Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Patrimoniul județului Ialomița, peste 1 miliard de lei

Patrimoniul județului Ialomița, peste 1 miliard de lei

Administrația județeană a dat publicității raportul anual privind inventarierea patrimo­niului județului. Conform datelor oficiale prezentate, «valoarea de inventar a bunurilor deținute în patrimoniul județului» se ridică la 1,022 miliarde de lei. Raportul a fost făcut public în cadrul ședinței Consiliului Județean din 28 februarie 2023.

Creștere de 22% într-un singur an Raportul privind situația gestionării bunurilor din patrimo­niul public și privat al județului Ialomița este unul anual, impus de legislația în vigoare. Cel prezentat Consiliului Județean marți, 28 februarie 2023, a... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2023, 09:50 (7163 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Ne-au mâncat ca pe covrigi

Fotbal, Liga a II-a, Gloria Buzău-Unirea Slobozia 3-1

Ne-au mâncat ca pe covrigi

Unirea Slobozia a făcut, în mult așteptatul meci de la Buzău, o primă repriză inexplicabil de slabă. Practic, a fost tare greu să vânăm momentele când ai noștri s-au întâlnit cu mingea, chiar dacă am stat în înaltul tribunei buzoiene. A fost greu să îndurăm frigul, după ce a devenit clar că punctele rămân la Buzău, și ciudat să-l vedem pe antrenorul Adrian Mihalcea bucurându-se pentru reușitele echipei adverse. Cât despre antrenorul nostru, Costel Enache, acesta a folosit următoarea formulă de joc: Păduraru-Ibrian (Ben Levy ’34), Lazăr, Perju ( Dinu ’46), Toma-Coadă, Ekollo (Prejmerean ’64)-Bolohan (Mustacă ’34), Afalna, Bujor (Boțogan ’46)-Rus. Nici nu s-a spart primul pumn de semințe că tabela... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2023, 21:20 (10853 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

DSP Ialomița are compartiment de «relații cu plicul»

DSP Ialomița are compartiment de «relații cu plicul»

Direcția de Sănătate Publică Ialomița conti­nuă să surprindă la luni bune după înscăunarea Marinelei Radu. După cum vedeți în imaginea alăturată, instituția anunță fără ipocrizie și false pudibonderii că scoate la concurs un post de funcționar la «Comparti­mentul de secretariat și relații cu plicul».

Gura păcatoasei adevăr grăiește Ca de obicei, viața administrativă bate filmul. Dovada o avem în facsimilul alăturat publicat pe pagina oficială a DSP Ialomița. După cum vedeți, Marinela recunoaște public că este copleșită de numărul de plicuri care apar pe biroul propriu și înființează... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2023, 12:20 (7171 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

APIA Ialomița a dat startul Campaniei de informare pentru primirea Cererilor de Plată

APIA Ialomița a dat startul Campaniei de informare pentru primirea Cererilor de Plată

Luni, 6 martie a.c., și marți, 7 martie 2023, APIA Ialomița a organizat la Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița sesiuni de informare privind primirea Cererilor de Plată aferente anului 2023. La întâlni­rile organizate în cele două zile au par­ticipat peste 400 de fermieri interesați. Începând cu această Campanie, fermierii vor putea beneficia de sprijin financiar din 4 surse de finanțare.

Fermieri la Sala «Europa» Întâlnirile organizate de APIA Ialomița la Sala «Europa» s-au bucurat de un interes real din partea fermierilor ialomițeni. În cele două zile alocate Campaniei de... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2023, 19:20 (12942 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Parcare auto cu 139 de locuri pe strada Răzoare

Slobozia: Parcare auto cu 139 de locuri pe strada Răzoare

bonus: Bugetele firmelor Primăriei în 2023

Consiliul Local Slobozia s-a reunit marți, 28 februarie 2023, în cadrul unei ședințe ordinare. Printre cele mai importante proiecte de hotărâri aprobate în plen se numără și cel privind realizarea unei noi parcări supra­terane pe strada Răzoare. De asemenea, consilierii locali au aprobat bugetele anuale ale Platforma IMM Slobozia SRL, Pază și Servicii Comunitare SRL și Servicii Publice Slobozia SRL. Un alt proiect de hotărâre care ar putea suscita interesul opiniei publice îl reprezintă extinderea rețelei de apă potabilă în trei dintre zonele orașului.

