Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Constantin Morar a câștigat Cupa României

Lupte libere

Constantin Morar a câștigat Cupa României

Așa cum ne-au obișnuit, secțiile de lupte ale CSM Unirea Slobozia și CS Amara propun, în fiecare an, copii și juniori care se remarcă în competițiile interne și internaționale. Așa s-a întâmplat și în perioada 18-21 mai 2023, când la Constanța s-a desfășurat Cupa României, competiție care s-a adresat luptătorilor cu vârste sub 20 de ani. Constantin Morar de la CSM Unirea Slobozia, elevul antrenorului Marian Moraru, a cucerit trofeul la categoria 74 kg. Un rezultat remarcabil pentru Constantin, probabil cel mai valoros din cariera sa. Demne de remarcat sunt locul 5, ocupat de Cristian Toader la categoria 79 kg și locul 6, ocupat de Răzvan Andreiu, la categoria 57 kg. După aceste rezultate, CSM... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2023, 14:40 (12739 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Rezultate bune pentru Slobozia

Scrimă, Campionatul Național «U23»

Rezultate bune pentru Slobozia

Proba de sabie masculin a Campionatului Național pentru Tineret (sportivi sub 23 de ani) a adus Sloboziei, în ultimii ani, clasări pe podium și chiar titluri naționale. De aceea, lipsa noastră de entuziasm care răzbate din titlu, este, oarecum, nedreaptă. Am avut doi sportivi în primii 8, lucru de care puține școli de scrimă se pot bucura. Însă faptul că n-am prins niciun loc pe podium ne-a umbrit, un pic, bucuria. Cu toate acestea, nu putem trece neobservată evoluția de la Campionatul Național desfășurat săptămâna trecută a sportivilor ialomițeni. Și nu putem să nu-i felicităm pe băieții noștri pentru rezultatele obținute.

Răzvan, pe 5, Eduard, pe 7... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2023, 13:20 (11247 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

De două ori bronz pentru Ana Maria Matache

Karate, Campionatul Național

De două ori bronz pentru Ana Maria Matache

În perioada 20-21 mai 2023, Patinoarul Olimpic din Brașov a găzduit o nouă ediție a Campionatului Național de karate WUKF. În competiția cadeților, sportiva CSM Unirea Slobozia, Ana Maria Matache, a avut din nou o prestație foarte bună. Ana a promovat recent la categoria de vârstă 16-17 ani, dar a urcat și în grad, dobândind centura maro. La Brașov, sportiva a cucerit două medalii de bronz, urcând pe podium atât la kata, cât și la kumite. «Ana Maria Matache a arătat curaj și încredere, și-a depășit emoțiile, în ciuda faptului că a concurat cu adversare puternice, campioane europene și mondiale...» a declarat sărbătoritul zilei, antre­norul Liviu Sandu, pentru care medaliile obținute de Ana au... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2023, 12:05 (10076 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia scoate la concurs 26 de posturi de medici

Spitalul Județean de Urgență Slobozia scoate la concurs 26 de posturi de medici

UPDATE: Organizarea concursurilor a fost suspendată!

Lipsa medicilor specialiști a determinat administrația Spitalului Județean de Urgență Slobozia să caute soluții pentru ocuparea posturilor libere. Astfel, în perioada iunie-iulie 2023, cel mai mare spital din județul Ialomița scoate la concurs 26 de posturi de medici specialiști. Nu este prima dată când se organizează testări pentru funcțiile vacante. «Sperăm că de această dată can­didații se vor înscrie la concursurile pe care le organizăm...» susține Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Spitalul Slobozia are nevoie de specialiști
Aflat în permanență... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2023, 15:10 (18332 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Magistratul «vitezoman» Mihai Laurențiu Vasilescu reclamă că «puternicul» Daniel Horodniceanu l-a lăsat fără funcție

