Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ministerul Educației tratează cu indiferență nevoia de digitalizare a școlilor ialomițene

Ministerul Educației tratează cu indiferență nevoia de digitalizare a școlilor ialomițene

În anul 2020, Guvernul României a adoptat o Ordonanță de Urgență prin care Ministerul Educației și-a asumat public faptul că va face eforturi să digitalizeze școlile din toată țara. Unitățile de învățământ din Ialomița se numără printre cele pe care oficialii Ministerului Edu­ca­ției le-au uitat în ceea ce privește dota­rea cu echipamente IT. Deși situația este cunoscută la nivelul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, situația lipsei dispozitivelor electronice din școli a fost prezentată public într-un raport al organizației «Societatea Academică Română».

Învățământul ialomițean, tot mai departe de digitalizare... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2023, 14:10 (11754 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia «exportă» câini fără stăpân

Slobozia «exportă» câini fără stăpân

În 2022, la Slobozia, au fost adoptați 274 de câini fără stăpân. Mai bine de jumătate dintre animale au fost adoptate peste hotare, cu ajutorul organizațiilor non-guvernamentale care militează pentru drepturile acestor patrupede. Anglia, Germania și Italia sunt țările unde au ajuns maidanezii din Slobozia.

Vesticii vor maidanezi din Slobozia Câinii fără stăpân capturați de pe străzile din Slobozia ajung, de cele mai multe ori, la familii din Occident. Modalitatea este una destul de simplă. Organizațiile non-profit fac demersuri pe lângă adăposturile aflate în grija administrațiilor... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2023, 09:55 (15287 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Aparat medical cumpărat cu bani europeni, nefuncțional din cauza lipsei de medici

La Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Aparat medical cumpărat cu bani europeni, nefuncțional din cauza lipsei de medici

Un aparat medical achiziționat de Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești, prin intermediul unui program cu finanțare europeană, este nefuncțional pentru că singurul medic angajat să îl utilizeze și-a dat demisia, preferând să lucreze într-o altă unitate medicală, mult mai aproape de domiciliu. Situația trenează de două luni, iar acum se caută soluții pentru angajarea unui alt specialist. «Postul a fost scos la concurs!» au transmis reprezentanții unității medicale.

Criză de medici la Spitalul Fetești După doi ani și jumătate de lucrări, Ambulatoriul Spitalului Municipal «Anghel... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2023, 13:55 (8936 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Depozitele în bănci ale ialomițenilor au depășit 3,3 miliarde de lei

În 2022

Depozitele în bănci ale ialomițenilor au depășit 3,3 miliarde de lei

La începutul fiecărui an calendaristic, Banca Națională a României dă pu­blicității o serie de date statistice cu profil teritorial referitoare la activitatea de creditare și depozitele în bănci ale populației. În ceea ce privește județul Ialomița, conform statisticilor BNR, în 2022, sumele economisite de ialomițeni sub forma depozitelor bancare au depășit 3,3 mi­liarde de lei.

Economii pe timp de pandemie Potrivit informațiilor oferite de Banca Națională a României, va­loarea dobânzilor populației a fost puternic influențată de pandemia de COVID-19. Raportat la județul Ialomița, înainte... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2023, 10:05 (12235 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Accident feroviar la Dridu

Accident feroviar la Dridu

Un accident feroviar s-a produs luni, 13 martie 2023, la trecerea de cale ferată din zona localității Dridu. Responsabil de producerea accidentului a fost șoferul unui automobil, bărbatul rămânând fără permis.

