Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

«Leii» asiatici de la Slobozia

«Leii» asiatici de la Slobozia

Oficial, de la începutul anului 2022 încoace, firmele ialomițene au cerut avize de angajare pentru 3178 de cetățeni străini. Neoficial sunt mai mulți, mult mai mulți... Și deja sunt peste tot. La Oyl, la Admet, la Teletext, la Avicola... Sunt nepalezi, marocani, egipteni, nigerieni, filipinezi. Dar parcă niciunii nu se disting asemeni indienilor. Noi am cunoscut patru dintre ei, «leii» asiatici de la OYL Company Holding AG.

Întâlnire de gradul III E vineri și azi «indienii» de la Oyl lucrează la noua stație de benzină de pe variantă. Au fost 12, ne explică patronul, Cornel Dragomir... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2023, 13:20 (13740 vizualizări - 9 comentarii)

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu a ajuns la Haga

Pledoarie pentru aderarea României la Spațiul Schengen

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu a ajuns la Haga

În perioada 2-4 aprilie 2023, o delegație a Comisiei pentru Afaceri Europene a Camerei Deputaților, condusă de deputatul PSD Ștefan Mușoiu, s-a aflat la Haga pentru a discuta cu oficiali olandezi despre aderarea României la Spațiul Schengen. Pe agenda discuțiilor s-au aflat și alte teme de interes precum protecția frontierelor externe ale Uniunii Europene, cooperarea economică și în domeniul Educației, parcursul european al Ucrainei și al Republicii Moldova, extinderea UE în zona Balcanilor de Vest.

Efort conjugat Deputatul PSD Ștefan Mușoiu a reprezentat interesele României la Haga... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2023, 15:20 (10729 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA anunță investiții de 56 milioane de lei în următorii 5 ani

Jumătatea plină a paharului

Urban SA anunță investiții de 56 milioane de lei în următorii 5 ani

Debutul anului 2023 a adus pentru Urban SA obligativitatea pune­rii în aplicare a politicilor de majorare a tarifelor aferente serviciului public de alimentare cu apă în județul Ialomița. În compensare, Urban SA și-a asumat prin noul plan de afaceri avizat de ANRSC, majorarea redevenței anuale de la 3,6 mi­lioane de lei în 2023 la 16,6 mi­lioane de lei în 2027. În paralel cu aceste obligații, Urban SA anunță investiții de peste 56 milioane de lei din surse proprii în infrastructura de apă și apă uzată a județului. «Suntem un operator regional care își ia în serios rolul pe care și l-a asumat... Scopul nostru este să oferim servicii de calitate, să obținem profit și să reinvestim acest profit în... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2023, 10:55 (12767 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

† Vincențiu
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor


Iubitului meu cler și popor,
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Hristos a înviat!

Învierea Mântuitorului Iisus Hristos, sau Paștele, este considerată „Sărbătoarea sărbătorilor”, deoarece însemnătatea ei profundă ne vorbește despre „trecerea de la moarte la viață și de pe pământ la cer”, de la stăpânirea întunericului, la lumina cea pururea fiitoare a lui Dumnezeu.
Mesajul sărbătorii Paștelui poate fi condensat în mărturisirea de credință: „cu... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2023, 21:40 (11919 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Veste bună pentru suporteri: Unirea rămâne, oficial, în Liga a II-a!

Fotbal, Liga a II-a, Metaloglobus București-Unirea Slobozia 3-3

Veste bună pentru suporteri: Unirea rămâne, oficial, în Liga a II-a!

Unirea a dezamăgit crunt, după ratarea prezenței în play-off. A continuat să dezamăgească și în play-out, când înfrângerile și îngroșarea șirului meciurilor fără victorie au îndepărtat spectatorii de pe «1 Mai». În meciul de la Metaloglobus București, terminat la egalitate, 3-3, a fost bifat al 9-lea meci consecutiv necâștigător. Dar s-a obținut punctul acela mare, care ne asigură, oficial, prezența și în viitorul sezon de Liga a II-a. Să privim, așadar, cu optimism, spre viitor. Din toamnă, sigur va fi mai bine!