Scandaluri publice cu procurori și polițiști

Magistratul «vitezoman» Mihai Laurențiu Vasilescu reclamă că «puternicul» Daniel Horodniceanu l-a lăsat fără funcție

Pe 7 mai 2023, vicepre­ședintele Consiliului Superior al Magistraturii, procurorul Daniel Horodniceanu a fost oprit în trafic pentru o depășire neregulamentară. Incidentul s-a transformat într-un adevărat scandal public, din cauza atitudinii nepotrivite pe care magistratul a avut-o față de agenții care l-au tras pe dreapta. Cu două luni în urmă, în cadrul unei ședințe a Secției pentru Procurori a CSM, Horodniceanu a dispus exclu­derea din magistratură a procurorului Mihai Laurențiu Vasilescu, de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia, pentru un incident similar, petrecut în 2018. Magistratul Vasilescu așteaptă acum o decizie definitivă a Înaltei Curți de Casație și Justiție privind înlăturarea... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2023, 10:50 (11785 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

USR cere desființarea instituțiilor care cheltuiesc inutil banii publici

USR cere desființarea instituțiilor care cheltuiesc inutil banii publici

USR a prezentat săptămâna trecută o listă de agenții și insti­tute care risipesc banii publici și pe care coaliția PSD-PNL ar trebui să le desființeze sau să le reorganizeze de urgență pentru a opri jaful din bani publici. Spre exemplu, printre acestea se numără Acade­mia Oamenilor de Știință din România, care are un buget de 10 milioane de lei anual. Pentru a prezenta dimensiunile acestui «jaf public» USR va pu­blica săptămânal pe site-ul www.oprimjaful.ro informații în care va arăta ce s-ar putea face cu banii economisiți de la toate agențiile și institutele inutile.

«Vârful de lance» al USR... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2023, 12:50 (11769 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Voluntarii «FreeLand Festival» 2.0

Voluntarii «FreeLand Festival» 2.0

bonus: Slobozia, «Capitala Tineretului din România» în 2025

Perioada înscrierii pentru voluntarii «FreeLand Festival» este aproape de sfârșit. Însă organizatorii au deja un prim record. În mai puțin de 3 ore, s-au încris pentru ediția din acest an peste 140 de tineri. Anul trecut, ei au fost sufletul primei ediții a unui Festival pe care auto­ritățile au ambiția să-l transforme în marcă națională. În condițiile în care numărul voluntarilor s-a dublat, începem să credem că ar fi posibil. Și, de asemenea, credem că acești tineri pe care Slobozia îi are merită toată atenția opiniei publice.

«FreeLand Festival» 2.0 Ediția de anul acesta a «Free... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2023, 13:20 (8018 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

AUR Ialomița se pregătește de Alegeri

AUR Ialomița se pregătește de Alegeri

Scena politică locală este în continuă schimbare. Unul dintre partidele nou-apărute în peisajul politic actual, Alianța pentru Unirea Românilor s-a poziționat deja la startul Alegerilor de anul viitor. Primul pas îl reprezintă alegerea unui președinte de filială tânăr. Silviu Oancea are 34 de ani și susține, după două luni de la alegerea sa în funcție, că AUR este o alternativă concretă pentru electoratul ialomițean. «Facem politică pentru a garanta oamenilor că vocile lor sunt auzite, iar dorințele lor sunt susținute activ. Atât la nivel județean, cât și la nivel național!» susține Silviu Oancea.