4,6 milioane de lei pentru 139 locuri de parcare... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2023, 16:20 (14947 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Cu gândul la play-off

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja

Cu gândul la play-off

Recolta Gheorghe Doja este foarte aproape de un pas istoric. Echipa care, în primii 2 ani de existență în Liga a III-a, abia a supraviețuit, are în acest campionat un parcurs peste așteptări. Și așteptările sunt multe. Ialomi­țenii au avut un sezon de toamnă peste așteptări, terminat pe locul 5, la doar 2 puncte în spatele locului 4 care asigură prezența în play-off, ocupat de Înainte Modelu. Teoretic, echipa antrenată de Adrian Cristea poate ob­ține 9 puncte din cele 3 meciuri care au mai rămas din sezonul regulat. Echipa ialomi­țeană are de înfruntat Dunărea Călărași și Farul 2 Constanța pe teren propriu și CS Amara, în deplasare. În același timp, Înainte Modelu are de înfruntat Farul... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2023, 14:55 (11786 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

«Balnearii» continuă să respecte competiția

Fotbal, Liga a III-a, CS Amara

«Balnearii» continuă să respecte competiția

Nimeni nu-i credita cu vreo șansă în a se înscrie în cel de-al treilea eșalon. Au făcut-o și, mai mult, au bifat două victorii, cu FC Voluntari 2 și Gloria Băneasa. Amara a atras, surprinzător, jucători cu meciuri în prima divizie, ca Alexandru Coman și Alin Zaharia și continuă să surprindă în acest sens, cu mijlocașul Alexandru Aldea, fost component, cu prezențe în prima ligă, la FCSB. CS Amara nu mai are nicio șansă la play-off, dar își poate îmbunătăți, în cele 3 meciuri rămase din sezonul regulat, situația pentru play-out. Amara va juca, în deplasare, cu Agricola Borcea și Gloria Băneasa și va primi, pe propriul teren, vizita Recoltei Gheorghe Doja.

Lotul CS Amara pentru primăvara sezonului 2022-2023... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2023, 13:40 (5775 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Ploaie de medalii pentru ialomițeni

Kempo

Ploaie de medalii pentru ialomițeni

Sala «Apollo» din București a fost gazda Campionatului Național de Semi-Kempo. S-a întâmplat pe 4 martie 2023, zi în care peste 700 de practicanți ai acestei discipline spor­tive au fost prezenți la acest eveniment. «A fost o adevărată ne­bunie, un eve­niment cum rar am trăit. Mi-a plăcut și sper să mai avem astfel de evenimente!» ne-a declarat o participantă la competiție. Așa cum ne-au obișnuit, ialomițenii și-au luat partea leului. CSM Unirea Slobozia a cucerit aurul prin Alexandru Ionescu și Luca Milea. Și alți luptători pregătiți de antrenorul Mihai Manea au urcat pe podium. Astfel, carismaticul Valentin Milea a ocupat locul 2, iar pe locul 3 s-au clasat Irina Cîrstea, Viorel Ioniță și Costin... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2023, 12:20 (9971 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Retur început în forță de FCSB/Activ Slobozia

Fotbal feminin

Retur început în forță de FCSB/Activ Slobozia

După cum se știe, Activ Slobozia continuă să-și valorifice existența în Liga a II-a a fotbalului feminin. Tot ce se întâmplă la această echipă este rodul muncii președintei Clubului, Daniela Ioniță, cea care a izbutit asocierea Activ Slobozia la SC FC FCSB SA, club patronat de mediatizatul Gigi Becali. Grație tânărului antrenor Marius Chițoiu, echipa a avut un parcurs de toamnă peste așteptări, ocupând la finalul turului locul 5. Activ Slobozia și-a consolidat această poziție după victoria cu 4-0, în deplasare, la Baraolt în fața celor de la FC Vasas Feminin. Activitatea Activ Slobozia în domeniul fotbalului feminin nu se mărginește aici. Clubul ialomițean are participări în competiții la toate... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2023, 11:05 (13674 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Conflict politic deschis la Fierbinți-Târg

Administrație cu năbădăi

Conflict politic deschis la Fierbinți-Târg

Miercuri, 22 februarie 2023, Consiliul Local Fierbinți-Târg a votat bugetul orașului pentru anul în curs. Grupul de consilieri PNL-USR, majoritar în cadrul Consiliului Local, a susținut 14 amendamente la acest buget. Primarul PSD Iusein Iuksel susține că amendamentele blochează funcționarea administrației locale: «Forma în care a fost votat bugetul nu permite funcționarea instituției... Iar fără funcționare, nu putem avea dezvoltare, oricât ne-am dori!».

