Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Europarlamentarul PNL Cristian Bușoi sprijină proiectele investiționale ale Sloboziei

Europarlamentarul PNL Cristian Bușoi sprijină proiectele investiționale ale Sloboziei

Europarlamentarul liberal Cristian Bușoi a vizitat vineri, 19 mai 2023, Slobozia. În cadrul întâlnirii cu primarul Sloboziei, Dragoș Soare, europarlamentarul Bușoi a declarat că susține activ efortul investițional al administrației locale de absorbție a fondurilor europene. «Slobozia este un oraș aflat în plină explozie investițională! Iar primarul Dragoș Soare este unul dintre cei mai activi primari pe care îi are Partidul Național Liberal. Sunt aici pentru a-l susține și pentru a optimiza, împreună, acest efort de accesare a fondurilor europene!» a declarat, printre altele, europarlamentarul PNL Cristian Bușoi.

Sprijin public pentru Slobozia... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2023, 19:40 (10842 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Fost angajat al Jandarmeriei ialomițene, reclamat că-și arată părțile intime pe stradă

Scandal la Rovine

Fost angajat al Jandarmeriei ialomițene, reclamat că-și arată părțile intime pe stradă

Liniștea locuitorilor din satul ialomițean Rovine este tulburată de un fost angajat al Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița. Bărbatul a fost reclamat de mai mulți locuitori din cauza comportamentului său deviant. Oamenii spun că «persona­jul» are obiceiul de a ieși pe stradă pentru a-și arăta părțile intime. O plângere penală a fost depusă la Poliție.

Imagini scandaloase surprinse de camerele video Nu mică le-a fost mirarea oamenilor când, în plină zi, bărbatul a fost observat cum le arată trecătorilor părțile intime, fără să aibă un motiv anume. Mai grav este faptul că, în... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2023, 17:20 (37271 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiect «Erasmus+», implementat cu succes de Grădinița «Dumbrava Minunată»

La Slobozia

Proiect «Erasmus+», implementat cu succes de Grădinița «Dumbrava Minunată»

Grădinița «Dumbrava Minunată» este singura unitate din învățământul preșcolar din Ialomița care a reușit să implementeze un proiect «Erasmus+». La Începutul acestei săptămâni, cadrele didactice ale instituției, alături de cele din țările partenere, s-au întâlnit la Slobozia în cadrul unei conferințe de dise­minare a proiectului. Ceea ce au urmărit reprezentanții Grădiniței «Dumbrava Minunată» în cadrul acestui proiect a vizat dezvoltarea competențelor educaționale ale ca­drelor didactice și armonizarea aces­tora cu cele ale altor state europene.

Proiect unic în județ După doi ani și... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2023, 16:10 (10973 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

E gata, s-au salvat!

Fotbal, Liga a III-a, Dunărea Călărași-Recolta Gheorghe Doja 1-2

E gata, s-au salvat!

Recolta Gheorghe Doja a fost susținută, la Călărași, de o numeroasă asistență ialomițeană. Suporterii au înțeles importanța meciului și, cel mai important, și jucătorii au conștientizat-o. Recolta venea după două meciuri fără înfrângere: egalul cu Gloria Băneasa, când a revenit de la 1-3 și victoria categorică cu Amara. Pentru ca Agricola Borcea să nu se apropie periculos de mult, era necesar cel puțin un punct pe arena fostei primdivizionare din Călărași. Ialomițenii au făcut un meci bun, spectacolul fiind agreabil chiar și pentru ochiul unui privitor neutru. «Interimarul» Valentin Toma a început meciul cu Răducanu-Comșa, Chebac, Ene, Andrei-Alexe, Răduca-Drăgan, Țicu, Tănase-Stere. Au mai intrat... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2023, 15:15 (4724 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Constantin Morar a câștigat Cupa României

Lupte libere

Constantin Morar a câștigat Cupa României

Așa cum ne-au obișnuit, secțiile de lupte ale CSM Unirea Slobozia și CS Amara propun, în fiecare an, copii și juniori care se remarcă în competițiile interne și internaționale. Așa s-a întâmplat și în perioada 18-21 mai 2023, când la Constanța s-a desfășurat Cupa României, competiție care s-a adresat luptătorilor cu vârste sub 20 de ani. Constantin Morar de la CSM Unirea Slobozia, elevul antrenorului Marian Moraru, a cucerit trofeul la categoria 74 kg. Un rezultat remarcabil pentru Constantin, probabil cel mai valoros din cariera sa. Demne de remarcat sunt locul 5, ocupat de Cristian Toader la categoria 79 kg și locul 6, ocupat de Răzvan Andreiu, la categoria 57 kg. După aceste rezultate, CSM... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2023, 14:40 (12744 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Rezultate bune pentru Slobozia

