Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Comisia Dytras» a abandonat ancheta administrativă de la stația de epurare a orașului

Slobozia așteaptă de 13 ani adevărul

«Comisia Dytras» a abandonat ancheta administrativă de la stația de epurare a orașului

bonus: «Scheleții politici» din dulapul Urban SA

În mai 2022, administrația locală anunța înființarea unei Comisii care va verifica stadiul fizic, tehnic și financiar al investiției realizate în 2011 la stația de epurare a orașului Slobozia, supra­numită «Comisia Dytras». La un an distanță de la înființarea acesteia, Comisia nu s-a întrunit niciodată. «Pentru „Comisia Dytras“ nu există un rezultat întrucât Primăria Slobozia nu ne-a pus la dispoziție documentele pentru a analiza situația proiectului...» susține administratorul public al județului și șeful «Comisiei Dytras», Alexandru Potor. În replică, administrația locală susține că niciunul dintre membrii Comisiei nu a solicitat documente privitoare la investitiția derulată în perioada 200... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2023, 10:55 (9452 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Programul «ELENA», funcțional și la Fetești

Bani europeni pentru școli și grădinițe

Programul «ELENA», funcțional și la Fetești

Peste 3,1 milioane de lei este valoarea fondurilor europene aferente contractelor de finanțare pe care administrația locală din Fetești le-a semnat pentru eficientizarea energetică a două școli și a unei grădinițe. Banii vor fi acordați prin Programul «ELENA», gestionat la nivel județean prin interme­diul Consiliului Județean Ialomița. Contractele de finanțare ce vizează unitățile de învățământ din Fetești au fost semnate, urmând ca în perioada următoare să se desfășoare procedura de licitație publică pentru desemnarea constructorilor.

Reabilitarea energetică a unităților de învățământ... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2023, 13:25 (3456 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

USR acuză PNL/PSD de politizarea Legii Educației

USR acuză PNL/PSD de politizarea Legii Educației

PSD și PNL au blocat la sfârșitul lunii aprilie 2023 amendamentele USR privind autonomia școlilor de a decide ce profesori angajează. USR Ialomița condamnă, alături de parlamentarii USR, stoparea acestui proces de moder­nizare a învățământului românesc fără de care «orice discuție despre autonomia școlilor este pură ipocrizie».

Încă un pas înapoi Modernizarea învățământului românesc nu se poate face fără a lăsa școlilor libertatea de a angaja profesori performanți și dedicați meseriei, susține public USR. Parlamentarii USR au depus o serie de amendamente care ar fi permis creșterea... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2023, 17:40 (4400 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Țăndărei a cheltuit 13,3 milioane de lei pentru reabilitarea străzilor

Primăria Țăndărei a cheltuit 13,3 milioane de lei pentru reabilitarea străzilor

Programul multianual de asfaltare a străzilor din Țăndărei se apropie de final. Adminis­trația locală a orașului a făcut publice stadiul lucrărilor de asfaltare pentru ultimele cinci străzi din cele 28 incluse în acest proiect. Valoarea totală a execuției este de 13,3 milioane de lei.

Investiții în infrastructura rutieră Programul multianual al Pri­măriei Țăndărei ce vizează moder­nizarea străzilor din oraș a fost con­ceput în anul 2021. Toate arterele de circulație incluse în cadrul pro­iectului prezentau un coeficient ri­dicat de degradare și aveau nevoie de reparații. În urma analizei... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2023, 12:20 (4386 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vizită de lucru a ministrului Digitalizării, Sebastian Burduja, la Slobozia

Vizită de lucru a ministrului Digitalizării, Sebastian Burduja, la Slobozia

Vineri, 5 mai 2023, Sebastian Burduja, ministrul Cercetării, Inovării și Digitalizării, a efectuat o vizită de lucru în municipiul Slobozia. Alături de primarul orașului, Dragoș Soare, acesta s-a întâlnit cu reprezentanții Combinatului Chimic «Nitramonia» și cu elevii Liceului de Arte «Ionel Perlea».

