Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Recensământul transformă două orașe din Ialomița în comune

Recensământul transformă două orașe din Ialomița în comune

Orașele Fierbinți-Târg și Căzănești ar putea redeveni comune. Conform rezultatelor Recensământului Populației și Locuințelor 2021, în aceste loca­lități po­pulația a scăzut la mai puțin de 5000 de locuitori. Numărul locuitorilor reprezintă unul dintre principalele criterii pentru ca o localitate să fie declarată oraș, însă nu este singurul. Potrivit legii, pentru a reveni la statutul de comună cele două orașe ar trebui să organizeze un Referendum.

80 în România, 2 în Ialomița Conform datelor Recensământului Po­pulației și Locuințelor 2021, la nivelul României există 80 de orașe în care... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2023, 10:20 (22920 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

S-a redus numărul bibliotecilor publice din Ialomița

În ultimii 10 ani

S-a redus numărul bibliotecilor publice din Ialomița

Datele oficiale ale Direcției Județene de Statistică Ialomița arată faptul că, în ultimii 10 ani, interesul autorităților locale de a întreține rețelele publice de biblio­teci dedicate comunității și elevilor a scăzut. Și, o dată cu el, s-a redus și numărul acestor instituții. În prezent, Ialomița are cu 30 mai puține bi­blioteci decât avea în 2013.

Biblioteci cu lacătul pe ușă În anul 2013, la nivelul județului Ialomița existau aproximativ 160 de biblioteci orășenești, comunale și școlare. La 10 ani distanță, Direcția Județeană de Statistică Ialomița arată că numărul acestor instituții... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2023, 11:50 (3078 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Lucrări noi la podul feroviar Ciulnița-Slobozia Veche

Lucrări noi la podul feroviar Ciulnița-Slobozia Veche

Anunțate încă din vara anului trecut, lucrările de reparații ale podului feroviar Ciulnița-Slobozia Veche ar putea debuta în primăvara anului 2023. Ulti­mele lucrări la acest pod au fost realizate în anul 2014.

Același pod, reparații noi În vara anului 2022, Regionala Constanța a Companiei Naționale de Căi Ferate CFR SA a demarat procedurile pentru adjudecarea lucrărilor de reparații la podul feroviar de pe pe linia Ciulnița-Slobozia Veche. Lucrările vor fi executate începând cu primavara anului în curs. Con­form informațiilor oficiale, repara­țiile vor viza rectificarea cotelor de... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2023, 14:10 (12315 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Polițiștii au în lucru 50 de dosare penale pentru «acte de violență»

Anchete în școlile ialomițene

Polițiștii au în lucru 50 de dosare penale pentru «acte de violență»

În cadrul ultimei ședințe de analiză a Autorității de Teritoriale de Ordine Publică (ATOP) a fost expusă problema siguranței școlare. Datele prezentate oficialilor ATOP scot în evidență faptul că, la acest moment, polițiștii fac cercetări în 50 de anchete ce au ca obiect «fapte de violență». Unele dintre aceste cazuri au intrat și în atenția Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița.

Cercetările sunt în curs Autoritatea Teritorială de Ordine Publică (ATOP) este un organism cu rol consultativ, care își desfășoară activitatea pe lângă Con­siliul Județean... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2023, 10:05 (7814 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Elevi înghesuiți în autobuzele locale atunci când merg la școală

Fetești: Elevi înghesuiți în autobuzele locale atunci când merg la școală

Haos în transportul elevilor către unitățile de învățământ din Fetești. Mai multe ima­gini postate pe rețelele de socializare arată cum copiii stau înghesuiți în autobuzele locale. Reprezentanții Transbus SA, societatea care asigură transportul public la nivelul întregului municipiu, susțin faptul că fac efor­turi pentru a evita astfel de situații. Mai mult, problemele nu ar exista dacă școlile din Fetești ar folosi microbuzele școlare pe care le au la dispoziție.