Un Consiliu de talibani, un buget disfuncțional Conflictele administrative și politice din Consiliul Local Fierbinți-Târg sunt vechi... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2023, 14:05 (9372 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean caută soluții pentru tratarea și depozitarea deșeurilor reziduale în Ialomița

Consiliul Județean caută soluții pentru tratarea și depozitarea deșeurilor reziduale în Ialomița

Administrația județeană face noi demersuri legislative pentru reglementarea activității de transfer, tratare și depozitare a deșeurilor menajere colectate de ADI ECOO 2009 SRL. Marți, 28 februarie 2023, Consiliul Județean a aprobat un proiect de hotărâre care permite acestei firme «să delege activitățile de transfer, de tratare și de depozitare către Vivani Salubritate SA». Decizia ar permite reglementarea unei activități care s-a desfășurat până la acest moment dezordonat și fără respectarea tuturor reglementărilor legale în vigoare. Prețul mediu pentru tratarea și depozitarea deșeurilor reziduale practicat de Vivani Salubritate SA este de 420 de lei/tonă.

Mai bine mai târziu decât niciodată... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2023, 09:55 (10675 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitarea Căminului Cultural Amara va beneficia de finanțare de la CNI

Investiție aprobată

Reabilitarea Căminului Cultural Amara va beneficia de finanțare de la CNI

După 2 ani de așteptare, Căminul Cultural din orașul Amara va fi reabilitat. Compania Națională de Investiții a aprobat în cele din urmă proiectul. Acesta este unul dintre cele 20 de proiecte edilitare depuse de administrațiile locale din Ialomița la CNI, în vederea finanțării.

Proiect finanțat la Amara Autoritățile locale din Amara au făcut demersuri către Compania Națională de Investiții în vederea obținerii de fonduri pentru reabilitarea integrală a Căminului Cultural al orașului încă din anul 2021. Proiectul a fost însă pus în așteptare de către reprezentanții CNI până în urmă cu... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2023, 16:05 (12589 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Recensământul transformă două orașe din Ialomița în comune

Recensământul transformă două orașe din Ialomița în comune

Orașele Fierbinți-Târg și Căzănești ar putea redeveni comune. Conform rezultatelor Recensământului Populației și Locuințelor 2021, în aceste loca­lități po­pulația a scăzut la mai puțin de 5000 de locuitori. Numărul locuitorilor reprezintă unul dintre principalele criterii pentru ca o localitate să fie declarată oraș, însă nu este singurul. Potrivit legii, pentru a reveni la statutul de comună cele două orașe ar trebui să organizeze un Referendum.

80 în România, 2 în Ialomița Conform datelor Recensământului Po­pulației și Locuințelor 2021, la nivelul României există 80 de orașe în care... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2023, 10:20 (22916 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a redus numărul bibliotecilor publice din Ialomița

În ultimii 10 ani

S-a redus numărul bibliotecilor publice din Ialomița

Datele oficiale ale Direcției Județene de Statistică Ialomița arată faptul că, în ultimii 10 ani, interesul autorităților locale de a întreține rețelele publice de biblio­teci dedicate comunității și elevilor a scăzut. Și, o dată cu el, s-a redus și numărul acestor instituții. În prezent, Ialomița are cu 30 mai puține bi­blioteci decât avea în 2013.

Biblioteci cu lacătul pe ușă În anul 2013, la nivelul județului Ialomița existau aproximativ 160 de biblioteci orășenești, comunale și școlare. La 10 ani distanță, Direcția Județeană de Statistică Ialomița arată că numărul acestor instituții... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2023, 11:50 (3076 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Lucrări noi la podul feroviar Ciulnița-Slobozia Veche

Lucrări noi la podul feroviar Ciulnița-Slobozia Veche

Anunțate încă din vara anului trecut, lucrările de reparații ale podului feroviar Ciulnița-Slobozia Veche ar putea debuta în primăvara anului 2023. Ulti­mele lucrări la acest pod au fost realizate în anul 2014.