O filială locală mai puternică... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2023, 16:20 (7050 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție de 20 milioane de euro într-un consorțiu pentru învățământul dual

Slobozia, la un pas de accesarea PNRR/«Componenta C15: Educație»

Investiție de 20 milioane de euro într-un consorțiu pentru învățământul dual

Slobozia este eligibilă pentru o investiție estimată la 20 milioane de euro necesară construirii unui consorțiu pentru învățământul dual. Proiectul se va derula prin PNRR și presupune construirea unui campus profesional integrat destinat elevilor din învățământul dual. Adminis­trația locală a identificat deja terenul viitoarei investiții. «Proiectul nostru este eligibil... Așteptăm finanțarea acestuia!» a declarat primarul Sloboziei, Dragoș Soare. Ialomița are la acest moment cinci clase de învățământ dual funcționale. Viitorul proiect ar putea completa salutar demersul educațional de la debutul anului școlar 2022-2023, când liceeleTehnologice «Mihai Eminescu» și «Al.I. Cuza» au fost comasate... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2023, 10:55 (9648 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Cultul personalității, faza pe autoturisme

Cultul personalității, faza pe autoturisme

Mai țineți minte moda numerelor de autoturism de la începuturile îmnatriculărilor «la liber»? Da, da! Vremurile alea de glorie când dădeai ochii în trafic cu «STF» sau «OMG» sau, după caz, «MUE». Sigur, de-atunci ne-am mai stilat, punem numerele mașinilor după copii, amantă sau numele de botez. Dar asta o faceau muritorii de rând. Și, după o vreme, s-au plictisit. Numai că moda revine, iar între timp s-a cizelat. Pentru funcționarii publici de rang înalt, de exemplu, moda a evoluat, s-a rafinat, e în ton cu rangul social și administrativ la care a ajuns ipochimenul. În cazul domnului Adrian Ionescu, secretarul general al județului Ialomița, numărul autoturismului din dotare este IL-16-SGJ... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2023, 15:20 (5885 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dosarul Ginei Palantin a ajuns la DNA-Structura Centrală

Dosarul Ginei Palantin a ajuns la DNA-Structura Centrală

Ancheta penală deschisă de Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT) și care o vizează pe Gina Palantin, fosta șefă a Serviciului Administrativ al Primăriei Slobozia, a ajuns pe masa procurorilor Direcției Naționale Anticorupție-Structura Centrală. Pe numele acesteia, anchetatorii au reținut nu mai puțin de 6 capete de acuzare!

Filmul unui scandal Ancheta penală ce o vizează pe Gina Palantin a început în decembrie 2019, cu o serie de percheziții-maraton ale procurorilor Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2023, 10:55 (16621 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Avioanele MiG-21 LanceR și-au încheiat definitiv misiunile de Poliție Aeriană

După 61 de ani

Avioanele MiG-21 LanceR și-au încheiat definitiv misiunile de Poliție Aeriană

Ultimele trei avioane de luptă MiG-21 LanceR, aflate în cadrul Bazei Aeriană 86 Borcea «Locotenent Aviator Gheorghe Mociorniță» Fetești, au fost scoase din activitate, la începutul acestei săptămâni. Misiunea aeronavelor s-a încheiat în cadrul unui ceremonial militar la care au participat piloții ce s-au aflat la manșa lor, dar și ministrul Apărării Naționale, Angel Tîlvăr. În contextul războiului din Ucraina, siguranța spațiului aerian al României va fi asigurată cu avioanele F-16 Fighting Falcon.

Ceremonial militar la Fetești Scoaterea din serviciu a avioanelor de luptă MiG-21 Lance... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2023, 13:35 (12384 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Expur SA a inaugurat instalația de cogenerare a fabricii din Slobozia

Investiție de 15 milioane de euro

Expur SA a inaugurat instalația de cogenerare a fabricii din Slobozia

Cel mai mare producător de ulei și biodiesel, Expur SA, a inaugurat la Slobozia prima centrală de cogenerare, ce va produce energia electrică și termică necesară bunei desfășurări a activității de producție în cadrul unității pe care societatea o deține în reședința județului Ialomița. Este primul echipament de acest gen pus în funcțiune în țara noastră și folosește ca materie primă cojile de semințe. «Este o dovadă fermă că ne pasă de mediul în care trăiește comunitatea din Slobozia!» a declarat Nikolay Belchev, CEO al Expur. Momentul punerii în funcțiune a centralei de cogenerare a coincis cu un alt eveniment important. Este vorba despre împlinirea a 40 de ani de activitate a Groupe Avril, concernul... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2023, 19:40 (20256 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consilierii PSD resping împrumutul de 34 milioane de lei pentru Slobozia! Consilierii PSD resping împrumutul de 34 milioane de lei pentru Slobozia!

