Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

RAJA Constanța: Alege factura electronică, protejează mediul înconjurător!

RAJA Constanța: Alege factura electronică, protejează mediul înconjurător!

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică este și ea o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă cu mediul.
Factura electronică este legală, are valoare fiscală și reprezintă o alternativă mai eficientă a facturii tipărite. Aceasta este transmisă pe adresa de e-mail, în momentul emiterii, dar poate fi regăsită cu ușurință și în contul de client RAJA Constanța (accesibil de pe orice desktop sau prin aplicația de mobil), unde se poate face vizualizarea tuturor facturilor... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2023, 12:20 (13226 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Imobile rechiziționate de la proxeneți pe care Statul refuză să le valorifice

Slobozia: Imobile rechiziționate de la proxeneți pe care Statul refuză să le valorifice

Sunt mai bine de 7 ani de când Statul Român, prin Agenția Națională de Administrare a Bunurilor Indis­ponibilizate și Agenția Națională de Administrare Fiscală, încearcă să va­lorifice patru garsoniere și un apartament, amplasate în Slobozia, pe care instanțele de judecată le-au lăsat în grija celor două instituții, fiind consi­derate bunuri rezultate din activitatea infracțională. Imobilele au aparținut unor bărbați condamnați definitiv pentru «proxenetism», iar rechiziționarea lor a reprezentat la momentul respectiv o adevărată premieră în justiția ialomițeană. Valoarea totală a bunurilor depășește 500 mii de lei, conform listelor de inventar rea­lizate de ANABI.

Filmul unei anchete... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2023, 10:10 (23145 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Educației tratează cu indiferență nevoia de digitalizare a școlilor ialomițene

Ministerul Educației tratează cu indiferență nevoia de digitalizare a școlilor ialomițene

În anul 2020, Guvernul României a adoptat o Ordonanță de Urgență prin care Ministerul Educației și-a asumat public faptul că va face eforturi să digitalizeze școlile din toată țara. Unitățile de învățământ din Ialomița se numără printre cele pe care oficialii Ministerului Edu­ca­ției le-au uitat în ceea ce privește dota­rea cu echipamente IT. Deși situația este cunoscută la nivelul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, situația lipsei dispozitivelor electronice din școli a fost prezentată public într-un raport al organizației «Societatea Academică Română».

Învățământul ialomițean, tot mai departe de digitalizare... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2023, 14:10 (11759 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia «exportă» câini fără stăpân

Slobozia «exportă» câini fără stăpân

În 2022, la Slobozia, au fost adoptați 274 de câini fără stăpân. Mai bine de jumătate dintre animale au fost adoptate peste hotare, cu ajutorul organizațiilor non-guvernamentale care militează pentru drepturile acestor patrupede. Anglia, Germania și Italia sunt țările unde au ajuns maidanezii din Slobozia.

Vesticii vor maidanezi din Slobozia Câinii fără stăpân capturați de pe străzile din Slobozia ajung, de cele mai multe ori, la familii din Occident. Modalitatea este una destul de simplă. Organizațiile non-profit fac demersuri pe lângă adăposturile aflate în grija administrațiilor... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2023, 09:55 (15289 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aparat medical cumpărat cu bani europeni, nefuncțional din cauza lipsei de medici

La Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Aparat medical cumpărat cu bani europeni, nefuncțional din cauza lipsei de medici

Un aparat medical achiziționat de Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești, prin intermediul unui program cu finanțare europeană, este nefuncțional pentru că singurul medic angajat să îl utilizeze și-a dat demisia, preferând să lucreze într-o altă unitate medicală, mult mai aproape de domiciliu. Situația trenează de două luni, iar acum se caută soluții pentru angajarea unui alt specialist. «Postul a fost scos la concurs!» au transmis reprezentanții unității medicale.