Același pod, reparații noi În vara anului 2022, Regionala Constanța a Companiei Naționale de Căi Ferate CFR SA a demarat procedurile pentru adjudecarea lucrărilor de reparații la podul feroviar de pe pe linia Ciulnița-Slobozia Veche. Lucrările vor fi executate începând cu primavara anului în curs. Con­form informațiilor oficiale, repara­țiile vor viza rectificarea cotelor de... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2023, 14:10 (12295 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiștii au în lucru 50 de dosare penale pentru «acte de violență»

Anchete în școlile ialomițene

Polițiștii au în lucru 50 de dosare penale pentru «acte de violență»

În cadrul ultimei ședințe de analiză a Autorității de Teritoriale de Ordine Publică (ATOP) a fost expusă problema siguranței școlare. Datele prezentate oficialilor ATOP scot în evidență faptul că, la acest moment, polițiștii fac cercetări în 50 de anchete ce au ca obiect «fapte de violență». Unele dintre aceste cazuri au intrat și în atenția Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița.

Cercetările sunt în curs Autoritatea Teritorială de Ordine Publică (ATOP) este un organism cu rol consultativ, care își desfășoară activitatea pe lângă Con­siliul Județean... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2023, 10:05 (7810 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Fetești: Elevi înghesuiți în autobuzele locale atunci când merg la școală

Fetești: Elevi înghesuiți în autobuzele locale atunci când merg la școală

Haos în transportul elevilor către unitățile de învățământ din Fetești. Mai multe ima­gini postate pe rețelele de socializare arată cum copiii stau înghesuiți în autobuzele locale. Reprezentanții Transbus SA, societatea care asigură transportul public la nivelul întregului municipiu, susțin faptul că fac efor­turi pentru a evita astfel de situații. Mai mult, problemele nu ar exista dacă școlile din Fetești ar folosi microbuzele școlare pe care le au la dispoziție.

Înghesuiți în drum spre școală Mai mulți cetățeni din Fetești au postat pe rețelele de socializare imagini în care elevii... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2023, 12:40 (12615 vizualizări - 5 comentarii)

REPORTAJ

Mărțișoarele croșetate ale doamnei Larisa

Mărțișoarele croșetate ale doamnei Larisa

Plouă cu ele. Sunt pe toate tarabele. Pentru toate buzunarele... De la cele de doileicincizeci, făcute de chinezi, la cele de treisutedelei, din polimeri arși în cuptoarele cu microunde. Coșari de tinichea, inorogi de plastic, buburuze de hârtie cerată, broșe de metal suflate cu un aur îndoielnic, ghiocei la suprapreț, lalele, narcise, anemone la ghiveci, parfumuri no name, funii împletite în alb și roșu... E 1 Martie, e o industrie, e musai să dai un Mărțișor, două, cât mai multe, cât mai ieftine, ca să le poți dărui tuturor celor dragi, să nu ratezi pe nimeni și să fie toată lumea mulțumită și să aibă o primăvară frumoasă.

Primul Mărțișor nu se uită niciodată... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2023, 20:25 (16699 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Topul firmelor care plătesc cei mai mulți bani la bugetul local al Sloboziei

Topul firmelor care plătesc cei mai mulți bani la bugetul local al Sloboziei

Oraș fără prea multe perspective din punct de vedere economic, Slobozia deține societăți comerciale responsabile din punct de vedere al contribuției la bugetul local al orașului. Astfel, potrivit informațiilor oficiale, patru firme din oraș reprezintă cei mai mari plătitori de taxe și impozite locale, anual. «Sunt parteneri de încredere ai Sloboziei și le mulțumim pentru responsabilitatea de care dau dovadă!» susțin reprezentanții administrației locale a orașului.