Circulația trenurilor, suspendată Din informațiile oferite de Inspec­toratul de Poliție al Județului Ialomița, șoferul unui automobil a traversat calea ferată fără să se oprească regulamentar și să se asigure. Acesta a fost lovit în plin de trenul personal care face legătura între municipiile Urziceni și Ploiești. În urma accidentului, a rezultat rănirea ușoară a conducătorului... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2023, 18:05 (11430 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Unirea Slobozia s-a despărțit de Costel Enache

Fotbal, Liga a II-a

Unirea Slobozia s-a despărțit de Costel Enache

Ratarea calificării în play-off a adus, așa cum era de aștsptat, schimbări la nivelul băncii tehnice a Unirii Slobozia. Antrenorul Costel Enache părăsește echipa după ceva mai mult de 8 luni. Enache este cel mai titrat antrenor din istoria recentă a fotbalului slobozean, tehnicianul de 50 de ani având numeroase prezențe în Liga I, la echipe ca FC Botoșani, Astra Giurgiu sau FC Hermannstadt. La Slobozia a adunat 19 meciuri în campionat, realizând 8 victorii, 7 rezultate de egalitate și 4 înfrângeri. Încă nu s-a luat o decizie în privința succesorului lui Costel Enache, dar, cel mai probabil, secundul Enache Costea va asigura interimatul până la finalul campionatului. Costea este antrenorul... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2023, 14:10 (16930 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Războiul cimitirelor» s-a mutat la Curtea de Apel

Drept la «dreptul la replică» al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor

«Războiul cimitirelor» s-a mutat la Curtea de Apel

Drept la replică «Urmare a articolului „Război în instanță între bisericile din Ialomița și primării pentru revendicarea ci­mitirelor“, publicat de redacția Ziarului Independent (de adevăr) pe site-ul oficial în data de 20 fe­bruarie 2023, Sectorul Mass-Media al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor face cunoscut următoarele:
În data de 13 februarie 2023 un redactor al Ziarului Independent (de adevăr) a solicitat, în scris, un răspuns din partea Episcopiei Sloboziei și Călărașilor privind re­vendicarea dreptului de proprietate a cimitirelor prin instanță. Sectorul Mass-Media... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2023, 13:50 (32362 vizualizări - 28 comentarii)

SPORT

Unirea Slobozia a ratat play-off-ul. Toți ne-au ajutat, dar n-a fost de ajuns!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-FC Brașov 2-2

Unirea Slobozia a ratat play-off-ul. Toți ne-au ajutat, dar n-a fost de ajuns!

Dacă în precedenta ediție de campionat am fost surpriza, în actualul sezon ne numărăm printre decepții. Nu e un capăt de țară ratarea play-off-ului. S-a întâmplat și la case mai mari, cum ar fi Petrolul, «U» Cluj sau Concordia Chiajna, eterna campioană a transferurilor. Frustrant este faptul că, de-a lungul celor 19 etape ale sezonului regulat, astrele ne-au tot surâs, s-au aliniat la cheremul nostru, iar «dragonii» au dat cu piciorul tuturor șanselor. În etapa decisivă, duminică, 12 martie 2023, Unirea a fost răsfățata tuturor echipelor care puteau da o mână de ajutor. Baia Mare a făcut egal cu Buzăul lui Mihalcea, iar Slatina a ținut-o în șah pe Unirea Dej. Până și firava Poli Timișoara... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2023, 13:05 (13140 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Emoții doar în prima repriză

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-SCM Gloria Buzău II 42-28 (22-20)

Emoții doar în prima repriză

CSM Unirea Slobozia a primit vizita echipei secunde a Gloriei Buzău, iar partida a fost câștigată, fără mari emoții, de echipa noastră. Antrenorul Sloboziei, Constantin Frîncu, le-a menajat pe Ștefania Gheorghe și Martina De Santis, ușor accidentate. A revenit, în schimb, și a făcut-o foarte bine, coordonatorul Valentina Leuștean. A fost o primă repriză neașteptat de echilibrată, în care echipa noastră a primit multe goluri, Buzăul scoțând în evidență un coordonator de mare perspectivă, Oana Sârb. Unirea Slobozia a mers bine în atac, atât în prima repriză, cât și în a doua. În partea secundă s-a evidențiat și apărarea, oaspetele înscriind doar 8 goluri. În mi­nutul 34 a fost 22-22, ultimul moment... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2023, 11:50 (11148 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Play-off-ul, tot mai departe