Consilierii PSD resping împrumutul de 34 milioane de lei pentru Slobozia!

Administrația Soare a cerut Consiliului Local Slobozia, în cadrul unei ședințe extraordinare desfășurate la sediul Căminului Cultural Slobozia Nouă luni, 15 mai 2023, aprobarea împrumutului de 34 milioane de lei pentru finanțarea investițiilor edilitare multianuale. Consilierii PSDși PRO România au refuzat să participe «fizic» la ședință și au respins în bloc, prin vot on-line, proiectul de hotărâre. «Următoarea ședință va fi tot la Slobozia Nouă... Și următoarea ședință tot la Slobozia Nouă! Până când problemele de la Slobozia Nouă vor fi rezolvate!» a declarat primarul Dragoș Soare în debutul ședinței.

Proiect respins on-line... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2023, 17:15 (13989 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

SPORT

Au luat bătaie de la toată lumea

Handbal, Turneul de Promovare, CSM Unirea Slobozia

Au luat bătaie de la toată lumea

Turneul de Promovare în Liga Florilor, organizat la Brașov, a fost un întreg ansamblu de frustrări și dezamăgiri pentru CSM Unirea Slobozia și suporterii ei. Echipa noastră a plecat la acest turneu cu acea injecție de concentrare și optimism atât de necesară în sport. Cel puțin asta a răzbătut dinspre condu­cere. S-au făcut multe eforturi înainte de turneu. S-a mers în cantonament la Cheile Grădiștei, acțiune pe care n-am înțeles-o, dar asta contează mai puțin... În fine, s-a ajuns la Brașov cu o singură jucătoare indisponibilă, pivotul Livia Vlădescu. S-a dat drumul la joc și eram cât pe ce să facem surpriza cu Ploieștiul. Dar, cum spuneam, după frustrare, au urmat dezamăgi­rile. Să le luăm pe... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2023, 14:50 (22535 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie la Amara și sprijin de la Voluntari

Fotbal, Liga a III-a, CS Amara-Recolta Gheorghe Doja 0-5

Victorie la Amara și sprijin de la Voluntari

S-a jucat al patrulea și ultimul meci Amara-Gheorghe Doja din acest sezon. A fost pentru prima dată când Recolta s-a impus fără emoții. În ce­lelalte trei confruntări, băieții din Orașul-Stațiune i-au cam chinuit pe dojeni, anihilând, prin determinare, superio­ritatea acestora. Ei bine, la meciul jucat la Amara, vineri, 12 mai 2023, Recolta n-a mai dat nicio șansă ad­versarei. Și-a impus autoritatea încă din prima repriza, iar în cea de-a doua a făcut scor. Interimarul Valentin Toma i-a trimis în teren pe Răducanu-Comșa, Chebac, Ene, Andrei-Alexe, Răduca-Tănase, Drăgan, Țicu-Stere. Au mai jucat: Năstase, Petre, Barabaș, Bălan, Anton. De partea cealaltă, Marius Pletea a replicat cu Bucur-Gheorghe... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2023, 13:45 (3704 vizualizări - 15 comentarii)

