Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Se reunesc fără Cruceru și Ciobanu

Fotbal, Unirea Slobozia

Se reunesc fără Cruceru și Ciobanu

bonus: Și Recolta Gheorghe Doja și-a stabilit amicalele

Fotbaliștii Unirii Slobozia, locul 4 în Liga a II-a, revin la muncă joi, 12 ianuarie 2023, pentru vizita medicală și alte formalități ce țin de startul pregătirilor. Antrenorul Costel Enache nu-i va mai avea în lot pe mijlocașul central Antonio Cruceru și pe tânărul jucător de bandă Marius Ciobanu-Vanghele. Toni Cruceru a venit la Unirea în vara anului 2021 și, în ciuda faptului că nu s-a lipit la gol, a devenit rapid unul dintre preferații tribunei pentru calitățile sale tehnice. În această iarnă, Cruceru s-a despărțit de Unirea și a semnat cu Oțelul Galați, una dintre contracandidatele la primele locuri. Marius Ciobanu, marcatorul golului de 3-0 cu Recea, a revenit la Slobozia în vară, după... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2023, 13:40 (13425 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Gheorghe Ceteraș face apel la Avocatul Poporului pentru liberarea condiționată

Încarcerat la Penitenciarul Slobozia

Gheorghe Ceteraș face apel la Avocatul Poporului pentru liberarea condiționată

bonus: Eliberat de instanță, ținut după gratii de Penitenciarul Slobozia

Gheorghe Ceteraș, fi­gură proeminentă a mediului de afaceri local, face apel la Avocatul Poporului Slobozia pentru a i se aproba eliberarea condiționată din Penitenciarul Slobozia. «Sentința 72 spune că am de executat 10 ani și 8 luni (...) pedeapsă executată până la 28 decembrie 2022. (...) Este absurd ca Penitenciarul să nu pună în aplicare o sentință definitivă și executorie, respectiv sentința 57. De aceea, prin intermediul dumneavoastră, solicit intervenția Avocatului Poporului Slobozia pentru a mi se face dreptate!» susține Gheorghe Ceteraș într-o scrisoare remisă redacției.

Cazul Ceteraș și eroarea judiciară fără precedent... [citește_tot_articolul]

9 Ianuarie 2023, 16:10 (13179 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii Spitalului Municipal Urziceni, în concediu de Sărbători

Medicii Spitalului Municipal Urziceni, în concediu de Sărbători

Situație revoltătoare la Spitalul Municipal Urziceni. Medicii secțiilor Boli Interne și Pediatrie nu au putut acoperi liniile de gardă în perioada Sărbătorilor, în special de Crăciun, fiind plecați în concediu. Astfel, pacienții au fost transferați la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Situația a creat haos în cadrul celui mai mare spital din județ, solicitările crescând în această perioadă cu peste 50%. Conducerea spitalului din Urziceni nu a comentat situația fiind, de asemenea, în concediu.

Pacienți transferați de la Urziceni la Slobozia În perioada Sărbătorilor de Iarnă, în... [citește_tot_articolul]

9 Ianuarie 2023, 10:10 (12051 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Tradiții de Bobotează, sărbătorite la Fetești

Tradiții de Bobotează, sărbătorite la Fetești

Ca în fiecare an, administrația locală din Fetești a desfășurat o serie de activități tradiționale, specifice sărbătorii de Bobotează. Cel mai așteptat moment a fost acela al recuperării din apele Brațului Borcea a crucii sfințite aruncată de preoți. Anul acesta, un tânăr de 21 de ani a fost cel care a adus la mal crucea de lemn.

Sărbătoare la Fetești
Evenimentele dedicate sărbătorii de Bobotează au început la Fetești aproape de orele prânzului cu botezul cailor, manifestare desfășurată la Biserica «Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil» și au continuat la Stadionul Municipal acolo... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2023, 15:50 (3601 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are același număr de locuitori ca în 1948

Datele preliminarii ale Recensământului Populației și Locuințelor 2022

Ialomița are același număr de locuitori ca în 1948

Institutul Național de Statistică a dat publicității primele rezultate ale Recensământului Populației și Locuințelor realizat în 2022. Datele arată o scădere accentuată a populației în județul Ialomița. Prin comparație, numărul de locuitori al județului nostru este aproape similar cu cel înregistrat în anul 1948.