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-Dunărea Călărași 1-2

Play-off-ul, tot mai departe

Cu o zi înainte, Modelu bătuse satelitul Farului Constanța, ceea ce însemna că, cu cel puțin un egal în meciul cu Dunărea Călărași, Recolta Gheorghe Doja era la mâna ei pentru intrarea în play-off. Pentru meciul disputat sâmbătă, 11 martie 2023, antrenorul Recoltei, Adrian Cristea, nu a putut beneficia de aportul mijlocașilor Andrei Comșa și Ionuț Drăgan. În aceste condiții, s-a bazat pe Răducanu-Ene, Lungu, Chebac, Andrei-Alexe, Barabaș-Tănase, Răduca, Anton-Năstase. Au mai intrat Stere și Popescu. Cu Mihăiță Lemnaru și Dorin Radu, jucători împrumutați de la Unirea Slobozia, printre titulari, Dunărea Călărași s-a prezentat neașteptat de bine. Prima repriză a fost una săracă în faze de... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2023, 10:05 (11441 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 1000 de noi firme au fost înființate în Ialomița

În 2022

Peste 1000 de noi firme au fost înființate în Ialomița

Mediul de afaceri al județului Ialomița încearcă să se dezvolte. Datele oficiale ale Registrului Național al Ofi­ciului Comerțului arată faptul că, în 2022, la nivelul județului Ialomița au fost înființate peste 1000 de noi societăți comerciale.

Ialomița are firme noi Estimativ, în Ialomița existau anul trecut peste 13000 de firme active, din care 1000 au fost nou înființate, așa cum o arată statisticile Oficiului Național al Registrului Comerțului. Aceste societăți își desfășoară preponderent activitatea în Agricultură sau domenii conexe. Cifrele vorbesc despre faptul că aproximativ... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2023, 14:10 (8712 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județul cu cei mai mulți angajați la Stat

Ialomița, județul cu cei mai mulți angajați la Stat

O analiză comună a Ministerului Finanțelor, Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației și a Agenției Naționale a Funcționarilor Publici arată faptul că Ialomița se numără printre județele cu cei mai mulți funcționari publici. Mai mult, Agenția Națio­nală a Funcționarilor Publici atrage atenția cu privire la faptul că multe dintre instituțiile publice din județul nostru nu au implementate strategii în ceea ce privește etica profesio­nală, deși sunt obligate de lege.

Raiul funcționarilor publici Datele celor trei instituții publice care au analizat situația angajaților... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2023, 09:55 (15790 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Școala Altfel» cu deputatul PSD Ștefan Mușoiu

Ghid pentru elevi în Parlamentul României

«Școala Altfel» cu deputatul PSD Ștefan Mușoiu

În cursul săptămânii precedente, deputatul PSD Ștefan Mușoiu a fost ghidul elevilor de clasa a V-a din cadrul Școlii «Ion Heliade Rădulescu» Urziceni în Parlamentul României. Vizita a fost organizată în cadrul programului «Școala Altfel». Este a doua oară de la înce­putul anului când deputatul social-democrat organizează tururi de prezentare pentru elevii ialomițeni. «Dincolo de candoarea întrebărilor privind politica, m-a surprins plăcut setea de informații de orice fel a micuților, dar și încân­tarea vizavi de specta­culoasa arhitectură a Casei Poporului...» a declarat ulteror întâlnirii Ștefan Mușoiu.

«Școala Altfel» la Parlament... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2023, 13:20 (11132 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

«Pădurea Copiilor» a ajuns la Amara. Se pregătește Slobozia?

«Pădurea Copiilor» a ajuns la Amara. Se pregătește Slobozia?