Sprijin pentru dezvoltarea economică a Sloboziei Vizita ministrului Digitalizării, Sebastian Burduja, a debutat la Combinatul Chimic «Nitramonia». Oficialul guvernamental a discutat cu reprezentanții societății despre problemele pe care le întâmpină și a promis faptul că va căuta soluții... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2023, 18:15 (11392 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Importurile cerealelor ucrainene în România, suspendate!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu

«Importurile cerealelor ucrainene în România, suspendate!»

Insistențele ministrului PSD al Agriculturii privind aplicarea regu­lilor europene pentru stoparea invaziei cerealelor ucrainene pe piețele din România generează primele rezultate. Deputatul PSD Ștefan Mușoiu susține că noile măsuri protejează fermierii români în decursul acestui an agricol. «Importurile de cereale din Ucraina către piețele noastre vor fi sistate până cel puțin la data de 5 iunie 2023. (...) Și, grație negocierilor, avem la dispoziție și posibilitatea prelungirii până la sfârșitul anului a acestui termen!» declară public deputatul social-democrat.

Prima veste bună pentru fermieri... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2023, 15:05 (3997 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița închiriază fostul sediu al BCR cu 10 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița închiriază fostul sediu al BCR cu 10 milioane de lei

Administrația ju­dețeană va cheltui 276556,50 de lei lunar pentru închirierea fostului sediu al BCR. Anunțul de atribuire a spațiului a fost făcut public pe 23 aprilie 2023, după aprobarea proiectului de hotărâre privind condițiile de închiriere în cadrul șe­dinței Consiliului Județean Ialomița din martie 2023. Contractul de închiriere va intra în vigoare la sfârșitul acestui an, iar perioada de închiriere este de 3 ani. Valoarea totală a acestui contract de închiriere este de 9,9 milioane de lei la care se adaugă cheltuielile de întreținere.

Consilierii județeni votează cu «dedicație»... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2023, 10:50 (10156 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Mininistrul Transporturilor, Sorin Grindeanu: «Pe parcursul acestei luni va fi dat în circulație!»

Pasajul Dranja se pregătește de inaugurare

Mininistrul Transporturilor, Sorin Grindeanu: «Pe parcursul acestei luni va fi dat în circulație!»

În timpul unei vizite de lucru pe șantierul Pasajului Drajna, ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a precizat faptul că obiectivul ar putea fi deschis circulației la în cursul acestei luni. Termenul final al investiției este sfârșitul lunii iunie 2023.

Peste 98 milioane de lei pentru Pasajul Drajna Lucrările pentru Pasajul peste linia de cale ferată București-Constanța din zona localității Drajna au debutat în ianuarie 2022. În cadrul fiecărei vizite desfășurată pe șantier, Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor, a avansat mai multe termene în ceea ce privește finalizarea... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2023, 18:05 (15199 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tânăr din Slobozia, cercetat pentru «pornografie infantilă»

Trimis în judecată la Călărași

Tânăr din Slobozia, cercetat pentru «pornografie infantilă»

Un tânăr din Slobozia, anchetat de DIICOT-Biroul Teritorial Călărași, este acuzat că a spart 500 de conturi de Facebook aparținând unor minore, pe care le obliga să îi trimită imagini compromițătoare. După ce ar fi intrat în posesia fotografiilor și filmulețelor, acesta ar fi început să le șantajeze. Dosarul penal a fost trimis în judecată la Tribunalul Călărași.