SPORT

Bărăganul Ciulnița, noua campioană

Fotbal, Liga a IV-a

Bărăganul Ciulnița, noua campioană

După o pauză de 3 ani, Bărăganul Ciulnița redevine campioana județului Ialomița. Atunci, Bărăganul nu a dat curs invitației FRF de a evolua în Liga a III-a. Acum, să vedem, mai întâi, ce va fi la barajul contra campioanei județului Giurgiu, iar apoi putem vorbi despre o eventuală prezență în eșa­lonul terț. Per total, echipa din Ciulnița a dovedit că merită trofeul și medaliile de campioană. În cadrul penultimei etape, Bărăganul și-a onorat cum se cuvine pre­zența pe fotoliul de lider. Meciul cu Victoria Țăndărei, disputat în fața propriilor su­porteri, a fost câștigat într-o manieră categorică. Galben-albaștrii Ciulniței s-au impus cu 11-3. A fost spectacol și în timpul meciului, și după. Excelentul... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2023, 12:20 (11232 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Bani publici pentru rezultate mediocre la Centrul Județean de Excelență Ialomița

Bani publici pentru rezultate mediocre la Centrul Județean de Excelență Ialomița

Centrul Județean de Excelență Ialomița face performanță în Educație doar pe hârtie. Toate acestea în condițiile în care, potrivit Raportului de activitate din anul școlar trecut, instituția a cheltuit peste 300 mii de lei pentru plata cadrelor didactice și dotări materiale. În ceea ce privește rezultatele obținute de elevii pregătiți în cadrul acestei instituții, acestea sunt nesemnificative.

Salarii de peste 80 mii de lei pentru profesori Centrul Județean de Excelență Ialomița și-a început oficial activitatea în anul 2021, printr-o decizie a Ministerului Educației. Scopul acestei entități... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2023, 15:05 (14869 vizualizări - 6 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Luceafărul politicii ialomițene a ajuns stea administrativă

Victor Moraru, de la Camera Deputaților la Secretariatul General al Guvernului

Luceafărul politicii ialomițene a ajuns stea administrativă

Știți vorba aia care spune «fă-mă mamă cu noroc și aruncă-mă și-n foc»? Așa și cu ex-președintele Consiliului Jude­țean Ialomița, Victor Moraru. Domnia sa a reușit, în doar 5 zile!, să ajungă dintr-un banal funcționăraș public în cadrul Serviciilor Camerei Deputaților, un ditamai directorul general al Secretariatului General al Guvernului României. Nu-i vorbă, că și merita... Doar domnia sa și-a tocit coatele 20 de ani prin administrație, nu ca noi, plebea. Unde mai pui că are în spate un CV cât o teză de doctorat!

Transfer fulgerător în numai 5 zile! Până prin 2022, viața și cariera... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2023, 10:55 (13402 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița a cheltuit 3,6 milioane de lei pentru tratarea «bolilor rare»

În 2022

Ialomița a cheltuit 3,6 milioane de lei pentru tratarea «bolilor rare»

În evidențele Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița există 21 de pacienți diagnosticați cu «boli rare». Pentru tratamentele specifice acestor afecțiuni, instituția a plătit anul trecut 3,6 milioane de lei. Cele mai scumpe medicamente sunt cele destinate ameliorării simptomelor «Bolii Pompe».

Sprijin financiar pentru oamenii suferinzi Conform datelor Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița, pacienții diagnosticați cu «boli rare» de pe raza județului Ialomița suferă de mucoviscidoză, scleroză laterală amiotrofică, fibroză pulmonară idiopatică... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2023, 12:40 (7646 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
319 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Acțiune de amploare a polițiștilor pe raza localității Movilița

Miercuri, 13 februarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale au efectuate pe raza comunei Movilița percheziții la persoane fizice bănuite de săvârșirea mai multor infracțiuni de «furt din locuință ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2019, 18:40
(6526 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Stelnica, bănuit a fi spărgător de case

Marți, 12 februarie a.c., polițiștii feteșteni au identificat un tânăr, de 20 de ani, din Stelnica, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». La sfârșitul anului 2018, tânărul ar fi intrat ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2019, 18:15
(4064 vizualizări - 0 comentarii)