Sâmbătă, 4 martie 2023, la marginea dinspre Slobozia a Lacului Amara, aproximativ 100 de voluntari și elevi ai Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara au refăcut perdeaua forestieră din jurul lacului plantând peste două hectare de arbori. Acțiunea a fost posibilă grație sprijinului gratuit oferit de către Asociația «Pădurea Copiilor». Teodora Pălărie, responsabilul Asociației, susține că o astfel de acțiune poate fi realizată oriunde în Ialomița: «Finanțararea acestor acțiuni se face exclusiv din fonduri private... În Ialomița am reușit până acum să plantăm la Urziceni, Colelia și Gârbovi. Sperăm ca la jumătatea lunii martie să avem o acțiune similară și la Slobozia!». Costurile necesarea înființării... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2023, 17:40 (12123 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Declinul demografic al României trebuie oprit!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu

«Declinul demografic al României trebuie oprit!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu și-a manifestat public îngrijorările legate de declinul demografic al României. Într-o interpelare adresată ministrului Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse, Gabriela Firea, de­putatul AUR a cerut acesteia să explice măsurile concrete pe care Ministerul le adoptă pentru stoparea acestui declin. «Scă­derea natalității este o consecință a nesiguranței economice cu care se confruntă România. Avem datoria să asigurăm familiilor tinere întreg suportul pe care statul român îl poate asigura. Altfel ne condamnăm singuri!» susține Silviu-Titus Păunescu.

O interpelare de AUR... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2023, 13:20 (12481 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Superior al Magistraturii a decis excluderea din magistratură a procurorului Mihai Laurențiu Vasilescu

Se întâmplă la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia

Consiliul Superior al Magistraturii a decis excluderea din magistratură a procurorului Mihai Laurențiu Vasilescu

Secția pentru Procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a decis excluderea din magistratură a procurorului Mihai Laurențiu Vasilescu, angajat la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia. Acesta a deveni cunoscut opiniei publice după ce i-a amendat pe polițiștii care l-au oprit în trafic pentru că circula în localitate cu o viteză peste limita legală.

Decizia poate fi atacată în 15 zile Cazul procurorului Mihai Laurențiu Vasilescu a fost preluat de Inspecția Judiciară, organism care a sesizat Secția pentru Procurori a Consiliului Superior al Magistraturii. Reprezentanții acestui... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2023, 19:10 (22837 vizualizări - 7 comentarii)

POLITICĂ

USR cere mereu simplu și concret: «Vrem aer curat în Slobozia, pădurea este soluția!»

USR cere mereu simplu și concret: «Vrem aer curat în Slobozia, pădurea este soluția!»

Ani de zile a fost agreat la nivel comunicațional -de toate partidele și în mod unanim- faptul că sunt necesare împăduriri și necesitatea perdelelor forestiere, nu doar în Slobozia, ci în tot județul. Bărăganul -știm acest lucru- se află în pericol real de aridizare dar, iată, acum când avem șansa de a realiza concret prima pădure urbană in Slobozia, PSD SE „OPUNE“ prin ABȚINERE CU VEHEMENȚĂ! refuzînd inițiativa ONG-ului „Pădurea Copiilor“, privind plantarea -TOTAL GRATUITĂ a suprafeței de 8 ha de pădure in vecinatatea cartierului nou, fix în zona de Nord a Sloboziei, de unde știm deja prea bine cu toții, că ne „bate“ vântul.
Doar PSD refuză și se abține de la vot, alegând pârloaga în locul pădurilor urbane în Slobozia!... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2023, 17:20 (6077 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Anchetă penală la Primăria Reviga ca urmare a unui accident de muncă

Anchetă penală la Primăria Reviga ca urmare a unui accident de muncă

Autoritățile locale din comuna Reviga sunt vizate de un dosar penal după ce unul dintre angajații Primăriei a suferit un accident în timp ce se afla la serviciu. Verificările polițiștilor se efectuează în paralel cu cele ale Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița, existând suspiciunea că muncitorul nu avea asigurat echipamentul de protecție atunci când s-a aflat la lucru. Oficialii Primăriei Reviga nu au putut fi contactați pentru un punct de vedere.