Dosar în curs de soluționare Cazul care se judecă în prezent la Tribunalul Călărași a debutat în anul 2016. Procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Călărași au instrumentat activitatea infracțională a numitului E.F.C.... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2023, 15:10 (5119 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Balta «Valea Ciorii» este disputată în instanță de pretinși proprietari

De 30 de ani

Balta «Valea Ciorii» este disputată în instanță de pretinși proprietari

Scandal cu braconieri, dosare penale și autorizații de mediu emise la limita legii pentru Lacul «Valea Ciorii», din apropierea loca­lității cu același nume. Patru societăți își dispută în instanță dreptul de proprietate asupra întinderii de apă, în suprafață de 122,18 ha, și se acuză reciproc de practici ilegale. Început în urmă cu aproape 30 de ani, litigiul pare imposibil de stins.

Război în instanță pe malul apei Lacul «Valea Ciorii», din care fac parte Acumulă­rile «Valea Ciorii» și «Valea Lată Sărată», a aparținut până în 1990 Întreprinderii Piscicole Ialomița. După 1991, societatea... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2023, 11:05 (15009 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

APIA Ialomița a înregistrat primele cereri pentru acordarea ajutoarelor din sectorul cerealier

APIA Ialomița a înregistrat primele cereri pentru acordarea ajutoarelor din sectorul cerealier

Începând cu data de 24 aprilie 2023, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură primește cereri pentru compensarea cheltuielilor angajate de producătorii agricoli pentru compensarea cheltuielilor privind depozitarea grâului obținut anul trecut din producție proprie. În Ialomița, la sfârșitul săptămânii trecute, au fost depuse 25 de solicitări, pentru o cantitate de grâu depozitată de peste 33 mii de tone. Data limită de depunere a cererilor este 11 mai 2023 inclusiv.

Sprijin financiar de urgență pentru fermieri Puternic afectați de importul de cereale din Ucraina, fermierii... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2023, 13:20 (15016 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele ialomițene nu pot realiza investigații CT

Spitalele ialomițene nu pot realiza investigații CT

Cele trei aparate computer-tomograf, din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia și Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești, nu pot fi utilizate în momentul de față. În timp ce la Slobozia problema este generată de o defecțiune tehnică, la Fetești lipsa personalului medical de specialitate face imposibilă punerea în funcțiune a aparatului. Împreună toate cele trei echipamente medicale au costat aproximativ 1 milion de euro.

Pacienți transferați către alte spitale Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost prima unitate medicală din Ialomița care a beneficiat de un aparat... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2023, 18:55 (10301 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, acuzată că a organizat o dezbatere publică-simulacru

AER Muntenia Sud amenință cu instanța

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, acuzată că a organizat o dezbatere publică-simulacru

AER Muntenia Sud, organizație neguver­­namentală înființată pentru a susține lupta civică împotriva poluării, susține că va acționa în instanță Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița. Obiectul acestui litigiu îl reprezintă dezbaterea publică organizată de APM Ialomița la începutul lunii aprilie 2023 în cazul Clean Tech Ciulnița. Membrii Asociației susțin că angajații APM Ialomița au redactat procesul-verbal de ședință anterior desfășurării acesteia. Cauza AER Muntenia Sud este susținuă de către senatorul AUR Adrian Costea, care a cerut public expli­cații instituției cu privire la acuzațiile formulate.

Căinii latră, Clean Tech Ciulnița merge mai departe... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2023, 17:20 (10981 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Bine că s-a terminat

Fotbal, Liga a II-a, FK Csikszereda-Unirea Slobozia 3-1

Bine că s-a terminat

În sfârșit, competiția nu ne mai chinuie! Pentru Unirea Slobozia, campionatul Ligii a II-a se termină la capătul a 11 meciuri fără victorie, bilanț rar întâlnit la o echipă care a avut ca obiectiv clasarea în prima treime a clasamentului. Prăbușiți motivațional după ratarea play-off-ului, galben-albaștrii s-au străduit din greu să termine onorabil acest sezon. Au ieșit vreo două meciuri bunicele și, în rest, prestații mediocre care au îndepărtat publicul de echipă. Unirea s-a hrănit în play-out din «grăsimea» acumulată în sezonul regulat, în a doua parte a competiției echipa noastră reușind doar 3 puncte. În fine, s-a terminat, iar vestea bună este că ne vom regăsi, și în viitorul... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2023, 14:55 (4037 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Situația dojenilor, tot mai complicată