Rezultat echitabil, arbitraj lamentabil A fost... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2023, 19:55 (5393 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Ministerul Mediului vrea bani europeni pentru reparația digului din zona Bentu

Ialomița: Ministerul Mediului vrea bani europeni pentru reparația digului din zona Bentu

Ministerul Mediului relansează proiectul de reabilitare a digului de pe Brațul Borcea din zona Bentu. De această dată, sursa de finanțare identificată este reprezentată de fondurile europene acordate prin intermediul Planului Național de Redresare și Reziliență. Valoarea lucrărilor este estimată la peste 300 milioane de lei. Nu este prima dată când instituția încearcă reabilitarea acestei construcții hidrotehnice, ultimele lucrări fiind efectuate, în regim de urgență, cu 10 ani în urmă...

6 milioane de lei și o anchetă DNA Eroziunea accentuată a digului de pe Brațul Borcea din zona... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2023, 14:50 (4101 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Jandarmeria ialomițeană își dorește centru de pregătire regională MAI într-o cazarmă în conservare

La Fetești

Jandarmeria ialomițeană își dorește centru de pregătire regională MAI într-o cazarmă în conservare

Aflat în administrarea Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, fostul centru de instrucție al milita­rilor ar putea fi transformat în centru de pregătire profesională pentru angajații Ministerului Afacerilor Interne din județele Ialomița, Călărași, Brăila sau Constanța. Oficialii instituției caută în prezent soluții pentru identificarea unei surse de finanțare.

În conservare de 17 ani Centrul de instrucție se află amplasat la ieșire din municipiul Fetești către Autostrada Soarelui. Obiectivul militar a servit vreme de aproape două decenii la pre­gătirea profesională a angajaților... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2023, 11:10 (14123 vizualizări - 1 comentariu)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ialomița Ta? Adevărat a înviat!

Ialomița Ta? Adevărat a înviat!

Mai țineți minte «Ialomița Ta»? Da, da! Oficiosul ăla al Consiliului Județean Ialomița, inventat de administrația Moraru pentru a pune umărul la desă­vârșirea cultului personalității Președintelui în funcție. Da, fițuica aia a fost ținută în viață de către Victor Moraru timp de 3 ani înghițind mai bine de 800000 de lei din bani publici (n.red.: 867240 de lei, ca să fim exacți). Ei bine, a înviat! Și după 2 ani și 7 luni de absență, revine în spațiul public cu numărul 36. Deși nu a fost distribuită încă la nivel de județ, am reușit să obținem un exemplar din cele 30000 ținute încă sub cheie și suntem în măsură să vă oferim impresii la cald.

Cezarul și informația... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2023, 15:10 (7423 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poiana: Locuințe puse în pericol din cauza unei insule formată pe râul Ialomița

Poiana: Locuințe puse în pericol din cauza unei insule formată pe râul Ialomița

O insulă formată pe râul Ialomița, în zona localității Poiana, pune în pericol siguranța caselor construite în apropiere de malul apei. Autoritățile din județul nostru fac de 4 ani demersuri pentru îndepărtarea peticului de pământ, însă inițiativele s-au blocat din cauza lipsei fondurilor.

Demersuri în regim de urgență În anul 2018, Primăria Ciulnița, pe raza administrativă a căreia se află satul Poiana, a sesizat la Agenția Națională Apele Române faptul că siguranța gospodăriilor aflate pe malul drept al Ialomiței este pusă în pericol din cauza eroziunii. Fenomenul a fost gene­rat... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2023, 10:50 (14005 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Marian Hoinaru&Comp. revendică PNL Ialomița, via subprefectură