Contribuții anuale de peste 1 milion de lei Această analiză a fost realizată pe baza datelor furnizate de Direcția Economică... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2023, 12:20 (18922 vizualizări - 6 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Slobozia a devenit oraș european

Slobozia a devenit oraș european

La 32 de ani de la Revoluție și 11 ani de la înfrățirea cu orașul Nanyang din China, Slobozia a devenit oraș european. Da, da! Nu râdeți și nu mai fiți cârcotași, că nu degeaba ne-au reprezentat aleșii locali de la Bruxelles în Asia și de la Ankara la Stockholm. Uite, au învățat și ei ceva! Mai precis că nu te poți numi oraș european dacă n-ai și tu măcar o toaletă publică. Așa că, în prag de primăvară, de 1 Martie, când natura înflorește, administrația oferă slobozenilor nu unul, ci un buchet de 3 bude ecologice nou-nouțe, «dotate cu echipamente din inox, anti-vandalism, auto­i­gienizante». Salutăm public această victorie, prima după 32 de ani de investiții pe care le plătim noi și copiii copiilor... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2023, 20:20 (12253 vizualizări - 7 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
293 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: Spărgător de locuințe, reținut de polițiști

Polițiștii din Urziceni au identificat un bărbat, de 50 de ani, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, fiind încarcerat ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 20:10
(4751 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: «Valențe culturale ale securității și sănătății în muncă»

Inspectoratul de Muncă Ialomița, în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, continuă în anul școlar 2017-2018 derularea proiectului «Valențe culturale ale securității și sănătății în muncă ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 13:10
(4496 vizualizări - 0 comentarii)


Șindrilița: 5 persoane rănite într-un accident rutier

Un microbuz care se deplasa dinspre Urziceni către București și în care se aflau aproximativ 15 persoane a fost implicat într-un accident rutier la ieșirea din Șindrilița, localitate aflată la granița dintre ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2018, 17:51
(5955 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: L-a luat la bătaie cu bâta din cauza unui cal. Arestat pentru «tentativă la omor»!

Un bărbat din comuna Perieți a fost arestat preventiv de Tribunalul Ialomița, la 8 luni după ce și-a lovit cu bâta un amic. Victima a iscat o discuție contradictorie, după ce i-a reproșat agresorului că ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 19:05
(7143 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Reținut pentru «furt calificat»

Polițiștii feteșteni au identificat un tânăr de 27 de ani bănuit de săvârșirea mai multor infracțiuni de «furt calificat». Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, fiind ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 18:40
(5417 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 100 mii de lei, 14 permise de conducere reținute

Luni și marți, 5/6 februarie 2018, polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Au fost organizate 19 acțiuni punctuale ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 18:20
(5005 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Atenționare pentru pesta porcină africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița reamintește tuturor crescătorilor de porcine din județul Ialomița că, pe teritoriul României, la momentul actual, sunt declarate oficial ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 10:20
(5315 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat la volan, un bucureștean s-a izbit cu mașina de parapet

Sâmbătă, 3 februarie a.c., în jurul orelor 16,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2, în apropiere de municipiul Urziceni, s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 17:25
(6228 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 220 mii de lei, 30 de permise reținute!

În perioada 2-4 februarie a.c., polițiștii au intervenit la peste 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Astfel, au fost aplicate peste 650 de sancțiuni contravenționale, au fost constatate aproape ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 17:20
(4239 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Prima de inserție pentru absolvenți

Prin Legea nr. 250/2017, act normativ ce aduce modificări Legii nr. 76/2002, este introdusă prima de inserție pe care o pot primi absolvenții înregistrați la AJOFM, dacă se încadrează în muncă. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 12:25
(4992 vizualizări - 0 comentarii)


Pagini noi de internet pentru Instituțiile Prefectului

Paginile web ale Instituțiilor Prefectului au adoptat un model unitar pentru a facilita un acces rapid la informațiile privind principalele servicii de interes pentru cetățeni. În scopul asigurării unei ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 11:20
(4051 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomițean din Grindu, arestat pentru infracțiuni comise în Ungaria

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni pe teritoriul Ungariei. La data de 30 ianuarie 2017, polițiștii de ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 20:35
(7399 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: «Ziua Mondială a Zonelor Umede»

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, în parteneriat cu Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia vor marca și în acest an «Ziua Mondială a Zonelor Umede». Copiii participanți de la grădinițe ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 19:10
(5011 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cercetați pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au identificat doi bărbați, de 19 și 31 de ani, din Slobozia, aceștia fiind bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «tâlhărie ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 18:50
(4957 vizualizări - 0 comentarii)