Scrimă, Campionatul Național «U23»

Rezultate bune pentru Slobozia

Proba de sabie masculin a Campionatului Național pentru Tineret (sportivi sub 23 de ani) a adus Sloboziei, în ultimii ani, clasări pe podium și chiar titluri naționale. De aceea, lipsa noastră de entuziasm care răzbate din titlu, este, oarecum, nedreaptă. Am avut doi sportivi în primii 8, lucru de care puține școli de scrimă se pot bucura. Însă faptul că n-am prins niciun loc pe podium ne-a umbrit, un pic, bucuria. Cu toate acestea, nu putem trece neobservată evoluția de la Campionatul Național desfășurat săptămâna trecută a sportivilor ialomițeni. Și nu putem să nu-i felicităm pe băieții noștri pentru rezultatele obținute.

Răzvan, pe 5, Eduard, pe 7... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2023, 13:20 (11265 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

De două ori bronz pentru Ana Maria Matache

Karate, Campionatul Național

De două ori bronz pentru Ana Maria Matache

În perioada 20-21 mai 2023, Patinoarul Olimpic din Brașov a găzduit o nouă ediție a Campionatului Național de karate WUKF. În competiția cadeților, sportiva CSM Unirea Slobozia, Ana Maria Matache, a avut din nou o prestație foarte bună. Ana a promovat recent la categoria de vârstă 16-17 ani, dar a urcat și în grad, dobândind centura maro. La Brașov, sportiva a cucerit două medalii de bronz, urcând pe podium atât la kata, cât și la kumite. «Ana Maria Matache a arătat curaj și încredere, și-a depășit emoțiile, în ciuda faptului că a concurat cu adversare puternice, campioane europene și mondiale...» a declarat sărbătoritul zilei, antre­norul Liviu Sandu, pentru care medaliile obținute de Ana au... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2023, 12:05 (10079 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia scoate la concurs 26 de posturi de medici

Spitalul Județean de Urgență Slobozia scoate la concurs 26 de posturi de medici

UPDATE: Organizarea concursurilor a fost suspendată!

Lipsa medicilor specialiști a determinat administrația Spitalului Județean de Urgență Slobozia să caute soluții pentru ocuparea posturilor libere. Astfel, în perioada iunie-iulie 2023, cel mai mare spital din județul Ialomița scoate la concurs 26 de posturi de medici specialiști. Nu este prima dată când se organizează testări pentru funcțiile vacante. «Sperăm că de această dată can­didații se vor înscrie la concursurile pe care le organizăm...» susține Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Spitalul Slobozia are nevoie de specialiști
Aflat în permanență... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2023, 15:10 (18342 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Magistratul «vitezoman» Mihai Laurențiu Vasilescu reclamă că «puternicul» Daniel Horodniceanu l-a lăsat fără funcție

Scandaluri publice cu procurori și polițiști

Magistratul «vitezoman» Mihai Laurențiu Vasilescu reclamă că «puternicul» Daniel Horodniceanu l-a lăsat fără funcție

Pe 7 mai 2023, vicepre­ședintele Consiliului Superior al Magistraturii, procurorul Daniel Horodniceanu a fost oprit în trafic pentru o depășire neregulamentară. Incidentul s-a transformat într-un adevărat scandal public, din cauza atitudinii nepotrivite pe care magistratul a avut-o față de agenții care l-au tras pe dreapta. Cu două luni în urmă, în cadrul unei ședințe a Secției pentru Procurori a CSM, Horodniceanu a dispus exclu­derea din magistratură a procurorului Mihai Laurențiu Vasilescu, de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia, pentru un incident similar, petrecut în 2018. Magistratul Vasilescu așteaptă acum o decizie definitivă a Înaltei Curți de Casație și Justiție privind înlăturarea... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2023, 10:50 (11796 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

USR cere desființarea instituțiilor care cheltuiesc inutil banii publici

USR cere desființarea instituțiilor care cheltuiesc inutil banii publici

USR a prezentat săptămâna trecută o listă de agenții și insti­tute care risipesc banii publici și pe care coaliția PSD-PNL ar trebui să le desființeze sau să le reorganizeze de urgență pentru a opri jaful din bani publici. Spre exemplu, printre acestea se numără Acade­mia Oamenilor de Știință din România, care are un buget de 10 milioane de lei anual. Pentru a prezenta dimensiunile acestui «jaf public» USR va pu­blica săptămânal pe site-ul www.oprimjaful.ro informații în care va arăta ce s-ar putea face cu banii economisiți de la toate agențiile și institutele inutile.