Marian Hoinaru&Comp. revendică PNL Ialomița, via subprefectură

Politica locală, lâncedă și râncedă, s-a animat brusc prin vacantarea postului de subprefect ocupat de Tonița Manea. Sursele noastre din «deep state» se jură că la orizontul filialei a reapărut unul dintre cei 15000 de specialiști în devalizarea de mic/mare litraj a județului, hotărât să preia din nou președinția PNL, via subprefectură. Alături de el, gata să-l susțină, s-au aliniat ex-peședintele Ghe. Tinel, ex-prefectul Marinică Cazacu, primarele turc de Urziceni Constantin Sava și ilustrul necunoscut Ilie Sima, preș. la Pro România și prieten secvențial la catarama curelei de ceas cu eroul nostru de pe vremea devalizărilor amintite... Căci da, ne-am luat cu prezentările și am uitat să vă spunem... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2023, 13:20 (10744 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sistem de plăți/facturare on-line la operatorul de salubritate

Se întâmplă la ADI ECOO 2009 SRL

Sistem de plăți/facturare on-line la operatorul de salubritate

La 6 luni de la preluarea serviciilor de salubrizare din Slobozia, ADI ECOO 2009 SRL anunță implementarea unui sistem de facturare modern, capabil să răspundă nevoilor beneficiarilor. «Am preluat un sistem care avea nevoie de modernizare și de modificări majore. Iar în 4 luni am reușit imposibilul... Până la sfârșitul lunii aprilie vom implementa un serviciu de facturare modern pentru ca slobozenii să poată efectua plăți on-line!» declară directorul ADI ECOO 2009 SRL, Alina Ciobanu.

ADI ECOO 2009 SRL creditează orașul Preluarea serviciilor de salubrizare pentru orașul Slobozia în octombrie... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2023, 18:20 (16819 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia, gazdă pentru două Olimpiade Naționale

Slobozia, gazdă pentru două Olimpiade Naționale

În perioada 7-15 aprilie 2023, Slobozia este gazdă a două Olimpiade Naționale. Prima, aflată la final, este Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane, care a reunit la start aproximativ 300 de elevi și cadre didactice din întreaga țară. A doua, adresată exclusiv elevilor de ciclul gimnazial din clasele a V-a și a VI-a, urmează să se desfășoare în următoarele zile. Oficialii Inspectoratului Scolar Județean Ialomița au făcut eforturi logistice și organizatorice impresionante pentru ca cele două evenimente care s-au suprapus marți, 11 aprilie a.c., să se desfășoare fără dificultăți. «Prin disponibilitatea de a ne fi oaspeți, prin vibrația intelectuală pe care au generat-o și prin calitatea umană... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2023, 17:05 (9141 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Defensiva, daună totală

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Politehnica Timișoara 1-2

Defensiva, daună totală

Criza de rezultate se adâncește la Unirea Slobozia. Dragonii galben-albaștri nu mai aruncă nici măcar «scântei», fiind într-o pană totală de idei în atac și într-o perpetuă degringoladă în apărare. Unii jucători sunt cu nervii întinși la maxim, răspunzând admonestărilor venite din tribune, în loc să-și vadă de jocul din teren. Și așa apar greșelile personale care, de cele mai multe ori, înseamnă gol în dreptul adversarului.

S-a pornit de la 0-1 Politehnica Timișoara este ultima clasată în grupa noastră de play-out și, chiar dacă bătuse pe Miercurea Ciuc, venea la Slobozia ca... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2023, 15:55 (9995 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

3 puncte mari

Fotbal, Liga a III-a, Gloria Băneasa-Recolta Gheorghe Doja 0-1

3 puncte mari

După înfrângerea categorică, înre­gistrată pe propriul teren, cu Agricola Borcea, ne temeam chiar de o posibilă retrogradare a Recoltei. Ei bine, în etapa de sâmbătă, 8 aprilie 2023, Borcea a bătut Călărașiul cu 6-1, iar noi credem că va obține victorii pe linie în această fază a play-out-ului. În această a doua etapă, ialomițenii s-au deplasat la Băneasa pentru confruntarea cu liderul grupei, Gloria. Antrenorul Ion Ionescu a operat o serie de modificări în sistemul de joc și în distribuția de start, care s-au dovedit inspirate. Concret, Recolta Gheorghe Doja a început cu Oprea-Petre, Șerban, Chebac, Andrei-Alexe-Năstase, Lungu, Barabaș, Drăgan-Țicu. Pe parcursul reprizei secunde au intrat... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2023, 14:05 (6303 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Ciulnița bate Rovine și e aproape campioană

