Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Rebeca în Țara Culorilor

Rebeca în Țara Culorilor

Cele mai bune prietene ale Rebecăi Durilă sunt culorile. A descoperit lumea acuarelelor și a uleiurile cu câțiva ani în urmă, iar acum, la 10 ani, a organizat deja prima sa expoziție. «Piciorongii», «Adolescentele» și alte peste 100 de lucrări pictate de ea și-au făcut loc în sala mare a Casei Municipale de Cultură Urziceni, pentru ca toată lumea să le admire. Culorile i-au promis Rebecăi că o vor ajuta să-și îndeplinească visul, acela de putea strânge banii necesari amenajării unei băi în casa în care fetița locuiește împreună cu mama sa...

Un artist la debut Sala mare a Casei Municipale... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2023, 12:10 (4596 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Poliția din Slobozia caută autorul unei «tentative de furt»

De o săptămână

Poliția din Slobozia caută autorul unei «tentative de furt»

În urmă cu o săptămână, un filmuleț în care un tânăr încearcă să spargă un magazin din Slobozia în care se vinde cafea a făcut înconjurul internetului. Imaginile au ajuns și în atenția polițiștilor care au deschis în cauză un dosar penal. «Avem deja un cerc de suspecți...» susțin surse judiciare. Spațiul comercial se află în imediata apropiere a sediului Inspec­toratului de Poliție al Județului Ialomița.

Se caută autorul Oamenii legii au reacționat după ce imaginile cu încercarea hoțului de a pătrunde în micul spațiu comercial au apărut pe rețelele de socializare. Proprietarii magazinului... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2023, 13:20 (9218 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Școala Solară» de la Liceul Tehnologic Urziceni

«Școala Solară» de la Liceul Tehnologic Urziceni

Asociația «Pădurea Copiilor» a lansat vineri, 9 iunie 2023, Proiectul «Școala Solară», finanțat de OMV Petrom, în cadrul unui eveniment găzduit de Liceul Tehnologic Urziceni, la care au participat reprezentanți ai autorităților și instituțiilor locale și județene și membri ai comunității. «Suntem mândri să fim o instituție care promovează sustenabilitatea și pro­tecția mediului. Sistemul fotovoltaic nu este doar un panou solar pe un acoperiș. Este o sursă de inspirație pentru elevii noștri...» a declarat Andrei Pătrașcu, directorul Liceului în deschiderea evenimentului.

Un eveniment «verde»... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2023, 18:35 (10408 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Bolile cardiovasculare au ucis peste 2000 de pacienți

Anul trecut

Bolile cardiovasculare au ucis peste 2000 de pacienți

Într-un Raport oficial al Direcției de Sănătate Publică Ialomița privind morbiditatea generală la nivelul județului, se arată că bolile cardiovasculare au făcut peste 2000 de victime. În cele mai multe cazuri, 90% dintre pacienții care și-au pierdut viața din cauza acestor afecțiuni aveau peste 65 de ani.

Patologiile inimii iau vieți Patologiile cardiovasculare cuprind boli ale inimii și aparatului circulator. Cele mai comune sunt insuficiența cardiacă sau accidentul vascular cerebral. Datele arată că principalii factori care declan­șează apariția acestor afecțiuni sunt alimentația... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2023, 15:05 (10096 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Microbuze electrice pentru 26 de școli rurale

Consiliul Județean Ialomița a decis

Microbuze electrice pentru 26 de școli rurale

bonus: Acreditarea Spitalului Municipal Urziceni costă 400000 de lei

Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 8 iunie 2023, în cadrul unei ședințe ordinare desfășurate on-line, un proiect de hotărâre care prevede achiziționarea de microbuze electrice școlare pentru 26 de localități din județ. Investiția se derulează prin Planul Național de Redresare și Reziliență și are o valoare de 35,8 milioane de lei. Județul Ialomița participă la această investiție cu o cotă de cofinanțare de 85680 de lei.

Verde pentru microbuze electrice Ca urmare a lansării apelului de proiecte «Microbuze electrice pentru elevi», finanțat prin «Planul Național de Redresare și... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2023, 11:05 (12070 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vlădeni: Cultură de porumb distrusă de ciori

Vlădeni: Cultură de porumb distrusă de ciori

Peste 100 hectare de teren agricol cultivate cu porumb au fost distruse de ciori. Fermierul care le deține susține că paguba creată de păsări se ridică la peste 70 mii de lei. Ministerul Agriculturii vrea să ia măsuri pentru a limita impactul păsărilor asupra culturilor agricole.