«Vârful de lance» al USR... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2023, 12:50 (11789 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Voluntarii «FreeLand Festival» 2.0

Voluntarii «FreeLand Festival» 2.0

bonus: Slobozia, «Capitala Tineretului din România» în 2025

Perioada înscrierii pentru voluntarii «FreeLand Festival» este aproape de sfârșit. Însă organizatorii au deja un prim record. În mai puțin de 3 ore, s-au încris pentru ediția din acest an peste 140 de tineri. Anul trecut, ei au fost sufletul primei ediții a unui Festival pe care auto­ritățile au ambiția să-l transforme în marcă națională. În condițiile în care numărul voluntarilor s-a dublat, începem să credem că ar fi posibil. Și, de asemenea, credem că acești tineri pe care Slobozia îi are merită toată atenția opiniei publice.

«FreeLand Festival» 2.0 Ediția de anul acesta a «Free... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2023, 13:20 (8020 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

AUR Ialomița se pregătește de Alegeri

AUR Ialomița se pregătește de Alegeri

Scena politică locală este în continuă schimbare. Unul dintre partidele nou-apărute în peisajul politic actual, Alianța pentru Unirea Românilor s-a poziționat deja la startul Alegerilor de anul viitor. Primul pas îl reprezintă alegerea unui președinte de filială tânăr. Silviu Oancea are 34 de ani și susține, după două luni de la alegerea sa în funcție, că AUR este o alternativă concretă pentru electoratul ialomițean. «Facem politică pentru a garanta oamenilor că vocile lor sunt auzite, iar dorințele lor sunt susținute activ. Atât la nivel județean, cât și la nivel național!» susține Silviu Oancea.

O filială locală mai puternică... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2023, 16:20 (7053 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție de 20 milioane de euro într-un consorțiu pentru învățământul dual

Slobozia, la un pas de accesarea PNRR/«Componenta C15: Educație»

Investiție de 20 milioane de euro într-un consorțiu pentru învățământul dual

Slobozia este eligibilă pentru o investiție estimată la 20 milioane de euro necesară construirii unui consorțiu pentru învățământul dual. Proiectul se va derula prin PNRR și presupune construirea unui campus profesional integrat destinat elevilor din învățământul dual. Adminis­trația locală a identificat deja terenul viitoarei investiții. «Proiectul nostru este eligibil... Așteptăm finanțarea acestuia!» a declarat primarul Sloboziei, Dragoș Soare. Ialomița are la acest moment cinci clase de învățământ dual funcționale. Viitorul proiect ar putea completa salutar demersul educațional de la debutul anului școlar 2022-2023, când liceeleTehnologice «Mihai Eminescu» și «Al.I. Cuza» au fost comasate... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2023, 10:55 (9657 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Cultul personalității, faza pe autoturisme

Cultul personalității, faza pe autoturisme

Mai țineți minte moda numerelor de autoturism de la începuturile îmnatriculărilor «la liber»? Da, da! Vremurile alea de glorie când dădeai ochii în trafic cu «STF» sau «OMG» sau, după caz, «MUE». Sigur, de-atunci ne-am mai stilat, punem numerele mașinilor după copii, amantă sau numele de botez. Dar asta o faceau muritorii de rând. Și, după o vreme, s-au plictisit. Numai că moda revine, iar între timp s-a cizelat. Pentru funcționarii publici de rang înalt, de exemplu, moda a evoluat, s-a rafinat, e în ton cu rangul social și administrativ la care a ajuns ipochimenul. În cazul domnului Adrian Ionescu, secretarul general al județului Ialomița, numărul autoturismului din dotare este IL-16-SGJ... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2023, 15:20 (5885 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dosarul Ginei Palantin a ajuns la DNA-Structura Centrală

Dosarul Ginei Palantin a ajuns la DNA-Structura Centrală

Ancheta penală deschisă de Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT) și care o vizează pe Gina Palantin, fosta șefă a Serviciului Administrativ al Primăriei Slobozia, a ajuns pe masa procurorilor Direcției Naționale Anticorupție-Structura Centrală. Pe numele acesteia, anchetatorii au reținut nu mai puțin de 6 capete de acuzare!