Criză de medici la Spitalul Fetești După doi ani și jumătate de lucrări, Ambulatoriul Spitalului Municipal «Anghel... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2023, 13:55 (8939 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Depozitele în bănci ale ialomițenilor au depășit 3,3 miliarde de lei

În 2022

Depozitele în bănci ale ialomițenilor au depășit 3,3 miliarde de lei

La începutul fiecărui an calendaristic, Banca Națională a României dă pu­blicității o serie de date statistice cu profil teritorial referitoare la activitatea de creditare și depozitele în bănci ale populației. În ceea ce privește județul Ialomița, conform statisticilor BNR, în 2022, sumele economisite de ialomițeni sub forma depozitelor bancare au depășit 3,3 mi­liarde de lei.

Economii pe timp de pandemie Potrivit informațiilor oferite de Banca Națională a României, va­loarea dobânzilor populației a fost puternic influențată de pandemia de COVID-19. Raportat la județul Ialomița, înainte... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2023, 10:05 (12242 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Accident feroviar la Dridu

Accident feroviar la Dridu

Un accident feroviar s-a produs luni, 13 martie 2023, la trecerea de cale ferată din zona localității Dridu. Responsabil de producerea accidentului a fost șoferul unui automobil, bărbatul rămânând fără permis.

Circulația trenurilor, suspendată Din informațiile oferite de Inspec­toratul de Poliție al Județului Ialomița, șoferul unui automobil a traversat calea ferată fără să se oprească regulamentar și să se asigure. Acesta a fost lovit în plin de trenul personal care face legătura între municipiile Urziceni și Ploiești. În urma accidentului, a rezultat rănirea ușoară a conducătorului... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2023, 18:05 (11434 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Unirea Slobozia s-a despărțit de Costel Enache

Fotbal, Liga a II-a

Unirea Slobozia s-a despărțit de Costel Enache

Ratarea calificării în play-off a adus, așa cum era de aștsptat, schimbări la nivelul băncii tehnice a Unirii Slobozia. Antrenorul Costel Enache părăsește echipa după ceva mai mult de 8 luni. Enache este cel mai titrat antrenor din istoria recentă a fotbalului slobozean, tehnicianul de 50 de ani având numeroase prezențe în Liga I, la echipe ca FC Botoșani, Astra Giurgiu sau FC Hermannstadt. La Slobozia a adunat 19 meciuri în campionat, realizând 8 victorii, 7 rezultate de egalitate și 4 înfrângeri. Încă nu s-a luat o decizie în privința succesorului lui Costel Enache, dar, cel mai probabil, secundul Enache Costea va asigura interimatul până la finalul campionatului. Costea este antrenorul... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2023, 14:10 (16933 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Războiul cimitirelor» s-a mutat la Curtea de Apel

Drept la «dreptul la replică» al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor

«Războiul cimitirelor» s-a mutat la Curtea de Apel

Drept la replică «Urmare a articolului „Război în instanță între bisericile din Ialomița și primării pentru revendicarea ci­mitirelor“, publicat de redacția Ziarului Independent (de adevăr) pe site-ul oficial în data de 20 fe­bruarie 2023, Sectorul Mass-Media al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor face cunoscut următoarele:
În data de 13 februarie 2023 un redactor al Ziarului Independent (de adevăr) a solicitat, în scris, un răspuns din partea Episcopiei Sloboziei și Călărașilor privind re­vendicarea dreptului de proprietate a cimitirelor prin instanță. Sectorul Mass-Media... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2023, 13:50 (32375 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea Slobozia a ratat play-off-ul. Toți ne-au ajutat, dar n-a fost de ajuns!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-FC Brașov 2-2

Unirea Slobozia a ratat play-off-ul. Toți ne-au ajutat, dar n-a fost de ajuns!