Fotbal, Liga a IV-a

Ciulnița bate Rovine și e aproape campioană

Etapa a doua a play-off/play-out-ului Ligii a IV-a ialomițene a deslușit, în mare parte, necunoscutele, mai cu seamă în lupta pentru promovare. Principalele pretendente la titlu, Ciulnița și Rovine, s-au întâlnit sâmbătă, 8 aprilie 2023, pe terenul primeia. A fost multă lume la meci. C-așa-i ialomițea­nul: se-nghesuie la bine, iar când dă de greu, în Liga a III-a, o roiește spre alte priorități. Am văzut asta atât la Fetești, cât și la Amara. Bărăganul Ciulnița a început meciul cu ur­mătorii jucători: Băluță-Voicu, Săvulescu, Radu, Fătu, Bucurică, G. Cositoru, I. Cositoru, Topală, Mihalcea, Băbeanu. FC Rovine a replicat cu: Geantă-Zamfir, Băicoianu, Roșu, Varian, Andrei, Vâlcu, Anton... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2023, 12:55 (10965 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Iulian Teodosiu, campion național la Sabie

Scrimă

Iulian Teodosiu, campion național la Sabie

Știm că ne repetăm, dar istoria ne obligă. Cel mai valoros scrimer din Slobozia și, totodată, unul dintre cei mai titrați sportivi pe care i-a dat orașul nostru, a adăugat o medalie de aur în bogatul său palmares. Iulian Teodosiu a cucerit un nou titlu de campion național la Sabie, având un parcurs cu puține obstacole. Legitimat în prezent la CS Dinamo, Teo a trecut, în 16-imi, de stelistul Alexandru Miculescu, cu 15-8. În aceeași fază a compe­tiției, George Dragomir (CSM Unirea Slobozia) a trecut de ieșeanul Cristian Grosu, cu 15-3. Un duel inedit s-a desfășurat între Răzvan Stănescu (CSM Unirea Slobozia) și Cristian Gavrilă (CSS Slobozia). A câștigat primul, cu 15-9. Alți 2 slobozeni, Andrei... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2023, 11:20 (7832 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Concesionarea aeroportului Alexeni rămâne «în aer»

Concesionarea aeroportului Alexeni rămâne «în aer»

Licitația pentru concesionarea aeroportului Alexeni, inițiată de Consiliul Județean Ialomița în luna decembrie a anului trecut s-a soldat cu un nou eșec. Deși caie­tul de sarcini a fost achiziționat de mai multe firme interesate de reabilitarea acestui obiectiv, niciuna dintre acestea nu a făcut vreo ofertă concretă. Oficialii instituției susțin că procedura de licitație va fi reluată în cel mai scurt timp posibil. Reamintim că prețul de pornire al licitației a fost de 1,05 milioane de lei anual.

Ghinion administrativ În decembrie 2022, admi­nistrația județeană anunța de­mararea unei... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2023, 15:10 (11833 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Camera de Conturi Ialomița a descoperit prejudicii financiare de peste 59 milioane de lei

În 2022

Camera de Conturi Ialomița a descoperit prejudicii financiare de peste 59 milioane de lei

Curtea de Conturi a Ro­mâ­niei a dat publicității rezultatele misiunilor de audit efectuate în cursul anului trecut și care au vizat activitatea financiar-contabilă desfășurată de administrațiile publice în 2021. La nivelul județului Ialomița, valoarea prejudiciilor identificate de auditori se ridică la 59 mi­lioane de lei. Ca și în anii precedenți, abaterile descoperite au vizat impo­zitarea necorespunzătoare, plățile nelegale de sporuri salariale sau burse școlare acordate elevilor ilegal.