Filmul unui scandal Ancheta penală ce o vizează pe Gina Palantin a început în decembrie 2019, cu o serie de percheziții-maraton ale procurorilor Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2023, 10:55 (16627 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Avioanele MiG-21 LanceR și-au încheiat definitiv misiunile de Poliție Aeriană

După 61 de ani

Avioanele MiG-21 LanceR și-au încheiat definitiv misiunile de Poliție Aeriană

Ultimele trei avioane de luptă MiG-21 LanceR, aflate în cadrul Bazei Aeriană 86 Borcea «Locotenent Aviator Gheorghe Mociorniță» Fetești, au fost scoase din activitate, la începutul acestei săptămâni. Misiunea aeronavelor s-a încheiat în cadrul unui ceremonial militar la care au participat piloții ce s-au aflat la manșa lor, dar și ministrul Apărării Naționale, Angel Tîlvăr. În contextul războiului din Ucraina, siguranța spațiului aerian al României va fi asigurată cu avioanele F-16 Fighting Falcon.

Ceremonial militar la Fetești Scoaterea din serviciu a avioanelor de luptă MiG-21 Lance... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2023, 13:35 (12390 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Expur SA a inaugurat instalația de cogenerare a fabricii din Slobozia

Investiție de 15 milioane de euro

Expur SA a inaugurat instalația de cogenerare a fabricii din Slobozia

Cel mai mare producător de ulei și biodiesel, Expur SA, a inaugurat la Slobozia prima centrală de cogenerare, ce va produce energia electrică și termică necesară bunei desfășurări a activității de producție în cadrul unității pe care societatea o deține în reședința județului Ialomița. Este primul echipament de acest gen pus în funcțiune în țara noastră și folosește ca materie primă cojile de semințe. «Este o dovadă fermă că ne pasă de mediul în care trăiește comunitatea din Slobozia!» a declarat Nikolay Belchev, CEO al Expur. Momentul punerii în funcțiune a centralei de cogenerare a coincis cu un alt eveniment important. Este vorba despre împlinirea a 40 de ani de activitate a Groupe Avril, concernul... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2023, 19:40 (20265 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Consilierii PSD resping împrumutul de 34 milioane de lei pentru Slobozia! Consilierii PSD resping împrumutul de 34 milioane de lei pentru Slobozia!

Consilierii PSD resping împrumutul de 34 milioane de lei pentru Slobozia!

Administrația Soare a cerut Consiliului Local Slobozia, în cadrul unei ședințe extraordinare desfășurate la sediul Căminului Cultural Slobozia Nouă luni, 15 mai 2023, aprobarea împrumutului de 34 milioane de lei pentru finanțarea investițiilor edilitare multianuale. Consilierii PSDși PRO România au refuzat să participe «fizic» la ședință și au respins în bloc, prin vot on-line, proiectul de hotărâre. «Următoarea ședință va fi tot la Slobozia Nouă... Și următoarea ședință tot la Slobozia Nouă! Până când problemele de la Slobozia Nouă vor fi rezolvate!» a declarat primarul Dragoș Soare în debutul ședinței.

Proiect respins on-line... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2023, 17:15 (13993 vizualizări - 20 comentarii)

SPORT

Au luat bătaie de la toată lumea

Handbal, Turneul de Promovare, CSM Unirea Slobozia

Au luat bătaie de la toată lumea

Turneul de Promovare în Liga Florilor, organizat la Brașov, a fost un întreg ansamblu de frustrări și dezamăgiri pentru CSM Unirea Slobozia și suporterii ei. Echipa noastră a plecat la acest turneu cu acea injecție de concentrare și optimism atât de necesară în sport. Cel puțin asta a răzbătut dinspre condu­cere. S-au făcut multe eforturi înainte de turneu. S-a mers în cantonament la Cheile Grădiștei, acțiune pe care n-am înțeles-o, dar asta contează mai puțin... În fine, s-a ajuns la Brașov cu o singură jucătoare indisponibilă, pivotul Livia Vlădescu. S-a dat drumul la joc și eram cât pe ce să facem surpriza cu Ploieștiul. Dar, cum spuneam, după frustrare, au urmat dezamăgi­rile. Să le luăm pe... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2023, 14:50 (22551 vizualizări - 17 comentarii)