Înghesuiți în drum spre școală Mai mulți cetățeni din Fetești au postat pe rețelele de socializare imagini în care elevii... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2023, 12:40 (12622 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Mărțișoarele croșetate ale doamnei Larisa

Mărțișoarele croșetate ale doamnei Larisa

Plouă cu ele. Sunt pe toate tarabele. Pentru toate buzunarele... De la cele de doileicincizeci, făcute de chinezi, la cele de treisutedelei, din polimeri arși în cuptoarele cu microunde. Coșari de tinichea, inorogi de plastic, buburuze de hârtie cerată, broșe de metal suflate cu un aur îndoielnic, ghiocei la suprapreț, lalele, narcise, anemone la ghiveci, parfumuri no name, funii împletite în alb și roșu... E 1 Martie, e o industrie, e musai să dai un Mărțișor, două, cât mai multe, cât mai ieftine, ca să le poți dărui tuturor celor dragi, să nu ratezi pe nimeni și să fie toată lumea mulțumită și să aibă o primăvară frumoasă.

Primul Mărțișor nu se uită niciodată... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2023, 20:25 (16704 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Topul firmelor care plătesc cei mai mulți bani la bugetul local al Sloboziei

Topul firmelor care plătesc cei mai mulți bani la bugetul local al Sloboziei

Oraș fără prea multe perspective din punct de vedere economic, Slobozia deține societăți comerciale responsabile din punct de vedere al contribuției la bugetul local al orașului. Astfel, potrivit informațiilor oficiale, patru firme din oraș reprezintă cei mai mari plătitori de taxe și impozite locale, anual. «Sunt parteneri de încredere ai Sloboziei și le mulțumim pentru responsabilitatea de care dau dovadă!» susțin reprezentanții administrației locale a orașului.

Contribuții anuale de peste 1 milion de lei Această analiză a fost realizată pe baza datelor furnizate de Direcția Economică... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2023, 12:20 (18936 vizualizări - 6 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Slobozia a devenit oraș european

Slobozia a devenit oraș european

La 32 de ani de la Revoluție și 11 ani de la înfrățirea cu orașul Nanyang din China, Slobozia a devenit oraș european. Da, da! Nu râdeți și nu mai fiți cârcotași, că nu degeaba ne-au reprezentat aleșii locali de la Bruxelles în Asia și de la Ankara la Stockholm. Uite, au învățat și ei ceva! Mai precis că nu te poți numi oraș european dacă n-ai și tu măcar o toaletă publică. Așa că, în prag de primăvară, de 1 Martie, când natura înflorește, administrația oferă slobozenilor nu unul, ci un buchet de 3 bude ecologice nou-nouțe, «dotate cu echipamente din inox, anti-vandalism, auto­i­gienizante». Salutăm public această victorie, prima după 32 de ani de investiții pe care le plătim noi și copiii copiilor... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2023, 20:20 (12258 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suspectele din dosarul CAR «Învățământ Slobozia» contestă noul Consiliu Director

Suspectele din dosarul CAR «Învățământ Slobozia» contestă noul Consiliu Director

Procedura de învestire a noului Consiliu Director al CAR «Învățământ Slobozia» a fost blocată de către una dintre fostele angajate ale entității, cer­cetată de procurori. Aceasta a contestat în instanță demersurile inițiate în Adunarea Generală în privința schimbării structurii de condu­cere. Demersul său blochează, pentru moment, orice procedură de returnare a fondurilor deponenților.

Se așteaptă decizia instanței În noiembrie 2022, Adunarea Generală a membrilor activi ai CAR «Învățământ Slobozia» a decis schimbarea Consiliului Director, din care făceau parte și angajatele anchetate... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2023, 15:10 (16871 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Cu Buzăul se joacă marți, 7 martie 2023

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Cu Buzăul se joacă marți, 7 martie 2023

După egalul cu CSA Steaua, Unirea Slobozia continuă să ocupe locul 4, cu 30 de puncte. Ialomițenii sunt la 4 puncte de CSA Steaua și Politehnica Iași, ocupantele primelor două locuri, și la două puncte în spatele locului 3, ocupat de Oțelul Galați. Unirea este la egalitate de puncte cu omonima din Dej, și are 3 puncte avans față de locurile 6 și 7, Dinamo București și Gloria Buzău. Cum ocupantele locurilor 8 și 9, Csikszereda și Gloria Buzău, au câte 26 de puncte, lupta pentru play-off se anunță extrem de tensionată. Păcat că de aceste tensiuni nu suntem nici noi scutiți. Următoarele două etape vor fi extrem de interesante, fiecare punct cântărind extrem de mult. Gloria Buzău și Unirea... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2023, 14:05 (11814 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Păstrează victoriile pentru «oficiale»