Ialomița are tot mai puțini locuitori Institutul Național de Statistică a prezentat evoluția populației la nivel național, începând din anul 1948 și până în anul 2021, bazându-se pe datele culese de recenzori în cadrul Recensământului Populației și Locuințelor, realizat în... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2023, 11:25 (8612 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, sub asediul virozelor respiratorii: Copiii, cei mai expuși la îmbolnăviri!

Ialomița, sub asediul virozelor respiratorii: Copiii, cei mai expuși la îmbolnăviri!

Potrivit unei situații statistice a Direcției de Sănătate Publică Ialomița, în ultima săptămână, la nivelul județului au fost înregistrate 990 cazuri de viroze respiratorii. Datele arată că cei mai expuși la îmbolnăviri au fost copiii.

Situație îngrijorătoare În ultima săptămână, potrivit Direcției de Sănătate Publică Ialomița, în județul nostru s-au înregistrat 990 cazuri de viroze respiratorii. Peste 700 dintre pacienții diagnosticați de medici au fost copii. În aceeași perioadă, au fost diagnosticate și 88 de cazuri de pneumonie, dintre care 71 în rândul copiilor. Totodată, Direcția... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2023, 11:10 (7635 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Buget cu 10% mai mare decât în 2022 la Consiliul Județean Ialomița

A început bătălia pentru bugetele locale

Buget cu 10% mai mare decât în 2022 la Consiliul Județean Ialomița

Miercuri, 4 ianuarie 2023, administrația județeană a demarat consultările cu administrațiile locale referitoare la «alocarea unor sume defalcate din unele venituri de la bugetul de stat pentru anul 2023». Conform informațiilor oficiale, sumele repartizate în anul 2023 vor fi cu 10% mai mari decât în anul precedent. «Pe 10 ianuarie a.c., va fi convocată o ședință de îndată pentru împărțirea sumelor către administrațiile locale. Asta înseamnă că până la sfârșitul lunii februarie vom avea bugete funcționale în toate localitățile din Ialomița!» a declarat președintele Consiliului Județean, Marian Pavel. Până la sfârșitul lunii ianuarie 2023, Consiliul Județean Ialomița va aproba... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2023, 13:05 (5680 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Procurorul vitezoman Vasilescu, cercetat de Inspecția Judiciară

Pentru a doua oară

Procurorul vitezoman Vasilescu, cercetat de Inspecția Judiciară

Intrat în atenția opiniei publice în vara anului 2019, când i-a amendat pe polițiștii care l-au oprit în trafic, procurorul Mihai Laurențiu Vasilescu, din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, este din nou cercetat disciplinar de către Inspecția Judiciară. De această dată, potrivit rapoartelor Consiliului Superior al Magistraturii, Inspecția Judiciară face verificările în baza unei sesizări din oficiu. Cercetările vizează abateri grave ale Legii 303/2004, privind statutul judecătorilor și procurorilor. Inițial, procedura de cercetare ar fi trebuit să se desfășoare pe 14 decembrie 2022, însă a fost amânată până la data de 8 februarie 2023. Între timp, magistratul a intrat în concediu... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2023, 12:20 (13842 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile ialomițene vor programe informatice scumpe, finanțate prin PNRR

Școlile ialomițene vor programe informatice scumpe, finanțate prin PNRR

Planul Național de Redresare și Reziliență oferă școlilor posibilitatea de a-și dota laboratoarele didactice și schimba mobilierul. La nivel local, procedura de achi­ziție este gestionată de Consiliul Județean Ialomița. Oficialii instituției susțin faptul că au fost obligați să notifice o parte dintre instituțiile de învățământ întrucât solicitările înaintate depășeau plafonul stabilit. Școlile au cerut licențe pentru anumite programe informatice, mult prea costisitoare. În cel mult două săptămâni, listele trebuie revizuite și transmise către Ministerul Educației.