SPORT

Victorie la Amara și sprijin de la Voluntari

Fotbal, Liga a III-a, CS Amara-Recolta Gheorghe Doja 0-5

Victorie la Amara și sprijin de la Voluntari

S-a jucat al patrulea și ultimul meci Amara-Gheorghe Doja din acest sezon. A fost pentru prima dată când Recolta s-a impus fără emoții. În ce­lelalte trei confruntări, băieții din Orașul-Stațiune i-au cam chinuit pe dojeni, anihilând, prin determinare, superio­ritatea acestora. Ei bine, la meciul jucat la Amara, vineri, 12 mai 2023, Recolta n-a mai dat nicio șansă ad­versarei. Și-a impus autoritatea încă din prima repriza, iar în cea de-a doua a făcut scor. Interimarul Valentin Toma i-a trimis în teren pe Răducanu-Comșa, Chebac, Ene, Andrei-Alexe, Răduca-Tănase, Drăgan, Țicu-Stere. Au mai jucat: Năstase, Petre, Barabaș, Bălan, Anton. De partea cealaltă, Marius Pletea a replicat cu Bucur-Gheorghe... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2023, 13:45 (3706 vizualizări - 15 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
222 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

Din cauza lucrărilor de întreținere și reabilitare a rețelelor electrice, furnizarea energiei electrice va fi sistată în unele zone ale orașelor Amara, Slobozia și Urziceni, în perioada 19-23 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 19:05
(6479 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «infracțiuni contra patrimoniului»

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru «infracțiuni contra patrimoniului», fapte comise în Belgia. Astfel, pe numele bărbatului de ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 12:15
(3989 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Gheorghe Doja

Miercuri, 14 noiembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Gheorghe Doja s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii ajunși la locul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 12:10
(4702 vizualizări - 0 comentarii)


Parchetul de pe lângă Judecătoria Urziceni: Arest preventiv pentru doi bărbați care operau prin metoda «Accidentul»

Potrivit unui comunicat de presă al Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, anchetatorii au reușit arestarea a doi indivizi acuzați de «înșelăciune» și «complicitate la înșelăciune» ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2018, 19:10
(6821 vizualizări - 4 comentarii)


Primarul general al Madridului, Manuela Carmena, vizită de lucru la Țăndărei

Consilierul de stat cu responsabilități în problematica minorităților, Dana Varga, a primit miercuri, 14 noiembrie a.c., o delegație spaniolă condusă de primarul general al Madridului, Manuela Carmena, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 19:30
(4142 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Informare cu privire la evoluția pestei micilor rumegătoare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de rumegătoare mici (ovine și caprine), atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 15:35
(3662 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni

Prevenirea delincvenței juvenile și victimizarea minorilor, prevenirea infracțiunilor contra patrimoniului și siguranța cetățeanului, sunt unele dintre prioritățile Poliției ialomițene. Astfel, marți, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 14:20
(3562 vizualizări - 0 comentarii)


Teatrul «Tony Bulandra» Târgoviște, la Slobozia

Marți, 4 decembrie 2018, cu începere de la orele 18,00, la Casa de Cultură Municipală Slobozia, Teatrul «Tony Bulandra» Târgoviște va pune în scenă piesa «O scrisoare pierdută», de I.L. Caragiale. Beneficiind ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 13:40
(2863 vizualizări - 0 comentarii)


2364 de persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița

În primele 9 luni ale anului 2018, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 2364 persoane, dintre care 873 ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 12:20
(3133 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: «Rapsozii la ei acasă»

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în colaborare cu Primăria comunei Gura Ialomiței, organizează sâmbătă, 17 noiembrie 2018, în această localitate manifestarea ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 11:25
(2911 vizualizări - 0 comentarii)


Diplomă de Bună Practică pentru Consiliul Județean Ialomița

Agenția Națională a Funcționarilor Publici a organizat ce-a de-a XI- ediție a Competiției celor mai bune practici din administrația publică din România, cu scopul de a identifica și disemina inițiative ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 11:15
(3267 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Locuri de muncă în Danemarca și Portugalia

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, prin intermediul Serviciului EURES din cadrul AJOFM Ialomița, promovează oferta unui angajator din Danemarca de 200 locuri de muncă (100 locuri pentru Danemarca și 100 locuri pentru Portugalia), pentru munca sezonieră, cules de mazăre, campania 2019. Durata contractului este pe perioada iunie-octombrie 2019, programul de lucru fiind de 30-40 ore, 6 zile/săptămână. ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 10:05
(2585 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița recrutează personal din sursă externă