Fotbal, Liga a III-a, FC Voluntari 2-Recolta Gheorghe Doja 5-1

Situația dojenilor, tot mai complicată

A plecat Cristea, a plecat Ionescu, iar la Recolta Gheorghe Doja a rămas un gol imens pe banca tehnică. Situația critică a echipei ialomițene s-a resimțit vizibil în meciul din deplasare, cu echipa satelit a Voluntariului. Deși este alcătuită din jucători tineri, formația ilfoveană a dovedit mai multă maturitate în joc decât echipa noastră. Recolta a intrat pe teren în următoarea alcătuire: Oprea-Comșa, Ene, Șerban, Andrei-Alexe-Tănase, Răduca, Drăgan, Țicu-Năstase. Au mai jucat Petre, Popescu și Anton. Voluntariul a început în forță meciul, iar George Merloi a dovedit că este unul dintre cei mai tehnici mijlocași ofensivi din fotbalul românesc, doar anumite conjuncturi făcând ca acesta să nu... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2023, 13:05 (4290 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Ciulnița și Rovine mențin suspansul

Fotbal, Liga a IV-a

Ciulnița și Rovine mențin suspansul

În urmă cu 3 săptămâni am crezut că totul e rezolvat, iar echipa care se va confrunta cu lidera din Giurgiu este stabilită. În acest moment, nu știm care este echipa care se va bate pentru promovarea în Liga a III-a, pentru că locul 1 și locul 2 din Liga a IV-a ialomițeană sunt despărțite de doar două puncte. Spunem «se va bate», sperăm să câștige și ne dorim ca viitoarea campioană a județului Ialomița să por­nească un proiect solid care să reziste în cel de-al treilea eșalon. Până la confruntarea cu Dunărea Giurgiu sau Adunații Copăceni mai avem timp. Momentan, vedem că Bărăganul Ciulnița, liderul la zi, a trecut de CSM Fetești cu 3-2. A fost un meci frumos, în care Feteștiul a condus cu 1-0... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2023, 11:40 (9327 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Țăndărei: 11 copii, ținuți departe de școală de către familie

Țăndărei: 11 copii, ținuți departe de școală de către familie

Caz revoltător la Țăndărei. 11 copii de vârstă școlară, niciunul mai mare de 14 ani, nu au mers niciodată la școală. Minorii trăiesc într-o familie dezorganizată, tatăl acestora fiind reținut într-o anchetă a DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița pentru «trafic de stupefiante». Situația celor 11 copii a apărut în spațiul public în urma unui raport al Avocatului Poporului Biroul Slobozia, instituție care a somat serviciile sociale din Țăndărei și Slobozia să monitorizeze familia din care minorii provin și să facă demersurile necesare înscrierii acestora către unitățile de învățământ.

Sprijin pentru înscrierea la școală... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2023, 15:50 (4831 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Albești: Țeapă de «manual» cu terenuri agricole, clasată de procurorii Parchetului Slobozia

Albești: Țeapă de «manual» cu terenuri agricole, clasată de procurorii Parchetului Slobozia

În decembrie 2022, ziarul nostru relata pe larg cazul bătrânului Ilie Nedelcu, din Albești, ce reclama public faptul că ar fi fost înșelat de soții Aurel și Silvia Săftoiu cu privire la o suprafață de 10 hectare de teren agricol, pe care omul o avea de vânzare. După dezvăluirea ziarului nostru, organele judiciare au fost învestite să facă cercetări, în baza unei plângeri penale. Deși în actul de sesi­zare existau elemente clare cu privire la comiterea unei infrac­țiuni, procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozi au concluzionat că «fapta nu există». Au disjuns însă o parte din conținutul plângerii către Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița. Sprijinit de apărătorul său, bătrânul... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2023, 11:05 (12601 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

