute de Galați, Slatina sau, chiar Deva, Iași și Ploiești. Dar reputatul... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 14:40 (9731 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ialomițenii încă mai speră

Fotbal, baraj Liga a III-a, Bărăganul Ciulnița-Dunărea Giurgiu 1-1

Ialomițenii încă mai speră

În ciuda ploii, terenul de fotbal din Ciulnița a fost înțesat de spectatori. Sâmbătă, 17 iunie 2023, Bărăganul Ciulnița, campioana județului Ialomița, a jucat primul act al unei eventuale prezențe în Liga a III-a. Echipa antrenată de Cosmin Pană a pornit meciul în următoarea formulă: Băluța-Voicu, Săvulescu, Bucurică, Fătu-Mazilu, Topală, I. Cositoru-Mihalcea, G. Cositoru, Băbeanu. Meciul a început într-o notă de echilibru, adăugându-se, pe măsura trecerii timpului, un plus de incisivitate al oaspeților. Omul reprizei a fost portarul Ciulniței, Băluță, cu 3 intervenții în situații critice. Cu toate acestea, Ciulnița este echipa care mișcă tabela. În minutul 35, Topală realizează una dintre cascadele... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 12:50 (5012 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Călin Munteanu, campion național «U12» la dublu și medaliat cu bronz la simplu

Tenis de câmp

Călin Munteanu, campion național «U12» la dublu și medaliat cu bronz la simplu

Tenisul de câmp din Slobozia propune, an de an, nume noi care fac treabă bună în competițiile rezervate copiilor. Săptămâna trecută, Centrul Național de Tenis din București a găzduit Campionatul Național Individual al ca­tegoriei sub 12 ani. Pe tablourile masculine s-a remarcat Călin Munteanu, sportiv legitimat la CSM Unirea Slobozia. Alături de colegul său, timișoreanul Ștefan Szabo, Călin a cucerit, fără probleme, titlul de Campion Național la dublu. Competiția la simplu a fost mult mai interesantă. În primul tur, Călin a trecut în două seturi de Ștefan Bolovan de la Academia «Florin Mergea», iar în turul 2 l-a învins, la fel de lejer, pe craioveanul Daniel Goldiș. Călin Munteanu a trecut, tot... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 11:10 (10573 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

8000 de ialomițeni testați pentru hepatitele virale B și C

Campanie de screening

8000 de ialomițeni testați pentru hepatitele virale B și C

Campania de testare privind depistarea cazurilor de hepatită virală B și C la nivelul județului Ialomița se apropie de final. Medicii coordonatori ai activităților de screening susțin faptul că peste 8000 de ialomițeni au fost testați în cabinetele medicilor de familie, fiind descoperiți 200 de pacienți pozitivi pentru ambele tipuri de hepatită. «Toate cazurile pozitive beneficiază de monitorizare în cadrul spitalelor mari din Capitală, partenere ale campaniei!» susține medicul Andreia Radu, președintele Asociației Medicilor de Familie Ialomița.

Screening pentru depistarea cazurilor de hepatită... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2023, 15:10 (13401 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a băut apă «cu depășiri ale parametrilor de potabilitate»

În anul 2022, conform unui raport al Direcției de Sănătate Publică

Ialomița a băut apă «cu depășiri ale parametrilor de potabilitate»

Raportul privind calitatea apei al Direcției de Sănătate Publică pentru anul 2022 reflectă aceeași situație îngrijorătoare din ultimii 30 de ani. Potrivit datelor oficiale colectate și ana­lizate de către instituție, toate cele 59 de sisteme de alimentare cu apă din mediu rural au furnizat apă potabilă la para­metri care au depășit limitele legale stabilite prin Legea 458, privind calitatea apei potabile. Situații simi­lare s-a înregistrat și în cazul marilor aglomerații urbane din Ialomița. Printre de­pășirile semnalate în raport se numără cele la clorul rezidual liber, amoniu, sodiu și mangan. De asemenea, în unele cazuri a fost constatată prezența E-coli și a bacteriilor coliforme.

... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2023, 10:55 (18594 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Infrastructură rutieră de 1,5 milioane de euro la Țăndărei

Infrastructură rutieră de 1,5 milioane de euro la Țăndărei

Administrația din Țăn­dărei a semnat la sfârșitul lunii mai 2023 un contract de finanțare de 1,5 milioane de euro pentru reabilitarea infrastructurii rutiere a orașului, finan­țarea fiind obținută în cadrul Programului «Anghel Saligny». Investițiile vor completa lucrările de asfaltare deja inițiate la nivelul orașului. «În baza acestui contract se va asigura cofinanțarea reabilitării infrastructurii rutiere a orașului nostru!» declară Cristian Roman, primarul Țăndăreiului.

«Anghel Saligny» să trăiască! Pe 29 mai 2023, primarul Cristian Roman a semnat contractul de finanțare pentru reabilitarea... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2023, 12:50 (14186 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Atelierul de traforaj» al Catedralei Urziceni

«Atelierul de traforaj» al Catedralei Urziceni

Atelierul Grupului de Cateheză «Vlăstare Ortodoxe» se des­chide în fiecare zi de vineri, înainte de prânz, în Catedrala din Urziceni. Atunci biserica se umple de copii care aleg benevol să facă ceva pentru ei și pentru ceilalți. Spun «Doamne ajută!», se închină la icoane, își dau ghionturi, povestesc ce teme mai au la școală și... se apucă de lucru. Iar din mâinile lor ies obiecte traforate, cruci de lemn șlefuite, brelocuri din piele și portofele pe care copiii le vând pentru a face daruri altor copii, mai puțini norocoși. Grupul de Cateheză a fost înființat în urmă cu 8 ani, de către preotul Bogdan Ionuț Stancu. Iar acum povestea merge mai departe, din biserică înspre noi toți.

... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2023, 13:20 (10288 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Fetești organizează primul festival pescăresc

Primăria Fetești organizează primul festival pescăresc

Administrația locală din Fetești anunță organizarea unui festival pescăresc dedicat acestei îndeletniciri. «Vrem să punem bazele unui proiect care să va­lorifice potențialul zonei. Avem semnale din partea tuturor celor care iubesc pescuitul că orașul Fetești merită să beneficieze de un asemenea festival!» a declarat public Laurențiu Șonchereche.

Încă un festival După modelul administrațiilor din Slobozia și Amara, administrația din Fetești încearcă să susțină o serie de evenimente care să pună în valoare potențialul turistic al zonei. Una dintre inițiative vizează susținerea unui festival... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2023, 15:40 (15131 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Cu Brusli la gardul care nu există

Cu Brusli la gardul care nu există

Ionuț Răileanu ocupă din 2007 vreo 80 mp de teren dintre Căminul Cultural din Slobozia Nouă și Experience Market SRL, ăl mai falnic magazin cu de toate din cartier. Săptămâna trecută, administrația locală l-a somat să elibereze terenul și a bătut țăruși de la limita de proprietate. «E o mojicie!» susține Ionuț Răileanu.

Ulciorul merge de multe ori la apă Ionuț Răileanu a fost consilier local PSD. Și e om de afaceri! Spre exemplu, a câștigat un contract de 9,7 milioane de lei pentru reabilitarea Plajei «Zorilor» de la Amara... Dar de început, a început de jos! Când n-a mai avut pesedeul... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2023, 10:55 (16259 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Seceta pedologică afectează culturile de porumb și grâu

Ialomița: Seceta pedologică afectează culturile de porumb și grâu

bonus: Proiecte de investiții în irigații, abandonate

În ciuda precipitațiilor înregistrate în ultima perioadă, județul Ialomița continuă să fie afectat de lipsa apei în sol. Fenomenul denumit de specialiștii în agrometeorologie «secetă pedologică» afectează în special culturile de porumb și grâu, se arată într-un raport oficial al Administrației Naționale de Meteorologie. O alternativă pentru ca aceste culturi să nu fie afectate o reprezintă irigațiile. Potrivit Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare, la nivelul județului nostru, în acest an agricol, suprafața pregătită pentru irigații este de 95 mii de hectare.