Slaba pregătire a funcționarilor din primării generează prejudicii
În baza Programului... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2023, 10:55 (17072 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

DGASPC Ialomița a încheiat cel mai important proiect destinat copiilor defavorizați din patru județe ale țării

DGASPC Ialomița a încheiat cel mai important proiect destinat copiilor defavorizați din patru județe ale țării

Direcția Generală de Asistență Socială Ialomița, în parteneriat cu instituții similare din județele Buzău, Arad și Mureș, alături de Asociația «Centrul de Resurse și Informare pentru Profesiuni Sociale» au încheiat recent, la Slobozia, un proiect destinat sprijinirii copiilor din medii defavorizate. Grupul-țintă a inclus peste 527 de copii de toate vârstele, o atenție deosebită fiind acordată micuților de etnie romă. «Ne bucurăm că am putut influența în mod pozitiv viețile acestor copii...» susține Paul Marcu, directorul DGASPC Ialomița.

Un singur proiect, obiective multiple Proiectul... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2023, 13:40 (24845 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu cere desființarea Autorității de Supraveghere Financiară

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu cere desființarea Autorității de Supraveghere Financiară

Recentele scandaluri pu­blice generate de incapacitatea  Autorității de Supraveghere Financiară de a gestiona piața asigurărilor RCA îl determină pe deputatul AUR Silviu-Ti­tus Păunescu să ceară desființarea acestei instituții. Silviu-Titus Păunescu susține că ASF trebuie desființat pentru că «și-a demonstrat complicitatea trădătoare cu asiguratorii». Reamintim că, potri­vit specialiștilor în domeniul asigurărilor, ASF a cerut falimentul Euroins «prea târziu», fapt care va genera, printre altele, un efect de scumpire a polițelor de asigurare.

Mai bine mai târziu Scandalul Euroins... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2023, 17:40 (15136 vizualizări - 7 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
239 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Sinești: TIR în flăcări, trafic blocat

Sinești: TIR în flăcări, trafic blocat

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că la această oră (11.20) traficul rutier este întrerupt pe DN2 București-Urziceni, în zona popasului de la Sinești, din cauza unui autotren care ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 11:29
(9408 vizualizări - 1 comentariu)


«Flori pe cununa de spini», la Sfîntu Gheorghe

Primăria comunei Sfîntu Gheorghe, Centrul Socio-Cultural și Parohia din localitate organizeză Festivalul concurs pentru elevi «Flori pe cununa de spini». Evenimentul se va petrece sîmbătă, 30 aprilie și ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 16:44
(9161 vizualizări - 4 comentarii)


Fetești: Raja Constanța, păgubită de hoți

Raja Constanța-sucursala Fetești a căzut victimă hoților. Infractorii au fost prinși, iar Raja urmează să stabilească valoarea prejudiciului cauzat. Marți, 26 aprilie, jandarmii din Fetești, aflați în patrulare ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 14:09
(10855 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Surprins în trafic cu țigări de contrabandă

Polițiștii au oprit în trafic miercuri, 27 aprilie a.c., în jurul orei 17.30, în Slobozia, un autoturism condus de un bărbat în vîrstă de 46 ani, din localitate, pentru un control de rutină. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 14:02
(7646 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Inconștient! Tînăr de 19 ani, fără permis și beat la volan!

Polițiștii au identificat un tînăr în vîrstă de 19 ani, din Săveni, care deși nu avea permis de conducere și băuse, s-a urcat la volanul unui autoturism. Așadar, agenții Postului de Poliție Săveni au oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 13:49
(9780 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Din nou înșelăciune la mobil!