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja

Păstrează victoriile pentru «oficiale»

Recolta Gheorghe Doja a disputat un nou meci de pre­gătire, la Ianca, contra Viitorului din localitate. A fost un meci frumos, la capătul căruia brăilenii s-au impus cu 5-3. Recolta a deschis scorul prin Adrian Răduca, dar gazdele au întors scorul și au intrat la pauză în avantaj: 2-1. În repriza secundă, Recolta a mai marcat două goluri, prin Răduca și Vlăduț Popescu, dar a și încasat trei. De menționat că antrenorul Adrian Cristea nu s-a putut baza, din varii motive, pe Răducanu, Șerban, Ene, Tănase și Stere. A în­ceput meciul în formula Oprea-Petre, Lungu, Chebac, Andrei-Alexe, Barabaș-Țicu, Răduca, Drăgan-Năstase. Au mai jucat Toma, Popescu, Anton, Comșa. Conform conducerii echipei, a fost... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2023, 12:50 (9421 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Transferuri pentru sezonul de primăvară

Fotbal, Liga a III-a, CS Amara

Transferuri pentru sezonul de primăvară

CS Amara este o echipă frumoasă a eșalonului terț care, în ciuda dificultăților financiare, a reușit să respecte competiția, ba chiar a smuls ceva puncte în fața unor echipe mai bine cotate, ca FC Voluntari 2 sau Gloria Băneasa. Amara speră la o stagiune de primăvară mai bună decât cea de toamnă. E greu de crezut că se va evita retrogradarea, dar e sigur că băieții antrenați de Marius Pletea vor căuta să scoată maximul posibil din fiecare meci. E frumoasă atmosfera în lotul Amarei și ar fi și mai frumos dacă echipa ar fi susținută din tribune, așa cum se cuvine. Până una-alta, «balnearii» au reluat pregătirile, au bifat 3 meciuri de pregătire și o săptămână de cantonament la Târlungeni, și au... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2023, 11:10 (14097 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Istoria incendiului din blocurile sindicatelor de la Amara

Realitatea din spatele faptului divers

Istoria incendiului din blocurile sindicatelor de la Amara

Sâmbătă, 11 februarie 2023, patru autospeciale și un echipaj SMURD au luptat pentru lichidarea unui incendiu produs la un apartament în orașul Amara. Incendiul s-a produs într-un apartament situat la etajul 2 al unui bloc cu 4 etaje. Conform informa­țiilor oficiale, incendiul a fost ge­nerat de «amplasarea aparatului electric de încălzire față de materiale combustibile». În spatele comunicatului sec al ISU Ialomița se ascunde însă un pericol potențial cu care locatarii blocului continuă să trăiască... La o săptămână distanță, reporterii ziarului nostru au încercat să surprindă această stare de fapt devenită comună în blocuri, oriunde ar fi acestea.

Martorii incendiului... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2023, 14:20 (15273 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Chirurgie oncologică la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Chirurgie oncologică la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

În ultima perioadă de timp, Spitalul Județean de Urgență Slobozia și-a diversificat serviciile medicale oferite pacienților. Astăzi, în cadrul unității medicale se pot efectua și intervenții chirurgicale oncologice. Din echipa medicală care realizează aceste operații fac parte medici specializați în cele mai mari centre universitare din țară. Datele arată că 30% din activitatea secției Chirurgie Generală a Spitalului Slobozia a fost reprezentată de acest tip de intervenții. Iar numărul lor, din păcate, este într-o continuă creștere.

Medicină în sprijinul bolnavilor De cele mai multe... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2023, 10:10 (31937 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Studiul de Fezabilitate pentru TransRegio va fi finalizat în 7 luni

Promisiuni din 4 județe

Studiul de Fezabilitate pentru TransRegio va fi finalizat în 7 luni

Joi, 16 februarie 2023, la Slobozia, a fost semnat ordinul de în­cepere a Studiului de Fezabilitate pentru Drumul Expres TransRegio Galați-Brăila-Slobozia-Drajna-Autostrada A2-Chiciu. La conferința de presă premergătoare ședinței de lucru a reprezentanților județelor  Galați, Brăila, Călărași și Ialomița, președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, a declarat că «proiectul privind drumul de mare viteză TransRegio reprezintă o primă investiție importantă în infrastructura de transport din zona de Est și Sud a țării și cea mai mare investiție în ceea ce privește infrastructura de drumuri naționale din județul Ialomița». Conform datelor oficiale, TransRegio va avea o lungime aproximativă... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2023, 11:20 (11954 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Colaborare instituțională între Primăria Țăndărei și Ministerul Muncii