Inspectoratul pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița organizează concurs de recrutare din sursă externă pentru ocuparea a 6 funcții vacante (4 ofițeri și 2 subofițeri). Înscrierile se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2018, 19:20
(5737 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea anunță consumatorii casnici cu privire la faptul că, în perioada 12-16 noiembrie 2018, din cauza lucrărilor de întreținere a rețelelor, alimentarea cu energie electrică va fi sistată ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2018, 19:10
(5525 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Rădulești, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Polițiștii ialomițeni au identificat un bărbat, de 41 de ani, din satul Rădulești, acesta figurând pe lista persoanelor care se sustrăgeau executării unor pedepse privative de libertate. El a fost condamnat ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 20:05
(3412 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Prins la volan fără permis

Un bărbat, de 42 de ani, din comuna Mihail Kogălniceanu s-a ales cu un dosar penal după ce a condus pe drumurile publice, fără a avea permis de conducere. Cercetările în această cauză continuă. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:25
(3737 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: La volan sub influența băuturilor alcoolice

Un bărbat, de 34 de ani, din localitatea Săveni s-a ales cu un dosar penal pentru că a condus sub influența băuturilor alcoolice. Acesta avea o alcoolemie de 0,44 miligrame alcool pur în aerul expirat. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:20
(3589 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni la regimul silvic, constatate de polițiști

Doi bărbați, de 38 și 47 de ani, din județele Vrancea și Ialomița, au intrat în atenția polițiștilor după ce au comis infracțiuni la regimul silvic. Primul contravenient transporta cu o mașină o cantitate ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:10
(3403 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Expoziție de artă plastică la Muzeul Național al Agriculturii

Uniunea Artiștilor Plastici Ialomița vernisează expoziția de artă plastică «Salonul de Toamnă 2018». Evenimentul se va desfășura la Muzeul Național al Agriculturii din România miercuri, 7 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:35
(3309 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 450 de amenzi, 19 de permise reținute

Polițiștii au intervenit, la finele săptămânii precedente, la aproape 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Polițiștii au aplicat peste 450 de sancțiuni contravenționale, au constatat peste ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:20
(4702 vizualizări - 0 comentarii)


Hramul Mânăstirii Slobozia

În perioada 6-12 noiembrie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Sfinților ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:05
(3848 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiune de vaccinare a galinaceelor

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță crescătorii și deținătorii de păsări domestice că, în această perioadă, desfășoară prin medicii veterinari de liberă practică ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 09:50
(4229 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Șapte persoane au fost rănite într-un accident rutier

Amara: Șapte persoane au fost rănite într-un accident rutier

Accident rutier produs în apropiere de orașul Amara în seara zilei de duminică, 4 noiembrie 2018. Șapte persoane au fost rănite, una dintre ele murind la locul incidentului, după ce o căruță a fost lovită ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2018, 21:08
(5733 vizualizări - 0 comentarii)


Nou focar de Pestă Porcină Africană în Cartierul Slobozia Nouă

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că sâmbătă, 27 octombrie 2018, într-o exploatație din Cartierul Slobozia Nouă a fost confirmat un focar de Pestă Porcină ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2018, 10:05
(4120 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Registrul electronic de evidență a contractelor de internship

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță lansarea Registrului electronic de evidență a contractelor de internship. Registrul înființat și gestionat de ANOFM ține evidența tuturor contractelor ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2018, 09:55
(5345 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Produsele contrafăcute, în atenția polițiștilor

În ultimele 48 de ore, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au efectuat controale la mai mulți agenți economici de pe raza județului Ialomița, pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 19:10
(4256 vizualizări - 1 comentariu)


Jilavele: S-a răsturnat cu mașina

În cursul zilei de joi, 25 octombrie a.c, în apropiere de localitatea Jilavele s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de către polițiști s-a stabilit faptul ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:55
(4205 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Slobozia: Arestat pentru «lipsire de libertate»

Joi, 25 octombrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:50
(4664 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Borănești, urmărit de mașina Poliției

Joi, 25 octombrie a.c., un bărbat de 46 de ani, din comuna Manasia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși avea acest drept suspendat ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:40
(4081 vizualizări - 0 comentarii)


Orboești: A căzut în WC-ul din fundul curții

Orboești: A căzut în WC-ul din fundul curții

O bărtrână de 74 de ani din satul ialomițean Orboești a fost la un pas de moarte după ce a căzut în WC-ul pe care îl avea în fundul curții. Femeia a fost descoperită după 12 ore de o rudă care voia să folosească ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 15:45
(6119 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...