Poliția Slobozia a fost sesizată miercuri, 27 aprilie a.c., de către o persoană în vîrstă de 42 ani, din localitate, care a fost victima unei înșelăciuni. Persoana în cauză a declarat polițiștilor faptul ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 13:35
(7616 vizualizări - 1 comentariu)


Drăgoești: Patru copii au furat fier vechi dintr-o curte

Polițiștii cercetează pentru furt calificat patru minori, cu vîrste cuprinse între 8 și 16 ani, din comuna Drăgoești. Astfel, miercuri, 27 aprilie a.c., Poliția a fost sesizată de un bărbat, de 44 ani, ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 13:31
(8077 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Drăgoești furt


Anunț angajare

Anunț angajare

Hotel Restaurant Select angajează
• ospătari
• bucătari
• lucrători în bucătărie
(experiența constituie avantaj)

Se oferă pachet salarial atractiv. ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 12:53
(7753 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Moaștele Sfîntului Grigore Teologul, la Mînăstirea «Sfinții Voievozi»

În perioada 28 aprilie-3 mai, în curtea Mînăstirii din Slobozia vor poposi Moaștele Sfîntului Grigore Teologul. În cadrul unui ceremonial religios patronat de Episcopia Sloboziei și Călărașilor, Moaștele ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 12:50
(7220 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: A rămas fără 4400 lei după ce fost înșelată prin SMS

O tînără de 21 ani din Țăndărei a căzut victima unei înșelăciuni prin telefon. Aceasta a alarmat polițiștii din localitate, povestind cum a rămas fără suma de 4400 lei. Scenariul înșelăciunii a fost pus ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 10:46
(7893 vizualizări - 1 comentariu)


Norme legale pentru zilieri

Reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița informează asupra apariției în data de 20 aprilie 2011 a unor norme legale ce reglementează raportul dintre persoane care desfășoară activități ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 09:17
(6163 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tîlhărit în plină stradă

Un tînăr de 23 ani din Țăndărei a fost tîlhărit în timp ce se plimba pe o stradă din localitate. Bărbatul a fost agresat și deposedat de telefonul mpbil de doi tineri, în vîrstă de 16 ani, în seara zilei ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 07:12
(5964 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: I-a dat foc la mașină

Urziceni: I-a dat foc la mașină

Autoturismul unui cetățean din Urziceni a fost incendiat de către o persoană rămasă neidentificată. Evenimentul a fost anunțat prin serviciul 112 în dimineața zilei de luni, 25 aprilie. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:49
(9221 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Tînără de 20 ani, prinsă șofînd prin Amara fără a avea carnet. Mașina i-a dat-o chiar prietenul său!

Marți, 26 aprilie a.c., polițiștii au depistat pe strada Decebal, din Amara, o tînără în vîrstă de 20 ani, din localitate, care conducea un autoturism fără a avea permis de conducere. Autoturismul i-a fost ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:27
(6954 vizualizări - 1 comentariu)


Făcăeni: Braconaj piscicol în flagrant

Polițiștii au depistat, marți, 26 aprilie a.c., în flagrant pe raza comunei Făcăeni, în zona km 16 al brațului Borcea, doi tineri localnici, în vîrstă de 17 și 30 ani, care pescuiau utilizînd o barcă tip ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:24
(8557 vizualizări - 2 comentarii)


Mircea cel Bătrân: La 92 ani, s-a aruncat în fântână

Mircea cel Bătrîn: La 92 ani, s-a aruncat în fîntînă

Pompierii militari de la Detașamentul Slobozia au fost solicitați să intervină miercuri, 27 aprilie a.c., în jurul orei 11.20, pentru scoaterea dintr-o fîntînă a trupului neînsuflețit al unei femei în vîrstă ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:11
(9432 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 81 locuri de muncă vacante. Se caută 30 de paznici!