A rămas fără porumbul proaspăt răsărit Fermierul păgubit, originar din Țăndărei, lucrează aproximativ 500 hectare de teren agricol, pe care le-a cultivat cu grâu, porumb și leguminoase. 100 hectare din suprafața totală a fost cultivată cu porumb, însă anul acesta cultura a fost distrusă de ciori. «Este primul... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2023, 15:05 (13148 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Reclamat la Parchet de polițiștii pe care a vrut să-i mituiască

Ialomița: Reclamat la Parchet de polițiștii pe care a vrut să-i mituiască

Pentru că a încălcat 3 legi referitoare la circulația pe drumurile publice, un șofer din Ialomița a încercat să scape de amenda pe care polițiștii au vrut să i-o aplice încercând să-i mituiască. Acesta a sfârșit însă sancționat de agenți și inculpat într-un dosar penal privind fapta de «dare de mită». Dosarul a fost trimis recent în judecată, după aproape 8 luni de la comiterea infracțiunii.

Sancționat cu 9000 de lei și un dosar penal Potrivit Rechizitoriului în baza căruia bărbatul a fost trimis în judecată, faptele s-au petrecut în noiembrie 2022, la Căzănești. Șoferul unei autoutilitare... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2023, 10:50 (14742 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Proiectul Tehnic pentru amenajarea Ștrandului Municipal, scos la licitație

Slobozia: Proiectul Tehnic pentru amenajarea Ștrandului Municipal, scos la licitație

După mai multe încercări nere­ușite de a concesiona Ștrandul Municipal unui investitor privat, administrația locală a Sloboziei a decis să reabiliteze obiectivul cu fonduri proprii. Astfel, municipalitatea scoate acum la licitație Proiectul Tehnic pentru moderni­zarea Ștrandului. Datele arată că firma câștigătoare va fi anunțată în cel mult două săptămâni, după finalizarea procedurii.

Încă o vară fără ștrand Din păcate, din cauza procedurilor în curs, nici vara aceasta Ștrandul Municipal din Slobozia nu va putea fi deschis. Cel mai probabil, dacă procedura de licitație privind Proiectul... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2023, 13:20 (13420 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un pacient internat la Spitalul Slobozia a vrut să «evadeze» din salon pe o schelă metalică

Geamuri sparte și amenințări

Un pacient internat la Spitalul Slobozia a vrut să «evadeze» din salon pe o schelă metalică

Un bărbat de 53 de ani, internat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pe Secția Chirurgie, a pus pe jar reprezentanții unității medicale, dar și polițiștii. Aflat în sevraj alcoolic, acesta a încercat să fugă din spital, folosind o schelă metalică. Incidentul se putea transforma într-o tragedie pentru pacient, dacă acesta nu era oprit la timp de către autorități.

Verificările sunt în curs
Pacientul, domiciliat în comuna Manasia, a ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia și a fost operat la un picior. Mare amator de alcool, acesta a intrat în sevraj pentru că nu a mai... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 23:30 (25451 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Rău-platnicii» l-au demis pe directorul Serviciului Public de Salubrizare

Amara, sabotată de către propriul Consiliu Local

«Rău-platnicii» l-au demis pe directorul Serviciului Public de Salubrizare

Joi, 15 iunie 2023, în cadrul unei ședințe extraordinare a Consiliului Local Amara, consilierii PSD, PNL  și PRO România au decis înlocuirea din funcție a directorului Serviciului Public de Salubrizare Amara. Proiectul de hotărâre a fost inițiat de către consilierul PRO România Valentin Moraru. Votul a fost contestat public de către angajații Serviciului Public de Salubrizare Amara, prezenți la ședință. Alexandru Nițu conduce de 4 ani Serviciul de Salubrizare al orașului, perioadă în care entitatea a devenit rentabilă. Noul director, numit interimar începând cu 1 iulie 2023, este Daniel Ionuț Mihai.