Cercetările sunt în curs În a doua jumătate a lunii februarie 2023, un muncitor necalificat din cadrul Primăriei Reviga a fost trimis... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2023, 13:50 (15187 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Doar 10% din locuințele ialomițenilor sunt asigurate împotriva dezastrelor naturale

Deși legea o impune

Doar 10% din locuințele ialomițenilor sunt asigurate împotriva dezastrelor naturale

bonus: Oficial, Ialomița are doar o singură clădire cu risc seismic ridicat

Ialomița se numără printre județele cu cele mai puține locuințe asigurate la dezastre naturale, precum cutremurele sau inundațiile. Toate acestea în condițiile în care țara noastră a adoptat, încă din 2008, un act normativ care prevede obligativitatea asigurării imobilelor împotriva dezastrelor. Potrivit legii, administrațiile locale ar trebui să verifice periodic situația polițelor încheiate, iar în cazul în care acestea nu există să aplice sancțiuni contravenționale. Valoarea amezilor se ridică la 500 de lei/locuință.

Obligație nerespectată Asigurările obligatorii ale locuințelor... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2023, 10:10 (12419 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Pasaj rutier la ieșirea din Urziceni către București

Investiții în infrastructura rutieră

Pasaj rutier la ieșirea din Urziceni către București

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, prin secretarul de stat Irinel Ionel Scrioșteanu, a anunțat intenția de a construi la Urziceni un pasaj rutier. Alte 5 pasaje similare celui din județul Ialomița vor fi construite în județele Iași, Prahova și Ilfov. Totodată, pentru fluidizarea traficului, la limita județelor Ialomița și Ilfov, în localitatea Șindrilița, va fi amenajat un sens giratoriu.

Se așteaptă aprobările oficiale Pasajul rutier de la Urziceni va fi construit la ieșirea din oraș către București, la inter­secția Drumului Național 2 cu Drumul Național... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2023, 14:05 (14265 vizualizări - 2 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
312 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 934 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Joi, 27 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 934, cu 8 mai multe față de ziua de miercuri, 26 august ...[citește_toată_știrea]

27 August 2020, 16:10
(2484 vizualizări - 0 comentarii)


Deschiderea anului școlar în condiții de siguranță, prioritate pentru Primăria Slobozia

Deschiderea anului școlar în condiții de siguranță, prioritate pentru Primăria Slobozia

Deschiderea anului școlar în condiții de siguranță sanitară pentru elevi și cadre didactice reprezintă o prioritate pentru toți factorii decizionali. «Viceprimarul Gabriel Mușat și directorul economic, Adrian Trifan, s-au așezat la masa dezbaterilor joi, 27 august 2020, cu directorii unităților de învățământ pentru a stabili necesarul de materiale, să identifice resursele financiare și procedurile de achiziție a produselor de igienă și protecție» ...[citește_toată_știrea]

27 August 2020, 15:55
(4167 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,65%-rata șomajului în iulie 2020

La sfârșitul lunii iulie 2020, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4351 șomeri (din care 2049 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

27 August 2020, 14:05
(2361 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC GREENFIBER
INTERNATIONAL SA-P.L. URZICENI

ANGAJEAZĂ PERSONAL
Vrei stabilitate? Seriozitate?
Atunci APLICĂ la compania noastră!
Suntem unul dintre
cei mai mari angajatori din Urziceni
și angajăm următoarele
categorii de personal

-Electrician
-Stivuitorist
-Manipulant
-Muncitor necalificat

Oferim
Contract individual de muncă,
salariu fix, tichete de masă, transport

Ne puteți contacta
la telefon 0751/151.156
sau puteți depune CV-ul personal
la poarta societății din
localitatea Urziceni, DN2, Km 57,5
(fosta fabrică de ferite din Urziceni)
-RESURSE UMANE

27 August 2020, 13:10


Camion încărcat cu baloți de lucernă, răsturnat la ieșirea din Fetești

Camion încărcat cu baloți de lucernă, răsturnat la ieșirea din Fetești

Miercuri, 26 august 2020, în jurul orelor 13,00, ISU Ialomița a intervenit la un accident rutier produs la ieșirea din Fetești spre Autostrada A2. Astfel, un camion încărcat cu baloți de lucernă s-a răsturnat ...[citește_toată_știrea]

26 August 2020, 18:50
(4291 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Incendiu la un magazin de piese auto

Movilița: Incendiu la un magazin de piese auto

Miercuri, 26 august 2020, în jurul orelor 12,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu produs la un magazin de piese auto din localitatea Movilița. La locul solicitării ...[citește_toată_știrea]