Trei tineri din Ciochina, arestați pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii slobozeni au identificat trei tineri, de 18, 21 și 30 de ani, din comuna Ciochina, bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «tâlhărie calificată», faptă comisă asupra unui alt tânăr, de 19 ani, ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2019, 18:10
(5503 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Scânteia, la volan fără permis

Marți, 12 februarie a.c., polițiștii rutieri au depistat un bărbat, în vârstă de 48 ani, din Scânteia, care conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu fără a poseda permis de conducere. De ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2019, 18:05
(4989 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia Nouă: Accident cu doi morți pe DN21

Slobozia Nouă: Accident cu doi morți pe DN21

Miercuri, 13 februarie a.c., în jurul orelor 5,00, pe DN21, s-a produs un accident rutier soldat cu decesul a două persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 51 de ani, din județul Galați, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2019, 10:40
(8582 vizualizări - 2 comentarii)


Munca «la negru», în atenția ITM Ialomița

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat, în luna ianuarie  2019, acțiuni de control în domeniul relațiilor de muncă, în urma cărora s-au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2019, 17:55
(5803 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Doi ialomițeni, de 47 și 56 ani, au fost depistați de polițiștii rutieri luni, 11 februarie 2019, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Ambii ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2019, 15:20
(5506 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Dosar penal pentru o remorcă

Un bărbat, de 40 ani, din Fierbinți-Târg, a fost depistat de polițiștii ialomițeni pe raza localității Maia, în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism care tracta o remorcă. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2019, 15:10
(5277 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: A murit intoxicată cu monoxid de carbon

O bătrână de 75 de ani a murit intoxicată cu monoxid de carbon, în propria locuință. Femeia a fost descoperită de vecini, care au observat că atât ea, cât și soțul ei, nu au ieșit din casă. Oamenii s-au ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2019, 18:15
(6843 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Explozie și incendiu, în incinta unei vulcanizări

Manasia: Explozie și incendiu, în incinta unei vulcanizări

Astăzi, 11 februarie a.c., în jurul orei 10,00, 3 autospeciale de stingere și o autosanitară SMURD de la Detașamentul Urziceni s-au deplasat la o vulcanizare din Manasia. Incendiul a pornit de la un cap ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2019, 14:34
(9754 vizualizări - 0 comentarii)


Drajna: O femeie a murit într-un accident rutier

O femeie a murit și alte trei persoane au fost rănite, în urma impactului dintre un tir și un autoturism, produs la ieșirea de pe A2, în zona localității Drajna. La fața locului s-a intervenit cu un elicopter ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2019, 14:12
(7039 vizualizări - 2 comentarii)


Accident la Urziceni

Marți, 5 februarie a.c., un tânăr de 18 ani din comuna Axintele, în timp ce conducea un autoturism pe raza municipiul Urziceni, nu a respectat semnificația indicatorului «Oprire» și a pătruns în intersecție ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2019, 19:25
(5637 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Bucureștean arestat la Ion Roată pentru «tentativă de furt»

Polițiștii Secției Rurale Ion Roată au reușit identificarea unui bărbat, de 39 de ani, din București, pe numele căruia Judecătoria Sectorului 2 București a emis un mandat de executare a pedepsei. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2019, 19:10
(5821 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Dosar penal pentru conducere fără permis

Polițiștii Secției Rurale Slobozia au depistat pe raza comunei Perieți un bărbat, de 31 de ani, din localitate, care se deplasa la volanul unui autoturism pe raza localității de domiciliu deși nu deținea ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2019, 19:05
(5719 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Albești, reținut pentru furturi din locuințe

Polițiștii Secției Rurale Slobozia au reținut un tânăr, de 24 de ani, din Albești. Acesta ar fi sustras mai multe scule electrice și produse accizabile din anexele unor locuințe de pe raza comunei de domiciliu ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 17:25
(4850 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Arestat pentru «distrugere» și «loviri sau alte violențe»