DGASPC Ialomița a cheltuit 1,9 milioane de lei pentru sprijinul copiilor cu dizabilități

În 2022

DGASPC Ialomița a cheltuit 1,9 milioane de lei pentru sprijinul copiilor cu dizabilități

Centrul de Recuperare pentru Copilul cu Handicap Sever Slobozia este singura unitate acreditată la nivelul județului Ialomița în care copiii cu di­zabilități beneficiază de o multitudine de servicii menite să le îmbunătățească viața. Instituția se află în administrarea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului, iar anul trecut a avut peste 140 de beneficiari. În 2022, cheltuielile pentru serviciile acordate acestor copii s-au ridicat la 1,9 mi­lioane de lei.

Servicii sociale pentru o viață mai bună
Centrul de Recuperare pentru Copilul cu Handicap Sever Slobozia... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2023, 12:20 (11710 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Arbitri la 14 ani

Arbitri la 14 ani

Asociația Județeană de Fotbal Ialomița a scos de pe băncile școlii o nouă generație de arbitri juniori. Cel mai tânăr dintre ei are 13 ani, iar cel mai în vârstă 14 ani. Vasile Bratu, președintele AJF Ialomița susține că programul este destinat tuturor tinerilor interesați de o carieră în acest domeniu: «Încer­căm să le oferim tinerilor o motivație pentru a face sport. Și, de ce nu, o posibilă carieră...». Ce spun însă cei mai tineri arbitri pe care îi are Ialomița în acest moment? Ei bine, ei spun că mai e mult până departe și că arbitrajul presupune riscuri pe care nici adulții nu sunt dispuși să și le asume.

«Meseria» de arbitru... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2023, 13:05 (9848 vizualizări - 6 comentarii)

28 Iun 2026
233 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Un mort și un rănit într-un grav accident rutier

Marți, 24 noiembrie, la intrare în localitatea Albești, s-a petrecut un grav accident rutier. În timp ce se deplasa cu o autoutilitată, în condiții de vizibilitate redusă, conducătorul auto a pierdut controlul ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2009, 16:38
(13137 vizualizări - 0 comentarii)


FenomenalUrziceni-Sevilla 1-0

Fenomenal
Urziceni-Sevilla 1-0

Într-un meci absolut FENOMENAL, Unirea Urziceni a învins în această seară o forță a fotbalului european, FC Sevilla. Potrivit statisticilor, Unirea Urziceni a obținut în acest sezon de Champions League ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2009, 01:01
(16045 vizualizări - 0 comentarii)


Gripa nouă face noi victime printre ialomițeni

Gripa nouă face noi victime printre ialomițeni

România a înregistrat cel de-al doilea deces prin gripă nouă. În doar ultimele 24 de ore, Ministerul Sănătății a confirmat infestarea cu virusul A/H1N1 a încă 190 de persoane. Ialomița se înscrie în rîndul ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:17
(10369 vizualizări - 0 comentarii)


Fetiță de 10 ani, lovită de o mașină

O minoră, de doar 10 ani, din localitatea Movilița, a fost victima unui accident rutier. Copila a vrut să traverseze strada în fugă dar nu s-a asigurat, fiind lovită de o mașină condusă de un cetățean portughez ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:12
(10792 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, identificat la Fetești

Polițiștii feteșteni au depistat sîmbătă, 21 noiembrie, în jurul prînzului, un bărbat ce era urmărit general din luna octombrie 2009. Cătălin B., de 40 ani a fost găsit de polițiști în zona unui centru ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:12
(11550 vizualizări - 0 comentarii)


Scandalagiu beat, cu cuțitul în centrul satului

Sîmbătă, 21 noiembrie, agenții Postului de Poliție Scînteia au fost alarmați de o tînără din Slobozia despre faptul că un bărbat înarmat cu un cuțit provoacă scandal în centrul satului Iazu. Intervenind ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:11
(12201 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți prinși de polițiști