Dacă în precedenta ediție de campionat am fost surpriza, în actualul sezon ne numărăm printre decepții. Nu e un capăt de țară ratarea play-off-ului. S-a întâmplat și la case mai mari, cum ar fi Petrolul, «U» Cluj sau Concordia Chiajna, eterna campioană a transferurilor. Frustrant este faptul că, de-a lungul celor 19 etape ale sezonului regulat, astrele ne-au tot surâs, s-au aliniat la cheremul nostru, iar «dragonii» au dat cu piciorul tuturor șanselor. În etapa decisivă, duminică, 12 martie 2023, Unirea a fost răsfățata tuturor echipelor care puteau da o mână de ajutor. Baia Mare a făcut egal cu Buzăul lui Mihalcea, iar Slatina a ținut-o în șah pe Unirea Dej. Până și firava Poli Timișoara... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2023, 13:05 (13145 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Emoții doar în prima repriză

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-SCM Gloria Buzău II 42-28 (22-20)

Emoții doar în prima repriză

CSM Unirea Slobozia a primit vizita echipei secunde a Gloriei Buzău, iar partida a fost câștigată, fără mari emoții, de echipa noastră. Antrenorul Sloboziei, Constantin Frîncu, le-a menajat pe Ștefania Gheorghe și Martina De Santis, ușor accidentate. A revenit, în schimb, și a făcut-o foarte bine, coordonatorul Valentina Leuștean. A fost o primă repriză neașteptat de echilibrată, în care echipa noastră a primit multe goluri, Buzăul scoțând în evidență un coordonator de mare perspectivă, Oana Sârb. Unirea Slobozia a mers bine în atac, atât în prima repriză, cât și în a doua. În partea secundă s-a evidențiat și apărarea, oaspetele înscriind doar 8 goluri. În mi­nutul 34 a fost 22-22, ultimul moment... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2023, 11:50 (11150 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Play-off-ul, tot mai departe

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-Dunărea Călărași 1-2

Play-off-ul, tot mai departe

Cu o zi înainte, Modelu bătuse satelitul Farului Constanța, ceea ce însemna că, cu cel puțin un egal în meciul cu Dunărea Călărași, Recolta Gheorghe Doja era la mâna ei pentru intrarea în play-off. Pentru meciul disputat sâmbătă, 11 martie 2023, antrenorul Recoltei, Adrian Cristea, nu a putut beneficia de aportul mijlocașilor Andrei Comșa și Ionuț Drăgan. În aceste condiții, s-a bazat pe Răducanu-Ene, Lungu, Chebac, Andrei-Alexe, Barabaș-Tănase, Răduca, Anton-Năstase. Au mai intrat Stere și Popescu. Cu Mihăiță Lemnaru și Dorin Radu, jucători împrumutați de la Unirea Slobozia, printre titulari, Dunărea Călărași s-a prezentat neașteptat de bine. Prima repriză a fost una săracă în faze de... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2023, 10:05 (11442 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 1000 de noi firme au fost înființate în Ialomița

În 2022

Peste 1000 de noi firme au fost înființate în Ialomița

Mediul de afaceri al județului Ialomița încearcă să se dezvolte. Datele oficiale ale Registrului Național al Ofi­ciului Comerțului arată faptul că, în 2022, la nivelul județului Ialomița au fost înființate peste 1000 de noi societăți comerciale.

Ialomița are firme noi Estimativ, în Ialomița existau anul trecut peste 13000 de firme active, din care 1000 au fost nou înființate, așa cum o arată statisticile Oficiului Național al Registrului Comerțului. Aceste societăți își desfășoară preponderent activitatea în Agricultură sau domenii conexe. Cifrele vorbesc despre faptul că aproximativ... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2023, 14:10 (8717 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județul cu cei mai mulți angajați la Stat

Ialomița, județul cu cei mai mulți angajați la Stat

O analiză comună a Ministerului Finanțelor, Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației și a Agenției Naționale a Funcționarilor Publici arată faptul că Ialomița se numără printre județele cu cei mai mulți funcționari publici. Mai mult, Agenția Națio­nală a Funcționarilor Publici atrage atenția cu privire la faptul că multe dintre instituțiile publice din județul nostru nu au implementate strategii în ceea ce privește etica profesio­nală, deși sunt obligate de lege.