Culturile agricole au nevoie de apă... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2023, 15:05 (14849 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Statuile «uitate» ale administrației locale din Slobozia

Statuile «uitate» ale administrației locale din Slobozia

bonus: Statuia lui «Moș Crăciun» așteaptă verdictul Curții Supreme de Justiție

Două statui comandate de administrația locală din Slobozia, cu mai bine de 20 ani în urmă, așteaptă de tot atâta timp să fie ridicate din curtea sculptorului care le-a realizat și expuse publicului. Lucrările poartă semnătura artistului Gabriel Manole și se află în curtea acestuia din localitatea Perieți. Reprezentanții municipalității caută acum în evidențele Primăriei Slobozia documentele îm baza cărora execuția statuilor a fost remunerată, astfel încât acestea să fie incluse în inventarul instituției și, apoi, valorificate în sensul expunerii publice.

În așteptarea statuilor plătite... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2023, 11:10 (12919 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Grad de îndatorare de 18% după contractarea împrumutului de 34 milioane de lei la Slobozia

Grad de îndatorare de 18% după contractarea împrumutului de 34 milioane de lei la Slobozia

O analiză a gradului de îndatorare a adminis­trației din Slobozia reflectă faptul că Slobozia ar atinge în 2025 un grad maxim de îndatorare de 18,06% după contractarea împrumutului de 34 mi­lioane de lei. La acest moment, administrația Soare caută soluții pentru deblocarea votului în cadrul Consiliului Local Slobozia. Reamintim că, pe 29 mai 2023 consilierii PSD și PRO România au blocat pentru a doua oară contractarea acestui împrumut solicitat de către municipalitate. Împrumutul ar urma să fie utilizat pentru cofinanțarea a 17 proiecte de investiții susținute din fonduri europene.

Primele două împrumuturi ale orașului... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2023, 13:20 (19363 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Primăriile ialomițene așteaptă fonduri pentru amenajarea rețelelor de gaze naturale

De 5 ani

Primăriile ialomițene așteaptă fonduri pentru amenajarea rețelelor de gaze naturale

De mai bine de 5 ani, ad­ministrațiile locale din Ialomița încearcă să ofere comunităților locale pe care le repre­zintă acces la rețelele de gaze na­turale. În asociere cu alte localități sau individual, primă­riile încă așteaptă ca proiectele pe care le-au realizat să primească «undă verde» pentru finanțare. În toată această perioadă de timp, doar două astfel de proiecte au fost aprobate și vor primi bani pentru înființarea rețelelor publice de alimen­tare cu gaze. Va­loarea acestor pro­iecte depășește 200 milioane de lei.

Bani risipiți în proiecte tehnice și studii de fezabilitate... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2023, 21:20 (20273 vizualizări - 5 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
309 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

«Marea debarasare», la finalul săptămînii

În zilele de vineri, 1 octombrie și sîmbătă, 2 octombrie, se va desfășura cea de-a treia ediție a Campaniei Marea Debarasare. «Modificarea a survenit ca urmare a faptului că pe 25 septembrie 2010, data ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2010, 18:23
(13855 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Slobozia și Valea Ciorii

Trei adăposturi de animale și depozitul de furaje ale unui slobozean au fost mistuite de flăcări în noaptea de de sîmbătă spre duminică, 25/26 septembrie. Din primele cercetări, pompierii au concluzionat ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:22
(17045 vizualizări - 0 comentarii)