Dotări mult prea costisitoare... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2023, 11:25 (7958 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)

RETROSPECTIVĂ 2022

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)

Octombrie Acuzații la nivelul Secretariatului General al Guvernului
În luna octombrie, un angajat al Secretariatului General al Guvernului (SGG) făcea acuzații publice legate de activitatea secretarului general al Guver­nului, Marian Neacșu și a consilierul său Victor Moraru, devenit între timp director în cadrul unei structuri a SGG. Aceștia au fost acuzați că încalcă deliberat legea pentru a putea controla fonduri europene în valoare de 43,94 milioane de euro. Tot în octombrie, Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița le-a reținut și ulterior lăsat în... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2023, 11:20 (14379 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

RETROSPECTIVĂ 2022

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

Iulie Luna scandalurilor cu iz penal
Jumătatea verii 2022 aduce în atenția opiniei publice un scandal cu iz penal la Țăndărei. O angajată din cadrul Casei de Ajutor Reciproc a Pensionarilor Țăndărei a fost acuzată că a făcut împrumuturi în numele deponenților. Dosarul este încă în lucru la Serviciul de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița. Scandalul anului vine însă din administrație. În luna iulie, Consiliul Județean Ialomița făcea public faptul că Drumuri și Poduri SA a înregistrat pierderi de 9,89 milioane de lei la nivelul anilor... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2022, 12:20 (9297 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița investește 104,4 milioane de lei în echipamente de «colectarea separată a deșeurilor municipale»

ADI ECOO 2009 SRL trage lozul cel mare

Consiliul Județean Ialomița investește 104,4 milioane de lei în echipamente de «colectarea separată a deșeurilor municipale»

Consiliul Județean Ialomița a aprobat miercuri, 28 decembrie 2022, un proiect de hotărâre care va permite administrației județene să investească peste 100 milioane de lei pentru dotarea ADI ECOO 2009 SRL în echipamente destinate colectării selective a deșeurilor municipale. Finanțarea urmează să fie asigurată în proporție de 78% prin intermediul Programului Operațional Infrastructură Mare. Conform proiectului de hotărâre, autoritățile județene sunt obligate să asigure o cotă de cofinanțare a cărei valoare se ridică la 35,6 milioane de lei.

O investiție obligatorie Administrația județeană... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2022, 15:05 (5038 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

RETROSPECTIVĂ 2022

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

Aprilie O lună pentru păcălici
În aprilie, veștile se înghesuie în paginile ziarului Independent. Pe 6 aprilie 2022, Florin Piersic Junior scandalizează provincia cu un spectacol de teatru cu vibratoare și înjurături. Apoi aflăm că primarul de la Cocora, Sorin Dănuț Lefter, este acuzat că «a încasat subvenții necuvenite de la APIA». Apoi că administrația județeană își dorește «extinderea frontului de captare subterană a apei» la Slobozia. Deși e primăvară, Administrația Națio­nală de Meteorologie avertizează... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2022, 11:20 (3994 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitarea podului de la Țăndărei ar putea costa 21,1 milioane de lei

În 4 ani costurile s-au triplat

Reabilitarea podului de la Țăndărei ar putea costa 21,1 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița a aprobat miercuri, 28 decembrie 2022, Devizul General și Proiectul Tehnic pentru reabilitarea podului de la Țăndărei peste râul Ialomița. Conform acestuia, valoarea investiției s-ar putea ridica la 21,1 milioane de lei. Administrația județeană vizează reabilitarea și a altor 4 poduri din Ialomița până la sfârșitul anului 2024.

De 3 ori mai scump în 4 ani Consilierii județeni au aprobat miercuri, 28 decembrie 2022, în cadrul ultimei ședințe de Consiliu Județean a acestui an, Devizul General și Proiectul Tehnic pentru reabilitarea podului de la Țăndărei peste... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2022, 10:50 (4873 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesoară cercetată pentru «vătămare corporală din culpă»

Scandal penal la Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia

Profesoară cercetată pentru «vătămare corporală din culpă»

O profesoară din cadrul Liceului de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia este principalul suspect într-o anchetă a polițiștilor din cadrul Biroului Siguranță Școlară al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Ancheta deschisă de oamenii legii vizează comiterea infracțiunii de «vătămare corporală din culpă». Se pare că femeia ar fi pornit, în timpul orelor de curs, o lampă cu ultraviolete (UV), cu scopul de a asigura dezinfecția clasei. În urma incidentului, 7 copii au ajuns la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia cu urme de arsuri la nivelul feței. Reprezentanții unității de învățământ susțin că au deschis la rândul lor o anchetă, existând posibilitatea ca... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2022, 12:10 (12411 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