Raiul funcționarilor publici Datele celor trei instituții publice care au analizat situația angajaților... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2023, 09:55 (15795 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Școala Altfel» cu deputatul PSD Ștefan Mușoiu

Ghid pentru elevi în Parlamentul României

«Școala Altfel» cu deputatul PSD Ștefan Mușoiu

În cursul săptămânii precedente, deputatul PSD Ștefan Mușoiu a fost ghidul elevilor de clasa a V-a din cadrul Școlii «Ion Heliade Rădulescu» Urziceni în Parlamentul României. Vizita a fost organizată în cadrul programului «Școala Altfel». Este a doua oară de la înce­putul anului când deputatul social-democrat organizează tururi de prezentare pentru elevii ialomițeni. «Dincolo de candoarea întrebărilor privind politica, m-a surprins plăcut setea de informații de orice fel a micuților, dar și încân­tarea vizavi de specta­culoasa arhitectură a Casei Poporului...» a declarat ulteror întâlnirii Ștefan Mușoiu.

«Școala Altfel» la Parlament... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2023, 13:20 (11134 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

«Pădurea Copiilor» a ajuns la Amara. Se pregătește Slobozia?

«Pădurea Copiilor» a ajuns la Amara. Se pregătește Slobozia?

Sâmbătă, 4 martie 2023, la marginea dinspre Slobozia a Lacului Amara, aproximativ 100 de voluntari și elevi ai Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara au refăcut perdeaua forestieră din jurul lacului plantând peste două hectare de arbori. Acțiunea a fost posibilă grație sprijinului gratuit oferit de către Asociația «Pădurea Copiilor». Teodora Pălărie, responsabilul Asociației, susține că o astfel de acțiune poate fi realizată oriunde în Ialomița: «Finanțararea acestor acțiuni se face exclusiv din fonduri private... În Ialomița am reușit până acum să plantăm la Urziceni, Colelia și Gârbovi. Sperăm ca la jumătatea lunii martie să avem o acțiune similară și la Slobozia!». Costurile necesarea înființării... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2023, 17:40 (12128 vizualizări - 5 comentarii)

POLITICĂ

«Declinul demografic al României trebuie oprit!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu

«Declinul demografic al României trebuie oprit!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu și-a manifestat public îngrijorările legate de declinul demografic al României. Într-o interpelare adresată ministrului Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse, Gabriela Firea, de­putatul AUR a cerut acesteia să explice măsurile concrete pe care Ministerul le adoptă pentru stoparea acestui declin. «Scă­derea natalității este o consecință a nesiguranței economice cu care se confruntă România. Avem datoria să asigurăm familiilor tinere întreg suportul pe care statul român îl poate asigura. Altfel ne condamnăm singuri!» susține Silviu-Titus Păunescu.

O interpelare de AUR... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2023, 13:20 (12484 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Consiliul Superior al Magistraturii a decis excluderea din magistratură a procurorului Mihai Laurențiu Vasilescu

Se întâmplă la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia

Consiliul Superior al Magistraturii a decis excluderea din magistratură a procurorului Mihai Laurențiu Vasilescu

Secția pentru Procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a decis excluderea din magistratură a procurorului Mihai Laurențiu Vasilescu, angajat la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia. Acesta a deveni cunoscut opiniei publice după ce i-a amendat pe polițiștii care l-au oprit în trafic pentru că circula în localitate cu o viteză peste limita legală.

Decizia poate fi atacată în 15 zile Cazul procurorului Mihai Laurențiu Vasilescu a fost preluat de Inspecția Judiciară, organism care a sesizat Secția pentru Procurori a Consiliului Superior al Magistraturii. Reprezentanții acestui... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2023, 19:10 (22849 vizualizări - 7 comentarii)

POLITICĂ

USR cere mereu simplu și concret: «Vrem aer curat în Slobozia, pădurea este soluția!»