Colaborare instituțională între Primăria Țăndărei și Ministerul Muncii

În cadrul ultimei ședințe ordinare a Consiliului Local Țăndărei, aleșii locali ai orașului au adoptat un proiect de hotărâre ce vizează încheierea unei colaborări între Primăria Țăndărei și Ministerul Muncii. Cele două instituții devin astfel partenere în cadrul unui proiect ce vizează digitalizarea servicii­lor sociale.

Sprijin pentru oamenii nevoiași Primăria Țăndărei oferă servicii sociale beneficiarilor prin intermediul Serviciului Public de Asistență Socială, instituție ce va deveni partener al Ministerului Muncii în proiectul privind digitalizarea serviciilor sociale. Această... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2023, 12:10 (13738 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Meritam victoria

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-CSA Steaua București 2-2

Meritam victoria

Meciul dintre Unirea Slobozia și CSA Steaua a fost intens, cu trosnet de tibii în ambele tabere. Ialomițenii au făcut unul dintre cele mai bune meciuri din acest sezon, dar n-a fost de ajuns. Rezultatul final, în mod normal, ar trebui să ne satisfacă. Am făcut egal cu liderul, dar meritam victoria.

Începem cu stângul
Peste 3500 de oameni au luat drumul Stadionului «1 Mai» pe parcursul meciului cu Steaua. Ora nu prea potrivită a făcut ca afluența mare de public să se înregistreze spre finalul primei reprize. Au fost și 400 de steliști a căror contribuție la atmosfera de pe stadion... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2023, 22:20 (6178 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Subprefectul județului Ialomița, Tonița Manea a demisionat din funcție

Subprefectul județului Ialomița, Tonița Manea a demisionat din funcție

Tonița Manea, subprefect al județului Ialomița din 3 martie 2021, a demisionat din funcție. Instituția Prefectului Ialomița nu a comentat această decizie.

Ce nu știe nimeni, știe toată administrația
Subprefectul județului Ialomița, Tonița Manea, a demisionat vineri, 24 februarie 2023, din funcție. Demisia nu reprezintă o surpriză în condițiile în care primele zvonuri privind o astfel de decizie au apărut încă din luna ianuarie. Prefectul Constantin Marin a confirmat informația, însă nu a oferit nicio explicație publică. Reamintim că subprefectul Tonița Manea a ocupat în perioada... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2023, 17:05 (22041 vizualizări - 12 comentarii)

POLITICĂ

PSD pregătește un pachet de măsuri pentru combaterea prețurilor mari la alimente

PSD pregătește un pachet de măsuri pentru combaterea prețurilor mari la alimente

PSD a anunțat pu­blic că principalul obiectiv al partidului la acest moment este scăderea cât mai rapidă a inflației prin impunerea unui nou pachet de măsuri pentru combaterea pre­țurilor mari la produsele alimentare. Deputatul PSD Ștefan Mușoiu susține că obiectivul social va fi atins până la sfârșitul anului în curs.

Fapte, nu dezbateri politice sterile Deputatul social-democrat Ștefan Mușoiu susține efortul PSD de a creiona un pachet de măsuri care să genereze redu­cerea inflației. «Departamentele PSD lucrează împreună cu miniștrii și colegii senatori și deputați la un nou pachet... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2023, 16:10 (13478 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Parchetul Județean Ialomița nu a trimis în judecată niciun caz de corupție

În 2022

Parchetul Județean Ialomița nu a trimis în judecată niciun caz de corupție

Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița se nu­mără printre cele 5 unități de Parchet din țară care anul trecut nu au trimis în judecată niciun dosar de corupție. Oficialii Par­chetului General susțin că vor efectua o analiză a anchetelor aflate în lucru la Parchetul Județean Ialomița și le cer procu­rorilor să-și «îmbunătă­țească abilitățile pentru investigarea faptelor de corupție».