Transport agabaritic pe ruta IMGB-Constanța Poarta 7

În perioada 02.02-05.02.2018 se va efectua un transport cu depășiri pe ruta IMGB-DN Centura București-A2-DN21-Slobozia-DN2A-Țăndărei-DN2A-HârșovaDN2AOvidiu-A4-Constanța Poarta 7. Etapele ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 18:40
(4060 vizualizări - 0 comentarii)


Pescar înecat în lacul de acumulare Dridu

Pescar înecat în lacul de acumulare Dridu

Un bărbat de 50 de ani a intrat cu o barcă improvizată pe lacul barajului Dridu, în dimineața zilei de 31 ianuarie 2018. În jurul orei 9,00, a fost văzut de un cetățean căzând din barcă în apa înghețată ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 11:20
(6037 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu înecat


Ialomița: Arestat pentru tentativă de omor

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul Oancea Gabriel Costel pentru săvârșirea infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 10:35
(7086 vizualizări - 5 comentarii)


Incendiu la Sudiți

Pe data de 29 ianuarie 2018, către miezul nopții, pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu de plante furajere, izbucnit la o fermă din comuna Sudiți. Aproximativ ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2018, 19:35
(6444 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți incendiu


Percheziții la Manasia. Contrabanda cu țigări, în vizor!

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, luni, 29 ianuarie 2018, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2018, 19:15
(5914 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Comercianți de articole de sport contrafăcute, depistați de jandarmi

Slobozia: Comercianți de articole de sport contrafăcute, depistați de jandarmi

În cadrul acțiunilor de combatere a comerțului ilicit, jandarmii echipei de intervenție Slobozia au depistat joi, 25 ianuarie 2018, în Bazarul Municipal din Slobozia, 3 firme care comercializau peste 2 ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2018, 18:05
(6299 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

Peste 300 de polițiști au acționat, în ultimele 48 de ore, pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale din cadrul Ministerului Afacerilor Interne. Au fost organizate ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2018, 19:35
(4931 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Panouri de înștiințare la clădirile fără autorizație de incendiu

Începând cu data de 21 ianuarie 2018, a intrat în vigoare Legea nr. 28/2018, pentru completarea Legii nr. 307/2006, privind apărarea împotriva incendiilor. Noile prevederi impun afișarea unor panouri de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:50
(8891 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de suine

Crescătorii de porci vor beneficia, în perioada 2018-2020, de o schemă de sprijin financiar pentru aplicarea programului de susținere a acestora în vederea producerii cărnii de porc, pentru creșterea, îngrășarea ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:35
(9703 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Prima de activare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința șomerilor înregistrați în evidențele Agentiei care nu beneficiază de indemnizație de șomaj că, în conformitate cu prevederile ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:20
(6343 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Hai să dăm mână cu mână!»

Protopopiatul Slobozia: «Hai să dăm mână cu mână!»

În contextul «Anului omagial al unității de credință și de neam» și «Anului comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918», Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița cu Program Normal «Pinocchio ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:15
(7019 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni acționează permanent pentru siguranța cetățenilor

Pentru siguranța cetățenilor, aproape 400 de polițiști au acționat în perioada 19-21 ianuarie a.c., pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale din cadrul Ministerului ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:05
(5117 vizualizări - 0 comentarii)


Cod Galben de ninsori în județul Ialomița

Cod Galben de ninsori în județul Ialomița

Meteorologii Administrației Naționale de Meteorologie au emis o avertizare Cod Galben de ninsori pentru județul Ialomița. Atenționarea meteo intră în vigoare pe data de 22 ianuarie 2018, la ora 05,00, și ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2018, 16:38
(5873 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărean arestat pentru infracțiuni comise pe teritoriul Ungariei

Polițiștii de Investigații Criminale au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni contra persoanei, fapte comise în Ungaria. La data de 18 ianuarie a.c., polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2018, 17:20
(8292 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Adâncata

Miercuri, 17 ianuarie 2018, în jurul orei 13,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Adâncata s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2018, 18:05
(6552 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 40 mii de lei, 5 permise de conducere reținute

Pentru siguranța cetățenilor, peste 200 de polițiști au acționat pe parcursul zilei de miercuri, 16 ianuarie 2018, pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2018, 17:10
(9978 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...