«Săptămîna prevenirii criminalității» la IPJ Ialomița

«Începînd de luni, 27 septembrie, sub titlul „Săptămîna prevenirii criminalității“ la nivel național se va desfășura un complex de activități preventive menite să contribuie la creșterea gradului de siguranță ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:20
(16426 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat la Gheorghe Doja

La sfîrșitul săptămînii trecute, sîmbătă, 25 septembrie, la Gheorghe Doja s-a produs un accident de circulație. Incidentul a fost produs de un tînăr de 35 de ani, conducător auto, care aflîndu-se la volanul ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:19
(15344 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Infractoare de 62 ani, încarcerată

Polițișii din Țăndărei au organizat, sîmbătă, 25 septembrie, o acțiune pentru depistarea persoanelor urmărite. În cadrul acțiunii a fost prinsă o femeie de 62 de ani care se sustrăgea executării unei pedepse ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:18
(16164 vizualizări - 1 comentariu)


Șoferi băuți la volan

Sîmbătă, 25 septembrie, polițiștii Serviciului Rutier au oprit pentru control un taxi. Pentru că șoferul mirosea a alcool, polițiștii l-au testat cu aparatul Drager. Iar bănuielile polițiștilor s-au confirmat ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:17
(13649 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic de persoane în Ialomița

Patru persoane, dintre care două în stare de arest preventiv, au fost trimise în judecată de oamenii legii pentru trafic de persoane și trafic de minori. Suspecții, prin violențe și amenințări, au exploatat ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2010, 10:43
(17943 vizualizări - 1 comentariu)


Și-au bătut copilul de 8 ani pentru că era «neascultător»

Polițiștii Biroului de Investigații Criminale Slobozia efectuează cercetări pentru a stabili împrejurările în care a survenit vătămarea corporală a unui copil în vîrstă de 8 ani, din Slobozia. Minorul a ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2010, 10:42
(18511 vizualizări - 0 comentarii)


Inconștiență: Beți și fără permise, la volan!

Agenții Postului de Poliție Giurgeni, aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei, au oprit pentru control un autocamion înmatriculat în județul Argeș, la volanul căruia se afla un bărbat ce emana ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2010, 10:40
(17914 vizualizări - 0 comentarii)


Armă cu aer comprimat deținută ilegal

În cadrul unei acțiuni desfășurată de polițiștii Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, a fost depistat un tînăr, de 25 de ani, din Borănești care deținea fără drept o armă neletală, supusă ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2010, 10:35
(21204 vizualizări - 0 comentarii)


«Let’s Do It, România!» cu Jandarmeria

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița, în parteneriat cu Asociația «Eco Asist Romania», participă sîmbătă, 25 septembrie, la campania națională de ecologizare «Let’s Do It, România». Jandarmii se ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2010, 15:33
(18578 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Și-a dat foc grajdului din greșeală

Un bărbat din Vlădeni a dat foc grajdului de furaje din propria gospodărie aruncînd la întîmplare o țigare aprinsă. Incendiul a fost anunțat miercuri, 22 septembrie, iar pompierii militari din Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2010, 15:27
(16083 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni incendiu


Fetești: Jandarmii, de pază la cele sfinte

20 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, vor asigura, duminică 26 septembrie, între orele 7.00-12.00, măsurile de ordine publică impuse de sfințirea bisericii cu hramul ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2010, 15:25
(17126 vizualizări - 0 comentarii)


Prichindeii slobozeni au serbat «Săptămâna Mobilității Europene»

Prichindeii slobozeni au serbat «Săptămîna Mobilității Europene»

În perioada 16-22 septembrie 2010 se desfășoară cea de-a IX-a ediție a «Săptămînii Mobilității Europene», manifestare europeană anuală sprijinită de Comisia Europeană prin Direcția Generală de Mediu. În ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:30
(14096 vizualizări - 0 comentarii)