Linșaj administrativ la umbra legii... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 20:05 (15681 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Trei noutăți și o plecare importantă

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Trei noutăți și o plecare importantă

Antrenorul Adrian Mihalcea a revenit la Unirea Slobozia, iar suporterii așteaptă transferuri spectaculoase. Așa s-a întâmplat în urmă cu 2 ani, când galben-albaștrilor li s-au alăturat Coadă, Perju, Greu sau Cruceru. Cel puțin pentru moment, campania de achiziții nu arată la fel de spectaculos. Cosmin Bârnoi este un experimentat mijlocaș de bandă care a evoluat, în ultimele două sezoane, la Politehnica Timișoara. Bănățeanul de 25 de ani are experiență și în Liga I, unde a evoluat pentru ACS Poli Timișoara, Viitorul Constanța și Politehnica Iași. În sezonul precedent, Bârnoi a marcat 4 goluri pentru Poli Timișoara. O a doua achiziție este Mihai Șandru, fundaș stânga venit de la Progresul Spartac... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 18:25 (7240 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procurorii trag de timp în dosarul «CAR Învățământ Slobozia»

Cercetările bat pasul pe loc

Procurorii trag de timp în dosarul «CAR Învățământ Slobozia»

Plimbat între IPJ Ialomița, Parchetul de pe lângă Tribu­nalul Ialomița și Direcția Națională Anticorupție, dosarul «CAR Învățământ Slobozia» pare «uitat» în sertarele organelor judiciare. Princi­palele suspecte ale cauzei sunt în continuare în libertate, iar avansarea cercetărilor este blocată de o serie de vicii de procedură reclamate de actuala conducere a entității financiare ne­bancare. Reamintim faptul că prejudiciul creat în această speță se ridică la peste 49 milioane de lei și a fost creat pe parcursul a două decenii.

Trebuie refăcută o parte din urmărirea penală Într-o informare... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 17:10 (31668 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

SPORT

Revine Covaciu, pleacă șase jucătoare

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia

Revine Covaciu, pleacă șase jucătoare

CSM Unirea Slobozia continuă în eșalonul secund și, conform conducerii, își dorește să promoveze în Liga Florilor, obiectiv susținut de Primăria Slobozia, principalul finanțator. Primul pas a fost alegerea noului antrenor, după despărțirea, cerută și de noi, de profesorul Constantin Frîncu. Noul tehnician va fi, în proporție de 99%, Gheorghe Covaciu, cel care a pregătit echipa noastră în perioada 2017-2020. Covaciu a trăit, alături de echipa noastră, o retrogradare, dar și o promovare imediată. Revine la Slobozia pentru un nou obiectiv îndrăzneț, promovarea în Liga Florilor. Țintă greu de atins, având în vedere transferu­rile făcute de Galați, Slatina sau, chiar Deva, Iași și Ploiești. Dar reputatul... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 14:40 (9738 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ialomițenii încă mai speră

Fotbal, baraj Liga a III-a, Bărăganul Ciulnița-Dunărea Giurgiu 1-1

Ialomițenii încă mai speră

În ciuda ploii, terenul de fotbal din Ciulnița a fost înțesat de spectatori. Sâmbătă, 17 iunie 2023, Bărăganul Ciulnița, campioana județului Ialomița, a jucat primul act al unei eventuale prezențe în Liga a III-a. Echipa antrenată de Cosmin Pană a pornit meciul în următoarea formulă: Băluța-Voicu, Săvulescu, Bucurică, Fătu-Mazilu, Topală, I. Cositoru-Mihalcea, G. Cositoru, Băbeanu. Meciul a început într-o notă de echilibru, adăugându-se, pe măsura trecerii timpului, un plus de incisivitate al oaspeților. Omul reprizei a fost portarul Ciulniței, Băluță, cu 3 intervenții în situații critice. Cu toate acestea, Ciulnița este echipa care mișcă tabela. În minutul 35, Topală realizează una dintre cascadele... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 12:50 (5012 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Călin Munteanu, campion național «U12» la dublu și medaliat cu bronz la simplu

Tenis de câmp

Călin Munteanu, campion național «U12» la dublu și medaliat cu bronz la simplu

Tenisul de câmp din Slobozia propune, an de an, nume noi care fac treabă bună în competițiile rezervate copiilor. Săptămâna trecută, Centrul Național de Tenis din București a găzduit Campionatul Național Individual al ca­tegoriei sub 12 ani. Pe tablourile masculine s-a remarcat Călin Munteanu, sportiv legitimat la CSM Unirea Slobozia. Alături de colegul său, timișoreanul Ștefan Szabo, Călin a cucerit, fără probleme, titlul de Campion Național la dublu. Competiția la simplu a fost mult mai interesantă. În primul tur, Călin a trecut în două seturi de Ștefan Bolovan de la Academia «Florin Mergea», iar în turul 2 l-a învins, la fel de lejer, pe craioveanul Daniel Goldiș. Călin Munteanu a trecut, tot... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 11:10 (10577 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

8000 de ialomițeni testați pentru hepatitele virale B și C

Campanie de screening

8000 de ialomițeni testați pentru hepatitele virale B și C

Campania de testare privind depistarea cazurilor de hepatită virală B și C la nivelul județului Ialomița se apropie de final. Medicii coordonatori ai activităților de screening susțin faptul că peste 8000 de ialomițeni au fost testați în cabinetele medicilor de familie, fiind descoperiți 200 de pacienți pozitivi pentru ambele tipuri de hepatită. «Toate cazurile pozitive beneficiază de monitorizare în cadrul spitalelor mari din Capitală, partenere ale campaniei!» susține medicul Andreia Radu, președintele Asociației Medicilor de Familie Ialomița.