La finele săptămînii precedente, vineri, 20 noiembrie, polițiștii au fost sesizați cu privire la comiterea unui furt dintr-un magazint situat pe raza localității Ion Roată. Valoarea bunurilor sustrase, ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:10
(10914 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 20 spre 21 noiembrie, în jurul oreler 1,00, un bărbat din localitatea Munteni Buzău s-a ales cu dosar penal după ce polițiștii l-au prins la volanul unei mașini ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:09
(10590 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la un utilaj răspânditor de asfalt

Incendiu la un utilaj răspînditor de asfalt

Un incendiu la un utilaj răspînditor de asfalt s-a petrecut vineri, 20 noiembrie 2009, în jurul orelor 18,00, în apropierea gropii de gunoi ecologice a municipiului Slobozia, unde se executau lucrări de ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2009, 14:40
(12297 vizualizări - 0 comentarii)


PSD Ialomița, «sugar» prefectural

PSD Ialomița, «sugar» prefectural

În urmă cu o săptămînă, inflamați de entuziasmul electoral, pesediștii ialomițeni i-au remis prefectului Mădălin Teculescu o scrisoare publică în care îl acuză de grave încălcări ale legii și acțiuni de ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2009, 01:13
(16460 vizualizări - 0 comentarii)


A încercat să mituiască un polițist

Un polițist din Țăndărei a sesizat Direcția Generală Anticorupție Ialomița asupra încercării unei persoane de a-l mitui. Bărbatul, din Vrancea, a încercat să-l mituiască pe polițist pentru ca acesta să ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2009, 16:47
(11464 vizualizări - 0 comentarii)


Minori accidentați

Minori accidentați

Miercuri, 18 noiembrie, la Slobozia, o fetiță de 8 ani a fost ușor rănită într-un accident rutier. Copilul a traversat strada prin loc nepermis și fără să se asigure, fiind accidentat de o mașină ce circula ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2009, 18:41
(10096 vizualizări - 0 comentarii)


Arme confiscate de polițiști

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au desfășurat în perioada 20 octombrie-15 noiembrie o serie de activități vizînd legalitatea deținerii și folosirii armelor neletale. În urma ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2009, 18:38
(10586 vizualizări - 0 comentarii)


Training pentru angajații Penitenciarului Slobozia

Training pentru angajații Penitenciarului Slobozia

Joi și vineri, respectiv, 19 și 20 noimebrie, reprezentanții Penitenciarului Slobozia participă la o sesiune de training pentru implementarea proiectului «Creșterea șanselor de incluziune socială a persoanelor ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2009, 12:51
(11243 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

Marți, 17 noiembrie, în urma unui filtru rutier, polițiștii din Fetești au depistat un bărbat, de 22 ani, din Bordușani, în timp ce conducea o mașină fiind în stare de ebrietate. Actual, tînărul este cercetat ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:12
(11284 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție la înșelăciuni!

Polițiștii ialomițeni avertizează populația cu privire la înșelăciunile ce se petrec în fiecare zi. Ultima produsă a constat în furtul dintr-un magazin a genții personale a vînzătoarei. Astfel, trei persoane ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:11
(11271 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu o căruță

Un accident rutier s-a produs marți dimineață, 17 noiembrie, în localitatea ialomițeană Bărbulești. Urmare a incidentului rutier, un bătrîn de 83 ani a fost ușor rănit. Pe scurt, victima se afla într-o ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:11
(13603 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Deși nu deținea permis de conducere, un tînăr de 20 ani, din Urziceni, a decis să-și conducă mașina neînmatriculată în România, fiind identificat de polițiști. Pe numele tînărului a fost întocmit dosar ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:10
(13361 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste 2100 lei aplicate de polițiștii feteșteni