26 August 2020, 18:45
(2426 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Urziceni, reținut pentru furt de porumb

Polițiștii de Investigații Criminale din Urziceni au depistat și reținut pentru 24 de ore un bărbat, de 32 de ani, bănuit de comiterea infracțiunii de «tâlhărie calificată». Astfel, la data de 23 august ...[citește_toată_știrea]

26 August 2020, 17:25
(4460 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare a polițiștilor la Țăndărei

Forțe de ordine ale Poliției și Jandarmeriei au acționat marți, 25 august a.c., pe raza orașului Țăndărei, pentru prevenirea și combaterea violenței stradale, precum și pentru reducerea riscului rutier ...[citește_toată_știrea]

26 August 2020, 17:20
(2149 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 926 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Miercuri, 26 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 s-a menținut la 926 cazuri de COVID-19, nefiind înregistrate ...[citește_toată_știrea]

26 August 2020, 16:05
(2942 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: 278 de controale, amenzi de 421300 de lei

Având în vedere obiectivele specifice ale Inspecției Muncii, stabilite atât prin lege cât și prin Programul Cadru de Acțiuni al Inspecției Muncii pentru anul 2020, în perioada 15.06-24.08.2020 s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

26 August 2020, 15:40
(1661 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 926 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Marți, 25 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 926 cazuri de COVID-19, cu 9 mai multe decât luni ...[citește_toată_știrea]

25 August 2020, 16:10
(2766 vizualizări - 0 comentarii)


Ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat din Ograda care și-ar fi bătut tatăl

Polițiștii ialomițeni au emis un ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat de 45 de ani, care și-ar fi lovit tatăl. Astfel, sâmbătă, 22 august a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

24 August 2020, 18:35
(6655 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 288000 de lei, 29 de permise reținute

În perioada 21-23 august a.c., polițiștii ialomițeni au acționat, pe raza întregului județ, pentru prevenirea faptelor antisociale și pentru menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

24 August 2020, 18:25
(2469 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa pe mai multe străzi din Grecii de Jos

Pentru executarea lucrărilor de extindere a rețelei de alimentare cu apă din Grecii de Jos, RAJA Constanța va întrerupe furnizarea apei potabile, miercuri, 26 august 2020, în intervalul orar 9,00-15,00 ...[citește_toată_știrea]

24 August 2020, 17:55
(4262 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 920 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Luni, 24 august a.c., conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost confirmate 920 cazuri de COVID-19, cu 11 mai multe decât vineri, 21 august a.c., când au fost înregistrate ...[citește_toată_știrea]

24 August 2020, 16:05
(3808 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbătescu: Incendiu la o șiră de baloți

În noaptea de duminică spre luni, 23/24 august 2020, puțin trecut de miezul nopții, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o șiră de plante furajere în gospodăria ...[citește_toată_știrea]

24 August 2020, 13:35
(3147 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii de vegetație uscată la Țăndărei, Fetești, între Movila și Fetești, Coșereni

Sâmbătă, 22 august 2020, și duminică, 23 august a.c., mai multe incendii de vegetație uscată s-au produs între Țăndărei și Bărăganu, pe marginea DN21, la Coșereni, precum și între localitățile Movila și ...[citește_toată_știrea]

24 August 2020, 13:30
(2387 vizualizări - 0 comentarii)


Pericol de explozie aproape de centrul Sloboziei

Pericol de explozie în zona Parcului E14 din Slobozia. Muncitorii care lucrează la reamenajarea spațiului aflat la intersecția Străzii Episcopiei cu Bulevardul Unirii au scos din pământ, în timpul săpăturilor ...[citește_toată_știrea]

21 August 2020, 19:50
(3596 vizualizări - 2 comentarii)


Tânără din Slobozia, surprinsă la volan cu un permis falsificat

O tânără de 24 de ani, din Slobozia, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistată la volanul unei mașini având documente falsificate. Aceasta a fost trasă pe dreapta pentru un control de rutină și ...[citește_toată_știrea]