Ialomița, județul fără corupți Perioada de glorie în care Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița investiga cazuri de corupție pare că a apus. În trecut, pe lina combaterii faptelor de corupție, unitatea... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2023, 10:05 (15022 vizualizări - 8 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
301 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

«Biblionet» la Dridu

Miercuri, 22 septembrie, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu», Consiliul Județean Ialomița, Biblioteca Comunală Dridu și Primăria Dridu inaugurează un nou serviciu «Biblionet-lumea în biblioteca mea ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 16:47
(19030 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu Biblionet


59 de posturi vacante la «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 24 septembrie, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți», la Slobozia. Acțiunea se va desfășura la sediul Agenției din strada ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:37
(16174 vizualizări - 0 comentarii)


Muncă «la negru» în domeniul confecțiilor

În perioada 16-17 septembrie, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat Campania națională în domeniul confecții-textile. În cadrul acțiunii au fost verificați 10 agenți economici, cu un număr ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:37
(14704 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Au furat capace de canalizare

Doi tineri feteșteni au furat noaptea trecută cinci capace de canalizare. Ghinionul tinerilor a fost că pe traseu au fost opriți de polițiști. Incidentul s-a petrecut în noaptea de luni spre marți, respectiv ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:35
(15748 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferi băuți și fără permis la volan

Șoferii băuți la volan sau indisciplinați în trafic au fost noaptea trecută ținta polițiștilor din Slobozia și Fetești. În urma unor acțiuni, în trafic au fost depistați doi conducători auto ce șofau deși ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:34
(14722 vizualizări - 0 comentarii)


Nu a văzut mașina staționată și a intrat direct în ea

Marți, 20 septembrie, în afara localității Bucu s-a produs un accident de circulație,. Incidentul a fost produs pe fondul neatenției de un șofer de 76 ani, din Constanța. Pe scurt, în timp ce bătrînul de ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:33
(14573 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu accident


Miriștile incendiate, fenomen incontrolabil

În doar două zile, respectiv sîmbătă și duminică, 18 și 19 septembrie, pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină la nu mai puțin de 14 arderi necontrolate. Focul s-a manifestat pe miriști, vegetație ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 20:19
(16505 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Găini furate pentru majorat

Duminică, 19 septembrie, la primele ore ale dimineții, un bătrînel din Fetești alerta Poliția prin 112. Bărbatul reclama faptul că în noaptea precedentă fusese «călcat» de hoți. Feteșteanul de 84 ani rămăsese ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 17:05
(19252 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt găini


Manasia: «Șofer» fără permis, depistat la volan

Deși nu avea permis de conducere, un tînăr de 24 ani din Manasia s-a urcat la volanul unei mașini și a fost prins de polițiști. Plimbarea cu ghinion i-a adus tînărului un dosar penal, actual fiind cercetat ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 16:57
(17369 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi aplicate de polițiști

La sfîrșitul săptămînii precedente, sîmbătă, 18 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune preventivă al cărei scop principal l-a constituit activitățile comerciale ilegale, organizate ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 16:55
(16623 vizualizări - 0 comentarii)


A fugit de acasă

Un adolescent de 14 ani din comuna Roșiori a fugit de acasă. Dispariția copilului a fost anunțată, joi, 16 septembrie prin 112, de către mama sa, o femeie de 32 de ani, din București. Adolescentul, Păun ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:20
(19174 vizualizări - 0 comentarii)


Ucigaș încarcerat

Joi, 16 septembrie, polițiștii Biroului de Investigații Criminale Slobozia au reținut un bărbat în vîrstă de 36 de ani, din localitate. Pe numele bărbatului, la data de 14 septembrie, Tribunalul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:19
(17119 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier cu două victime

Două persoane au fost rănite, joi, 16 septembrie, într-un accident rutier produs în apropierea localității Țăndărei. Incidentul s-a produs în timp ce un un bărbat, de 37 de ani, din localitatea Săveni, ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:18
(14995 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șoferii indisciplinați în trafic, amendați

Joi, 16 septembrie, polițiștii din Urziceni au organizat o acțiune preventivă al cărei scop principal l-a constituit disciplinizarea traficului rutier dar și pentru prevenirea pirateriei în domeniul transportului ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:17
(18892 vizualizări - 0 comentarii)