Potrivit AJOFM Ialomița, la nivelul județului sînt vacante 81 locuri de muncă. Astfel, 4 dintre acestea sînt pentru absolvenți de studii superioare, 21 pentru cei cu studii medii, 54 pentru muncitori calificați ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:10
(4213 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Termen limită pentru depunerea cererii de subvenție la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește că termenul limită de depunere a cererii pentru ajutorul de stat prin rambursare a diferenței de acciză pentru motorina utilizată în agricultură ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:09
(11717 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Chiriașul hoț

Un tînăr de 25 ani, chiriaș timp de trei luni al unei familii din Slobozia, a sustras din casa gazdelor bani și bijuterii în valoare de 20 mii lei. Tînărul a profitat de bunăvoința unei familii la care ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:08
(6362 vizualizări - 0 comentarii)


Murgeanca: Bătrînă de 95 ani, moartă în incendiu

O bătrînă din satul Murgeanca și-a pierdut viața după ce locuința acesteia a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul s-a produs sîmbătă, 23 aprilie a.c., în jurul prînzului. Cel mai probabil, focul a pornit ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:07
(6994 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Grajd incendiat

Un alt incendiu s-a produs în municipiul Urziceni, în duminica Paștelui. Un grajd care adăpostea 5 animale a fost cuprins de flăcări la orele amiezii. Pompierii au intervenit cu două autospeciale de lucru ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:06
(6200 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: I-a dat cu pietre în mașină

Duminică, 24 aprilie a.c., în jurul orei 19.30, un echipaj mobil din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița a fost sesizat prin 112 că în pădurea «Peri», de la marginea Sloboziei, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:05
(7792 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia avariere


Hristos a Înviat!

Hristos a Înviat!

Redacția Independent vă urează Paște Fericit! ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2011, 00:01
(8390 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Școala începe miercuri, 27 aprilie 2011

Vacanța de Paște pentru elevi s-a prelungit cu o zi. Conform unui comunicat de presă al Inspectoratului Școlar Ialomița, elevii sînt anunțați că, potrivit deciziei Miniterului Educației, ultima zi de vacanță ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 11:54
(5371 vizualizări - 3 comentarii)


Dridu: Șofer pe cisternă, depistat că vindea motorină «la negru»

Polițiștii cercetează un bucureștean după ce a fost depistat vînzînd motorină «la negru». Astfel, joi, 21 aprilie, pe raza comunei Dridu, polițiștii au depistat un bărbat, de 47 ani, care transporta motorină ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 10:30
(9002 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu motorină


Slobozia: L-au prins în timp ce încerca să vîndă fier vechi fără documente

Agenți din cadrul Poliției Slobozia au verificat joi, 21 aprilie a.c., legalitatea operațiunilor desfășurate de o societate de colectare deșeuri feroase de pe raza municipiului. La această locație, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 10:25
(9280 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive

Polițiștii au acționat joi, 21 aprilie a.c., în intervalul orar 12.00-20.00, pe raza județului Ialomița, în zona municipiului Urziceni și a orașului Țăndărei pe linia creșterii gradului de siguranță rutieră ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 10:23
(7062 vizualizări - 0 comentarii)


Accident de muncă la Alcoprod Urziceni

În această dimineață, un bărbat a decedat în timp ce se afla la locul de muncă. Accidentul de muncă s-a petrecut în curtea unei firme din Urziceni, bărbatul fiind angajat al Alcoprod.
Vineri, 22 aprilie ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 10:08
(15259 vizualizări - 9 comentarii)


Hyundai, prezență de top la Salonul Auto de la Shanghai

Hyundai, prezență de top la Salonul Auto de la Shanghai

Hyundai a captat atenția la nivel mondial prin prezența la Salonul Auto de la Shanghai, noua generație de limuzine Hyundai Azera/Grandeur atrăgînd foarte mulți dintre vizitatorii Salonului. Automobilul ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 14:12
(6169 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hyundai real test


Ciulnița: Tânăr de 19 ani, cercetat de polițiști pentru că a tăiat cauciucurile unei mașini

Ciulnița: Tînăr de 19 ani, cercetat de polițiști pentru că a tăiat cauciucurile unei mașini

Polițiștii cercetează un tînăr, în vîrstă de 19 ani, din localitatea Poiana, pentru săvîrșirea infracțiunii de distrugere.
Un bărbat de 61 ani, din Ciulnița, a sesizat Poliția, miercuri, 20 aprilie a ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 13:18
(6979 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciulnița cauciuc


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...