Screening pentru depistarea cazurilor de hepatită... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2023, 15:10 (13405 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița a băut apă «cu depășiri ale parametrilor de potabilitate»

În anul 2022, conform unui raport al Direcției de Sănătate Publică

Ialomița a băut apă «cu depășiri ale parametrilor de potabilitate»

Raportul privind calitatea apei al Direcției de Sănătate Publică pentru anul 2022 reflectă aceeași situație îngrijorătoare din ultimii 30 de ani. Potrivit datelor oficiale colectate și ana­lizate de către instituție, toate cele 59 de sisteme de alimentare cu apă din mediu rural au furnizat apă potabilă la para­metri care au depășit limitele legale stabilite prin Legea 458, privind calitatea apei potabile. Situații simi­lare s-a înregistrat și în cazul marilor aglomerații urbane din Ialomița. Printre de­pășirile semnalate în raport se numără cele la clorul rezidual liber, amoniu, sodiu și mangan. De asemenea, în unele cazuri a fost constatată prezența E-coli și a bacteriilor coliforme.

... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2023, 10:55 (18611 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Infrastructură rutieră de 1,5 milioane de euro la Țăndărei

Infrastructură rutieră de 1,5 milioane de euro la Țăndărei

Administrația din Țăn­dărei a semnat la sfârșitul lunii mai 2023 un contract de finanțare de 1,5 milioane de euro pentru reabilitarea infrastructurii rutiere a orașului, finan­țarea fiind obținută în cadrul Programului «Anghel Saligny». Investițiile vor completa lucrările de asfaltare deja inițiate la nivelul orașului. «În baza acestui contract se va asigura cofinanțarea reabilitării infrastructurii rutiere a orașului nostru!» declară Cristian Roman, primarul Țăndăreiului.

«Anghel Saligny» să trăiască! Pe 29 mai 2023, primarul Cristian Roman a semnat contractul de finanțare pentru reabilitarea... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2023, 12:50 (14194 vizualizări - 8 comentarii)

REPORTAJ

«Atelierul de traforaj» al Catedralei Urziceni

«Atelierul de traforaj» al Catedralei Urziceni

Atelierul Grupului de Cateheză «Vlăstare Ortodoxe» se des­chide în fiecare zi de vineri, înainte de prânz, în Catedrala din Urziceni. Atunci biserica se umple de copii care aleg benevol să facă ceva pentru ei și pentru ceilalți. Spun «Doamne ajută!», se închină la icoane, își dau ghionturi, povestesc ce teme mai au la școală și... se apucă de lucru. Iar din mâinile lor ies obiecte traforate, cruci de lemn șlefuite, brelocuri din piele și portofele pe care copiii le vând pentru a face daruri altor copii, mai puțini norocoși. Grupul de Cateheză a fost înființat în urmă cu 8 ani, de către preotul Bogdan Ionuț Stancu. Iar acum povestea merge mai departe, din biserică înspre noi toți.

... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2023, 13:20 (10291 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Fetești organizează primul festival pescăresc

Primăria Fetești organizează primul festival pescăresc

Administrația locală din Fetești anunță organizarea unui festival pescăresc dedicat acestei îndeletniciri. «Vrem să punem bazele unui proiect care să va­lorifice potențialul zonei. Avem semnale din partea tuturor celor care iubesc pescuitul că orașul Fetești merită să beneficieze de un asemenea festival!» a declarat public Laurențiu Șonchereche.