Polițiștii feteșteni au acționat, marți, 17 noiembrie, în zona piețelor, barurilor și a locurilor de cazare, pentru prevenirea comiterii unor fapte ilegale. În timpul celor 43 de controale efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:10
(11092 vizualizări - 0 comentarii)


Sorin Iordache, câștigător al Cupei de Toamnă Galați la tenis de câmp

Sorin Iordache, cîștigător al Cupei de Toamnă Galați la tenis de cîmp

Sorin Iordache, un băiețel de 11 ani, este legitimat la Tenis Con Slobozia. Campion național în acest an, a reușit zilele acestea o spectaculoasă performanță, cîștigînd unul din cele mai puternice turnee ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 12:46
(11902 vizualizări - 0 comentarii)


«Munca la negru», sancționată mai aspru

Potrivit unui comunicat de presă, reprezentanții Inspectoratului teritorial de Muncă Ialomița au sancționat de la începutul anului 33 de angajatori pentru practicarea formelor de muncă ilegale. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 12:40
(11980 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie anti-fumat, la Slobozia

Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică, în parteneriat cu alte instituții, marchează joi, 19 noiembrie, la Slobozia, «Ziua Națională fără tutun». «Campania „Renunță la fumat în fiecare zi!“ organizată ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 12:38
(13251 vizualizări - 0 comentarii)


A murit căzînd într-o fîntînă

Tragedie în comuna Maltezi. Un bărbat cu probleme de vedere a murit luni, 16 noiembrie, la primele ore ale dimineții, după ce a căzut într-o fîntînă secată de apă. Pompierii ialomițeni au intervenit de ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 19:33
(10784 vizualizări - 0 comentarii)


CEC-uri de 1,5 milioane, false

Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor din cadrul IPJ Ialomița au demarat începerea urmăririi penale pe numele unui cetățean din Țăndărei. În sarcina bărbatului, de 34 ani, anchetatorii au reținut ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 19:21
(11740 vizualizări - 0 comentarii)


Campania electorală «dă de furcă» polițiștilor

Incidentele electorale nu se opresc în județul nostru. Polițiștii ialomițeni au cercetat și soluționat în perioada 6-17 noiembrie nu mai puțin de 6 reclamații electorale, în localitățile Mihail Kogălniceanu ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 19:03
(10438 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, prins la Fierbinți

Polițiștii din orașul Fierbinți-Tîrg au prins pe raza localității un tînăr în vîrstă de 23 ani ce era urmărit general încă din luna februarie 2009. Pe numele bărbatului exista un mandat de arestare, instnața ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 18:52
(10523 vizualizări - 0 comentarii)


A furat de la Primărie

Luni, 16 noiembrie, polițiștii din Amara au prins un hoț din localitate la scurt timp după ce acesta furase mai multe materiale de construcții dintr-un șantier al Primăriei. Bărbatul, Silviu T., de 31 ani ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 18:40
(12034 vizualizări - 1 comentariu)


Traficul rutier și școlile, în vizorul Poliției

Luni, 16 noiembrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o amplă acțiune de verificare în trafic a autoturismelor înmatriculate în străinătate. În cadrul acțiunii au fost constatate 23 de abateri, fiind ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 18:20
(11189 vizualizări - 0 comentarii)


Conflict la Bărbulești

Conflict la Bărbulești

Sîmbătă, 14 noiembrie, prin 112, în jurul orelor 17.15, Poliția a fost sesizată asupra unui scandal iscat între localnicii din Bărbulești. Imediat după primirea sesizării, s-a dispus deplasarea în zonă ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 18:18
(10752 vizualizări - 0 comentarii)


Prins după ce a furat un autoturism

Un bărbat în vîrstă de 39 ani, din orașul Amara, cunoscut cu antecedente penale, este cercetat de polițiștii ialomițeni pentru furt calificat. Acesta este suspectat că în ziua de 5 noiembrie a.c. a sustras ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 17:28
(12433 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...