RETROSPECTIVĂ 2022

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

A mai trecut un an. Ca de fiecare dată, în ultimul număr din 2022 al ziarului Independent, vă propunem o retrospectivă a evenimentelor care au marcat județul Ialomița, așa cum au fost surprinse în paginile săptămânalului nostru. Inevitabil, întregul an stă sub semnul colaborării administrative transpartinice între PSD și PNL. Nu știm încă dacă e rău sau bine... Și, probabil, nici nu vom afla curând. Această «coabitare» însă a redus semnificativ numărul scandalurilor publice cu care Ialomița a fost obișnuită timp de 30 de ani. Să nu ne bucurăm prematur, de-acum aceleași două partide se pregătesc de Alegerile din 2024. Până atunci, să ne bucurăm... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2022, 10:55 (6559 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Sunt profund recunoscătoare echipei medicale care mi-a salvat soțul!»

Minuni medicale povestite de către pacienții Spitalului Județean de Urgență Slobozia

«Sunt profund recunoscătoare echipei medicale care mi-a salvat soțul!»

Luni, 12 decembrie 2022, o echipă de patru medici, condusă de doctorul Ovidiu Cotigă, realiza o premieră me­dicală la Spitalul Județean de Urgențe Slobozia. Operația, o reprotezare de șold, îndrepta o eroare medicală petrecută într-un spital privat din București în urmă cu un an și jumătate. Recunoscătoare, Elena G., soția pacientului salvat, a dorit să facă pu­blică această performanță: «Îi sunt profund recunoscătoare echipei medicale care mi-a salvat soțul! Iar pentru mine doctorul Cotigă e ca un zeu! (...) Și vreau să spun povestea asta pentru ca oamenii să știe că și aici, la noi, sunt medici care ne pot salva viețile...».

Agonia unei operații ratate... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2022, 11:25 (20475 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar, din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Una dintre cele mai frumoase cântări din Slujbele dedicate Nașterii Domnului a fost alcătuită în secolul VI după Hristos de Sfântul Cuvios Roman Melodul sau cel Dulce Glăsuitor, unul dintre cei mai mari poeți și imnografi creștini. El a cântat acest imn religios pentru prima dată în biserica Sfânta Sofia din Constantinopol. Imnul este de o profunzime extraordinară și este cunoscut sub numele de ... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2022, 10:05 (16199 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: 33 de ani de la «Revoluție» by Laurențiu Zupcu

Slobozia: 33 de ani de la «Revoluție» by Laurențiu Zupcu

Publicăm azi, la 33 de ani de la evenimentele din 1989, câteva fotografii surprize în ziua de 22 decembrie. Fotografiile au fost făcute publice prin amabilitatea domnului Laurențiu Zupcu, probabil cel mai cunoscut dintre fotografii Sloboziei de la Costică Axinte încoace...

Fotografiile lui Zupcu Lui Laurențiu Zupcu nu-i place să fie domnit. Până și copii îl știu așa, de Zupcu. Și tot așa îl strigă. Noi însă n-am avut încotro... Fiindcă e «Fotograful Sloboziei». Și al bucății de Istorie care s-a scris atunci, în 1989, la Slobozia. L-am întrebat ce își mai amintește din... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2022, 16:20 (6315 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a aprobat «taxa specială de salubrizare»

Tarife duble pentru cei care nu au încheiate contracte de salubrizare

Consiliul Local Slobozia a aprobat «taxa specială de salubrizare»

bonus: 5 milioane de lei pentru iluminatul public

Consiliul Local Slobozia a aprobat marți, 20 decembrie 2022, «taxa specială de salubrizare». Decizia repre­zintă o obligație legislativă a administrațiilor locale deri­vată din Legea 101 din 2006, privind regimul de salubrizare a localităților. «Taxa specială de salubri­zare» intră în vigoare înce­pând cu 1 ianuarie 2023, cu referire directă la slobozenii care nu au încheiat contracte de salubrizare cu ADI ECOO 2009.