21 August 2020, 19:40
(2325 vizualizări - 1 comentariu)


Movilița: Reținuți pentru «tâlhărie»

În urma unei acțiuni desfășurată de polițiști pe raza localității Movilița, în cursul zilei de joi, 20 august a.c., oamenii legii au reușit identificarea și reținerea pentru 24 de ore a doi bărbați de ...[citește_toată_știrea]

21 August 2020, 19:30
(3068 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Hoț de animale și autor al unor furturi din locuințe, reținut de polițiști

Polițiștii din Țăndărei au reușit joi, 20 august a.c., identificarea și reținerea pentru 24 de ore a unui tânăr de 18 ani, din localitate, autor a mai multor furturi din locuințe și de animale, comise pe ...[citește_toată_știrea]

21 August 2020, 19:25
(3414 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 909 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Vineri, 21 august a.c., conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost confirmate 909 cazuri de COVID-19, cu 9 mai multe decât joi, 20 august a.c., când au fost înregistrate ...[citește_toată_știrea]

21 August 2020, 16:10
(1881 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 900 de cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 20 august a.c., conform Grupului de Comunicare Strategică, în județul Ialomița s-au înregistrat 900 cazuri de COVID-19, cu 12 mai multe decât miercuri, 19 august a.c., când au fost înregistrate 88 ...[citește_toată_știrea]

20 August 2020, 16:05
(1889 vizualizări - 0 comentarii)


Smiley, amendat de polițiști la punctul de taxare Fetești

În timp ce se deplasa către litoral însoțit de iubita lui, Gina Pistol, cântărețul Smiley a fost amendat de polițiști pentru încălcarea vitezei. Acesta a fost surprins conducând cu 153 km/h pe Autostrada ...[citește_toată_știrea]

19 August 2020, 19:20
(2728 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 888 de cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 19 august a.c., conform Grupului de Comunicare Strategică, în județul Ialomița s-au înregistrat 888 cazuri de COVID-19, cu 2 mai multe decât marți, 18 august a.c., când au fost înregistrate 8 ...[citește_toată_știrea]

19 August 2020, 16:10
(2691 vizualizări - 1 comentariu)


Movilița: Tânăr din București, alergat de polițiști prin curți

Marți seara, 18 august 2020, în jurul orelor 21,00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au efectuat semnale regulamentare de oprire unui autoturism care circula pe DN2, pe raza comunei Movilița. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

19 August 2020, 14:15
(2412 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Ordin de protecție pe numele unui bărbat care și-ar fi lovit soția și soacra

Polițiștii ialomițeni au emis marți, 18 august 2020, un ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat, de 68 de ani, din Amara, care și-ar fi lovit și amenințat soția și soacra. Astfel, la data de ...[citește_toată_știrea]

19 August 2020, 14:10
(3635 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Cadavru recuperat din apele Brațului Borcea

Pompierii din Fetești au intervenit marți, 18 august a.c., pentru aducerea la mal a unui cadavru care plutea pe Brațul Borcea. Trupul neînsuflețit a fost predat Serviciului de Medicină Legală Ialomița, ...[citește_toată_știrea]

18 August 2020, 20:10
(2048 vizualizări - 0 comentarii)


Glodeanu Siliștea: Incendiu la o hală de creșterea puilor

Glodeanu Siliștea: Incendiu la o hală de creșterea puilor

Pompierii din Urziceni au intervenit în dimineața zilei de marți, 18 august a.c., pentru stingerea unui incendiu care a cuprins o hală de creștere a puilor din localitatea Glodeanu Siliștea. Militarii ...[citește_toată_știrea]

18 August 2020, 20:05
(2006 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan, fără a avea drept de a conduce

Un tânăr de 34 de ani s-a ales cu un dosar penal după ce a fost  identificat în trafic deși avea dreptul de a conduce suspendat. Acesta a fost oprit pe Șoseaua Amara, iar în momentul în care oamenii ...[citește_toată_știrea]

18 August 2020, 19:55
(2070 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...