USR cere mereu simplu și concret: «Vrem aer curat în Slobozia, pădurea este soluția!»

Ani de zile a fost agreat la nivel comunicațional -de toate partidele și în mod unanim- faptul că sunt necesare împăduriri și necesitatea perdelelor forestiere, nu doar în Slobozia, ci în tot județul. Bărăganul -știm acest lucru- se află în pericol real de aridizare dar, iată, acum când avem șansa de a realiza concret prima pădure urbană in Slobozia, PSD SE „OPUNE“ prin ABȚINERE CU VEHEMENȚĂ! refuzînd inițiativa ONG-ului „Pădurea Copiilor“, privind plantarea -TOTAL GRATUITĂ a suprafeței de 8 ha de pădure in vecinatatea cartierului nou, fix în zona de Nord a Sloboziei, de unde știm deja prea bine cu toții, că ne „bate“ vântul.
Doar PSD refuză și se abține de la vot, alegând pârloaga în locul pădurilor urbane în Slobozia!... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2023, 17:20 (6077 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Anchetă penală la Primăria Reviga ca urmare a unui accident de muncă

Anchetă penală la Primăria Reviga ca urmare a unui accident de muncă

Autoritățile locale din comuna Reviga sunt vizate de un dosar penal după ce unul dintre angajații Primăriei a suferit un accident în timp ce se afla la serviciu. Verificările polițiștilor se efectuează în paralel cu cele ale Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița, existând suspiciunea că muncitorul nu avea asigurat echipamentul de protecție atunci când s-a aflat la lucru. Oficialii Primăriei Reviga nu au putut fi contactați pentru un punct de vedere.

Cercetările sunt în curs În a doua jumătate a lunii februarie 2023, un muncitor necalificat din cadrul Primăriei Reviga a fost trimis... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2023, 13:50 (15195 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
292 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: Cursuri de calificare pentru șomeri

AJOFM Ialomița aduce la cunoștința celor interesați că organizează cursuri de formare profesională pentru apicultor, bucătar, confecționer asamblor articole textile, frizer, coafor, manichiurist, pedichiurist ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 16:36
(9656 vizualizări - 2 comentarii)


Jilavele: Bătrîn de 88 ani, izbit frontal de o mașină

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în comuna Jilavele. Astfel, un bărbat, de 62 ani, domiciliat în localitatea Limanu-Constanța, în timp ce conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 16:30
(9537 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Mihail Kogălniceanu: Soț și soție, acroșați de un autoturism. Femeia a murit!

Pe DN2A, la intersecția cu DJ212, în apropierea comunei Mihail Kogălniceanu, s-a produs un accident rutier în urma căruia două persoane, soț și soție, au fost grav rănite, una dintre acestea decedînd ulterior ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 16:27
(10047 vizualizări - 2 comentarii)


Movilița: La 16 ani, prins șofînd prin comună

Un minor în vîrstă de 16 ani, din comuna Movilița, este cercetat penal de polițiștii Secției de Poliție Rurală nr. 4 Coșereni după ce acesta a fost depistat conducînd un autoturism, deși nu poseda permis ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 16:25
(8416 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Autoturism neînmatriculat și cu numere false, depistat în trafic

Un echipaj din cadrul Biroului Rutier Urziceni ce acționa pe Strada Regiei din localitate a oprit pentru control un autoturism cu numere de înmatriculare corespunzătoare municipiului București. Procedîndu ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 16:25
(7328 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line.