Autovehicule furate, găsite la Țăndărei și Fetești

Un autoturism și un scuter, ambele figurînd în bazele de date ca fiind furate, au fost depistate în ultimele 24 de ore de polițiștii ialomițeni. Astfel, în cadrul unei acțiuni desfășurată de polițiștii ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:26
(16809 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Centre de colectare fier vechi, controlate de polițiști

Trei firme cu punctele de lucru în Fetești, ce desfășoară activități în domeniul colectării deșeurilor industriale reciclabile, au fost verificate de polițiști. Urmare a controalelor, față de administratorul ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:22
(15961 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă a Poliției la Bărcănești și Bărbulești

Marți, 21 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza comunelor Bărcănești și Bărbulești, încercîndu-se astfel prevenirea și combaterea unor infracțiuni. În acest sens, polițiștii au legitimat ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:19
(19061 vizualizări - 0 comentarii)


Plăți APIA de peste 1,2 miliarde de euro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a plătit, la data de 17 septembrie2010, suma de aproape 113 milioane de euro pentru măsuri delegate din Programul Național de Dezvoltare ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:13
(15856 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 18:48
(9971 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 18:21
(8621 vizualizări - 0 comentarii)


«Agroial Partener», trei zile la Slobozia

Tîrgul Internațional de Agricultură și Industrie Alimentară «Agroial Partener» și «Salonul Auto Slobozia» își deschid porțile. Deshiderea oficială se va organiza, joi, 23 septembrie, în fața Centrului ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 16:47
(14716 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» la Dridu

Miercuri, 22 septembrie, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu», Consiliul Județean Ialomița, Biblioteca Comunală Dridu și Primăria Dridu inaugurează un nou serviciu «Biblionet-lumea în biblioteca mea ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 16:47
(19025 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu Biblionet


59 de posturi vacante la «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 24 septembrie, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți», la Slobozia. Acțiunea se va desfășura la sediul Agenției din strada ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:37
(16173 vizualizări - 0 comentarii)


Muncă «la negru» în domeniul confecțiilor

În perioada 16-17 septembrie, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat Campania națională în domeniul confecții-textile. În cadrul acțiunii au fost verificați 10 agenți economici, cu un număr ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:37
(14702 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Au furat capace de canalizare

Doi tineri feteșteni au furat noaptea trecută cinci capace de canalizare. Ghinionul tinerilor a fost că pe traseu au fost opriți de polițiști. Incidentul s-a petrecut în noaptea de luni spre marți, respectiv ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:35
(15747 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferi băuți și fără permis la volan

Șoferii băuți la volan sau indisciplinați în trafic au fost noaptea trecută ținta polițiștilor din Slobozia și Fetești. În urma unor acțiuni, în trafic au fost depistați doi conducători auto ce șofau deși ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:34
(14720 vizualizări - 0 comentarii)


Nu a văzut mașina staționată și a intrat direct în ea

Marți, 20 septembrie, în afara localității Bucu s-a produs un accident de circulație,. Incidentul a fost produs pe fondul neatenției de un șofer de 76 ani, din Constanța. Pe scurt, în timp ce bătrînul de ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:33
(14567 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu accident


Miriștile incendiate, fenomen incontrolabil

În doar două zile, respectiv sîmbătă și duminică, 18 și 19 septembrie, pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină la nu mai puțin de 14 arderi necontrolate. Focul s-a manifestat pe miriști, vegetație ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 20:19
(16504 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Găini furate pentru majorat

Duminică, 19 septembrie, la primele ore ale dimineții, un bătrînel din Fetești alerta Poliția prin 112. Bărbatul reclama faptul că în noaptea precedentă fusese «călcat» de hoți. Feteșteanul de 84 ani rămăsese ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 17:05
(19247 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt găini


Manasia: «Șofer» fără permis, depistat la volan

Deși nu avea permis de conducere, un tînăr de 24 ani din Manasia s-a urcat la volanul unei mașini și a fost prins de polițiști. Plimbarea cu ghinion i-a adus tînărului un dosar penal, actual fiind cercetat ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 16:57
(17367 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...