«Taxa specială de salubrizare» Începând cu 1 ianuarie 2023, slobozenii care nu au încheiate contracte de salubrizare cu ADI ECOO 2009 vor plăti o taxă «specială» de 24... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2022, 11:20 (13431 vizualizări - 10 comentarii)

28 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

anunț angajare

angajăm
șoferi profesioniști TIR
transport cereale
-curse locale
-salariu atractiv
Relații la telefon 0729/158.773

21 Iulie 2017, 11:20


CJP Ialomița: Solicitări scăzute pentru biletele de tratament

O situație a Casei Județene de Pensii Ialomița cu privire la acordarea tichetelor de tratament arată faptul că anul acesta pensionarii ialomițeni nu au făcut demersuri pentru a primi aceste bilete. Astfel ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2017, 18:15
(8292 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Și-a înșelat consătenii că îi angajează în străinătate

Polițiștii ialomițeni vă atrag atenția să nu vă lăsați înșelați de persoanele care vă contactează și vă promit că vă ajută să obțineți un loc de muncă în străinătate în schimbul unor sume de bani. Un bărbat ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2017, 18:10
(8759 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Femeie acroșată de un autoturism

O femeie, de 57 de ani, din Slobozia, a fost rănită în urma unui accident rutier produs pe raza municipiului Slobozia marți, 18 iulie 2017. Aceasta a fost acroșată de un autoturism condus de o femeie, de ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2017, 17:35
(5168 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Manasia: I-au furat din mașină

Marți, 18 iulie a.c., Poliția a fost sesizată de către un cetățean din comuna Manasia cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras mai multe unelte din autoturismul proprietate personală. ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2017, 17:20
(4038 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiștii ialomițeni au desfășurat în acest sfârșit de săptămână, 14-16 iulie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale, precum ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2017, 15:20
(3946 vizualizări - 1 comentariu)


Tren de marfă, deraiat în zona Gării Țăndărei

Tren de marfă, deraiat în zona Gării Țăndărei

Două vagoane ale unui tren de marfă au deraiat sâmbătă, 15 iulie 2017, în apropiere de Gara Țăndărei. Garnitura transporta combustibil lichid, iar vagoanele căzute de pe șine s-au fisurat. Zona a fost asigurată ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2017, 16:17
(4861 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Potrivit furnizorului de energie electrică, pe parcursul săptămânii viitoare mai multe localități din Ialomița vor fi afectate de întreruperi parțiale de curent. Astfel, luni, marți miercuri, joi și vineri ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2017, 21:05
(3360 vizualizări - 0 comentarii)


Delegație chineză, în vizită la Slobozia

21 de reprezentanți din cadrul administrației publice ai Provinciei Henan-China, vor participa sâmbătă, 15 iulie 2017, la o întâlnire de lucru la care vor participa reprezentanți ai administrației centrale ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2017, 19:20
(5232 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 13 sesizări penale depuse la Parchet

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au stabilit, în luna iunie 2017, venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste 4,69 milioane de lei, în urma unui număr ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2017, 18:05
(4494 vizualizări - 0 comentarii)


Firmele de pază, controlate de inspectorii ITM Ialomița

În perioada 26-30 iunie 2017, s-a desfășurat Campania Națională privind identificarea cazurilor de muncă nedeclarată și  respectarea prevederilor legale privind timpul de muncă precum și securitatea ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2017, 17:45
(4429 vizualizări - 0 comentarii)


«Marșul cavaleriei-Dragoon Guardian 2017», la Slobozia

Vineri, 14 iulie 2017, în Piața Unirii din Slobozia, începând cu orele 17,00, va avea loc expoziția de armament și tehnică militară din dotarea Armatei României și a SUA. Activitatea va fi susținută de ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2017, 16:20
(3207 vizualizări - 0 comentarii)


Lăcusteni: Proiectile neexplodate, descoperite pe câmp

Un cioban din zona Lăcusteni a descoperit 5 elemente de muniție neexplodate. La fața locului s-a deplasat echipa pirotehnică a Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița care a ridicat bombele ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2017, 22:25
(3602 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: Sirieni cercetați după ce au bătut un copil

Doi cetățeni sirieni au intrat în atenția procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni după ce au lipsit de libertate și agresat un minor. Inculpații își desfășurau activitatea în cadrul unei ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2017, 21:15
(5253 vizualizări - 0 comentarii)


«Crimele Revoluției», prezentate la Slobozia

Autorul seriei de cărți «Crimele Revoluției», Grigore Cartianu, va fi prezent la Slobozia duminică, 16 iulie a.c., pentru a-și prezenta lucrările. Evenimentul este găzduit de Biblioteca Județeană «Ștefan ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2017, 20:10
(4533 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