21 August 2012, 17:59


anunț angajare

SC AVICOLA SA Slobozia
angajează
pe bază de preselecție pentru post de
asistent manager, secretariat PR
persoană cu studii superioare la zi, educată, rezistentă la stres, adaptabilă la situații emoționale diferite, cunoscătoare a două limbi străine, cunoștințe PC
Verificarea aptitudinilor și înscrierile se vor face pînă la data de 24 august 2012, orele 9,30, la secretariatul instituției din Slobozia, Șos. Constanței, km 4-5, telefon 0243/221.200

21 August 2012, 17:45


Slobozia: Din nou înșelăciuni cu «ghicirea viitorului»

Săptămîna trecută, unei tinere de 26 ani, din comuna Mărculești, i-au fost furate bijuteriile de aur aflate asupra sa. Din cercetările efectuate a rezultat că tînăra, aflîndu-se în vizită la tatăl ei, internat ...[citește_toată_știrea]

19 August 2012, 23:20
(6447 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Beat la volan

Polițiștii Biroului Rutier Fetești au oprit pentru verificări un autoturism înmatriculat în Capitală, la volanul căruia se afla un bărbat, de 45 ani, din comuna Movila. Întrucît emana halenă alcoolică, ...[citește_toată_știrea]

19 August 2012, 23:16
(8947 vizualizări - 2 comentarii)


Mînăstirea Dridu, amenințată de flăcări

Un incendiu produs joi, 16 august a.c., la o locuință a unui localnic din Dridu era să pună în pericol mînăstirea din localitate. Din fericire, focul a focul a fost stins la scurt timp de pompierii din ...[citește_toată_știrea]

19 August 2012, 22:56
(8914 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu incendiu


Ialomița: Prins cu 142 km/h în localitate

Un tînăr de 27 ani, din Bacău, a fost prins de polițiștii Serviciului Rutier Ialomița în timp ce conducea, pe DN2A, în localitate, cu viteza de 142 km/h. Mai mult, înainte de a se urca la volan, tînărul ...[citește_toată_știrea]

19 August 2012, 22:52
(7280 vizualizări - 0 comentarii)


Roșiori: Și-a băgat prietenii în spital

Un tînăr de 21 ani, din București, a fost implicat într-un grav accident de circulație. Acesta s-a urcat la volan băut și s-a răsturnat cu mașina. Alături de el se afla prietena sa de 19 ani și un amic ...[citește_toată_știrea]

19 August 2012, 22:48
(8127 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Roșiori accident


Ialomița: Se fură din cîmp

Lovite de secetă, culturile agricole sînt acum amenințate de hoți. Polițiștii ialomițeni au prins nu mai puțin de 9 persoane plecate le furat pe cîmp. Mai grav este faptul că printre autori se numără și ...[citește_toată_știrea]

19 August 2012, 22:41
(6153 vizualizări - 2 comentarii)


DGFP Ialomița: 5,4 milioane lei, TVA de rambursat

În luna august 2012, la nivelul Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița se va rambursa TVA (taxă pe valoarea adăugată) în suma de 5,4 milioane lei, din care s-a propus pentru compensare suma de ...[citește_toată_știrea]

17 August 2012, 15:15
(6633 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în creștere ușoară-6,03%

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, rata șomajului înregistrată, la finele lunii iulie 2012, la nivel județean, a fost de 6,03%. Procentul indică ...[citește_toată_știrea]

17 August 2012, 15:15
(5827 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

16 August 2012, 18:41


Andrășești: Și-a înjunghiat nora de supărare

Scandal în sînul unei familii din Andrășești, în după-amiaza zilei de marți, 14 august 2012. Un bătrîn de 72 de ani a luat un cuțit de bucătărie și și-a înjunghiat nora, de 32 de ani, în picior. Omul este ...[citește_toată_știrea]

16 August 2012, 18:30
(11060 vizualizări - 2 comentarii)


«Pistolarii» din Bărbulești rămîn după gratii

Țiganii din Bărbulești, implicați în scandalul iscat în prima zi a anului 2012, rămîn în continuare la închisoare. Au decis magistrații Tribunalului Ialomița în urma procesului desfășurat marți, 14 august ...[citește_toată_știrea]