Încă un festival După modelul administrațiilor din Slobozia și Amara, administrația din Fetești încearcă să susțină o serie de evenimente care să pună în valoare potențialul turistic al zonei. Una dintre inițiative vizează susținerea unui festival... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2023, 15:40 (15154 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
261 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Movila: Prins în trafic cu mașina neînmatriculată

Un cetățean din Urziceni s-a ales zilele tecute cu dosar penal pentru conducerea unei mașini neînmatriculate și cu numere false. Asta după ce în dimineața zilei de luni, 5 iulie, a fost depistat de polițiști ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:52
(13815 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Scandalagiul de pe Calea București, arestat

Scandalagiul de la Urziceni care a reușit performanța de a «trezi» un întreg cartier din municipiu și de a-și speria vecinii prin comportamentul său a fost reținut de polițiști. Individul a fost arestat ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:51
(13586 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Tînăr de 16 ani, arestat

În cadrul unei acțiuni ce a vizat depistarea persoanelor care se sustrag executării mandatelor de arestare preventivă sau mandatelor de executare a pedepsei, polițiștii ialomițeni au prins și arestat un ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:51
(12022 vizualizări - 0 comentarii)


A pătruns pe constrasens și s-a izbit de o autoutilitară

Un bătrîn, de 65 ani, a ajuns la spital cu răni grave după ce a fost implicat într-un accident rutier. Pe scurt, în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism din direcția Ploiești către Urziceni, în ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:50
(14793 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


APIA: Sprijin financiar pentru culturile calamitate

Reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură fac apel către fermierii care au depus cereri pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață și ale căror culturi au fost inundate că ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 16:47
(13561 vizualizări - 0 comentarii)


Vindea o drujbă contrafăcută

Vindea o drujbă contrafăcută

Jandarmii slobozeni au fost sesizați la începutul săptămînii, luni, 5 iulie despre faptul că un bărbat oferea spre vînzare pe o stradă din municipiu o drujbă, mult mai ieftină decît prețul de pe piață. ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 16:46
(22729 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia drujba


APIA: Peste 2 milioane de euro, sprijin pentru apicultori

«Termenul limită pentru depunerea cererilor de plată pentru acțiunile realizate în acest an este de 16 august 2010» informează Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură apicultorii județului. ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 16:44
(13360 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii militari fac eforturi pentru întărirea digului din zona cartierului Buliga-Fetești

Din cauza creșterilor de debite și cote ale Brațului Borcea al Dunării, încă de miercuri, 30 iunie, cadre ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița acționează ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 18:16
(27630 vizualizări - 0 comentarii)


Trei accidente în două zile

În ultimele 48 de ore, pe drumurile județului s-au produs trei accidente rutiere, soldate cu rănirea a 9 persoane și avarierea a 7 autoturisme.
Primul eveniment s-a produs în dimineața zilei de sîmbătă ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 18:11
(24769 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră: 16 șoferi, fără permise

Polițiștii rutieri ialomițeni au monitorizat și în acest week-end traficul rutier pe principalele artere ale județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Polițiștii au aplicat 246 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 18:04
(22874 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției la Slobozia, Albești, Ciochina, Munteni Buzău și comunele limitrofe Țăndăreiului

Efective sporite de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au participat, în acest sfîrșit de săptămînă, la mai multe acțiuni organizate pe raza județului. Astfel, în noaptea ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 17:34
(22863 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Scandal-monstru pe Calea București

Nemulțumiți că au fost sancționați contravențional de polițiști, doi ialomițeni, soț și soție, ambii în stare vădită de ebrietate, au ieșit pe o șosea din Urziceni și au început să facă scandal. În scandal ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 17:26
(21715 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni scandal


Fetești, ultima oră: Ședință a Comitetului Local pentru Situații de Urgență

Primarul Feteștiului, Gheorghe Catrinoiu, a convocat duminică seara, 4 iulie a.c., o nouă ședință a Comitetului Local pentru Situații de Urgență, avînd în vedere creșterea în continuare a cotelor brațului ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 13:47
(26672 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînără prinsă în flagrant în timp ce fura dintr-o geantă

Polițiștii din Urziceni au surprins în flagrant o tînără cînd încerca să fure dintr-o geantă o sumă de bani. Tînăra de 23 de ani, din Urziceni, a fost surprinsă cînd deja deschisese geanta unei bătrîne ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 12:34
(17584 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni hoață


Slobozia: Trei prahoveni, depistați în trafic cu carne de cal

Cei trei au fost depistați în trafic de polițiști transportînd cu un autoturism carnea provenită din sacrificarea animalelor. Caii erau tranșați și puși în mai mulți saci. Întrebat despre conținutul sacilor ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 12:34
(18162 vizualizări - 0 comentarii)


Reținuți de polițiști pentru executarea pedepselor cu închisoarea

Efective din cadrul Poliției Municipiului Urziceni, împreună cu polițiști din Coșereni și Gîrbovi, au reușit depistarea unui bărbat, de 37 de ani, din localitatea Coșereni și a unui tînăr, de 25 de ani ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 12:32
(10107 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accident cu neacordare de prioritate

Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată că pe strada Călărași din localitate, la intersecția cu Breteaua A2, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 12:29
(23861 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


O fetiță de doar trei luni a murit într-un accident rutier

Un copil de doar trei luni și-a pierdut viața și alte trei persoane au fost grav rănite într-un cumplit accident rutier, petrecut în seara zilei de joi, 1 iulie. Accidentul s-a petrecut lîngă localitatea ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 17:19
(22200 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șofer băut la volan

Joi, 1 iulie, polițiștii Serviciului Rutier au depistat în trafic, în apropierea municipiului Urziceni, un șofer aflat la volanul unei mașini în timp ce se afla sub influența băuturilor alcoolice. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 17:17
(19963 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Mașinile străine, în vizorul poliției

Polițiștii orașului Țăndărei au desfășurat joi, 1 iulie, o acțiune pe raza orașului Țăndărei. Pe parcursul acțiunii, polițiștii au oprit și controlat în trafic peste 50 de autoturisme și au legitimat 6 ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 17:15
(18446 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, ultimul loc pe țară la angajări

În cadrul unei statistici prezentate de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, Ialomița ocupă ultimul loc în ceea ce privește numărul angajărilor.
În topul angajărilor, pe ultimele trei locuri ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 13:39
(14438 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Polițiștii, în zonele afectate de inundații

Efective din cadrul Poliției Municipiului Fetești și ale posturilor de poliție limitrofe acționează, în sistem integrat, alături de Inspectoratul pentru Situații de Urgență, Inspectoratul Județean de Jandarmi ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 12:55
(17927 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți pentru producătorii de lapte

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a plătit suma de 17,9 milioane lei, aferentă cererilor depuse de către producătorii deținători de cotă care au livrat lapte în anul de cotă 2008-2009. ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 10:24
(19812 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Amenzi de la Consiliul Concurenței pentru 5 unități de service auto

Consiliul Concurenței a amendat cu 1094366 lei (echivalentul a aproximativ 252000 euro), cinci societăți comerciale ce își desfășoară activitatea pe piața întreținerii și reparării autovehiculelor din municipiul ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 10:14
(26190 vizualizări - 2 comentarii)


Trîmbița Apocalipsei la PNL Ialomița sau Joia neagră a României

PNL Ialomița a inaugurat joi, 1 iulie 2010, șirul conferințelor de presă bilunare. La întîlnirea cu presa au participat președintele PNL Ialomița, Ioan Martin și deputatul PNL Cristina Pocora. Alături de ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 18:01
(20631 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț prins chiar de proprietarul de la care vroia să fure

Un slobozean a reușit să prindă un tînăr hoț care tocmai încerca să pătrundă în casa sa. Evenimentul s-a petrecut miercuri, 30 iunie, dis de dimineață Poliția fiind sesizată asupra încercării de furt. ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 16:32
(13833 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia hoț


Stelnica: Autoutilitara a dat cu spatele și a accidentat un bătrîn

În cursul dimineții de miercuri, 30 iunie a.c., în jurul orei 10.00, Poliția Fetești a fost sesizată prin 112 asupra producerii unui accident. Astfel, pe Drumul Comunal 91, în localitatea Stelnica, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 16:23
(11905 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stelnica accident


Slobozia: Două bătrîne, înșelate de un necunoscut

În urmă cu cîteva zile, două bătrîne din Slobozia au sesizat Poliția după ce au fost victime ale unor înșelăciuni. Modul de operare este relativ nou chiar și pentru polițiști, victimele fiind abordate de ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 14:13
(20596 vizualizări - 0 comentarii)


Borcea a rupt digul în cartierul feteștean Buliga

Un dig de apărare al cartierului feteștean Buliga, aflat pe brațul Borcea al Dunării, s-a spart, miercuri seară, 30 iunie a.c., pe o distanță de aproximativ șase-șapte metri. Spărtura se află la o distanță ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 10:35
(19951 vizualizări - 0 comentarii)


Impozit suplimentar pe clădiri, majorare impozit pe mașini

Guvernul a adoptat o Ordonanță de Urgență prin care modifică mai multe articole din Legea nr. 571/2003, privind Codul fiscal, pentru a majora impozitul pe clădiri și autovehicule. Este vorba despre proprietarii ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 07:01
(16486 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: impozite


Ultimele comentarii
Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...