Codul Fiscal, modificat

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începînd cu data de 10 septembrie 2010, data intrării în vigoare a Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 82/2010 asupra veniturilor ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:15
(19083 vizualizări - 0 comentarii)


Polițist implicat într-un accident rutier la intrarea în Slobozia

În cursul nopții de joi spre vineri, 17/18 septembrie a.c., pe DN2A, în apropierea municipiului Slobozia, s-a produs un accident rutier, un ofițer din cadrul IPJ Ialomița fiind rănit ușor. Evenimentul a ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 09:16
(17059 vizualizări - 0 comentarii)


Nick Touring transportă «pe lîngă» lege

Miercuri, 15 septembrie, polițiștii din Slobozia și Fetești au organizat o acțiune ce a vizat prevenirea și combaterea indisciplinei conducătorilor auto ce efectuează activități în regim de taximetrie. ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:24
(17569 vizualizări - 4 comentarii)


Munca «la negru», sancționată de ITM

Potrivit unui comunicat de presă, în perioada 6-15 septembrie, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a sancționat contravențional 13 angajatori, din aceștia 3 pentru muncă fără forme legale de angajare ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:18
(15939 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Tînără de 18 ani ucisă de un șofer băut

Miercuri, 15 septembrie, în jurul orei 20,00, Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată despre faptul că pe raza localității Munteni Buzău s-a produs un accident de circulație, soldat cu decesul unei ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:09
(20310 vizualizări - 9 comentarii)


Angajatorii, invitați la bursa absolvenților

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza în data de 24 septembrie 2010, ora 9.00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți». Acțiunea se va desfășura la Slobozia-sediul ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:03
(16080 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Polițiștii supraveghează școlile

Miercuri, 15 septembrie, în intervalul orar 8.00-14.00, polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune ce a avut drept scop îmbunătățirea climatului de ordine și siguranță publică din zona unităților de ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 17:54
(15417 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestată după ce a furat portofelul unei bătrîne

Marți, 14 septembrie, polițiștii au reținut pe bază de ordonanță pentru 24 de ore o femeie de 25 de ani, din Urziceni, cercetată pentru furt calificat. Suspecta a fost depistată în dimineața zilei de ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 18:09
(12716 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Ialomița: 273 de bugetari concediați

Potrivit unei informări a Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița, în perioada septembrie-octombrie 2010 au fost anunțate intenții de concediere colectivă a unui număr de 273 persoane, dintre cele ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:10
(17395 vizualizări - 1 comentariu)


Vizarea permiselor de armă

Serviciul Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul IPJ Ialomița desfășoară în perioada 15 septembrie-15 octombrie a.c., acțiunea de vizare a permiselor de armă și atestatelor de colecționar eliberate ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:10
(17767 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șomajul, în scădere cu 0,1%

Potrivit unei statistici a Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la sfîrșitul lunii august 2010 în evidențele instituției au fost înregistrare 11146 de persoane, dintre acestea aproximativ ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:09
(9800 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr din Gura Ialomiței, fără permis la volan prin Țăndărei

Marți, 14 septembrie a.c., în jurul orei 20.45, un echipaj al Poliției Orașului Țăndărei a depistat pe strada Ionel Perlea din oraș, un autoturism la volanul căruia se deplasa un tînăr, de 19 ani, din localitatea ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:09
(14866 vizualizări - 0 comentarii)


Fiscul ialomițean, locul 13 pe țară la încasări bugetare

«În luna august 2010 Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a încasat la bugetul general consolidat suma de 45,69 milioane de lei, în procent de 102,95% față de plan, procentul pe țară fiind de ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:08
(16318 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 19:21
(9101 vizualizări - 0 comentarii)


George Stoian recidivează cu «Nobilul Farmacist», o carte cum n-a văzut Slobozia

George Stoian recidivează cu «Nobilul Farmacist», o carte cum n-a văzut Slobozia

După Monografia Sloboziei, o lucrare impresionantă la care a lucrat mai bine de un an, gazetarul și, mai nou, scriitorul George Stoian surprinde cu un roman. Nobilul Farmacist este povestea discretă, vindecătoare ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 19:12
(26256 vizualizări - 5 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică pulicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 19:09
(7532 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...