Polițiștii Secției Rurale Grivița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 17:05
(5411 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița arestare


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă pentru studenți în Germania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță organizarea selecției pentru studenții care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada vacanței de ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 16:45
(6070 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Șoferi» urmăriți de polițiști

Un bărbat, de 34 ani, din Manasia, care se deplasa la volanul unui autoturism pe raza localității de domiciliu, a încercat să se sustragă controlului polițiștilor. Din verificările efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 16:30
(4775 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

Polițiști din cadrul Secției de Poliție Rurală Stelnica au depistat doi bărbați, de 45, respectiv 46 ani, ambii din comuna Făcăeni, în timp ce se deplasau cu o căruță, având asupra lor pește din speciile ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 16:25
(5683 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

La sfârșitul de săptămână precedent, polițiștii rutieri au depistat trei bărbați, de 27, 32 și 64 de ani, din Slobozia, respectiv București, care conduceau autovehicule pe drumurile publice, deși au consumat ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 16:15
(4246 vizualizări - 0 comentarii)


Preasfințitul Vincențiu, 25 de ani ca episcop

Preasfințitul Vincențiu, 25 de ani ca episcop

Sâmbătă, 2 februarie 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor va sărbători «Întâmpinarea Domnului» la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2019, 19:05
(11303 vizualizări - 5 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,57%, rata șomajului în luna decembrie 2018

La sfârșitul lunii decembrie, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5268 șomeri (din care 2184 femei), rata șomajului fiind de 5,57%. Comparativ cu luna ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2019, 17:20
(4891 vizualizări - 0 comentarii)


Trei persoane rănite într-un accident rutier produs pe DN21

Luni, 28 ianuarie a.c., în jurul orei 8,40, în timp ce un bărbat de 44 de ani, din județul Giurgiu, conducea un autoturism pe Drumul Național 21, din direcția Slobozia către Brăila, se pare că pe fondul ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2019, 19:45
(6689 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat la volan

Polițiștii rutieri au depistat luni, 28 ianuarie a.c., un bărbat de 31 de ani, din Slobozia, care conducea un autovehicul pe drumurile publice, deși anterior consumase băuturi alcoolice. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2019, 19:40
(5347 vizualizări - 1 comentariu)


E-Distribuție Dobrogea: În continuare 22 de localități din Ialomița fără curent!

Potrivit unui comunicat de presă, E-Distribuție Dobrogea informează că marți, 29 ianuarie 2019, la orele 14,00, lipsa energiei electrice afectează în continuare localități din Ialomița. Astfel, localitățile ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2019, 19:35
(8420 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Respectarea măsurilor impuse pentru eradicarea Pestei Porcine Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2019, 12:25
(5286 vizualizări - 0 comentarii)


Radierea din registrul comerțului a persoanelor fizice autorizate (PFA) și a întreprinderilor individuale (II) care nu și-au actualizat obiectul de activitate

Oficiul Național al Registrului Comerțului reamintește faptul că, potrivit prevederilor art. II, alin. (6), din Legea nr. 182/2016, pentru aprobarea Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 44/2008, privind ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2019, 11:25
(13580 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 28 de mii de oameni sunt fără curent

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița informează că la acestă oră 29 de localități din județ sunt fără energie electrică, fiind afectați peste 28 de mii de oameni. Cele mai multe probleme ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2019, 14:53
(7716 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Din nou Cod Portocaliu de polei!

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, județul Ialomița intră din nou sub incidența Codului Portocaliu de polei. Astfel, începând de vineri, 25 ianuarie 2019, orele 21,30, până ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2019, 23:30
(4982 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 drumuri județene și unul național sunt închise

Potrivit informațiilor oferite de reprezentanții Poliției Rutiere Ialomița, în momentul de față, s-a închis circulația pe Drumul Național 2C Slobozia-Buzău. De asemenea, traficul este suspendat ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2019, 10:40
(8999 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...