16 August 2012, 18:23
(8288 vizualizări - 1 comentariu)


Stejaru: Autobuz implicat într-un accident de circulație

Călătorii cursei Slobozia-București de la ora 11,00 au tras joi, 16 august 2012, o sperietură soră cu moartea. Autobuzul în care se aflau s-a izbit violent de un autocamion aflat în față la la cîțiva metri ...[citește_toată_știrea]

16 August 2012, 18:22
(11744 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi copii au spart magazinul din incinta Colegiului «Mihai Viteazul»

Sîmbătă, 11 august a.c., în jurul orelor 3,25, o grupă de jandarmi slobozeni a observat doi copii, care se plimbau pe bdul Matei Basarab, în fața sediului Prefecturii Ialomița. Avînd în vedere ora înaintată ...[citește_toată_știrea]

14 August 2012, 10:30
(10705 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Avertizare asupra pestei porcine africane

În conformitate cu mesajul de alertă al Organizației Mondiale pentru Sănătatea Animală, în Ucraina-provincia Zaporozh`ye evoluează pestă porcină africană la porcii domestici. De asemenea, boala a evoluat ...[citește_toată_știrea]

14 August 2012, 10:14
(8515 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Măsuri de executare silită

În luna iulie 2012, pe linia colectării veniturilor bugetare, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița, a întreprins o serie de măsuri de executare silită. Astfel, s-au emis aproape 1200 de somații ...[citește_toată_știrea]

14 August 2012, 10:11
(11985 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Programul «Biblionet» continuă

Alte 10 biblioteci locale din județul Ialomița au fost eligibile să facă parte din programul «Biblionet». Este vorba despre programul de implementare a serviciului de acces gratuit la internet în bibliotecile ...[citește_toată_știrea]

9 August 2012, 17:00
(8344 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Hoții «culeg» recoltele de pe cîmpuri

Într-o singură zi, mai precis miercuri, 8 august a.c., polițiștii au identificat pe raza județului 7 persoane plecate la furat pe cîmp. Hoții și-au încărcat în căruțe kilograme întregi de porumb și floarea ...[citește_toată_știrea]

9 August 2012, 16:59
(8340 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Razie printre «micii infractori»

Polițiștii din Fetești, în colaborare cu efective ale Inspectoratului Județean de Jandarmi, au efectuat  în seara zilei de 8 august, în intervalul 18,00-22,00, o razie cu scop preventiv, încercînd ...[citește_toată_știrea]

9 August 2012, 16:57
(8713 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Ialomița: Hoți de cablu, «filați» de polițiști. Au fost somați cu focuri de armă înainte de afi prinși!

Patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 22 și 35 ani, sînt cercetați de polițiști, întrucît au fost prinși în noaptea 8/9 august a.c. la furat de cablu telefonic. Văzîndu-se încolțiți, hoții au încercat ...[citește_toată_știrea]

9 August 2012, 16:53
(7656 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Patroni cercetați penal

Doi patroni de firme din Fetești sînt cercetați de polițiștii de Investigare a Fraudelor pentru că nu și-au plătit dările către stat. Oamenii legii le-au bătut la ușă miercuri, 8 august a.c. Primul administrator ...[citește_toată_știrea]

9 August 2012, 16:49
(9264 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Încasări mai mici la buget față de anul trecut. Finanțele au colectat cu 14,6% mai puțin!

În luna iulie 2012 au fost încasate la bugetul general consolidat aproximativ 46,40 milioane lei, cu 14,65% mai puțin decît în aceeași lună a anului trecut. Potrivit unui comunicat al Direcției Generale ...[citește_toată_știrea]

9 August 2012, 16:48
(8270 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița.

8 August 2012, 12:54


Săveni: Copil de 8 ani lăsat nesupravegheat, victimă a unui accident rutier

Un copil de 8 ani, din comuna Săveni, a fost transportat la Spitalul de Urgență Slobozia după ce a fost implicat într-un accident rutier. Din primele cercetări efectuate la fața locului a rezultat faptul ...[citește_toată_știrea]

8 August 2012, 12:33
(12821 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...