Kalizea-Boromir Slobozia
angajează
electrician-automatist mentenanță

(experiența în activitatea de întreținere
și punere în funcțiune echipamente,
citire scheme electrice,
cunoștințe automatizări, senzoristică,
funcționarea unui proces condus
cu automat programabil)

CV-urile pot fi trimise la adresa:
[email protected]
sau aduse la sediul firmei
din Slobozia, Șos. Amara, Nr. 4
Detalii la telefon 0744/471.927

11 Iulie 2017, 12:30


anunț angajare

angajăm
SUDORI și INSTALATORI
experiență instalații gaze
și/sau montare centrale
termice cu instalație încălzire,
pentru lucru în orașul GALAȚI
salariu motivant, cazare,
mașină serviciu

Relații la telefon 0758/976.339

11 Iulie 2017, 12:25


anunț angajare

Primăria Perieți
angajează
consilier personal
-studii juridice
CV-urile se depun
la sediul Primăriei Perieți
Relații la telefon 0786/010.600

11 Iulie 2017, 12:20


anunț angajare

societate comercială
angajează
muncitori necalificați
stivuitoriști
șoferi profesioniști

Se asigură cazare, salariu atractiv
Relații la telefon 0749/295.101

11 Iulie 2017, 12:15


anunț angajare

Firmă gaze
angajează sudori
pentru instalații
de gaz metan

Se oferă 2500 lei/lună
Contact 0743/416.556

11 Iulie 2017, 12:10


anunț angajare

service auto
angajează
-mecanic
-electrician
-tinichigiu

relații la telefon 0722/332.877

11 Iulie 2017, 12:05


Centrul Militar Județean Ialomița recrutează rezerviști voluntari

Centrul Militar Județean Ialomița, structură specializată a Ministerului Apărării Naționale, responsabilă cu organizarea și executarea recrutării și selecției candidaților pentru îndeplinirea serviciului ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2017, 18:40
(5160 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestați pentru scandal

Polițiștii cercetează trei persoane, cu vârste cuprinse între 14 și 25 de ani, din Urziceni, sub aspectul comiterii infracțiunilor de «lovire și alte violențe» și «tulburare a ordinii și liniștii publice ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2017, 18:05
(3986 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni scandal


Tânăr din Ciochina, arestat preventiv pentru «tentativă de viol»

Un tânăr de 20 ani, din comuna Ciochina, este bănuit că a încercat să agreseze sexual o femeie în vârstă de 32 ani, din comuna Albești. În fapt, Poliția a fost sesizată vineri, 7 iulie a.c., despre faptul ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2017, 17:25
(4652 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, 7 răniți

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în cursul zilei de sâmbătă, 8 iulie a.c., pe raza comunei Făcăeni. În timp ce un bărbat, de 26 de ani, din comuna Făcăeni, conducea ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2017, 17:10
(3518 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: S-a dispus confiscarea a 1400 mc de lemne!

Polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au deasfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, din verificările ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2017, 16:40
(14454 vizualizări - 42 comentarii)


ITM Ialomița: Transformarea muncii nedeclarate în muncă declarată

În perioada 14.06-31.08.2017 se desfășoară «Acțiunea de informare și conștientizare cu privire la transformarea muncii nedeclarată în muncă declarată», acțiune demarată de Inspecția Muncii și inspectoratele ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2017, 16:25
(5365 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Patru persoane sunt cercetate de polițiștii rutieri pentru comiterea de infracțiuni contra siguranței circulației pe drumurile publice. Astfel, trei bărbați, cu vârste cuprinse între 20 și 61 de ani, au ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2017, 16:10
(3496 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Potrivit furnizorului de energie electrică, pe parcursul săptămânii viitoare mai multe localități din Ialomița vor fi afectate de întreruperi parțiale de curent. Astfel, luni, marți, miercuri, joi și vineri ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2017, 21:15
(3108 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întâlnire cu contribuabilii

Contribuabilii din Ialomița sunt invitați miercuri, 12 iulie a.c., la sediul Agenției Județene a Finanțelor Publice Ialomița pentru a participa la o dezbatere publică legată de noile reglementări în materie ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2017, 20:10
(4462 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...